Α/Τ Θεμιστοκλής, όταν οι ναύτες αρνήθηκαν να εμπλακούν στον ΝΑΤΟικό σχεδιασμό στη γιουγκοσλαβία

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Α/Τ Θεμιστοκλής, όταν οι ναύτες αρνήθηκαν να εμπλακούν στον ΝΑΤΟικό σχεδιασμό στη γιουγκοσλαβία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Ιουν 2022, 16:01

Είναι γνωστό ανέκδοτο από παλιά ότι ο Ντάνιελ Κρεγκ μοιάζει για Ρώσος και όντως μοιάζει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27180
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Α/Τ Θεμιστοκλής, όταν οι ναύτες αρνήθηκαν να εμπλακούν στον ΝΑΤΟικό σχεδιασμό στη γιουγκοσλαβία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 16 Ιουν 2022, 16:26

hellegennes έγραψε:
16 Ιουν 2022, 16:01
Είναι γνωστό ανέκδοτο από παλιά ότι ο Ντάνιελ Κρεγκ μοιάζει για Ρώσος και όντως μοιάζει.
Φέρνει λίγο στον Ιλυα Κουριακιν.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Α/Τ Θεμιστοκλής, όταν οι ναύτες αρνήθηκαν να εμπλακούν στον ΝΑΤΟικό σχεδιασμό στη γιουγκοσλαβία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Ιουν 2022, 16:28

Περισσότερο θα έλεγα ότι μοιάζει στον Πούτιν:

Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Fipps
Δημοσιεύσεις: 863
Εγγραφή: 23 Μάιος 2020, 15:08
Phorum.gr user: Fipps
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Α/Τ Θεμιστοκλής, όταν οι ναύτες αρνήθηκαν να εμπλακούν στον ΝΑΤΟικό σχεδιασμό στη γιουγκοσλαβία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fipps » 17 Ιουν 2022, 23:48

Крaсная армия έγραψε:
16 Ιουν 2022, 14:44
Γουστάρεις τον Λεγεωνάριο ε;

Δεν ήταν ο Gotovina υπεύθυνος για τις σφαγές Αμάχων Σέρβων στην Κράϊνα κατά την Καταιγίδα ε;

Στηρίζεις και τους Ουτσεκάδες βλέπω.

Νεοφιλελέδες τι περιμένεις.

Έχω πει ξεκάθαρα ότι για τον Γιουγκοσλαβικό Εμφύλιο είμαι υπέρ των Σέρβων, απροκάλυπτα.

Άσχετα εάν πλέον δεν τους γουστάρω επειδή οι νέες γενιές είναι αμόρφωτες και χριστιανόπληκτες.

Πήγαινε στο Ζάγκρεμπ της ΕΕ να κυκλοφορήσεις με σφυροδρέπανο να δεις τι θα σε κάνουν τα ορφανά των Ουστάσι.
1.Κατά την επιχείρηση Καταιγίδα, δεν σημειώθηκαν σφαγές αμάχων. Και αυτό γιατί μαζί με τα Κροατικά στρατεύματα, στις απελευθερωμένες περιοχές έμπαινε μαζί τους και ο Ο.Η.Ε για να αποτρέψει ακριβώς αυτό.Δεν ήθελαν να επαναλειφθούν σκηνές τυπου Σρεμπρένιτσα.
Την ημέρα που οι Κροάτες ξεκίνησαν τον βομβαρδισμό της Κράϊνα, ολόκληρη η ηγεσία της Δημοκρατίας της Σερβικής Κράϊνα, το έβαλε στα πόδια, με πρώτο τον Πρόεδρό της τον Μίλαν Μάρτιτς, ο οποίος έφυγε χωρίς καν να φορέσει παντελόνι...(Με το σώβρακο έφυγε!).
Όταν ξεκίνησε η εθελοντική φυγή των Σέρβων εποίκων από την Κράϊνα, οι διάδρομοί τους φυλάσσονταν αποκλειστικά από μονάδες του Ο.Η.Ε. και απαγορευόταν να μπεί Κροάτης εκεί.

2.Νεοφιλελές δεν είμαι και ούτε πρόκειται όσο ζώ να ψηφίσω ποτέ μου Δεξιά.

3.Αντίθετα με εσένα, εγώ δεν αντιπαθώ τους Σέρβους,ούτε ποτέ τους αντιπαθούσα. Άλλο πράγμα είναι, 10-20 Σέρβοι πολιτικοί και στρατιωτικοί ηγέτες που νόμιζαν πως βρησκόμαστε ακόμα στο 1940, και άλλο ολόκληρος ο Σερβικός λαός στο όνομα του οποίου έπαιζαν stratego οι 10-20 αυτοί φαντασμένοι εγκληματίες.

4.Έχω πάει στο Ζάγκρεμπ τέσσερις φορές. Ποτέ μου δεν έχω δεί όμως παρελάσεις μαυροφορεμένων με σημαίες να χαιρετάνε Ναζιστικά, ή πογκρόμ κατά ξένων και αριστερών.
Αντίθετα, έχω χρόνια που βλέπω τέτοια σκηνικά ακόμη και έξω απο το σπίτι μου εδώ στην Αθήνα...

Άβαταρ μέλους
Крaсная армия
Δημοσιεύσεις: 4150
Εγγραφή: 17 Ιουν 2021, 21:37
Phorum.gr user: Μαρίνος Αντύπας
Τοποθεσία: Πελασγιώτιδα

Re: Α/Τ Θεμιστοκλής, όταν οι ναύτες αρνήθηκαν να εμπλακούν στον ΝΑΤΟικό σχεδιασμό στη γιουγκοσλαβία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Крaсная армия » 18 Ιουν 2022, 00:17

1. 1200 περίπου Σέρβοι άμαχοι σκοτώθηκαν μέχρι το βράδυ της 6η του Αυγούστου. Ο Martic δεν έφυγε γιατί αυτός υπέγραψε στις 8 Αυγούστου την παράδοση του VSK στην Glina (εκεί που οι Ουστάσι κατά τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο έσφαξαν χιλιάδες Σέρβους). Το επίσημο έγγραφο της 4ης Αυγούστου περί εκκένωσης της RSK μάλλον ήταν δημιούργημα των Μυστικών Υπηρεσιών του Tudjman και όχι επίσημη διαταγή της Σέρβικης Δημοκρατίας της Κράινα, δυστυχώς είχε διαβιβαστεί ήδη στις Σερβικές Υπηρεσίες. Εκεί βασίστηκαν οι Κροάτες ότι και καλά οι Σέρβοι έφυγαν "εθελοντικά". Έποικοι οι Σέρβοι στην Κrajina, τι άλλο θα ακούσουμε. Από τον 14ο αιώνα εκεί θα τους αποκαλέσεις και έποικους. 750.000 Σέρβους είχε η Κροατία το 1990, 120.000 Στο Ζάγκρεμπ. Οι Σέρβοι κατά τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο είχαν 350.000 νεκρούς από τους Ουστάσι και τους Μουσουλμάνους εκλεκτούς του Χίτλερ, περίπου 250.000 έγιναν καθολικοί διά της βίας. Για να μην ξεχνιόμαστε. Αν δεις απογραφές μέχρι το 1918 των περιοχών της σημερινής Κροατίας, στα πλαίσια της Αυστρουγγαρίας, θα δεις ότι οι Σέρβοι ήταν σχεδόν 900.000 και οι Κροάτες 1.350.000.

2. Είχα παρτίδες με Σέρβους από τα μέσα της δεκαετίας του 1990. Μετά που έγιναν χριστιανόπληκτοι, ούτε να τους βλέπω.

3. Οι Σέρβοι συντριπτικά στήριξαν τους Γιουγκοσλαβικούς Πολέμους και καλά κάνανε, είναι οι πιο αδικημένοι των συγκεκριμένων Πολέμων. Όλοι οι Σέρβοι σε μία Σερβία έπρεπε να βρίσκονται, αφού οι άλλοι θέλανε να διαλύσουν την Γιουγκοσλαβία. Εγκληματίες για εσάς τους Ευρωλάγνους Καπιταλιστές. Stratego όταν στην Κροατία και στην Βοσνία ξεκίνησαν οι Ουστάσι του Franjo και οι Ισλαμιστές του Alija να ονειρεύονται NDH και Ισλαμική Βοσνία. Μάλλον τα έχεις ξεχάσει αυτά.

4. Κάθε Μάη σε Κροατία, Σλοβενία κάνουν εκδηλώσεις μνήμης για την εκτέλεση των SD, των HOS και μερικών Τσέτνικ με την ανοχή των Συμμάχων στο Bleiburg. Περίπου 100.000 φασίστες συνάντησαν τον Χίτλερ.

Αυτά.
Для пользы дела мне необходимы военные полномочия. В таком случае я буду сам, без формальностей свергать тех командармов и комиссаров, которые губят дело. Так мне подсказывают интересы дела, и, конечно, отсутствие бумажки от Троцкого меня не остановит.

Άβαταρ μέλους
Крaсная армия
Δημοσιεύσεις: 4150
Εγγραφή: 17 Ιουν 2021, 21:37
Phorum.gr user: Μαρίνος Αντύπας
Τοποθεσία: Πελασγιώτιδα

Re: Α/Τ Θεμιστοκλής, όταν οι ναύτες αρνήθηκαν να εμπλακούν στον ΝΑΤΟικό σχεδιασμό στη γιουγκοσλαβία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Крaсная армия » 18 Ιουν 2022, 00:22

Αν ήταν μάγκες οι Ουστάσι, ας πηγαίνανε προς Ανατολική Σλαβονία να πάρουν στρατιωτικά το Vukovar. Δεν πήγαν όμως. Κακώς οι Σέρβοι δέχτηκαν να δώσουν πίσω την Ανατολική Σλαβονία - Μπαράνια και Δυτική Σρεμ. Τους την πήραν με το έτσι θέλω οι Ευρωπαίοι, ενώ ακόμα και σήμερα στην περιοχή η πληθυσμιακή αναλογία είναι 50 - 50 σχεδόν.
Для пользы дела мне необходимы военные полномочия. В таком случае я буду сам, без формальностей свергать тех командармов и комиссаров, которые губят дело. Так мне подсказывают интересы дела, и, конечно, отсутствие бумажки от Троцкого меня не остановит.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Α/Τ Θεμιστοκλής, όταν οι ναύτες αρνήθηκαν να εμπλακούν στον ΝΑΤΟικό σχεδιασμό στη γιουγκοσλαβία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 18 Ιουν 2022, 06:34

Μετά τον πιασαρικο τίτλο περί εξέγερσης των ναυτών στο αντιτορπιλικό μαθαίνουμε η ξαναθυμόμαστε ότι από 180 άτομα πλήρωμα ένας αξιωματικός, ένας υπαξιωματικος κι ένας ναύτης αρνήθηκαν να συμμετάσχουν σε αποστολή κι ότι μόνο ο Αξιωματικός δήλωσε συνειδησιακό πρόβλημα.
Τύφλα να χει το θωρηκτό Ποτέμκιν!
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 02:00
Phorum.gr user: ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ

Re: Α/Τ Θεμιστοκλής, όταν οι ναύτες αρνήθηκαν να εμπλακούν στον ΝΑΤΟικό σχεδιασμό στη γιουγκοσλαβία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ » 18 Ιουν 2022, 13:46

Chainis έγραψε:
18 Ιουν 2022, 06:34
Μετά τον πιασαρικο τίτλο περί εξέγερσης των ναυτών στο αντιτορπιλικό μαθαίνουμε η ξαναθυμόμαστε ότι από 180 άτομα πλήρωμα ένας αξιωματικός, ένας υπαξιωματικος κι ένας ναύτης αρνήθηκαν να συμμετάσχουν σε αποστολή κι ότι μόνο ο Αξιωματικός δήλωσε συνειδησιακό πρόβλημα.
Τύφλα να χει το θωρηκτό Ποτέμκιν!
Πλήρωμα περί τα 340 άτομα.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Α/Τ Θεμιστοκλής, όταν οι ναύτες αρνήθηκαν να εμπλακούν στον ΝΑΤΟικό σχεδιασμό στη γιουγκοσλαβία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 18 Ιουν 2022, 14:16

ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
18 Ιουν 2022, 13:46
Chainis έγραψε:
18 Ιουν 2022, 06:34
Μετά τον πιασαρικο τίτλο περί εξέγερσης των ναυτών στο αντιτορπιλικό μαθαίνουμε η ξαναθυμόμαστε ότι από 180 άτομα πλήρωμα ένας αξιωματικός, ένας υπαξιωματικος κι ένας ναύτης αρνήθηκαν να συμμετάσχουν σε αποστολή κι ότι μόνο ο Αξιωματικός δήλωσε συνειδησιακό πρόβλημα.
Τύφλα να χει το θωρηκτό Ποτέμκιν!
Πλήρωμα περί τα 340 άτομα.
:smt023
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών