13 Δεκέμβρη 1943 ολοκαυτωμα των καλαβρύτων

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
BlastFromThePast
Δημοσιεύσεις: 2481
Εγγραφή: 22 Ιουν 2020, 19:14

Re: 13 Δεκέμβρη 1943 ολοκαυτωμα των καλαβρύτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BlastFromThePast » 13 Δεκ 2020, 19:05

Chainis έγραψε:
13 Δεκ 2020, 19:00
Είπα εγώ κάπου ότι δεν είχε πολύ κόσμο το ΕΑΜ;
Να μου δείξεις που.
Chainis έγραψε:
13 Δεκ 2020, 13:42
ενώ παράλληλα είχαν την λανθασμένη αντίληψη ότι αν οι Γερμανοί σκότωναν και κατέστρεφαν χωριά ο κόσμος θα συνερρεε στον ΕΛΑΣ, λες και όλοι οι άλλοι ήταν χαζοί και δεν έβλεπαν τι γίνεται γύρω τους.

Άβαταρ μέλους
sloopy
Δημοσιεύσεις: 1011
Εγγραφή: 06 Δεκ 2019, 14:34
Τοποθεσία: Οπου ναναι :)

Re: 13 Δεκέμβρη 1943 ολοκαυτωμα των καλαβρύτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sloopy » 13 Δεκ 2020, 19:06

Χαοτικός έγραψε:
13 Δεκ 2020, 15:10
Την Πέμπτη 9 Δεκεμβρίου τα γερμανικά στρατεύματα πλαισιωμένα από γερμανοντυμένους Έλληνες των ταγμάτων ασφαλείας μπαίνουν πάνοπλα στα Καλάβρυτα. Δημιουργούν έναν ασφυκτικό κλοιό γύρω από την πόλη. Επιτάσσουν σπίτια και απαγορεύουν την κυκλοφορία μετά τις 4:00 το απόγευμα


Ρε τους πολιτικούς μας προγόνους! :roll:

:078:

(Αυτή ήταν , είναι και θα είναι η δεξιά, μέχρι να την αφανίσουμε)
Oλοι αυτοί oι Ελληνες που συνεργάστηκαν ξεδιάντροπα με τους Γερμανούν θησαύρισαν (εκτός των άλλων) στις πλάτες του λαού μας. Πάντα θυμάμαι την ιστορία του αδελφού της μητέρας μου ο οποίος φυλακίστηκε από τους Γερμανούς. Τότε πλησίασε ένας καλοθελητής την γιαγιά μου και της είπε πως αν δώσουν λίρες στους Γερμανούς έχει τον τρόπο να τον αποφυλακίσει. Ξεπουλήθηκαν οι δικοί μου μέσα στην ανέχεια τους εξαργύρωσαν ότι ειχαν και δεν είχαν και του έδωσαν τις λίρες. Εκ των υστέρων έμαθαν πως οι Γερμανοί τον είχαν ήδη εκτελέσει. Οι Γερμανοί έκαναν πολλά όμως ποτέ δεν χρηματιζόταν τα χρόνια εκείνα. Ο συγκεκριμένος καταδότης (κατάγονταν από την Βέροια) έκανε τεράστια περιουσία την οποία κληρονόμησαν οι δικοί του που είναι μεγάλοι και τρανοί σήμερα. Αυτή είναι μια περίπτωση που γνωρίζω προσωπικά. Υπάρχουν χιλιάδες παρόμοιες.
Hang on sloopy :smt023

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: 13 Δεκέμβρη 1943 ολοκαυτωμα των καλαβρύτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 13 Δεκ 2020, 19:18

sloopy έγραψε:
13 Δεκ 2020, 19:06
Χαοτικός έγραψε:
13 Δεκ 2020, 15:10
Την Πέμπτη 9 Δεκεμβρίου τα γερμανικά στρατεύματα πλαισιωμένα από γερμανοντυμένους Έλληνες των ταγμάτων ασφαλείας μπαίνουν πάνοπλα στα Καλάβρυτα. Δημιουργούν έναν ασφυκτικό κλοιό γύρω από την πόλη. Επιτάσσουν σπίτια και απαγορεύουν την κυκλοφορία μετά τις 4:00 το απόγευμα


Ρε τους πολιτικούς μας προγόνους! :roll:

:078:

(Αυτή ήταν , είναι και θα είναι η δεξιά, μέχρι να την αφανίσουμε)
Oλοι αυτοί oι Ελληνες που συνεργάστηκαν ξεδιάντροπα με τους Γερμανούν θησαύρισαν (εκτός των άλλων) στις πλάτες του λαού μας. Πάντα θυμάμαι την ιστορία του αδελφού της μητέρας μου ο οποίος φυλακίστηκε από τους Γερμανούς. Τότε πλησίασε ένας καλοθελητής την γιαγιά μου και της είπε πως αν δώσουν λίρες στους Γερμανούς έχει τον τρόπο να τον αποφυλακίσει. Ξεπουλήθηκαν οι δικοί μου μέσα στην ανέχεια τους εξαργύρωσαν ότι ειχαν και δεν είχαν και του έδωσαν τις λίρες. Εκ των υστέρων έμαθαν πως οι Γερμανοί τον είχαν ήδη εκτελέσει. Οι Γερμανοί έκαναν πολλά όμως ποτέ δεν χρηματιζόταν τα χρόνια εκείνα. Ο συγκεκριμένος καταδότης (κατάγονταν από την Βέροια) έκανε τεράστια περιουσία την οποία κληρονόμησαν οι δικοί του που είναι μεγάλοι και τρανοί σήμερα. Αυτή είναι μια περίπτωση που γνωρίζω προσωπικά. Υπάρχουν χιλιάδες παρόμοιες.
Το ξέρω. Γιατί νομίζεις έχουμε τέτοιο μίσος στη δεξιά;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

3f3k
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 17 Ιαν 2019, 23:09
Phorum.gr user: letryf

Re: 13 Δεκέμβρη 1943 ολοκαυτωμα των καλαβρύτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 3f3k » 13 Δεκ 2020, 19:45

Chainis έγραψε:
13 Δεκ 2020, 18:40
3f3k έγραψε:
13 Δεκ 2020, 18:27
Καλα ρε φασίστες, ούτε μια σφαγή ενάντια σε Έλληνες, για την οποία ντρέπονται μέχρι και οι Γερμανοί, δε μπορείτε να καταδικάσετε απερίφραστα;
Ποιος δεν την καταδικάζει;
Έγραψε κανένας "καλά έκαναν";

Τα υπόλοιπα τα εσβυσα γιατί δείχνουν ότι κι εσύ το ίδιο είσαι και σε εκθέτουν.
Εγώ στους φασίστες απευθύνθηκα. :c020:

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: 13 Δεκέμβρη 1943 ολοκαυτωμα των καλαβρύτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 13 Δεκ 2020, 19:47

:003:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: 13 Δεκέμβρη 1943 ολοκαυτωμα των καλαβρύτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 13 Δεκ 2020, 19:59

BlastFromThePast έγραψε:
13 Δεκ 2020, 19:05
Chainis έγραψε:
13 Δεκ 2020, 19:00
Είπα εγώ κάπου ότι δεν είχε πολύ κόσμο το ΕΑΜ;
Να μου δείξεις που.
Chainis έγραψε:
13 Δεκ 2020, 13:42
ενώ παράλληλα είχαν την λανθασμένη αντίληψη ότι αν οι Γερμανοί σκότωναν και κατέστρεφαν χωριά ο κόσμος θα συνερρεε στον ΕΛΑΣ, λες και όλοι οι άλλοι ήταν χαζοί και δεν έβλεπαν τι γίνεται γύρω τους.
Άλλο το ΕΑΜ που ο καθένας αφού οργανωνοταν ήταν στο σπίτι του και τις δουλειές του κι άλλο ο ΕΛΑΣ που έσπαγαν τα πόδια τους στα βουνά μέσα στην ψείρα και την πείνα.
Γι αυτό το ΕΑΜ είχε 100νταδες χιλιάδες μέλη κι ο ΕΛΑΣ 60.000 μαχητές.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: 13 Δεκέμβρη 1943 ολοκαυτωμα των καλαβρύτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 13 Δεκ 2020, 20:11

3f3k έγραψε:
13 Δεκ 2020, 19:45
Chainis έγραψε:
13 Δεκ 2020, 18:40
3f3k έγραψε:
13 Δεκ 2020, 18:27
Καλα ρε φασίστες, ούτε μια σφαγή ενάντια σε Έλληνες, για την οποία ντρέπονται μέχρι και οι Γερμανοί, δε μπορείτε να καταδικάσετε απερίφραστα;
Ποιος δεν την καταδικάζει;
Έγραψε κανένας "καλά έκαναν";

Τα υπόλοιπα τα εσβυσα γιατί δείχνουν ότι κι εσύ το ίδιο είσαι και σε εκθέτουν.
Εγώ στους φασίστες απευθύνθηκα. :c020:
Α δεν είναι όλοι φασίστες όσοι δεν συμφωνούν με το κόμμα και του κάνουν κριτική;
Με μπερδεύεις.....
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

ΤΑΥΓΕΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 20:08
Phorum.gr user: ΤΑΥΓΕΤΗΣ

Re: 13 Δεκέμβρη 1943 ολοκαυτωμα των καλαβρύτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ » 13 Δεκ 2020, 20:14

Oλοι αυτοί oι Ελληνες που συνεργάστηκαν ξεδιάντροπα με τους Γερμανούν θησαύρισαν (εκτός των άλλων) στις πλάτες του λαού μας. Πάντα θυμάμαι την ιστορία του αδελφού της μητέρας μου ο οποίος φυλακίστηκε από τους Γερμανούς. Τότε πλησίασε ένας καλοθελητής την γιαγιά μου και της είπε πως αν δώσουν λίρες στους Γερμανούς έχει τον τρόπο να τον αποφυλακίσει. Ξεπουλήθηκαν οι δικοί μου μέσα στην ανέχεια τους εξαργύρωσαν ότι ειχαν και δεν είχαν και του έδωσαν τις λίρες. Εκ των υστέρων έμαθαν πως οι Γερμανοί τον είχαν ήδη εκτελέσει. Οι Γερμανοί έκαναν πολλά όμως ποτέ δεν χρηματιζόταν τα χρόνια εκείνα. Ο συγκεκριμένος καταδότης (κατάγονταν από την Βέροια) έκανε τεράστια περιουσία την οποία κληρονόμησαν οι δικοί του που είναι μεγάλοι και τρανοί σήμερα. Αυτή είναι μια περίπτωση που γνωρίζω προσωπικά. Υπάρχουν χιλιάδες παρόμοιες.
μαλιστα Αφου το λες εσυ ετσι θα ειναι.Ασε μας ρε φιλε.
Ενω πχ ο αλβανος ακινδυνος κομματικο στελεχος στην κατερινη αν θυμαμαι καλα που μαζεψε ολα τα χρυσαφικα των ανθρωπων ηταν για καλο του λαου!!!
Αντε τωρα να σε ΄παρει στα σοβαρα ο ΤΑΥΓΕΤΗΣ
Οταν καποιος κανει εγκλημα και μετανοει ειναι ανθρωπος.Αν κανει εγκλημα και καμαρωνει για αυτο ειναι κομμουνιστης.
Επι 100 κομμουνιστων οι 59 ειναι αφελεις(βλακες),οι 40 αγυρτες(δηλ λαμογια ) και μονον ενας πραγματικος μπολσεβικος.ΛΕΝΙΝ 1917

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34747
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: 13 Δεκέμβρη 1943 ολοκαυτωμα των καλαβρύτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 13 Δεκ 2020, 20:15

Χαοτικός έγραψε:
13 Δεκ 2020, 19:18
Το ξέρω. Γιατί νομίζεις έχουμε τέτοιο μίσος στη δεξιά;
Μειοψηφία είστε πλέον και όχι μόνο επειδή έχουν περάσει 80 χρόνια.Πέρασε το ΠΑΣΟΚ και μοίρασε χρήμα πολύ.Για είκοσι χρόνια όποιος εαμογενής ήθελε να αξιοποιηθεί ή άξιζε να ανέβει το έκανε δια του ΠΑΣΟΚ.
Πλέον ο κόσμος αποφασίζει με σημερινά δεδομένα.

ΤΑΥΓΕΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 20:08
Phorum.gr user: ΤΑΥΓΕΤΗΣ

Re: 13 Δεκέμβρη 1943 ολοκαυτωμα των καλαβρύτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ » 13 Δεκ 2020, 20:15

Γι αυτό το ΕΑΜ είχε 100νταδες χιλιάδες μέλη κι ο ΕΛΑΣ 60.000 μαχητές.
ε οχι και μαχητες οι κατσαπλιαδες που μονο πλιατσικο εκαναν σε βαρος αοπλων
Οταν καποιος κανει εγκλημα και μετανοει ειναι ανθρωπος.Αν κανει εγκλημα και καμαρωνει για αυτο ειναι κομμουνιστης.
Επι 100 κομμουνιστων οι 59 ειναι αφελεις(βλακες),οι 40 αγυρτες(δηλ λαμογια ) και μονον ενας πραγματικος μπολσεβικος.ΛΕΝΙΝ 1917

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: 13 Δεκέμβρη 1943 ολοκαυτωμα των καλαβρύτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 13 Δεκ 2020, 20:18

πατησιωτης έγραψε:
13 Δεκ 2020, 20:15
Χαοτικός έγραψε:
13 Δεκ 2020, 19:18
Το ξέρω. Γιατί νομίζεις έχουμε τέτοιο μίσος στη δεξιά;
Μειοψηφία είστε πλέον και όχι μόνο επειδή έχουν περάσει 80 χρόνια.Πέρασε το ΠΑΣΟΚ και μοίρασε χρήμα πολύ.Για είκοσι χρόνια όποιος εαμογενής ήθελε να αξιοποιηθεί ή άξιζε να ανέβει το έκανε δια του ΠΑΣΟΚ.
Πλέον ο κόσμος αποφασίζει με σημερινά δεδομένα.
Δεν κατάλαβα τι σχέση έχει το χρήμα και ποιος το μοίρασε, τι είναι η αξιοποίηση εαμογενούς και τι σχέση έχει κι αυτή επίσης,
με την ιδεολογική τοποθέτηση και πόσοι έχουν την ίδια.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: 13 Δεκέμβρη 1943 ολοκαυτωμα των καλαβρύτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 13 Δεκ 2020, 20:24

ΤΑΥΓΕΤΗΣ έγραψε:
13 Δεκ 2020, 20:15
Γι αυτό το ΕΑΜ είχε 100νταδες χιλιάδες μέλη κι ο ΕΛΑΣ 60.000 μαχητές.
ε οχι και μαχητες οι κατσαπλιαδες που μονο πλιατσικο εκαναν σε βαρος αοπλων
Εντάξει, είχαν όπλα. :003:
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34747
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: 13 Δεκέμβρη 1943 ολοκαυτωμα των καλαβρύτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 13 Δεκ 2020, 20:55

Χαοτικός έγραψε:
13 Δεκ 2020, 20:18
πατησιωτης έγραψε:
13 Δεκ 2020, 20:15
Χαοτικός έγραψε:
13 Δεκ 2020, 19:18
Το ξέρω. Γιατί νομίζεις έχουμε τέτοιο μίσος στη δεξιά;
Μειοψηφία είστε πλέον και όχι μόνο επειδή έχουν περάσει 80 χρόνια.Πέρασε το ΠΑΣΟΚ και μοίρασε χρήμα πολύ.Για είκοσι χρόνια όποιος εαμογενής ήθελε να αξιοποιηθεί ή άξιζε να ανέβει το έκανε δια του ΠΑΣΟΚ.
Πλέον ο κόσμος αποφασίζει με σημερινά δεδομένα.
Δεν κατάλαβα τι σχέση έχει το χρήμα και ποιος το μοίρασε, τι είναι η αξιοποίηση εαμογενούς και τι σχέση έχει κι αυτή επίσης,
με την ιδεολογική τοποθέτηση και πόσοι έχουν την ίδια.
Η σχέση είναι ότι απαντώντας σε μια ιστορία άλλου που γράφει ότι κάποιοι δεξιοί ωφελήθηκαν και πλούτισαν γράφεις ότι είναι ο λόγος που "μισούμε" τη δεξιά ωσάν οι εποχές να μην περνάνε και να ευνοούνται κάποιοι αναλλοίωτα εις βάρος άλλων.
Αυτή η λογική πέρναγε μέχρι το 1981.Πλέον έχουν κυβερνήσει όλοι,έχουν βολέψει όλοι τους δικούς τους κατά καιρούς,έχουν διορίσει,έχουν επιδοτήσει και κανείς δεν μπορεί να πει ότι είναι φτωχός και αδικημένος λόγω πολιτικών φρονημάτων.

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11189
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: 13 Δεκέμβρη 1943 ολοκαυτωμα των καλαβρύτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 13 Δεκ 2020, 20:57

ΤΑΥΓΕΤΗΣ έγραψε:
13 Δεκ 2020, 20:15
Γι αυτό το ΕΑΜ είχε 100νταδες χιλιάδες μέλη κι ο ΕΛΑΣ 60.000 μαχητές.
ε οχι και μαχητες οι κατσαπλιαδες που μονο πλιατσικο εκαναν σε βαρος αοπλων
Τσουζει η αληθεια. 80 χρονια μετα ακομα το φυσατε και δεν κρυωνει
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: 13 Δεκέμβρη 1943 ολοκαυτωμα των καλαβρύτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 13 Δεκ 2020, 21:01

πατησιωτης έγραψε:
13 Δεκ 2020, 20:55
Χαοτικός έγραψε:
13 Δεκ 2020, 20:18
πατησιωτης έγραψε:
13 Δεκ 2020, 20:15


Μειοψηφία είστε πλέον και όχι μόνο επειδή έχουν περάσει 80 χρόνια.Πέρασε το ΠΑΣΟΚ και μοίρασε χρήμα πολύ.Για είκοσι χρόνια όποιος εαμογενής ήθελε να αξιοποιηθεί ή άξιζε να ανέβει το έκανε δια του ΠΑΣΟΚ.
Πλέον ο κόσμος αποφασίζει με σημερινά δεδομένα.
Δεν κατάλαβα τι σχέση έχει το χρήμα και ποιος το μοίρασε, τι είναι η αξιοποίηση εαμογενούς και τι σχέση έχει κι αυτή επίσης,
με την ιδεολογική τοποθέτηση και πόσοι έχουν την ίδια.
Η σχέση είναι ότι απαντώντας σε μια ιστορία άλλου που γράφει ότι κάποιοι δεξιοί ωφελήθηκαν και πλούτισαν γράφεις ότι είναι ο λόγος που "μισούμε" τη δεξιά ωσάν οι εποχές να μην περνάνε και να ευνοούνται κάποιοι αναλλοίωτα εις βάρος άλλων.
Αυτή η λογική πέρναγε μέχρι το 1981.Πλέον έχουν κυβερνήσει όλοι,έχουν βολέψει όλοι τους δικούς τους κατά καιρούς,έχουν διορίσει,έχουν επιδοτήσει και κανείς δεν μπορεί να πει ότι είναι φτωχός και αδικημένος λόγω πολιτικών φρονημάτων.
Κάνεις λάθος. Ή απλά δεν ξέρεις πολύ κόσμο.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών