Ποια είναι η πραγματική αντιτουρκική παράταξη στην Ελλάδα;

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11578
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Ποια είναι η πραγματική αντιτουρκική παράταξη στην Ελλάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 30 Ιούλ 2021, 23:53

Εξηγούμαι. Αν λάβουμε υπόψη μας την ιστορία του σύγχρονου Ελ κράτους ΜΕΤΑ τους Βαλκανικούς Πολέμους (επιλέγω αυτούς για ορόσημο γιατί έως τότε όλοι λίγο-πολύ ήταν αντιτούρκοι), δεν είναι τόσο ξεκάθαρο το ποιοι είναι οι εξυπαρχής -και πιο συνεπείς- αντιτούρκοι στην Ελλάδα.
-Ο Βενιζέλος υπήρξε σφοδρός πολέμιος των Τούρκων για όλο το χρονικό διάστημα που κυβέρνησε έως τη Μικρασιατική Καταστροφή. Μετά έγινε υπέρμαχος της ελληνοτουρκικής φιλίας.
-Διάλειμμα περίπου 30 χρόνων, στη διάρκεια του οποίου όλες οι κυβερνήσεις (συντηρητικές ή προοδευτικές), με εξαίρεση αυτή του βενιζελικού αντιτουρκικού κτήνους Πάγκαλου :D , ήταν υπέρ της ελληνοτουρκικής προσέγγισης και φιλίας, με πρώτο και καλύτερο τον δεξιό Ιωάννη Μεταξά.
-Το 1955 ξεκινάει ο αγώνας της ΕΟΚΑ, τον οποίο υποστήριξαν οι δεξιοί Παπάγος και Γρίβας, ο οποίος μοιραία πήρε χαρακτήρα αντιτουρκικό. Τον Γρίβα σίγουρα μπορούμε να τον κατατάξουμε στα εξέχοντα μέλη της ''αντιτουρκικής'' παράταξης.
- Ο κεντρώος Γεώργιος Παπανδρέου ήταν αυτός που έστειλε τη Μεραρχία στην Κύπρο και φαινόταν έτοιμος για πόλεμο, αν απαιτούνταν στη σύντομη περίοδο που κυβέρνησε.
-Οι ακροδεξιοί χουντικοί δεν ήταν καθόλου αντιτούρκοι (ο Παπαδόπουλος ήταν και υπέρμαχος της ελληνοτουρκικής ομοσπονδίας) ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΣΗ τον Ιωαννίδη και την κλίκα του. Υπάρχουν αποδείξεις ότι οι ρίζες του πραξικοπήματος του 1973 ήταν στη δυσαρέσκεια πολλών αξιωματικών για την μειοδοτική στάση του Παπαδόπουλου το 1968, όταν απέσυρε τη Μεραρχία από την Κύπρο, ενώ σε τηλεγραφήματα κατά την περίοδο της δικτατορίας Ιωαννίδη, η αμερικανική πρεσβεία διαμαρτύρεται για το γεγονός ότι ο Ιωαννίδης φαίνεται να θεωρεί βασικό αντίπαλο της Ελλάδας την Τουρκία. Το τι έγινε βέβαια στην πράξη είναι μια άλλη ιστορία.
-Ο δεξιός (ας πούμε) γέρος Καραμανλής δεν ήταν καθόλου αντιτούρκος σε καμία από τις θητείες του (πριν ή μετά τη Μεταπολίτευση).
-Ο Ανδρέας είχε σκληρή αντιτουρκική ρητορική, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν πράγματι έβλεπε την Τουρκία ως κύριο εχθρό της χώρας ή την αντιμετώπιζε απλώς ως ένα πιόνι των πραγματικών εχθρών, των Αμερικανών και του ΝΑΤΟ.
-Για τον Μητσοτάκη ισχύουν τα ίδια με τον Καραμανλή.
-Τα ίδια και ο Σημίτης.
-Τα ίδια και ο Καραμανλής Β΄(ίσως και ακόμα χειρότερα από τους προηγούμενους 2, αφού επί των ημερών του βαρεθηκαμε να διαβάζουμε και να ακούμε για ελληνοτουρκική φιλία και οι ΕΔ αφέθηκαν σχεδόν να διαλύσουν).
-ΓΑΠ τα ίδια.
-Ο Σαμαράς υπήρξε ίσως ο πιο αντιτούρκος πολιτικός εκπρόσωπος της ελληνικής δεξιάς στη μεταπολίτευση.
-Για τον άεργο καταληψία ουδέν σχόλιο, και μόνο τα καραγκιοζιλίκια που έγιναν με τους 8 Τούρκους αξιωματικούς που ζήτησαν άσυλο αρκούν για να του απονεμηθεί Βραβείο Νενέκου.
-Ο Μητσοτάκης Β΄ στην ίδια κατεύθυνση με Καραμανλήδες, Σημίτη, ΓΑΠ από ιδεολογικής πλευράς, αν και θα πρέπει για να είμαστε δίκαιοι να αναγνωριστεί ότι έχει κάνει αρκετές κινήσεις για να τη ''σπάσει'' στην Τουρκία στα 2 χρόνια που κυβερνάει (βέβαια με τον Ερντογάν να κάνει όσα κάνει, δεν έχει και πάρα πολλές επιλογές).

Προσωπικά καταλήγω ότι τελικά δεν υπάρχει καμία τόσο ισχυρή ''αντιτουρκική'' παράταξη στην Ελλάδα, άσχετα τι πιστεύει ο κόσμος και τι ρητορική χρησιμοποιείται κατά καιρούς. Ιδίως δε στη Δεξιά, αφθονούν οι ''μετριοπαθείς'' και οι υπέρμαχοι της ''ελληνοτουρκικής φιλίας''.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Ποια είναι η πραγματική αντιτουρκική παράταξη στην Ελλάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 30 Ιούλ 2021, 23:56

το πιο αστειο ειναι οτι πιστευετε σε παραταξεις :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα



Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ποια είναι η πραγματική αντιτουρκική παράταξη στην Ελλάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 31 Ιούλ 2021, 00:09

:g030:

Τιμή μας να μας λέει εθνικιστές ο Τούρκος.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 17953
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Ποια είναι η πραγματική αντιτουρκική παράταξη στην Ελλάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 31 Ιούλ 2021, 00:13

Χαοτικός έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 00:09
:g030:

Τιμή μας να μας λέει εθνικιστές ο Τούρκος.
εγω ειμαι και λιγο απο μονος μου :smt005:

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11578
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Ποια είναι η πραγματική αντιτουρκική παράταξη στην Ελλάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 31 Ιούλ 2021, 00:17

πήζον bot έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 00:13
Χαοτικός έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 00:09
:g030:

Τιμή μας να μας λέει εθνικιστές ο Τούρκος.
εγω ειμαι και λιγο απο μονος μου :smt005:
Σε ερώτηση για το αν ο Ερντογάν γνώριζε εκείνο το βράδυ ότι η Ελλάδα μπορούσε να τον διασώσει αν χρειαζόταν, ο πρώην υπουργός είπε ότι «όχι δεν μπορώ να το διαβεβαιώσω, ούτε να το διαψεύσω. Έγινε προσπάθεια επικοινωνίας αν χρειαζόταν κάτι να γίνει. Νομίζω ότι τηρήσαμε μια πολύ καλή στάση στην υπόθεση».

Μάλιστα, αποκάλυψε ότι η Ελλάδα ήταν έτοιμη να στείλει πίσω το ελικόπτερο με τους 8 που έφτασε στη χώρα μας, κάτι που δεν κατέστη δυνατό καθώς δεν υπήρχε επικοινωνία με την τουρκική πλευρά.

«Ακόμα και τη στιγμή που ήρθε το ελικόπτερο με τους «8» έγινε μία προσπάθεια να επιστρέψει το ελικόπτερο πίσω, αλλά είχαν χαθεί οι επικοινωνίες. Όταν έγινε η προσγείωση του ελικοπτέρου προσπάθησα να επικοινωνήσω με τον Ακάρ, γιατί θα είχε κλείσει το θέμα πολύ πιο ομαλά. Όταν μου ζήτησε ο Ακάρ να γυρίσουν οι 8 στην Τουρκία είχε εξελιχθεί η κατάσταση, είχαν συλληφθεί, είχαν μπει στη διαδικασία του ασύλου, είχε μπει η δικαιοσύνη στη μέση, δεν υπήρχε περίπτωση να γίνει τίποτα. Το θέμα ήταν εκείνη τη στιγμή, πριν γίνουν αποδεκτοί, να υπήρχε κάποια συνεννόηση και να γινόταν αυτό που έπρεπε», κατέληξε ο κ. Αποστολάκης.

Με τον τρόπο αυτό ο τότε Α’ ΓΕΕΘΑ αποκάλυψε ένα παρασκήνιο που δεν γνώριζαν πολλοί, κυρίως σε ό,τι αφορά την προσπάθεια επικοινωνίας με τον Ακάρ που δεν κατέστη δυνατό και γι’ αυτό σώθηκαν οι 8 Τούρκοι αξωματικοί.
https://www.tanea.gr/2020/07/16/politic ... -erntogan/

Η απόπειρα των τομαριών του σρζ να επιστρέψουν τους 8 ικέτες πακέτο στον Ερντογάν ήταν το μεγαλύτερο όνειδος στις ελληνοτουρκικές σχέσεις, από το 2006 που ο μπούλης της Ραφήνας άφησε να περάσει στο ντούκου η δολοφονία του Σμηναγού Ηλιάκη.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 17953
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Ποια είναι η πραγματική αντιτουρκική παράταξη στην Ελλάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 31 Ιούλ 2021, 00:19

Scouser έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 00:17
πήζον bot έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 00:13
Χαοτικός έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 00:09
:g030:

Τιμή μας να μας λέει εθνικιστές ο Τούρκος.
εγω ειμαι και λιγο απο μονος μου :smt005:
Σε ερώτηση για το αν ο Ερντογάν γνώριζε εκείνο το βράδυ ότι η Ελλάδα μπορούσε να τον διασώσει αν χρειαζόταν, ο πρώην υπουργός είπε ότι «όχι δεν μπορώ να το διαβεβαιώσω, ούτε να το διαψεύσω. Έγινε προσπάθεια επικοινωνίας αν χρειαζόταν κάτι να γίνει. Νομίζω ότι τηρήσαμε μια πολύ καλή στάση στην υπόθεση».

Μάλιστα, αποκάλυψε ότι η Ελλάδα ήταν έτοιμη να στείλει πίσω το ελικόπτερο με τους 8 που έφτασε στη χώρα μας, κάτι που δεν κατέστη δυνατό καθώς δεν υπήρχε επικοινωνία με την τουρκική πλευρά.

«Ακόμα και τη στιγμή που ήρθε το ελικόπτερο με τους «8» έγινε μία προσπάθεια να επιστρέψει το ελικόπτερο πίσω, αλλά είχαν χαθεί οι επικοινωνίες. Όταν έγινε η προσγείωση του ελικοπτέρου προσπάθησα να επικοινωνήσω με τον Ακάρ, γιατί θα είχε κλείσει το θέμα πολύ πιο ομαλά. Όταν μου ζήτησε ο Ακάρ να γυρίσουν οι 8 στην Τουρκία είχε εξελιχθεί η κατάσταση, είχαν συλληφθεί, είχαν μπει στη διαδικασία του ασύλου, είχε μπει η δικαιοσύνη στη μέση, δεν υπήρχε περίπτωση να γίνει τίποτα. Το θέμα ήταν εκείνη τη στιγμή, πριν γίνουν αποδεκτοί, να υπήρχε κάποια συνεννόηση και να γινόταν αυτό που έπρεπε», κατέληξε ο κ. Αποστολάκης.

Με τον τρόπο αυτό ο τότε Α’ ΓΕΕΘΑ αποκάλυψε ένα παρασκήνιο που δεν γνώριζαν πολλοί, κυρίως σε ό,τι αφορά την προσπάθεια επικοινωνίας με τον Ακάρ που δεν κατέστη δυνατό και γι’ αυτό σώθηκαν οι 8 Τούρκοι αξωματικοί.
https://www.tanea.gr/2020/07/16/politic ... -erntogan/

Η απόπειρα των τομαριών του σρζ να επιστρέψουν τους 8 ικέτες πακέτο στον Ερντογάν ήταν το μεγαλύτερο όνειδος στις ελληνοτουρκικές σχέσεις, από το 2006 που ο μπούλης της Ραφήνας άφησε να περάσει στο ντούκου η δολοφονία του Σμηναγού Ηλιάκη.
μιλαμε για ενα ασημαντο σκηνικο σ σχση μ τα σημαντικα ζητηματα μεταξυ των δυο χωρων.
επικεντρωνεσαι εκει για να κοροιδεψεις τον κοσμο.
μολις εξεβρακωθης

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 17953
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Ποια είναι η πραγματική αντιτουρκική παράταξη στην Ελλάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 31 Ιούλ 2021, 00:22

οτι σουλατσαραν 2.5 μηνες στο αιγαιο δεν τρεχει τιποτα ε?
οτι συναντιουνται ολοι εκτος του κουλη και συζητουν τα της περιοχης ζμπουτσαμας.
ασ το αλλη μερα. ησουν ατυχος σημερα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος πήζον bot την 31 Ιούλ 2021, 00:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 17953
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Ποια είναι η πραγματική αντιτουρκική παράταξη στην Ελλάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 31 Ιούλ 2021, 00:25

θα φυγω σε λιγες μερες. μην απογοητευεσαι.
θα πεις τα ψεμματα σου τοτε

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ποια είναι η πραγματική αντιτουρκική παράταξη στην Ελλάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 31 Ιούλ 2021, 00:26

πήζον bot έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 00:13
Χαοτικός έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 00:09
:g030:

Τιμή μας να μας λέει εθνικιστές ο Τούρκος.
εγω ειμαι και λιγο απο μονος μου :smt005:
Κι εγώ. Όχι όμως με την έννοια που κυριαρχεί σε όλους.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 17953
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Ποια είναι η πραγματική αντιτουρκική παράταξη στην Ελλάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 31 Ιούλ 2021, 00:31

Χαοτικός έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 00:26
πήζον bot έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 00:13
Χαοτικός έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 00:09
:g030:

Τιμή μας να μας λέει εθνικιστές ο Τούρκος.
εγω ειμαι και λιγο απο μονος μου :smt005:
Κι εγώ. Όχι όμως με την έννοια που κυριαρχεί σε όλους.
κι εγω με δικια μου εννοια.
ολοι δικια μας εχουμε νομιζω.
εδω για να ορισεις τι ειναι εθνος πρεπει να κατεβασεις βιβλιογραφια :003:

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 17953
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Ποια είναι η πραγματική αντιτουρκική παράταξη στην Ελλάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 31 Ιούλ 2021, 00:33

Scouser έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 23:53
φιλαρακο μηπως ξερεις τι ειναι εθνος? (να παρω μια τυροπιτα)

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ποια είναι η πραγματική αντιτουρκική παράταξη στην Ελλάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 31 Ιούλ 2021, 00:37

:smt005:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 10987
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Ποια είναι η πραγματική αντιτουρκική παράταξη στην Ελλάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 31 Ιούλ 2021, 00:59

το ΚΚΕ
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών