Τι κομμα θα ηταν σημερα οι δολοφονοι του Καποδιστρια?

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές

Τι κομμα θα ηταν σημερα οι δολοφονοι του Καποδιστρια?

ΝΔ
30
56%
Συριζα
5
9%
ΚΙΝΑΛ(πρωην ΠΑΣΟΚ)
1
2%
ΚΚΕ
4
7%
Μερα25
1
2%
Βελοπουλος
2
4%
Χρυση Αυγη
8
15%
Τζημερος
1
2%
Καρατζαφερης
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Κωνσταντοπουλου
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Αλλο κομμα
2
4%
 
Σύνολο ψήφων: 54

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Τι κομμα θα ηταν σημερα οι δολοφονοι του Καποδιστρια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 11 Δεκ 2021, 16:35

Γκουερινο 4 έγραψε:
11 Δεκ 2021, 16:24
Chainis έγραψε:
11 Δεκ 2021, 16:06
Ζαποτέκος έγραψε:
11 Δεκ 2021, 15:46

Ο Πετρόμπεης έχασε και άλλον γιο, τον Ιωάννη Μαυρομιχάλη στο Νιόκαστρο.
SpoilerShow
Όταν έχασε τον γιό του Ιωάννη απευθύνθηκε στους Έλληνες :
«Αδελφοί Έλληνες! Ευχαρίστως έπιον και το πικρόν τούτο ποτήριον. Εθυσιάσθη ενδόξως μαχόμενος υπέρ πίστεως και υπέρ πατρίδος και έτερος φίλτατός μου υιός Ιωάννης Μαυρομιχάλης, όστις ετραυματίσθη κατά την εν Νεοκάστρω μάχην εις τας 14 του παρόντος ανδρείως πολεμών τον βάρβαρον εχθρόν, και μετά οκτώ ημέρας παρέδωκε το πνεύμα του εις τον Θεόν. Ούτος ο ένδοξος μάρτυς της φιλτάτης ελευθερίας, ήδη επαναπαύεται εις τους κόλπους του Αβραάμ και αγάλλεται αξιωθείς να επισφραγίση την δόξαν του με τοιούτον έντιμον θάνατον. Γαίαν έχοις ελαφράν, τέκνον γλυκύτατον των αθανάτων προπατόρων σου, άξιον και των μαχιμωτάτων αδερφού σου και θείου σου Ηλιού και Κυριακούλη εφάμιλλον! ο θάνατός σου ήδη βαλσαμόνει τας κινδυνώδεις πληγάς, όσας αι δειναί περιστάσεις ήνοιξαν εις την καρδίαν μου, επειδή με δίδει χρηστάς ελπίδας ότι της Σπαρτιατικής ευθαρσίας σου το παράδειγμα το αξιομίμητον θα ελευθέρωση το πατρώον έδαφος από την στυγεράν παρουσίαν των απάνθρωπων τυράννων˙ ναι αδερφοί Έλληνες! και φίλτατοί μου Σπαρτιάται! το γενναίον παράδειγμα του νεανίσκου τούτου μιμούμενοι δράμετε να εκδικηθήτε το αίμα του» Πετρόμπεης Μαυρομιχάλης. Εν Τριπολιτσά
Εικόνα
Eπίσης έχασε τον ξάδερφό του Πιέρο Βοϊδή Μαυρομιχάλη στο Μανιάκι. Και έναν Πιερράκο Μαυρομιχάλη στην Μεθώνη.
Συνολικά λένε πως 42 μέλη έχασαν οι Μαυρομιχαλαίοι στον αγώνα ( ίσως και οι 3 κλάδοι μαζί : Πιερραίοι , Βοϊδήδες , Γιανναίοι ).
Τον Γιάννη δεν τον θυμόμουν.
Οι άλλοι απο το ευρύτερο σόι, δευτεροτριτοτέταρτα ξαδέρφια εχω καμία 200ρια που τους 150 δεν τους ξέρω καν, δεν μετράνε για συγγενείς.
Μην συγκρινεις το τότε με το τώρα, ειδικά σε μέρη όπως η Μάνη
Τότε οι πατριες ήταν μεγάλη υπόθεση
Η απόφαση για την δολοφονία του Καποδίστρια πάρθηκε στην Ύδρα ανάμεσα σε κουντουριωτηδες και μαυρομιχαλαιους
Οι κουντουριωτηδες παραχώρησαν την τιμή για το χαλασμα του τυρανου στους μαυριμιχαλαιους γιατί έδωσαν εκατόμβη νεκρών στον αγωνα

Εμείς δεν είμαστε ούτε ποταμισιες πουστρες, ούτε φιλελεφτ
Πριν πεθάνεις τράβα στην Μάνη και προσκύνησε τον τοπο
Ευχαριστησε τον Πέτρο και τον Γιώργο Μαυρομιχάλη που σήμερα είσαι ελεύθερος
Και στα λέει αυτά ένας γέννημα θρέμμα Θεσσαλονικιός
Πας καλά ρε;

Πιο ανεξάρτητη εξωτερική πολιτική από τον Καποδίστρια δεν έκανε κανένας, δες στις παραινέσεις στον μετέπειτα φονιά του Γ. Μαυρομιχάλη τι του έλεγε για τις ξένες δυνάμεις, που μετά από την συζήτηση τους ο ίδιος είπε ότι ο κυβερνήτης τον έκανε να ντρέπεται.

Ψάξε γιατί από το πρωτόκολλο της Πετρούπολης και του Λονδίνου που ήθελε αυτόνομη Πελοπόννησο πως πήγαμε στην συμφωνία του Λονδίνου που επέβαλε ανεξάρτητη Ελλάδα που περιέλαβε όλη την Ρούμελη και τι ρόλο έπαιξε ο τακτικός στρατός του Καποδίστρια στην Ρούμελη.

Σου είπα, αν θες να κρίνεις σωστά πρέπει να ξεχωρίσεις την περίοδο της επανάστασης με τα καλά και τα στραβά της από την περίοδο θεμελίωσης του κράτους που άρχισε με τον Καποδίστρια το 1828 και συνεχίστηκε από τον Όθωνα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Chainis την 11 Δεκ 2021, 16:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17027
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Τι κομμα θα ηταν σημερα οι δολοφονοι του Καποδιστρια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 11 Δεκ 2021, 16:35

Γκουερινο 4 έγραψε:
11 Δεκ 2021, 13:20
Chainis έγραψε:
11 Δεκ 2021, 12:35
Τύποι σαν τους δολοφόνους του Καποδίστρια θα ήταν σήμερα όλοι όσοι δεν θέλουν ισχυρό και σύγχρονο κράτος, όσοι εναντιώνονται σε κάθε τι καινούργιο, όσοι θέλουν να συντηρούν το μαγαζάκι τους και να εκβιάζουν χωρίς να δίνουν τίποτα στο κράτος αλλά μόνο να παίρνουν.

Πάει το μυαλό σας πουθενά;
Οι μαυρομιχαλαιοι δηλαδή δεν έδωσαν τίποτα στη πατριδα,μονο κάτι δεκάδες ζωες
Ο Καποδίστριας το αρχιδι τι έδωσε;
Το Γιάννης κερνάει και Γιάννης πίνει;
Υπάρχουμε ως χώρα χάρη στην τριετή διακυβέρνησή του.
Επίσης και η Ελβετία υπαρχει χάρη σε αυτόν
Ακόμα και σήμερα οι Ελβετοί λένε, "Ελβετός από τη γαλλική πλευρά" ή την ιταλική ή τη γερμανική και όμως κανείς τους ούτε κουβέντα για μαμά πατρίδα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Juno την 11 Δεκ 2021, 16:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15078
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Τι κομμα θα ηταν σημερα οι δολοφονοι του Καποδιστρια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 11 Δεκ 2021, 16:37

Στρακαστρουκας έγραψε:
27 Σεπ 2021, 23:20
Σαν σημερα δολοφονηθηκε ο Ιωαννης Καποδιστριας. Σε τι κομμα πιστευετε θα ανηκαν οι δολοφονοι αν αυτη γινοταν σημερα?
ΟΧΙΤΖΗΔΕΣ,
ΑΝΤΙΕΜΒΟΛΙΑΣΤΕΣ,
ΘΑΜΑΣΠΑΡΑΚΑΛΑΝΕΝΑΜΑΣΔΑΝΕΙΣΟΥΝΑΚΗΔΕΣ
Παπαδογκαγκαδες


ΕΥΚΟΛΆΚΙ...
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Τι κομμα θα ηταν σημερα οι δολοφονοι του Καποδιστρια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 21 Δεκ 2022, 00:39

Λίγο πριν πεθάνει, ο Αλέξανδρος Υψηλάντης , σε υπόμνημά του από την Βιέννη ( 1/1/1828 ) προς τον τσάρο Νικόλαο Α΄, αδελφό και διάδοχο του τσάρου Αλεξάνδρου , φρόντισε να διευκρινίσει τα κίνητρά του για την Επανάσταση στην Μολδοβλαχία σε σχέση με την Ρωσία. Στο υπόμνημα αποδίδει ευθύνες στον Έλληνα υπουργό εξωτερικών , Ιωάννη Καποδίστρια , ο οποίος - κατά τον Αλ. Υψηλάντη - είχε ενθαρρύνει την Επανάσταση. Ο Υψηλάντης ουσιαστικά θεωρούσε πως ο Καποδίστριας τον είχε ξεγελάσει. Στο ίδιο υπόμνημα αναφέρει πως παρακινήθηκε επίσης από την αόριστη μεν , αλλά ευμενή στάση που κρατούσε ο τσάρος Αλέξανδρος για το ελληνικό ζήτημα σε ιδιωτικές τους συζητήσεις.

Μετά από εξαετή φυλάκισιν , απελευθερωθείς επί τέλους (...) κατηναγκασμένος από της ελεεινής καταστάσεως της υγείας μου (...) το καθήκον μοι επιβάλλει όπως αποπειραθώ ν' απολογηθώ ενώπιον της Υμετέρας Αυτοκρατορικής Μεγαλειότητος , εμπιστευόμενος εις την φρόνησιν Υμών γεγονότα μέχρι της σήμερον κρυπτόμενα εν τω στήθει μου και ων η αποκάλυψις μου επιβάλλεται δια να τύχω της οφειλομένης μοι δικαιοσύνης. Πάντες σχεδόν οι περί της Επαναστάσεως των Ελλήνων γράψαντες έκρινον εύλογον όπως μιλήσωσι και περί εμού και (...) τας αυτάς επανέλαβον συκοφαντίας , πάντα συνεσώρευσαν τα σφάλματα επ' εμού και πάσαν κατέβαλον δύναμιν όπως παραστήσωσιν εμέ , ενώπιον του Κοινού , νέον μανιωδώς φιλόδοξον , όστις εν τη παράφρονι εξάψει αυτού και άνευ ελπίδος σωτηρίας, έσυρε το έθνος αυτού εις την απώλειαν. Ουδέν τούτου ψευδέστερον (...) Επίστευσα ότι η ώρα του ζήλου εσήμανε δι' εμέ και την συμβουλήν του κόμιτος Καποδιστρίου λαβών,εδέχθην. Ήν δέ τότε τό έτος 1820 αρχόμενον, καθ' ην εποχήν η Οθωμανική Πύλη διεκήρυξε θανάσιμον πόλεμον κατά του Αλή πασά των Ιωαννίνων. Το περιστατικόν τούτο , όπερ συνεχώρει τοις Έλλησι τον εξοπλισμόν , προήγαγε την έξαψιν και τας ελπίδας αυτών εις το άκρον. Ουδαμώς εγενόμην ο έσχατος , όπως διακρίνων τα εκ τούτου προκύψαντα ωφελήματα. Ο κόμις Καποδίστριας , όν συνεβουλεύθην , συνεφώνησε πρός τήν γνώμην μου, εύρε τα σχέδια καί τάς παρασκευάς μου καλάς και καταλλήλους καί μοί συνεβούλευσεν ίνα ενεργήσω και επιχειρήσω τήν έναρξιν τούτων μη δεικνύων δισταγμόν τινα περί της επιτυχίας. Αυτή εφαίνετο αυτώ συνδεομένη προς την πολιτικήν της Ρωσίας. Όταν οι Έλληνες κατώρθωνον διά των προσπαθειών αυτών την απόσεισιν του ζυγού της Πύλης , όταν δια της δυνάμεως των όπλων και της θέσεως αυτών ανθίσταντο κατά των Τούρκων , εθεωρούντο αν ως ελεύθεροι. Ιδού η αρχή εφ' ής εστηρίχθη πάσα επιχείρησις και καθ' ήν ενήργησα εν πάση πεποιθήσει, πιστεύων ότι η Α,Μ, ο Αυτοκράτωρ ην εντελώς σύμφωνος , ως αυτός ούτος ευδοκήσας , μοί ωμίλησε πλειστάκις εν Πετρουπόλει και εν Τσάρσκοϊ Σέλω . Αληθές, ότι η Α.Μ. ωμίλει πάντοτε αορίστως , αλλά πάντοτε επίσης μετ' ευμενείας τοιαύτης , οία εξήπτεν έτι μάλλον τας ελπίδας μου και μετέτρεπεν εις βέβαιον μέλλον . (...) Αγνοώ εάν το εις τας εκφράσεις της Α.Μ. του Αυτοκράτορος αόριστον περιεχόμενον έπεισεν τον κόμιτα Καποδίστριαν , δια να θεωρήση περιττόν όπως πληροφορήση την Α.Μ. περί των καθέκαστον όλων μου των σχεδίων και προθέσεών μου. Αλλά τότε , σφάλλων , με ημπόδισε , και εις το σφάλμα αυτό οφείλω πάσας τας δυστυχίας μου.

Στην ίδια επιστολή ο Υψηλάντης τονίζει ότι αναγκάστηκε να επισπεύσει το κίνημα όταν αντιλήφθηκε ότι η Πύλη γνώριζε πλέον την ύπαρξη συνωμοσίας και συνεχίζει :

H βραδύτης όπως ζητήσω την οριστικήν άδειάν μου εις το κατεπείγον τούτο οφείλεται προπαντός δε, εις την σκέψιν του κόμιτος Καποδιστρίου , ότι εάν μη ήμην πλέον εν τη Ρωσική υπηρεσία , τούτο εξησθένει επί του πνεύματος των Ελλήνων το ηθικόν αποτέλεσμα της επιχειρήσεώς μου . Εξ Ιασίου μόνον εζήτησα την παραίτησίν μου.

( Ιωάννης Φιλήμων , Δοκίμιον Ιστορικόν περί της Ελληνικής Επαναστάσεως )
Ιστορία των Ελλήνων , ΔΟΜΗ
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών