Πέθανε ο Στρατηγός Κωνσταντίνος Κόρκας

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πέθανε ο Στρατηγός Κωνσταντίνος Κόρκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Μάιος 2022, 21:16

Scouser έγραψε:
31 Μάιος 2022, 21:08
hellegennes έγραψε:
31 Μάιος 2022, 21:02
Μήπως είναι χαρακτηριστικό δείγμα ότι μιλάμε για ένα τελείως άγνωστο πρόσωπο; Για ένα τελείως άγνωστο πρόσωπο που δεν έφυγε ξαφνικά και τραγικά, επί προσθέτως, αλλά από φυσικά αίτια σε ηλικία 100 ετών;

Αιωνία του η μνήμη και τα λοιπά, αλλά τι συναισθήματα να έχω και τι μπορώ να πω για ένα άτομο που μου είναι τελείως άγνωστο;
Το έγραψα και στον Δημοκράτη. Το πρόβλημα είναι ακριβώς ότι σου ήταν άγνωστο αυτό το πρόσωπο, ενώ δεν σου είναι πχ άγνωστος ο Παντελίδης ή ο Mad Clip (και ας μην είσαι υποθέτω φαν της μουσικής που τραγουδούσαν).
Ο Παντελίδης και ο Mad Clip μού είναι γνωστοί αποκλειστικά και μόνο ως ονόματα και μου είναι γνωστοί γιατί είναι τραγουδιστές, ο ένας εκ των οποίων μάλιστα πέθανε τραγικά και νέος (αυτό που γράφω ακριβώς από πάνω).

Για ποιον λόγο να ξέρω έναν στρατηγό που βγήκε σε αποστρατεία πριν καν γεννηθώ; Σιγά μην ξέρω κάθε πρώην στρατηγό 100 ετών. Και ποιος θα ήταν ο λόγος, δηλαδή;

Πόσους γιατρούς ξέρεις εσύ που συνταξιοδοτήθηκαν 40 χρόνια πριν και έχουν σώσει ο καθένας τους από, ας πούμε, 10.000 ανθρώπινες ζωές;

Ή μάλλον πες μου πόσους γιατρούς εν ενεργεία ξέρεις, που έχουν σώσει ο καθένας τους χιλιάδες ζωές; Πόσους πυροσβέστες; Πόσους διασώστες; Αυτοί δεν είναι ήρωες; Αυτοί δεν έχουν σώσει ζωές; Θα έπρεπε να τους ξέρεις;

Η απάντηση είναι όχι. Δεν θα έπρεπε να τους ξέρεις. Τα πρόσωπα που είναι στην δημοσιότητα τα ξέρεις όχι γιατί είναι πιο σημαντικά αλλά γιατί είναι δημόσια πρόσωπα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Πέθανε ο Στρατηγός Κωνσταντίνος Κόρκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 31 Μάιος 2022, 21:17

Ένας φασιστογερας που βασάνιζε κοσμάκη επειδή δεν γούσταρε την δεξιά που νίκησε στον εμφυλιο. Χεστηκαμεν.

Άβαταρ μέλους
τεν τεν
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:38
Phorum.gr user: τεν τεν

Re: Πέθανε ο Στρατηγός Κωνσταντίνος Κόρκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τεν τεν » 31 Μάιος 2022, 21:22

Αξιος!
Πολεμιστής όχι στρατιώτης.
Ολιγόστευαν οι σκύλοι,
και Αλλά εφώναζαν, Αλλά
και των Χριστιανών τα χείλη
φωτιά εφώναζαν, φωτιά.

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11691
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Πέθανε ο Στρατηγός Κωνσταντίνος Κόρκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 31 Μάιος 2022, 21:45

hellegennes έγραψε:
31 Μάιος 2022, 21:16
Scouser έγραψε:
31 Μάιος 2022, 21:08
hellegennes έγραψε:
31 Μάιος 2022, 21:02
Μήπως είναι χαρακτηριστικό δείγμα ότι μιλάμε για ένα τελείως άγνωστο πρόσωπο; Για ένα τελείως άγνωστο πρόσωπο που δεν έφυγε ξαφνικά και τραγικά, επί προσθέτως, αλλά από φυσικά αίτια σε ηλικία 100 ετών;

Αιωνία του η μνήμη και τα λοιπά, αλλά τι συναισθήματα να έχω και τι μπορώ να πω για ένα άτομο που μου είναι τελείως άγνωστο;
Το έγραψα και στον Δημοκράτη. Το πρόβλημα είναι ακριβώς ότι σου ήταν άγνωστο αυτό το πρόσωπο, ενώ δεν σου είναι πχ άγνωστος ο Παντελίδης ή ο Mad Clip (και ας μην είσαι υποθέτω φαν της μουσικής που τραγουδούσαν).
Ο Παντελίδης και ο Mad Clip μού είναι γνωστοί αποκλειστικά και μόνο ως ονόματα και μου είναι γνωστοί γιατί είναι τραγουδιστές, ο ένας εκ των οποίων μάλιστα πέθανε τραγικά και νέος (αυτό που γράφω ακριβώς από πάνω).

Για ποιον λόγο να ξέρω έναν στρατηγό που βγήκε σε αποστρατεία πριν καν γεννηθώ; Σιγά μην ξέρω κάθε πρώην στρατηγό 100 ετών. Και ποιος θα ήταν ο λόγος, δηλαδή;

Πόσους γιατρούς ξέρεις εσύ που συνταξιοδοτήθηκαν 40 χρόνια πριν και έχουν σώσει ο καθένας τους από, ας πούμε, 10.000 ανθρώπινες ζωές;

Ή μάλλον πες μου πόσους γιατρούς εν ενεργεία ξέρεις, που έχουν σώσει ο καθένας τους χιλιάδες ζωές; Πόσους πυροσβέστες; Πόσους διασώστες; Αυτοί δεν είναι ήρωες; Αυτοί δεν έχουν σώσει ζωές; Θα έπρεπε να τους ξέρεις;

Η απάντηση είναι όχι. Δεν θα έπρεπε να τους ξέρεις. Τα πρόσωπα που είναι στην δημοσιότητα τα ξέρεις όχι γιατί είναι πιο σημαντικά αλλά γιατί είναι δημόσια πρόσωπα.
Ο μακαρίτης είχε πολεμήσει σε όλες τις συγκρούσεις της χώρας κατά την περίοδο 1940-1949 και όχι, αυτό δεν είναι τόσο συνηθισμένο, ακόμα και για εκείνη την εποχή (η συντριπτική πλειοψηφία των βετεράνων πολέμησε μόνο στον εμφύλιο ή στον πόλεμο του '40 και όχι εθελοντικά). Με δεδομένο ότι ήταν ο τελευταίος μιας γενιάς μπαρουτοκαπνισμένων αξιωματικών, ο θάνατός του θα έπρεπε να είναι μια ευκαιρία για αναστοχασμό και δημόσιες συζητήσεις για την εποχή εκείνη, όχι απλά μια λεζάντα στα πόρταλς. Γιατί δηλαδή αυτά συνέβησαν πχ όταν πέθανε ο Γλέζος, που δεν είχε ούτε το 10% της εθνικής προσφοράς του Κόρκα; Δεν λέω όμως ότι το πρόβλημα περιορίζεται μόνο στον Κόρκα, σαφώς και επεκτείνεται και στις κατηγορίες που ανέφερες. Είναι γενικά θέμα λανθασμένων κοινωνικών προτύπων που προβάλλονται.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πέθανε ο Στρατηγός Κωνσταντίνος Κόρκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Μάιος 2022, 23:24

Scouser έγραψε:
31 Μάιος 2022, 21:45
Ο μακαρίτης είχε πολεμήσει σε όλες τις συγκρούσεις της χώρας κατά την περίοδο 1940-1949 και όχι, αυτό δεν είναι τόσο συνηθισμένο, ακόμα και για εκείνη την εποχή (η συντριπτική πλειοψηφία των βετεράνων πολέμησε μόνο στον εμφύλιο ή στον πόλεμο του '40 και όχι εθελοντικά). Με δεδομένο ότι ήταν ο τελευταίος μιας γενιάς μπαρουτοκαπνισμένων αξιωματικών, ο θάνατός του θα έπρεπε να είναι μια ευκαιρία για αναστοχασμό και δημόσιες συζητήσεις για την εποχή εκείνη, όχι απλά μια λεζάντα στα πόρταλς. Γιατί δηλαδή αυτά συνέβησαν πχ όταν πέθανε ο Γλέζος, που δεν είχε ούτε το 10% της εθνικής προσφοράς του Κόρκα; Δεν λέω όμως ότι το πρόβλημα περιορίζεται μόνο στον Κόρκα, σαφώς και επεκτείνεται και στις κατηγορίες που ανέφερες. Είναι γενικά θέμα λανθασμένων κοινωνικών προτύπων που προβάλλονται.
Γιατί, ρε συ, ο Γλέζος ήταν πολιτικός (και δημοσιογράφος, συγγραφέας, ποιητής, κ.α.). Ήταν ένα πρόσωπο που βρισκόταν στην δημόσια ζωή για δεκαετίες. Δεν έχει σχέση με κάτι άλλο.

Και πάλι, πάμε στοίχημα ό,τι θες πως αν ρωτήσεις 10.000 θαυμαστές του Mad Clip, η συντριπτική πλειονότητα δεν θα έχει καν ακουστά τον Γλέζο.

Δεν γίνεται να γνωρίζεις και να τιμάς χιλιάδες και εκατοντάδες χιλιάδες ανθρώπους. Το λογικό είναι να ξέρεις τα άτομα που βρίσκονται εθελοντικά στην δημόσια ζωή. Ηθοποιοί, τραγουδιστές, συγγραφείς, πολιτικοί, δημοσιογράφοι και λοιπές κατηγορίες. Αξίζει να μνημονεύονται όλοι αυτοί; Σαφώς όχι όλοι. Αλλά μνημονεύονται γιατί είναι δημόσια πρόσωπα, όχι γιατί τους δίνουμε ντε φάκτο μεγαλύτερη αξία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Πέθανε ο Στρατηγός Κωνσταντίνος Κόρκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 31 Μάιος 2022, 23:36

Μυριάδες Έλληνες πολέμησαν τους Ιταλούς και τους Γερμανούς στους πολέμους και πέθαναν είτε μετά στις φυλακές και τα Ξερονήσια, είτε δε νοιάστηκε κάνεις. Το ότι πολέμησε στην φρίκη του εμφυλίου ασχολίαστο. Μετά υπηρέτησε το καθεστώς μαζί με Γερμανότσολιάδες και μαυραγοριτες, που έστελναν εξορία πατριώτες που πολέμησαν για την πάτριδα τους. Στην Κύπρο δεν πήγε να πολεμήσει, υπηρέτησε την χούντα,. Άρα παπαριες, έκανε τα ελάχιστα, και μετά να μηδένισε κι αυτά με τα άθλια καθεστώτα που υπηρέτησε.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25913
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Πέθανε ο Στρατηγός Κωνσταντίνος Κόρκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 31 Μάιος 2022, 23:39

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
31 Μάιος 2022, 23:36
Μυριάδες Έλληνες πολέμησαν τους Ιταλούς και τους Γερμανούς στους πολέμους και πέθαναν είτε μετά στις φυλακές και τα Ξερονήσια, είτε δε νοιάστηκε κάνεις. Το ότι πολέμησε στην φρίκη του εμφυλίου ασχολίαστο. Μετά υπηρέτησε το καθεστώς μαζί με Γερμανότσολιάδες και μαυραγοριτες, που έστελναν εξορία πατριώτες που πολέμησαν για την πάτριδα τους. Στην Κύπρο δεν πήγε να πολεμήσει, υπηρέτησε την χούντα,. Άρα παπαριες, έκανε τα ελάχιστα, και μετά να μηδένισε κι αυτά με τα άθλια καθεστώτα που υπηρέτησε.

:romance-hearteyes:
απολαυση ν ακους τα αλυχτισματα των δαρμενων κοπροσκυλων
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Πέθανε ο Στρατηγός Κωνσταντίνος Κόρκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 01 Ιουν 2022, 00:02

Αγις έγραψε:
31 Μάιος 2022, 23:39
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
31 Μάιος 2022, 23:36
Μυριάδες Έλληνες πολέμησαν τους Ιταλούς και τους Γερμανούς στους πολέμους και πέθαναν είτε μετά στις φυλακές και τα Ξερονήσια, είτε δε νοιάστηκε κάνεις. Το ότι πολέμησε στην φρίκη του εμφυλίου ασχολίαστο. Μετά υπηρέτησε το καθεστώς μαζί με Γερμανότσολιάδες και μαυραγοριτες, που έστελναν εξορία πατριώτες που πολέμησαν για την πάτριδα τους. Στην Κύπρο δεν πήγε να πολεμήσει, υπηρέτησε την χούντα,. Άρα παπαριες, έκανε τα ελάχιστα, και μετά να μηδένισε κι αυτά με τα άθλια καθεστώτα που υπηρέτησε.

:romance-hearteyes:
απολαυση ν ακους τα αλυχτισματα των δαρμενων κοπροσκυλων
O κόρκας έστελνε στην Μακρόνησο όσους πατριώτες πολέμησαν τον ναζισμο με τον ΕΑΜ, οχι εγώ.
Και στην Κύπρο κοκοκο. Εξυνε τον πιθηκα σε κάτι νατοικα βυσματικα στρατόπεδα. Τουρίστας.

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11691
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Πέθανε ο Στρατηγός Κωνσταντίνος Κόρκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 01 Ιουν 2022, 08:39

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
01 Ιουν 2022, 00:02
Αγις έγραψε:
31 Μάιος 2022, 23:39
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
31 Μάιος 2022, 23:36
Μυριάδες Έλληνες πολέμησαν τους Ιταλούς και τους Γερμανούς στους πολέμους και πέθαναν είτε μετά στις φυλακές και τα Ξερονήσια, είτε δε νοιάστηκε κάνεις. Το ότι πολέμησε στην φρίκη του εμφυλίου ασχολίαστο. Μετά υπηρέτησε το καθεστώς μαζί με Γερμανότσολιάδες και μαυραγοριτες, που έστελναν εξορία πατριώτες που πολέμησαν για την πάτριδα τους. Στην Κύπρο δεν πήγε να πολεμήσει, υπηρέτησε την χούντα,. Άρα παπαριες, έκανε τα ελάχιστα, και μετά να μηδένισε κι αυτά με τα άθλια καθεστώτα που υπηρέτησε.

:romance-hearteyes:
απολαυση ν ακους τα αλυχτισματα των δαρμενων κοπροσκυλων
O κόρκας έστελνε στην Μακρόνησο όσους πατριώτες πολέμησαν τον ναζισμο με τον ΕΑΜ, οχι εγώ.
Και στην Κύπρο κοκοκο. Εξυνε τον πιθηκα σε κάτι νατοικα βυσματικα στρατόπεδα. Τουρίστας.
Τα περισσότερα κερδισμένα στο πεδίο της μάχης, κάποια μάλιστα όταν συμμετείχε στην απεντομωση στο Γράμμο:

Εικόνα

Πήξε, κλαψε, σκουξε.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27173
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Πέθανε ο Στρατηγός Κωνσταντίνος Κόρκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 01 Ιουν 2022, 09:05

Εικόνα
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Πέθανε ο Στρατηγός Κωνσταντίνος Κόρκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 01 Ιουν 2022, 09:07

Συμμετείχε με την παράταξη των δεξιών, φασιστών, γεεμανοτσολιαδων, μαυραγοριτων και σκοτωνοντουσαν με τα σταλινια, τι να πω, πραγματικά είναι φοβερός πατριώτης ήρωας. :lol:

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Πέθανε ο Στρατηγός Κωνσταντίνος Κόρκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 01 Ιουν 2022, 09:09

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
01 Ιουν 2022, 09:05
Εικόνα
Σεβασμό στους αγώνες της αριστεράς.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27173
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Πέθανε ο Στρατηγός Κωνσταντίνος Κόρκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 01 Ιουν 2022, 09:11

Έτσι πάνε αυτά. Πρώτα τους γαμάς το ταμ τιριριρί, και μετά τους σέβεσαι
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Πέθανε ο Στρατηγός Κωνσταντίνος Κόρκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 01 Ιουν 2022, 09:33

Παλαιοελλαδίτης έγραψε:
30 Μάιος 2022, 20:55
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
30 Μάιος 2022, 20:41
και τέλος στις επιχειρήσεις της περιόδου 1947 – 49
:romance-hearteyes:
Πήρε μέρος και στη μάχη της Φλώρινας. Αναμένω νηφάλιες τοποθετήσεις των αριστερών του πχορουμ ενταγμένες στο πλαίσιο της μεταπολιτευτικής συμφιλίωσης και της προσπάθειας να αφήσουμε πίσω μας τα μίση του παρελθόντος ατενίζοντας το μέλλον. :8)
Ταξικός εχθρός, αλλά τουλάχιστον πολέμησε για τις ιδέες του και δεν πήγε στο Παρίσι να προσποιείται τον πολιτικό εξόριστο.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Παλαιοελλαδίτης
Δημοσιεύσεις: 5424
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 12:51

Re: Πέθανε ο Στρατηγός Κωνσταντίνος Κόρκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιοελλαδίτης » 01 Ιουν 2022, 11:48

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
01 Ιουν 2022, 09:33

Ταξικός εχθρός, αλλά τουλάχιστον πολέμησε για τις ιδέες του και δεν πήγε στο Παρίσι να προσποιείται τον πολιτικό εξόριστο.
Πολέμησε για την Ελλάδα μας. :romance-hearteyes::grfl:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών