Μίκης Θεοδωράκης: "ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΕΡΜΑΝΟΙ"

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Αρχαία Κατσαρίδα
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 01 Αύγ 2021, 00:32
Phorum.gr user: Aρχαία Κατσαρίδα

Μίκης Θεοδωράκης: "ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΕΡΜΑΝΟΙ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχαία Κατσαρίδα » 07 Σεπ 2021, 18:26

Η άγνωστη ιστορία όταν ο Μίκης στην Φρανκφούρτη απέναντι σε έναν Εβραίο ειδικό επί του Ολοκαυτώματος υπερασπίστηκε τους Γερμανούς ενάντια σ' αυτό που θεώρησε ως αναμάσηση εγκλημάτων κάποιων Γερμανών του Μεσοπολέμου και καλλιέργεια αισθημάτων συλλογικής ενοχής και αιώνιας ευθύνης στους Γερμανούς.

Πριν δύο μήνες (Απρίλιος 1996) παρουσιάστηκε στην Άλτερ Όπερα της Φρανκφούρτης το "Μαουτχάουζεν". Εκεί έγινε μια "πρες κόνφερενς", στην οποία ήρθε από την Κολωνία, νομίζω, ένας Εβραίος, ειδικός στο Ολοκαύτωμα. Ήρθε εκεί πιστεύοντας ότι είναι μια ευκαιρία ακόμα να μιλήσει γι' αυτό. Και πράγματι μίλησε για το Ολοκαύτωμα, είπε για τις εκατόμβες και λοιπά και λοιπά. Ήρθε μετά η σειρά μου να μιλήσω. Και τότε εντελώς αυθόρμητα εκείνη τη στιγμή βλέποντας γύρω μου τους Γερμανούς, όλοι νέα παιδιά, μεγάλα, φωτορεπόρτερς, οι οποίοι περιδεείς πλέον άκουγαν όλα αυτά τα πράγματα, τους είπα: «Έρχομαι πάνω από είκοσι χρόνια στη Γερμανία και κάνω κοντσέρτα. Μετά από τόσο χρόνια, λένε τα ίδια πράγματα; Έχω τη διάθεση, αυτή την στιγμή που μιλάμε γι' αυτά, να σας ζητήσω συγγνώμη. Θέλω να ζητήσω συγγνώμη από όλους εσάς. Για ποιο λόγο να βασανίζεστε εσείς σήμερα μ' αυτόν τον τρόπο; Έγιναν ορισμένα εγκλήματα. Αλλά μήπως ο Χίτλερ ήταν ο μοναδικός; Δεν έγιναν προηγουμένως άλλα εγκλήματα πολύ μεγαλύτερα; Στην δική μου πατρίδα, τους είπα, οι Έλληνες φασίστες ήταν όπως και οι Ναζί. Εμένα δεν με βασάνισαν τόσο οι Γερμανοί όσο οι Έλληνες. Τι πρέπει να κάνουμε τώρα; Να καθόμαστε συνέχεια να κλαίμε πάνω στις πληγές μας; Έγινε αυτό το πράγμα, κακώς έγινε, το καταδικάζω αυτό που έγινε. Αλλά εγώ, αν βγάζω το Μαουτχάουζεν, το βγάζω γιατί είναι ένα ποίημα αγάπης. Μέσα απ' αυτό βγαίνει ένας έρωτας, μια αγάπη, μια ελπίδα. Και βλέπω, ότι εσείς το αγκαλιάσατε. Ξέρεις, όταν από παιδί βλέπεις αυτές τις σκηνές συνεχώς, στο τέλος θα πεις "καλοί είναι οι Ναζί", "θα γίνω κι εγώ Ναζί". Σας οδηγούν -τους είπα- εκεί από αντίδραση.» Πήγε να αντιδράσει αυτός ο Εβραίος αλλά του είπα: «Με συγχωρείς, αλλά έτσι αισθάνομαι. Δεν μπορώ να είμαι συνεχώς εισαγγελέας απέναντι σ' αυτά τα νέα παιδιά που, πιστεύω, ότι αγαπούν τη Δημοκρατία, αλλά έτσι τους ωθούμε πάλι προς το Ναζισμό." Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι έγινε. Γιατί οι Γερμανοί φοβούνται να μιλήσουν, είναι καταπιεσμένοι. Ήρθαν, με αγκάλιαζαν, με φιλούσαν.

Να σας πω και κάτι άλλο. Ο Χριστιανισμός και ο Μωαμεθανισμός απ' τον Ιουδαϊσμό βγαίνουν. Ο οπαδός λοιπόν του Ιεχωβά, ή του Αλλάχ, ή και του Χριστού ακόμη, από τη μια είναι καταραμένος και από την άλλη εκλεκτός. Σχιζοφρένεια. Είναι ένας άνθρωπος , ο οποίος φοβάται τον εαυτό του, φοβάται το Θεό. Αν όμως σε έναν φοβισμένο, καταραμένο, καταπτοημένο άνθρωπο δώσεις εξουσία, πόσο κακός θα γίνει. Και να σας πω και κάτι άλλο. Κατ' ευθείαν από τον Ιεχωβά της Βίβλου βγαίνει ο Χίτλερ. Κατ' ευθείαν. Και τρώει τους Εβραίους. Δηλαδή ο Χίτλερ είναι δικό τους δημιούργημα.
Συνέντευξη του Μίκη Θεοδωράκη στο περιοδικό Δαυλός, Ιούνιος 1996
https://www.stipsi.gr/hellas/davlos/1996/174.pdf

Αρχαία Κατσαρίδα
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 01 Αύγ 2021, 00:32
Phorum.gr user: Aρχαία Κατσαρίδα

Re: Μίκης Θεοδωράκης: "ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΕΡΜΑΝΟΙ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχαία Κατσαρίδα » 07 Σεπ 2021, 18:30

ΜΙΚΗΣ:

Πιστεύω ότι είμαι ένας «Γερμανός» συνθέτης γεννημένος στο Αιγαίο και ένας Κρητικός τραγουδοποιός που έζησε στο Παρίσι.
https://www.anoixtoparathyro.gr/%CE%BC% ... %8C%CF%82/

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14555
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Μίκης Θεοδωράκης: "ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΕΡΜΑΝΟΙ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 07 Σεπ 2021, 18:31

Αν δεν βρεις φωτογραφία να ψωνίζει από τα Lidl δεν έκανες τίποτα.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Μίκης Θεοδωράκης: "ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΕΡΜΑΝΟΙ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 07 Σεπ 2021, 18:42

Ο,τι και να πειτε για τον τυπο ηταν sui generis και αυθεντικος. μακελεια και λοιποι μια τρίχα απ'τα κομουνιστικά του αρχίδια
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Αρχαία Κατσαρίδα
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 01 Αύγ 2021, 00:32
Phorum.gr user: Aρχαία Κατσαρίδα

Re: Μίκης Θεοδωράκης: "ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΕΡΜΑΝΟΙ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχαία Κατσαρίδα » 07 Σεπ 2021, 18:48

Yochanan έγραψε:
07 Σεπ 2021, 18:42
Ο,τι και να πειτε για τον τυπο ηταν sui generis και αυθεντικος. μακελεια και λοιποι μια τρίχα απ'τα κομουνιστικά του αρχίδια
:smt023

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19153
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Μίκης Θεοδωράκης: "ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΕΡΜΑΝΟΙ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 07 Σεπ 2021, 18:49

Αρχαία Κατσαρίδα έγραψε:
07 Σεπ 2021, 18:26
Η άγνωστη ιστορία όταν ο Μίκης στην Φρανκφούρτη απέναντι σε έναν Εβραίο ειδικό επί του Ολοκαυτώματος υπερασπίστηκε τους Γερμανούς ενάντια σ' αυτό που θεώρησε ως αναμάσηση εγκλημάτων κάποιων Γερμανών του Μεσοπολέμου και καλλιέργεια αισθημάτων συλλογικής ενοχής και αιώνιας ευθύνης στους Γερμανούς.

Πριν δύο μήνες (Απρίλιος 1996) παρουσιάστηκε στην Άλτερ Όπερα της Φρανκφούρτης το "Μαουτχάουζεν". Εκεί έγινε μια "πρες κόνφερενς", στην οποία ήρθε από την Κολωνία, νομίζω, ένας Εβραίος, ειδικός στο Ολοκαύτωμα. Ήρθε εκεί πιστεύοντας ότι είναι μια ευκαιρία ακόμα να μιλήσει γι' αυτό. Και πράγματι μίλησε για το Ολοκαύτωμα, είπε για τις εκατόμβες και λοιπά και λοιπά. Ήρθε μετά η σειρά μου να μιλήσω. Και τότε εντελώς αυθόρμητα εκείνη τη στιγμή βλέποντας γύρω μου τους Γερμανούς, όλοι νέα παιδιά, μεγάλα, φωτορεπόρτερς, οι οποίοι περιδεείς πλέον άκουγαν όλα αυτά τα πράγματα, τους είπα: «Έρχομαι πάνω από είκοσι χρόνια στη Γερμανία και κάνω κοντσέρτα. Μετά από τόσο χρόνια, λένε τα ίδια πράγματα; Έχω τη διάθεση, αυτή την στιγμή που μιλάμε γι' αυτά, να σας ζητήσω συγγνώμη. Θέλω να ζητήσω συγγνώμη από όλους εσάς. Για ποιο λόγο να βασανίζεστε εσείς σήμερα μ' αυτόν τον τρόπο; Έγιναν ορισμένα εγκλήματα. Αλλά μήπως ο Χίτλερ ήταν ο μοναδικός; Δεν έγιναν προηγουμένως άλλα εγκλήματα πολύ μεγαλύτερα; Στην δική μου πατρίδα, τους είπα, οι Έλληνες φασίστες ήταν όπως και οι Ναζί. Εμένα δεν με βασάνισαν τόσο οι Γερμανοί όσο οι Έλληνες. Τι πρέπει να κάνουμε τώρα; Να καθόμαστε συνέχεια να κλαίμε πάνω στις πληγές μας; Έγινε αυτό το πράγμα, κακώς έγινε, το καταδικάζω αυτό που έγινε. Αλλά εγώ, αν βγάζω το Μαουτχάουζεν, το βγάζω γιατί είναι ένα ποίημα αγάπης. Μέσα απ' αυτό βγαίνει ένας έρωτας, μια αγάπη, μια ελπίδα. Και βλέπω, ότι εσείς το αγκαλιάσατε. Ξέρεις, όταν από παιδί βλέπεις αυτές τις σκηνές συνεχώς, στο τέλος θα πεις "καλοί είναι οι Ναζί", "θα γίνω κι εγώ Ναζί". Σας οδηγούν -τους είπα- εκεί από αντίδραση.» Πήγε να αντιδράσει αυτός ο Εβραίος αλλά του είπα: «Με συγχωρείς, αλλά έτσι αισθάνομαι. Δεν μπορώ να είμαι συνεχώς εισαγγελέας απέναντι σ' αυτά τα νέα παιδιά που, πιστεύω, ότι αγαπούν τη Δημοκρατία, αλλά έτσι τους ωθούμε πάλι προς το Ναζισμό." Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι έγινε. Γιατί οι Γερμανοί φοβούνται να μιλήσουν, είναι καταπιεσμένοι. Ήρθαν, με αγκάλιαζαν, με φιλούσαν.

Να σας πω και κάτι άλλο. Ο Χριστιανισμός και ο Μωαμεθανισμός απ' τον Ιουδαϊσμό βγαίνουν. Ο οπαδός λοιπόν του Ιεχωβά, ή του Αλλάχ, ή και του Χριστού ακόμη, από τη μια είναι καταραμένος και από την άλλη εκλεκτός. Σχιζοφρένεια. Είναι ένας άνθρωπος , ο οποίος φοβάται τον εαυτό του, φοβάται το Θεό. Αν όμως σε έναν φοβισμένο, καταραμένο, καταπτοημένο άνθρωπο δώσεις εξουσία, πόσο κακός θα γίνει. Και να σας πω και κάτι άλλο. Κατ' ευθείαν από τον Ιεχωβά της Βίβλου βγαίνει ο Χίτλερ. Κατ' ευθείαν. Και τρώει τους Εβραίους. Δηλαδή ο Χίτλερ είναι δικό τους δημιούργημα.
Συνέντευξη του Μίκη Θεοδωράκη στο περιοδικό Δαυλός, Ιούνιος 1996
https://www.stipsi.gr/hellas/davlos/1996/174.pdf
Στηρίζουμε Μικυ

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34802
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Μίκης Θεοδωράκης: "ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΕΡΜΑΝΟΙ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 07 Σεπ 2021, 18:49

Αυτά βέβαια ήσαν πριν από τα μνημόνια όταν νόμιζε όπως και άλλοι πολλοί ότι έχουμε ξεμπερδέψει με τη Γερμανία που απλά θα μας δίνει λεφτά για τα πακέτα. :D
Τότε υπήρχε στην Ελλάδα αντιαμερικανισμός και βεβαίως αντισημιτισμός.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Μίκης Θεοδωράκης: "ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΕΡΜΑΝΟΙ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 07 Σεπ 2021, 20:06

πατησιωτης έγραψε:
07 Σεπ 2021, 18:49
Αυτά βέβαια ήσαν πριν από τα μνημόνια όταν νόμιζε όπως και άλλοι πολλοί ότι έχουμε ξεμπερδέψει με τη Γερμανία που απλά θα μας δίνει λεφτά για τα πακέτα. :D
Τότε υπήρχε στην Ελλάδα αντιαμερικανισμός και βεβαίως αντισημιτισμός.
Κάπου θα το έχει πιάσει το αυτί σου, υπάρχουν τάξεις στην κοινωνία :102: Οπότε αυτό το "Γερμανία" είναι ασαφές :g030:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34802
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Μίκης Θεοδωράκης: "ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΕΡΜΑΝΟΙ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 07 Σεπ 2021, 21:23

Χαοτικός έγραψε:
07 Σεπ 2021, 20:06
πατησιωτης έγραψε:
07 Σεπ 2021, 18:49
Αυτά βέβαια ήσαν πριν από τα μνημόνια όταν νόμιζε όπως και άλλοι πολλοί ότι έχουμε ξεμπερδέψει με τη Γερμανία που απλά θα μας δίνει λεφτά για τα πακέτα. :D
Τότε υπήρχε στην Ελλάδα αντιαμερικανισμός και βεβαίως αντισημιτισμός.
Κάπου θα το έχει πιάσει το αυτί σου, υπάρχουν τάξεις στην κοινωνία :102: Οπότε αυτό το "Γερμανία" είναι ασαφές :g030:
Και στη δεκαετία του 90 υπήρχαν.Αλλά τότε έφταιγαν για όλα οι Αμερικάνοι ενώ τώρα οι Γερμανοί με ή άνευ τάξεων.

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Μίκης Θεοδωράκης: "ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΕΡΜΑΝΟΙ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 07 Σεπ 2021, 21:32

Μίκης δεν υπήρξε ποτέ αντιγερμανός εντωμεταξύ
τους αναγνώριζε ότι έδωσαν στον κόσμο τον Καντ, τον Χέγκελ, τον Μπετόβεν, τον Βάγκνερ κλπ.
στις δύο Γερμανίες έκανε συναυλίες επί 4 δεκαετίες
ακόμα και μέσα στα Μνημόνια δεν έκραζε πολύ τους Γερμανούς
τους Αμερικάνους πάλι δεν τους χώνευε καθόλου

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34802
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Μίκης Θεοδωράκης: "ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΕΡΜΑΝΟΙ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 07 Σεπ 2021, 21:37

Jolly Roger έγραψε:
07 Σεπ 2021, 21:32
Μίκης δεν υπήρξε ποτέ αντιγερμανός εντωμεταξύ
τους αναγνώριζε ότι έδωσαν στον κόσμο τον Καντ, τον Χέγκελ, τον Μπετόβεν, τον Βάγκνερ κλπ.
στις δύο Γερμανίες έκανε συναυλίες επί 4 δεκαετίες
ακόμα και μέσα στα Μνημόνια δεν έκραζε πολύ τους Γερμανούς
τους Αμερικάνους πάλι δεν τους χώνευε καθόλου
Φαίνεται και από το γεγονός ότι από την πολεμική δράση του προβάλλει ότι "πολέμησε τον Δεκέμβρη".Ποιούς πολέμησε;όχι φυσικά τους Γερμανούς αλλά τους Άγγλους την ίδια στιγμή που ο Χίτλερ εξαπέλυσε την τελευταία επίθεσή του στις Αρδέννες.

Georg Von Balkanen
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: 04 Σεπ 2019, 11:33

Re: Μίκης Θεοδωράκης: "ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΕΡΜΑΝΟΙ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Georg Von Balkanen » 07 Σεπ 2021, 21:38

Jolly Roger έγραψε:
07 Σεπ 2021, 21:32
Μίκης δεν υπήρξε ποτέ αντιγερμανός εντωμεταξύ
τους αναγνώριζε ότι έδωσαν στον κόσμο τον Καντ, τον Χέγκελ, τον Μπετόβεν, τον Βάγκνερ κλπ.
στις δύο Γερμανίες έκανε συναυλίες επί 4 δεκαετίες
ακόμα και μέσα στα Μνημόνια δεν έκραζε πολύ τους Γερμανούς
τους Αμερικάνους πάλι δεν τους χώνευε καθόλου
Υγιείς δηλαδή

Georg Von Balkanen
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: 04 Σεπ 2019, 11:33

Re: Μίκης Θεοδωράκης: "ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΕΡΜΑΝΟΙ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Georg Von Balkanen » 07 Σεπ 2021, 21:39

Georg Von Balkanen έγραψε:
07 Σεπ 2021, 21:38
Jolly Roger έγραψε:
07 Σεπ 2021, 21:32
Μίκης δεν υπήρξε ποτέ αντιγερμανός εντωμεταξύ
τους αναγνώριζε ότι έδωσαν στον κόσμο τον Καντ, τον Χέγκελ, τον Μπετόβεν, τον Βάγκνερ κλπ.
στις δύο Γερμανίες έκανε συναυλίες επί 4 δεκαετίες
ακόμα και μέσα στα Μνημόνια δεν έκραζε πολύ τους Γερμανούς
τους Αμερικάνους πάλι δεν τους χώνευε καθόλου
Υγιείς δηλαδή
Με η

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Μίκης Θεοδωράκης: "ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΕΡΜΑΝΟΙ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 07 Σεπ 2021, 21:58

πατησιωτης έγραψε:
07 Σεπ 2021, 21:37
Jolly Roger έγραψε:
07 Σεπ 2021, 21:32
Μίκης δεν υπήρξε ποτέ αντιγερμανός εντωμεταξύ
τους αναγνώριζε ότι έδωσαν στον κόσμο τον Καντ, τον Χέγκελ, τον Μπετόβεν, τον Βάγκνερ κλπ.
στις δύο Γερμανίες έκανε συναυλίες επί 4 δεκαετίες
ακόμα και μέσα στα Μνημόνια δεν έκραζε πολύ τους Γερμανούς
τους Αμερικάνους πάλι δεν τους χώνευε καθόλου
Φαίνεται και από το γεγονός ότι από την πολεμική δράση του προβάλλει ότι "πολέμησε τον Δεκέμβρη".Ποιούς πολέμησε;όχι φυσικά τους Γερμανούς αλλά τους Άγγλους την ίδια στιγμή που ο Χίτλερ εξαπέλυσε την τελευταία επίθεσή του στις Αρδέννες.
ας πούμε ότι ο Μίκης (και κάθε κομμουνιστής) θα συμφωνούσε μαζί σου ότι ο Δεκέμβρης ήταν Έλληνες κατά Άγγλων και όχι Έλληνες κατά Ελλήνων. :lol:

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Μίκης Θεοδωράκης: "ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΕΡΜΑΝΟΙ"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 07 Σεπ 2021, 21:59

Georg Von Balkanen έγραψε:
07 Σεπ 2021, 21:38
Jolly Roger έγραψε:
07 Σεπ 2021, 21:32
Μίκης δεν υπήρξε ποτέ αντιγερμανός εντωμεταξύ
τους αναγνώριζε ότι έδωσαν στον κόσμο τον Καντ, τον Χέγκελ, τον Μπετόβεν, τον Βάγκνερ κλπ.
στις δύο Γερμανίες έκανε συναυλίες επί 4 δεκαετίες
ακόμα και μέσα στα Μνημόνια δεν έκραζε πολύ τους Γερμανούς
τους Αμερικάνους πάλι δεν τους χώνευε καθόλου
Υγιείς δηλαδή
για κοίτα sys3x, ο πρόντιγκαλ σαν επέστρεψε!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών