Η Βασίλισσα Αμαλία: τα γράμματα στον γλυκό πατερούλη, το πρόβλημα γονιμότητας και οι παραδοσιακές λύσεις

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34754
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Η Βασίλισσα Αμαλία: τα γράμματα στον γλυκό πατερούλη, το πρόβλημα γονιμότητας και οι παραδοσιακές λύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 08 Μάιος 2021, 19:21

Σενέκας έγραψε:
08 Μάιος 2021, 19:07
δηλαδή ο Κυριακούλης απο τη Μάνη που πέθανε στα Σύβοτα για χάρη των σουλιωτών τι ήταν, τρελός ή μαλάκας;


Όχι βέβαια αλλά ήταν άλλος ο ρόλος του.Δεν είναι το ίδιο ο λοχαγός με τον στρατηγό.Ο Κολοκοτρώνης ήταν αυτός που έκανε το αντίστοιχο των σχεδίων μάχης.Στην Πελοπόννησο ήξερε την κάθε χαράδρα και στην Ρούμελη τίποτα.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29696
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Η Βασίλισσα Αμαλία: τα γράμματα στον γλυκό πατερούλη, το πρόβλημα γονιμότητας και οι παραδοσιακές λύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 09 Μάιος 2021, 09:55

Σενέκας έγραψε:
08 Μάιος 2021, 14:27
Gherschaagk έγραψε:
08 Μάιος 2021, 14:15
Σενέκας έγραψε:
07 Μάιος 2021, 16:31
bump: λείπει η γυναικεία οπτική απο το νήμα. Gherschaagk :D
Εγώ μπορώ να πω πως καταλαβαίνω τον καημό της για παιδί.

Αν ήταν πρόβλημα του Όθωνα θα μπορούσε εύκολα να λυθεί και να μην το μάθει κανείς ή έστω να το ξέρουν λίγοι. Αν ήταν δικό της δύσκολα. Μάλλον είχαν και οι 2 πρόβλημα και για αυτό έμειναν άτεκνοι.
Δεν νομίζω ότι το επέτρεπε η τιμής να κάνει κάτι τέτοιο, αλλά ήταν αδύνατο και για πολιτικούς λόγους. Οι ξένοι πρεσβευτές, κυρίως ο Άγγλος, προσπαθούσαν να τους διώξουν, και το θέμα του διαδόχου ήταν εύκολη γραμμή, γι'αυτό βαράγανε συνεχώς την Αμαλίτσα-ήταν εύκολος στόχος. Μετά το 43, είχε μονίμως έτοιμες τις βαλίτσες σε περίπτωση που υποχρεωθεί να γυρίσει πίσω στον γλυκό αγγελικό αγαπημένο πατερούλη :) Δεν υπήρχε περίπτωση να μείνει κρυφή τέτοια απάτη
Σιγά την απάτη.

Άλλωστε βασίλισσα ήταν. Αν μου λες πως δε μπορούσε να το χειριστεί ανάλογα μάλλον δεν είχε τις απαιτούμενες ικανότητες να επιβληθεί σε όλους όσους την περιτριγύριζαν.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14964
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Η Βασίλισσα Αμαλία: τα γράμματα στον γλυκό πατερούλη, το πρόβλημα γονιμότητας και οι παραδοσιακές λύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 09 Μάιος 2021, 10:10

Gherschaagk έγραψε:
09 Μάιος 2021, 09:55
Σενέκας έγραψε:
08 Μάιος 2021, 14:27
Gherschaagk έγραψε:
08 Μάιος 2021, 14:15


Εγώ μπορώ να πω πως καταλαβαίνω τον καημό της για παιδί.

Αν ήταν πρόβλημα του Όθωνα θα μπορούσε εύκολα να λυθεί και να μην το μάθει κανείς ή έστω να το ξέρουν λίγοι. Αν ήταν δικό της δύσκολα. Μάλλον είχαν και οι 2 πρόβλημα και για αυτό έμειναν άτεκνοι.
Δεν νομίζω ότι το επέτρεπε η τιμής να κάνει κάτι τέτοιο, αλλά ήταν αδύνατο και για πολιτικούς λόγους. Οι ξένοι πρεσβευτές, κυρίως ο Άγγλος, προσπαθούσαν να τους διώξουν, και το θέμα του διαδόχου ήταν εύκολη γραμμή, γι'αυτό βαράγανε συνεχώς την Αμαλίτσα-ήταν εύκολος στόχος. Μετά το 43, είχε μονίμως έτοιμες τις βαλίτσες σε περίπτωση που υποχρεωθεί να γυρίσει πίσω στον γλυκό αγγελικό αγαπημένο πατερούλη :) Δεν υπήρχε περίπτωση να μείνει κρυφή τέτοια απάτη
Σιγά την απάτη.

Άλλωστε βασίλισσα ήταν. Αν μου λες πως δε μπορούσε να το χειριστεί ανάλογα μάλλον δεν είχε τις απαιτούμενες ικανότητες να επιβληθεί σε όλους όσους την περιτριγύριζαν.
ε, δεν είχε, αυτό λέμε :-? Ήτανε πιο χαρούμενη όταν την αφήνανε μόνη της να ασχολείται με τον εθνικό κήπο. :D
Τώρα παίρνω μέτρα για να έχουμε νερό το καλοκαίρι. Στη βόρεια μεριά έβαλα και φυτεύουν λεύκες, για να κρατούν τον κακό βοριά. Καθώς βλέπεις, αγγελικέ μου πατέρα, ο κήπος με διασκεδάζει πολύ και ο άνδρας μου με αφήνει ελεύθερη να τον διαχειριστώ όπως θέλω. Γνωρίζω όμως και όλα τα δέντρα, όλα τα φυτά και κάνω σε όλα υποχρεωτικά την επίσκεψή μου. Και αλίμονο στον κηπουρό, αν έχει μεταφυτέψει ή κλαδέψει κανένα χωρίς να το γνωρίζω, θυμώνω τρομερά
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14964
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Η Βασίλισσα Αμαλία: τα γράμματα στον γλυκό πατερούλη, το πρόβλημα γονιμότητας και οι παραδοσιακές λύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 09 Μάιος 2021, 10:16

είχε πάντως πολιτικό αισθητήριο, και ας μην είχε εξουσία
Ήθελαν Σύνταγμα. Ωραία, τώρα το έχουν. Πρέπει όμως να έχουν και ειλικρινείς προθέσεις γι’ αυτό και να εργαστούν όσο είναι δυνατόν περισσότερο για να δημιουργήσουν με αυτό ένα ευτυχισμένο μέλλον. Πρέπει όμως να είναι διπλά και τριπλά αυστηροί και να μην ανέχονται να χρησιμοποιείται ως προκάλυμμα για κάθε είδους ραδιουργίες, ούτε να το παραμερίζουν οι υπουργοί όταν δεν τους βολεύει. Το θέλησαν, τώρα δεν μπορούν να κάνουν πίσω. Διασκεδάζω όταν ο Όθων αναγκάζεται μερικές φορές να θυμίσει σε αυτούς τους κυρίους ότι αυτό ή εκείνο δεν είναι σύμφωνο με το Σύνταγμα. Το σημαντικό είναι η κυβέρνηση να αποκτήσει πάλι την τόσο αναγκαία δύναμη, να ελέγχει το στράτευμα και να είναι ανεξάρτητη, να μην αφήνει να την επηρεάζουν μεμονωμένα άτομα, να κυβερνάει και όχι να εντυπωσιάζει, όπως φοβάμαι ότι συμβαίνει μερικές φορές. Πρέπει να ανυψωθεί το κύρος της, αυτό είναι άμεσα αναγκαίο. Όσο περισσότερες ανοησίες γίνονται τόσο κερδίζει βέβαια ο Όθων και τόσο πιο δίκαια τον κρίνουν, γιατί ήταν πολύ δίκαιος και αμερόληπτος.
:blm:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14686
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Η Βασίλισσα Αμαλία: τα γράμματα στον γλυκό πατερούλη, το πρόβλημα γονιμότητας και οι παραδοσιακές λύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 09 Μάιος 2021, 10:32

:blm:
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14964
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Η Βασίλισσα Αμαλία: τα γράμματα στον γλυκό πατερούλη, το πρόβλημα γονιμότητας και οι παραδοσιακές λύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 09 Μάιος 2021, 10:37

στο μεταξύ, η Αμαλία ήταν που τον έπεισε να υπογράψει σύνταγμα. Ήταν σε δίλλημα ο Βασιλεύς, και του λέει σταράτα , "έχεις δυο επιλογές: οι υπογράφεις ή σηκωνόμαστε και φεύγουμε"
Η απογοήτευση της ελπίδας που είχαν ότι θα έβρισκαν τον υποτιθέμενο παράδεισο, η άγνοια των νέων θεσμών, η έλλειψη χρημάτων, οι κομματικοί αγώνες, η φιλορθοδοξία, η ολοκληρωτική αντικατάσταση των δημοσίων υπαλλήλων, η τάξη που έχει χαλαρώσει, η ανάγκη να επιβληθεί πάλι πειθαρχία, να τεθεί πάλι σε κίνηση, με αυτό το ακατάρτιστο προσωπικό που διαθέτουμε, η κρατική μηχανή που έχει παραλύσει τελείως, όλα αυτά δεν είναι εύκολα και χρειάζεται υπομονή, ακλόνητη θέληση, πίστη πως θα νικήσει η καλή υπόθεση, για να μη χάσουμε το θάρρος μας
:102:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14964
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Η Βασίλισσα Αμαλία: τα γράμματα στον γλυκό πατερούλη, το πρόβλημα γονιμότητας και οι παραδοσιακές λύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 09 Μάιος 2021, 10:52

Παρά τους φόβους της Αμάλως πάντως, η είναι εντυπωσιακό ότι όσο και να ήθελαν οι Άγγλοι να τους στείλουν, μέχρι το 55 σκόνταφταν στο γεγονός ότι η δημοφιλία του Όθωνα στην Ελλάδα, για κάποιο λόγο, ήταν σε επίπεδα Τσαουσέσκου. Ακόμα και οι αντίπαλοί του δεν τόλμαγαν να κάνουν κριτική στο πρόσωπο του Βασιλιά. Η κριτική στρεφόταν στους Βαυαρούς, οι οποίοι ακόμα και στο μυαλό της αντιπολίτευσης, ήταν εντελώς διακριτοί απ'τον βασιλιά. Ήταν οι ξένοι που δεν αφήνουν τον βασιλιά μας να μεγαλουργήσει :102:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14964
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Η Βασίλισσα Αμαλία: τα γράμματα στον γλυκό πατερούλη, το πρόβλημα γονιμότητας και οι παραδοσιακές λύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 09 Μάιος 2021, 11:11

Σχετικά με το δάνειο, έχω μια ιδέα για την οποία πιστεύω ότι δεν είναι αδύνατο να πραγματοποιηθεί, να γίνει δηλαδή μια έκκληση προς όλους τους Έλληνες να προσφέρει ο καθένας τον οβολό του, οι πλούσιοι (και υπάρχουν πολύ πλούσιοι άνθρωποι) να προσφέρουν πολλά και οι φτωχοί λίγα, ώστε να συγκεντρωθεί αυτό το ποσό, αυτά τα καταραμένα 60 εκατομμύρια. Να δοθεί η υπόσχεση ότι, όσοι προσφέρουν, θα έχουν ορισμένα δικαιώματα και πλεονεκτήματα. Και μετά να είμαστε ανεξάρτητοι. Ω, να ζούσα να έβλεπα την ημέρα που θα άκουγα ότι δεν μπορεί κανένας να αναμειγνύεται στα εσωτερικά μας, και δεν ξέρω τι θα έκανα από τον ενθουσιασμό μου. Έτσι που είναι τώρα δεν υπάρχει διέξοδος, η χώρα δεν μπορεί κάθε χρόνο να στερείται τέσσερα εκατομμύρια, τουλάχιστον για την ώρα δεν μπορεί
:')
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14964
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Η Βασίλισσα Αμαλία: τα γράμματα στον γλυκό πατερούλη, το πρόβλημα γονιμότητας και οι παραδοσιακές λύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 09 Μάιος 2021, 11:34

Άλλοι διατηρούν τον παλιό φανατισμό και άλλοι ακολουθούν τον ευρωπαϊκό πολιτισμό χωρίς να τον έχουν αφομοιώσει. Ο ευρωπαϊκός πολιτισμός όμως είναι θανάσιμο δηλητήριο για τον Μωαμεθανισμό και επομένως το ένα κόμμα αποτελεί ολέθριο κίνδυνο για το άλλο, πράγματα απαράδεκτα στον αιώνα μας. Η παλιά αυτοκρατορία παρουσιάζει παντού ρήγματα, σύντομα οι Οθωμανοί θα μαζέψουν τις σκηνές τους και θα αναγκαστούν να εγκαταλείψουν τα εδάφη που κατέλαβαν αλλά ποτέ δεν υπέταξαν ολοκληρωτικά
:sal13::grfl::sal13::grfl:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14964
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Η Βασίλισσα Αμαλία: τα γράμματα στον γλυκό πατερούλη, το πρόβλημα γονιμότητας και οι παραδοσιακές λύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 09 Μάιος 2021, 11:45

στο μεταξύ, ήταν full συντηρητική. Τα συντάγματα είναι μόδα, παίζεται αν θα συνεχίσει η μόδα στον επόμενο αιώνα ή απλά είναι παραξενιά της εποχής μας :lol:
Κάθε Σύνταγμα είναι ένα μεγάλο ψέμα. Ο λαός δεν εκπροσωπείται, αντί για ένας βασιλιάς υπάρχουν 200, η συνείδηση των βουλευτών, σύμφωνα με την οποία θα έπρεπε να μιλούν, είναι τα προσωπικά τους συμφέροντα, ο υπουργός που μπορεί να τους κοροϊδέψει περισσότερο, αυτός που μπορεί να τους ρίξει στάχτη στα μάτια, είναι ο ικανότερος. Αυτή η λεγάμενη καθιέρωση των ατομικών δικαιωμάτων […]Όχι, το Σύνταγμα δεν είναι ηθικό πράγμα, πολύ λιγότερο σε μια χώρα αμόρφωτη, όπου, εκτός των άλλων, υπάρχουν και τόσες ξένες ραδιουργίες. Στη θεωρία είναι όλα πολύ ωραία, ακούγονται σωστά και έχουν πολλά καλά. Στην πράξη όμως, η κατάσταση είναι τραγική. […] Θα υπάρχει άραγε αυτή η αρρώστια με τα Συντάγματα, που έγιναν μόδα, τον επόμενο αιώνα;
Αμαλία88
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29696
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Η Βασίλισσα Αμαλία: τα γράμματα στον γλυκό πατερούλη, το πρόβλημα γονιμότητας και οι παραδοσιακές λύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 09 Μάιος 2021, 11:46

Σενέκας έγραψε:
09 Μάιος 2021, 10:10
Gherschaagk έγραψε:
09 Μάιος 2021, 09:55
Σενέκας έγραψε:
08 Μάιος 2021, 14:27


Δεν νομίζω ότι το επέτρεπε η τιμής να κάνει κάτι τέτοιο, αλλά ήταν αδύνατο και για πολιτικούς λόγους. Οι ξένοι πρεσβευτές, κυρίως ο Άγγλος, προσπαθούσαν να τους διώξουν, και το θέμα του διαδόχου ήταν εύκολη γραμμή, γι'αυτό βαράγανε συνεχώς την Αμαλίτσα-ήταν εύκολος στόχος. Μετά το 43, είχε μονίμως έτοιμες τις βαλίτσες σε περίπτωση που υποχρεωθεί να γυρίσει πίσω στον γλυκό αγγελικό αγαπημένο πατερούλη :) Δεν υπήρχε περίπτωση να μείνει κρυφή τέτοια απάτη
Σιγά την απάτη.

Άλλωστε βασίλισσα ήταν. Αν μου λες πως δε μπορούσε να το χειριστεί ανάλογα μάλλον δεν είχε τις απαιτούμενες ικανότητες να επιβληθεί σε όλους όσους την περιτριγύριζαν.
ε, δεν είχε, αυτό λέμε :-? Ήτανε πιο χαρούμενη όταν την αφήνανε μόνη της να ασχολείται με τον εθνικό κήπο. :D
Τώρα παίρνω μέτρα για να έχουμε νερό το καλοκαίρι. Στη βόρεια μεριά έβαλα και φυτεύουν λεύκες, για να κρατούν τον κακό βοριά. Καθώς βλέπεις, αγγελικέ μου πατέρα, ο κήπος με διασκεδάζει πολύ και ο άνδρας μου με αφήνει ελεύθερη να τον διαχειριστώ όπως θέλω. Γνωρίζω όμως και όλα τα δέντρα, όλα τα φυτά και κάνω σε όλα υποχρεωτικά την επίσκεψή μου. Και αλίμονο στον κηπουρό, αν έχει μεταφυτέψει ή κλαδέψει κανένα χωρίς να το γνωρίζω, θυμώνω τρομερά
Αν ήταν να θυμώνει για αυτό οκ.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14964
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Η Βασίλισσα Αμαλία: τα γράμματα στον γλυκό πατερούλη, το πρόβλημα γονιμότητας και οι παραδοσιακές λύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 09 Μάιος 2021, 11:52

Gherschaagk έγραψε:
09 Μάιος 2021, 11:46
Σενέκας έγραψε:
09 Μάιος 2021, 10:10
Gherschaagk έγραψε:
09 Μάιος 2021, 09:55


Σιγά την απάτη.

Άλλωστε βασίλισσα ήταν. Αν μου λες πως δε μπορούσε να το χειριστεί ανάλογα μάλλον δεν είχε τις απαιτούμενες ικανότητες να επιβληθεί σε όλους όσους την περιτριγύριζαν.
ε, δεν είχε, αυτό λέμε :-? Ήτανε πιο χαρούμενη όταν την αφήνανε μόνη της να ασχολείται με τον εθνικό κήπο. :D
Τώρα παίρνω μέτρα για να έχουμε νερό το καλοκαίρι. Στη βόρεια μεριά έβαλα και φυτεύουν λεύκες, για να κρατούν τον κακό βοριά. Καθώς βλέπεις, αγγελικέ μου πατέρα, ο κήπος με διασκεδάζει πολύ και ο άνδρας μου με αφήνει ελεύθερη να τον διαχειριστώ όπως θέλω. Γνωρίζω όμως και όλα τα δέντρα, όλα τα φυτά και κάνω σε όλα υποχρεωτικά την επίσκεψή μου. Και αλίμονο στον κηπουρό, αν έχει μεταφυτέψει ή κλαδέψει κανένα χωρίς να το γνωρίζω, θυμώνω τρομερά
Αν ήταν να θυμώνει για αυτό οκ.
Δεν το βρίσκω παράλογο, ήτανε pet project. Κι εγώ θα θύμωνα :102:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29696
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Η Βασίλισσα Αμαλία: τα γράμματα στον γλυκό πατερούλη, το πρόβλημα γονιμότητας και οι παραδοσιακές λύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 09 Μάιος 2021, 11:54

Σενέκας έγραψε:
09 Μάιος 2021, 11:52
Gherschaagk έγραψε:
09 Μάιος 2021, 11:46
Σενέκας έγραψε:
09 Μάιος 2021, 10:10


ε, δεν είχε, αυτό λέμε :-? Ήτανε πιο χαρούμενη όταν την αφήνανε μόνη της να ασχολείται με τον εθνικό κήπο. :D

Αν ήταν να θυμώνει για αυτό οκ.
Δεν το βρίσκω παράλογο, ήτανε pet project. Κι εγώ θα θύμωνα :102:
Δλδ δεν θύμωνε που ήταν διακοσμητικό αλλά για το πρότζεκτ;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14964
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Η Βασίλισσα Αμαλία: τα γράμματα στον γλυκό πατερούλη, το πρόβλημα γονιμότητας και οι παραδοσιακές λύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 09 Μάιος 2021, 12:07

Gherschaagk έγραψε:
09 Μάιος 2021, 11:54
Σενέκας έγραψε:
09 Μάιος 2021, 11:52
Gherschaagk έγραψε:
09 Μάιος 2021, 11:46


Αν ήταν να θυμώνει για αυτό οκ.
Δεν το βρίσκω παράλογο, ήτανε pet project. Κι εγώ θα θύμωνα :102:
Δλδ δεν θύμωνε που ήταν διακοσμητικό αλλά για το πρότζεκτ;
διακοσμητικός ή όχι, ήταν/είναι η κληρονομίας της. Είναι φυσικό να είχε πολύ συγκεκριμένες απαιτήσεις. Έπειτα, ειδικά απο το 43 και μετά, πρέπει να φανταστείς ότι τα νεύρα της ήταν πολύ άσχημα. Εκτός απο την πολιτική κατάσταση που ήταν χάλια, σε προσωπικό επίπεδο, την είχαν τρελάνει με τις θεραπείες γονιμότητας, οι περισσότερες απο τις οποίες ήταν βασανιστήρια
Άρχισα πάλι τη θεραπεία μου και ελπίζω ότι αυτήν τη φορά θα καταφέρω να την κάνω μέχρι το τέλος. Πιστεύω και ελπίζω πως θα είναι αποτελεσματική. Πάντως αν είναι τόσο αποτελεσματική όσο είναι κουραστική και δυσάρεστη, θα πρέπει να κάνει θαύματα. Προσφέρει κι αυτό ποικιλία στη ζωή, να σε βασανίζουν
τις κάνανε αφαιμάξεις κάθε 15 μέρες, βάζανε καυτά σφουγγάρια στον κόλπο της, την υποχρέωναν να ξυπνάει κάθε μέρα 4:30 το πρωί για να κάνει μπάνιο στη θάλασσα γιατί υποτίθεται ότι βοηθούσε, την έβαζαν να κάνει λουτρά με καυτό νερό κλπ κπλ. Καταλαβαίνεις. Η απασχόληση με τον κήπο ήταν η έξοδός της
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14964
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Η Βασίλισσα Αμαλία: τα γράμματα στον γλυκό πατερούλη, το πρόβλημα γονιμότητας και οι παραδοσιακές λύσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 09 Μάιος 2021, 12:19

απο το ημερολόγιο της Φον Πλυσκώ(κυρία επι των τιμών)
Στις τέσσερις το πρωί συνόδευσα τη βασίλισσα στη θάλασσα, για μπάνιο.
Έκανε τόσο κρύο, που έριξα πάνω μου όχι μόνο την εσάρπα μου από chenille1
αλλά και μία κουβέρτα που τη λέμε των αλόγων. Η βασίλισσα έλαβε, δόξα τω
Θεώ, γράμματα με το γαλλικό ατμόπλοιο.
4 το πρωί...στον Πειραιά για μπάνιο στη Θάλασσα, ανεξαρτήτος καιρού, και αυτό έπρεπε να το κάνει κάθε μέρα :-?
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών