Μια ιστορία γενναιότητας και αυτοθυσίας στην Κωνσταντινούπολη του 10ου αιώνα

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27236
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Μια ιστορία γενναιότητας και αυτοθυσίας στην Κωνσταντινούπολη του 10ου αιώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 05 Ιούλ 2022, 11:30

xioni έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 11:29
Δέχεσαι λοιπόν ότι είναι στα όρια του μύθου, δέχεσαι ότι είναι σενάριο για ταινία και ρωτάς εμένα να σου αιτιολογήσω γιατί όλα αυτά είναι ανιστόρητες μπούρδες; Κατανοείς τι σημαίνει ιστορία ρε ασχετάκο;
Κανε μου τη χαρη και ανοιξε κανα βιβλιο να ξεστραβωθεις...

Βαρεθηκες τον Στυγιο και βρηκες εμενα?

Ξεφορτωσου με.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Μια ιστορία γενναιότητας και αυτοθυσίας στην Κωνσταντινούπολη του 10ου αιώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 05 Ιούλ 2022, 11:33

Μετά τον Θουκυδιδη οι ιστορικοί την περίοδο της Ρωμαϊκής εποχής και του μεσαίωνα ήταν περισσότερο χρονικογραφοι οι οποίοι περιέγραφαν τα γεγονότα και τις ιστορικές καταστάσεις έτσι όπως άρεσαν στον ηγεμόνα τον οποίο υπηρετούσαν
Με κίνδυνο να χάσουν το κεφάλι τους εάν αυτός είχε δυσαρεστηθει
Ή Ιστορία σαν επιστήμη με επιστημονική έρευνα για τα ιστορικά γεγονότα δεν υπήρχε εκείνη την εποχή

xioni
Δημοσιεύσεις: 1605
Εγγραφή: 11 Φεβ 2020, 23:30

Re: Μια ιστορία γενναιότητας και αυτοθυσίας στην Κωνσταντινούπολη του 10ου αιώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xioni » 05 Ιούλ 2022, 11:36

George_V έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 11:30
xioni έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 11:29
Δέχεσαι λοιπόν ότι είναι στα όρια του μύθου, δέχεσαι ότι είναι σενάριο για ταινία και ρωτάς εμένα να σου αιτιολογήσω γιατί όλα αυτά είναι ανιστόρητες μπούρδες; Κατανοείς τι σημαίνει ιστορία ρε ασχετάκο;
Κανε μου τη χαρη και ανοιξε κανα βιβλιο να ξεστραβωθεις...

Βαρεθηκες τον Στυγιο και βρηκες εμενα?

Ξεφορτωσου με.
Ότι θέλω θα κάνω. Μας έβαλες ένα χρονογράφημα γεμάτο υπερβολές και ανακρίβειες και μας το παίζεις ιστορία. Σοβαρέψου και μη μου ξανααπευθύνεις τον λόγο με τέτοιο υφάκι, άσχετε.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27236
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Μια ιστορία γενναιότητας και αυτοθυσίας στην Κωνσταντινούπολη του 10ου αιώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 05 Ιούλ 2022, 11:38

xioni έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 11:36
George_V έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 11:30
xioni έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 11:29
Δέχεσαι λοιπόν ότι είναι στα όρια του μύθου, δέχεσαι ότι είναι σενάριο για ταινία και ρωτάς εμένα να σου αιτιολογήσω γιατί όλα αυτά είναι ανιστόρητες μπούρδες; Κατανοείς τι σημαίνει ιστορία ρε ασχετάκο;
Κανε μου τη χαρη και ανοιξε κανα βιβλιο να ξεστραβωθεις...

Βαρεθηκες τον Στυγιο και βρηκες εμενα?

Ξεφορτωσου με.
Ότι θέλω θα κάνω. Μας έβαλες ένα χρονογράφημα γεμάτο υπερβολές και ανακρίβειες και μας το παίζεις ιστορία. Σοβαρέψου και μη μου ξανααπευθύνεις τον λόγο με τέτοιο υφάκι, άσχετε.
Θα σου απευθυνω το λογο οπως ακριβως αρμοζει στο ποιον του χαρακτηρα σου. Και αν μπορεις σταματησε με.

Αντε τωρα ασχολησου με καναν αλλον γιατι δεν σε παιρνει εδω μικρε.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

xioni
Δημοσιεύσεις: 1605
Εγγραφή: 11 Φεβ 2020, 23:30

Re: Μια ιστορία γενναιότητας και αυτοθυσίας στην Κωνσταντινούπολη του 10ου αιώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xioni » 05 Ιούλ 2022, 11:42

Πες μας για τον Ιωάννη Σκυλίτζη, άσχετε. Ξέρεις κι εσύ ότι ανεβάζεις ανιστόρητες παπαριές -άσε τι λένε οι σφουγκοκωλάριοι ιστορικοί- που δεν έβαλες καν την πηγή.

Και μαζέψου είπαμε. Δε θα μου πεις που θα γράφω.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27236
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Μια ιστορία γενναιότητας και αυτοθυσίας στην Κωνσταντινούπολη του 10ου αιώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 05 Ιούλ 2022, 11:50

xioni έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 11:42
Πες μας για τον Ιωάννη Σκυλίτζη, άσχετε. Ξέρεις κι εσύ ότι ανεβάζεις ανιστόρητες παπαριές -άσε τι λένε οι σφουγκοκωλάριοι ιστορικοί- που δεν έβαλες καν την πηγή.

Και μαζέψου είπαμε. Δε θα μου πεις που θα γράφω.
Αν γνωριζες εστω τι ειναι ο Σκυλιτζης δε θα με ρωταγες.

Μαζεψου τυπε... Εισαι πολυ μικρουλης για μενα. Πηγαινε καπου αλλου να λερωσεις κανα αλλο νημα οπως το συνηθίζεις δλδ καθως απο μια γρηγορη ματια στις αναρτησεις σου δεν κανεις κατι αλλο απο το να κοπρίζεις νηματα.

Α και για να μην το ξεχάσω... Αν θεωρεις οτι οτι το νημα μου ειναι ψευδες η οτιδηποτε αλλο νομιζει το φτωχο σου μυαλουδακι καντο αναφορα και ζήτα απο τους συντονιστες να το σβήσουν.

Πηγαινε τωρα αρκετα μιλησαμε....
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

xioni
Δημοσιεύσεις: 1605
Εγγραφή: 11 Φεβ 2020, 23:30

Re: Μια ιστορία γενναιότητας και αυτοθυσίας στην Κωνσταντινούπολη του 10ου αιώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xioni » 05 Ιούλ 2022, 11:59

George_V έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 11:50
xioni έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 11:42
Πες μας για τον Ιωάννη Σκυλίτζη, άσχετε. Ξέρεις κι εσύ ότι ανεβάζεις ανιστόρητες παπαριές -άσε τι λένε οι σφουγκοκωλάριοι ιστορικοί- που δεν έβαλες καν την πηγή.

Και μαζέψου είπαμε. Δε θα μου πεις που θα γράφω.
Αν γνωριζες εστω τι ειναι ο Σκυλιτζης δε θα με ρωταγες.

Μαζεψου τυπε... Εισαι πολυ μικρουλης για μενα. Πηγαινε καπου αλλου να λερωσεις κανα αλλο νημα οπως το συνηθίζεις δλδ καθως απο μια γρηγορη ματια στις αναρτησεις σου δεν κανεις κατι αλλο απο το να κοπρίζεις νηματα.

Α και για να μην το ξεχάσω... Αν θεωρεις οτι οτι το νημα μου ειναι ψευδες η οτιδηποτε αλλο νομιζει το φτωχο σου μυαλουδακι καντο αναφορα και ζήτα απο τους συντονιστες να το σβήσουν.

Πηγαινε τωρα αρκετα μιλησαμε....
Ξέρω καλύτερα από εσένα ποιος είναι ο Σκυλίτζης. Άσχετε. Εσύ μάθε από εδώ και πέρα, όταν παραθέτεις κάτι να βάζεις πηγή. Για να τελειώνουμε μια και καλή για να δεις πόσο ανιστόρητος μπούρδας είσαι. Θα μας πεις αν υπάρχει έστω και μία πηγή από όσα ισχυρίζεται στο χρονογράφημα του ο Σκυλίτζης;

Επίσης δεν κάνω αναφορές, προτιμώ να ξεφτιλίζεσαι. Σου το ξαναλέω για τελευταία φορά. Όπου θέλω θα γράφω κι ότι θέλω θα υποστηρίζω. Μαζέψου που θα μου κάνεις και υποδείξεις.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16620
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Μια ιστορία γενναιότητας και αυτοθυσίας στην Κωνσταντινούπολη του 10ου αιώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 05 Ιούλ 2022, 12:02

xioniζει ιουλιο μηνα.... :003: ο καιρος γαργαρέγγυος...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27236
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Μια ιστορία γενναιότητας και αυτοθυσίας στην Κωνσταντινούπολη του 10ου αιώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 05 Ιούλ 2022, 12:05

xioni έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 11:59
George_V έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 11:50
xioni έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 11:42
Πες μας για τον Ιωάννη Σκυλίτζη, άσχετε. Ξέρεις κι εσύ ότι ανεβάζεις ανιστόρητες παπαριές -άσε τι λένε οι σφουγκοκωλάριοι ιστορικοί- που δεν έβαλες καν την πηγή.

Και μαζέψου είπαμε. Δε θα μου πεις που θα γράφω.
Αν γνωριζες εστω τι ειναι ο Σκυλιτζης δε θα με ρωταγες.

Μαζεψου τυπε... Εισαι πολυ μικρουλης για μενα. Πηγαινε καπου αλλου να λερωσεις κανα αλλο νημα οπως το συνηθίζεις δλδ καθως απο μια γρηγορη ματια στις αναρτησεις σου δεν κανεις κατι αλλο απο το να κοπρίζεις νηματα.

Α και για να μην το ξεχάσω... Αν θεωρεις οτι οτι το νημα μου ειναι ψευδες η οτιδηποτε αλλο νομιζει το φτωχο σου μυαλουδακι καντο αναφορα και ζήτα απο τους συντονιστες να το σβήσουν.

Πηγαινε τωρα αρκετα μιλησαμε....
Ξέρω καλύτερα από εσένα ποιος είναι ο Σκυλίτζης. Άσχετε. Εσύ μάθε από εδώ και πέρα, όταν παραθέτεις κάτι να βάζεις πηγή. Για να τελειώνουμε μια και καλή για να δεις πόσο ανιστόρητος μπούρδας είσαι. Θα μας πεις αν υπάρχει έστω και μία πηγή από όσα ισχυρίζεται στο χρονογράφημα του ο Σκυλίτζης;

Επίσης δεν κάνω αναφορές, προτιμώ να ξεφτιλίζεσαι. Σου το ξαναλέω για τελευταία φορά. Όπου θέλω θα γράφω κι ότι θέλω θα υποστηρίζω. Μαζέψου που θα μου κάνεις και υποδείξεις.
Moνο και μονο για να σκυλιασεις και να βράσεις στο ζουμι σου δεν προκειται να σου πω τιποτε αλλο.

Εισαι πολυ αστειος. Κανε ομως τωρα στην ακρη γιατι εχουμε σοβαροτερα πραγματα να ασχοληθουμε απο τα ψυχολογικα σου.

Μαζεψου πιτσιρικο μη γινεσαι περισσοτερο αντικοινωνικος απο οτι ηδη εισαι.

Υ.Γ. Μπορεις να συνεχισεις να με "ξεφτιλιζεις" (η οτι αλλο νομιζεις οτι κανεις τελως παντων) οσο θες. Δεν δινω δεκαρα. Χαιρομαι που βρηκες καινουριο παιχνιδι παντως καθως θα βαρεθηκες να βριζεις τους ιδιους και τους ιδιους συνέχεια. Οπως και να το κανεις θες μια ανανεωση. Καλο θα σου κανει η εκτονωση.

Ελπιζω να ηρεμησεις λιγο και να γινεις καποια στιγμη καλυτερος ανθρωπος. Κι εσυ ακομα εχεις το δικαιωμα. Μην το σπαταλησεις.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

xioni
Δημοσιεύσεις: 1605
Εγγραφή: 11 Φεβ 2020, 23:30

Re: Μια ιστορία γενναιότητας και αυτοθυσίας στην Κωνσταντινούπολη του 10ου αιώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xioni » 05 Ιούλ 2022, 12:09

George_V έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 12:05

...Ετσι πέταξε την ασπίδα του και πηρε το τόξο και τα βέλη του.

Αφου εφτιαξε το κράνος του αρχισε να ριχνει βέλη στους Βουλγάρους τραβώντας τους προς το μερος του.

Ειχε σκοτώσει αρκετους με το τοξο του όταν οι Βουλγαροι εφτασαν κοντά του οποτε πλεον τα βέλη του ηταν αχρηστα.

Εκει πετάει το τόξο και τη φαρέτρα και βγάζει από τα θηκαρια τους δυο σπαθια λιγο πριν τον περικυκλωσουν οι Βουλγαροι.

Τοτε ξεσπασε ενας αγώνας ανευ προηγουμενου. Ο Σακτίκιος στη μέση να αμυνεται κατά ορδων Βουλγάρων και να τους ξαπλωνει στο χώμα χωρις να μπορουν να τον πλησιασουν. [...]

Όταν εφτασαν εκει αντικρυσαν ένα θεαμα που δεν ειχαν ξαναδει. Ο Σακτικιος ηταν περικυκλωμένος από Βουλγάρους και πολεμούσε μονος του σαν λιοντάρι που το εχουν περικυκλωσει υαινες ενώ γυρω του υπηρχαν δεκαδες πτωματα Βουλγάρων. Και συνεχως ερχονταν και αλλοι Βουλγαροι.

Ηταν όμως ηδη βαρια τραυματισμένος και δεν θα αντεχε πολύ ακομα. Ειχε δεχτει μια λογχη στο στηθος και επιπολαια τραυματα σε ακρα και προσωπο αλλα το πιο σοβαρο τραυμα ηταν η σπαθια που ειχε διαπεράσει το μηρό του και από εκει εχανε συνεχεια αιμα.
Ούτε στο Ράμπο :D:D:D

Κι ο άλλος νομίζει ότι η ιστορία είναι σενάριο με καλούς και κακούς.

xioni
Δημοσιεύσεις: 1605
Εγγραφή: 11 Φεβ 2020, 23:30

Re: Μια ιστορία γενναιότητας και αυτοθυσίας στην Κωνσταντινούπολη του 10ου αιώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xioni » 05 Ιούλ 2022, 12:12

George_V έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 12:05

Ετσι συνεχιστηκε η καταδιωξη μπροστα οι Βυζαντινοι που επρεπε να ειχαν και το νου τους στον Σακτικιο που ηταν βαρια τραυματισμένος και δεν μπορουσε να χειριστει το αλογο του καλα και πισω να τους κυνηγουν 40000 Βουλγαροι
40 χιλιάδες Βούλγαροι :smt005::smt005::smt005:

Γαμάτη ιστορία!

xioni
Δημοσιεύσεις: 1605
Εγγραφή: 11 Φεβ 2020, 23:30

Re: Μια ιστορία γενναιότητας και αυτοθυσίας στην Κωνσταντινούπολη του 10ου αιώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xioni » 05 Ιούλ 2022, 12:15

George_V έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 12:05

Οσο για τον Σακτίκιο μεταφέρθηκε στο Παλατι των Βλαχερνων βαρια τραυματισμένος και οι γιατροι εκαναν υπεράνθρωπες προσπάθειες να τον σώσουν αλλα το τραυμα στον μηρό ειχε χτυπησει μεγάλη φλεβα και παρότι οι γιατροι καταφεραν να τη ράψουν ο Σακτίκιος πεθανε 3 μερες μετα.

Με διαταγη του Αυτοκράτορα ο Σακτίκιος κηδευτηκε και ενταφιαστηκε στο Παρεκκλησι της Αγιας Σωρου στο Παλατι των Βλαχερνων κατι το οποιο ηταν υψιστη τιμη καθως μονο μελη της Αυτοκρατορικης Οικογένειας ειχαν δικαιωμα ενταφιασμου εκει, ενώ στην κηδεία του παραβρέθηκε και ο ιδιος ο Αυτοκράτορας Ρωμανος Α’ κατά παράβαση του Πρωτοκόλλου που οριζε ότι ο Αυτοκράτορας ποτε δεν παρισταται αυτοπροσωπως σε κηδειες, θελοντας με αυτό τον τρόπο να τιμησει τη γενναιοτητα και τον ηρωισμο του Σακτικιου.
Ωραίο φινάλε. Αν υπήρχε και μια γυναίκα να κλαίει από πάνω και μια αναφορά στα ορφανά παιδιά του θα ήταν το τέλειο κλείσιμο στο σενάριο. Στο Χόλυγουντ μπορεί και να ζούσε, θα πήγαινε στο σίκουελ να σφάξει καμιά δεκαριά χιλιάδες ακόμη κακούς :smt005::smt005::smt005:

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16620
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Μια ιστορία γενναιότητας και αυτοθυσίας στην Κωνσταντινούπολη του 10ου αιώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 05 Ιούλ 2022, 12:19

xioni έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 12:15
George_V έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 12:05

Οσο για τον Σακτίκιο μεταφέρθηκε στο Παλατι των Βλαχερνων βαρια τραυματισμένος και οι γιατροι εκαναν υπεράνθρωπες προσπάθειες να τον σώσουν αλλα το τραυμα στον μηρό ειχε χτυπησει μεγάλη φλεβα και παρότι οι γιατροι καταφεραν να τη ράψουν ο Σακτίκιος πεθανε 3 μερες μετα.

Με διαταγη του Αυτοκράτορα ο Σακτίκιος κηδευτηκε και ενταφιαστηκε στο Παρεκκλησι της Αγιας Σωρου στο Παλατι των Βλαχερνων κατι το οποιο ηταν υψιστη τιμη καθως μονο μελη της Αυτοκρατορικης Οικογένειας ειχαν δικαιωμα ενταφιασμου εκει, ενώ στην κηδεία του παραβρέθηκε και ο ιδιος ο Αυτοκράτορας Ρωμανος Α’ κατά παράβαση του Πρωτοκόλλου που οριζε ότι ο Αυτοκράτορας ποτε δεν παρισταται αυτοπροσωπως σε κηδειες, θελοντας με αυτό τον τρόπο να τιμησει τη γενναιοτητα και τον ηρωισμο του Σακτικιου.
Ωραίο φινάλε. Αν υπήρχε και μια γυναίκα να κλαίει από πάνω και μια αναφορά στα ορφανά παιδιά του θα ήταν το τέλειο κλείσιμο στο σενάριο. Στο Χόλυγουντ μπορεί και να ζούσε, θα πήγαινε στο σίκουελ να σφάξει καμιά δεκαριά χιλιάδες ακόμη κακούς :smt005::smt005::smt005:
τι να κλασει αυτο ρε στο χολιγουντ;

ποιος ενδιαφερεται να δει κατι παρακμιακους ανατολιτες;

δεν εχει κοινο τουτο το πραμα... δεν πουλαει... λιγοι οι θεατες σε καφενειο...

ο τζορτζης, πεντε εξι ακομα για μπουγιο και ο taxalataxalasa στο πισω καθισμα να αμολαει ρουκετες στα ψωνια.....
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Μια ιστορία γενναιότητας και αυτοθυσίας στην Κωνσταντινούπολη του 10ου αιώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 05 Ιούλ 2022, 12:45

Ανάλογη ιστορία με εκείνη τής μάχης στην Sanford bridge, όπου ένας μόνο βίκιγκ berserker αντιμετώπισε ολόκληρο τον αγγλοσαξωνικό στρατό. Σκότωσε 40, πριν τον σκοτώσουν χτυπώντας τον κάτω από την γέφυρα.
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Stamford_Bridge
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14691
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μια ιστορία γενναιότητας και αυτοθυσίας στην Κωνσταντινούπολη του 10ου αιώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 05 Ιούλ 2022, 12:48

Τύπε, έχω την εντύπωση ότι έχω διαβάσει την ίδια ακριβώς ιστορία εδώ μέσα, με ήρωα τον Ταντρίδη όμως, μόνο που αυτός στο τέλος έζησε και γάμησε και 2-3 Βυζαντινοπούλες.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών