Μερικά στοιχεία για τους ΣΠΑΤΑ

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
deCaritaine
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 1195
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 15:56

Re: Μερικά στοιχεία για τους ΣΠΑΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από deCaritaine » 23 Φεβ 2020, 11:31

Πολωνική Ζαντρουγκα της Πελοποννήσου του 1400:
Εικόνα

Αρβανίτικη Μητρόπολη της Πελοποννήσου του 1400:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Hector Buas
Δημοσιεύσεις: 5640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 00:53

Re: Μερικά στοιχεία για τους ΣΠΑΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hector Buas » 23 Φεβ 2020, 11:46

deCaritaine έγραψε:
23 Φεβ 2020, 11:22
Μας γεμίζεις υπερηφάνεια μαν... οι ζάντρουγκες μας και οι κάποι μας πήγαιναν γαμιόντας αυτοκρατορίες που δεν μπορουσαν να τους κάνουν καλά: Βυζαντινούς, Φράγκους και Οθωμανούς. :smt005::smt005::smt005:

Να υποθέσω μονο οι καραμπουζουκλήδες Πρωτο-Αλβανίτες μπορουσαν να επιβάλουν λίγη τάξη, ε;
Μην το παίρνεις προσωπικά. Αν θυμάσαι, ήδη από το παλιό, έχω εκφράσει την άποψη μου πως εσυ είσαι γνήσιος απόγονος του Σπαρτιάτη βασιλιά Λεωνίδα. Και θα επαναλάβω εδώ πως είμαι απόλυτα σίγουρος για αυτό.

Για τους συγχωριανούς σου μιλάω...

Σημείωση: Εϊμαι ο μόνος που δεν βλέπω την "ανακάλυψη" σου για την Πολωνική ζάντρουγκα?

Άβαταρ μέλους
deCaritaine
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 1195
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 15:56

Re: Μερικά στοιχεία για τους ΣΠΑΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από deCaritaine » 23 Φεβ 2020, 11:51

Hector Buas έγραψε:
23 Φεβ 2020, 11:46
έχω εκφράσει την άποψη μου πως εσυ είσαι γνήσιος απόγονος του Σπαρτιάτη βασιλιά Λεωνίδα. Και θα επαναλάβω εδώ πως είμαι απόλυτα σίγουρος για αυτό.
Έχεις πει πολλές παπαριές γενικα και για αυτό το θέμα, κάθε βδομαδα και διαφορετική άποψη καταθέτεις. Προτιμώ "γνήσιος απόγονος" του Νικήτα Ρεντάκιου (και αυτό δικό σου).

Άβαταρ μέλους
Hector Buas
Δημοσιεύσεις: 5640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 00:53

Re: Μερικά στοιχεία για τους ΣΠΑΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hector Buas » 23 Φεβ 2020, 12:00

deCaritaine έγραψε:
23 Φεβ 2020, 11:51
Hector Buas έγραψε:
23 Φεβ 2020, 11:46
έχω εκφράσει την άποψη μου πως εσυ είσαι γνήσιος απόγονος του Σπαρτιάτη βασιλιά Λεωνίδα. Και θα επαναλάβω εδώ πως είμαι απόλυτα σίγουρος για αυτό.
Έχεις πει πολλές παπαριές γενικα και για αυτό το θέμα, κάθε βδομαδα και διαφορετική άποψη καταθέτεις...
...
Μπά, δεν νομίζω. Δεν έχω μετακινηθεί ούτε εκατοστό από την αρχική μου θέση. Κάτι λάθος θα κατάλαβες...
deCaritaine έγραψε:
23 Φεβ 2020, 11:51
...
Προτιμώ "γνήσιος απόγονος" του Νικήτα Ρεντάκιου (και αυτό δικό σου).
Έχεις σίγουρα καταλάβει τί έχω γράψει για τον Νικήτα;

Άβαταρ μέλους
deCaritaine
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 1195
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 15:56

Re: Μερικά στοιχεία για τους ΣΠΑΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από deCaritaine » 23 Φεβ 2020, 12:59

Hector Buas έγραψε:
23 Φεβ 2020, 12:00
Έχεις σίγουρα καταλάβει τί έχω γράψει για τον Νικήτα;
Δεν μπορείς να φανταστείς ποσό στα @@ έχω γραμμένες τις απόψεις σου γενικότερα, τόσο εγώ όσο και ο "προπάππος" μου Νικήτας εκ του τάφου :smt005:

Εσυ για πες οι πρόγονοι σου στο Λιοντάρι αναμίχθηκαν καθόλου με τους γείτονές τους Βελιγοστινούς ή διατήρησαν την ενδογαμία σε όλη τη διαδρομή τους ως τα Σπάτα; Αυτό ίσως εξηγεί το επίπεδο της αναλυτικής σου σκέψης.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9316
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Μερικά στοιχεία για τους ΣΠΑΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 23 Φεβ 2020, 13:11

Πολύ ειρωνία για τον Εκτορα βλέπω και δεν έχω καταλάβει τι υποστηρίζουν αυτοί που τον ειρωνεύονται. Δεν υπήρχαν μαζικές εγκαταστάσεις Σλάβων κυρίως στη Δυτική Πελοπόννησο? Δεν ομιλούνταν μέχρι το 1400 σλαβικές διάλεκτοι στον Ταύγετο? Το πλήθος των σλαβικών τοπωνυμίων στην περιοχή της Αρκαδίας και στη Λακωνία είναι τυχαίο? Αυτοί όλοι οι Σλάβοι εξαφανίστηκαν και παρέμειναν μόνο οι αρχαίοι Ελληνες κάτοικοι της Περιοχής? Τέλος οι Αρβανίτες που κατοικούσαν στην περιοχή της Αρκαδίας τον 15ο αιώνα και ήταν πολυάριθμοι σύμφωνα με την οθωμανική απογραφή του 15ου αιώνα τους έφαγε και αυτούς η μαρμάγκα? Και τώρα στην περιοχή κατοικούν μόνο καθαρόαιμοι Ελληνες απόγονοι των Αρχαίων Αρκάδων ?(Που ήταν Πελασγοί πάντως)

Άβαταρ μέλους
deCaritaine
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 1195
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 15:56

Re: Μερικά στοιχεία για τους ΣΠΑΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από deCaritaine » 23 Φεβ 2020, 13:25

Arisvilla έγραψε:
23 Φεβ 2020, 13:11
Πολύ ειρωνία για τον Εκτορα βλέπω και δεν έχω καταλάβει τι υποστηρίζουν αυτοί που τον ειρωνεύονται. Δεν υπήρχαν μαζικές εγκαταστάσεις Σλάβων κυρίως στη Δυτική Πελοπόννησο? Δεν ομιλούνταν μέχρι το 1400 σλαβικές διάλεκτοι στον Ταύγετο? Το πλήθος των σλαβικών τοπωνυμίων στην περιοχή της Αρκαδίας και στη Λακωνία είναι τυχαίο? Αυτοί όλοι οι Σλάβοι εξαφανίστηκαν και παρέμειναν μόνο οι αρχαίοι Ελληνες κάτοικοι της Περιοχής? Τέλος οι Αρβανίτες που κατοικούσαν στην περιοχή της Αρκαδίας τον 15ο αιώνα και ήταν πολυάριθμοι σύμφωνα με την οθωμανική απογραφή του 15ου αιώνα τους έφαγε και αυτούς η μαρμάγκα? Και τώρα στην περιοχή κατοικούν μόνο καθαρόαιμοι Ελληνες απόγονοι των Αρχαίων Αρκάδων ?(Που ήταν Πελασγοί πάντως)
Aν φέρεις #1 ποστ μου που αρνούμαι ΕΓΩ προσωπικά κάτι απο αυτά που αραδιασες να παραδεχθώ ότι έχει κάποιο νόημα η παρέμβαση σου και ότι έχεις κάποιου τύπου επαφή με το τι παίζεται εδώ πέρα.

Τεσπα, ο Εκτορας έχει μια μακροχρόνια σχέση πάθους μαζί μου και μου πρήζει τα παπάρια δέκα χρόνια τώρα, είμαι δεν είμαι στα ποστ του. Στα ΜΚΔ θα τον έκανα απλά Mute και θα ησύχαζα, αλλά δυστυχώς σε ένα φόρουμ σέρνεται αυτή η ιστορία συνεχώς κατι που είναι κουραστικό. Φταίω και εγώ γιατί δεν θέλω να τη λήξω οριστικά μονομερώς...

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9316
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Μερικά στοιχεία για τους ΣΠΑΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 23 Φεβ 2020, 13:36

deCaritaine έγραψε:
23 Φεβ 2020, 13:25
Arisvilla έγραψε:
23 Φεβ 2020, 13:11
Πολύ ειρωνία για τον Εκτορα βλέπω και δεν έχω καταλάβει τι υποστηρίζουν αυτοί που τον ειρωνεύονται. Δεν υπήρχαν μαζικές εγκαταστάσεις Σλάβων κυρίως στη Δυτική Πελοπόννησο? Δεν ομιλούνταν μέχρι το 1400 σλαβικές διάλεκτοι στον Ταύγετο? Το πλήθος των σλαβικών τοπωνυμίων στην περιοχή της Αρκαδίας και στη Λακωνία είναι τυχαίο? Αυτοί όλοι οι Σλάβοι εξαφανίστηκαν και παρέμειναν μόνο οι αρχαίοι Ελληνες κάτοικοι της Περιοχής? Τέλος οι Αρβανίτες που κατοικούσαν στην περιοχή της Αρκαδίας τον 15ο αιώνα και ήταν πολυάριθμοι σύμφωνα με την οθωμανική απογραφή του 15ου αιώνα τους έφαγε και αυτούς η μαρμάγκα? Και τώρα στην περιοχή κατοικούν μόνο καθαρόαιμοι Ελληνες απόγονοι των Αρχαίων Αρκάδων ?(Που ήταν Πελασγοί πάντως)
Aν φέρεις #1 ποστ μου που αρνούμαι ΕΓΩ προσωπικά κάτι απο αυτά που αραδιασες να παραδεχθώ ότι έχει κάποιο νόημα η παρέμβαση σου και ότι έχεις κάποιου τύπου επαφή με το τι παίζεται εδώ πέρα.

Τεσπα, ο Εκτορας έχει μια μακροχρόνια σχέση πάθους μαζί μου και μου πρήζει τα παπάρια δέκα χρόνια τώρα, είμαι δεν είμαι στα ποστ του. Στα ΜΚΔ θα τον έκανα απλά Mute και θα ησύχαζα, αλλά δυστυχώς σε ένα φόρουμ σέρνεται αυτή η ιστορία συνεχώς κατι που είναι κουραστικό. Φταίω και εγώ γιατί δεν θέλω να τη λήξω οριστικά μονομερώς...
Μα πραγματικά το έγραψα το σχόλιο γιατί δεν κατάλαβα τι παίζεται. Τες πα το κλείνω εδώ.

Άβαταρ μέλους
deCaritaine
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 1195
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 15:56

Re: Μερικά στοιχεία για τους ΣΠΑΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από deCaritaine » 23 Φεβ 2020, 13:56

Arisvilla έγραψε:
23 Φεβ 2020, 13:36
deCaritaine έγραψε:
23 Φεβ 2020, 13:25
Arisvilla έγραψε:
23 Φεβ 2020, 13:11
Πολύ ειρωνία για τον Εκτορα βλέπω και δεν έχω καταλάβει τι υποστηρίζουν αυτοί που τον ειρωνεύονται. Δεν υπήρχαν μαζικές εγκαταστάσεις Σλάβων κυρίως στη Δυτική Πελοπόννησο? Δεν ομιλούνταν μέχρι το 1400 σλαβικές διάλεκτοι στον Ταύγετο? Το πλήθος των σλαβικών τοπωνυμίων στην περιοχή της Αρκαδίας και στη Λακωνία είναι τυχαίο? Αυτοί όλοι οι Σλάβοι εξαφανίστηκαν και παρέμειναν μόνο οι αρχαίοι Ελληνες κάτοικοι της Περιοχής? Τέλος οι Αρβανίτες που κατοικούσαν στην περιοχή της Αρκαδίας τον 15ο αιώνα και ήταν πολυάριθμοι σύμφωνα με την οθωμανική απογραφή του 15ου αιώνα τους έφαγε και αυτούς η μαρμάγκα? Και τώρα στην περιοχή κατοικούν μόνο καθαρόαιμοι Ελληνες απόγονοι των Αρχαίων Αρκάδων ?(Που ήταν Πελασγοί πάντως)
Aν φέρεις #1 ποστ μου που αρνούμαι ΕΓΩ προσωπικά κάτι απο αυτά που αραδιασες να παραδεχθώ ότι έχει κάποιο νόημα η παρέμβαση σου και ότι έχεις κάποιου τύπου επαφή με το τι παίζεται εδώ πέρα.

Τεσπα, ο Εκτορας έχει μια μακροχρόνια σχέση πάθους μαζί μου και μου πρήζει τα παπάρια δέκα χρόνια τώρα, είμαι δεν είμαι στα ποστ του. Στα ΜΚΔ θα τον έκανα απλά Mute και θα ησύχαζα, αλλά δυστυχώς σε ένα φόρουμ σέρνεται αυτή η ιστορία συνεχώς κατι που είναι κουραστικό. Φταίω και εγώ γιατί δεν θέλω να τη λήξω οριστικά μονομερώς...
Μα πραγματικά το έγραψα το σχόλιο γιατί δεν κατάλαβα τι παίζεται. Τες πα το κλείνω εδώ.
Σε αυτήν την ιστορία εχω αναλάβει τον άχαρο ρόλο να επιχειρηματολογώ υπερασπιζόμενος όλους τους "μπασταρδεμένους" της Πελοποννήσου ως ένας από αυτούς, σαν παράπλευρη ενασχόληση του ΗΒ στην παρουσίαση της μυθοπλασίας του "Η Σάγκα της Master-Race ΣΠΑΤΑ, από τον Αιακό έως τον Εκτορα Μπουά".

Ολα αυτά ξεκίνησαν γιατί τόλμησα να γράψω κάπου το 2010-2011 ότι οι περισσότεροι μουσουλμάνοι της Πελοποννήσου το 1821 ήταν Αρβανίτες (Λαλαίοι, Βαρδουνιώτες: το 1/9 του συνόλου των Αρβανιτών κατά τον Φίνλαϋ). Αυτός εξω φρενών το γύρισε ότι "όχι οι Βαρδουνιώτες του Ταϋγέτου ήταν Πολωνοί σαν και σένα". Αντίστοιχα με τον Λούρο, τον Αρχικλέφταρο, τον Διάδοχο, τον Χαϊνη και άλλους που εχει κόντρα ξεκίνησε από κάτι άλλο αντίστοιχο. πχ αν τα μεταφέρω καλά, με τον Διάδοχο είχαν διαμάχη για τις αλεξίσφαιρες αρβανίτικες πουκαμίσες του μεσαίωνα που ήταν αντίστοιχες ή καλύτερες από chain mail(le), με τον Αρχικλεφταρο αν η αρβανίτικη επωνυμία μπαρτζης προέρχεται απο ποιμενική ορολογία χρωματος ζώων ή απο ίδια προέλευση με τη λατινική λέξη που έδωσε και το όνομα Μπαρτσελόνα και άλλα παρόμοια. Ολα αυτά τα παίρνει προσωπικά και το γυρνάει κατά σύστημα σε προσωπικές επιθέσεις.

Ρουμ
Δημοσιεύσεις: 2291
Εγγραφή: 27 Σεπ 2019, 12:36
Phorum.gr user: Πιτερ

Re: Μερικά στοιχεία για τους ΣΠΑΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ρουμ » 23 Φεβ 2020, 14:06

sport billy έγραψε:
15 Φεβ 2020, 03:18
:smt023:smt023:smt023

Επίσης και εγω εχω να παρατηρίσω τα εξείς.
Πολλά από τα ''σλαβικα'' τοπονυμια του εν λογω χάρτη ειναι σλαβοφανη και οχι σλαβικά.
Αλλα επισης σλαβοφανη που περιλαμβανει ο χάρτης ειναι χωρια που ιδρυθηκαν από Αρβανιτες.
Αλλα είναι τελείως ελληνικά .
Αυτο γιατί οι Βασμερ κλπ λαθεψανε και περιλάβανε στα σλαβικά τα χωρια με όνομα ,Τρίκαλα ,Κλένια κλπ :smt005::smt005:

Θελω να πω οτι τα οντως σλαβικα ειναι λιγότερα από τα σλαβοφανη[ τα οποια και περιεχει ο χάρτης]

Το συμπέρασμα δεν αλλάζει
Μικρη μειοψηφεια σε σχεση με το συνολο των μη σλαβικων

Πλειοψηφεία μονο κατα τόπους -ορεινα μέρη που σημειώθηκαν στο χάρτη.

Ρουμ
Δημοσιεύσεις: 2291
Εγγραφή: 27 Σεπ 2019, 12:36
Phorum.gr user: Πιτερ

Re: Μερικά στοιχεία για τους ΣΠΑΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ρουμ » 23 Φεβ 2020, 14:18

Arisvilla έγραψε:
23 Φεβ 2020, 13:11
Πολύ ειρωνία για τον Εκτορα βλέπω και δεν έχω καταλάβει τι υποστηρίζουν αυτοί που τον ειρωνεύονται. Δεν υπήρχαν μαζικές εγκαταστάσεις Σλάβων κυρίως στη Δυτική Πελοπόννησο? Δεν ομιλούνταν μέχρι το 1400 σλαβικές διάλεκτοι στον Ταύγετο? Το πλήθος των σλαβικών τοπωνυμίων στην περιοχή της Αρκαδίας και στη Λακωνία είναι τυχαίο? Αυτοί όλοι οι Σλάβοι εξαφανίστηκαν και παρέμειναν μόνο οι αρχαίοι Ελληνες κάτοικοι της Περιοχής? Τέλος οι Αρβανίτες που κατοικούσαν στην περιοχή της Αρκαδίας τον 15ο αιώνα και ήταν πολυάριθμοι σύμφωνα με την οθωμανική απογραφή του 15ου αιώνα τους έφαγε και αυτούς η μαρμάγκα?
Αγαπητο τρολλ.
Παρατεθηκε παραπάνω χάρτης που δειχνει ποια ειναι τα σλαβοφανη [ τα σλαβικα ειναι λιγοτερα] τοπονυμια στο Μωρια.
Τωρα μετρα ποσα χωρια εχει ο Μωριας και ποσους οικισμους
Κανε μια απλή μαθημετικη πραξη και ελα πες μας ποσο τα 100 των κατοικων κατοικουν σε σλαβοφωνη μερη.

Για τους Αρβανιτες που λες ειναι οι κλασσικες λαλακιες Νακρατζα και ΣΙΑ.
Αυτοι κατεβηκαν στη ανατολική Πελοπονησσο οπου βρηκαν κι αλλους εκει .

Δεν βαρεθηκες να κανεις και τις ιδιες ατοπες ερωτησεις σε ολα τα νηματα;; :003::003:

Ειναι του τυπου που ελεγες ''Οι Καραγκουνηδες και οι Σαρακατσανοι ειναι μαλλον '''γλωσσικα εξελληνισμενοι''' Βλαχοι οι Αρβανιτες :fp::hammer:

Ρουμ
Δημοσιεύσεις: 2291
Εγγραφή: 27 Σεπ 2019, 12:36
Phorum.gr user: Πιτερ

Re: Μερικά στοιχεία για τους ΣΠΑΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ρουμ » 23 Φεβ 2020, 17:57

deCaritaine έγραψε:
23 Φεβ 2020, 11:31
Πολωνική Ζαντρουγκα της Πελοποννήσου του 1400:
Εικόνα

Αρβανίτικη Μητρόπολη της Πελοποννήσου του 1400:
Εικόνα
Μοιάζουν με τα Γκρεκια των Σαρακατσάνων

Άβαταρ μέλους
Hector Buas
Δημοσιεύσεις: 5640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 00:53

Re: Μερικά στοιχεία για τους ΣΠΑΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hector Buas » 23 Φεβ 2020, 20:58

deCaritaine έγραψε:
23 Φεβ 2020, 12:59
...
Δεν μπορείς να φανταστείς ποσό στα @@ έχω γραμμένες τις απόψεις σου γενικότερα, τόσο εγώ όσο και ο "προπάππος" μου Νικήτας εκ του τάφου :smt005:
...
Όπως είναι φυσικό, δεν μπορώ και ούτε έχω σκοπό να σε σταματήσω να χρησιμοποιείς τα "ιδιαίτερα" μέρη του σώματος σου με όποιον τρόπο θεωρείς εσύ καλύτερο κάθε φορά...
deCaritaine έγραψε:
23 Φεβ 2020, 13:25
...
Τεσπα, ο Εκτορας έχει μια μακροχρόνια σχέση πάθους μαζί μου και μου πρήζει τα παπάρια δέκα χρόνια τώρα, είμαι δεν είμαι στα ποστ του. Στα ΜΚΔ θα τον έκανα απλά Mute και θα ησύχαζα, αλλά δυστυχώς σε ένα φόρουμ σέρνεται αυτή η ιστορία συνεχώς κατι που είναι κουραστικό. Φταίω και εγώ γιατί δεν θέλω να τη λήξω οριστικά μονομερώς...
Ο Έκτορας δεν έχει καμμία απολύτως εμμονή μαζί σου. Ασχολείται μόνο με τα θέματα που τον ενδιαφέρουν και σε αυτά πετάγεσαι εσύ και σχολιάζεις. Όσο για τον αν θα το λήξεις το θέμα από την μεριά σου, γιατί δεν το κάνεις να ησυχάσουμε όλοι;

Θα σου πώ εγώ γιατί δεν το κάνεις. Εδώ και πολύ καιρό "ανεβάζεις" νήματα τα οποία δεν τα "υποστηρίζει" κανείς και γι' αυτό πάνε άπατα. Και αυτό δεν μπορείς να το δεχθείς γιατί πάντα επιζητάς την προσοχή και την επιδοκιμασία των "άλλων", δηλαδή όλων εκείνων τους οποίους χαρακτήρισα στο παρελθόν "κλακαδόρους" σου.

Θα σου πρότεινα λοιπόν να ανοίξεις ένα καινούριο νήμα με ότι θέμα θέλεις και να φωνάξεις και όποιον θέλει να το υποστηρίξετε μαζί. Και σου υπόσχομαι πως, αν το θέμα που θα χειριστείς δεν αφορά τους Αρβανίτες, δεν θα κάνω κανένα σχόλιο σε αυτό.

Αλλά πολύ φοβάμαι πως δεν θα το κάνεις...
deCaritaine έγραψε:
23 Φεβ 2020, 13:56
...
Σε αυτήν την ιστορία εχω αναλάβει τον άχαρο ρόλο να επιχειρηματολογώ υπερασπιζόμενος όλους τους "μπασταρδεμένους" της Πελοποννήσου ως ένας από αυτούς, σαν παράπλευρη ενασχόληση του ΗΒ στην παρουσίαση της μυθοπλασίας του "Η Σάγκα της Master-Race ΣΠΑΤΑ, από τον Αιακό έως τον Εκτορα Μπουά".
...
Σε αυτό το νήμα αυτοχρίστηκες υπερασπιστής των "μπασταρδεμένων" της Πελοποννήσου... Δεν σου το ζήτησε κανένας...

Ρουμ
Δημοσιεύσεις: 2291
Εγγραφή: 27 Σεπ 2019, 12:36
Phorum.gr user: Πιτερ

Re: Μερικά στοιχεία για τους ΣΠΑΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ρουμ » 23 Φεβ 2020, 21:30

Hector Buas έγραψε:
23 Φεβ 2020, 20:58
Βρε Μπουα δεν αφηνετε τους τοπικισμους :smt017
να παμε στο προκειμενο. :g030:

Γιατι δεν προχωρας στη παραθεση για τους Αρβανιτες

Άβαταρ μέλους
LOUROS
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 23:31

Re: Μερικά στοιχεία για τους ΣΠΑΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LOUROS » 24 Φεβ 2020, 00:47

Ρουμ έγραψε:
23 Φεβ 2020, 21:30
Hector Buas έγραψε:
23 Φεβ 2020, 20:58
Βρε Μπουα δεν αφηνετε τους τοπικισμους :smt017
να παμε στο προκειμενο. :g030:

Γιατι δεν προχωρας στη παραθεση για τους Αρβανιτες
Ο Μπουας έχει γράψει μια Βίβλο απο ιστορίες για τους Αρβανίτες, με αρκετά ψιλό-ενδιαφέροντα στοιχεία αλλά ουσιαστικά καμμια καινοτομία.

Το κόνσεπτ των Λατινόφωνων Αλβανών δεν είναι καινούρια εφεύρεση, υπήραν οι Αρβανιτόβλαχοι και τους έχει καταγράψει η Ιστορία. Ολα τα άλλα για δήθεν καταγωγή απο αρχαίους Έλλ, Θράκες, Βησιγότθους, τον Νεοπτόλεμο, Αχιλλέα, Βυζαντινούς Αυτοκράτορες κτλ, είναι ωραία μεν, αλλά δεν κάνουν τους Αρβανίτες κάτι ξεχωριστό απο άλλους Βαλκάνιους.

Αυτό βέβαια δεν του αρεσει του Μπουγα, και σαν γνήσιος ξεροκέφαλος Αρβανίτης συνεχίζει το βιολί του.
We're on a mission from God 777

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών