Η μεταστροφή ενός ταπεινού ορθοδόξου εξ ανατολάς σε Ευρωπαίο τέντυ μπόυ

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14640
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Η μεταστροφή ενός ταπεινού ορθοδόξου εξ ανατολάς σε Ευρωπαίο τέντυ μπόυ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 22 Μάιος 2021, 23:00

5 Οκτωβρίου 1772
...

Έρχόμενος εις τον δρόμον έφθασε το Δεκαπενταύγουστον' όλη μέρα επάνω εις την πόστα και να νηστεύωμεν. Του είπα να καταλύσωμε κρέας διά να μη μας ακολουθήση καμμία ασθένεια επειδή εις τον δρόμον δεν ευρίσκαμεν τίποτες από σαρακοστινά. Αυτός δεν ήθελε να το ακούση, έλεγα και εγώ και εγώ: όντως χριστιανός ορθόδοξος! Ήλθαμεν εις το Αμστερδάμ, δέκα μήνες σχεδόν ετρώγαμεν εις του παππά την κάμαρη. Ύστερα ωσάν επεράσαμεν εις το σπίτι ήλθεν ή Σαρακοστή των Αγίων Αποστόλων, βλέπω και προστάζει τη δουλεύτρα και πέρνει κρέας. Εγώ τι να κάμω οπου, αν του μιλήσω αυτός δεν δέχεται; Εστοχάσθηκα πώς θα δώσω σκάνδαλον και δεν θα μ'ακούση. Ήλθε το Δεκαπενταύγουστον, όμοίως έκατελούσαμεν: περισσαις ημέραις πρίν την Σαρακοστήν ετρώγαμεν ψάρι.

Την Εκκλησίαν την έχει ωσάν πάρεργον: ο ύστερος που θε να έλθη είνε αυτός μάλιστα οι εδώ χριστιανοί όλοι συγχίζουνται με αυτόν. Λέγουν του παππά: "Πώς η Πανοσιότης σου μάς μαλλώνεις πώς δεν ερχούμεσθε στην εκκλησίαν ενωρίς; Πως δεν το λες του λογιωτάτου, όπου είνε σπουδαίος;" Ο παππάς αποφάσισε να του το είπη, όμως εστοχάσθηκε πως δεν θα το δεχθή, επειδή δεν δέχεται κανένα να του μιλήση. Έχει φαντασίαις πώς τα είξεύρει όλα. Αν πής διά το νεγότσιο, σε λέγω πώς τώχει ωσάν έγλεντσέ. Όταν απολύκη ή Εκκλησία, αυτός ευθύς φεύγει δεν κάθεται και αυτός ωσάν πραμματευτής ν' ακούση από τους άλλους όπου μιλούν περί νεγότσιου και περί άλλων συμβεβηκών, και εις ετούτο όλοι έχουν να κάμουνμε αυτόν.

Είς κοντολογίαν εδόθηκεν εις ματαιότητες και ήδοναίς : ή συναναστροφή του είνε με Φραντζέζους και Καλβίνους από τους Ρωμαίους πολλά σπάνια έρχεται κανείς, και αν έλθη και κανένας, ευθύς γυρεύει τον τρόπον να του δώση δρόμον . Το παππά απ'ώς ήλθαμε στο σπίτι 2 φορές τον έκραξε και ήφαε ψωμί και λογιάζω πώς το κάνει το περισσότερον μήπως κ' έρθούν οι φίλοι του και τον ιδούν μέσ' στο σπίτι.

Δίπλα μας κάθηται ο σπιτονοικοκύρης μας . Αυτός έχει 3 κόραις οι οποίαις ήλθαν να ιδούν το σπίτι και αυτός της εδέχθηκε με μεγάλες
τιμές, επειδή μιλούν φραντσέζικα. Εκάθησαν εις την κάμερα, ήλθα και εγώ απ'έξω με τον Γιατζήτζογλου. Αυτός εφοβήθη μήπως και πάω και καθήσω κοντά του και κράζει ευθύς τον Γιατζήτζογλου και τον καθίζει κοντά του. Έλαβε με αυταίς θάρρος και ήλθαν και άλλαις φοραίς εις το σπίτι. είπε τους δι' εμένα πώς είμαι δούλος του και πως ήμουν προτήτερα εδώ με την αυθεντία σου, δια να τους δώση να καταλάβουν πως εγώ δεν είμαι τίποτις στο σπίτι. Tότες έκατάλαβα πως δι' αυτήν την αιτίαν γυρεύει να με βγάλη απ'εδώ.

Aυτά, αυθέντη, τ'ακούω απ' έξω. Μίαν ημέραν, το βράδυ επήε και εζήτησε μίαν από αυταίς να πάνε στο σπάσσο και του είπεν πως δεν μπορεί ναπάη επειδή φορεί μακρυά ρούχα και της είπε πως τον ερχόμενον χρόνον θα τα βγάλη. Αυτά μου τα είπεν όλα η δουλεύτρα μας πως της τα είπεν ατή της εκείνη όπου προσκάλεσεν, δηλαδή η κοπέλλα. Εγώ δεν σε λέγω, αυθέντη, πώς έχει κακούς σκοπούς όμως είμαστε άνθρωποι και πρέπει να φεύγωμεν ταις αιτίαις. Έχει τέσσαρους δασκάλους ο πρώτος τονέ μαθαίνει ολλανδέζικα, ο δεύτερος εβραϊκά και σπανιόλικα, ο τρίτος γεωμετρία , ο τέταρτος την κιθάρα, ένα εγγλέζικο παιχνίδι και εις τον ίδιον καιρόν τονε μανθάνει και Φραντζέζικα τραγούδια, με τη μουσική μάλιστα έχει ένα μάστορη πολλά τεχνικόν.

Πολλαις βραδειαίς έρχεται στο σπίτι ύστερα από τα μεσάνυκτα, στη μισή ή στην μίαν ώραν. Συνειθίζει και πάει με του Ρήγα τον υιόν τον μεγαλείτερον, εις το οποίον εγώ σας λέγω πως δεν περπατεί σ'αχαμναίς στράταις, όμως αυτός είνε οικοκύρης του σπιτιού. Ωσάν μείνη μοναχός και λείπη τόση ώρα από το σπίτι εκείνο, τότε τι γίνεται; Όμως αυτός από αυτά ολίγο τόνε μέλλει, μήτε από ζύγι μήτε από μαγαζιά όμως εις αυτό έχει δίκαιον, επειδή τέτοια πράγματα άλλη φορά δε τα είδεν όμως σαν μείνη μοναχός, τότες καταλαμβάνει. Βλέπω και άλλο ένα από τον ανηψιό σας κύρ Γεώργη: ώσάν έμαθε πως θα τονε στείλετε, με αρώτησε πόσων χρονών είνε και του είπα έως 22 χρονών και το είχε μεγάλη πίκρα πως ήθελε να έρθή τώρα όμως έμαθε πως δεν τονε στέλλετε και το εχάρηκεν

Αυθέντη, να με γείνη χαράμι το ψωμί όπου έφαγα τώρα 16 χρόνους, χαΐρι να μην ιδώ αν σε γράφω το ένα διά άλλο. Καθώς ακολουθούν έτσι σου γράφω και στοχάσου καλά ωσάν φρόνιμος άνθρωπος όπου είσαι, επειδή η αρχαίς του δείχτουν αχαμναίς και μην πλανάσαι στης ρητορικαίς του. Εγώ ωσάν πιστός δούλός σου σε γράφω εκείνο όπου βλέπω πώς είνε ζημία σου και η αυθεντία σου είσαι νοικοκύρης και κάμε καθώς σας φωτίση ο Θεός.

Και σε περικαλώ να με γράψης με πρώτο επειδή εγώ απεφάσισα πολλαίς φορείς ν'αλλαργάρω από το σπίτι, επειδή δεν υποφέρνεται όμως θέλω να είνε με την γνώμην σας και καθώς με προστάξετε , έτσι θέλει ακολουθήσω. Αν αποφασίσετε όμως να χωρίσω από το σιόρ Διαμαντή, λέγω με τον ολίγον μου νούν να στείλετε τον ανεψιό σας εξάπαντος εδώ. Σε γράφω και από τα πολλά κλάμματα δεν μπορώ να βαστάξω την πέννα, συλλογιζόμενος την κακή μου τύχη όπου τόσους χρόνους δουλεύω εις την ξενητειάν και αντίς να εύρω ολίγην άνεσιν, έπεσα εις χειρότερα. Όμως δεν το αποδίδω αλλού παρά είνε εξ' αμαρτιών μου.

Αν πήτε και διά τα έξοδά του και εις κάθε τι το χέρι του είνε πολλά ανοικτό . Δεν μπορώ να σου γράψω καταλεπτώς τη ζωή του, ωστόσον από ετούτα οπού σε γράφω κατάλαβε την πολιτεία του. Αλλο ένα άκουσα και δεν το επίστεψα, όμως έβεβαιώθηκα και θαυμάζω: πώς αποτόλμησε ναπάη να πη του σιόρ Στεφάνου αν ήμπορη την ημέρα να φορη τα μακρυά ρούχα και την νύκτα να βάζη φράγκικα να γυρίζη. Και του είπεν ο σιόρΣτέφανος ωσάν φρόνιμος άνθρωπος να μη το κάμη αυτό, επειδή όποιος ιδή θα κακοβάλη. Επ' αληθεία, αυθέντη, ανετρίχιασα ωσάν το άκουσα πως αποτόλμησε να το είπη, όπου αυτός πιάνεται πως είνε σοφός. 'Ακουσα πως θα πάρη τον μικρότερον υιόν του Ρήγα εις το καντόρι και παρά νάχη ξένων δεν είνε καλλίτερα να στείλετε τον ανεψιό σας; Και με φαίνεται πώς είνε πολλά καλό να τόνε στείλετε με πρώτο, και μένω.
Παραμέληση της θρησκείας, μουσική, κιθάρα, ξένες γλώσσες, ξενύχτια και γκόμενες: ΕΥΡΩΠΗ! :sal13::sal13::sal13:

#Ζενίθεδρος

#Μπίστης
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14640
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Η μεταστροφή ενός ταπεινού ορθοδόξου εξ ανατολάς σε Ευρωπαίο τέντυ μπόυ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 22 Μάιος 2021, 23:16

η αλήθεια είναι πάντως, ο ότι παρότι ο σιορ Διαμαντής φέρθηκε σαν κωλόπαιδο, ο κύριος Πέτρου, ήταν ομολογουμένως μεγάλο τσουτσέκι. Δείχνει τρομερή δουλοπρέπεια στου αφεντικό, ενώ του τα ξέρασε όλα χαρτί και καλαμάρι, δεν άφησε τίποτα. Ίσως γι'αυτό κατάφερε να προκόψει ως επιχειρηματίας :a040:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14640
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Η μεταστροφή ενός ταπεινού ορθοδόξου εξ ανατολάς σε Ευρωπαίο τέντυ μπόυ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 22 Μάιος 2021, 23:42

Με γράφετε πώς με τούταις ταις γραφεις όπου ελάβαμε Γενναρίου 20 πώς του γράφει ο πατέρας του πολλούς ονειδισμούς. Και η αυθεντία του , αφού έλαβε τα γράμματα, περάσοντες 4 ημέραις, εκάλεσε τους φίλους του και της φιλενάδαις του και τους έκαμε ζιαφέτι. Εγώ έλειπα από το σπίτι· γυρίζοντας εις το σπίτι, βλέπω ένα καλαμπαλίκι ερωτώ την δουλεύτρα και με λέγει πώς ο αυθέντης σήμερα έχει κάλεσμα. Εγώ ευθύς όπου είδα έτσι ,άναψα ένα κερί και επήγα στην κάμαρα όπου κοιμούμαι και εσυλλογόμουν τη δυστυχία του.

Σε αφίνω να στοχασθής αυθέντη, το τι έκαμεν εκείνη τη βραδειά : στα στρείδια μοναχά έδωσε 10 1/2 φιορίνια: το σπαράνιο τι δένδρο το κάμνει, δεν είξεύρει-όκκαζιονέ γυρεύει διά να ξοδιάση άσπρα . Η αυθεντία σας όντας εδώ επίνετε μόνον κόκκινο κρασί και η αυθεντία του έχει τεσσάρων λογιών κρασί. Εκαμεν μια αγαπητικιά και πότε η αυθεντία του πάει στο σπίτι της πότε έρχεται αυτή και τον ευρίσκει, η οποία είνε έως 18 χρονών και σφαλιούνται στην πίσω κάμαρα και περνούνε τον κακόν καιρόν. Είνε αυτά, αυθέντη,
τιμημένων ανθρώπων καμώματα;
ο Σοκαρισμένος χριστιανός, μόλις είδε το πάρτι που ετοίμαζε ο αλητάμπουρας, κλείστηκε στο δωμάτιο και άρχισε να σταυροκοπιέται :smt005:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14640
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Η μεταστροφή ενός ταπεινού ορθοδόξου εξ ανατολάς σε Ευρωπαίο τέντυ μπόυ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 23 Μάιος 2021, 00:34

Αυτός πρώτα δεν ήθελε να βγάλη το καλουπάκι μήτε τα μουστάκια να κόψη και τώρα φέρνει κάθε ημέρα τον περουκιέρη να του
φτιάνη τα μαλλιά μίαν ώραν. Αν έλθη κανείς διά να ιδή πράγμα, πρέπει να τον καρτερέψη ν'αποφτιάση την περούκα του και να μιλήσουν. Ωσά θα πάη στην Μπούρσα, καταχερνα να ντύνεται από τάς 11 1/2 ώραις έως στη μισή ύστερα από το μεσημέρι και πάντοτες έχει τον καθρέφτη κοντά του, το τσιμπίδι και το ψαλιδάκι, ωσάν να ήτο καμμία γιού φράου. Μάλιστα έχει ένα συγχαμένο ιδίωμα όπου πάντοτες μπρός στο καθρέφτη στέκει. Το καπέλλο του να το ιδής είνε ωσάν κάποιων φραντζέζικων κουμεντιάνων. Της φιoύμπαις των παπουτσιών του δεν της βάλλει καθώς όλοι οι πραμματευτάδες, μόνον εμιμήθηκε τον γραμματικόν του, όπου ταις έχει στραβά εις τα πόδια του και τας βάλλει και αυτός έτσι
.

Αυτά όλα τα παρατηρούν οι γνωστοί φίλοι όμως αυτός απόαυτά δεν πέρνει. Ένα εμπόδιο έχει ακόμη, εμένα. Φεύγωντας και εγώ, ο Θεός ειξεύρει τι έχει στον νούν του να κάμη.
έβγαλε το καλπάκι, έκοψε τα μουστάκια και έγινε φασιονίστα :smt005::smt005::smt005:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14640
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Η μεταστροφή ενός ταπεινού ορθοδόξου εξ ανατολάς σε Ευρωπαίο τέντυ μπόυ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 23 Μάιος 2021, 13:37

Τον καιρόν όπου ήσαστε η αυθεντιά σας εδώ, την νύκτα στης 9 ώραις εσφαλούσαμε το σπίτι και τώρα πότε σταις 8, πότε σταις 9 βγαίνει έξω και γυρίζει πότε σταις 11 ή 11 1/2 ώραις. Το καλοκαίρι, καθώς σας προέγραψα , πάντοτε ύστερα από τα μεσάνυκτα ήρχουνταν εις το σπίτι είνε αυτό, αυθέντη, τιμημένων ανθρώπων καμώματα; Δεν ειξεύρει τι ρούχα να κάμη να φορέση. Έκαμε ένα μπινίσι μαύρο και μαύρον ντουλαμά και ταβαλε κ'επήε στη Μπούρσα και καθώς τον είδαν οι γνωστοί φίλοι, ήλθαν και τον αρωτούσαν ποίος του πέθανε-την δεύτερη ημέρα το χάρισε του παππά. Εγόρασε ένα μπαστούνι 24 φ. και δεν του αρέσει να βάλη μαύρο σειρήτι, καθώς όλοι οι τιμημένοι ταχουν , μόνον γυρεύει να βάλη χρυσό σειρήτι.

Στής αρχαις όπου ήλθαμεν έλεγε του παππά διατί δεν κάμνει νωρίτερα την λειτουργίαν. Ο παππάς του είπεν η αιτία είνε διότι δεν έρχονται νωρίτερα, αν δεν φτιάσουν προτύτερα ταις περρούκαις. Αυτός του αποκρίνεται και του λέγει: διά ταις περρούκαις ν'αφίνωμεν την Εκκλησίαν; Και τώρα κοιμάται εις τας 9 ώραις, ύστερα ώσαν σηκωθή, έρχεται και ο περρουκέρης διά να του φτιάση τα μαλλιά του και μόλις γλυτώνει στης 10 ώραις.

Στής αρχαίς έλεγε πως είνε αμαρτία να βάζουν οι χριστιανοί εις τα σπίτια τους κάνδρα γυναικίσια , και τώρα επήγε σ' ένα ινκάντο και το αγόρασεν ατός του και ταβαλε στη σέϊ κάμαρα. Είς κοντολογίαν έπεσε σταις ηδοναίς και ματαιότηταις.

Μίαν Κυριακήν ύστερα από την λειτουργίαν μας ενουθέτει ο παππάς, λέγοντάς μας διατί δεν πάμε ενωρίς στην εκκλησία και πώς αυτά όπου διαβάζομεν είνε όλα θεολογικά και άλλα πολλά από την Νέας Γραφήν αυτός ευθύς αποκρίνεται του παππά και του λέει πως: εγώ και καλβίνος να γείνω, δεν θέλω ποτέ κατηγορήσω την Ανατολικήν Εκκλησίαν διά το ασκανδάλιστον.
:xena:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14640
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Η μεταστροφή ενός ταπεινού ορθοδόξου εξ ανατολάς σε Ευρωπαίο τέντυ μπόυ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 23 Μάιος 2021, 13:43

Ακουσα ακόμη και από του Ρήγα τον υιόν ένα βαρύν λόγον: μίαν Κυριακήν έλειπαν και οι δυο τους από την Εκκλησίαν. Εγώ επήα ύστερα από το μεσημέρι στου Ρήγα το σπίτι και τους ηύρα κ' έτρωγαν ακόμα, είχεν και τον παππά καλεσμένον. Ρωτά δεύτερος υιός του Ρήγα τον μεγαλείτερον τον αδελφόν και του λέγει να του είπή που έλειπαν με τον λογιώτατον και δεν ήλθαν εις την εκκλησίαν, του αποκρίνεται πώς ήταν στην ρωμάνικην εκκλησίαν και πήγαν διά ν'ακούσουν την μουσικήν, επειδή και οι δυο τους μανθάνουν παιχνίδια, ο ένας την κιθάρα και ο άλλος το φλάουτο: του λέγει πάλιν ο αδελφός του πώς: δεν ήσαστε στην ρωμάνικην Εκκλησίαν, αλλά στην φραντσέζικη, στην καλβίνικην. Λέγοντάς του αυτού πώς ήταν στην καλβίνικην εκκλησίαν, γυρίζει προς τον παππάν και του λέγη 2 φοραίς: παππά, παππά, ο Διαμαντής σου θα τουρκέψη γλήγορα. Ο παππάς διά το ασκανδάλιστον δεν του είπε τίποτες, μήτε εγώ του ωμίλησα.
τα πρώτα βήματα του Κοράη ως άθεος και χριστιανομάχος :a040:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14640
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Η μεταστροφή ενός ταπεινού ορθοδόξου εξ ανατολάς σε Ευρωπαίο τέντυ μπόυ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 23 Μάιος 2021, 13:53

σε άλλο σημείο, προφητικός κύριος Πέτρου, αναρωτιέται που θα καταλήξει η θρησκευτική του πίστη αν κάτσει 5-6 χρόνια ακόμα στην Ευρώπη, αφού κατάφερε να ξεμακρύνει τόσο πολύ απο την εκκλησία μέσα σε μόλις δέκα μήνες :-?
SpoilerShow
που να ήξερε;

Εικόνα
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14640
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Η μεταστροφή ενός ταπεινού ορθοδόξου εξ ανατολάς σε Ευρωπαίο τέντυ μπόυ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 23 Μάιος 2021, 14:31

Αυταίς η φαντασίαις είνε όπου του σήκωσαν τον νουν και του φαίνεται πως δεν εινε άλλος ώσαν αυτόν, Έγεινε και αυθέντης είς καιρόν όπου αυτου ηταν εις τον πατέρα του ωσάν δούλος. Ευρήκεν εδώ την ελευτερία και πλέον επεγέντησε τον εαυτόν του. Δια τουτο η Ευρώπη δεν είνε δι’ εμάς, επειδή τους νέους τους φτείρει, και ο Θεός ο άγιος να μας βοηθήση.
:g030::g030::g030:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14640
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Η μεταστροφή ενός ταπεινού ορθοδόξου εξ ανατολάς σε Ευρωπαίο τέντυ μπόυ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 23 Μάιος 2021, 15:13

Τη 23 του απερασμένου σας έγραψα πάλι δια τον σιορ Διαμαντή και σας βεβαιώνω τα προγεγραμμένα. Διά την αγαπητικήν του σας έγραψα πώς ήταν άρρωστη, ή οποία απέθανε· και η αυθεντία του αντί να τα χαρη, έκλαιγεν απαρηγόρητα. Ο Θεός τον ελυπήθηκε τόσον την αυθεντία του, ωσάν και τούς γονείς του, ει δε αν εζούσεν, είχεν απόφασιν διά να την παντρευθή και σας αφίνω να στοχασθήτε τί κακό ήθελε, του γείνει! εις όλην του την ζωή ήθελε να βασανίζεται απαρηγόρητα. Από ένα τιμημένο υποκείμενο άκουσα πως εις τον ντόμινον ωπου εκατηχίζεταν η αγαπητική του, εκατηχίζετο και μια φιλενάδα της οποίας της έλεγε τα μυστικά της· και της είπε πως εχει να παντρευτη με τον σιορ Διαμαντή και πως έχει να γείνη Καλβίνος, και άλλα πολλά. Ό ντόμινος που την κατηχιζε το έμαθε και την κράζει κατά μόνας και της λέγει πώς: άκουσα πως έχεις να παντρευθής με ένα Γραίγον. Ή αγαπητική του του λέγει πώς είνε αλήθεια. Πάλιν της λέγει ο ντόμινος: και πως ετόλμησες να το κάμης αυτό, ωπου εσύ έκαμες όρκον να μη πάρης αλλόφυλον παρά, από την θρησκείαν σου; Αυτή του λέγει πώς: ημείς εκάμαμε συμφωνίαν δια να γείνη ο Διαμαντής πρώτα Καλβίνος κ’έπειτα νά παντρευτούμεν αν δεν πιστεύης εμένα, αρώτησε τούς γονείς μου.
:o:o:o
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14640
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Η μεταστροφή ενός ταπεινού ορθοδόξου εξ ανατολάς σε Ευρωπαίο τέντυ μπόυ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 23 Μάιος 2021, 16:38

άθεος, άσωτος, ακαμάτης, ψηλομύτης, μετροσέξουαλ και αντικαπνιστής

Εικόνα
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14640
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Η μεταστροφή ενός ταπεινού ορθοδόξου εξ ανατολάς σε Ευρωπαίο τέντυ μπόυ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 23 Μάιος 2021, 20:26

Εικόνα
ποιος θα το φανταζόταν ότι αυτός ο στωικός λόγιος με την πένα που βλέπουμε στα κάδρα, στα νιάτα του έκανε τριολέδια :102:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14640
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Η μεταστροφή ενός ταπεινού ορθοδόξου εξ ανατολάς σε Ευρωπαίο τέντυ μπόυ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 23 Μάιος 2021, 23:39

Εικόνα
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14640
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Η μεταστροφή ενός ταπεινού ορθοδόξου εξ ανατολάς σε Ευρωπαίο τέντυ μπόυ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 27 Μάιος 2021, 21:21

ΟΥΤΙΣ. Πες μας τη γνώμη σου :D
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7987
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Η μεταστροφή ενός ταπεινού ορθοδόξου εξ ανατολάς σε Ευρωπαίο τέντυ μπόυ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 27 Μάιος 2021, 21:27

Σενέκας έγραψε:
27 Μάιος 2021, 21:21
ΟΥΤΙΣ. Πες μας τη γνώμη σου :D
Θαμπώθηκε από τα θέλγητρα της Δύσεως. :003:

Ούτε ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Αρχαία Κατσαρίδα
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 01 Αύγ 2021, 00:32
Phorum.gr user: Aρχαία Κατσαρίδα

Re: Η μεταστροφή ενός ταπεινού ορθοδόξου εξ ανατολάς σε Ευρωπαίο τέντυ μπόυ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχαία Κατσαρίδα » 01 Αύγ 2021, 02:00

Σενέκας έγραψε:
23 Μάιος 2021, 15:13
Τη 23 του απερασμένου σας έγραψα πάλι δια τον σιορ Διαμαντή και σας βεβαιώνω τα προγεγραμμένα. Διά την αγαπητικήν του σας έγραψα πώς ήταν άρρωστη, ή οποία απέθανε· και η αυθεντία του αντί να τα χαρη, έκλαιγεν απαρηγόρητα. Ο Θεός τον ελυπήθηκε τόσον την αυθεντία του, ωσάν και τούς γονείς του, ει δε αν εζούσεν, είχεν απόφασιν διά να την παντρευθή και σας αφίνω να στοχασθήτε τί κακό ήθελε, του γείνει! εις όλην του την ζωή ήθελε να βασανίζεται απαρηγόρητα. Από ένα τιμημένο υποκείμενο άκουσα πως εις τον ντόμινον ωπου εκατηχίζεταν η αγαπητική του, εκατηχίζετο και μια φιλενάδα της οποίας της έλεγε τα μυστικά της· και της είπε πως εχει να παντρευτη με τον σιορ Διαμαντή και πως έχει να γείνη Καλβίνος, και άλλα πολλά. Ό ντόμινος που την κατηχιζε το έμαθε και την κράζει κατά μόνας και της λέγει πώς: άκουσα πως έχεις να παντρευθής με ένα Γραίγον. Ή αγαπητική του του λέγει πώς είνε αλήθεια. Πάλιν της λέγει ο ντόμινος: και πως ετόλμησες να το κάμης αυτό, ωπου εσύ έκαμες όρκον να μη πάρης αλλόφυλον παρά, από την θρησκείαν σου; Αυτή του λέγει πώς: ημείς εκάμαμε συμφωνίαν δια να γείνη ο Διαμαντής πρώτα Καλβίνος κ’έπειτα νά παντρευτούμεν αν δεν πιστεύης εμένα, αρώτησε τούς γονείς μου.
:o:o:o
ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!! Πέθανε η ολλανδέζα μνηστή του Κοραή κι ο συνέταιρος του χαιρόταν επειδή έτσι δεν θα παντρευόταν ο Κοραής την αντιχριστή αυτη ευρωπαία. :fp: αιώνια ρουμ ορτοντοξ σκατοψυχιά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών