Το facebook μου στέλνει memories του 2015

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Το facebook μου στέλνει memories του 2015

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 16 Ιουν 2021, 19:41

Από τις 15 Ιουνίου του 2015:
ΣΥΡΙΖΑ - FAIL DAY PLUS ONE

Είναι γεγονός ότι η Ευρώπη μας τελείωσε.
Πάμε για υπερμνημόνιο τώρα ή για fail.
Δεν μπορώ να προβλέψω ποιό από τα δύο αυτή τη στιγμή.
Τι θα γίνει μετά τη "ρήξη" ;
Δεν γίνεται να περιμένουμε "όλα καλά". Άλλο τόσο γινόταν να περιμένουμε τον Παπαδόπουλο να είναι ανεκτικός, να κάνει εκλογές, να επιτρέπει τον πολιτικό διάλογο.
Ποιές θα είναι οι δράσεις ;
Κατ' αρχήν το νόμισμα θα είναι κάποιο νόμισμα που θα αξίζει όσο αξίζει. Μία πεντάρα, μία πεντάρα - δεν μπορούν να το ρυθμίσουν αυτό.
Μετά, δημόσιες υπηρεσίες-νοσοκομεία-φάρμακα. Αυτά εν μέρει θα λειτουργούν με στρατιώτες και εθελοντές, μέχρι νεωτέρας.
Θα υπάρχουν συσίτια του Ερυθρού Σταυρού - τύπου "Χρυσής Αυγής" με τα υψωμένα χέρια.
Για όσο υπάρχει κάτι για κλέψιμο θα βάζουν φόρους και θα συγκεντρώνονται λεφτά από τις περιουσίες των πολιτών που θα κατάσχονται με ψευδείς κατηγορίες "παρανόμου πλουτισμού" (κινητή περιουσία- καταθέσεις). Αυτό έχει ήδη προγραμματιστεί να γίνεται μέσω του συστήματος ηλεκτρονικού ελέγχου των ατομικών καταθέσεων, ενώ πυρετωδώς αυτή τη στιγμή συντάσσονται φάκελοι πολιτικών φρονημάτων ώστε να μην πλήξουν συριζαίους οι κατασχέσεις. Από 100 ευρώ μέχρι 100 εκατομμύρια κλάφτε τα αν δεν έχετε μέσο στον Κατρούγκαλο.
Το άχρηστο κομμουνιστικό καθεστώς που θα δημιουργηθεί δεν θα παράγει τίποτα - δεν θα εκτελεί την παραμικρά λειτουργία. Μόνο θα συντηρεί την νομενκλατούρα του, όσο μπορεί. Το πόσο θα κρατήσει άγνωστο. Κανονικά δύο χρόνια αλλά οι διεθνείς συνθήκες μπορεί να του επιτρέψουν να κρατήσει περισσότερο.
Αυτοί που θα με πούν Κασσάνδρα, θα με έλεγαν Κασσάνδρα και στις 22/4/1967 αν έλεγα ότι το σύστημα είναι δικτατορικό (δεν θα έλεγα μου αρέσει-δεν μου αρέσει, θα έλεγα δικτατορικό).
Εναλλακτικά πάρτε βέβαια το υπερμνημονιάκι. Ανοιχτός είναι ο δρόμος. Θα μπορούσατε να το αποφύγετε, ή ακόμα και να το βελτιώσετε λίγο αν δεν είσαστε ζώα, αλλά ανοιχτός είναι ακόμα ο δρόμος.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12490
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Το facebook μου στέλνει memories του 2015

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 16 Ιουν 2021, 19:43

μεσα σε ολα οπως παντα
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Το facebook μου στέλνει memories του 2015

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 16 Ιουν 2021, 19:44

alekhine έγραψε:
16 Ιουν 2021, 19:43
μεσα σε ολα οπως παντα
Μέσα σε όλα.
Εναλλακτικά πάρτε βέβαια το υπερμνημονιάκι λέει.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών