Αντισοβιετική Ψευδοιστορία

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Αντισοβιετική Ψευδοιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 23 Νοέμ 2020, 10:37

Ναι, ναι υπέροχες αναμνήσεις. Μετά κατέρρευσε το καθεστώς και τρέξανε στους καπιτάλες. :smt005:
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Αντισοβιετική Ψευδοιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 23 Νοέμ 2020, 10:45

John Brown Gun Club έγραψε:
23 Νοέμ 2020, 10:34
Καβαλάρης έγραψε:
23 Νοέμ 2020, 10:21
John Brown Gun Club έγραψε:
23 Νοέμ 2020, 10:16
Οι αναρθρες κραυγες σου ειναι ασημαντες απο την στιγμη που δεν επιχειρεις καν να διαφωνησεις συγκροτημενα και λογικα.
Ασήμαντες είναι οι δικαιολογίες σας κομμουνιστή (θέλετε να πουλήσετε και λογική τρομάρα σας). :smt005:

Η ουσία είναι μία και την επεσήμανα ήδη. Όσοι έζησαν τον παράδεισό σας δεν θέλουν ούτε να ακούνε για εσάς. Ούτε σεντόνια χρειάζονται ούτε αναλύσεις.
Αντιθετα, οσους εχω γνωρισει απο ΕΣΣΔ, μονο τα καλυτερα ειχαν να πουν, ακομα και απο τις εποχες που υπηρχε κριση, στα 80ς. Κι εχω γνωρισει απο εργατες, ως υπευθυνους σε εργοστασια, μηχανικους, επιστημονες και γιατρους.
Ακομα και ατομα που ηταν παιδια τοτε, εχουν υπεροχες αναμνησεις.
Και απ' την χούντα είχαν υπέροχες αναμνήσεις. Και απ'το ΠΑΣΟΚ έχουν υπέροχες αναμνήσεις.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αντισοβιετική Ψευδοιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 23 Νοέμ 2020, 10:57

John Brown Gun Club έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 19:04

Σε οτι με αφορα, δινω μεγα συγχωροχαρτι για τα παντα στον Σταλιν, γιατι εσωσε την ανθρωποτητα απο τον Χιτλερ.
στους υπολοιπους που εσωσαν την ανθρωποτητα απο τον χιτλερ, δινεις το ιδιο;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Hector Buas
Δημοσιεύσεις: 5640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 00:53

Re: Αντισοβιετική Ψευδοιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hector Buas » 23 Νοέμ 2020, 11:06

pylothess έγραψε:
23 Νοέμ 2020, 01:42
...
Ο Στάλιν είχε τεράστιο μουστάκι σαν του Νταβέλη. Ο Χίτλερ είχε μια σταλιά. Καμιά σχέση. Πολύ κακόγουστο του μουστάκι του Χίτλερ.
Πέρα από αυτό εγώ σου είχα κάνει μια ερώτηση αλλά δεν μου απάντησες όμως.
Υποτίθεται ότι το Κομμουνιστικό Κόμμα εκφράζει τον λαό. Στον σοσιαλισμό, όπου ναι μεν γίνονται εκλογές αλλά χωρίς την συμμετοχή άλλων κομμάτων , πως γνωρίζει το κομμουνιστικό κόμμα , ότι έχει την υποστήριξη του λαού, αφού ο λαός δεν μπορεί να επιλέξει ανάμεσα σε πολλά άλλα κόμματα; Τι γίνεται αν ο λαός , αποφασίσει ξαφνικά ότι ο σοσιαλισμός δεν του αρέσει ;Πως μπορεί να το αλλάξει αυτό το σύστημα; Μέσω εκλογών;
Για να μην έχετε κενά σύντροφοι. Στον κομμουνισμό δεν έχει καμμία σημασία τι ψηφίζει ο λαός. Το αποτέλεσμα των εκλογών αποφασίζεται από το Κόμμα ενα μήνα πριν απο την διεξαγωγή τους. Έπειτα διορίζονται οι κατάλληλοι καταμετρητές των ψήφων που εξασφαλίζουν πως το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας συμφωνεί με την απόφαση του Κόμματος.

Γιατί στον κομμουνισμό δεν έχει σημασία τι ακριβώς ψηφίζει ο λαός, αλλα ποιός μετράει τις ψήφους.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Αντισοβιετική Ψευδοιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 23 Νοέμ 2020, 11:06

Ασέβαστος έγραψε:
23 Νοέμ 2020, 10:57
John Brown Gun Club έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 19:04

Σε οτι με αφορα, δινω μεγα συγχωροχαρτι για τα παντα στον Σταλιν, γιατι εσωσε την ανθρωποτητα απο τον Χιτλερ.
στους υπολοιπους που εσωσαν την ανθρωποτητα απο τον χιτλερ, δινεις το ιδιο;
Τι συχωροχαρτι να δωσω στον Ρουζβελτ; Ο ανθρωπος ηταν αψογος. Οσο για τον Τσωρτσιλ, δεν βλεπεις πως εχει καθαγιαστει και συγχωρεθει γι αυτα που εκανε στην Ινδια αλλα ακομα και στην Ελλαδα;
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Αντισοβιετική Ψευδοιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 23 Νοέμ 2020, 11:11

pylothess έγραψε:
23 Νοέμ 2020, 10:45
John Brown Gun Club έγραψε:
23 Νοέμ 2020, 10:34
Καβαλάρης έγραψε:
23 Νοέμ 2020, 10:21

Ασήμαντες είναι οι δικαιολογίες σας κομμουνιστή (θέλετε να πουλήσετε και λογική τρομάρα σας). :smt005:

Η ουσία είναι μία και την επεσήμανα ήδη. Όσοι έζησαν τον παράδεισό σας δεν θέλουν ούτε να ακούνε για εσάς. Ούτε σεντόνια χρειάζονται ούτε αναλύσεις.
Αντιθετα, οσους εχω γνωρισει απο ΕΣΣΔ, μονο τα καλυτερα ειχαν να πουν, ακομα και απο τις εποχες που υπηρχε κριση, στα 80ς. Κι εχω γνωρισει απο εργατες, ως υπευθυνους σε εργοστασια, μηχανικους, επιστημονες και γιατρους.
Ακομα και ατομα που ηταν παιδια τοτε, εχουν υπεροχες αναμνησεις.
Και απ' την χούντα είχαν υπέροχες αναμνήσεις. Και απ'το ΠΑΣΟΚ έχουν υπέροχες αναμνήσεις.
ΣΙγα που ο εργατης στη χουντα μπορουσε να παει να κανει δωρεαν μαθηματα πιανου μετα τη δουλεια, η στην Οπερα με την φορμα εργασιας. Η επειρνε συνταξη αυτοματα τη μερα που σταματαγε να δουλευει. Και που ποτε δεν ειχε ν ανησυχησει για νοικι, σχολειο, γιατρο η δουλεια.
Αυτοι που χουν καλες αναμνησεις απο τη χουντα ειναι απο μπατσοσογα.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αντισοβιετική Ψευδοιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 23 Νοέμ 2020, 11:25

John Brown Gun Club έγραψε:
23 Νοέμ 2020, 10:34
Αντιθετα, οσους εχω γνωρισει απο ΕΣΣΔ, μονο τα καλυτερα ειχαν να πουν, ακομα και απο τις εποχες που υπηρχε κριση, στα 80ς. Κι εχω γνωρισει απο εργατες, ως υπευθυνους σε εργοστασια, μηχανικους, επιστημονες και γιατρους.
Ακομα και ατομα που ηταν παιδια τοτε, εχουν υπεροχες αναμνησεις.
καλη προσπαθεια αλλα δεν μπορεις να ξαναπιασεις επιπεδα ψεμματος ροντβαιλερ.

προσπαθησε ξανα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25190
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Αντισοβιετική Ψευδοιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 23 Νοέμ 2020, 12:07

John Brown Gun Club έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 19:20
Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 19:18
Το ΤΡΑΓΙΚΟ είναι ότι βρισκόμαστε στο 2020 και υπάρχουν άνθρωποι που ακόμη πιστεύουν ότι ο δικτάτορας ΣΤΑΛΙΝ ήταν κάτι έστω λιγότερο από στυγνός μαζικός δολοφόνος πολιτών της ίδιας του της χώρας...
Ηταν Σωτηρας της Ανθρωποτητας.
Να τα μας και ιδεαλισμός :)
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Αντισοβιετική Ψευδοιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 23 Νοέμ 2020, 12:10

Στηρίζω την προσπάθεια του John Brown Gun Club. Δεν έχω το ψυχικό σθένος να συνδράμω, χαρά στο κουράγιο του, αλλά τον παραδέχομαι. Πολλά πράγματα που παραθέτει δεν τα ήξερα ούτε εγώ.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Αντισοβιετική Ψευδοιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 23 Νοέμ 2020, 12:15

John Brown Gun Club έγραψε:
23 Νοέμ 2020, 11:11
pylothess έγραψε:
23 Νοέμ 2020, 10:45
John Brown Gun Club έγραψε:
23 Νοέμ 2020, 10:34


Αντιθετα, οσους εχω γνωρισει απο ΕΣΣΔ, μονο τα καλυτερα ειχαν να πουν, ακομα και απο τις εποχες που υπηρχε κριση, στα 80ς. Κι εχω γνωρισει απο εργατες, ως υπευθυνους σε εργοστασια, μηχανικους, επιστημονες και γιατρους.
Ακομα και ατομα που ηταν παιδια τοτε, εχουν υπεροχες αναμνησεις.
Και απ' την χούντα είχαν υπέροχες αναμνήσεις. Και απ'το ΠΑΣΟΚ έχουν υπέροχες αναμνήσεις.
ΣΙγα που ο εργατης στη χουντα μπορουσε να παει να κανει δωρεαν μαθηματα πιανου μετα τη δουλεια, η στην Οπερα με την φορμα εργασιας. Η επειρνε συνταξη αυτοματα τη μερα που σταματαγε να δουλευει. Και που ποτε δεν ειχε ν ανησυχησει για νοικι, σχολειο, γιατρο η δουλεια.
Αυτοι που χουν καλες αναμνησεις απο τη χουντα ειναι απο μπατσοσογα.
Τι να σου πω . Δεν ξέρω. Προσωπική άποψη δεν έχω γιατί δεν έζησα ούτε τον υπαρκτό σοσιαλισμό ούτε την χούντα. Όχι μόνο από την μπατσόσογα. Δεν ξέρω να μπορούμε να λάβουμε υπ'όψιν μας τις προσωπικές μαρτυρίες ,αν αυτές αποτελούν τεκμήριο. Γιατί και εγώ όσους ρώτησα που έζησαν εκεί μου είπαν καλά λόγια ότι είχαν δουλειές ,μισθούς, δεν πεινούσαν κ.τ.λ. Αλλά μου είπαν και άλλα άσχημα πράγματα. Ήξεραν μόνο έναν νόμο. Ότι δεν πρέπει να μιλάς . Μόνο επί Γκορμπατσώφ άλλαξαν αυτά και μιλούσαν όλοι. Επίσης μου είπαν ότι στα σχολεία έπεφταν και σφαλιάρες από τους δασκάλους.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Αντισοβιετική Ψευδοιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 23 Νοέμ 2020, 12:21

Εντάξει αυτό όντως υπάρχει γιατι συχνά βλέπουμε πιο ρομαντικά το παρελθόν. Δεν αντιλέγω πως υπαρχουν πολλοι που όντως μπορεί να λένε επί Στάλιν/Παπαδόπουλου/Πινοσετ ήμασταν καλύτερα. Όλα αυτά τα καθεστώτα καταρρέουν αργά ή γρήγορα γιατί τα προβλήματα τους είναι πιο σοβαρά, δομικά και στοιχειώδη από τη δυνατότητα των μαθημάτων πιάνου.

Άβαταρ μέλους
περαστικος
Δημοσιεύσεις: 1528
Εγγραφή: 22 Δεκ 2019, 18:29

Re: Αντισοβιετική Ψευδοιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από περαστικος » 23 Νοέμ 2020, 12:23

pylothess έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 19:20


Πάντες αυτά που λένε για εξι εκατομμύρια που συνεχώς αυξάνουν τους αριθμούς δεν στέκουν.Είναι υπερβολικά μεγάλα τα νούμερα αυτά. Εξι εκατομμυρια οι Εβραιοι στην Ευρωπη πριν τον Β Παγκοσμιο - εξι εκατομμυρια εβραιοι που εκτελεστηκαν απο τον Χιτλερ = 0 μηδεν Εβραιοι. Αν ήταν έτσι θα έπρεπε ολοι οι Εβραιοι να είχαν πεθάνει.Δεν θα είχε μείνει Εβραιος πάνω στην Γη.
:003:
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Οκτ 2020, 22:16
Το μόνο τραγούδι που αξίζει να ακουστεί για να τιμήσει το 21, θα είναι τα ουρλιαχτά των Τούρκων όταν θα πέφτουν στο κεφάλι τους τα πυρηνικά στις μεγαλύτερες τους πόλεις.

Άβαταρ μέλους
περαστικος
Δημοσιεύσεις: 1528
Εγγραφή: 22 Δεκ 2019, 18:29

Re: Αντισοβιετική Ψευδοιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από περαστικος » 23 Νοέμ 2020, 12:25

Hector Buas έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 19:25
John Brown Gun Club έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 19:18
...
Η παραπανω συλλογη κειμενων ειναι πολυ ισορροπημενη και απεχει πολυ απο τους χαρακτηρισμους που αποδιδεις. Αλλα δεν εχω εντρυφησει σε βαθος.
Τον αράπη και αν τον πλένεις τον σαπούνι Εβραιο σου χαλάς...
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Οκτ 2020, 22:16
Το μόνο τραγούδι που αξίζει να ακουστεί για να τιμήσει το 21, θα είναι τα ουρλιαχτά των Τούρκων όταν θα πέφτουν στο κεφάλι τους τα πυρηνικά στις μεγαλύτερες τους πόλεις.

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Αντισοβιετική Ψευδοιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 23 Νοέμ 2020, 12:31

John Brown Gun Club έγραψε:
23 Νοέμ 2020, 10:34


Αντιθετα, οσους εχω γνωρισει απο ΕΣΣΔ, μονο τα καλυτερα ειχαν να πουν, ακομα και απο τις εποχες που υπηρχε κριση, στα 80ς. Κι εχω γνωρισει απο εργατες, ως υπευθυνους σε εργοστασια, μηχανικους, επιστημονες και γιατρους.
Ακομα και ατομα που ηταν παιδια τοτε, εχουν υπεροχες αναμνησεις.
Τοτε πως εξηγεις το οτι ολη η νεολαια στην Α.Ευρωπη ειναι αντικομμουνιστικη? οι γονεις τους δεν τους ειχαν πεισει για το μεγαλειο του Σταλιν?
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Αντισοβιετική Ψευδοιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 23 Νοέμ 2020, 12:36

περαστικος έγραψε:
23 Νοέμ 2020, 12:23
pylothess έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 19:20


Πάντες αυτά που λένε για εξι εκατομμύρια που συνεχώς αυξάνουν τους αριθμούς δεν στέκουν.Είναι υπερβολικά μεγάλα τα νούμερα αυτά. Εξι εκατομμυρια οι Εβραιοι στην Ευρωπη πριν τον Β Παγκοσμιο - εξι εκατομμυρια εβραιοι που εκτελεστηκαν απο τον Χιτλερ = 0 μηδεν Εβραιοι. Αν ήταν έτσι θα έπρεπε ολοι οι Εβραιοι να είχαν πεθάνει.Δεν θα είχε μείνει Εβραιος πάνω στην Γη.
:003:
Καπου διαβασα οτι το 6εκ ειναι συμβολικος αριθμος στον Ιουδαισμο και σημαινει την ολοκληρωτικη καταστροφη.Ειναι σαν το «μυριαδες μυριαδων» της Βιβλου.
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών