Οι σοβιετικοί πολίτες τρεφόταν ελαφρώς καλύτερα από τους αμερικανούς

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8919
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Οι σοβιετικοί πολίτες τρεφόταν ελαφρώς καλύτερα από τους αμερικανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 02 Δεκ 2023, 20:59

Το να ταυτίζει κανείς το τρέφεται καλύτερα με το έπαιρνε περισσότερες θερμίδες είναι προφανές λάθος.

Κατά τα άλλα, υπάρχουν πολλές πηγές ανάλυσης των ίδιων δεδομένων. Από εδώ.
https://nintil.com/old_assets/2016/05/11-3.png

Πιο ενδιαφέρον είναι το εξής.

Εικόνα

Οι θερμίδες των σοβιετικών είναι σχεδόν 50% ψωμί και πατάτες, με λιγότερο από τη μισή ποσότητα σε σχέση με τους αμερικάνους σε ψάρι/κρέας, οι οποίοι βέβαια ήδη στα 70ς έπαιρναν 1/6 των θερμίδων τους από ζάχαρη + 1/5 από λίπη. Χλωμό να πεις ότι οι σοβιετικοί τρέφονταν καλύτερα, αν και σίγουρα δεν υπήρχε πείνα.

Παρεμπιμπτόντως, 3400 θερμίδες κατά κεφαλή; Στους Σοβιετικούς ίσως δικαιολογείται λόγω κλίματος, στις ΗΠΑ είναι ξεκάθαρο ότι είχε ξεκινήσει η επιδημία παχυσαρκίας.
Z

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8475
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Οι σοβιετικοί πολίτες τρεφόταν ελαφρώς καλύτερα από τους αμερικανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 03 Δεκ 2023, 10:11

Μου έλεγε ένας παλιός συνάδελφος, Ρωσσοπόντιος, ο οποίος ζούσε και δούλευε σε μία μικρή πόλη στο Βόρειο Καύκασο.
Μας έλεγε κυρίως για την δεκαετία του 80, όταν είχε αρχίσει να ρετάρει κα να καταρρέει η ΕΣΣΔ:
Το κρέας και το ψάρι ήταν σχετικά σπάνια - κάποιες φορές έφερναν ψάρια με βυτία από τις ιχθυοκαλλιέργειες των ποταμών.
Ε τότε όλοι έτρεχαν να τα πάρουν, και εκείνη την ημέρα όλη η πόλη έτρωγε ψάρι!!!
Υπέροχα!!!

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10022
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Οι σοβιετικοί πολίτες τρεφόταν ελαφρώς καλύτερα από τους αμερικανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 03 Δεκ 2023, 11:23

OANNHSEA έγραψε:
03 Δεκ 2023, 10:11
Μου έλεγε ένας παλιός συνάδελφος, Ρωσσοπόντιος, ο οποίος ζούσε και δούλευε σε μία μικρή πόλη στο Βόρειο Καύκασο.
Μας έλεγε κυρίως για την δεκαετία του 80, όταν είχε αρχίσει να ρετάρει κα να καταρρέει η ΕΣΣΔ:
Το κρέας και το ψάρι ήταν σχετικά σπάνια - κάποιες φορές έφερναν ψάρια με βυτία από τις ιχθυοκαλλιέργειες των ποταμών.
Ε τότε όλοι έτρεχαν να τα πάρουν, και εκείνη την ημέρα όλη η πόλη έτρωγε ψάρι!!!
Υπέροχα!!!

.
Που είναι το περίεργο για μια αχανή ηπειρωτική χώρα;
Εδώ στην Ελλάδα, σε περιοχές μακριά από την θάλασσα, ο κόσμος τρώει σπάνια ψάρι.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4153
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Οι σοβιετικοί πολίτες τρεφόταν ελαφρώς καλύτερα από τους αμερικανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 03 Δεκ 2023, 11:56

Καραμελίτσα έγραψε:
02 Δεκ 2023, 20:59
Το να ταυτίζει κανείς το τρέφεται καλύτερα με το έπαιρνε περισσότερες θερμίδες είναι προφανές λάθος.

Κατά τα άλλα, υπάρχουν πολλές πηγές ανάλυσης των ίδιων δεδομένων. Από εδώ.
https://nintil.com/old_assets/2016/05/11-3.png

Πιο ενδιαφέρον είναι το εξής.

Εικόνα

Οι θερμίδες των σοβιετικών είναι σχεδόν 50% ψωμί και πατάτες, με λιγότερο από τη μισή ποσότητα σε σχέση με τους αμερικάνους σε ψάρι/κρέας, οι οποίοι βέβαια ήδη στα 70ς έπαιρναν 1/6 των θερμίδων τους από ζάχαρη + 1/5 από λίπη. Χλωμό να πεις ότι οι σοβιετικοί τρέφονταν καλύτερα, αν και σίγουρα δεν υπήρχε πείνα.

Παρεμπιμπτόντως, 3400 θερμίδες κατά κεφαλή; Στους Σοβιετικούς ίσως δικαιολογείται λόγω κλίματος, στις ΗΠΑ είναι ξεκάθαρο ότι είχε ξεκινήσει η επιδημία παχυσαρκίας.
με τα λαχανικά και τα φρούτα μειώνεις τις πιθανότητες για σκορβούτο.
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4153
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Οι σοβιετικοί πολίτες τρεφόταν ελαφρώς καλύτερα από τους αμερικανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 03 Δεκ 2023, 12:02

vagabondo έγραψε:
03 Δεκ 2023, 11:23
OANNHSEA έγραψε:
03 Δεκ 2023, 10:11
Μου έλεγε ένας παλιός συνάδελφος, Ρωσσοπόντιος, ο οποίος ζούσε και δούλευε σε μία μικρή πόλη στο Βόρειο Καύκασο.
Μας έλεγε κυρίως για την δεκαετία του 80, όταν είχε αρχίσει να ρετάρει κα να καταρρέει η ΕΣΣΔ:
Το κρέας και το ψάρι ήταν σχετικά σπάνια - κάποιες φορές έφερναν ψάρια με βυτία από τις ιχθυοκαλλιέργειες των ποταμών.
Ε τότε όλοι έτρεχαν να τα πάρουν, και εκείνη την ημέρα όλη η πόλη έτρωγε ψάρι!!!
Υπέροχα!!!

.
Που είναι το περίεργο για μια αχανή ηπειρωτική χώρα;
Εδώ στην Ελλάδα, σε περιοχές μακριά από την θάλασσα, ο κόσμος τρώει σπάνια ψάρι.
εμεις πάντως με γεωργιανους και αρμενιους που δουλεύαμε στην οικοδομή μας έλεγαν πως καπάδια υπήρχαν καθως και μέτρια κατανάλωση κρέατος. Ψαρια σπάνια.
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2370
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Οι σοβιετικοί πολίτες τρεφόταν ελαφρώς καλύτερα από τους αμερικανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 03 Δεκ 2023, 12:05

Fluffy έγραψε:
26 Μάιος 2022, 21:54
3000+ θερμίδες δε τη λες φτωχική διατροφή
Οι 2900 από βότκες , βέβαια , πλουσιότατη
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10022
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Οι σοβιετικοί πολίτες τρεφόταν ελαφρώς καλύτερα από τους αμερικανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 03 Δεκ 2023, 12:18

Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
03 Δεκ 2023, 12:02
vagabondo έγραψε:
03 Δεκ 2023, 11:23
OANNHSEA έγραψε:
03 Δεκ 2023, 10:11
Μου έλεγε ένας παλιός συνάδελφος, Ρωσσοπόντιος, ο οποίος ζούσε και δούλευε σε μία μικρή πόλη στο Βόρειο Καύκασο.
Μας έλεγε κυρίως για την δεκαετία του 80, όταν είχε αρχίσει να ρετάρει κα να καταρρέει η ΕΣΣΔ:
Το κρέας και το ψάρι ήταν σχετικά σπάνια - κάποιες φορές έφερναν ψάρια με βυτία από τις ιχθυοκαλλιέργειες των ποταμών.
Ε τότε όλοι έτρεχαν να τα πάρουν, και εκείνη την ημέρα όλη η πόλη έτρωγε ψάρι!!!
Υπέροχα!!!

.
Που είναι το περίεργο για μια αχανή ηπειρωτική χώρα;
Εδώ στην Ελλάδα, σε περιοχές μακριά από την θάλασσα, ο κόσμος τρώει σπάνια ψάρι.
εμεις πάντως με γεωργιανους και αρμενιους που δουλεύαμε στην οικοδομή μας έλεγαν πως καπάδια υπήρχαν καθως και μέτρια κατανάλωση κρέατος. Ψαρια σπάνια.
Μα δεν αντιλέγω, απλά να αντιλαμβανόμαστε για το τι συγκρίνουμε.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οι σοβιετικοί πολίτες τρεφόταν ελαφρώς καλύτερα από τους αμερικανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Δεκ 2023, 12:51

Αν δεν κάνω λάθος οι αμερικανοί ποτέ δεν ήταν σημείο αναφοράς για τη διατροφή. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8475
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Οι σοβιετικοί πολίτες τρεφόταν ελαφρώς καλύτερα από τους αμερικανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 03 Δεκ 2023, 13:52

vagabondo έγραψε:
03 Δεκ 2023, 11:23
OANNHSEA έγραψε:
03 Δεκ 2023, 10:11
Μου έλεγε ένας παλιός συνάδελφος, Ρωσσοπόντιος, ο οποίος ζούσε και δούλευε σε μία μικρή πόλη στο Βόρειο Καύκασο.
Μας έλεγε κυρίως για την δεκαετία του 80, όταν είχε αρχίσει να ρετάρει κα να καταρρέει η ΕΣΣΔ:
Το κρέας και το ψάρι ήταν σχετικά σπάνια - κάποιες φορές έφερναν ψάρια με βυτία από τις ιχθυοκαλλιέργειες των ποταμών.
Ε τότε όλοι έτρεχαν να τα πάρουν, και εκείνη την ημέρα όλη η πόλη έτρωγε ψάρι!!!
Υπέροχα!!!

.
Που είναι το περίεργο για μια αχανή ηπειρωτική χώρα;
Εδώ στην Ελλάδα, σε περιοχές μακριά από την θάλασσα, ο κόσμος τρώει σπάνια ψάρι.

Π.χ. Καλαμπάκα...
Ξέρεις πόσα ψάρια κατεψυγμένα θα βρεις στα ψυγεία των Σ/Μ εκεί, και όχι μόνο, σε αυτή την πόλη; Και το ξέρω γιατί έχω κάνει διακοπές εκεί 3 φορές τα τελευταία 20 χρόνια...
Επίσης θυμάμαι ότι ακόμα και στις αρχές του 80, ενώ κάναμε διακοπές στο χωριό στην Καρδίτσα, οι δικοί μου κατέβαιναν με το ΚΤΕΛ μία φορά την εβδομάδα και έφερναν φρέσκο ψάρι από την Καρδίτσα - χώρια βέβαια το κατεψυγμένο...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών