Οι σοβιετικοί πολίτες τρεφόταν ελαφρώς καλύτερα από τους αμερικανούς

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Οι σοβιετικοί πολίτες τρεφόταν ελαφρώς καλύτερα από τους αμερικανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 27 Μάιος 2022, 06:48

Jimmy81 έγραψε:
27 Μάιος 2022, 05:43
Είχα φάει ρωσικο φαγητό (συμπεριλαμβανομένης και της σούπας μπορς) παλιά σε ένα ρωσικό εστιατόριο στη Γλυφάδα. Μετριότητα σε όλα. Με το που έμπαινες είχε και μεγάλο κάδρο του Πούτιν με τον Καραμανλή. Η γραφικότητα σε όλο της το μεγαλείο. :smt005:
απο τοτε που νικησε η αντεπανασταση χάλασε ο κόσμος. Και το φαγητο.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Οι σοβιετικοί πολίτες τρεφόταν ελαφρώς καλύτερα από τους αμερικανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 27 Μάιος 2022, 06:54

Bandit59 έγραψε:
26 Μάιος 2022, 22:38
Κρίμα που αυτός ο παράδεισος χάθηκε........ :a040:
Απότι φαίνεται από την πορεία της ανθρωπότητας. Βέβαια είναι τετοια η κοινωνική αναγκαιότητα που οι αιτίες της επανάστασης δεν έπαψαν να υπάρχουν. σκέψου ότι μειώθηκε η ημερήσια πρόσληψη θερμίδων κατα 700

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9969
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Οι σοβιετικοί πολίτες τρεφόταν ελαφρώς καλύτερα από τους αμερικανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 27 Μάιος 2022, 08:05

Jimmy81 έγραψε:
27 Μάιος 2022, 05:43
Με το που έμπαινες είχε και μεγάλο κάδρο του Πούτιν με τον Καραμανλή.
Πλήρωσε με πολιτικό αφανισμό του, για αυτό κάδρο. Κατά τα άλλα ανεξάρτητη χώρα η Ελλάδα. :lol:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9969
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Οι σοβιετικοί πολίτες τρεφόταν ελαφρώς καλύτερα από τους αμερικανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 27 Μάιος 2022, 08:08

Sid Vicious έγραψε:
27 Μάιος 2022, 05:57
Βασικα η Ελληνικη κουζινα ειναι ετη φωτος καλυτερη και πλουσιοτερη και από την αμερικανικη και απο την ρωσικη
Ποια είναι η αμερικάνικη κουζίνα, τα μπέργκερς;
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24717
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Οι σοβιετικοί πολίτες τρεφόταν ελαφρώς καλύτερα από τους αμερικανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 27 Μάιος 2022, 08:26

Fluffy έγραψε:
27 Μάιος 2022, 06:54
Bandit59 έγραψε:
26 Μάιος 2022, 22:38
Κρίμα που αυτός ο παράδεισος χάθηκε........ :a040:
Απότι φαίνεται από την πορεία της ανθρωπότητας. Βέβαια είναι τετοια η κοινωνική αναγκαιότητα που οι αιτίες της επανάστασης δεν έπαψαν να υπάρχουν. σκέψου ότι μειώθηκε η ημερήσια πρόσληψη θερμίδων κατα 700
Άνθρωπε μου αν φάει 3000 θερμίδες άνθρωπος που κάνει καθιστική ζωή θα γίνει τοφαλοε σε έναν χρόνο
2800 τρώω εγώ και κάνω 1.5 ώρα προπόνηση 6 φορες την βδομάδα
Αν στην εσσδ έτρωγαν κατά μέσο ορο 3000 και δεν ήταν όλοι τοφαλοι πάει να πει ότι τους έβγαινε η Παναγία

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24717
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Οι σοβιετικοί πολίτες τρεφόταν ελαφρώς καλύτερα από τους αμερικανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 27 Μάιος 2022, 08:28

Επίσης αν ο αμερικανος τρώει σκατα είναι από επιλογή του.ο κομμουνιστής απλώς δεν μππρουσε να φάει τζάνκ φουντ γιατι δεν ειχε

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7221
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Οι σοβιετικοί πολίτες τρεφόταν ελαφρώς καλύτερα από τους αμερικανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 27 Μάιος 2022, 08:39

Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Οι σοβιετικοί πολίτες τρεφόταν ελαφρώς καλύτερα από τους αμερικανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 27 Μάιος 2022, 08:51

Δημοκράτης έγραψε:
27 Μάιος 2022, 08:28
Επίσης αν ο αμερικανος τρώει σκατα είναι από επιλογή του.ο κομμουνιστής απλώς δεν μππρουσε να φάει τζάνκ φουντ γιατι δεν ειχε
Σκέψου απλά ότι έτρωγε το μισό κρέας από τον αμερικάνο.
Αν στην Ελλάδα κόψεις το μισό κρέας από τη διατροφή θα έχουμε επανάσταση.

Με τη λογική του άρθρου, όταν μετά τον πόλεμο στην Ελλάδα οι οικογένειες σιτίζονταν με ζάχαρη και ψωμί (με χρήση δελτίου), είχαμε "πιο ποιοτική διατροφή από τον αμερικάνο".

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24717
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Οι σοβιετικοί πολίτες τρεφόταν ελαφρώς καλύτερα από τους αμερικανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 27 Μάιος 2022, 10:55

stavmanr έγραψε:
27 Μάιος 2022, 08:51
Δημοκράτης έγραψε:
27 Μάιος 2022, 08:28
Επίσης αν ο αμερικανος τρώει σκατα είναι από επιλογή του.ο κομμουνιστής απλώς δεν μππρουσε να φάει τζάνκ φουντ γιατι δεν ειχε
Σκέψου απλά ότι έτρωγε το μισό κρέας από τον αμερικάνο.
Αν στην Ελλάδα κόψεις το μισό κρέας από τη διατροφή θα έχουμε επανάσταση.

Με τη λογική του άρθρου, όταν μετά τον πόλεμο στην Ελλάδα οι οικογένειες σιτίζονταν με ζάχαρη και ψωμί (με χρήση δελτίου), είχαμε "πιο ποιοτική διατροφή από τον αμερικάνο".
Είχα για πολύ καιρό σχέση με πολωνεζα, έχω φίλους Ρουμάνους,ουκρανους και Ρώσους. Έχω κάνει την συζήτηση διατροφή,εμπορεύματα και ζωή στην εσσδ άπειρες φορές.οι περισσότεροι βέβαια από τους φίλους μου ήταν κάτω από 10 χρόνων όταν έπεσε η κόκκινη χούντα στις χώρες τους αλλά έχω και έναν φίλο Ρώσο που είναι 55 και τα έζησε για τα καλά τα ωραία χρόνια του κομμουνισμου. Στην Ελλάδα έχουμε πολλούς κομμουνιστες γιατί πολύ απλά δεν έχουμε αρκετούς μετανάστες από αυτές τις χώρες ώστε να είναι πιο γνωστό τι μπουρδελα ήταν τα κράτη τους και το τι πρεσσα έπεφτε

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9969
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Οι σοβιετικοί πολίτες τρεφόταν ελαφρώς καλύτερα από τους αμερικανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 27 Μάιος 2022, 11:44

Δημοκράτης έγραψε:
27 Μάιος 2022, 10:55
Στην Ελλάδα έχουμε πολλούς κομμουνιστες γιατί πολύ απλά δεν έχουμε αρκετούς μετανάστες από αυτές τις χώρες ώστε να είναι πιο γνωστό τι μπουρδελα ήταν τα κράτη τους και το τι πρεσσα έπεφτε
Πόσοι είναι οι αρκετοί δηλαδή;
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Οι σοβιετικοί πολίτες τρεφόταν ελαφρώς καλύτερα από τους αμερικανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 27 Μάιος 2022, 11:58

Δημοκράτης έγραψε:
27 Μάιος 2022, 10:55
stavmanr έγραψε:
27 Μάιος 2022, 08:51
Δημοκράτης έγραψε:
27 Μάιος 2022, 08:28
Επίσης αν ο αμερικανος τρώει σκατα είναι από επιλογή του.ο κομμουνιστής απλώς δεν μππρουσε να φάει τζάνκ φουντ γιατι δεν ειχε
Σκέψου απλά ότι έτρωγε το μισό κρέας από τον αμερικάνο.
Αν στην Ελλάδα κόψεις το μισό κρέας από τη διατροφή θα έχουμε επανάσταση.

Με τη λογική του άρθρου, όταν μετά τον πόλεμο στην Ελλάδα οι οικογένειες σιτίζονταν με ζάχαρη και ψωμί (με χρήση δελτίου), είχαμε "πιο ποιοτική διατροφή από τον αμερικάνο".
Είχα για πολύ καιρό σχέση με πολωνεζα, έχω φίλους Ρουμάνους,ουκρανους και Ρώσους. Έχω κάνει την συζήτηση διατροφή,εμπορεύματα και ζωή στην εσσδ άπειρες φορές.οι περισσότεροι βέβαια από τους φίλους μου ήταν κάτω από 10 χρόνων όταν έπεσε η κόκκινη χούντα στις χώρες τους αλλά έχω και έναν φίλο Ρώσο που είναι 55 και τα έζησε για τα καλά τα ωραία χρόνια του κομμουνισμου. Στην Ελλάδα έχουμε πολλούς κομμουνιστες γιατί πολύ απλά δεν έχουμε αρκετούς μετανάστες από αυτές τις χώρες ώστε να είναι πιο γνωστό τι μπουρδελα ήταν τα κράτη τους και το τι πρεσσα έπεφτε
Σε μία μάζωξη, που ήταν και μία ρουμάνα, κάποιοι άνοιξαν θέμα για τον Πούτιν και την κακή δύση.
Η ρουμάνα δεν μιλούσε καθότι δεν ήθελε να προκαλέσει φασαρία. Με την πρώτη ευκαιρία της λέω "πώς ήταν τα πράγματα επί σοβιετικού καθεστώτος;" και μου απαντά "άσε, αυτοί δεν έχουν ζήσει το ρώσο πάνω από το κεφάλι τους".

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Οι σοβιετικοί πολίτες τρεφόταν ελαφρώς καλύτερα από τους αμερικανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 27 Μάιος 2022, 14:28

Fluffy έγραψε:
26 Μάιος 2022, 21:30
American and Soviet citizens eat about the same amount of food each day but the Soviet diet may be more nutritious. According to a CIA report released today both nationalities may be eating too much for good health. The CIA drew no conclusions about the nutritional makeup of the Soviet and American diets but commonly accepted U.S. health views suggest the Soviet diet may be slightly better.


https://www.cia.gov/readingroom/documen ... 00150009-5

:102::102:
Μπορεί κάποια αντίστοιχη στατιστική να βγάλει ότι οι Έλληνες τρέφονται καλύτερα από τους Γερμανούς η τους Άγγλους.
Τι σημαίνει για σένα αυτο;
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11911
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Οι σοβιετικοί πολίτες τρεφόταν ελαφρώς καλύτερα από τους αμερικανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 27 Μάιος 2022, 15:35

vagabondo έγραψε:
27 Μάιος 2022, 08:08
Sid Vicious έγραψε:
27 Μάιος 2022, 05:57
Βασικα η Ελληνικη κουζινα ειναι ετη φωτος καλυτερη και πλουσιοτερη και από την αμερικανικη και απο την ρωσικη
Ποια είναι η αμερικάνικη κουζίνα, τα μπέργκερς;
Ειναι και τα μπεργκερς. Ειναι και η καβουροπιττα, η καλαμποκοσουπα, το παστραμι, διαφορα πιατα γαριδας ή κοτόπουλου ή μοσχαριού. Εχουν γενικα κουζινα, αλιμονο.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24717
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Οι σοβιετικοί πολίτες τρεφόταν ελαφρώς καλύτερα από τους αμερικανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 27 Μάιος 2022, 17:47

stavmanr έγραψε:
27 Μάιος 2022, 11:58
Δημοκράτης έγραψε:
27 Μάιος 2022, 10:55
stavmanr έγραψε:
27 Μάιος 2022, 08:51


Σκέψου απλά ότι έτρωγε το μισό κρέας από τον αμερικάνο.
Αν στην Ελλάδα κόψεις το μισό κρέας από τη διατροφή θα έχουμε επανάσταση.

Με τη λογική του άρθρου, όταν μετά τον πόλεμο στην Ελλάδα οι οικογένειες σιτίζονταν με ζάχαρη και ψωμί (με χρήση δελτίου), είχαμε "πιο ποιοτική διατροφή από τον αμερικάνο".
Είχα για πολύ καιρό σχέση με πολωνεζα, έχω φίλους Ρουμάνους,ουκρανους και Ρώσους. Έχω κάνει την συζήτηση διατροφή,εμπορεύματα και ζωή στην εσσδ άπειρες φορές.οι περισσότεροι βέβαια από τους φίλους μου ήταν κάτω από 10 χρόνων όταν έπεσε η κόκκινη χούντα στις χώρες τους αλλά έχω και έναν φίλο Ρώσο που είναι 55 και τα έζησε για τα καλά τα ωραία χρόνια του κομμουνισμου. Στην Ελλάδα έχουμε πολλούς κομμουνιστες γιατί πολύ απλά δεν έχουμε αρκετούς μετανάστες από αυτές τις χώρες ώστε να είναι πιο γνωστό τι μπουρδελα ήταν τα κράτη τους και το τι πρεσσα έπεφτε
Σε μία μάζωξη, που ήταν και μία ρουμάνα, κάποιοι άνοιξαν θέμα για τον Πούτιν και την κακή δύση.
Η ρουμάνα δεν μιλούσε καθότι δεν ήθελε να προκαλέσει φασαρία. Με την πρώτη ευκαιρία της λέω "πώς ήταν τα πράγματα επί σοβιετικού καθεστώτος;" και μου απαντά "άσε, αυτοί δεν έχουν ζήσει το ρώσο πάνω από το κεφάλι τους".
Αν οι κομμουνιστες είχαν το ελάχιστο μυαλό θα τους αρκούσε η τύχη του Ζαχαριάδη για να καταλάβουν τι ακριβώς γίνουν στην εσσδ

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8437
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Οι σοβιετικοί πολίτες τρεφόταν ελαφρώς καλύτερα από τους αμερικανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 27 Μάιος 2022, 19:40

Fluffy έγραψε:
26 Μάιος 2022, 21:30
American and Soviet citizens eat about the same amount of food each day but the Soviet diet may be more nutritious. According to a CIA report released today both nationalities may be eating too much for good health. The CIA drew no conclusions about the nutritional makeup of the Soviet and American diets but commonly accepted U.S. health views suggest the Soviet diet may be slightly better.


https://www.cia.gov/readingroom/documen ... 00150009-5

:102::102:

:wall::wall::wall:

Έχεις φτάσεις στα όρια να διαβείς τις πύλες του ψυχιατρείου ρε ανώμαλε!!!

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών