Κορνήλιος Καστοριάδης

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4350
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Κορνήλιος Καστοριάδης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 27 Ιουν 2022, 20:08

Αξίζει να διαβαστεί και το "Η ορθολογικότητα του καπιταλισμού". Ένα μικρό βιβλίο, 50 με 100 σελίδες, γραμμένο το 1997, που σχολιάζει την παγκόσμιο οικονομική και κοινωνική κατάσταση όπως αυτή διαμορφώθηκε μέσα από τις πολιτικές της νεοφιλελεύθερης απορύθμισης των τελευταίων δεκαπέντε ετών.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69843
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κορνήλιος Καστοριάδης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Ιουν 2022, 20:10

Bazoomba έγραψε:
27 Ιουν 2022, 19:55
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 19:28
Bazoomba έγραψε:
27 Ιουν 2022, 18:42
Ευρυμαθής, κατεύθυνε την σκέψη του στα πιο δύσβατα μονοπάτια, απασχολήθηκε με τα μεγάλα ερωτήματα μα κάθε φορά που έπιανα βιβλίο του ένιωθα σαν να διαβάζω τις αναλύσεις του Τζορτζ Σταινερ για την ποίηση. Μια περιγραφική ανακύκλωση του αιώνα του, ένα τέλμα ουσίας προερχόμενο από την μουσειακή "κερασο-συγκομιδή" των παρελθόντων όρων σκέψης.

Αλλά ήταν εστέτ... :roll:
Γιατί δεν γράφεις κάποιους που σε έκαναν να μείνεις στα μπολντ χωρίς να νοιώθεις αυτά που σε χάλαγαν στον Καστοριάδη;
Γιατί θα ήμουν εκτός θέματος. :)
Εννοείς ότι αν ανοίξω ξεχωριστό θέμα θα τους γράψεις;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9169
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Κορνήλιος Καστοριάδης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 27 Ιουν 2022, 20:15

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 20:10
Bazoomba έγραψε:
27 Ιουν 2022, 19:55
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 19:28


Γιατί δεν γράφεις κάποιους που σε έκαναν να μείνεις στα μπολντ χωρίς να νοιώθεις αυτά που σε χάλαγαν στον Καστοριάδη;
Γιατί θα ήμουν εκτός θέματος. :)
Εννοείς ότι αν ανοίξω ξεχωριστό θέμα θα τους γράψεις;
Δεν εννόησα τίποτα. Σε νήμα με τίτλο "Κορνήλιος Καστοριάδης" μου ζήτησες να αρχίσω να μιλάω για άσχετους (εκτός ροής) κι εγώ απλώς το επισήμανα.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4350
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Κορνήλιος Καστοριάδης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 27 Ιουν 2022, 20:17

- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69843
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κορνήλιος Καστοριάδης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Ιουν 2022, 20:22

Bazoomba έγραψε:
27 Ιουν 2022, 20:15
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 20:10
Bazoomba έγραψε:
27 Ιουν 2022, 19:55
Γιατί θα ήμουν εκτός θέματος. :)
Εννοείς ότι αν ανοίξω ξεχωριστό θέμα θα τους γράψεις;
Δεν εννόησα τίποτα. Σε νήμα με τίτλο "Κορνήλιος Καστοριάδης" μου ζήτησες να αρχίσω να μιλάω για άσχετους (εκτός ροής) κι εγώ απλώς το επισήμανα.
Οκ βρε, έχω καταλάβει ότι έχεις ιδιαίτερη ευαισθησία στην επικέντρωση που απαιτεί το κάθε θέμα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Κορνήλιος Καστοριάδης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 27 Ιουν 2022, 20:24

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 20:10
Εννοείς ότι αν ανοίξω ξεχωριστό θέμα θα τους γράψεις;
ΓΑΛΗ, τι ονοματοθηρία είναι αυτή που σε έχει καταλάβει τελευταίως; :)
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9169
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Κορνήλιος Καστοριάδης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 27 Ιουν 2022, 20:29

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 20:22
Bazoomba έγραψε:
27 Ιουν 2022, 20:15
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 20:10


Εννοείς ότι αν ανοίξω ξεχωριστό θέμα θα τους γράψεις;
Δεν εννόησα τίποτα. Σε νήμα με τίτλο "Κορνήλιος Καστοριάδης" μου ζήτησες να αρχίσω να μιλάω για άσχετους (εκτός ροής) κι εγώ απλώς το επισήμανα.
Οκ βρε, έχω καταλάβει ότι έχεις ιδιαίτερη ευαισθησία στην επικέντρωση που απαιτεί το κάθε θέμα.
Αλίμονο...Απλώς μπορώ και ξεχωρίζω πότε η απουσία "επικέντρωσης" είναι κακόβουλη και πότε προκύπτει από την ροή της κουβέντας.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34763
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Κορνήλιος Καστοριάδης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 27 Ιουν 2022, 20:29

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 19:53
πατησιωτης έγραψε:
27 Ιουν 2022, 19:44
Λοιπόν εγώ θα σας χαλάσω λίγο την εξωραιστική εικόνα με βάση την επαλήθευση ή μη των προβλέψεων.
Έχω ακόμη το βιβλίο του που αγόρασα το 1980 με τίτλο "Μπροστά στον πόλεμο".
Στο βιβλίο αυτό αφού ελεεινολογεί το σοβιετικό σύστημα προβλέπει ότι έρχεται ο τρίτος παγκόσμιος πόλεμος.
Μη μπορώντας η ΕΣΣΔ να ανταγωνισθεί τον δυτικό κόσμο στην οικονομία ετοιμάζεται να εξαπολύσει τον πόλεμο για την κατάκτηση του κόσμου.Ο σοβιετικός στρατός είναι ο μόνος ανεπτυγμένος σύγχρονος στρατός καθώς τα πάντα έχουν αφιερωθεί σε αυτόν ενώ ο αμερικανικός υστερεί.Οι άλλοι δεν μετράνε και ο πόλεμος έρχεται.
Σε άλλο ποστ εδώ στο φόρουμ γράφεται ότι ο παιδικός του προπολεμικός αντίπαλος Ανδρέας Παπανδρέου - ήσαν στην ίδια οργάνωση και ο Παπανδρέου κάρφωσε τους άλλους στην αστυνομία της 4ης Αυγούστου :lol: - την ίδια εποχή είχε προβλέψει τη διάλυση της ΕΣΣΔ.Αυτό μπορεί να είναι και μούφα που διακινούν τώρα οι πασόκοι,δεν έχουμε γραπτή απόδειξη αλλά τα γραπτά του Καστοριάδη υπάρχουν.Συγκεκριμένα λέει ότι η μεταρρύθμιση του σοβιετικού συστήματος είναι αδύνατη και πρέπει να αποσυναρμολογηθεί ολόκληρο αλλά η ανάδυση μιας παρόμοιας ομάδας μέσα στη σοβιετική ελίτ είναι αδύνατη,όθεν πάμε για Γ΄ παγκόσμιο πόλεμο.
Λίγα χρόνια μετά εμφανίσθηκε ο Γκορμπατσώφ.
Αυτή τη λεπτομέρεια την αγνοώ για να είμαι ειλικρινής. Εγώ παραπάνω σχολιάζω ένα απόσπασμα του ΚΚ που λέει ότι το σύστημα θα καταρρεύσει λόγω του ξεθωριάσματος των αξιών, πως οι πολιτικές συγκρούσεις και το δίπολο της Αριστεράς-Δεξιάς δεν υφίσταται. Θα πει κανείς πως το έργο ενός φιλοσόφου πρέπει να μην κρίνεται αποσπασματικά, ίσως ο ΚΚ να αδικείται από αυτά που σχολιάζεις εσύ και αυτά που σχολιάζω εγώ αλλά τα πρώτα δείγματα που μου μεταφέρονται για τον εν λόγω διανοούμενο δεν είναι και πολύ ενθαρρυντικά :D
Αυτό που λες εσύ το έγραψε μετά για το δυτικό ή μάλλον μετά την κατάρρευση του ανατολικού μπλοκ παγκόσμιο σύστημα.
Μπορεί να έχει δίκιο,μπορεί να μην έχει αλλά βασικά δεν δίνω και μεγάλη σημασία διότι τι θα πει να "καταρρεύσει" κάτι που αγκαλιάζει όλος ο κόσμος.Θα πάψει να υπάρχει ο κόσμος;φυσικά όχι.Θα αλλάξει ίσως αλλά κανείς δεν λέει σε τι θα αλλάξει επειδή δεν ξέρει κιόλας.
Το άλλο που αναφέρομαι είναι απολύτως συγκεκριμένο και αφορούσε τότε το τέλος του ψυχρού πολέμου που απασχολούσε τον κόσμο από το 1945.
Λοιπόν,ενώ η ανάλυσή του για το τι ήταν το σοβιετικό σύστημα ήταν πολύ πιο σωστή από σωρεία διανοουμένων της εποχής,η πρόβλεψή του για την κατάληξη του ήταν λάθος.
Δεν υπολόγισε με τα δικά του λόγια ότι η φαντασιακή θέσμιση των Ρώσων μπορούσε να κάνει όλα αυτά τα ακροβατικά που έχει κάνει. :D

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5721
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Κορνήλιος Καστοριάδης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 27 Ιουν 2022, 20:48

Δεν έχει σημασία που δεν "πετυχε" η τάδε προβλεψη..
Φιλόσοφος ήταν, οχι Προφητης..

Κι εμείς, κατά καιρούς, έχουμε γράψει πολλες βλακείες, κι έχουμε πει ακόμα περισσοτερες μλκιες...

Κι όλοι οι Φιλόσοφοι.
Αλλιώς θα ήταν θρησκεία η φιλοσοφία.

Τα παραπανω, δεν μικραίνουν τον Τιτανα Κορν. Καστοριάδη.

Αν και δεν έχω ασχοληθεί ακόμα σοβαρά με τα κείμενα του (ίσως δεν πριλαβω κ ποτε)
Αυτό που γράφει για τα αυταρχικά στοιχεία του μαρξισμού ή για την αφέλεια των αναρχικών, με βρίσκουν απολύτως σύμφωνο
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γαληνός την 27 Ιουν 2022, 20:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69843
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κορνήλιος Καστοριάδης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Ιουν 2022, 20:49

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 20:24
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 20:10
Εννοείς ότι αν ανοίξω ξεχωριστό θέμα θα τους γράψεις;
ΓΑΛΗ, τι ονοματοθηρία είναι αυτή που σε έχει καταλάβει τελευταίως; :)
Δεν είναι ονοματοθηρία, είναι στοιχειώδης προσπάθεια κατανόησης γιατί χωρίς στοιχεία σύγκρισης δεν βγάζω νόημα, είμαι οπτικός τύπος. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69843
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κορνήλιος Καστοριάδης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Ιουν 2022, 20:54

Bazoomba έγραψε:
27 Ιουν 2022, 20:29
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 20:22
Bazoomba έγραψε:
27 Ιουν 2022, 20:15

Δεν εννόησα τίποτα. Σε νήμα με τίτλο "Κορνήλιος Καστοριάδης" μου ζήτησες να αρχίσω να μιλάω για άσχετους (εκτός ροής) κι εγώ απλώς το επισήμανα.
Οκ βρε, έχω καταλάβει ότι έχεις ιδιαίτερη ευαισθησία στην επικέντρωση που απαιτεί το κάθε θέμα.
Αλίμονο...Απλώς μπορώ και ξεχωρίζω πότε η απουσία "επικέντρωσης" είναι κακόβουλη και πότε προκύπτει από την ροή της κουβέντας.
Κι εγώ μπορώ να ξεχωρίζω πότε η επικέντρωση γίνεται σημαντική. Και όλως τυχαίως κάποιες φορές η σημαντικότητα προκύπτει επίσης από τη ροή της κουβέντας.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Κορνήλιος Καστοριάδης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 27 Ιουν 2022, 21:00

πατησιωτης έγραψε:
27 Ιουν 2022, 20:29
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 19:53
πατησιωτης έγραψε:
27 Ιουν 2022, 19:44
Λοιπόν εγώ θα σας χαλάσω λίγο την εξωραιστική εικόνα με βάση την επαλήθευση ή μη των προβλέψεων.
Έχω ακόμη το βιβλίο του που αγόρασα το 1980 με τίτλο "Μπροστά στον πόλεμο".
Στο βιβλίο αυτό αφού ελεεινολογεί το σοβιετικό σύστημα προβλέπει ότι έρχεται ο τρίτος παγκόσμιος πόλεμος.
Μη μπορώντας η ΕΣΣΔ να ανταγωνισθεί τον δυτικό κόσμο στην οικονομία ετοιμάζεται να εξαπολύσει τον πόλεμο για την κατάκτηση του κόσμου.Ο σοβιετικός στρατός είναι ο μόνος ανεπτυγμένος σύγχρονος στρατός καθώς τα πάντα έχουν αφιερωθεί σε αυτόν ενώ ο αμερικανικός υστερεί.Οι άλλοι δεν μετράνε και ο πόλεμος έρχεται.
Σε άλλο ποστ εδώ στο φόρουμ γράφεται ότι ο παιδικός του προπολεμικός αντίπαλος Ανδρέας Παπανδρέου - ήσαν στην ίδια οργάνωση και ο Παπανδρέου κάρφωσε τους άλλους στην αστυνομία της 4ης Αυγούστου :lol: - την ίδια εποχή είχε προβλέψει τη διάλυση της ΕΣΣΔ.Αυτό μπορεί να είναι και μούφα που διακινούν τώρα οι πασόκοι,δεν έχουμε γραπτή απόδειξη αλλά τα γραπτά του Καστοριάδη υπάρχουν.Συγκεκριμένα λέει ότι η μεταρρύθμιση του σοβιετικού συστήματος είναι αδύνατη και πρέπει να αποσυναρμολογηθεί ολόκληρο αλλά η ανάδυση μιας παρόμοιας ομάδας μέσα στη σοβιετική ελίτ είναι αδύνατη,όθεν πάμε για Γ΄ παγκόσμιο πόλεμο.
Λίγα χρόνια μετά εμφανίσθηκε ο Γκορμπατσώφ.
Αυτή τη λεπτομέρεια την αγνοώ για να είμαι ειλικρινής. Εγώ παραπάνω σχολιάζω ένα απόσπασμα του ΚΚ που λέει ότι το σύστημα θα καταρρεύσει λόγω του ξεθωριάσματος των αξιών, πως οι πολιτικές συγκρούσεις και το δίπολο της Αριστεράς-Δεξιάς δεν υφίσταται. Θα πει κανείς πως το έργο ενός φιλοσόφου πρέπει να μην κρίνεται αποσπασματικά, ίσως ο ΚΚ να αδικείται από αυτά που σχολιάζεις εσύ και αυτά που σχολιάζω εγώ αλλά τα πρώτα δείγματα που μου μεταφέρονται για τον εν λόγω διανοούμενο δεν είναι και πολύ ενθαρρυντικά :D
Αυτό που λες εσύ το έγραψε μετά για το δυτικό ή μάλλον μετά την κατάρρευση του ανατολικού μπλοκ παγκόσμιο σύστημα.
Μπορεί να έχει δίκιο,μπορεί να μην έχει αλλά βασικά δεν δίνω και μεγάλη σημασία διότι τι θα πει να "καταρρεύσει" κάτι που αγκαλιάζει όλος ο κόσμος.Θα πάψει να υπάρχει ο κόσμος;φυσικά όχι.Θα αλλάξει ίσως αλλά κανείς δεν λέει σε τι θα αλλάξει επειδή δεν ξέρει κιόλας.
Το άλλο που αναφέρομαι είναι απολύτως συγκεκριμένο και αφορούσε τότε το τέλος του ψυχρού πολέμου που απασχολούσε τον κόσμο από το 1945.
Λοιπόν,ενώ η ανάλυσή του για το τι ήταν το σοβιετικό σύστημα ήταν πολύ πιο σωστή από σωρεία διανοουμένων της εποχής,η πρόβλεψή του για την κατάληξη του ήταν λάθος.
Δεν υπολόγισε με τα δικά του λόγια ότι η φαντασιακή θέσμιση των Ρώσων μπορούσε να κάνει όλα αυτά τα ακροβατικά που έχει κάνει. :D
Το θέμα είναι ακριβώς πως ο ΚΚ αν κρίνω από το απόσπασμα που σχολίασα δε φαίνεται να μας λέει ποιο σύστημα θα καταρρεύσει, τι σημαίνει η λέξη "κατάρρευση" και τι μπορεί να την ακολουθήσει. Επίσης το "ξεθώριασμα των αξιών" πολύ γενικόλογο μου φαίνεται. Ίσως στα βιβλία, να τα
αναλύει όλα αυτά επαρκώς, αλλά αν το συγγραφικό του ύφος ακολουθεί την πεπατημένη του αποσπάσματος στο οποίο αναφέρομαι, πολύ φοβάμαι πως ο ΚΚ είναι ένας ακόμη υπερεκτιμημένος διανοούμενος.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Κορνήλιος Καστοριάδης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 27 Ιουν 2022, 21:02

Γαληνός έγραψε:
27 Ιουν 2022, 20:48
Δεν έχει σημασία που δεν "πετυχε" η τάδε προβλεψη..
Φιλόσοφος ήταν, οχι Προφητης..

Κι εμείς, κατά καιρούς, έχουμε γράψει πολλες βλακείες, κι έχουμε πει ακόμα περισσοτερες μλκιες...

Κι όλοι οι Φιλόσοφοι.
Αλλιώς θα ήταν θρησκεία η φιλοσοφία.

Τα παραπανω, δεν μικραίνουν τον Τιτανα Κορν. Καστοριάδη.

Αν και δεν έχω ασχοληθεί ακόμα σοβαρά με τα κείμενα του (ίσως δεν πριλαβω κ ποτε)
Αυτό που γράφει για τα αυταρχικά στοιχεία του μαρξισμού ή για την αφέλεια των αναρχικών, με βρίσκουν απολύτως σύμφωνο
Το θέμα για μένα, δεν είναι οι προβλέψεις του Καστοριάδη. Το θέμα είναι πως έφτανε σε αυτές. Όταν μου λέει πως το σύστημα θα καταρρεύσει
γιατί θα ξεθωριάσουν οι αξίες, κάπως παραξενεύομαι και ρωτώ τι εννοεί ο φιλόσοφος :D

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Κορνήλιος Καστοριάδης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 27 Ιουν 2022, 21:30

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 21:02
Γαληνός έγραψε:
27 Ιουν 2022, 20:48
Δεν έχει σημασία που δεν "πετυχε" η τάδε προβλεψη..
Φιλόσοφος ήταν, οχι Προφητης..

Κι εμείς, κατά καιρούς, έχουμε γράψει πολλες βλακείες, κι έχουμε πει ακόμα περισσοτερες μλκιες...

Κι όλοι οι Φιλόσοφοι.
Αλλιώς θα ήταν θρησκεία η φιλοσοφία.

Τα παραπανω, δεν μικραίνουν τον Τιτανα Κορν. Καστοριάδη.

Αν και δεν έχω ασχοληθεί ακόμα σοβαρά με τα κείμενα του (ίσως δεν πριλαβω κ ποτε)
Αυτό που γράφει για τα αυταρχικά στοιχεία του μαρξισμού ή για την αφέλεια των αναρχικών, με βρίσκουν απολύτως σύμφωνο
Το θέμα για μένα, δεν είναι οι προβλέψεις του Καστοριάδη. Το θέμα είναι πως έφτανε σε αυτές. Όταν μου λέει πως το σύστημα θα καταρρεύσει
γιατί θα ξεθωριάσουν οι αξίες, κάπως παραξενεύομαι και ρωτώ τι εννοεί ο φιλόσοφος :D
Εάν αναφέρεσαι στη κατάρρευση της ΕΣΣΔ, οι τροτσκιστές (από τους οποίους ξεκίνησε ο ΚΚ) είχαν αναλύσει σε βάθος το σοβιετικό κράτος και ήξεραν τις αντιφάσεις του.

Οι πιο ενδιαφέρουσες ιδέες του, πάντως, δεν ήταν για το μέλλον του υπαρκτού, ήταν η ανάλυση του για τον τρόπο που οι εξωθεσμικες συνθήκες, οι φαντασιακές όπως τις έλεγε (κουλτούρα, γλώσσα, συγκρουσιακες ιδέες) αναδιαμορφωνουν την κοινωνία.
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4350
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Κορνήλιος Καστοριάδης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 27 Ιουν 2022, 21:38

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 20:49
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 20:24
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιουν 2022, 20:10
Εννοείς ότι αν ανοίξω ξεχωριστό θέμα θα τους γράψεις;
ΓΑΛΗ, τι ονοματοθηρία είναι αυτή που σε έχει καταλάβει τελευταίως; :)
Δεν είναι ονοματοθηρία, είναι στοιχειώδης προσπάθεια κατανόησης γιατί χωρίς στοιχεία σύγκρισης δεν βγάζω νόημα, είμαι οπτικός τύπος. :lol:
Μαλλόν υπεροπτικός τύπος.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών