Ειμαι ανθρωπος, ως εκ τουτου δεν δυναται να ειμαι κομμουνιστης!

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
pylothess
Δημοσιεύσεις: 6734
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Ειμαι ανθρωπος, ως εκ τουτου δεν δυναται να ειμαι κομμουνιστης!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 06 Φεβ 2021, 16:20

Obi Wan Iakobi έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 16:49
περαστικος έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 16:41
Πως η εκστρατεια του Μαο Τσε Τουνγκ για εξοντωση των σπουργιτιων οδηγησε στον θανατο 70 εκατομμυριων ανθρωπων...

https://www.mixanitouxronou.gr/na-thana ... stin-kina/
Μιλαμε για μπετοστοκο.Εκανε και αλλα στοιβαζε τους αγροτες στις πολεις για να κανει εκβιομηχανηση και πεθαιναν απο ελλειψη τροφης.

Και ακομα υπαρχουν Μαοικοι.
Ο Πολ Ποτ έκανε τα αντίθετα. Στοίβαζε κατοίκους των πόλεων στα χωριά για να οδηγήσει την χώρα στον πρωτόγονο κομμουνισμό!!!

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6734
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Ειμαι ανθρωπος, ως εκ τουτου δεν δυναται να ειμαι κομμουνιστης!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 06 Φεβ 2021, 16:23

Δεν μπορώ να είμαι Κομμουνιστής γιατί δεν γουστάρω να σπάω μπάλες στον κόσμο να αγοράσει Ριζοσπάστη ,κουπόνια ,να εγγραφεί στο σωματείο, να ψηφίσει ΚΚΕ, να έρθει στο φεστιβάλ της ΚΝΕ, να έρθει σε λαϊκά γλέντια,να αγοράσει λαχνούς κ.τ.λ.
Τηλεπλασιέ...

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22711
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ειμαι ανθρωπος, ως εκ τουτου δεν δυναται να ειμαι κομμουνιστης!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 06 Φεβ 2021, 16:36

Η επανάληψη είναι μήτηρ της μάθησης.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Ειμαι ανθρωπος, ως εκ τουτου δεν δυναται να ειμαι κομμουνιστης!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 06 Φεβ 2021, 21:51

pylothess έγραψε:
06 Φεβ 2021, 16:20


Ο Πολ Ποτ έκανε τα αντίθετα. Στοίβαζε κατοίκους των πόλεων στα χωριά για να οδηγήσει την χώρα στον πρωτόγονο κομμουνισμό!!!
Kαλα αυτος καθαριζε και οσους φορουσαν γυαλια γιατι λεει ηταν μορφωμενοι :lol:
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6734
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Ειμαι ανθρωπος, ως εκ τουτου δεν δυναται να ειμαι κομμουνιστης!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 06 Φεβ 2021, 22:31

Obi Wan Iakobi έγραψε:
06 Φεβ 2021, 21:51
pylothess έγραψε:
06 Φεβ 2021, 16:20


Ο Πολ Ποτ έκανε τα αντίθετα. Στοίβαζε κατοίκους των πόλεων στα χωριά για να οδηγήσει την χώρα στον πρωτόγονο κομμουνισμό!!!
Kαλα αυτος καθαριζε και οσους φορουσαν γυαλια γιατι λεει ηταν μορφωμενοι :lol:
Τον είχαν στείλει να σπουδάσει στην Γαλλία αλλά αυτός αντί να σπουδάσει παρασύρθηκε με τα κομματικά και δεν τέλειωσε ποτέ. Σας θυμίζει μήπως κάτι αυτό;Έμπλεξε με κομμουνιστικές οργανώσεις . Είχε απωθημένο μάλλον που δεν κατάφερε να τελειώσει τις σπουδές του. Υπάρχει το ενδεχόμενο να ήταν αδύναμος μαθητής και γι αυτό να παράτησε τις σπουδές του στην Γαλλία και για αυτό να ασχολήθηκε με τα κομματικά που ήταν τότε στην μόδα.
Γιατί μου θυμίζει λίγο τα Ελληνικά πανεπιστήμια ; Υπήρξε αφενός ένα πολιτισμικό σοκ για τον Πολ Ποτ προφανώς όταν πήγε στην Γαλλία. Είναι μια δύσκολη ηλικία . Πολλοί νέοι αποπροσανατολίζονται σε αυτή την ηλικία και χάνουν τον δρόμο τους.

Αντίθετα ο Χο Τσι Μινχ αγαπούσε πολύ το διάβασμα, ήθελε να αφομοιώσει την Δυτικό Πολιτισμό. Πραγματικά ο Χο Τσι Μινχ όπως και ολόκληρος και ο Βιετναμέζικος λαός είναι πρότυπα αγωνιστικότητας.

Τέτοιες ακρότητες σαν του Πολ Ποτ δεν είχαν ούτε οι Ναζί , ούτε ο Στάλιν .Σε σχέση με τον Χίτλερ, τον Μάο, τον Πολ Ποτ ο Στάλιν δεν είχε κάνει και πολλά. Σε σχέση με όλα αυτά τα ακραία παραδείγματα η ΕΣΣΔ ήταν πολύ μετριοπαθής. Και η Κούβα ειναι ακόμη πιο μετριοπαθής.

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Ειμαι ανθρωπος, ως εκ τουτου δεν δυναται να ειμαι κομμουνιστης!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 06 Φεβ 2021, 22:39

pylothess έγραψε:
06 Φεβ 2021, 22:31


Τον είχαν στείλει να σπουδάσει στην Γαλλία αλλά αυτός αντί να σπουδάσει παρασύρθηκε με τα κομματικά και δεν τέλειωσε ποτέ. Σας θυμίζει μήπως κάτι αυτό;Έμπλεξε με κομμουνιστικές οργανώσεις . Είχε απωθημένο μάλλον που δεν κατάφερε να τελειώσει τις σπουδές του. Υπάρχει το ενδεχόμενο να ήταν αδύναμος μαθητής και γι αυτό να παράτησε τις σπουδές του στην Γαλλία και για αυτό να ασχολήθηκε με τα κομματικά που ήταν τότε στην μόδα.
Γιατί μου θυμίζει λίγο τα Ελληνικά πανεπιστήμια ; Υπήρξε αφενός ένα πολιτισμικό σοκ για τον Πολ Ποτ προφανώς όταν πήγε στην Γαλλία. Είναι μια δύσκολη ηλικία . Πολλοί νέοι αποπροσανατολίζονται σε αυτή την ηλικία και χάνουν τον δρόμο τους.

Αντίθετα ο Χο Τσι Μινχ αγαπούσε πολύ το διάβασμα, ήθελε να αφομοιώσει την Δυτικό Πολιτισμό. Πραγματικά ο Χο Τσι Μινχ όπως και ολόκληρος και ο Βιετναμέζικος λαός είναι πρότυπα αγωνιστικότητας.

Τέτοιες ακρότητες σαν του Πολ Ποτ δεν είχαν ούτε οι Ναζί , ούτε ο Στάλιν .Σε σχέση με τον Χίτλερ, τον Μάο, τον Πολ Ποτ ο Στάλιν δεν είχε κάνει και πολλά. Σε σχέση με όλα αυτά τα ακραία παραδείγματα η ΕΣΣΔ ήταν πολύ μετριοπαθής. Και η Κούβα ειναι ακόμη πιο μετριοπαθής.
Ειναι σιγουρο οτι αν δεν τον ειχαν πεταξει εξω οι Βιετναμεζοι δεν θα ειχε αφησει ανθρωπο.
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6734
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Ειμαι ανθρωπος, ως εκ τουτου δεν δυναται να ειμαι κομμουνιστης!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 06 Φεβ 2021, 22:49

Obi Wan Iakobi έγραψε:
06 Φεβ 2021, 22:39
pylothess έγραψε:
06 Φεβ 2021, 22:31


Τον είχαν στείλει να σπουδάσει στην Γαλλία αλλά αυτός αντί να σπουδάσει παρασύρθηκε με τα κομματικά και δεν τέλειωσε ποτέ. Σας θυμίζει μήπως κάτι αυτό;Έμπλεξε με κομμουνιστικές οργανώσεις . Είχε απωθημένο μάλλον που δεν κατάφερε να τελειώσει τις σπουδές του. Υπάρχει το ενδεχόμενο να ήταν αδύναμος μαθητής και γι αυτό να παράτησε τις σπουδές του στην Γαλλία και για αυτό να ασχολήθηκε με τα κομματικά που ήταν τότε στην μόδα.
Γιατί μου θυμίζει λίγο τα Ελληνικά πανεπιστήμια ; Υπήρξε αφενός ένα πολιτισμικό σοκ για τον Πολ Ποτ προφανώς όταν πήγε στην Γαλλία. Είναι μια δύσκολη ηλικία . Πολλοί νέοι αποπροσανατολίζονται σε αυτή την ηλικία και χάνουν τον δρόμο τους.

Αντίθετα ο Χο Τσι Μινχ αγαπούσε πολύ το διάβασμα, ήθελε να αφομοιώσει την Δυτικό Πολιτισμό. Πραγματικά ο Χο Τσι Μινχ όπως και ολόκληρος και ο Βιετναμέζικος λαός είναι πρότυπα αγωνιστικότητας.

Τέτοιες ακρότητες σαν του Πολ Ποτ δεν είχαν ούτε οι Ναζί , ούτε ο Στάλιν .Σε σχέση με τον Χίτλερ, τον Μάο, τον Πολ Ποτ ο Στάλιν δεν είχε κάνει και πολλά. Σε σχέση με όλα αυτά τα ακραία παραδείγματα η ΕΣΣΔ ήταν πολύ μετριοπαθής. Και η Κούβα ειναι ακόμη πιο μετριοπαθής.
Ειναι σιγουρο οτι αν δεν τον ειχαν πεταξει εξω οι Βιετναμεζοι δεν θα ειχε αφησει ανθρωπο.
Αν λες για τον Πολ Ποτ ναι ισχύει. Ο άνθρωπος ήταν χειρότερος απ'ότι είναι σήμερα ο Κιμ Γιονκ Ουν. Ούτε ο Κιμ Γιονγκ Ουν δεν έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο.

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Ειμαι ανθρωπος, ως εκ τουτου δεν δυναται να ειμαι κομμουνιστης!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 06 Φεβ 2021, 22:53

pylothess έγραψε:
06 Φεβ 2021, 22:49


Αν λες για τον Πολ Ποτ ναι ισχύει. Ο άνθρωπος ήταν χειρότερος απ'ότι είναι σήμερα ο Κιμ Γιονκ Ουν. Ούτε ο Κιμ Γιονγκ Ουν δεν έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο.
Καποιοι ημιτρελοι τον υποστηριζαν στο ιντιμιντια.
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6734
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Ειμαι ανθρωπος, ως εκ τουτου δεν δυναται να ειμαι κομμουνιστης!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 07 Φεβ 2021, 00:10

Obi Wan Iakobi έγραψε:
06 Φεβ 2021, 22:53
pylothess έγραψε:
06 Φεβ 2021, 22:49


Αν λες για τον Πολ Ποτ ναι ισχύει. Ο άνθρωπος ήταν χειρότερος απ'ότι είναι σήμερα ο Κιμ Γιονκ Ουν. Ούτε ο Κιμ Γιονγκ Ουν δεν έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο.
Καποιοι ημιτρελοι τον υποστηριζαν στο ιντιμιντια.
To KKEτι θέση πήρε γι αυτόν;

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6734
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Ειμαι ανθρωπος, ως εκ τουτου δεν δυναται να ειμαι κομμουνιστης!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 07 Φεβ 2021, 00:58

AlienWay έγραψε:
06 Φεβ 2021, 16:36
Η επανάληψη είναι μήτηρ της μάθησης.
Τι εννοεί ο ποιητής;

Άβαταρ μέλους
Happy
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 29 Ιαν 2021, 18:31

Re: Ειμαι ανθρωπος, ως εκ τουτου δεν δυναται να ειμαι κομμουνιστης!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Happy » 07 Φεβ 2021, 02:23

Ωραίο θέμα , αντικομουνιστικά τραγούδια ψυχρού πολέμου .

Αμερικάνικο


Πολωνικό ( ενεργοποίηση υπότιτλων )
" Η κοινή λογική δεν είναι και τόσο κοινή. " - Βολταίρος

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34365
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ειμαι ανθρωπος, ως εκ τουτου δεν δυναται να ειμαι κομμουνιστης!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 07 Φεβ 2021, 10:26

pylothess έγραψε:
07 Φεβ 2021, 00:10
Obi Wan Iakobi έγραψε:
06 Φεβ 2021, 22:53
pylothess έγραψε:
06 Φεβ 2021, 22:49


Αν λες για τον Πολ Ποτ ναι ισχύει. Ο άνθρωπος ήταν χειρότερος απ'ότι είναι σήμερα ο Κιμ Γιονκ Ουν. Ούτε ο Κιμ Γιονγκ Ουν δεν έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο.
Καποιοι ημιτρελοι τον υποστηριζαν στο ιντιμιντια.
To KKEτι θέση πήρε γι αυτόν;
Το ΚΚΕ φυσικά ήταν αντίθετο αφού ο Πολ Ποτ ήταν προσκείμενος στην Κίνα.Μαζί του ήσαν οι μαοικές οργανώσεις της εποχής - δεκαετία του 70.Ολοι αυτοί βέβαια δεν είχαν ιδέα τι πραγματικά γινόταν στην Ινδοκίνα και έκριναν με βάση αυτά που έλεγε η Μόσχα ή το Πεκίνο.
Η Καμπότζη με όλα αυτά επιβεβαίωσε και τη θεωρία του εκκρεμούς που λέει ότι όσο πιο εξτρεμιστικά πάει μια χώρα προς μια κατεύθυνση τόσο μεγαλύτερη η ανάδραση.Σήμερα είναι βασίλειο και είναι η μόνη τέως κομμουνιστική χώρα που είναι βασίλειο.Σε όλες τις άλλες που είχαν βασιλιάδες πριν τον κομμουνισμό,αυτοί δεν επανήλθαν μετά αλλά έγιναν δημοκρατίες - στη Βουλγαρία έγινε το εξωφρενικό να κατέβει ο βασιλιάς στις εκλογές και να γίνει πρωθυπουργός για μια τετραετία αλλά ήταν παροδικό.
Στην Καμπότζη όμως όταν τέλειωσαν όλα οι πολιτικοί που σώθηκαν αποφάσισαν ότι για να ηρεμήσουν χρειάζονταν βασιλεία.

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3955
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: Ειμαι ανθρωπος, ως εκ τουτου δεν δυναται να ειμαι κομμουνιστης!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 07 Φεβ 2021, 10:38

Στοίχειωσε την εφηβεία μας το παρακάτω.



(Η πλάκα είναι πως ακόμα δεν έχω δει την ταινία!)
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6734
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Ειμαι ανθρωπος, ως εκ τουτου δεν δυναται να ειμαι κομμουνιστης!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 07 Φεβ 2021, 10:46

πατησιωτης έγραψε:
07 Φεβ 2021, 10:26
pylothess έγραψε:
07 Φεβ 2021, 00:10
Obi Wan Iakobi έγραψε:
06 Φεβ 2021, 22:53


Καποιοι ημιτρελοι τον υποστηριζαν στο ιντιμιντια.
To KKEτι θέση πήρε γι αυτόν;
Το ΚΚΕ φυσικά ήταν αντίθετο αφού ο Πολ Ποτ ήταν προσκείμενος στην Κίνα.Μαζί του ήσαν οι μαοικές οργανώσεις της εποχής - δεκαετία του 70.Ολοι αυτοί βέβαια δεν είχαν ιδέα τι πραγματικά γινόταν στην Ινδοκίνα και έκριναν με βάση αυτά που έλεγε η Μόσχα ή το Πεκίνο.
Η Καμπότζη με όλα αυτά επιβεβαίωσε και τη θεωρία του εκκρεμούς που λέει ότι όσο πιο εξτρεμιστικά πάει μια χώρα προς μια κατεύθυνση τόσο μεγαλύτερη η ανάδραση.Σήμερα είναι βασίλειο και είναι η μόνη τέως κομμουνιστική χώρα που είναι βασίλειο.Σε όλες τις άλλες που είχαν βασιλιάδες πριν τον κομμουνισμό,αυτοί δεν επανήλθαν μετά αλλά έγιναν δημοκρατίες - στη Βουλγαρία έγινε το εξωφρενικό να κατέβει ο βασιλιάς στις εκλογές και να γίνει πρωθυπουργός για μια τετραετία αλλά ήταν παροδικό.
Στην Καμπότζη όμως όταν τέλειωσαν όλα οι πολιτικοί που σώθηκαν αποφάσισαν ότι για να ηρεμήσουν χρειάζονταν βασιλεία.
Το ΚΚΕ έκανε πότε ανοιχτά κριτική στον Μάο;Πήρε πότε θέση για την Κίνα;

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34365
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ειμαι ανθρωπος, ως εκ τουτου δεν δυναται να ειμαι κομμουνιστης!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 07 Φεβ 2021, 10:54

pylothess έγραψε:
07 Φεβ 2021, 10:46
Το ΚΚΕ έκανε πότε ανοιχτά κριτική στον Μάο;Πήρε πότε θέση για την Κίνα;
Εννοείται και γίνονταν ομηρικές μάχες στα αμφιθέατρα της δεκαετίας του 70 με τους μαοικούς για το ποιός είχε τον πραγματικό σοσιαλισμό.Ωστόσο η κριτική ήταν λίγο αμήχανη γιατί τον έλεγαν οππορτουνιστή,εξτρεμιστή και τυχοδιώκτη ενώ οι μαοικοι έλεγαν καθαρά ότι μετά το θάνατο του Στάλιν και με τον Χρουστσωφ έχει παλινορθωθεί στην ΕΣΣΔ ο καπιταλισμός.Αυτό όμως ήταν και η αχίλλειος πτέρνα τους διότι όταν συνέβησαν τα ίδια στην Κίνα και ανέβηκε ο Τενγκ Χσιάο Πινγκ ήσαν αναγκασμένοι να αποστασιοποιηθούν και γύρω στο 1979 όλα τα μαοικά κόμματα διαλύθηκαν.Επιβιώνουν κάποια θραύσματα τύπου ΟΑΚΚΕ που τους έχουν βγάλει όλους ιμπεριαλιστές.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών