Κορνήλιος Καστοριάδης

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Κορνήλιος Καστοριάδης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 27 Ιουν 2022, 21:38

Beria έγραψε:
27 Ιουν 2022, 21:30
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 21:02
Γαληνός έγραψε:
27 Ιουν 2022, 20:48
Δεν έχει σημασία που δεν "πετυχε" η τάδε προβλεψη..
Φιλόσοφος ήταν, οχι Προφητης..

Κι εμείς, κατά καιρούς, έχουμε γράψει πολλες βλακείες, κι έχουμε πει ακόμα περισσοτερες μλκιες...

Κι όλοι οι Φιλόσοφοι.
Αλλιώς θα ήταν θρησκεία η φιλοσοφία.

Τα παραπανω, δεν μικραίνουν τον Τιτανα Κορν. Καστοριάδη.

Αν και δεν έχω ασχοληθεί ακόμα σοβαρά με τα κείμενα του (ίσως δεν πριλαβω κ ποτε)
Αυτό που γράφει για τα αυταρχικά στοιχεία του μαρξισμού ή για την αφέλεια των αναρχικών, με βρίσκουν απολύτως σύμφωνο
Το θέμα για μένα, δεν είναι οι προβλέψεις του Καστοριάδη. Το θέμα είναι πως έφτανε σε αυτές. Όταν μου λέει πως το σύστημα θα καταρρεύσει
γιατί θα ξεθωριάσουν οι αξίες, κάπως παραξενεύομαι και ρωτώ τι εννοεί ο φιλόσοφος :D
Εάν αναφέρεσαι στη κατάρρευση της ΕΣΣΔ, οι τροτσκιστές (από τους οποίους ξεκίνησε ο ΚΚ) είχαν αναλύσει σε βάθος το σοβιετικό κράτος και ήξεραν τις αντιφάσεις του.

Οι πιο ενδιαφέρουσες ιδέες του, πάντως, δεν ήταν για το μέλλον του υπαρκτού, ήταν η ανάλυση του για τον τρόπο που οι εξωθεσμικες συνθήκες, οι φαντασιακές όπως τις έλεγε (κουλτούρα, γλώσσα, συγκρουσιακες ιδέες) αναδιαμορφωνουν την κοινωνία.
Ενδιαφέρον. Για να προβοκάρω το νήμα και στο πλαίσιο challenge προς τον Αρίστο και τον Alienway ο Καστοριάδης έχει σχέση με τη Σχολή της Φρανκφούρτης και τον μεταμοντερνισμό? :D Εξ'οσων έχω διαβάσει στο φόρουμ και σε διάφορα sites οι φρανκφουρτιανοί κάτι τέτοια έλεγαν, για το πως επηρεάζουν η γλώσσα και η κουλτούρα την κοινωνία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κορνήλιος Καστοριάδης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Ιουν 2022, 21:41

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 21:38
Beria έγραψε:
27 Ιουν 2022, 21:30
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 21:02


Το θέμα για μένα, δεν είναι οι προβλέψεις του Καστοριάδη. Το θέμα είναι πως έφτανε σε αυτές. Όταν μου λέει πως το σύστημα θα καταρρεύσει
γιατί θα ξεθωριάσουν οι αξίες, κάπως παραξενεύομαι και ρωτώ τι εννοεί ο φιλόσοφος :D
Εάν αναφέρεσαι στη κατάρρευση της ΕΣΣΔ, οι τροτσκιστές (από τους οποίους ξεκίνησε ο ΚΚ) είχαν αναλύσει σε βάθος το σοβιετικό κράτος και ήξεραν τις αντιφάσεις του.

Οι πιο ενδιαφέρουσες ιδέες του, πάντως, δεν ήταν για το μέλλον του υπαρκτού, ήταν η ανάλυση του για τον τρόπο που οι εξωθεσμικες συνθήκες, οι φαντασιακές όπως τις έλεγε (κουλτούρα, γλώσσα, συγκρουσιακες ιδέες) αναδιαμορφωνουν την κοινωνία.
Ενδιαφέρον. Για να προβοκάρω το νήμα και στο πλαίσιο challenge προς τον Αρίστο και τον Alienway ο Καστοριάδης έχει σχέση με τη Σχολή της Φρανκφούρτης και τον μεταμοντερνισμό? :D Εξ'οσων έχω διαβάσει στο φόρουμ και σε διάφορα sites οι φρανκφουρτιανοί κάτι τέτοια έλεγαν, για το πως επηρεάζουν η γλώσσα και η κουλτούρα την κοινωνία.
Πολύ Αρίστο διαβάζεις.

Κάτι τέτοια έλεγαν οι μεν, κάτι τέτοια έλεγαν οι δε, το μπουζούκι είναι όργανο άρα ο αστυνόμος είναι μπουζούκι.

Πλέρια ενημέρωση. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κορνήλιος Καστοριάδης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Ιουν 2022, 21:45

Επ' ευκαιρία, ξέρετε ποια άποψη είχε ο Καστοριάδης για τον Συκουτρή;

:lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Κορνήλιος Καστοριάδης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 27 Ιουν 2022, 21:47

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 21:41
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 21:38
Beria έγραψε:
27 Ιουν 2022, 21:30


Εάν αναφέρεσαι στη κατάρρευση της ΕΣΣΔ, οι τροτσκιστές (από τους οποίους ξεκίνησε ο ΚΚ) είχαν αναλύσει σε βάθος το σοβιετικό κράτος και ήξεραν τις αντιφάσεις του.

Οι πιο ενδιαφέρουσες ιδέες του, πάντως, δεν ήταν για το μέλλον του υπαρκτού, ήταν η ανάλυση του για τον τρόπο που οι εξωθεσμικες συνθήκες, οι φαντασιακές όπως τις έλεγε (κουλτούρα, γλώσσα, συγκρουσιακες ιδέες) αναδιαμορφωνουν την κοινωνία.
Ενδιαφέρον. Για να προβοκάρω το νήμα και στο πλαίσιο challenge προς τον Αρίστο και τον Alienway ο Καστοριάδης έχει σχέση με τη Σχολή της Φρανκφούρτης και τον μεταμοντερνισμό? :D Εξ'οσων έχω διαβάσει στο φόρουμ και σε διάφορα sites οι φρανκφουρτιανοί κάτι τέτοια έλεγαν, για το πως επηρεάζουν η γλώσσα και η κουλτούρα την κοινωνία.
Πολύ Αρίστο διαβάζεις.

Κάτι τέτοια έλεγαν οι μεν, κάτι τέτοια έλεγαν οι δε, το μπουζούκι είναι όργανο άρα ο αστυνόμος είναι μπουζούκι.

Πλέρια ενημέρωση. :lol:
Καλά δεν έγραψα πως ο ΚΚ ήταν και αυτός στη σχολή της Φρανκφούρτης. Επειδή είμαι βιτσιόζος όμως, μία ακόμα αναφορά της εν λόγω Σχολής
εδώ μέσα, δε θα με χάλαγε :D

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κορνήλιος Καστοριάδης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Ιουν 2022, 21:52

έργο_μακέτο έγραψε:
27 Ιουν 2022, 21:38
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 20:49
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 20:24


ΓΑΛΗ, τι ονοματοθηρία είναι αυτή που σε έχει καταλάβει τελευταίως; :)
Δεν είναι ονοματοθηρία, είναι στοιχειώδης προσπάθεια κατανόησης γιατί χωρίς στοιχεία σύγκρισης δεν βγάζω νόημα, είμαι οπτικός τύπος. :lol:
Μαλλόν υπεροπτικός τύπος.
Αν εννοείς ότι έχω καλύτερη αμφιθεατρική άποψη από σένα, σαφώς και έχω. Εσύ είσαι τύπου κάπου πήγα, κάποιον είδα, κάτι μου' πε για ένα φύλλο.

Σε κάθε περίπτωση, να τις ψάχνετε λίγο περισσότερο τις λέξεις, δεν αποδίδουν πάντοτε το νόημα που πιστεύετε.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4286
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Κορνήλιος Καστοριάδης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 27 Ιουν 2022, 21:57

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 21:52
έργο_μακέτο έγραψε:
27 Ιουν 2022, 21:38
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 20:49


Δεν είναι ονοματοθηρία, είναι στοιχειώδης προσπάθεια κατανόησης γιατί χωρίς στοιχεία σύγκρισης δεν βγάζω νόημα, είμαι οπτικός τύπος. :lol:
Μαλλόν υπεροπτικός τύπος.
Αν εννοείς ότι έχω καλύτερη αμφιθεατρική άποψη από σένα, σαφώς και έχω. Εσύ είσαι τύπου κάπου πήγα, κάποιον είδα, κάτι μου' πε για ένα φύλλο.

Σε κάθε περίπτωση, να τις ψάχνετε λίγο περισσότερο τις λέξεις, δεν αποδίδουν πάντοτε το νόημα που πιστεύετε.
Το αστείο είναι ότι νομίζεις πως είσαι σε θέση να ξέρεις τι πιστεύω.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8645
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Κορνήλιος Καστοριάδης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 27 Ιουν 2022, 22:05

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 21:38
Beria έγραψε:
27 Ιουν 2022, 21:30
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 21:02


Το θέμα για μένα, δεν είναι οι προβλέψεις του Καστοριάδη. Το θέμα είναι πως έφτανε σε αυτές. Όταν μου λέει πως το σύστημα θα καταρρεύσει
γιατί θα ξεθωριάσουν οι αξίες, κάπως παραξενεύομαι και ρωτώ τι εννοεί ο φιλόσοφος :D
Εάν αναφέρεσαι στη κατάρρευση της ΕΣΣΔ, οι τροτσκιστές (από τους οποίους ξεκίνησε ο ΚΚ) είχαν αναλύσει σε βάθος το σοβιετικό κράτος και ήξεραν τις αντιφάσεις του.

Οι πιο ενδιαφέρουσες ιδέες του, πάντως, δεν ήταν για το μέλλον του υπαρκτού, ήταν η ανάλυση του για τον τρόπο που οι εξωθεσμικες συνθήκες, οι φαντασιακές όπως τις έλεγε (κουλτούρα, γλώσσα, συγκρουσιακες ιδέες) αναδιαμορφωνουν την κοινωνία.
Ενδιαφέρον. Για να προβοκάρω το νήμα και στο πλαίσιο challenge προς τον Αρίστο και τον Alienway ο Καστοριάδης έχει σχέση με τη Σχολή της Φρανκφούρτης και τον μεταμοντερνισμό? :D Εξ'οσων έχω διαβάσει στο φόρουμ και σε διάφορα sites οι φρανκφουρτιανοί κάτι τέτοια έλεγαν, για το πως επηρεάζουν η γλώσσα και η κουλτούρα την κοινωνία.
Πρωτοξάδελφο-δευτεροξάδελφο είναι με τους φρανκφουρτέζους.
Z

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κορνήλιος Καστοριάδης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Ιουν 2022, 22:05

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 21:47
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 21:41
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 21:38


Ενδιαφέρον. Για να προβοκάρω το νήμα και στο πλαίσιο challenge προς τον Αρίστο και τον Alienway ο Καστοριάδης έχει σχέση με τη Σχολή της Φρανκφούρτης και τον μεταμοντερνισμό? :D Εξ'οσων έχω διαβάσει στο φόρουμ και σε διάφορα sites οι φρανκφουρτιανοί κάτι τέτοια έλεγαν, για το πως επηρεάζουν η γλώσσα και η κουλτούρα την κοινωνία.
Πολύ Αρίστο διαβάζεις.

Κάτι τέτοια έλεγαν οι μεν, κάτι τέτοια έλεγαν οι δε, το μπουζούκι είναι όργανο άρα ο αστυνόμος είναι μπουζούκι.

Πλέρια ενημέρωση. :lol:
Καλά δεν έγραψα πως ο ΚΚ ήταν και αυτός στη σχολή της Φρανκφούρτης. Επειδή είμαι βιτσιόζος όμως, μία ακόμα αναφορά της εν λόγω Σχολής
εδώ μέσα, δε θα με χάλαγε :D
Μα ακριβώς γι' αυτό ρώτησα αν ξέρει κάποιος την άποψη του Καστοριάδη για τον Συκουτρή.

Αφορά και στα αγοράκια που γουστάρουν κίνκυ παιχνιδάκια.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2150
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Κορνήλιος Καστοριάδης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 27 Ιουν 2022, 22:32

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 22:05
Μα ακριβώς γι' αυτό ρώτησα αν ξέρει κάποιος την άποψη του Καστοριάδη για τον Συκουτρή.
Τον θεωρούσε μέσα στους 3 καλύτερους φιλολόγους μας (μαζί με Κοραή και Βερναρδάκη)

Αξίζει να διαβαστεί όλη η διάλεξη (σελ. 57-63)
https://keimena11.files.wordpress.com/2 ... 84ceb7.pdf
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ την 27 Ιουν 2022, 22:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24860
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Κορνήλιος Καστοριάδης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 27 Ιουν 2022, 22:33

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 21:45
Επ' ευκαιρία, ξέρετε ποια άποψη είχε ο Καστοριάδης για τον Συκουτρή;

:lol:
Δεν ξέρω καν για το αν υπήρξε πνευματική ή άλλη σχέση του ΚΚ με τον Συκουτρή
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Κορνήλιος Καστοριάδης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 27 Ιουν 2022, 22:44

Beria έγραψε:
27 Ιουν 2022, 21:30
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 21:02
Γαληνός έγραψε:
27 Ιουν 2022, 20:48
Δεν έχει σημασία που δεν "πετυχε" η τάδε προβλεψη..
Φιλόσοφος ήταν, οχι Προφητης..

Κι εμείς, κατά καιρούς, έχουμε γράψει πολλες βλακείες, κι έχουμε πει ακόμα περισσοτερες μλκιες...

Κι όλοι οι Φιλόσοφοι.
Αλλιώς θα ήταν θρησκεία η φιλοσοφία.

Τα παραπανω, δεν μικραίνουν τον Τιτανα Κορν. Καστοριάδη.

Αν και δεν έχω ασχοληθεί ακόμα σοβαρά με τα κείμενα του (ίσως δεν πριλαβω κ ποτε)
Αυτό που γράφει για τα αυταρχικά στοιχεία του μαρξισμού ή για την αφέλεια των αναρχικών, με βρίσκουν απολύτως σύμφωνο
Το θέμα για μένα, δεν είναι οι προβλέψεις του Καστοριάδη. Το θέμα είναι πως έφτανε σε αυτές. Όταν μου λέει πως το σύστημα θα καταρρεύσει
γιατί θα ξεθωριάσουν οι αξίες, κάπως παραξενεύομαι και ρωτώ τι εννοεί ο φιλόσοφος :D
Εάν αναφέρεσαι στη κατάρρευση της ΕΣΣΔ, οι τροτσκιστές (από τους οποίους ξεκίνησε ο ΚΚ) είχαν αναλύσει σε βάθος το σοβιετικό κράτος και ήξεραν τις αντιφάσεις του.

Οι πιο ενδιαφέρουσες ιδέες του, πάντως, δεν ήταν για το μέλλον του υπαρκτού, ήταν η ανάλυση του για τον τρόπο που οι εξωθεσμικες συνθήκες, οι φαντασιακές όπως τις έλεγε (κουλτούρα, γλώσσα, συγκρουσιακες ιδέες) αναδιαμορφωνουν την κοινωνία.
Συμφωνώ! Ωστόσο δεν ήταν κάτι φοβερά καινοτόμο, δεν γνωρίζω γιατί πήρε τόση μεγάλη σημασία. Ίσως να μου ξεφεύγει κάτι.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Dr Socrates
Δημοσιεύσεις: 1473
Εγγραφή: 25 Μαρ 2022, 23:16

Re: Κορνήλιος Καστοριάδης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dr Socrates » 27 Ιουν 2022, 23:18

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 19:03
Το θέμα είναι ακριβώς πως ο ΚΚ αν κρίνω από το απόσπασμα που σχολίασα δε φαίνεται να μας λέει ποιο σύστημα θα καταρρεύσει, τι σημαίνει η λέξη "κατάρρευση" και τι μπορεί να την ακολουθήσει. Επίσης το "ξεθώριασμα των αξιών" πολύ γενικόλογο μου φαίνεται. Ίσως στα βιβλία, να τα
αναλύει όλα αυτά επαρκώς, αλλά αν το συγγραφικό του ύφος ακολουθεί την πεπατημένη του αποσπάσματος στο οποίο αναφέρομαι, πολύ φοβάμαι πως ο ΚΚ είναι ένας ακόμη υπερεκτιμημένος διανοούμενος.
Για την καταρρευση που ρωτας ...αναφερεται σε μια σειρα ανθρωπολογικων τυπων που "κληρονομησε" απο προγενεστερες ιστορικες περιοδους ο καπιταλισμος και οι οποιοι κινδυνευουν υπο εξαφανιση και που ειναι ειναι αναγκαιοι για την υπαρξη και λειτουργια του.Δεν ειναι ο μονος βεβαια που εχει μιλησει για αυτο.


ενα αποσπασμα
Ακόμη και ο ανθρωπολογικός τύπος που αποτέλεσε ιστορικό δημιούργημα του ίδιου του καπιταλισμού, ο τύπος του επιχειρηματία -που συνδύαζε την τεχνική επινοητικότητα, την ικανότητα να συγκεντρώνει κεφάλαια, να οργανώνει μια επιχείρηση, να δημιουργεί αγορές- είναι και αυτός υπό εξαφάνιση. Αντικαθίσταται από διευθυντικές γραφειοκρατίες και από κερδοσκόπους, που εγκαταλείπουν τις παραγωγικές δραστηριότητες για να στραφούν προς το χρηματιστηριακό κέρδος. Το ίδιο το σύστημα καταστρέφει βαθμιαία όλους τους ανθρωπολογικούς τύπους που είναι αναγκαίοι για την ύπαρξη και τη λειτουργία του.
εδω μπορεις να δεις περισσοτερα περι αυτου
https://tvxs.gr/news/%CE%B1%CF%80%CF%8C ... F%83%CE%B7




Για το ξεθωριασμα των αξιων υπαρχει πληρης αναλυση στο βιβλιο Η ΑΝΟΔΟΣ ΤΗΣ ΑΣΗΜΑΝΤΟΤΗΤΑΣ.Καλυπτει πολλες σελιδες.
https://www.politeianet.gr/books/978960 ... tas-183797
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 19:03


Πράγματι, οι πολίτες όλων των χωρών επιδρούν τα μάλα στη διαμόρφωση των κοινωνικών συστημάτων. Άρα τι έπεται? Οργάνωση των πολιτών
για να αλλάξουν την κοινωνία σύμφωνα με τα θέλω και τα πιστεύω του Καστοριάδη?

Καστοριαδης
" Από την άποψη της πολιτικής πραγματικά νομίζω ότι κάθε προσπάθεια βασικής μεταμόρφωσης της σημερινής κοινωνίας δεν μπορεί να στηρίζεται πουθενά αλλού παρά στις δημιουργικές δυνάμεις του λαού και όλων των ανθρώπων που απαρτίζουν την κοινωνία. Την αθηναϊκή δημοκρατία την παλιά δεν τη δημιούργησε ένας άνθρωπος, τη δημιούργησε ένα ολόκληρο λαϊκό κίνημα, και τις σύγχρονες δημοκρατίες, στο μέτρο που είναι δημοκρατίες, δεν τις δημιούργησε ένας άνθρωπος· στην αμερικάνικη επανάσταση και στην εγγλέζικη και στη γαλλική οι άνθρωποι έδρασαν συλλογικά, δημιούργησαν καινούριες μορφές και έτσι υπάρχουν αυτά τα δημοκρατικά απομεινάρια στη σημερινή κοινωνία. Αν πρόκειται να υπάρξει κάποιο καινούριο ξεκίνημα της κοινωνίας, ασφαλώς αυτό το καινούριο ξεκίνημα θα συμβαδίσει με μια αφύπνιση των ανθρώπων, οι οποίοι θα πάψουν να είναι καταναλωτικά ζώα και θα ξαναγίνουν πολιτικά ζώα, δηλαδή άνθρωποι που ενδιαφέρονται για τα κοινά, γιατί όπως έλεγε και ο Αριστοτέλης «είναι ικανοί να άρχουν και να άρχονται»."

"Η επανάσταση δε σημαίνει χείμαρρους αίματος, την κατάληψη των Χειμερινών Ανακτόρων κοκ. Η επανάσταση σημαίνει τον ριζικό μετασχηματισμό των θεσμών της κοινωνίας. Με αυτή την έννοια, φυσικά είμαι επαναστάτης. Αλλά για να υπάρξει μια επανάσταση με αυτή την έννοια, προφανείς αλλαγές πρέπει να λάβουν χώρα στην ψυχο-κοινωνική οργάνωση του δυτικού ανθρώπου, στη στάση που έχει για τη ζωή, εν συντομία, στο φαντασιακό του. Η ιδέα ότι ο μόνος σκοπός στη ζωή μας είναι να παράγουμε και να καταναλώνουμε περισσότερο – μια ιδέα που είναι και παράλογη και εξευτελιστική – πρέπει να εγκαταλειφθεί. Το καπιταλιστικό φαντασιακό της ψευτο-ορθολογικής ψευδο-κυριαρχίας, της άνευ ορίων επέκτασης, πρέπει να εγκαταλειφθεί. Αυτό είναι κάτι που μπορεί να γίνει μόνο από όλους τους άνδρες και τις γυναίκες. Ένα άτομο, ή μια οργάνωση μόνο, μπορούν – στην καλύτερη περίπτωση – να προετοιμάσουν, να ασκήσουν κριτική, να διεγείρουν, να σκιαγραφήσουν πιθανές κατευθύνσει"


https://www.doctv.gr/page.aspx?itemID=SPG16565
https://eranistis.net/wordpress/2017/09 ... n-th-lysh/

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κορνήλιος Καστοριάδης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Ιουν 2022, 23:28

Beria έγραψε:
27 Ιουν 2022, 22:33
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 21:45
Επ' ευκαιρία, ξέρετε ποια άποψη είχε ο Καστοριάδης για τον Συκουτρή;

:lol:
Δεν ξέρω καν για το αν υπήρξε πνευματική ή άλλη σχέση του ΚΚ με τον Συκουτρή
Ούτε κι εγώ ξέρω λεπτομέρειες για την μεταξύ τους σχέση αλλά σίγουρα υπήρχε μεγάλη εκτίμηση του ΚΚ για το πνευματικό/ακαδημαϊκό έργο του Συκουτρή.

Ούτως ή άλλως ο Καστοριάδης πάντα ήταν ξεκάθαρος για το τρισυπόστατον μπάχαλο που τραβούσε τους Έλληνες από τα μανίκια. Αρχαία Ελλάδα (πολίτης) - Βυζάντιο (υπήκοος) - Δυτικολαγνεία (ό,τι να'ναι μιμητισμός). Και σ' αυτό το πλαίσιο είπε την άποψη του για τον Συκουτρή, τον θεωρούσε Ελληνιστή με κεφαλαίο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κορνήλιος Καστοριάδης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Ιουν 2022, 23:49

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 22:32
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 22:05
Μα ακριβώς γι' αυτό ρώτησα αν ξέρει κάποιος την άποψη του Καστοριάδη για τον Συκουτρή.
Τον θεωρούσε μέσα στους 3 καλύτερους φιλολόγους μας (μαζί με Κοραή και Βερναρδάκη)

Αξίζει να διαβαστεί όλη η διάλεξη (σελ. 57-63)
https://keimena11.files.wordpress.com/2 ... 84ceb7.pdf
Eίσαι μαρτυριάρης :lol: αλλά μια και έκανες τον κόπο, θα αναφέρω το επίμαχο σημείο, που δεν αφορά μόνον στο Συκουτρή.
Και είναι εξίσου χαρακτηριστικό ότι ενώ η Δυτική Ευρώπη, στους δυο περασµένους αιώνες εγέννησε δεκάδες λαµπρούς ελληνιστές, µόνο τρία ονόµατα έχουµε που µπορούν
να σταθούν αχνά στο ίδιο επίπεδο µε αυτούς: Τον Κοραή, τον Βερναρδάκη και τον Συκουτρή – τον οποίο Συκουτρή οδήγησε χαρακτηριστικά σε αυτοκτονία ο φθόνος και το µίσος των κηφήνων του εν Αθήνησι Πανεπιστηµίου. Περηφανευόµαστε ότι είµαστε απόγονοι των αρχαίων, αλλά για να µάθουµε τι έλεγαν και τι ήταν οι αρχαίοι πρέπει να προσφύγουµε σε ξένες εκδόσεις και σε ξένες µελέτες.

Αυτή η ίδια στάση έκανε ασφαλώς επίσης αδύνατη τη γονιµοποίηση της λαϊκής παράδοσης και τη µεταφορά της στο χώρο της έντεχνης παιδέιας, µε εµφατική εξαίρεση την ποίηση. Αρκεί να σκεφτεί κανείς ότι ο τεράστιος µουσικός πλούτος της λαϊκής µουσικής σε µελωδίες, ρυθµούς, κλίµακες και όργανα έµεινε νεκρός στα χέρια των νεοελλήνων συνθετών, όπως έµεινε άχρηστος και ο αρχιτεκτονικός και διακοσµητικός πλούτος της λαϊκής παράδοσης.
Το οποίο μπολντ και κάτι άλλο μου θυμίζει αλλά δεν πραζ, ας μην ρίχνουμε κι άλλο λάδι στη φωτιά.

Παραθέτω κάτι για τον Συκουτρή και ευελπιστώ να μη φύγει κι αυτό λόγω εκτροπής από το θέμα.

https://www.peri-grafis.net/ergo.php?id=908

Στα σχετικά με τη λαϊκή παράδοση, ποίηση κλπ ήταν υπεραρκετή για τον Γκαίτε αλλά εμείς είμαστε πολύ τρέντυ για να ασχολούμαστε με κάτι τέτοια τριτοκοσμικά λαογραφικά, γουστάρουμε έθνικ επιρροές μόνον από άλλα μέρη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 28 Ιουν 2022, 00:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Dr Socrates
Δημοσιεύσεις: 1473
Εγγραφή: 25 Μαρ 2022, 23:16

Re: Κορνήλιος Καστοριάδης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dr Socrates » 28 Ιουν 2022, 00:02

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 22:32
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 22:05
Μα ακριβώς γι' αυτό ρώτησα αν ξέρει κάποιος την άποψη του Καστοριάδη για τον Συκουτρή.
Τον θεωρούσε μέσα στους 3 καλύτερους φιλολόγους μας (μαζί με Κοραή και Βερναρδάκη)

Αξίζει να διαβαστεί όλη η διάλεξη (σελ. 57-63)
https://keimena11.files.wordpress.com/2 ... 84ceb7.pdf
H ομογενοποίηση του κόσμου όπως συμβαίνει σήμερα είναι ουσιαστικά
ομογενοποίηση "οικονομική"-στην παραγωγή, την κατανάλωση, την
εμπορική "κουλτούρα"-ή, στην καλύτερη περίπτωση, πρόκειται απλώς
για πολιτιστικές ανταλλαγές που εξαντλούνται μεταξύ κάποιων και
πάντως λίγων ελίτ (ανταλλαγές που δεν έχουν καμία δημοκρατική
επίπτωση στα ευρέα τμήματα του πληθυσμού). Tα αυταρχικά ή ψευδο-
δημοκρατικά καθεστώτα ανθίζουν παντού, ενώ η καταστροφή των
παραδοσιακών πολιτισμών, χωρίς οποιαδήποτε εναλλακτική λύση,
ευνοεί την επιστροφή του θρησκευτικού και εθνοτικού φανατισμού με τα
γνωστά φρικτά αποτελέσματα. Σε κάθε περίπτωση πάντως, τα ίδια τα
γεγονότα δείχνουν ότι η Mαντόνα :lol: δεν μπορεί να αποτελέσει μια
"αξιόπιστη" εναλλακτική λύση στο Kοράνι..

https://keimena11.files.wordpress.com/2 ... 84ceb7.pdf

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών