Η Βασίλισσα Αμαλία: τα γράμματα στον γλυκό πατερούλη, το πρόβλημα γονιμότητας και οι παραδοσιακές λύσεις

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11531
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Η Βασίλισσα Αμαλία: τα γράμματα στον γλυκό πατερούλη, το πρόβλημα γονιμότητας και οι παραδοσιακές λύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 11 Μάιος 2021, 11:35

Σενέκας έγραψε:
11 Μάιος 2021, 11:26
Με μια βάναυση και πανάρχαια ιατρική μέθοδο, που επικρατούσε τον 19ο αιώνα, τοποθετούσαν εξωτερικά στον κόλπο της κυλινδρικούς σπόγγους αλειμμένους με κερί, προκειμένου να διασταλθούν, να διευρυνθεί ο κόλπος της και να συλλάβει
Naida, Τζιτζιμιτζιχότζιρας. Μου θυμίζει τη ναιδο-μέθοδο :102:
Ναιδομεθοδο και το όνομα μου δίπλα. Θα μας παρεξηγησουν κύριε.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14953
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Η Βασίλισσα Αμαλία: τα γράμματα στον γλυκό πατερούλη, το πρόβλημα γονιμότητας και οι παραδοσιακές λύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 11 Μάιος 2021, 11:37

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
11 Μάιος 2021, 11:35
Σενέκας έγραψε:
11 Μάιος 2021, 11:26
Με μια βάναυση και πανάρχαια ιατρική μέθοδο, που επικρατούσε τον 19ο αιώνα, τοποθετούσαν εξωτερικά στον κόλπο της κυλινδρικούς σπόγγους αλειμμένους με κερί, προκειμένου να διασταλθούν, να διευρυνθεί ο κόλπος της και να συλλάβει
Naida, Τζιτζιμιτζιχότζιρας. Μου θυμίζει τη ναιδο-μέθοδο :102:
Ναιδομεθοδο και το όνομα μου δίπλα. Θα μας παρεξηγησουν κύριε.
κάτσε να μας διευκρινίσει αν η ναιδομέθοδος έχει επίσης στόχο τη διεύρυνση
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Η Βασίλισσα Αμαλία: τα γράμματα στον γλυκό πατερούλη, το πρόβλημα γονιμότητας και οι παραδοσιακές λύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 11 Μάιος 2021, 15:20

Σενέκας έγραψε:
11 Μάιος 2021, 11:26
Με μια βάναυση και πανάρχαια ιατρική μέθοδο, που επικρατούσε τον 19ο αιώνα, τοποθετούσαν εξωτερικά στον κόλπο της κυλινδρικούς σπόγγους αλειμμένους με κερί, προκειμένου να διασταλθούν, να διευρυνθεί ο κόλπος της και να συλλάβει
Naida, Τζιτζιμιτζιχότζιρας. Μου θυμίζει τη ναιδο-μέθοδο :102:
Τι εννοείς; ναιδο-μέθοδο; :smt005:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14953
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Η Βασίλισσα Αμαλία: τα γράμματα στον γλυκό πατερούλη, το πρόβλημα γονιμότητας και οι παραδοσιακές λύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 11 Μάιος 2021, 15:40

Naida έγραψε:
11 Μάιος 2021, 15:20
Σενέκας έγραψε:
11 Μάιος 2021, 11:26
Με μια βάναυση και πανάρχαια ιατρική μέθοδο, που επικρατούσε τον 19ο αιώνα, τοποθετούσαν εξωτερικά στον κόλπο της κυλινδρικούς σπόγγους αλειμμένους με κερί, προκειμένου να διασταλθούν, να διευρυνθεί ο κόλπος της και να συλλάβει
Naida, Τζιτζιμιτζιχότζιρας. Μου θυμίζει τη ναιδο-μέθοδο :102:
Τι εννοείς; ναιδο-μέθοδο; :smt005:
αυτή με το βούτυρο
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Η Βασίλισσα Αμαλία: τα γράμματα στον γλυκό πατερούλη, το πρόβλημα γονιμότητας και οι παραδοσιακές λύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 11 Μάιος 2021, 15:43

Σενέκας έγραψε:
11 Μάιος 2021, 15:40
Naida έγραψε:
11 Μάιος 2021, 15:20
Σενέκας έγραψε:
11 Μάιος 2021, 11:26


Naida, Τζιτζιμιτζιχότζιρας. Μου θυμίζει τη ναιδο-μέθοδο :102:
Τι εννοείς; ναιδο-μέθοδο; :smt005:
αυτή με το βούτυρο
Μα δεν είπα κάτι εγώ για χρήση βουτύρου :xena:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14953
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Η Βασίλισσα Αμαλία: τα γράμματα στον γλυκό πατερούλη, το πρόβλημα γονιμότητας και οι παραδοσιακές λύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 25 Μάιος 2021, 20:20

Το ταξίδι μου έδωσε μεγάλη, πολύ μεγάλη χαρά, ιδιαίτερα επειδή βλέπω πόση πρόοδος υπάρχει σε όλα, πόσο καλός είναι ο λαός στην πραγματικότητα και ότι όλη η αυθάδεια προέρχεται από μερικούς φωνακλάδες της πρωτεύουσας. Είναι βέβαια αλήθεια ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν είναι όπως θα έπρεπε να είναι και ότι, ως προς αυτούς, χρειάζεται η μεγαλύτερη δυνατή αυστηρότητα για να εμποδίσει κανείς τις υπερβάσεις και να εξασφαλίσει ότι εκτελούν το καθήκον τους. Χρειάζεται πραγματικά εξαιρετική αυστηρότητα. Οι απλοί άνθρωποι παραπονιόντουσαν διαρκώς για τους δημοσίους υπαλλήλους που εργάζονται ως γραφείς, τους καλαμαράδες όπως τους έλεγαν. Συγκινητική ήταν πραγματικά η αγάπη που έδειχναν στον βασιλιά, ο τρόπος που φανέρωναν ότι στηρίζουν τις ελπίδες τους σε αυτόν, ο τρόπος με τον οποίο ο καθένας του έλεγε το παράπονό του, καθώς και η οικειότητα με την οποία συμπεριφερόταν ο κόσμος
Ιούνιος 1840...1840 :o:o:o
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14953
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Η Βασίλισσα Αμαλία: τα γράμματα στον γλυκό πατερούλη, το πρόβλημα γονιμότητας και οι παραδοσιακές λύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 25 Μάιος 2021, 20:46

Σενέκας έγραψε:
25 Μάιος 2021, 20:20
Το ταξίδι μου έδωσε μεγάλη, πολύ μεγάλη χαρά, ιδιαίτερα επειδή βλέπω πόση πρόοδος υπάρχει σε όλα, πόσο καλός είναι ο λαός στην πραγματικότητα και ότι όλη η αυθάδεια προέρχεται από μερικούς φωνακλάδες της πρωτεύουσας. Είναι βέβαια αλήθεια ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν είναι όπως θα έπρεπε να είναι και ότι, ως προς αυτούς, χρειάζεται η μεγαλύτερη δυνατή αυστηρότητα για να εμποδίσει κανείς τις υπερβάσεις και να εξασφαλίσει ότι εκτελούν το καθήκον τους. Χρειάζεται πραγματικά εξαιρετική αυστηρότητα. Οι απλοί άνθρωποι παραπονιόντουσαν διαρκώς για τους δημοσίους υπαλλήλους που εργάζονται ως γραφείς, τους καλαμαράδες όπως τους έλεγαν. Συγκινητική ήταν πραγματικά η αγάπη που έδειχναν στον βασιλιά, ο τρόπος που φανέρωναν ότι στηρίζουν τις ελπίδες τους σε αυτόν, ο τρόπος με τον οποίο ο καθένας του έλεγε το παράπονό του, καθώς και η οικειότητα με την οποία συμπεριφερόταν ο κόσμος
Ιούνιος 1840...1840 :o:o:o
αντίθετα:
Γνωρίζεις λοιπόν τώρα αγγελικέ μου πατέρα απο ποιο forge de clabaudage προέρχονται αυτά τα ψεύδη, από το χειρότερο του κόσμου, από ένα φαναριώτικο. Αυτοί σε όλα όσα συμβαίνουν δίνουν πολιτική ερμηνεία και πιστεύουν για όλους τους ανθρώπους ότι έχουν ταπεινά κίνητρα και ότι είναι όπως οι ίδιοι, δηλαδή η γυναίκα εναντίον του άνδρα της, ο αδελφός εναντίον του αδελφού του κ.λπ. κ.λπ. Οι Φαναριώτες είναι αηδιαστικοί.
δεν είμαι πεπισμένος ότι αυτό δεν είναι του Maspoli :p2:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14953
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Η Βασίλισσα Αμαλία: τα γράμματα στον γλυκό πατερούλη, το πρόβλημα γονιμότητας και οι παραδοσιακές λύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 25 Μάιος 2021, 23:15

Επίσης, με αυτόν τον τρόπο ανοίγει πεδίο δράσης για υπονομεύσεις, γιατί ο καθένας ελπίζει ότι θα έρθει και η δική του σειρά, ο καθένας θεωρεί τον εαυτό του ικανό. Εξάλλου υπονομεύουν και οι απεσταλμένοι, για να φέρουν στα πράγματα κάποιον που να είναι του δικού τους χρώματος, έναν άνθρωπο του κόμματός τους. Όλα αυτά θα έπαυαν να υπάρχουν αν η αλλαγή δεν ήταν τόσο συχνά αναγκαία, αν υπήρχαν άνδρες που θα διέθεταν τα ανάλογα προσόντα ώστε να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις της θέση τους, που να έχουν πραγματικά ειλικρινείς προθέσεις απέναντι στη χώρα και τον θρόνο και όχι να επιδιώκουν το προσωπικό τους συμφέρον και το συμφέρον του κόμματός τους. Αλλά δυστυχώς τέτοιοι άνδρες δεν υπάρχουν ακόμη.
:-?
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42879
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Η Βασίλισσα Αμαλία: τα γράμματα στον γλυκό πατερούλη, το πρόβλημα γονιμότητας και οι παραδοσιακές λύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 25 Μάιος 2021, 23:18

Σενέκας έγραψε:
25 Μάιος 2021, 23:15
Επίσης, με αυτόν τον τρόπο ανοίγει πεδίο δράσης για υπονομεύσεις, γιατί ο καθένας ελπίζει ότι θα έρθει και η δική του σειρά, ο καθένας θεωρεί τον εαυτό του ικανό. Εξάλλου υπονομεύουν και οι απεσταλμένοι, για να φέρουν στα πράγματα κάποιον που να είναι του δικού τους χρώματος, έναν άνθρωπο του κόμματός τους. Όλα αυτά θα έπαυαν να υπάρχουν αν η αλλαγή δεν ήταν τόσο συχνά αναγκαία, αν υπήρχαν άνδρες που θα διέθεταν τα ανάλογα προσόντα ώστε να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις της θέση τους, που να έχουν πραγματικά ειλικρινείς προθέσεις απέναντι στη χώρα και τον θρόνο και όχι να επιδιώκουν το προσωπικό τους συμφέρον και το συμφέρον του κόμματός τους. Αλλά δυστυχώς τέτοιοι άνδρες δεν υπάρχουν ακόμη.
:-?
Dwarven Blacksmith @ Το Νήμα της Σινοφοβίας
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14953
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Η Βασίλισσα Αμαλία: τα γράμματα στον γλυκό πατερούλη, το πρόβλημα γονιμότητας και οι παραδοσιακές λύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 25 Μάιος 2021, 23:29

Dwarven Blacksmith έγραψε:
25 Μάιος 2021, 23:18
Σενέκας έγραψε:
25 Μάιος 2021, 23:15
Επίσης, με αυτόν τον τρόπο ανοίγει πεδίο δράσης για υπονομεύσεις, γιατί ο καθένας ελπίζει ότι θα έρθει και η δική του σειρά, ο καθένας θεωρεί τον εαυτό του ικανό. Εξάλλου υπονομεύουν και οι απεσταλμένοι, για να φέρουν στα πράγματα κάποιον που να είναι του δικού τους χρώματος, έναν άνθρωπο του κόμματός τους. Όλα αυτά θα έπαυαν να υπάρχουν αν η αλλαγή δεν ήταν τόσο συχνά αναγκαία, αν υπήρχαν άνδρες που θα διέθεταν τα ανάλογα προσόντα ώστε να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις της θέση τους, που να έχουν πραγματικά ειλικρινείς προθέσεις απέναντι στη χώρα και τον θρόνο και όχι να επιδιώκουν το προσωπικό τους συμφέρον και το συμφέρον του κόμματός τους. Αλλά δυστυχώς τέτοιοι άνδρες δεν υπάρχουν ακόμη.
:-?
Dwarven Blacksmith @ Το Νήμα της Σινοφοβίας
κάτι μου λέει ότι θα τα βρίσκανε με τον πρόεδρο Xi
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14953
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Η Βασίλισσα Αμαλία: τα γράμματα στον γλυκό πατερούλη, το πρόβλημα γονιμότητας και οι παραδοσιακές λύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 25 Μάιος 2021, 23:59

6/18 Ιουνίου 1847

Η εποχή μας μου φαίνεται ότι είναι μια θλιβερή μεταβατική περίοδος, γι'αυτό εγκαταλείπουν το παλιό και αναζητούν το νέο, το οποίο δεν βρίσκουν, γιατί απ'το νέο λείπει η βάση. Απαρνούνται τα πάντα, περιφρονούν την παράδοση, μόνο και μόνο επειδή είναι παράδοση, και τραντάζουν συθέμελα τα Ιερά και Όσια. Θεωρώ αυτές τις τάσεις εξαιρετικά λυπηρές. Συγχρόνως κυνηγούν αποκλειστικά υλικά αγαθά, πράγμα το οποίο οδηγεί τους ανθρώπους στην αλαζονεία και την έπαρση. Θεωρώ ότι όλα αυτά δεν προετοιμάζουν την άνοδο, αλλά την πτώση της Ευρώπης. Μου φαίνεται ότι γέρασε, θα της έκανε καλό να ταρακουνηθεί, να της γίνει μια μικρή αφαίμαξη. Έχω την εντύπωση ότι οι σκέψεις των ανθρώπων δεν είναι πια τόσο σαφείς και γνήσιες, υπάρχει μια παραμόρφωση και διαστρέβλωση των εννοιών, μια απουσία υγιούς σκέψης πολύ θλιβερή. Πρέπει να υπάρξει ένα βίαιο ταρακούνημα, που θα ξαναφέρει την ανθρωπότητα στη σωστή θέση και στο σωστό σημείο εκκίνησης, που θα καταστρέψει όλα αυτά τα τεχνητά πράγματα και θα οδηγήσει τον άνθρωπο πάλι στον καλό Θεό και θα την κάνει να δει πάλι τη θέλησή Του, ώστε να αναδυθεί η θέλησή του μέσα στον άνθρωπο και να του δείξει τι είναι αναγκαίο, τι είναι αλήθεια και τι είναι ψέμα, τι δίκαιο και τι άδικο. Με καταλαβαίνεις άραγε αγγελικέ μου πατέρα έτσι συγκεχυμένα που φλυαρώ; Τι τεράστια παρέκβαση κι αυτή;

Εδώ σ'αυτή τη χώρα απέχουμε πολύ απ'αυτούς τους νέους καιρούς, παρά τις προσπάθειες που καταβάλουν κάποιοι ξένοι. Ο βοσκός και ο γεωργός είναι πιο κοντά στη φύση, εξαιτίας του επαγγέλματός τους. Όσο ο άνθρωπος περνάει μεγάλο μέρος της ζωής του στο ύπαιθρο, κάτω από τον ουρανό του θεού, ακόμα και αν το πάθος τον παρασύρει σε αδικίες, η αμαρτία του είναι μικρότερη, δεν είναι τόσο σχεδιασμένη. Ο πολιτισμός είναι αυτός που όταν πάρει τη μορφή της υπερβολικής μόρφωσης, που είναι και παραμόρφωση, απομακρύνει τον άνθρωπο από τον ίσιο δρόμο και από την απλή και καθαρή αντίληψη του κόσμου. Εδώ, σε αυτήν τη χώρα έχουμε ανθρώπους με αφάνταστα υγιή σκέψη. Για παράδειγμα, ο Λάιονς έστειλε τρία μεγάλα πολεμικά πλοία στη Σύρο, αλλά οι έμποροι σκέφτονται με απλό τρόπο και λένε στον εαυτό τους «δεν μπορούν βέβαια να μας βλάψουν, αλλά μπορούν να δημιουργήσουν ταραχές και να εξασθενήσουν την κυβέρνηση». Και η Σύρος, της οποίας οι φρακοφορεμένοι γνωστό, όπως είναι, δεν αγαπούν και τόσο τον φουστανελοφόρο Κωλέττη, ψήφισαν παμψηφεί τους τρεις κυβερνητικούς βουλευτές. Και στη Θήβα εξελέγησαν κυβερνητικοί και παντού. Στην Ακαρνανία ήλπιζε ο Θ. Γρίβας ότι θα έπαιρνε τους ανθρώπους πάλι με το μέρος του, όπως παλιότερα. Για σας, είπε στον λαό, κατέθεσα όλα μου τα αξιώματα, για να σώσω την πατρίδα και τη θρησκεία. Ψηφίστε με, γιατί αλλιώς χαθήκατε. Δεν βλέπουμε να μας απειλεί κανένας κίνδυνος, του απάντησαν οι προεξάρχοντες των επαρχιών. Σε στείλαμε να υπερασπιστείς τα συμφέροντά μας και να υποστηρίξεις την κυβέρνηση του βασιλιά. Με μεγάλη λύπη ακούσαμε ότι δεν το έκανες, παραιτήσου: δεν σε θέλουμε πια για αρχηγό και δεν θα αφήσουμε για τις παλαβομάρες σου να καούν τα σπίτια μας. Και πρόκειται για την επαρχία που θεωρούσαν ότι είναι η πιο επικίνδυνη.
ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΟ :blm:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών