Τι θα υποστηρίζατε στον εμφύλιο ;

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές

Τι θα υποστηρίζατε στον εμφύλιο ;

Εθνικό στρατό
7
70%
ΔΣΕ
3
30%
 
Σύνολο ψήφων: 10

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Τι θα υποστηρίζατε στον εμφύλιο ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 02 Ιουν 2022, 09:31

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
02 Ιουν 2022, 09:27
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
02 Ιουν 2022, 09:21
Τη μια σαβούρα την είδαμε, την άλλη όχι, γι αυτό πάντα σε τρώει η περιέργεια τι κομμουνισμό θα έφτιαχναν. Αν ήταν τιτοικοι, φουλ κομουνιστές, θα περνούσαμε γαματα. Στάλιν τώρα και Ελλάδα δεν κολλάει, αυτά είναι για καμιά γκριτι καταθλιπτική ρωσική πόλη, εμείς είμαστε sea and sun.
εννοιες αντιφατικες :102:
Εγώ θα πήγαιναν φουλ στους κομμουνιστές αν ήταν τιτοικοι. Νταξει, θα είχαν λίγα παραπάνω δικαιώματα οι σλαβομακεδονες. Κατά τα λοιπά, θα ειμασταν γαματα. Εμείς μπλέξαμε με σταλινια όμως, άρα δεν ξέρω. Δε νομίζω πως θα φτιάχναμε κομμουνισμό δαντελενιο όπως έλεγε τότε και ο μισσιος.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Τι θα υποστηρίζατε στον εμφύλιο ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 02 Ιουν 2022, 09:32

οντως ο σταλινισμος δεν ειναι κομμουνισμος

πολλοι σταλινικοι εχουν κατηγορηθει και για μισογυνισμο στο πλαισιο της κριτικης που τους ασκηθηκε απο το κοκοε :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4355
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Τι θα υποστηρίζατε στον εμφύλιο ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 02 Ιουν 2022, 09:33

Το πρόβλημα με τον υπαρκτό είναι ότι είχε την δικτατορία του προλεταριάτου ως αυτοσκοπό κι όχι ως μέσο για την επίτευξη της κομουνιστικής κοινωνίας όπως την οραματίστηκαν οι Marx και Engels.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Τι θα υποστηρίζατε στον εμφύλιο ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 02 Ιουν 2022, 09:35

Πιστεύω ότι ένας νέος εμφύλιος θα βοηθούσε να λύσουμε τις διαφορές μας, αλλά χρειάζεται κ κάτι ακόμα εκτός του πολιτικού στοιχείου, θα πρότεινα να συνδεθεί κ με τη μπάλα. Αλλά δεν ξέρω ποιοι θα είναι τα κουμμουνια κ ποιοι οι χιτες κτλ :102:

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16618
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Τι θα υποστηρίζατε στον εμφύλιο ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 02 Ιουν 2022, 09:39

EKPLIKTIKOS έγραψε:
02 Ιουν 2022, 09:35
Πιστεύω ότι ένας νέος εμφύλιος θα βοηθούσε να λύσουμε τις διαφορές μας, αλλά χρειάζεται κ κάτι ακόμα εκτός του πολιτικού στοιχείου, θα πρότεινα να συνδεθεί κ με τη μπάλα. Αλλά δεν ξέρω ποιοι θα είναι τα κουμμουνια κ ποιοι οι χιτες κτλ :102:
συμφωνω, αναμενουμε τον εμφυλιο στο αμερικα για να παρουμε εμπνευση οπως και το 1821...

πες στην σερβιτορα που εχεις στο αβαταρ να το πει στους αλλους τους αφροαμερικανους πως ζυγωνει η ωρα της λεφτεριας απο τον ασπρο δυναστη....

:003:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Τι θα υποστηρίζατε στον εμφύλιο ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 02 Ιουν 2022, 09:41

Ο Τίτο ήθελε Μακεδονία.
Αλλά δεν έχω πείρα από Γιουγκοσλαβία. Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι είχα περάσει με το τραίνο. Μου έκανε εντύπωση ότι στους Ελληνικούς σταθμούς, Λαμία, σύνορα, είχε περίπτερα που πούλαγαν διάφορα (εφημερίδες-περιοδικά-τσιγάρα-γλυκά-σάντουϊτς-παγωτά ...) αλλά το αντίστοιχο περίπτερο στους Γιουγκοσλάβικους σταθμούς ήταν άδειο. Κάπου είδα κάτι καραμέλες τετράγωνες σαν τις δικές μας τις ΙΟΝ τις πολύ παλιές. Τίποτα άλλο.
Οι σκοπιανοί με εξύβριζαν σκαιώς γιατί επειδή ήμουνα άσχετος όταν είπαν αυτοί "είμαστε Μακεδόνες" εγώ τους είπα "α Έλληνες δηλαδή ;".
Αλλά όταν μπήκε σε Σέρβικο έδαφος ο συρμός άλλαξε το προσωπικό. Πήγα στο βαγκόν ρεστωράν και το γκαρσόνι μου είπε "καλώς τον φίλο μου" και είχε ωραία μακαρόνια.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Τι θα υποστηρίζατε στον εμφύλιο ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 02 Ιουν 2022, 09:47

EKPLIKTIKOS έγραψε:
02 Ιουν 2022, 09:35
Πιστεύω ότι ένας νέος εμφύλιος θα βοηθούσε να λύσουμε τις διαφορές μας, αλλά χρειάζεται κ κάτι ακόμα εκτός του πολιτικού στοιχείου, θα πρότεινα να συνδεθεί κ με τη μπάλα. Αλλά δεν ξέρω ποιοι θα είναι τα κουμμουνια κ ποιοι οι χιτες κτλ :102:
Το δημοψήφισμα ήταν καλή περίπτωση. Δραχμοπολυπολικοι Vs ευρωαμερικανολαγνοι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών