ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΡΩΣΙΚΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΡΩΣΙΚΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 14 Μαρ 2021, 12:44

Fluffy έγραψε:
14 Μαρ 2021, 12:14
Μη ξεχνάμε πως καποιες στιγμες το συνθημα των μπολσεβικων ήταν «ψωμι, ειρήνη, γη». Αν τα έδιναν αυτά θα είχαμε επανάσταση; Μα ακριβως γιατί δεν μπορούσαν να δώσουν ούτε τα ελάχιστα είχαμε επανάσταση. Η αρχουσα τάξη ήταν πλεον βάρος στην κοινωνία.
Δεν πάει έτσι.
Κι εγώ που είμαι μεγαλοαστός ήθελα να πάρω μία τούρτα σαντιγύ τώρα και μου λένε "όχι δεν θα πάρεις - κάνουμε οικονομία".
Άρα για κάθε ψωμί υπάρχει και ένα μεγαλύτερο ψωμί, που μας το τάζει ο Λένιν (το έταζε τότε), ο Τσίπρας, το Πασόκ.
Το θέμα είναι πόσο πειστικός είσαι στο "λεφτά υπάρχουν" και όχι πόσα λεφτά πράγματι υπάρχουν.
Συν βέβαια ότι ο στρατός του τσάρου ήταν της πλάκας και τους πετσόκοβαν οι Γερμανοί και οι Γιαπωνέζοι στο Πορτ Άρθουρ. Εδώ τότε τους Γερμανούς τους νικάγαμε εμείς -στον πρώτο πόλεμο- αλλά οι Ρώσοι ήταν τελείως άχρηστοι.
Ο στρατός της Ρωσίας το 41-45 ήταν άλλο βέβαια, αλλά του τσάρου ήταν άχρηστος - γι αυτό έγινε η επανάσταση.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα




Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΡΩΣΙΚΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 14 Μαρ 2021, 13:52

pylothess έγραψε:
14 Μαρ 2021, 11:19
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
14 Μαρ 2021, 02:52
pylothess έγραψε:
14 Μαρ 2021, 02:10


Είναι κακό μήπως που κάνω αυτές τις υποθέσεις;
Κακό όχι αλλά εμπεριέχει πολλές υποθέσεις που μάλλον δε θα μπορούσαν ποτέ να επιβεβαιωθούν.
Ε και τι να κάνουμε δηλαδή ; Να μην προβληματιστούμε δηλαδή πάνω στο θέμα; Εάν διαφωνείς κάπου ,ανέπτυξε την άποψη σου με επιχειρήματα.
Θα σου πει και ο Fluffy, που πήγε με επιτροπή χωρικών να συζητήσει με τον Τσάρο για συνταγματικές μεταρρυθμίσεις αλλά ο Τσάρος τους είχε αποκλείσει με απότομο τρόπο κάθε ελπίδα συνταγματικής μεταρρύθμισης.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE ... E%B1%CF%82

Ο Γεώργιος Α' το 1875 αποδέχτηκε την πρόταση του Χαριλάου Τρικούπη για την αρχή της δεδηλωμένης και δεσμεύτηκε στον λόγο της ενθρονίσεως του ότι θα διόρισε μόνο πρωθυπουργούς που θα είχαν την εμπιστοσύνη της βουλής. Αυτό έσωσε την δυναστεία.Εξάλλου ήταν επιβεβλημένο να γίνει.
Να προβληματιστούμε ναι. Να ψάχνουμε ένα εκατομμύριο «αν» για να πούμε στο συνομιλητή μας πως κάνει λάθος δεν έχει νόημα και είναι κουραστικό.
Εν πάση περιπτώση αφού το γύρισες τώρα και ζητάς επιχειρήματα, θα ακολουθήσω και εγώ γράφοντας πως ο Τσάρος δεν υπήρχε περίπτωση να
ακολουθήσει το παράδειγμα του Γεώργιου του Α'. Αυτό διότι ο Τσάρος κυβερνούσε μία αυτοκρατορία που θεωρούσε πως ο μονάρχης της ήταν ελέω
Θεού ενώ ταυτόχρονα φιλοξενούσε στα εδάφη της και μία μεγάλη φεουδαρχικού τύπου αριστοκρατία. Η κατάσταση του ρωσικού λαού, η αδύναμία του να πολιτικοποιηθεί καθώς και οι μεγάλες αποστάσεις μεταξύ των διαφόρων περιοχών που επιτείναν αυτό το πρόβλημα, έδιναν στο τσάρο μία
ψευδαίσθηση(όπως αποδείχτηκε) ασφαλείας.
Στην Ελλάδα τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Οι βασιλείς, αναρριχήθηκαν στο θρόνο κατόπιν επαναστατικών διαδικασιών στις οποίες δε συμμετείχαν αλλά έπρεπε να σεβααστούν. Η ελληνική βασιλεία ήταν εξαρχής υποχρεωμένη να συνυπάρξει με τον κοινοβουλευτισμό.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΡΩΣΙΚΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 14 Μαρ 2021, 13:57

wooded glade έγραψε:
14 Μαρ 2021, 12:44
Fluffy έγραψε:
14 Μαρ 2021, 12:14
Μη ξεχνάμε πως καποιες στιγμες το συνθημα των μπολσεβικων ήταν «ψωμι, ειρήνη, γη». Αν τα έδιναν αυτά θα είχαμε επανάσταση; Μα ακριβως γιατί δεν μπορούσαν να δώσουν ούτε τα ελάχιστα είχαμε επανάσταση. Η αρχουσα τάξη ήταν πλεον βάρος στην κοινωνία.
Δεν πάει έτσι.
Κι εγώ που είμαι μεγαλοαστός ήθελα να πάρω μία τούρτα σαντιγύ τώρα και μου λένε "όχι δεν θα πάρεις - κάνουμε οικονομία".
Άρα για κάθε ψωμί υπάρχει και ένα μεγαλύτερο ψωμί, που μας το τάζει ο Λένιν (το έταζε τότε), ο Τσίπρας, το Πασόκ.
Το θέμα είναι πόσο πειστικός είσαι στο "λεφτά υπάρχουν" και όχι πόσα λεφτά πράγματι υπάρχουν.
Συν βέβαια ότι ο στρατός του τσάρου ήταν της πλάκας και τους πετσόκοβαν οι Γερμανοί και οι Γιαπωνέζοι στο Πορτ Άρθουρ. Εδώ τότε τους Γερμανούς τους νικάγαμε εμείς -στον πρώτο πόλεμο- αλλά οι Ρώσοι ήταν τελείως άχρηστοι.
Ο στρατός της Ρωσίας το 41-45 ήταν άλλο βέβαια, αλλά του τσάρου ήταν άχρηστος - γι αυτό έγινε η επανάσταση.
O τσάρος τα είχε σκατώσει στέλνοντας ανθρώπους να πεθάνουν στο πεδίο της μάχης αβέρτα και αφήνοντας τους υπόλοιπους να ψωμολυσσάνε.
Δεν υπήρξε το σύνθημα «Λεφτά υπάρχουν» που για να είμαστε ειλικρινείς τη δεδομένη στιγμή ήταν legit. Πέρα από το γεγονός ότι η Ρωσία ήταν
μεγάλη και πλούσια χώρα, υπήρχε το ζήτημα του πολέμου. Μπορούσε ένας «ρεαιστής» εκείνης της εποχής να πει «Τι να κάνουμε ρε παιδιά πολεμάμε
και δεν έχουμε να σας δώσουμε ψωμί» αλλά στη τελική ποιός είχε ξεκινήσει τον πόλεμο τότε? Αφού ήθελε αυτοκρατορικά μεγαλεία ο Τσάρος ήταν
καιρός να φάει και μία τσούνα από τη πλέμπα που έστελνε με περίσσεια άνεση στο πεδίο της μάχης να σκοτωθεί.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΡΩΣΙΚΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 14 Μαρ 2021, 14:07

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
14 Μαρ 2021, 13:57
wooded glade έγραψε:
14 Μαρ 2021, 12:44
Fluffy έγραψε:
14 Μαρ 2021, 12:14
Μη ξεχνάμε πως καποιες στιγμες το συνθημα των μπολσεβικων ήταν «ψωμι, ειρήνη, γη». Αν τα έδιναν αυτά θα είχαμε επανάσταση; Μα ακριβως γιατί δεν μπορούσαν να δώσουν ούτε τα ελάχιστα είχαμε επανάσταση. Η αρχουσα τάξη ήταν πλεον βάρος στην κοινωνία.
Δεν πάει έτσι.
Κι εγώ που είμαι μεγαλοαστός ήθελα να πάρω μία τούρτα σαντιγύ τώρα και μου λένε "όχι δεν θα πάρεις - κάνουμε οικονομία".
Άρα για κάθε ψωμί υπάρχει και ένα μεγαλύτερο ψωμί, που μας το τάζει ο Λένιν (το έταζε τότε), ο Τσίπρας, το Πασόκ.
Το θέμα είναι πόσο πειστικός είσαι στο "λεφτά υπάρχουν" και όχι πόσα λεφτά πράγματι υπάρχουν.
Συν βέβαια ότι ο στρατός του τσάρου ήταν της πλάκας και τους πετσόκοβαν οι Γερμανοί και οι Γιαπωνέζοι στο Πορτ Άρθουρ. Εδώ τότε τους Γερμανούς τους νικάγαμε εμείς -στον πρώτο πόλεμο- αλλά οι Ρώσοι ήταν τελείως άχρηστοι.
Ο στρατός της Ρωσίας το 41-45 ήταν άλλο βέβαια, αλλά του τσάρου ήταν άχρηστος - γι αυτό έγινε η επανάσταση.
O τσάρος τα είχε σκατώσει στέλνοντας ανθρώπους να πεθάνουν στο πεδίο της μάχης αβέρτα και αφήνοντας τους υπόλοιπους να ψωμολυσσάνε.
Δεν υπήρξε το σύνθημα «Λεφτά υπάρχουν» που για να είμαστε ειλικρινείς τη δεδομένη στιγμή ήταν legit. Πέρα από το γεγονός ότι η Ρωσία ήταν
μεγάλη και πλούσια χώρα, υπήρχε το ζήτημα του πολέμου. Μπορούσε ένας «ρεαιστής» εκείνης της εποχής να πει «Τι να κάνουμε ρε παιδιά πολεμάμε
και δεν έχουμε να σας δώσουμε ψωμί» αλλά στη τελική ποιός είχε ξεκινήσει τον πόλεμο τότε? Αφού ήθελε αυτοκρατορικά μεγαλεία ο Τσάρος ήταν
καιρός να φάει και μία τσούνα από τη πλέμπα που έστελνε με περίσσεια άνεση στο πεδίο της μάχης να σκοτωθεί.
Είναι διαχρονικώτατο σύνθημα το λ.υ. αλλά ο μυγιασμένος πρώην όκιο σαν εσένα τη μύγα φοβάται.
Και οι άλλοι έλεγαν το "two acres and a cart" βέβαια, αλλά η αριστερά δεν συγκρίνεται.
Σ' εμάς έλεγε το χωνί "θα γυρίσει ο τροχός να γ..ήσει κι ο φτωχός". Βέβαια αυτό μπορεί να σημαίνει "περισσότερη διαφάνεια στην τοπική αυτοδιοίκηση", σε κομμουνιστική διάλεκτο αδόμενο, αλλά εγώ-εσύ, ο οποιοσδήποτε το καταλαβαίναμε κυριολεκτικά.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΡΩΣΙΚΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 14 Μαρ 2021, 14:11

wooded glade έγραψε:
14 Μαρ 2021, 14:07
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
14 Μαρ 2021, 13:57
wooded glade έγραψε:
14 Μαρ 2021, 12:44


Δεν πάει έτσι.
Κι εγώ που είμαι μεγαλοαστός ήθελα να πάρω μία τούρτα σαντιγύ τώρα και μου λένε "όχι δεν θα πάρεις - κάνουμε οικονομία".
Άρα για κάθε ψωμί υπάρχει και ένα μεγαλύτερο ψωμί, που μας το τάζει ο Λένιν (το έταζε τότε), ο Τσίπρας, το Πασόκ.
Το θέμα είναι πόσο πειστικός είσαι στο "λεφτά υπάρχουν" και όχι πόσα λεφτά πράγματι υπάρχουν.
Συν βέβαια ότι ο στρατός του τσάρου ήταν της πλάκας και τους πετσόκοβαν οι Γερμανοί και οι Γιαπωνέζοι στο Πορτ Άρθουρ. Εδώ τότε τους Γερμανούς τους νικάγαμε εμείς -στον πρώτο πόλεμο- αλλά οι Ρώσοι ήταν τελείως άχρηστοι.
Ο στρατός της Ρωσίας το 41-45 ήταν άλλο βέβαια, αλλά του τσάρου ήταν άχρηστος - γι αυτό έγινε η επανάσταση.
O τσάρος τα είχε σκατώσει στέλνοντας ανθρώπους να πεθάνουν στο πεδίο της μάχης αβέρτα και αφήνοντας τους υπόλοιπους να ψωμολυσσάνε.
Δεν υπήρξε το σύνθημα «Λεφτά υπάρχουν» που για να είμαστε ειλικρινείς τη δεδομένη στιγμή ήταν legit. Πέρα από το γεγονός ότι η Ρωσία ήταν
μεγάλη και πλούσια χώρα, υπήρχε το ζήτημα του πολέμου. Μπορούσε ένας «ρεαιστής» εκείνης της εποχής να πει «Τι να κάνουμε ρε παιδιά πολεμάμε
και δεν έχουμε να σας δώσουμε ψωμί» αλλά στη τελική ποιός είχε ξεκινήσει τον πόλεμο τότε? Αφού ήθελε αυτοκρατορικά μεγαλεία ο Τσάρος ήταν
καιρός να φάει και μία τσούνα από τη πλέμπα που έστελνε με περίσσεια άνεση στο πεδίο της μάχης να σκοτωθεί.
Είναι διαχρονικώτατο σύνθημα το λ.υ. αλλά ο μυγιασμένος πρώην όκιο σαν εσένα τη μύγα φοβάται.
Και οι άλλοι έλεγαν το "two acres and a cart" βέβαια, αλλά η αριστερά δεν συγκρίνεται.
Σ' εμάς έλεγε το χωνί "θα γυρίσει ο τροχός να γ..ήσει κι ο φτωχός". Βέβαια αυτό μπορεί να σημαίνει "περισσότερη διαφάνεια στην τοπική αυτοδιοίκηση", σε κομμουνιστική διάλεκτο αδόμενο, αλλά εγώ-εσύ, ο οποιοσδήποτε το καταλαβαίναμε κυριολεκτικά.
Ας λέει ότι θέλει η Αριστερά. Όταν οι τσάροι τα κάνουν σκατά, δε τους φταίει κανείς.

Άβαταρ μέλους
NoMoreLice
Δημοσιεύσεις: 926
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:14

Re: ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΡΩΣΙΚΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NoMoreLice » 15 Μαρ 2021, 18:19

Είδα το πρώτο επεισόδιο. Ωραία παραγωγή, αλλά κάπως μεροληπτικό υπέρ του τσάρου μου φάνηκε. Επίσης αυτός ο αφηγητής μιλάει εκνευριστικά γρήγορα, ούτε τους υπότιτλους δεν προλαβαίνω να διαβάσω. Επιφυλάσσομαι και για τα υπόλοιπα.
Να δώσει η Μεγαλόχαρη κι η Παναγιά η Κανάλα
να μεγαλώσω γρήγορα σαν τα κορίτσια τ' άλλα

:scross:

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΡΩΣΙΚΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 15 Μαρ 2021, 18:22

NoMoreLice έγραψε:
15 Μαρ 2021, 18:19
Είδα το πρώτο επεισόδιο. Ωραία παραγωγή, αλλά κάπως μεροληπτικό υπέρ του τσάρου μου φάνηκε. Επίσης αυτός ο αφηγητής μιλάει εκνευριστικά γρήγορα, ούτε τους υπότιτλους δεν προλαβαίνω να διαβάσω. Επιφυλάσσομαι και για τα υπόλοιπα.
επειδή είδα μονο 5-7 λεπτά απο το πρωτο, χρονικά είναι τα επεισόδια; Μέχρι που αναφέρεται το πρώτο;

Άβαταρ μέλους
NoMoreLice
Δημοσιεύσεις: 926
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:14

Re: ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΡΩΣΙΚΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NoMoreLice » 15 Μαρ 2021, 18:29

Fluffy έγραψε:
15 Μαρ 2021, 18:22
NoMoreLice έγραψε:
15 Μαρ 2021, 18:19
Είδα το πρώτο επεισόδιο. Ωραία παραγωγή, αλλά κάπως μεροληπτικό υπέρ του τσάρου μου φάνηκε. Επίσης αυτός ο αφηγητής μιλάει εκνευριστικά γρήγορα, ούτε τους υπότιτλους δεν προλαβαίνω να διαβάσω. Επιφυλάσσομαι και για τα υπόλοιπα.
επειδή είδα μονο 5-7 λεπτά απο το πρωτο, χρονικά είναι τα επεισόδια; Μέχρι που αναφέρεται το πρώτο;
Μάλλον ναι, τουλάχιστον στο πρώτο χρονολογικά το πάει μέχρι την πρωτοχρονιά του 17
Να δώσει η Μεγαλόχαρη κι η Παναγιά η Κανάλα
να μεγαλώσω γρήγορα σαν τα κορίτσια τ' άλλα

:scross:


pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΡΩΣΙΚΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 16 Μαρ 2021, 00:34

Fluffy έγραψε:
15 Μαρ 2021, 18:32
Α, το προχωράει πολύ.
Τώρα έχει γίνει γνωστή σε όλους η στρατηγική του κόμματος...

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΡΩΣΙΚΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 23 Μαρ 2021, 16:56

Κομβικό σημείο στην επανάσταση έπαιξε και η στάση των μπολσεβίκων τον ιούλη. Σεβαστό πλήθος μπολσεβίκων έσμπρωχναν το κόμμα στο να πάει σε εξέγερση γιατί έβλεπαν τη διάθεση του κόσμου και λέγανε «αφου υπαρχει ανησυχία στον πληθυσμό πρέπει να τραβήξουμε τον λαό μπροστά». Ο λένιν και ευτυχώς η πλειοψηφία μπηκαν στην κορυφή της κινητοποιησης και φρέναραν τυχοδιωκτικά στοιχεία. Ο λενιν έβλεπε πως η αγροτια, μεγάλο πληθος της τσαρικης αυτοκρατοριας απο διαφορες λαοτητες, ταλαντευόταν. Η συμμαχία εργατιάς-αγροτιάς δεν είχε ισχυροποιηθεί ακόμα, έτσι συγκράτησαν την ορμή τους οι μπολσεβικοι μέχρι να ατσαλωθεί η συμμαχία.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΡΩΣΙΚΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 23 Μαρ 2021, 18:38

Fluffy έγραψε:
23 Μαρ 2021, 16:56
λαοτητες,
τι εστί " λαότητες";

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών