Γιατί ο Στάλιν έκανε τόσες πολλές εκκαθαρίσεις ;

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Γιατί ο Στάλιν έκανε τόσες πολλές εκκαθαρίσεις ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 25 Ιαν 2022, 22:05

BlastFromThePast έγραψε:
25 Ιαν 2022, 22:00
Nandros έγραψε:
25 Ιαν 2022, 21:58
BlastFromThePast έγραψε:
25 Ιαν 2022, 21:46

Σε τι διαφωνούσαν λοιπόν με τον φασίστα, ω μύστη της σοβιετικής ιστορίας, που καθόλου τυχαία δε μιλάς απλά για να αναπαράξεις βλακείες που μισοάκουσες και που σίγουρα ξέρεις σε τι αναφέρεσαι;
Εγώ πήγα Πολωνία και Βουλγαρία την δεκαετία του '70 και είδα με τα ματάκια μου.
Εσύ τί είδες και πότε;
.
Θα δες πολύ σκληρό σοσιαλισμό, πώς άντεξες.
Ξανά: Εσύ τί είδες και πότε;
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Γιατί ο Στάλιν έκανε τόσες πολλές εκκαθαρίσεις ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 25 Ιαν 2022, 22:05

BlastFromThePast έγραψε:
25 Ιαν 2022, 21:17
Chainis έγραψε:
25 Ιαν 2022, 21:06
BlastFromThePast έγραψε:
25 Ιαν 2022, 21:01

Πώς είσαι εσύ; Κάτι τέτοια μίζερα πράγματα. Δεν θα τους αποκαλούσα ανθρώπους ποτέ.
Δεν βγάζει νόημα η απάντηση σου.
Συγνώμη, ξέχασα ότι μιλάω σε φασιστάκο. Ρωτάς ποια φασιστοειδή και φέρνω εσένα για παράδειγμα. Στο ανθρωπιστικό καθεστώς της Σοβιετικής Ένωσης θα ήσουν φυλακή, στο χουντικό, φασιστικό, δυστοπικό καθεστώς της ελληνικής δικτατορίας των Λεβέντηδων και των Μαρινάκηδων, είσαι ελεύθερος.

Ποια χώρα δείχνει έμπρακτα τον σεβασμό της στα ανθρώπινα δικαιώματα; Φυσικά η Σοβιετική Ένωση.
Εγώ παρ όλο που δεν είμαι φασίστας είναι βέβαιο ότι θα ήμουν σε Γκουλάγκ στην ΕΣΣΔ γιατί θα έλεγα τα ίδια που λέω εδώ.

Εσύ ρε χαμένο κορμί δεν λες και γράφεις ότι σου κατεβαίνει κατά του αστικού καθεστωτος εδώ και όπου γουσταρεις;
Πως και δεν είσαι φυλακή η εξορία από το καπιταλιστικο καταπιεστικο καθεστως;

Αν έγραφες και έλεγες τα ίδια κατά του καθεστώτος της φασιστικής ΕΣΣΔ νομίζεις ότι θα ήσουν ελεύθερος;

Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα για τον σεβασμό των ανθρωπίνων δικαιωμάτων στην ΕΣΣΔ και δυστυχώς για σένα έχουν βγει στην φορά.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

BlastFromThePast
Δημοσιεύσεις: 2481
Εγγραφή: 22 Ιουν 2020, 19:14

Re: Γιατί ο Στάλιν έκανε τόσες πολλές εκκαθαρίσεις ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BlastFromThePast » 25 Ιαν 2022, 22:06

taliban έγραψε:
25 Ιαν 2022, 22:03
Nandros έγραψε:
25 Ιαν 2022, 22:00
taliban έγραψε:
25 Ιαν 2022, 21:49


Κλασσικός κουμουνιστής :wave:
Ρε μλκα μου πού φυτρώνουν τέτοια φρούτα; :003:
.

Ρε φίλε είναι κατάντια . Γελάω απ την μια αλλά απ την αλλή σκέφτομαι να είναι νέος κόσμος και να τα χάφτει ακόμη.
Κάπου έλεος...
Κατάντια είναι να ανοίγεις το στόμα σου και μετά να θυμάσαι ότι δεν έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάς και να προσπαθείς να βρεις τόπο να το κλείσεις.

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 10990
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Γιατί ο Στάλιν έκανε τόσες πολλές εκκαθαρίσεις ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 25 Ιαν 2022, 22:06

πατησιωτης έγραψε:
25 Ιαν 2022, 21:57
Στρακαστρουκας έγραψε:
25 Ιαν 2022, 21:53
Εχω μια αλλη ερωτηση. Γιατι οι δυτικοι αγνοησαν τις εκκαθαρισεις οταν γινανε και τις θυμηθηκαν μονο μετα το τελος του Β ΠΠ? Δεν ειναι λιγο παραξενο οτι θυμηθηκαν τις εκτελεσεις αυτες καμια δεκαετια μετα αφου γινανε?
Δεν τις αγνόησαν.Από που προκύπτει ότι τις αγνόησαν;τώρα εάν θέλεις να πεις ότι θα έπρεπε να κάνουν πολιτική βάσει των εσωτερικών εκκαθαρίσεων και όχι με βάση ποιός ήταν πιο επικίνδυνος,ο Χίτλερ ή ο Στάλιν ,ε,δεν γίνεται έτσι η πολιτική.
Οι δυτικοι αγνοησαν τις μαζικες εκκαθαρισεις την δεκαετια του 30 και εστιασαν στις δικες της Μοσχας. Τις μαζικες εκτελεσεις τις θυμηθηκαν μετα απο καμια δεκαετια και τις χρησιμοποιησαν για να δαιμονοποιησουν τον Σταλιν βασιζομενοι σε μαρτυριες Σοβιετικων που ειχαν λογους να δαιμονοποιησουν την ΕΣΣΔ και οι οποιοι ζουσαν στην Δυση. Τα τεραστια νουμερα που ακουγονται για ενα εκατομμυριο εκτελεσεις σε δυο χρονια, δεν εχουν λογικη. Πιστευω οτι η ΕΣΣΔ επεσε θυμα της μυστικοπαθειας της, επειδη ηθελε να καλυψει τις εκτελεσεις βρεθηκε εκτεθιμενη στην προπαγανδα του εχθρου
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11635
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Γιατί ο Στάλιν έκανε τόσες πολλές εκκαθαρίσεις ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 25 Ιαν 2022, 22:06

Dwarven Blacksmith έγραψε:
25 Ιαν 2022, 22:04
taliban έγραψε:
25 Ιαν 2022, 22:03
Nandros έγραψε:
25 Ιαν 2022, 22:00

Ρε μλκα μου πού φυτρώνουν τέτοια φρούτα; :003:
.

Ρε φίλε είναι κατάντια . Γελάω απ την μια αλλά απ την αλλή σκέφτομαι να είναι νέος κόσμος και να τα χάφτει ακόμη.
Κάπου έλεος...
Εγώ πάλι σκέφτομαι κρίμα να μη μπορεί κανείς μετά από δύο διευκρινήσεις να μην μπορεί καταλάβει ότι τον ρωτάνε επί ποιου θέματος ήταν οι διαφωνίες και όχι με ποιο πρόσωπο. Αλλά οκ, δεν μπορούν όλοι.
Ε μάλλον έχεις και εσύ ένα θέμα στην αντίληψη μαζί με τον φίλο σου.
Γιατί ως γνωστόν υπάρχουν οι κακοί φασίστες και οι καλοί...τύπου Στάλιν όπου η διαφωνία έχει διαφορετική κατάληξη ή ότι προστάξει το κόμμα ή η ιδεολογία.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11635
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Γιατί ο Στάλιν έκανε τόσες πολλές εκκαθαρίσεις ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 25 Ιαν 2022, 22:07

BlastFromThePast έγραψε:
25 Ιαν 2022, 22:06
taliban έγραψε:
25 Ιαν 2022, 22:03
Nandros έγραψε:
25 Ιαν 2022, 22:00

Ρε μλκα μου πού φυτρώνουν τέτοια φρούτα; :003:
.

Ρε φίλε είναι κατάντια . Γελάω απ την μια αλλά απ την αλλή σκέφτομαι να είναι νέος κόσμος και να τα χάφτει ακόμη.
Κάπου έλεος...
Κατάντια είναι να ανοίγεις το στόμα σου και μετά να θυμάσαι ότι δεν έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάς και να προσπαθείς να βρεις τόπο να το κλείσεις.
Θέλει ο φασίστας να κρυφτεί και η χαρά δεν τον αφήνει ένα πράμα.. :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος taliban την 25 Ιαν 2022, 22:09, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

BlastFromThePast
Δημοσιεύσεις: 2481
Εγγραφή: 22 Ιουν 2020, 19:14

Re: Γιατί ο Στάλιν έκανε τόσες πολλές εκκαθαρίσεις ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BlastFromThePast » 25 Ιαν 2022, 22:07

Chainis έγραψε:
25 Ιαν 2022, 22:05

Εσύ ρε χαμένο κορμί δεν λες και γράφεις ότι σου κατεβαίνει κατά του αστικού καθεστωτος εδώ και όπου γουσταρεις;
Πως και δεν είσαι φυλακή η εξορία από το καπιταλιστικο καταπιεστικο καθεστως;
Εμάς τους έξυπνους, ικανούς και παραγωγικούς μας έχουν ανάγκη οι εκμεταλλευτές για να πλουτίζουν.
Εσάς τους χαζούς, ανίκανους και βάρος στην κοινωνία σας έχουν ανάγκη οι εκμεταλλευτές για να τους στηρίζετε.

Αλίμονο αν αρχίσουν να μας στέλνουν στη φυλακή έτσι εύκολα, θα πεινάσουν. Μόνο όταν διατρέχουν μεγάλους κινδύνους.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Γιατί ο Στάλιν έκανε τόσες πολλές εκκαθαρίσεις ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 25 Ιαν 2022, 22:09

taliban έγραψε:
25 Ιαν 2022, 22:06
Dwarven Blacksmith έγραψε:
25 Ιαν 2022, 22:04
taliban έγραψε:
25 Ιαν 2022, 22:03



Ρε φίλε είναι κατάντια . Γελάω απ την μια αλλά απ την αλλή σκέφτομαι να είναι νέος κόσμος και να τα χάφτει ακόμη.
Κάπου έλεος...
Εγώ πάλι σκέφτομαι κρίμα να μη μπορεί κανείς μετά από δύο διευκρινήσεις να μην μπορεί καταλάβει ότι τον ρωτάνε επί ποιου θέματος ήταν οι διαφωνίες και όχι με ποιο πρόσωπο. Αλλά οκ, δεν μπορούν όλοι.
Ε μάλλον έχεις και εσύ ένα θέμα στην αντίληψη μαζί με τον φίλο σου.
Γιατί ως γνωστόν υπάρχουν οι κακοί φασίστες και οι καλοί...τύπου Στάλιν όπου η διαφωνία έχει διαφορετική κατάληξη ή ότι προστάξει το κόμμα ή η ιδεολογία.
Δεν ξέρω τι σου είναι γνωστό. Ξέρω όμως ότι σε ρωτάνε κάτι και εσύ σκούζεις φασίστας φασίστας. :102:
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11635
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Γιατί ο Στάλιν έκανε τόσες πολλές εκκαθαρίσεις ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 25 Ιαν 2022, 22:09

Dwarven Blacksmith έγραψε:
25 Ιαν 2022, 22:09
taliban έγραψε:
25 Ιαν 2022, 22:06
Dwarven Blacksmith έγραψε:
25 Ιαν 2022, 22:04

Εγώ πάλι σκέφτομαι κρίμα να μη μπορεί κανείς μετά από δύο διευκρινήσεις να μην μπορεί καταλάβει ότι τον ρωτάνε επί ποιου θέματος ήταν οι διαφωνίες και όχι με ποιο πρόσωπο. Αλλά οκ, δεν μπορούν όλοι.
Ε μάλλον έχεις και εσύ ένα θέμα στην αντίληψη μαζί με τον φίλο σου.
Γιατί ως γνωστόν υπάρχουν οι κακοί φασίστες και οι καλοί...τύπου Στάλιν όπου η διαφωνία έχει διαφορετική κατάληξη ή ότι προστάξει το κόμμα ή η ιδεολογία.
Δεν ξέρω τι σου είναι γνωστό. Ξέρω όμως ότι σε ρωτάνε κάτι και εσύ σκούζεις φασίστας φασίστας. :102:
Βουλωμένο γράμμα διαβάζεις :lol:

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Γιατί ο Στάλιν έκανε τόσες πολλές εκκαθαρίσεις ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 25 Ιαν 2022, 22:11

BlastFromThePast έγραψε:
25 Ιαν 2022, 22:07
Chainis έγραψε:
25 Ιαν 2022, 22:05

Εσύ ρε χαμένο κορμί δεν λες και γράφεις ότι σου κατεβαίνει κατά του αστικού καθεστωτος εδώ και όπου γουσταρεις;
Πως και δεν είσαι φυλακή η εξορία από το καπιταλιστικο καταπιεστικο καθεστως;
Εμάς τους έξυπνους, ικανούς και παραγωγικούς μας έχουν ανάγκη οι εκμεταλλευτές για να πλουτίζουν.
Εσάς τους χαζούς, ανίκανους και βάρος στην κοινωνία σας έχουν ανάγκη οι εκμεταλλευτές για να τους στηρίζετε.

Αλίμονο αν αρχίσουν να μας στέλνουν στη φυλακή έτσι εύκολα, θα πεινάσουν. Μόνο όταν διατρέχουν μεγάλους κινδύνους.
Λάθος τα λες!
Σε όσους αριστεράντζες έπεσαν στην πλώρη μου, πάντα τους έφταιγε κάτι:
Η δουλειά, το αφεντικό, το σύστημα, η ΝΤΠ, η κακούργα κενωνία, ο ανάδρομος Ερμής, το κέρατο μου, οτιδήποτε αλλά ποτέ η τεμπελιά τους!
Γι αυτό είναι αριστεροί, αφού περιμένουν από το κράτος να τους δώσει καρέκλα και να ταΐζει την τεμπελιά τους, χωρίς να παράγουν κάτι. :c020:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Γιατί ο Στάλιν έκανε τόσες πολλές εκκαθαρίσεις ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 25 Ιαν 2022, 22:12

Στρακαστρουκας έγραψε:
25 Ιαν 2022, 22:06
....Τα τεραστια νουμερα που ακουγονται για ενα εκατομμυριο εκτελεσεις σε δυο χρονια, δεν εχουν λογικη. ....
Έχουν.
Επισημσ έχει βγει μετά την διάλυση της ΕΣΣΔ και από τα αρχεία της ότι οι εκτελέσεις της περιόδου αυτης ήταν πάνω από 700.000.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Γιατί ο Στάλιν έκανε τόσες πολλές εκκαθαρίσεις ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 25 Ιαν 2022, 22:13

taliban έγραψε:
25 Ιαν 2022, 22:09
Dwarven Blacksmith έγραψε:
25 Ιαν 2022, 22:09
taliban έγραψε:
25 Ιαν 2022, 22:06


Ε μάλλον έχεις και εσύ ένα θέμα στην αντίληψη μαζί με τον φίλο σου.
Γιατί ως γνωστόν υπάρχουν οι κακοί φασίστες και οι καλοί...τύπου Στάλιν όπου η διαφωνία έχει διαφορετική κατάληξη ή ότι προστάξει το κόμμα ή η ιδεολογία.
Δεν ξέρω τι σου είναι γνωστό. Ξέρω όμως ότι σε ρωτάνε κάτι και εσύ σκούζεις φασίστας φασίστας. :102:
Βουλωμένο γράμμα διαβάζεις :lol:
Οκ να κάνουμε ένα τεστ. Στην ερώτηση "γιατί πήρες κλήση;" είναι το "η τροχαία μου την έδωσε" σωστή απάντηση;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Γιατί ο Στάλιν έκανε τόσες πολλές εκκαθαρίσεις ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 25 Ιαν 2022, 22:16

taliban έγραψε:
25 Ιαν 2022, 21:25
πατησιωτης έγραψε:
25 Ιαν 2022, 21:21
Η αρχική ερώτηση βέβαια δεν απαντήθηκε.Η ερώτηση δεν ήταν γιατί ο Στάλιν εξόντωνε άσχετους και μη κομμουνιστές αλλά γιατί εξόντωνε κομμουνιστές.Η πλειοψηφία των μελών της κεντρικής επιτροπής του κόμματος όταν κατέλαβε την εξουσία καταδικάσθηκε τη δεκαετία του 30.
Γιατί διαφωνούσαν.-
Όχι.
Γιατί ήταν λαϊκοί ήρωες και άρα επικίνδυνος ανταγωνιστές.
Οι περισσότεροι.
Πολλοί από αυτούς μέσα σε 15 χρόνια είχαν διαφθαρεί τελείως από την απόλυτη εξουσία και ήταν εύκολο να τους φάει.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11635
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Γιατί ο Στάλιν έκανε τόσες πολλές εκκαθαρίσεις ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 25 Ιαν 2022, 22:18

Dwarven Blacksmith έγραψε:
25 Ιαν 2022, 22:13
taliban έγραψε:
25 Ιαν 2022, 22:09
Dwarven Blacksmith έγραψε:
25 Ιαν 2022, 22:09

Δεν ξέρω τι σου είναι γνωστό. Ξέρω όμως ότι σε ρωτάνε κάτι και εσύ σκούζεις φασίστας φασίστας. :102:
Βουλωμένο γράμμα διαβάζεις :lol:
Οκ να κάνουμε ένα τεστ. Στην ερώτηση "γιατί πήρες κλήση;" είναι το "η τροχαία μου την έδωσε" σωστή απάντηση;
Να το κάνουμε ντε αφού επιμένεις. Χαλάω γω χατίρια ;

Multiple choice :003:

''Είμαι πωρωμένος κουμουνιστής'' , με στριμώχνουν στην γωνία για τον φασίστα πατερούλη τι κάνω;
1) '' πετάω τη μπάλα στην εξέδρα''
2)''φωνάζω την υπόλοιπη φάρα για υποστήριξη ''
3) " είμαι αμπλαούμπλας ".

Με την ησυχία σου.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Γιατί ο Στάλιν έκανε τόσες πολλές εκκαθαρίσεις ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 25 Ιαν 2022, 22:19

BlastFromThePast έγραψε:
25 Ιαν 2022, 21:31
πατησιωτης έγραψε:
25 Ιαν 2022, 21:21
Η αρχική ερώτηση βέβαια δεν απαντήθηκε.Η ερώτηση δεν ήταν γιατί ο Στάλιν εξόντωνε άσχετους και μη κομμουνιστές αλλά γιατί εξόντωνε κομμουνιστές.Η πλειοψηφία των μελών της κεντρικής επιτροπής του κόμματος όταν κατέλαβε την εξουσία καταδικάσθηκε τη δεκαετία του 30.
Σε ένα αντίστοιχο σενάριο εδώ, θα αναρωτιόσουν γιατί να καταδικαστεί ο Πάγκαλος.
Τόσο αδιανόητο σου φαίνεται ένα κόμμα να στηρίζεται σε ιδεολογικές αρχές και να μην είναι απλά μία συμφωνία για μοιρασιά των κλοπιμαίων όπου κόρακας καράκου μάτι δε βγάζει.
Σιγά που το 70% της κεντρικής επιτροπής των μπολσεβίκων πρόδοσε τις αρχές του!
Μάλλον δεν έχεις συναίσθηση πόσο γελοίος γίνεσαι.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών