Baby boomers: παρασιτα με παχυλους μισθους, συνταξεις και εθνικισμο

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Baby boomers: παρασιτα με παχυλους μισθους, συνταξεις και εθνικισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 21 Ιούλ 2018, 19:22

Λευκός Λύκος έγραψε:
21 Ιούλ 2018, 15:07

Μην ξαναπατήσεις το βρωμοποδαρο σου στην Ελλάδα γιατί θα πέσουν φάπες.
Σιγα υπερπατριωτη..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Baby boomers: παρασιτα με παχυλους μισθους, συνταξεις και εθνικισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 21 Ιούλ 2018, 19:33

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
21 Ιούλ 2018, 19:03
Nandros έγραψε:
19 Ιούλ 2018, 14:16
Για τον ΙΤ που δούλεψα, εγώ διαφωνώ. Οι κρατήσεις για σύνταξη εργαζομένου και εργοδότη, αν πληρώνονταν σε μια σοβαρή ιδιωτική ασφαλιστική και όχι στο ΙΚΑ, στα γεράματα θα σου είχαν και έναν αράπη με το φτερό να σου κάνει αέρα. το υπογραμμισμένο είναι σχήμα καθ' υπερβολήν!
Εξάλλου το δημόσιο εγγυόταν το 1/3 των συνολικών δαπανών. Όλα μαζί μας βγάζουν ένα καλό ποσοστό περίπου 60% του μισθού για σύνταξη.

Όσοι πλήρωσαν επικουρικό υπέστησαν ένοπλη ληστεία από το κράτος, που στην συγκεκριμένη περίπτωση έδρασε σαν πραγματικός ληστής.

Το μπορντέλο έγινε με τις συντάξεις και εφ' άπαξ του Δημοσίου, που όλα τα κόμματα χάριζαν λεφτά για να κάνουν κομματικούς στρατούς.
Τάχω ξαναγράψει αλλά η επανάληψη είναι η μαμά τής μάθησης .....
Συντάξεις ΙΚΑ 1990
62.000 δρχ = 182 €................ΤΕΒΕ 36.000 δρχ = 105 €

ΙΚΑ 2002 στήν Αλλαγή σέ Ευρώ
128.000 δρχ = 376 € ...............ΤΕΒΕ ................ 320 €

Ανοδος σε μιά Δεκαετία 100 % ........ Μυρίζει κάπως ......

Πώς από τά 376 ......πήγαμε σέ συντάξεις τών 800 και 1000 είναι ΟΛΑ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΤΡΟΠΙΑΣΤΙΚΑ ......

Σίγουρα τό Μεγάλο Φαγοπότι έγινε στό Δημόσιο χρεώνοντας μαζί μέ τούς συνταξιούχους 4+ Γενιές .........

Ο Νάνδρος καί σύν αυτώ μισή καί παραπάνω Ελλάδα αντί νά ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ Χαιρέκακοι προσπαθούν νά μάς
Πούν ότι τούς Ζηλεύουμε ..... :fp:
Νά Ζηλέψουμε τήν ΝΤΡΟΠΗ .................. :p6:
Νά τή Χαίρεστε .......

Σόρρυ φίλτατε αλλά φιλτέρα η αλήθεια ......
Μια και μιλάμε για επαναλήψεις και μαθήματα, ας κάνω και εγώ μια/ένα:

Έχω 5 χρόνια δωρεάν σπουδές και τα υπόλοιπα 7 πληρωμένα.
Οι μισθοί μου για μια 35ετία (στα καράβια και τις ναυτιλιακές εταιρείες) ήταν εισαγόμενο συνάλλαγμα. Το ίδιο και χιλιάδων συναδέλφων μου. Και το συνάλλαγμα το είχε/έχει/θα έχει πάντα ανάγκη η χώρα. (Ο Νάνδρος καί σύν αυτώ)
Οι φόροι που πλήρωσα ήταν αυτοί που μου αναλογούν και την τελευταία 15ετία βαρβάτοι.
Έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστο ποσοστό από τις κρατήσεις, δικές μου ή του πατέρα μου (όταν ήμουν ανήλικος), για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.

Δεν χρωστάω στην πατρίδα μου, δεν θεωρώ ότι μου χρωστάει και έχει την αγάπη μου.

Ο Νάνδρος καί σύν αυτώ μπορούμε να καυχόμαστε πως ΔΕΝ τα φάγαμε μαζί!

Οπότε τα πυρά σου να τα στρέψεις πρώτα στους δικούς σου γονείς/συγγενείς και μην ξανατολμήσεις να αναφέρεις εμένα και να μιλάς και για ΝΤΡΟΠΕΣ, ξεδιάντροπε πιτσιρικά!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Baby boomers: παρασιτα με παχυλους μισθους, συνταξεις και εθνικισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 21 Ιούλ 2018, 19:37

Nandros έγραψε:
21 Ιούλ 2018, 19:33
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
21 Ιούλ 2018, 19:03
Nandros έγραψε:
19 Ιούλ 2018, 14:16
Για τον ΙΤ που δούλεψα, εγώ διαφωνώ. Οι κρατήσεις για σύνταξη εργαζομένου και εργοδότη, αν πληρώνονταν σε μια σοβαρή ιδιωτική ασφαλιστική και όχι στο ΙΚΑ, στα γεράματα θα σου είχαν και έναν αράπη με το φτερό να σου κάνει αέρα. το υπογραμμισμένο είναι σχήμα καθ' υπερβολήν!
Εξάλλου το δημόσιο εγγυόταν το 1/3 των συνολικών δαπανών. Όλα μαζί μας βγάζουν ένα καλό ποσοστό περίπου 60% του μισθού για σύνταξη.

Όσοι πλήρωσαν επικουρικό υπέστησαν ένοπλη ληστεία από το κράτος, που στην συγκεκριμένη περίπτωση έδρασε σαν πραγματικός ληστής.

Το μπορντέλο έγινε με τις συντάξεις και εφ' άπαξ του Δημοσίου, που όλα τα κόμματα χάριζαν λεφτά για να κάνουν κομματικούς στρατούς.
Τάχω ξαναγράψει αλλά η επανάληψη είναι η μαμά τής μάθησης .....
Συντάξεις ΙΚΑ 1990
62.000 δρχ = 182 €................ΤΕΒΕ 36.000 δρχ = 105 €

ΙΚΑ 2002 στήν Αλλαγή σέ Ευρώ
128.000 δρχ = 376 € ...............ΤΕΒΕ ................ 320 €

Ανοδος σε μιά Δεκαετία 100 % ........ Μυρίζει κάπως ......

Πώς από τά 376 ......πήγαμε σέ συντάξεις τών 800 και 1000 είναι ΟΛΑ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΤΡΟΠΙΑΣΤΙΚΑ ......

Σίγουρα τό Μεγάλο Φαγοπότι έγινε στό Δημόσιο χρεώνοντας μαζί μέ τούς συνταξιούχους 4+ Γενιές .........

Ο Νάνδρος καί σύν αυτώ μισή καί παραπάνω Ελλάδα αντί νά ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ Χαιρέκακοι προσπαθούν νά μάς
Πούν ότι τούς Ζηλεύουμε ..... :fp:
Νά Ζηλέψουμε τήν ΝΤΡΟΠΗ .................. :p6:
Νά τή Χαίρεστε .......

Σόρρυ φίλτατε αλλά φιλτέρα η αλήθεια ......
Μια και μιλάμε για επαναλήψεις και μαθήματα, ας κάνω και εγώ μια/ένα:

Έχω 5 χρόνια δωρεάν σπουδές και τα υπόλοιπα 7 πληρωμένα.
Οι μισθοί μου για μια 35ετία (στα καράβια και τις ναυτιλιακές εταιρείες) ήταν εισαγόμενο συνάλλαγμα. Το ίδιο και χιλιάδων συναδέλφων μου. Και το συνάλλαγμα το είχε/έχει/θα έχει πάντα ανάγκη η χώρα. (Ο Νάνδρος καί σύν αυτώ)
Οι φόροι που πλήρωσα ήταν αυτοί που μου αναλογούν και την τελευταία 15ετία βαρβάτοι.
Έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστο ποσοστό από τις κρατήσεις, δικές μου ή του πατέρα μου (όταν ήμουν ανήλικος), για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.

Δεν χρωστάω στην πατρίδα μου, δεν θεωρώ ότι μου χρωστάει και έχει την αγάπη μου.

Ο Νάνδρος καί σύν αυτώ μπορούμε να καυχόμαστε πως ΔΕΝ τα φάγαμε μαζί!

Οπότε τα πυρά σου να τα στρέψεις πρώτα στους δικούς σου γονείς/συγγενείς και μην ξανατολμήσεις να αναφέρεις εμένα και να μιλάς και για ΝΤΡΟΠΕΣ, ξεδιάντροπε πιτσιρικά!
.
Το ότι είναι πιτσιρικάς το συμπέρανες από το ότι ξέρει τις συντάξεις του ΙΚΑ το 1990 σε δραχμές;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Baby boomers: παρασιτα με παχυλους μισθους, συνταξεις και εθνικισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 21 Ιούλ 2018, 19:42

ST48410 έγραψε:
21 Ιούλ 2018, 18:00
Northern Spirit έγραψε:
21 Ιούλ 2018, 13:06
Στο κλεψιμο των επομνων γενιων οχι...Κανεις δεν φορτωσε τοσα χρεη στα παιδια του δειγμα απληστιας και διαφθορας.
Στάσου λίγο. Δεν είναι πρώτη φορά που χρεοκόπησε η χώρα ούτε κάτι που δεν έχει συμβεί σε κάποια άλλη χώρα που θαυμάζεις περισσότερο. Επίσης ο Έλληνας γονέας μπορεί να κατηγορηθεί για 1000 πράγματα αλλά όχι ότι δεν ενδιαφέρετε για τα παιδιά του.

Εκ' των υστέρων αυτή η κριτική είναι εύκολη και κάπως άδικη. Πόσους είχες ακούσει '80-'90 να λένε κάτι τέτοιο; Νομίζεις ότι όλος ο κόσμος ήταν σε θέση να ξέρει τις συνέπειες των πράξεών του για το μέλλον ώστε να του καταλογίσεις πρόθεση και ευθύνη;
κατ'άρχην το νημα δεν ειναι για την ελλαδα αλλα γενικοτερα..Αρα τα σχολια ειναι γενικοτερα..

Στην Ελλαδα υπηρχανε πολλοι που κριτικαρανε τις σπαταλες και κραιπαλες του '80. Ημουνα απο αυτους..Και ητανε και πολλοι αλλοι...Συνταξεις σε ανυπαρκτους αντιστασιακους, διορισμοι μαζικοι πρασινοφρουρων στο δημοσιο, συνταξεις προωρες σε πενηνταρηδες..Οταν εξελεγηκε ο Μητσοτακης το '90 και πηγε κατι να μαζεψει πεσανε να τον φανε γιατι τους χαλουσε τη μασα..Το ιδιο αργοτερα και με μερικους πασοκους υπουργους του Σημιτη οπως πχ ο Γιαννιτσης που πηρανε ποδι οταν δειξανε ακριβως καποια απο τα προβληματα..

Αρα δεν μαλαμε για εκ των υστερων κριτικη..

Στον δε υπολοιπο κοσμο οι επιδοτησεις των συνταξεων ητανε παγκοσμιο φαινομενο...Ειχες δηλαδη μια γενια που εισεπραττε παχυλους μισθους και με χαμηλη ανεργια που επιπλεον επαιρνε επιδοτουμενες συνταξεις...Δηλαδη περα απο τον πλουτο που συγκεντρωνε και περα απο την ανταποδοτικοτητα των συνταξεων επαιρνε επιπλεον και επιδοτηση στη συνταξη..

Στην Βρετανια σημερα οι συνταξεις ειναι ουσιαστικα αφορολογητες..Μεχρι δε προσφατα και απο το τελος το β'παγκοσμιου πολεμου ολοι οι πολιτες ειτε φτωχοι ειτε δισεκατομυριουχοι εισπραττανε καθε μηνα επιδομα τεκνου (οσοι ειχανε).

Πριν απο μια εβδομαδα ελαβα επιστολη απο το δικο μου συνταξιοδοτικο ταμειο που με ενημερωσε οτι επειδη κατα την απογραφη που κανανε βρηκανε ελλειμα 7.5 δις λιρων θα πρεπει να αυξηθουνε οι δικες μου εισφορες..Και γιατι θα πρεπει εγω να πληρωσω περισσοτερες εισφορες και να μην περικοψουνε την επιδοτηση της συνταξης του baby boomer?

Την ιδια ωρα ο νεος ανεργος καλειται να πληρωσει και council tax και τα επιδοματα ανεργιας εχουνε περικοπεις..

Τελος ολοι ενδιαφερονται για τα παιδια τους αλλα ελαχιστγοι σκεφτονται οτι ισως να ειναι συνυπευθυνοι που τα παιδια τους ειναι ανεργα..Που το κρατος λογω υψηλου δημοσιου χρεους δεν εχει ουτε ευρω για να επιδοτησει πχ τον νεο επιχειρηματια, να βοηθησει οικογενειες νεων να κανουνε παιδια να στηριξει μικρες επιχειρησεις ή δανεια σε φτωχους και νεους..
Κι αυτο γιατι η γενια τους ψηφιζε νομους που ευνοουσανε την τσεπη τους..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Baby boomers: παρασιτα με παχυλους μισθους, συνταξεις και εθνικισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 21 Ιούλ 2018, 20:02

Dwarven Blacksmith έγραψε:
21 Ιούλ 2018, 19:37
Το ότι είναι πιτσιρικάς το συμπέρανες από το ότι ξέρει τις συντάξεις του ΙΚΑ το 1990 σε δραχμές;
Της γενιάς μου πάντως δεν είναι, αλλιώς δεν θα έγραφε τέτοιες αηδίες. Είναι ίδιον των κακομαθημένων μειρακίων να ρίχνουν ευθύνες άλλου. Ήμουν και εγώ μειράκιον - όχι κακομαθημένο - και έκανα κάποτε τα ίδια, αλλά κατάλαβα νωρίς το λάθος.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8162
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Baby boomers: παρασιτα με παχυλους μισθους, συνταξεις και εθνικισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 21 Ιούλ 2018, 20:10

Θέλατε δέν θέλατε ......σιγά μήν δέ θέλατε τώρα ... έτσι έχουν τά πράγματα ........

Νά παρακαλάει ο Νέος τόν Παππού γιά χαρτζιλίκι αντί νά τά παίρνει απο τό ταμείο ανεργίας ....

Η Πραγματικότητα είναι σκληρή καί η αλήθεια καίει .....

Εξήγα νά καταλάβουμε πώς πήγαν από 376 € ...800 καί 1000 καί ανοιξέ μας τά μάτια ....

Ολα τ άλλα είναι σκόνη καί θρύψαλλα ......

καί προσπάθειες συγκάλυψης τού Εγκλήματος κατά τής Χώρας .....

Αλλιώς ..... στό Αγαλμα τής Ντροπής .....

Η Ζωή είναι Χίλιες φορές πιό πουτάνα από μάς καπετάνιε ......

Καί η Παραδοχή Ευθυνών δύσκολη .... ανέκαθεν ....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Baby boomers: παρασιτα με παχυλους μισθους, συνταξεις και εθνικισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 21 Ιούλ 2018, 20:16

Τσάμπα χαλάτε τις καρδιές σας. Το τσουβάλιασμα είναι εξ΄ορισμού προβληματικό. Μπορεί δηλαδή να μέμφεσθε το ίδιο αυτόν που έφαγε τα χρόνια του στις θάλασσες με τον αφισοκολλητή πρασινοφρουρό που διορίσθηκε σε θέση άνευ αντικειμένου;

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8162
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Baby boomers: παρασιτα με παχυλους μισθους, συνταξεις και εθνικισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 21 Ιούλ 2018, 20:24

ST48410 έγραψε:
21 Ιούλ 2018, 20:16
Τσάμπα χαλάτε τις καρδιές σας. Το τσουβάλιασμα είναι εξ΄ορισμού προβληματικό. Μπορεί δηλαδή να μέμφεσθε το ίδιο αυτόν που έφαγε τα χρόνια του στις θάλασσες με τον αφισοκολλητή πρασινοφρουρό που διορίσθηκε σε θέση άνευ αντικειμένου;

Φιλαράκο .....είσσι καί από τούς έξυπνους εδώ μέσα ....

Κάτι σού ξέφυγε ......

Μιλάμε γιά ΟΛΟΥΣ τούς συνταξιούχους πλήν ΟΓΑ ....

Γιά ΟΛΟΥΣ χωρίς νά ξεχωρίζουμε κανέναν άλλο .....

Τό τζάμπα πού λές ....έχει νά κάνει μέ αποσιώπηση ;

Μήπως μπορείς εσύ νά εξηγήσεις τό 376 ................... 800 ......1000 ;

Χωρίς τσουβαλιάσματα ;
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Baby boomers: παρασιτα με παχυλους μισθους, συνταξεις και εθνικισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 21 Ιούλ 2018, 20:32

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
21 Ιούλ 2018, 20:24
ST48410 έγραψε:
21 Ιούλ 2018, 20:16
Τσάμπα χαλάτε τις καρδιές σας. Το τσουβάλιασμα είναι εξ΄ορισμού προβληματικό. Μπορεί δηλαδή να μέμφεσθε το ίδιο αυτόν που έφαγε τα χρόνια του στις θάλασσες με τον αφισοκολλητή πρασινοφρουρό που διορίσθηκε σε θέση άνευ αντικειμένου;

Φιλαράκο .....είσσι καί από τούς έξυπνους εδώ μέσα ....

Κάτι σού ξέφυγε ......

Μιλάμε γιά ΟΛΟΥΣ τούς συνταξιούχους πλήν ΟΓΑ ....

Γιά ΟΛΟΥΣ χωρίς νά ξεχωρίζουμε κανέναν άλλο .....

Τό τζάμπα πού λές ....έχει νά κάνει μέ αποσιώπηση ;

Μήπως μπορείς εσύ νά εξηγήσεις τό 376 ................... 800 ......1000 ;

Χωρίς τσουβαλιάσματα ;
Δεν καθόριζαν οι ίδιοι οι συνταξιούχοι τις συντάξεις τους και δεν ευθύνονται για αυτές τις αυξήσεις. Δηλαδή αν κάποιος ήταν έντιμος και έβλεπε το πρόβλημα τι ακριβώς έπρεπε να κάνει; Να επιστρέψει μέρος της σύνταξής του;
Επίσης δεν αυξήθηκαν μόνο οι συντάξεις στην αλλαγή του νομίσματος. Οι 50 δραχμές σε πολλά μικροπράγματα έγιναν 50 λεπτά του Ευρώ. Ακρίβυνε απότομα μέρος των προϊόντων. Στις λαϊκές όπου παίζουν τα μικροσκοπικά των αγορών του νοικοκυριού ψαχνόμασταν...
Επίσης ενώ είναι σημαντικότατη επιβάρυνση το συνταξιοδοτικό δεν ήταν η μόνη "διαρροή" χρημάτων που οδήγησε στην χρεοκοπία. Ζημιά έκαναν και οι παχυλοί μισθοί κάποιων και οι χαμηλότεροι άλλων που δεν δούλευαν και τα υπερτιμολογήσεις σε διαγωνισμούς και έργα και τα τρελά ποσά για την υγεία και τα χρήματα επιδότηση για τον κάθε πικραμένο "καλλιτέχνη" και και και....
Είσαι δίκαιος. Ζύγισε τα όλα.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Baby boomers: παρασιτα με παχυλους μισθους, συνταξεις και εθνικισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 21 Ιούλ 2018, 20:54

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
21 Ιούλ 2018, 20:24
ST48410 έγραψε:
21 Ιούλ 2018, 20:16
Τσάμπα χαλάτε τις καρδιές σας. Το τσουβάλιασμα είναι εξ΄ορισμού προβληματικό. Μπορεί δηλαδή να μέμφεσθε το ίδιο αυτόν που έφαγε τα χρόνια του στις θάλασσες με τον αφισοκολλητή πρασινοφρουρό που διορίσθηκε σε θέση άνευ αντικειμένου;
Φιλαράκο .....είσσι καί από τούς έξυπνους εδώ μέσα ....
Κάτι σού ξέφυγε ......
Μιλάμε γιά ΟΛΟΥΣ τούς συνταξιούχους πλήν ΟΓΑ ....
Γιά ΟΛΟΥΣ χωρίς νά ξεχωρίζουμε κανέναν άλλο .....
Τό τζάμπα πού λές ....έχει νά κάνει μέ αποσιώπηση ;
Μήπως μπορείς εσύ νά εξηγήσεις τό 376 ................... 800 ......1000 ;
Χωρίς τσουβαλιάσματα ;
Μυαλό δεν βάζεις έτσι;
Τα πυρά σου να τα στρέψεις πρώτα στους δικούς σου γονείς/ συγγενείς και μην ξανατολμήσεις να μιλήσεις για ΝΤΡΟΠΕΣ.
Ο Νάνδρος καί οι συνάδελφοι του μπορούμε να καυχόμαστε πως ΔΕΝ τα φάγαμε μαζί!

Πάρε λοιπόν τα ταμπελιάσματα σου και χώστα εκεί που σε πονάνε!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8162
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Baby boomers: παρασιτα με παχυλους μισθους, συνταξεις και εθνικισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 21 Ιούλ 2018, 21:00

Αγαλμα οφείλουμε καί στόν Σόιμπλε καί Μέρκελ

Οταν ακούς ότι τό επίδομα τών 200 € στό προτελευταίο στρώμα αθλίων πρίν τούς άστεγους

Τό είχαν ήδη ΟΛΕΣ ΟΙ ΧΩΡΕΣ εκτός Ελλάδος ....γιά χρόνια ..... καί μόνο κάτω από πιέσεις τών Γερμανών τό έδωσαν ....

Ε εκεί λές άντε γαμήσου ρε .... τά τρώνε στίς πουτάνες οι συνταξιούχοι ... καί οι αλλοι κοιμούνται στό δρόμο

ή χωρίς θέρμανση .... γαμώ τό πολιτισμό μου μέσα .......

.Αιδώς Αργείοι .........



ST
Τώρα είδα τό επόμενο πόστ σου
Ανοίγεις πολύ τή βεντάλια ρέ φίλε ....

Ο Παγκαλος μπορεί νά έγραψε βιβλίο γιά αυτό ....

Αλλά ήξερε συγχρόνως νά αφήσει τά δεντράκια
καί νά δεί τό δάσος μέσα σέ μιά πρόταση .....

Τά λεφτά φαγώθηκαν σέ μισθούς εφάπαξ συντάξεις καί επιδόματα ....είπε .... τά πολλά λέμε ....

Γιά τούς φρουρούς τού καθεστώτος όπως ελεγε κι ο Σταγειρίτης .......

Από τήν άλλη ανοίγεις καί τό αλλο Υπερ θέμα της Ακρίβειας καί τού Θριάμβου τής Απληστείας πού έγραψε κι ο Στίγκλιτς ...


Δεν ήθελα νά είναι τά πραγματα έτσι Νάνδρος αλλά έτσι είναι .......

ΟΛΕΣ οι συντάξεις ειναι Αντισυντσγματικές ..... Τέλος ......
.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Baby boomers: παρασιτα με παχυλους μισθους, συνταξεις και εθνικισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 21 Ιούλ 2018, 21:14

ST48410 έγραψε:
21 Ιούλ 2018, 20:32
]

Δεν καθόριζαν οι ίδιοι οι συνταξιούχοι τις συντάξεις τους και δεν ευθύνονται για αυτές τις αυξήσεις. Δηλαδή αν κάποιος ήταν έντιμος και έβλεπε το πρόβλημα τι ακριβώς έπρεπε να κάνει; Να επιστρέψει μέρος της σύνταξής του;
Επίσης δεν αυξήθηκαν μόνο οι συντάξεις στην αλλαγή του νομίσματος. Οι 50 δραχμές σε πολλά μικροπράγματα έγιναν 50 λεπτά του Ευρώ. Ακρίβυνε απότομα μέρος των προϊόντων. Στις λαϊκές όπου παίζουν τα μικροσκοπικά των αγορών του νοικοκυριού ψαχνόμασταν...
Επίσης ενώ είναι σημαντικότατη επιβάρυνση το συνταξιοδοτικό δεν ήταν η μόνη "διαρροή" χρημάτων που οδήγησε στην χρεοκοπία. Ζημιά έκαναν και οι παχυλοί μισθοί κάποιων και οι χαμηλότεροι άλλων που δεν δούλευαν και τα υπερτιμολογήσεις σε διαγωνισμούς και έργα και τα τρελά ποσά για την υγεία και τα χρήματα επιδότηση για τον κάθε πικραμένο "καλλιτέχνη" και και και....
Είσαι δίκαιος. Ζύγισε τα όλα.
Και για τον ανεργο αυξηθηκε το κοστος ζωης και για τον νεο στην εποχη του ευρω..Αυτοι ομως δεν ειδανε καμια βοηθεια..
Ακομη και τωρα που μιλαμε τους εργαζομενους τους γδερνουνε στις ασφαλιστικες εισφορες για να μπορουνε να πληρωνουνετους διπλο-τριπλοσυνταξιουχους..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Baby boomers: παρασιτα με παχυλους μισθους, συνταξεις και εθνικισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 21 Ιούλ 2018, 21:15

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
21 Ιούλ 2018, 21:00

ST
Τώρα είδα τό επόμενο πόστ σου
Ανοίγεις πολύ τή βεντάλια ρέ φίλε ....

Ο Παγκαλος μπορεί νά έγραψε βιβλίο γιά αυτό ....

Αλλά ήξερε συγχρόνως νά αφήσει τά δεντράκια
καί νά δεί τό δάσος μέσα σέ μιά πρόταση .....

Τά λεφτά φαγώθηκαν σέ μισθούς εφάπαξ συντάξεις καί επιδόματα ....είπε .... τά πολλά λέμε ....

Γιά τούς φρουρούς τού καθεστώτος όπως ελεγε κι ο Σταγειρίτης .......

Από τήν άλλη ανοίγεις καί τό αλλο Υπερ θέμα της Ακρίβειας καί τού Θριάμβου τής Απληστείας πού έγραψε κι ο Στίγκλιτς ...


Δεν ήθελα νά είναι τά πραγματα έτσι Νάνδρος αλλά έτσι είναι .......

ΟΛΕΣ οι συντάξεις ειναι Αντισυντσγματικές ..... Τέλος ......
.
Η βεντάλια μπορεί να ανοίξει ακόμα περισσότερο. Δεν είναι μόνο τα παραπάνω λεφτά που δόθηκαν. Είναι και όλες οι επιδοτήσεις (αγροτικές και τα ρέστα) που αντί για ανάπτυξη έγιναν Cayenne και Βουλγάρες. Είναι και όλη η νοοτροπία διακοποδανείων, εορτοδανείων και νεοπλουτισμού που έκανε μια γενιά να ξοδεύει από λεφτά που δεν είχε. Είναι και το χρηματιστήριο που κάποιοι απατεώνες έβγαλαν πολύ χρήμα εκμεταλλευόμενοι την ανεπάρκεια των ελεγκτικών μηχανισμών. Είναι και η έλλειψη παιδείας της αστικής τάξης με τους αρπακολλατζήδες γόνους που ρήμαζαν επιχειρήσεις δεκαετιών και τα έστελναν στις offshore. Είναι και η μεγάλη καθυστέρηση που προκάλεσε στην χώρα μερίδα του πολιτικού κόσμου ενάντια σε κάθε αλλαγή και εκσυχρονισμό. Είναι και η διεθνής αλλαγή που έκλεισε ή έστειλε έξω ολόκληρους βιομηχανικούς τομείς (πχ ένδυση, υπόδηση).
Ε, τώρα εσύ αν λάβεις υπόψη όλα αυτά θεωρείς σωστό να την πέφτεις στον Nandro που δεν είναι καν ο μέσος αντιπροσωπευτικός καλοπερασάκιας της γενιάς του;

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Baby boomers: παρασιτα με παχυλους μισθους, συνταξεις και εθνικισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 21 Ιούλ 2018, 21:17

Northern Spirit έγραψε:
21 Ιούλ 2018, 21:14
ST48410 έγραψε:
21 Ιούλ 2018, 20:32
]

Δεν καθόριζαν οι ίδιοι οι συνταξιούχοι τις συντάξεις τους και δεν ευθύνονται για αυτές τις αυξήσεις. Δηλαδή αν κάποιος ήταν έντιμος και έβλεπε το πρόβλημα τι ακριβώς έπρεπε να κάνει; Να επιστρέψει μέρος της σύνταξής του;
Επίσης δεν αυξήθηκαν μόνο οι συντάξεις στην αλλαγή του νομίσματος. Οι 50 δραχμές σε πολλά μικροπράγματα έγιναν 50 λεπτά του Ευρώ. Ακρίβυνε απότομα μέρος των προϊόντων. Στις λαϊκές όπου παίζουν τα μικροσκοπικά των αγορών του νοικοκυριού ψαχνόμασταν...
Επίσης ενώ είναι σημαντικότατη επιβάρυνση το συνταξιοδοτικό δεν ήταν η μόνη "διαρροή" χρημάτων που οδήγησε στην χρεοκοπία. Ζημιά έκαναν και οι παχυλοί μισθοί κάποιων και οι χαμηλότεροι άλλων που δεν δούλευαν και τα υπερτιμολογήσεις σε διαγωνισμούς και έργα και τα τρελά ποσά για την υγεία και τα χρήματα επιδότηση για τον κάθε πικραμένο "καλλιτέχνη" και και και....
Είσαι δίκαιος. Ζύγισε τα όλα.
Και για τον ανεργο αυξηθηκε το κοστος ζωης και για τον νεο στην εποχη του ευρω..Αυτοι ομως δεν ειδανε καμια βοηθεια..
Ακομη και τωρα που μιλαμε τους εργαζομενους τους γδερνουνε στις ασφαλιστικες εισφορες για να μπορουνε να πληρωνουνετους διπλο-τριπλοσυνταξιουχους..
Σε αυτά μπορούμε να συμφωνήσουμε. Δεν έγραψα πουθενά ότι θεωρώ δίκαιες τις συντάξεις στην παρούσα κατάσταση. Για το μονομερές πέσιμο πήρα θέση.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Baby boomers: παρασιτα με παχυλους μισθους, συνταξεις και εθνικισμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 21 Ιούλ 2018, 21:29

Δεν μπορώ να βάλω μια γενιά στο ίδιο τσουβάλι, στην Ελλάδα ωφελήθηκε ένα μέρος του πληθυσμού, ίσως και το 1/3, από την διαφθορά και τον δανεισμό εις βάρος των απογόνων των άλλων 2/3. Παρατηρώ πάντως ότι υπάρχει και ηθική σήψη και ίσως αυτό είναι το χειρότερο. Δεν προτιμάται η αλήθεια αλλά η στρέβλωση της αλήθειας. Τιμιότητα, πίστη, εγκράτεια, λιτός βίος, δεν λένε τίποτα σε αυτούς. Είναι ικανοί ακόμη και εγκλήματα να κάνουν, προσωπικά πιστεύω ότι σε επίπεδο κράτους λειτουργούν οργανωμένο έγκλημα, απέναντι σε διαφωνούντες ή ανθρώπους ιδιοφυείς που μπορούν να προάγουν την επιστήμη και τον πολιτισμό ή σε περιθωριακούς. Αν μπορούσαμε να τραβήξουμε την κουρτίνα θα βλέπαμε πολύ χειρότερα πράγματα από την κατασπατάληση του δημοσίου χρήματος. Μήπως δεν θα έπρεπε μια Lagarde π.χ. να κρεμαστεί ανάποδα ξεβράκωτη με ένα από τα Hermes που φοράει; Αναλόγως και άλλοι ξένοι και Έλληνες πολιτικοί; Σάπισμα στο ξύλο. Όχι μια γενιά όμως. Είναι κάθετη η διαδοχή. Δεν φταίει μια γενιά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών