Δεκέμβριος 2008: Το άγνωστο πολιτικό παρασκήνιο των ημερών που κάηκε η Αθήνα

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14894
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Δεκέμβριος 2008: Το άγνωστο πολιτικό παρασκήνιο των ημερών που κάηκε η Αθήνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 05 Δεκ 2021, 22:23

πατησιωτης έγραψε:
05 Δεκ 2021, 21:42
dna replication έγραψε:
05 Δεκ 2021, 21:28
αν αυτό είναι το αγνωστο πολιτικό παρασκήνιο
υποθέτω οτι το γνωστό πολιτικό παρασκήνιο είναι το σχέδιο "Πυθία"
Με βάση τα όσα έγιναν μετά και τα όσα άλλωστε είχαν αρχίσει να φαίνονται (εδώ να θυμίσουμε ότι εν μέσω ταραχών ο Σημίτης στη βουλή προέβλεψε την έλευση του ΔΝΤ) μάλλον άλλο ήταν το παρασκήνιο.
Τα επεισόδια ήσαν σικέ και οργανωμένα από όλο το ελληνικό πολιτικό σύστημα και η πίεση ήταν προς τα έξω για να πάρουν λεφτά ή μάλλον για να τους επιτραπεί να μη πάρουν μέτρα.
Αυτά φυσικά δεν ήταν δυνατόν να τα ξέρει κανείς από τότε αλλά μετά τη συνεργασία του συριζα με τους καραμανλικούς και τον ίδιο τον Παυλόπουλο έξι χρόνια αργότερα δεν γίνεται να τα βλέπουμε με τον ίδιο τρόπο.
Βγείτε εσείς να τα κάψετε για να πω εγώ στη Μέρκελ και τον Σαρκοζύ ότι αντιμετωπίζω επανάσταση και δεν μπορώ να πάρω μέτρα φαίνεται ότι ήταν το πραγματικό παρασκήνιο.
Εν πάσει περιπτώσει κατά τη διάρκεια των επεισοδίων τα σπρεντ των ελληνικών ομολόγων ανέβηκαν στις 350 μονάδες.Φυσικά τότε κανείς δεν τα παρακολουθούσε και ούτε ήξεραν οι πιο πολλοί τι ήταν.
Μέσα Ιανουαρίου 2009 ο Γερμανός υπουργός Οικονομικών δήλωσε ότι καμμιά χώρα της ευρωζώνης δεν θα χρεωκοπήσει.Τα σπρεντ έπεσαν,ο Καραμανλής έδιωξε τον Αλογοσκούφη και πήρε τον Παπαθανασίου που αμέσως βγήκε στις αγορές και σκούπισε 35 δις ευρώ,όσα χρειάζονταν και με το παραπάνω για όλο το 2009.

Τότε μπήκε ο Μαρκογιαννάκης στο υπουργείο Εσωτερικών και δόθηκε διαταγή στην αστυνομία να ρίχνει ξύλο.Τα υπόλοιπα είναι γνωστά.
Ξεχασες να προσθεσεις οτι η γη ειναι επιπεδη.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16600
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Δεκέμβριος 2008: Το άγνωστο πολιτικό παρασκήνιο των ημερών που κάηκε η Αθήνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 05 Δεκ 2021, 22:24

georgebi έγραψε:
05 Δεκ 2021, 21:15
Φρέσκο φρέσκο από τη νεολαία της καρδίας μας :g094:

στις τραπεζες λεφτα, στην νεολαια σφαιρες
ηρθε η ωρα για τις δικες μας μερες

...
να παρουμε λεφτα εμεις και οι τραπεζες τις σφαιρες;
η να παρουμε και εμεις λεφτα και οχι αλλες σφαιρες;
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14894
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Δεκέμβριος 2008: Το άγνωστο πολιτικό παρασκήνιο των ημερών που κάηκε η Αθήνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 05 Δεκ 2021, 22:25

Υδράργυρος έγραψε:
05 Δεκ 2021, 22:21
dna replication έγραψε:
05 Δεκ 2021, 21:25
Parrot έγραψε:
05 Δεκ 2021, 14:29
Τηλεοπτικά πλάνα έδειχναν ακόμα και δεκατριάχρονους να πετροβολούν την αστυνομία. Ρεπορτάζ των σημαντικότερων ξένων μέσων μαζικής ενημέρωσης τόνισαν τα προβλήματα της ελληνικής οικονομίας ως αιτία των ταραχών, και αυτά τα προβλήματα έπαιξαν σίγουρα ρόλο. Όπως και άλλες μικρότερες ευρωπαϊκές οικονομίες, η Ελλάδα πλήττεται από την παγκόσμια ύφεση. Οι δύο βασικές τις βιομηχανίες, η ναυτιλία και ο τουρισμός, έχουν αρχίσει να νιώθουν τον αντίκτυπο της πιστωτικής συρρίκνωσης και της μειωμένης καταναλωτικής ζήτησης».
:lol:
καμμία σχέση, το τελευταιο μεγάλο πάρτυ της εποχής της οικονομικής ανάπτυξης και του καταναλωτισμού ήταν
Απο το σεπτεμβριο ειχε σκασει η φουσκα. Ολοι εβλεπαν οτι κατι κακο ερχεται. Παρα το παρτυ που γινοταν με κρατικες δαπανες και που αφορουσε μια μειοψηφια, η οικονομια ηδη αγκομαχουσε. Εγω πχ απο το 2004 εβλεπα το εισοδημα μου να μειωνεται και η δουλεια μου να γινεται ολοενα πιο δυσκολη
Καλα, εσυ δεν εισαι και το καλυτερο παραδειγμα...
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11192
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Δεκέμβριος 2008: Το άγνωστο πολιτικό παρασκήνιο των ημερών που κάηκε η Αθήνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 05 Δεκ 2021, 22:25

Τα παραπονα σας στον μπατσο που εκτελεσε τον 15χρονο
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25515
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Δεκέμβριος 2008: Το άγνωστο πολιτικό παρασκήνιο των ημερών που κάηκε η Αθήνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 05 Δεκ 2021, 22:34

Οργισμένος έγραψε:
05 Δεκ 2021, 22:25
Υδράργυρος έγραψε:
05 Δεκ 2021, 22:21
dna replication έγραψε:
05 Δεκ 2021, 21:25

:lol:
καμμία σχέση, το τελευταιο μεγάλο πάρτυ της εποχής της οικονομικής ανάπτυξης και του καταναλωτισμού ήταν
Απο το σεπτεμβριο ειχε σκασει η φουσκα. Ολοι εβλεπαν οτι κατι κακο ερχεται. Παρα το παρτυ που γινοταν με κρατικες δαπανες και που αφορουσε μια μειοψηφια, η οικονομια ηδη αγκομαχουσε. Εγω πχ απο το 2004 εβλεπα το εισοδημα μου να μειωνεται και η δουλεια μου να γινεται ολοενα πιο δυσκολη
Καλα, εσυ δεν εισαι και το καλυτερο παραδειγμα...
Εγω τυπε τοτε δουλευα στη βιομηχανια. Δεν ημουν δυ σαν και σενα, που ειχαν φτασει οι μισθοι 5 χιλιαρικα λες και ηταν στελεχη πολυεθνικων για να κοβουν ενημερωτητες 8-12.
Εγω εκεινη την περιοδο εβλεπα γραμμες παραγωγης να σταματανε γιατι "συμφερει καλυτερα να ερχεται απ εξω ετοιμο". Οταν ξεκινησα να δουλευω εκει το 97 το 100% του τζιρου ηταν παραγομενα προιοντα. Το 2011 τα οαραγομενα ηταν το 10% του τζιρου. Αυτο δειχνει τι ειχε συμβει τα προηγουμενα χρονια, και ηταν το λεγομενο ελλειμμα ανταγωνιστικοτητας της ελληνικης οικονομιας.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14894
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Δεκέμβριος 2008: Το άγνωστο πολιτικό παρασκήνιο των ημερών που κάηκε η Αθήνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 05 Δεκ 2021, 23:21

Υδράργυρος έγραψε:
05 Δεκ 2021, 22:34
Οργισμένος έγραψε:
05 Δεκ 2021, 22:25
Υδράργυρος έγραψε:
05 Δεκ 2021, 22:21


Απο το σεπτεμβριο ειχε σκασει η φουσκα. Ολοι εβλεπαν οτι κατι κακο ερχεται. Παρα το παρτυ που γινοταν με κρατικες δαπανες και που αφορουσε μια μειοψηφια, η οικονομια ηδη αγκομαχουσε. Εγω πχ απο το 2004 εβλεπα το εισοδημα μου να μειωνεται και η δουλεια μου να γινεται ολοενα πιο δυσκολη
Καλα, εσυ δεν εισαι και το καλυτερο παραδειγμα...
Εγω τυπε τοτε δουλευα στη βιομηχανια. Δεν ημουν δυ σαν και σενα, που ειχαν φτασει οι μισθοι 5 χιλιαρικα λες και ηταν στελεχη πολυεθνικων για να κοβουν ενημερωτητες 8-12.
Εγω εκεινη την περιοδο εβλεπα γραμμες παραγωγης να σταματανε γιατι "συμφερει καλυτερα να ερχεται απ εξω ετοιμο". Οταν ξεκινησα να δουλευω εκει το 97 το 100% του τζιρου ηταν παραγομενα προιοντα. Το 2011 τα οαραγομενα ηταν το 10% του τζιρου. Αυτο δειχνει τι ειχε συμβει τα προηγουμενα χρονια, και ηταν το λεγομενο ελλειμμα ανταγωνιστικοτητας της ελληνικης οικονομιας.
oyte ton lhgonta
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34750
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Δεκέμβριος 2008: Το άγνωστο πολιτικό παρασκήνιο των ημερών που κάηκε η Αθήνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 06 Δεκ 2021, 14:09

Υδράργυρος έγραψε:
05 Δεκ 2021, 22:17
πατησιωτης έγραψε:
05 Δεκ 2021, 21:06
nostromos έγραψε:
05 Δεκ 2021, 14:31


παπαριες ...
O άλλος κόσμος που είναι εφικτός τους ήλθε ένα χρόνο μετά με το μνημόνιο.Πήραν αυτό που τους άξιζε και με κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ. :D
Πονας μπουμερ;
Οι αντιμνημονιακοί πόνεσαν,μπούμερ ή μη.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20836
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Δεκέμβριος 2008: Το άγνωστο πολιτικό παρασκήνιο των ημερών που κάηκε η Αθήνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 06 Δεκ 2021, 14:14

:roll::roll:



Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Mel
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2021, 18:04

Re: Δεκέμβριος 2008: Το άγνωστο πολιτικό παρασκήνιο των ημερών που κάηκε η Αθήνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mel » 06 Δεκ 2021, 14:20

πατησιωτης έγραψε:
05 Δεκ 2021, 21:42
dna replication έγραψε:
05 Δεκ 2021, 21:28
αν αυτό είναι το αγνωστο πολιτικό παρασκήνιο
υποθέτω οτι το γνωστό πολιτικό παρασκήνιο είναι το σχέδιο "Πυθία"
Με βάση τα όσα έγιναν μετά και τα όσα άλλωστε είχαν αρχίσει να φαίνονται (εδώ να θυμίσουμε ότι εν μέσω ταραχών ο Σημίτης στη βουλή προέβλεψε την έλευση του ΔΝΤ) μάλλον άλλο ήταν το παρασκήνιο.
Τα επεισόδια ήσαν σικέ και οργανωμένα από όλο το ελληνικό πολιτικό σύστημα και η πίεση ήταν προς τα έξω για να πάρουν λεφτά ή μάλλον για να τους επιτραπεί να μη πάρουν μέτρα.
Αυτά φυσικά δεν ήταν δυνατόν να τα ξέρει κανείς από τότε αλλά μετά τη συνεργασία του συριζα με τους καραμανλικούς και τον ίδιο τον Παυλόπουλο έξι χρόνια αργότερα δεν γίνεται να τα βλέπουμε με τον ίδιο τρόπο.
Βγείτε εσείς να τα κάψετε για να πω εγώ στη Μέρκελ και τον Σαρκοζύ ότι αντιμετωπίζω επανάσταση και δεν μπορώ να πάρω μέτρα φαίνεται ότι ήταν το πραγματικό παρασκήνιο.
Εν πάσει περιπτώσει κατά τη διάρκεια των επεισοδίων τα σπρεντ των ελληνικών ομολόγων ανέβηκαν στις 350 μονάδες.Φυσικά τότε κανείς δεν τα παρακολουθούσε και ούτε ήξεραν οι πιο πολλοί τι ήταν.
Μέσα Ιανουαρίου 2009 ο Γερμανός υπουργός Οικονομικών δήλωσε ότι καμμιά χώρα της ευρωζώνης δεν θα χρεωκοπήσει.Τα σπρεντ έπεσαν,ο Καραμανλής έδιωξε τον Αλογοσκούφη και πήρε τον Παπαθανασίου που αμέσως βγήκε στις αγορές και σκούπισε 35 δις ευρώ,όσα χρειάζονταν και με το παραπάνω για όλο το 2009.
Τότε μπήκε ο Μαρκογιαννάκης στο υπουργείο Εσωτερικών και δόθηκε διαταγή στην αστυνομία να ρίχνει ξύλο.Τα υπόλοιπα είναι γνωστά.
Επειδή νομίζω οτι θυμάμαι αρκετα καλά τα γεγονότα ,οι ταραχες σταμάτησαν τα χριστούγεννα μιας και οι ταραξίες πήγαν στα μερη καταγωγής των για να κανουν τις διακοπες τους.Ο Μαρκογιαννάκης πράγματι μπήκε τον Γενάρη,ξύλο όμως έφαγαν κάτι κρητικοί αγρότες στον Πειραιά όχι νεαροί αναρχικοί.Εκει πρέπει να ήταν που κατέβηκε και ο ΓΑΠ και έκλαιγε απο τα δακρυγονα-(η έκανε οτι εκλαιγε whatever).Φαντάζομαι η σκλήρη πλέον στάση της αστυνομίας οφείλονταν στο ξεφτιλικι του προηγούμενου μήνα και τη δημοσκοπική κατάρρευση του Καραμανλή όχι επειδή κατάφεραν και δανείστηκαν το ποσό που έπρεπε.

Παλαιοελλαδίτης
Δημοσιεύσεις: 5415
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 12:51

Re: Δεκέμβριος 2008: Το άγνωστο πολιτικό παρασκήνιο των ημερών που κάηκε η Αθήνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιοελλαδίτης » 06 Δεκ 2021, 14:26

Αν θυμάμαι καλά, επεισόδια γίνονταν και μετά την αλλαγή του χρόνου, όχι όμως στην ίδια κλίμακα.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Δεκέμβριος 2008: Το άγνωστο πολιτικό παρασκήνιο των ημερών που κάηκε η Αθήνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 06 Δεκ 2021, 14:38

Εγώ ποτέ δε κατάλαβα, που βρεθήκαν τόσο γρήγορα τόσες μολότοφ και στην αθήνα και αλλού και κατακάψανε την Αθήνα.
Εμένα να μου πεις τώρα ότι σου κάνανε αυτό και αυτό, για να τα πάρω στη κράνα και να αποφασίσω να ρίξω μολότοφ, θα χρειαστώ τουλάχιστον
δύο 48ωρα για να ετοιμαστώ.
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25132
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Δεκέμβριος 2008: Το άγνωστο πολιτικό παρασκήνιο των ημερών που κάηκε η Αθήνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 06 Δεκ 2021, 14:53

Esperos έγραψε:
06 Δεκ 2021, 14:38
Εγώ ποτέ δε κατάλαβα, που βρεθήκαν τόσο γρήγορα τόσες μολότοφ και στην αθήνα και αλλού και κατακάψανε την Αθήνα.
Εμένα να μου πεις τώρα ότι σου κάνανε αυτό και αυτό, για να τα πάρω στη κράνα και να αποφασίσω να ρίξω μολότοφ, θα χρειαστώ τουλάχιστον
δύο 48ωρα για να ετοιμαστώ.
Το λέμε τόσον καιρό, αλλά δεν ακούτε
Η μόνη κοινωνική ομάδα με οργάνωση και σοβαρή διοικητική επιμέλεια σε αυτόν τον τόπο είναι οι αναρχικοί
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20836
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Δεκέμβριος 2008: Το άγνωστο πολιτικό παρασκήνιο των ημερών που κάηκε η Αθήνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 06 Δεκ 2021, 14:57

Εικόνα

Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20836
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Δεκέμβριος 2008: Το άγνωστο πολιτικό παρασκήνιο των ημερών που κάηκε η Αθήνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 06 Δεκ 2021, 18:09

Τα παιδιά αφιερώνουν τις ζωγραφιές τους στον Αλέξη που θα ήταν 28 ετών…






Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20836
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Δεκέμβριος 2008: Το άγνωστο πολιτικό παρασκήνιο των ημερών που κάηκε η Αθήνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 06 Δεκ 2021, 22:06

:o:o:o

Εικόνα





Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών