ΜΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ...ΕΘΝΑΡΧΗ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ.να τον καμαρωνετε!!

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
ΤΑΥΓΕΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 20:08
Phorum.gr user: ΤΑΥΓΕΤΗΣ

ΜΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ...ΕΘΝΑΡΧΗ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ.να τον καμαρωνετε!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ » 23 Ιούλ 2018, 21:20

Σελίς 147 - 148
Στις 18 Δεκ 1915 ο Γκυγιεμεν τηλεγραφησε στο Υπουργειο Εξωτερικων το οποιο ηθελε να λαβει μια απαντηση από τον Βενιζελο.
(σ. Το τηλεγράφημα του Γάλλου πρέσβη στην Ελλαδα Guillemin στο γαλλικό υπουργείο εξωτερικών μνημονευεται και από τον Γαλλο Προεδρο. Βλεπε GYERRE DE SIGGE R.POINKARE τομος 3 σελις 343)
Μου ειπε ο Βενιζελος.
<<Δεν έχετε να μου εξηγήσετε τίποτα, τα κατάλαβα όλα, έχετε να κάνετε με εγκληματίες που σας εμπαίζουν και σας κοροϊδεύουν. Η παρουσία σας στη Θεσσαλονίκη τους ενόχλησε. Εάν μπορούσαν θα σας παρέδιδαν στους γερμανούς. Να είστε ακλόνητοι. Δεν θα τους κατεχετε παρά μόνο με φόβο, με την απειλή της πεινάς. Είναι η δική σας βασικότερη δύναμη : κυρίως μην επιτρέπετε να μπει το σιτάρι στην Ελλάδα παρά σιγά (λίγο). Θα είναι πιο εύκολο για μένα να τους ανατρέψω. Ο λαός είναι μαζί μου, αλλά μπροστά στον εξωτερικό κίνδυνο, δεν μπορώ να προκαλέσω τον εμφύλιο πόλεμο. Θα τα κανονίσω με τον βασιλιά άργοτερα. Εν τω μεταξύ πρέπει να δει που έχει οδηγήσει την Ελλάδα η πολιτικη του. Εάν οι βούλγαροι περνούσαν τα σύνορα, η κυβέρνηση θα είχε σαρωθεί. Αλλά δεν θα έπαιρνα την εξουσία με καμία δύναμη. Εάν ο βασιλιάς με ικετέψει αν αρνηθώ και θα του πω : << κουτσέ, δώσε μου πίσω το στράτευμα μου >> που είναι οι 250.000 άνδρες πάνω στους οποίους βασιζόμουν εδώ και δυο μήνες ; Όχι, θέλω να επιστρέψω μόνο όταν θα μπορούσα να εφαρμόσω την δική μου πολιτική, η οποία είναι να μπούμε στον πόλεμο των σύμμαχων. Αλλά σήμερα, αυτό θα ήταν τρελό. Όταν θέλουμε να πετύχουμε ένα στόχο, χρησιμοποιούμε τα απαραίτητα μέσα. Πόσες φορές δεν σας είχα πει : «εγκατασταθείτε, στείλτε τα στρατεύματα , στείλτε πολλούς για να μην αφήσουν να συντριβούν οι σέρβοι ». τώρα η αποστόλη μου είναι πιο δύσκολη, αλλά τίποτα δεν έχει χαθεί ακόμη και είμαι ευχαριστημένος που θα μείνετε στη Θεσσαλονίκη γιατί από εκεί θα μπορείτε να κάνετε κάτι την άνοιξη, αλλά θα χρειασθούν 300 με 400.000 άνδρες. Εάν τους έχετε , για παράδειγμα το μήνα Μάρτιο ενώ με 200.000 άνδρες στο ρουμανικό μέτωπο και με ότι μπορούμε να περισώσουμε από το σέρβικο Στράτο, ο αγώνας δεν θα είναι πια τόσο άνισος. Θα μπορούσα να ξαναπάρω την εξουσία και να σας εξασφαλίσω τη συνδρομή του ελληνικού Στράτου. Αν παρασύρετε και τους Ρουμάνους , φανταστείτε τι θα μπορούσε να κάνει αυτό το πλήθος ανδρών. Θα ήταν το τέλος του πόλεμου. Αλλά αυτή τη στιγμή, ακόμα και εγώ, δε θα μπορούσα να συμβουλεύσω την Ελλάδα να μπει στον πόλεμο. Θα ήταν τρέλα , μια ανώφελη θυσία>>.
Δεν μπορούμε να καταλάβουμε πως ένας πολιτικός της διάστασης του Βενιζέλου θα μπορούσε να παρασυρθεί από το πάθος, σε σημείο να προτείνει τη χρήση βίας και την προσφυγή στη πείνα ενάντια στον ίδιο το λαό του.
Αλλά ενώ ο Βενιζέλος υποστήριζε κρυφά αυτές τις απόψεις, δημόσια δήλωνε απόλυτη πίστη στο Βασιλιά του.
Οταν καποιος κανει εγκλημα και μετανοει ειναι ανθρωπος.Αν κανει εγκλημα και καμαρωνει για αυτο ειναι κομμουνιστης.
Επι 100 κομμουνιστων οι 59 ειναι αφελεις(βλακες),οι 40 αγυρτες(δηλ λαμογια ) και μονον ενας πραγματικος μπολσεβικος.ΛΕΝΙΝ 1917

ΤΑΥΓΕΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 20:08
Phorum.gr user: ΤΑΥΓΕΤΗΣ

Re: ΜΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ...ΕΘΝΑΡΧΗ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ.να τον καμαρωνετε!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ » 23 Ιούλ 2018, 21:20

Ό Γάλλος βουλευτής Άβραμί, ομιλών τήν 27— IX—1916, ήτοι 3 περίπου μήνας προ τής ενάρξεως τοϋ απο¬κλεισμού), ενώπιον τής γαλλικής κοινοβουλευτικής επιτροπής επί τών στρατιωτικών περί τοϋ Βενιζέλου είπε τά εξής: «Ό μέγας ούτος πολιτικός άνήρ, τοϋ οποίου ή καρδία αξίζει εκα¬τόν φοράς περισσότερον από εκείνας τών συμπατριωτών του, ποτέ δεν έ'παυσεν ομιλών προς δλους δσοι λαμβάνουν τήν τι¬μήν νά τον πλησιάζουν και ιδιαιτέρως προς όλους τους Γάλ¬λους νά τηρή πάντοτε τήν εξής γλώσσαν : Μή δίδετε τίποτε είς τήν Ελλάδα οΰτε σιτάρι, οϋτε άλεΰρι, οΰτε καλαμπόκι, οΰτε χρήματα, μόνον ένας στενός αποκλεισμός, μία διαρκής πίεσις ϊ)ά τους αποδείξουν οτι εΐσϋε μεγάλαι δυνάμεις άποψασιστικαί, Έάν κρατήσετε δσον τό δυνατόν περισσότερον τήν πίεσιν αυ¬τήν παρ* όλας τάς επισήμους διαμαρτυρίας των, ό λαός αυτός τών εμπόρων, τών εφοπλιστών και τών άφαιριτζήδων θά αϊ-σθανθή δτι κινδυνεύουν τα συμφέροντα του, θά καταλάβη ποίος πταίει δι' δλας αΰτάς τάς στενοχώριας και θά ενεργήση».
Οταν καποιος κανει εγκλημα και μετανοει ειναι ανθρωπος.Αν κανει εγκλημα και καμαρωνει για αυτο ειναι κομμουνιστης.
Επι 100 κομμουνιστων οι 59 ειναι αφελεις(βλακες),οι 40 αγυρτες(δηλ λαμογια ) και μονον ενας πραγματικος μπολσεβικος.ΛΕΝΙΝ 1917

ΤΑΥΓΕΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 20:08
Phorum.gr user: ΤΑΥΓΕΤΗΣ

Re: ΜΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ...ΕΘΝΑΡΧΗ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ.να τον καμαρωνετε!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ » 23 Ιούλ 2018, 21:24

16.2. Το α/π «Αστραπή» σελίς 188
Ένα μήνα μετά την κήρυξη τοϋ αποκλεισμού, τα περισσότερα νησιά των Κυκλάδων υπέκυψαν κάτω από την πίεση της πείνας και αναγνώρισαν την κυβέρνηση Βενιζέλου. Μόνο η Μήλος αντιστάθηκε, παρά το γεγονός ότι, πέραν από την πείνα από την οποία και αυτή υπέφερε, βρισκόταν κάτω από την απειλή των γαλλικών -φιλοβενιζελικών- τηλεβόλων.
Σε ιδιαίτερα δύσκολη θέση βρέθηκαν οι Δημόσιοι Υπάλληλοι οι οποίοι είχαν διαταγές από τους εκτός Μήλου προϊσταμένους των, oι οποίοι είχαν εν τω μεταξύ υποκύψει, να δώσουν όρκο στην κυβέρνηση Βενιζέλου. Μνημονεύομε εδώ το γεγονός που αναφέρει ό Μαυρωνάς, ότι με την υπ' αριθ. 787 Δ/γή του. ο Χρ. Λούπας Επιθεωρητής Δημοτικών Σχολείων Νάξου, «διέτασσε τους δασκάλους να ομώσουν όρκον εις την Επαναστατικήν Κυβέρνησιν». Όμως όλοι οι δάσκαλοι πλην ενός (του Ιάκωβου Δρούγκα) αρνήθηκαν να υπακούσουν και συνέταξαν μάλιστα και σχετική δήλωση,
Στις 30.11.1916ο Βασίλειος Μικέλης, προξενικός πράκτορας των Γάλλων, ανακοίνωσε στον Αστυνόμο Μήλου Γεώργιο Δούκα την πληροφορία ότι η πρωτεύουσα του νομού Σύρος, προσχώρησε στον Βενιζέλο και αμέσως επήγαν εκεί αλεύρι και διάφορα τρόφιμα. Τοϋ είπε επίσης ότι επρόκειτο να καταληφθεί και η Μήλος, η οποία έτσι θα είχε στην διάθεση της τα ίδια αγαθά. Ο Δούκας μόλις το άκουσε κάλεσε στο γραφείο του τους προύχοντες του τόπου -τήν ίδια μέρα- καθώς και τους δασκάλους, Βαλτετσιώτην καί Ρασιάν και τους ενημέρωσε. Μετά όλοι μαζύ πήγαν και διαμαρτυρήθηκαν στον Δ/τή του Γαλλικού Στόλου για την μελετώμενη αποβίβαση των επαναστατών.'"
Ο Γάλλος Δ/τής ανέφερε στον προϊστάμενο του την επίσκεψη αυτή με την ακόλουθη επιστολή:
Αριθ. 187
Επί'του πλοίου, Μήλος Ι6 Δεκεμβρίου 1916
Επιστολή προς τον κ, Αντιναύαρχο, Γενικό Διοικητή.
Οι πρόεδροι των διάφορων κοινοτήτων της Μήλου ακούγοντας ότι ενδεχομένως θα φθάσουν εντός ολίγου στην Μήλο βενιζελικοί πράκτορες, ήρθαν να με βρουν προχθές 1 4 Δεκεμβρίου για να μου πουν ότι φοβούνται ταραχές αν συμβεί αυτά και να με παρακαλέσουν πολύ να σος ζητήσω να εμποδίσετε αυτή την ενεργεία. Αυτό ήταν ο λόγος του τηλεγραφήματος αριθ.,.πού σας εστείλα αμέσως με τον ασύρματο.
Σας επιβεβαιώνω ότι την στιγμή αυτή επικρατεί στο νησί απόλυτη ηρεμία και δεν εκδηλώνεται καμιά τάση ούτε υπέρ ούτε κατά του εθνικού κινήματος, παρόλα ταύτα πιστεύω ότι ο πληθυσμός είναι αρκετά προσκολλημένος στο Στέμμα ώστε να μην μπορεί να γίνει βενιζελική προπαγάνδα χωρίς να προκληθούν σοβαρές ταραχές. Τα πρόσωπα που προσήλθαν επί του «Henri IV» μου επανέλαβαν πολλές φορές ότι φοβούνται για τη ζωή τους,
Χωρίς να βλέπω τα πράγματα τόσο απαισιόδοξα είμαι εν τούτοις πεπεισμένος ότι μια προσπάθεια των βενιζελικών να ασκήσουν πίεση δεν θα περνούσε χωρίς δυσκολία. Θέλησα να σας ανακοινώσω αυτή την άποψη μου, παραμένοντας κατά τα άλλα έτοιμος να λάβω κάθε μετρό πού θα με διατάξετε να λάβω για να διατηρήσω την τάξη, αν χρειασθεί.
De Boissoudy
Οταν καποιος κανει εγκλημα και μετανοει ειναι ανθρωπος.Αν κανει εγκλημα και καμαρωνει για αυτο ειναι κομμουνιστης.
Επι 100 κομμουνιστων οι 59 ειναι αφελεις(βλακες),οι 40 αγυρτες(δηλ λαμογια ) και μονον ενας πραγματικος μπολσεβικος.ΛΕΝΙΝ 1917

Άβαταρ μέλους
arvanitis
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 14:46
Phorum.gr user: arvanitis

Re: ΜΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ...ΕΘΝΑΡΧΗ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ.να τον καμαρωνετε!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από arvanitis » 23 Αύγ 2018, 16:16

Ταΰγετε εκεί στο αρχείο του Ταϋγέτη του παλιού υπήρχε μια επιστολή του Βασιλιά Κωνσταντίνου προς το Βενιζέλο (αληθινή η μη θα το δούμε ) που προέτρεπε τον Βενιζέλο να πάει στην Θεσσαλονίκη και όχι στο Μοναστήρι που έλεγε ο Μπεν Ζελόν (κατα τον συνονόματο). Για ανέβασε την αν μπορείς
δεν πιστεύω σε τιποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, ...... είμαι παντρεμένος.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17567
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: ΜΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ...ΕΘΝΑΡΧΗ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ.να τον καμαρωνετε!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 23 Αύγ 2018, 16:56

Ισως το μεγαλυτερο καθαρμα στην ιστορια του ελληνισμου ο ολετηρας

ΤΑΥΓΕΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 20:08
Phorum.gr user: ΤΑΥΓΕΤΗΣ

Re: ΜΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ...ΕΘΝΑΡΧΗ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ.να τον καμαρωνετε!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ » 25 Αύγ 2018, 09:48

arvanitis έγραψε:
23 Αύγ 2018, 16:16
Ταΰγετε εκεί στο αρχείο του Ταϋγέτη του παλιού υπήρχε μια επιστολή του Βασιλιά Κωνσταντίνου προς το Βενιζέλο (αληθινή η μη θα το δούμε ) που προέτρεπε τον Βενιζέλο να πάει στην Θεσσαλονίκη και όχι στο Μοναστήρι που έλεγε ο Μπεν Ζελόν (κατα τον συνονόματο). Για ανέβασε την αν μπορείς
δεν υπηρξε ποτε επιστολη του βενιζελου προς κωνσταντινο να τρεξει για θεσσαλονικη.
ειναι εφευρημα του βενιζελου τον αυγουστο του 1917 στην βουλη των λαζαρων δηλαδη μετα την ανατροπη του βασιλεως οπου ο βενιζελος ελεγε οτι βλακεια του κατεβαινε ανευ αντιλογου.τα επισημα αρχεια λενε οτι ενω ειχε καταληφθει η θεσσαλονικη ο βενιζελος μετα 11 ωρες εστειλε επιστολη για να την.....καταλαβει!,,,Την εστειλε για να φανει οτι κατοπιν διαταγης του κατεληφθη η θεσσαλονικη.τοσο μαλακας ηταν.
Οταν καποιος κανει εγκλημα και μετανοει ειναι ανθρωπος.Αν κανει εγκλημα και καμαρωνει για αυτο ειναι κομμουνιστης.
Επι 100 κομμουνιστων οι 59 ειναι αφελεις(βλακες),οι 40 αγυρτες(δηλ λαμογια ) και μονον ενας πραγματικος μπολσεβικος.ΛΕΝΙΝ 1917

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14744
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: ΜΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ...ΕΘΝΑΡΧΗ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ.να τον καμαρωνετε!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 25 Αύγ 2018, 10:14

Φαίνεται να είναι πιό τζογαδόρος και από τον Τσώρτσιλ !

Σίγουρα ο Μητσοτάκης είχε κάτι από το αίμα του, μόνο σε μινιατούρα, να βγεί το κόμμα μου και ας χαθούν οι υπόλοιποι, δεν μπορούσε σε διεθνή σκακιέρα, μόνο λόκαλ πουστιές.
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: ΜΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ...ΕΘΝΑΡΧΗ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ.να τον καμαρωνετε!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 26 Αύγ 2018, 10:49

Εδώ ρίχνουν κατάρες τα ορφανά των Γλύξμπουργκ μαζί με τους aristeroi που κάποιος τους εμπόδισε ,ωστε η Μακεδονία και η Δ.Θράκη να είναι Βουλγάρικες σήμερα; :003:
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

ΤΑΥΓΕΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 20:08
Phorum.gr user: ΤΑΥΓΕΤΗΣ

Re: ΜΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ...ΕΘΝΑΡΧΗ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ.να τον καμαρωνετε!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ » 26 Αύγ 2018, 23:19

Chainis έγραψε:
26 Αύγ 2018, 10:49
Εδώ ρίχνουν κατάρες τα ορφανά των Γλύξμπουργκ μαζί με τους aristeroi που κάποιος τους εμπόδισε ,ωστε η Μακεδονία και η Δ.Θράκη να είναι Βουλγάρικες σήμερα; :003:
ο κωνσταντινος τους εμποδισε.δεν εχεις ακουσει για την περιφημη θεωρεια της σπουνδιλικης στηλης του βενιζελου;.
πολλακις μιλησε για αυτην στην βουλη το 1913.
παντα παραχωρουσε καβαλα σερρες δραμα στους βουλγαρους αλλα πατησε ποδι ο κωνσταντινος.
και οταν ο βενιζελος ηθελε να πολεμησουμε στο πλευρο της ανταντ πολλακις πρισφερε την ιδια περιοχη στην βιυλγαρια για να μεινει ουδετερη.
μην μου πεις οτι δεν τα ξερεις αυτα;
Οταν καποιος κανει εγκλημα και μετανοει ειναι ανθρωπος.Αν κανει εγκλημα και καμαρωνει για αυτο ειναι κομμουνιστης.
Επι 100 κομμουνιστων οι 59 ειναι αφελεις(βλακες),οι 40 αγυρτες(δηλ λαμογια ) και μονον ενας πραγματικος μπολσεβικος.ΛΕΝΙΝ 1917

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: ΜΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ...ΕΘΝΑΡΧΗ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ.να τον καμαρωνετε!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 27 Αύγ 2018, 10:56

ΤΑΥΓΕΤΗΣ έγραψε:
26 Αύγ 2018, 23:19
Chainis έγραψε:
26 Αύγ 2018, 10:49
Εδώ ρίχνουν κατάρες τα ορφανά των Γλύξμπουργκ μαζί με τους aristeroi που κάποιος τους εμπόδισε ,ωστε η Μακεδονία και η Δ.Θράκη να είναι Βουλγάρικες σήμερα; :003:
ο κωνσταντινος τους εμποδισε.δεν εχεις ακουσει για την περιφημη θεωρεια της σπουνδιλικης στηλης του βενιζελου;.
πολλακις μιλησε για αυτην στην βουλη το 1913.
παντα παραχωρουσε καβαλα σερρες δραμα στους βουλγαρους αλλα πατησε ποδι ο κωνσταντινος.
και οταν ο βενιζελος ηθελε να πολεμησουμε στο πλευρο της ανταντ πολλακις πρισφερε την ιδια περιοχη στην βιυλγαρια για να μεινει ουδετερη.
μην μου πεις οτι δεν τα ξερεις αυτα;
Κάτι έχω ακούσει.

Ας πούμε για την μεγάλη νίκη του στρατηλάτη το 1897 τότε που δεν του δημιουργούσε προβλήματα και εμπόδια ο Βενιζέλος.

Για το τηλεγράφημα που έστειλε ο Στρατηλάτης στον Βενιζέλο όταν αυτός κωλοβαρούσε στον Α Βαλκανικό
" "Σας καθιστώ υπεύθυνον προσωπικά δια την βραδύτητα με την οποία διεξάγετε τις επιχειρήσεις, αι οποίαι κινδυνεύουν να φέρουν τους Βουλγάρους πρώτους εις Θεσσαλονίκην"."

Ξέρω ας πούμε ότι ένα σώμα στρατού βρέθηκε αιχμάλωτο των Βουλγάρων κι των Γερμανών και φταίει ο Βενιζέλος γι' αυτό σίγουρα κι ότι αφού ο Β. απομακρύνθηκε από την κυβέρνηση τότε, δεν πάτησε το πόδι του Βούλγαρος στην Μακεδονία και ότι οι Έλληνες στις Σέρρες και την Καβάλα έζησαν ευτυχισμένοι και ασφαλείς κάτω από τις φτερούγες του στρατηλάτη.

Ξέρω ότι η Δ. Θράκη παραχωρήθηκε στην Ελλάδα χάρις στις προσπάθειες του στρατηλάτη του αητού τον γιο κι ότι η συνθήκη των Σεβρών ήταν η μεγάλη του διπλωματική επιτυχία.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17567
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: ΜΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ...ΕΘΝΑΡΧΗ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ.να τον καμαρωνετε!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 27 Αύγ 2018, 11:04

Chainis έγραψε:
27 Αύγ 2018, 10:56

Για το τηλεγράφημα που έστειλε ο Στρατηλάτης στον Βενιζέλο όταν αυτός κωλοβαρούσε στον Α Βαλκανικό
" "Σας καθιστώ υπεύθυνον προσωπικά δια την βραδύτητα με την οποία διεξάγετε τις επιχειρήσεις, αι οποίαι κινδυνεύουν να φέρουν τους Βουλγάρους πρώτους εις Θεσσαλονίκην"."
Τη παπαριά για το τηλεγράφημα νομίζω την είχαμε αναλύσει στο παλιό, είναι το πάθος στη ψευδολογία που σε κάνει να επιμένεις;

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: ΜΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ...ΕΘΝΑΡΧΗ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ.να τον καμαρωνετε!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 27 Αύγ 2018, 12:11

Maspoli έγραψε:
27 Αύγ 2018, 11:04
Chainis έγραψε:
27 Αύγ 2018, 10:56

Για το τηλεγράφημα που έστειλε ο Στρατηλάτης στον Βενιζέλο όταν αυτός κωλοβαρούσε στον Α Βαλκανικό
" "Σας καθιστώ υπεύθυνον προσωπικά δια την βραδύτητα με την οποία διεξάγετε τις επιχειρήσεις, αι οποίαι κινδυνεύουν να φέρουν τους Βουλγάρους πρώτους εις Θεσσαλονίκην"."
Τη παπαριά για το τηλεγράφημα νομίζω την είχαμε αναλύσει στο παλιό, είναι το πάθος στη ψευδολογία που σε κάνει να επιμένεις;
Δεν θυμάμαι αναλύσεις επί παπαριων, δεν παρακολουθώ όλες τις παπαριες που γράφονται.
Έχουν αποφανθεί οι ιστορικοί επί του θέματος και δεν το ξέρω;

Όσο για ψευδολογίες, δεν έχω θητεύσει στην αριστερά και δεν είμαι καλός.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2759
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: ΜΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ...ΕΘΝΑΡΧΗ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ.να τον καμαρωνετε!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 27 Αύγ 2018, 12:37

ΤΑΥΓΕΤΗΣ έγραψε:
23 Ιούλ 2018, 21:20
Σελίς 147 - 148
Στις 18 Δεκ 1915 ο Γκυγιεμεν τηλεγραφησε στο Υπουργειο Εξωτερικων το οποιο ηθελε να λαβει μια απαντηση από τον Βενιζελο.
(σ. Το τηλεγράφημα του Γάλλου πρέσβη στην Ελλαδα Guillemin στο γαλλικό υπουργείο εξωτερικών μνημονευεται και από τον Γαλλο Προεδρο. Βλεπε GYERRE DE SIGGE R.POINKARE τομος 3 σελις 343)
Μου ειπε ο Βενιζελος.
<<Δεν έχετε να μου εξηγήσετε τίποτα, τα κατάλαβα όλα, έχετε να κάνετε με εγκληματίες που σας εμπαίζουν και σας κοροϊδεύουν. Η παρουσία σας στη Θεσσαλονίκη τους ενόχλησε. Εάν μπορούσαν θα σας παρέδιδαν στους γερμανούς. Να είστε ακλόνητοι. Δεν θα τους κατεχετε παρά μόνο με φόβο, με την απειλή της πεινάς. Είναι η δική σας βασικότερη δύναμη : κυρίως μην επιτρέπετε να μπει το σιτάρι στην Ελλάδα παρά σιγά (λίγο). Θα είναι πιο εύκολο για μένα να τους ανατρέψω. Ο λαός είναι μαζί μου, αλλά μπροστά στον εξωτερικό κίνδυνο, δεν μπορώ να προκαλέσω τον εμφύλιο πόλεμο. Θα τα κανονίσω με τον βασιλιά άργοτερα. Εν τω μεταξύ πρέπει να δει που έχει οδηγήσει την Ελλάδα η πολιτικη του. Εάν οι βούλγαροι περνούσαν τα σύνορα, η κυβέρνηση θα είχε σαρωθεί. Αλλά δεν θα έπαιρνα την εξουσία με καμία δύναμη. Εάν ο βασιλιάς με ικετέψει αν αρνηθώ και θα του πω : << κουτσέ, δώσε μου πίσω το στράτευμα μου >> που είναι οι 250.000 άνδρες πάνω στους οποίους βασιζόμουν εδώ και δυο μήνες ; Όχι, θέλω να επιστρέψω μόνο όταν θα μπορούσα να εφαρμόσω την δική μου πολιτική, η οποία είναι να μπούμε στον πόλεμο των σύμμαχων. Αλλά σήμερα, αυτό θα ήταν τρελό. Όταν θέλουμε να πετύχουμε ένα στόχο, χρησιμοποιούμε τα απαραίτητα μέσα. Πόσες φορές δεν σας είχα πει : «εγκατασταθείτε, στείλτε τα στρατεύματα , στείλτε πολλούς για να μην αφήσουν να συντριβούν οι σέρβοι ». τώρα η αποστόλη μου είναι πιο δύσκολη, αλλά τίποτα δεν έχει χαθεί ακόμη και είμαι ευχαριστημένος που θα μείνετε στη Θεσσαλονίκη γιατί από εκεί θα μπορείτε να κάνετε κάτι την άνοιξη, αλλά θα χρειασθούν 300 με 400.000 άνδρες. Εάν τους έχετε , για παράδειγμα το μήνα Μάρτιο ενώ με 200.000 άνδρες στο ρουμανικό μέτωπο και με ότι μπορούμε να περισώσουμε από το σέρβικο Στράτο, ο αγώνας δεν θα είναι πια τόσο άνισος. Θα μπορούσα να ξαναπάρω την εξουσία και να σας εξασφαλίσω τη συνδρομή του ελληνικού Στράτου. Αν παρασύρετε και τους Ρουμάνους , φανταστείτε τι θα μπορούσε να κάνει αυτό το πλήθος ανδρών. Θα ήταν το τέλος του πόλεμου. Αλλά αυτή τη στιγμή, ακόμα και εγώ, δε θα μπορούσα να συμβουλεύσω την Ελλάδα να μπει στον πόλεμο. Θα ήταν τρέλα , μια ανώφελη θυσία>>.
Δεν μπορούμε να καταλάβουμε πως ένας πολιτικός της διάστασης του Βενιζέλου θα μπορούσε να παρασυρθεί από το πάθος, σε σημείο να προτείνει τη χρήση βίας και την προσφυγή στη πείνα ενάντια στον ίδιο το λαό του.
Αλλά ενώ ο Βενιζέλος υποστήριζε κρυφά αυτές τις απόψεις, δημόσια δήλωνε απόλυτη πίστη στο Βασιλιά του.
Εντάξει κίνημα έκανε, το κεφάλι του έπαιζε, δεν γίνονται αυτά με πλήρη συνταγματική τάξη, αλλά είχε δίκιο που επιδίωκε την συμμετοχή με τους συμμάχους στον ΑΠΠ. Τα πιθανά οφέλη ήταν τεράστια, και οι ζημίες αν βρισκόμασταν στο λάθος στρατόπεδο μεγάλες και αυτές, τα εδάφη των Βαλκανικών ήταν πολύ πρόσφατα. Εν αντιθέση ο Μεταξάς που μας είχε ζαλίσει κατά της συμμετοχής στον ΑΠΠ, ενώ ήταν κυβερνήτης δεν κατάφερε να μην εμπλακούμε στον παντελώς άχρηστο* εθνικά ΒΠΠ.
*καλύτερα επιζήμιο αφού έβαλε το ΚΚΕ από την ανυπαρξία στα πράγματα και να κάνει εμφύλιο.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17567
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: ΜΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ...ΕΘΝΑΡΧΗ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ.να τον καμαρωνετε!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 27 Αύγ 2018, 12:49

Chainis έγραψε:
27 Αύγ 2018, 12:11
Όσο για ψευδολογίες, δεν έχω θητεύσει στην αριστερά και δεν είμαι καλός.
Φέρε λοιπόν το τηλεγράφημα του Βενιζέλου στον Κωνσταντίνο (τηλεγράφημα με αριθμό και ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ) που τον διέταζε να σπεύσει προς Θεσσαλονίκη.

Φέρε οποιαδήποτε εντολή του ΓΕΣ που να δείχνει ότι ο Κωνσταντίνος είχε δώσει εντολή να βαδίσει το στράτευμα προς Μοναστήρι.

Εγώ αντίθετα μπορώ να ανεβάσω τηλεγράφημα Βενιζέλου στις 25/10 που ζητά να πάει Μεραρχία προς Κοζάνη (αντί να είναι προς Θεσσαλονίκη).
Να ανεβάσω τηλεγράφημα στις 26/10 που δείχνει ότι ο Βενιζέλος έχει πληροφορηθεί ότι ο ΕΣ έχει καταλάβει τη Θεσσαλονίκη, τηλεγράφημα του πρωινού της 27/10 που ανακοινώνει επίσημα στο Βενιζέλο την κατάληψη της Θεσσαλονίκης και τηλεγράφημα του Βενιζέλου το μεσημέρι της 27ης Οκτωβρίου που ενώ γνωρίζει ότι η πόλη έχει καταληφθεί, δίνει εντολή στον Κωνσταντίνο "να σπεύσει να την καταλάβει".

Καλή τύχη στην αναζήτησή σου

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: ΜΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ...ΕΘΝΑΡΧΗ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ.να τον καμαρωνετε!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 27 Αύγ 2018, 13:33

Maspoli έγραψε:
27 Αύγ 2018, 12:49
Chainis έγραψε:
27 Αύγ 2018, 12:11
Όσο για ψευδολογίες, δεν έχω θητεύσει στην αριστερά και δεν είμαι καλός.
Φέρε λοιπόν το τηλεγράφημα του Βενιζέλου στον Κωνσταντίνο (τηλεγράφημα με αριθμό και ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ) που τον διέταζε να σπεύσει προς Θεσσαλονίκη.

Φέρε οποιαδήποτε εντολή του ΓΕΣ που να δείχνει ότι ο Κωνσταντίνος είχε δώσει εντολή να βαδίσει το στράτευμα προς Μοναστήρι.

Εγώ αντίθετα μπορώ να ανεβάσω τηλεγράφημα Βενιζέλου στις 25/10 που ζητά να πάει Μεραρχία προς Κοζάνη (αντί να είναι προς Θεσσαλονίκη).
Να ανεβάσω τηλεγράφημα στις 26/10 που δείχνει ότι ο Βενιζέλος έχει πληροφορηθεί ότι ο ΕΣ έχει καταλάβει τη Θεσσαλονίκη, τηλεγράφημα του πρωινού της 27/10 που ανακοινώνει επίσημα στο Βενιζέλο την κατάληψη της Θεσσαλονίκης και τηλεγράφημα του Βενιζέλου το μεσημέρι της 27ης Οκτωβρίου που ενώ γνωρίζει ότι η πόλη έχει καταληφθεί, δίνει εντολή στον Κωνσταντίνο "να σπεύσει να την καταλάβει".

Καλή τύχη στην αναζήτησή σου
Δεν το έχω στο αρχείο μου, λυπάμαι.

Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις τον λόγο που ο στρατός έκανε 8 μέρες να καλύψει την απόσταση από το Σαραντάπορο (ή πιο σωστά από την Κοζάνη) μέχρι τα Γιαννιτσά (11 με 19 Οκτώβρη), μια απόσταση λίγο πάνω από 100 χιλιόμετρα, χωρίς κανένα στρατιωτικό ή φυσικό εμπόδιο, και μετά τα 50 χιλιόμετρα από τα Γιαννιτσά μέχρι Θεσσαλονίκη χρειάστηκε 6 ημέρες για να τα διανύσει (20 με 26 Οκτ.), όταν ήταν βέβαιο ότι τα εδάφη και οι πόλεις που θα είχε καταλάβει κάθε χώρα θα ήταν βασικό στοιχείο των διαπραγματεύσεων μετά;

Η συμπεριφορά του στρατού δικαιολογεί απόλυτα το τηλεγράφημα και γι' αυτό ακόμα κι αν έχει εξαφανιστεί είναι δύσκολο να καταρριφθεί.

Η Μεραρχία για την Κοζάνη δεν έχει σχέση με την συζήτηση, το Μοναστήρι δεν μπορούσε να το καταλάβει μια Μεραρχία μόνη της, η πορεία της ήταν μόνο για να εξασφαλιστούν οι πόλεις της Δυτικής Μακεδονίας (Καστοριά, Κορυτσά, Φλώρινα) και εφόσον είχε κριθεί ότι οι υπόλοιπες Μεραρχίες επαρκούσαν για να εξασφαλίσουν την Θεσσαλονίκη.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών