Tι ήταν τελικά ο Παπαδόπουλος?

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές

Τι ήταν ο Παπαδόπουλος?

Επίορκος πραξικοπηματιας
21
53%
Αγνός επαναστατης
15
38%
Η αλήθεια είναι κάπου ενδιαμεσα
2
5%
Νομίζω ότι έφτιαχνε μπισκότα το 1967
2
5%
 
Σύνολο ψήφων: 40

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11667
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Tι ήταν τελικά ο Παπαδόπουλος?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 02 Αύγ 2021, 21:41

Το πραγματικά ενδιαφέρον ερώτημα είναι τι απήχηση είχε ο Παπαδόπουλος μεταξύ του λαού. Μου έκανε πάντοτε εντύπωση ότι και οι 2 παππούδες μου, που ψήφιζαν Ένωση Κέντρου και δεν ήταν καθόλου φιλικά διακείμενοι προς το καθεστώς, συμφωνούσαν ότι αν ο Παπαδόπουλος προκήρυσσε εκλογές πριν τα γεγονότα στο Πολυτεχνείο και κατέβαινε υποψήφιος με τους ''παλαιοκομματικούς'', πιθανότατα θα κέρδιζε. Δεν μπορεί φυσικά να επιβεβαιωθεί κάτι, αλλά θα είχε ενδιαφέρον να ακούγαμε περισσότερα από ανθρώπους που έζησαν την εποχή για το πως αντιμετώπιζε ο μέσος πολίτης το καθεστώς.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27082
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Tι ήταν τελικά ο Παπαδόπουλος?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 02 Αύγ 2021, 21:51

Scouser έγραψε:
02 Αύγ 2021, 21:41
Το πραγματικά ενδιαφέρον ερώτημα είναι τι απήχηση είχε ο Παπαδόπουλος μεταξύ του λαού. Μου έκανε πάντοτε εντύπωση ότι και οι 2 παππούδες μου, που ψήφιζαν Ένωση Κέντρου και δεν ήταν καθόλου φιλικά διακείμενοι προς το καθεστώς, συμφωνούσαν ότι αν ο Παπαδόπουλος προκήρυσσε εκλογές πριν τα γεγονότα στο Πολυτεχνείο και κατέβαινε υποψήφιος με τους ''παλαιοκομματικούς'', πιθανότατα θα κέρδιζε. Δεν μπορεί φυσικά να επιβεβαιωθεί κάτι, αλλά θα είχε ενδιαφέρον να ακούγαμε περισσότερα από ανθρώπους που έζησαν την εποχή για το πως αντιμετώπιζε ο μέσος πολίτης το καθεστώς.
Πιθανοτατα ειχαν κουραστει απο το διπολο Καραμανλης-Παπανδρεου (και τον Κανελλοπουλο placeholder του Φρυδια τον θεωρουσαν) και θα ψηφιζαν οποιοδηποτε αλλον νεο στην πολιτικη σκηνη. Ο Παπαδοπουλος ειχε το μπονους οτι ειχε και κυβερνητικη εμπειρια (και ας ηρθε οπως ηρθε... Για τους παλαιοτερους που ειχαν ζησει ολα τα κινηματα απο το 1909 και μετα δεν τους εκανε εντυπωση οτι ανεβηκε με τα τανκς. Και οι προηγουμενοι τα ιδια εκαναν και μετα βγηκαν με εκλογες, Πλαστηρας, Κονδυλης, Γονατάς, Βενιζέλος κλπ.).
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34754
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Tι ήταν τελικά ο Παπαδόπουλος?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 02 Αύγ 2021, 22:33

Scouser έγραψε:
02 Αύγ 2021, 21:41
Το πραγματικά ενδιαφέρον ερώτημα είναι τι απήχηση είχε ο Παπαδόπουλος μεταξύ του λαού. Μου έκανε πάντοτε εντύπωση ότι και οι 2 παππούδες μου, που ψήφιζαν Ένωση Κέντρου και δεν ήταν καθόλου φιλικά διακείμενοι προς το καθεστώς, συμφωνούσαν ότι αν ο Παπαδόπουλος προκήρυσσε εκλογές πριν τα γεγονότα στο Πολυτεχνείο και κατέβαινε υποψήφιος με τους ''παλαιοκομματικούς'', πιθανότατα θα κέρδιζε. Δεν μπορεί φυσικά να επιβεβαιωθεί κάτι, αλλά θα είχε ενδιαφέρον να ακούγαμε περισσότερα από ανθρώπους που έζησαν την εποχή για το πως αντιμετώπιζε ο μέσος πολίτης το καθεστώς.
Ανοχή είναι ο καλύτερος τρόπος περιγραφής μέχρι το 1973.Η πεποίθηση ότι ο φυσιολογικός τρόπος διακυβέρνησης είναι μέσω εκλογών είναι πολύ ισχυρή στην Ελλάδα διότι προέρχεται από τον 19ο αιώνα και έτσι δεν μπορούσε να περιμένει κάτι περισσότερο αν και δε το χρειαζόταν.
Ταυτόχρονα όμως με την τάση αυτή συνυπάρχει και η περιφρόνηση στη ρουσφετολογική φύση του κοινοβουλευτισμού που ο Παπαδόπουλος εκμεταλλευόταν με τον όρο φαυλοκρατία.
Ωστόσο παρά τις αποδεδειγμένα αυτά μειονεκτήματα του κοινοβουλευτισμού ο μέσος Έλληνας δεν μπορεί να φαντασθεί κάποιο άλλο μόνιμο σύστημα διακυβέρνησης καθώς δεν υπάρχει αυτοκρατορική παράδοση ή δεσποτικές ρίζες όπως σε άλλες χώρες.Δηλαδή όπως και να το πεις,η ελληνική αντίληψη περί πολιτικής είναι ότι στο τέλος θα πρέπει να γίνουν εκλογές. :D Για τον λόγο αυτό επισήμως το καθεστώς δήλωνε ότι είναι "παρένθεσις".Δεν έχουμε κάποια ιδεολογία που να ισχυρίζεται ότι είναι μόνιμα αντικοινοβουλευτική όπως ο κανονικός φασισμός αλλά κάποιους που ισχυρίζονται ότι ήταν αναγκαίο να απομακρυνθούν οι συγκεκριμένοι φαύλοι πολιτικοί και στο τέλος θα κλείσει η παρένθεσις και θα εμφανισθούν σωστοί πολιτικοί για να εκλεγούν και να κυβερνήσουν. :D
Αυτό το επιχείρημα έπιανε σε πολλούς,ειδικά για όσο διάστημα η οικονομία αναπτυσσόταν με 7% και η ανεργία ήταν ανύπαρκτη.Η κρίση του καθεστώτος βεβαίως συμπίπτει με τη μεγάλη παγκόσμια οικονομική κρίση του 1973 που τερματίζει την 30ετή συνεχή ανάπτυξη του κόσμου και εμφανίζεται ο πληθωρισμός.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48510
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Tι ήταν τελικά ο Παπαδόπουλος?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 02 Αύγ 2021, 22:42

Α, ρε Παπαδόπουλε, πού είσαι...
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Tι ήταν τελικά ο Παπαδόπουλος?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 03 Αύγ 2021, 08:11

Εννοείται ότι ψήφισα το πρώτο -και απορώ που ζητείται αιτιολόγηση :102:
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Γκουερινο
Δημοσιεύσεις: 412
Εγγραφή: 08 Ιαν 2021, 14:51

Re: Tι ήταν τελικά ο Παπαδόπουλος?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκουερινο » 03 Αύγ 2021, 12:01

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
03 Αύγ 2021, 08:11
Εννοείται ότι ψήφισα το πρώτο -και απορώ που ζητείται αιτιολόγηση :102:
Εγώ πάλι ψήφισα το δεύτερο παρόλα αυτά έχω την ίδια απορία

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Tι ήταν τελικά ο Παπαδόπουλος?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 03 Αύγ 2021, 12:05

Parrot έγραψε:
01 Αύγ 2021, 11:24
Fun Fact: Το ΚΚΕ ήταν υπέρ του καθεστώτος λόγω των καλών σχέσεων με την ΕΣΣΔ... :giggle:
Αυτό δεν είναι φαν φακτ, είναι το σημερινό μας θέμα στη σειρά άρθρων "τι φαντάζονται οι -δεν είμαι χουντικός αλλά..., όταν πάνε για χέσιμο".
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών