Νικάνε τα λίμπια αλλά θα νικάνε πάντα ;

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Νικάνε τα λίμπια αλλά θα νικάνε πάντα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 16 Ιούλ 2022, 04:45

Μία επισκόπηση bird's eye view της παγκόσμιας ιστορίας των τελευταίων αιώνων δείχνει ότι υπάρχει η τάση να νικάνε τα λίμπια εις βάρος των bird αλλά και των κουμουνιών.
Είδαμε την σταδιιακή κατάργηση της ιεράς εξετάσεως, το habeas coorpus, universal suffrage, free education, free health services σε όλες σχεδόν τις χώρες του κόσμου. Επίσης είδαμε να ιδρύονται national parliaments, knessets και άλλα τέτοια.
Κάποιες προσπάθειες για επαναφορά στα παλιά τις είδαμε κι αυτές: Αδόλφος-Μπενίτο-Χιροχίτο, uncle Joe, μεγάλος τιμονιέρης ήταν αυτοί που κατέβαλαν τις μεγαλύτερες προσπάθειες αλλά χάθηκαν στη ροή της ιστορίας. Μικρότερες προσπάθειες, αστείες περισσότερο, από τα τεχερομπλανκικά καθεστώτα των sixties.

Ακόμα και στα κομμουνιστικά κράτη όμως υπήρχε η ίδια τάση.
Πόσες εκτελέσεις έγιναν μεταξύ 1918-1940 στην ΕΣΣΔ και πόσες μεταξύ 1945-1990 ;
Φωνάζαμε για Πάστερνακ - Σολζενίτσυν - Νάντια Κομανέτσι που δεν τους άφηναν να πάνε να παραλάβουν τα νόμπελ τους, αλλά που είναι το όργιο εκτελέσεων από το 45 και μετά (σε σύγκριση με πριν) ;

Πιό περίεργο ίσως είναι γιατί ο λιμπεραλισμός δεν επικρατούσε και στην αρχαιότητα.
Υπήρχαν οι φιλόσοφοι, o Plato και οι υπόλοιποι που έκαναν προτάσεις.
Γιατί λοιπόν οι άλλοι λαοί, ασουρμπανιμπάλιοι και λοιποί δεν είπαν "α ωραία τα λένε αυτοί, θα φτιάξουμε κι εμείς parliamentary democracy".
Αυτό είναι ένα περίεργο. Ίσως έχει τις εξηγήσεις του αλλά μία εξήγηση που βρίσκω εγώ είναι η αδυναμία του κράτους του νόμου να επιβληθεί παρά τοις αρχαίοις. Όπου και να πηγαίνατε, με πλοίο στη θάλασσα ή με άρμα στην ξηρά, ήταν οι πειρατές ή οι ληστές στο δρόμο που σας έκοβαν φέτες, ειδικά το βράδυ που έπεφτε σκοτάδι. Από την Αθήνα στη Θεσσαλονίκη ένας στους δύο έφτανε. Έτσι λοιπόν η parliamentary democracy δεν γινόταν να εφαρμοστεί.

Θα συνεχιστεί όμως αυτό και στο μέλλον ;
Εγώ το αμφισβητώ.
Ο εχθρός μας είναι η ηλεκτρονική επανάσταση που δεν είναι βέβαια ηλεκτρονική επανάσταση μόνο για σας, να έχετε i-phone, αλλά και για τις εποπτικές αρχές του κράτους, τράπεζες, στρατά, ναυτικά κλπ.
True, θα βρεθούν μερικοί good guys, όπως π.χ. ο Τζο και ο Μπιλάκος ο Κλίντον ο οποίος είχε πει "άστε βρε το λαό να βγάλει κάνα φράγκο", αλλά στο βάθος, πίσω από τις κουρτίνες, παραμονεύουν τα αβγο-ημίαβγα, τα μπρέξια, ο Σόρος και τα συρίζια.
Η ηλεκτρονική επανάσταση πιστεύουν ανοήτως μερικοί είναι το ... 666, που δεν αναφέρεται καν στη βίβλο. Στα βιβλία των αιρετικών που τα έχει απαγορέψει το Βατικανό αναφέρεται αυτό το πράγμα. Δεν είναι βέβαια το 666. Άλλα είναι και τα ξέρετε ποιά.
Άρα λοιπόν η ηλεκτρονική επανάσταση θα ανακόψει τα λίμπια και θα φέρει το καθεστώς νεο-bird, αργά ή γρήγορα.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34943
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Νικάνε τα λίμπια αλλά θα νικάνε πάντα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 17 Ιούλ 2022, 08:01

wooded glade έγραψε:
16 Ιούλ 2022, 04:45
Θα συνεχιστεί όμως αυτό και στο μέλλον ;
Έτσι έλεγε ο Φουκουγιάμα.Δεν είναι όμως μόνο η ηλεκτρονική επανάσταση το εμπόδιο αλλά και άλλες τεχνολογίες.βιολογία,γενετική,μίξη ανθρώπου - μηχανής κλπ.
Υπάρχουν πολλά μελλοντολογικά βιβλία και φιλμ που προβλέπουν δυστοπίες,κυριαρχία των ρομπότ ή νέων οργανισμών αλλά κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Νικάνε τα λίμπια αλλά θα νικάνε πάντα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 17 Ιούλ 2022, 10:21

πατησιωτης έγραψε:
17 Ιούλ 2022, 08:01
wooded glade έγραψε:
16 Ιούλ 2022, 04:45
Θα συνεχιστεί όμως αυτό και στο μέλλον ;
Έτσι έλεγε ο Φουκουγιάμα.Δεν είναι όμως μόνο η ηλεκτρονική επανάσταση το εμπόδιο αλλά και άλλες τεχνολογίες.βιολογία,γενετική,μίξη ανθρώπου - μηχανής κλπ.
Υπάρχουν πολλά μελλοντολογικά βιβλία και φιλμ που προβλέπουν δυστοπίες,κυριαρχία των ρομπότ ή νέων οργανισμών αλλά κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει.
Η ηλεκτρονική επανάστα δεν είναι μελλοντολογική, παρελθοντολογική είναι.
Εγώ τον Αύγουστο του 11 μπήκα σε μία τράπεζα να ανανεώσω το βιβλιάριο μου (είχαμε βιβλιάρια τότε). Ήταν μία διευθύντρια που μου το έπαιζε πονηρή και για να την κουρδίσω λίγο της λέω "τι έγινε ; ο Μπένυ λέει θα βγάλει νόμο να μας παρακολουθεί". Άκουσαν κι άλλοι υπάλληλοι και πελάτες και μου λέει αυτή "χο-χο-χο, να άλλος ένας που κινδυνολογεί".
Κατά τον Φεβρουάριο όμως πάω πάλι στην ίδια τράπεζα, να πάρω λεφτά από το μηχάνημα και μου λέει το μηχάνημα "sorry, πρέπει πρώτα να υπογράψετε τη συγκατάθεση σας στον νόμο Μπένυ για να έχουτε τραπεζικά προϊόντα". Τι να κάνω λοιπόν, μπαίνω μέσα, πάω στην ίδια τη γνωστή διευθύντρια και μου λέει "εδώ υπογράφουτε, διότι υπάρχουν πολλοί μπλακ και θα τους πιάνουμε τώρα". Της δείχνω και την ταυτότητα μου και μου λέει γιατί είναι από τις παλιές και δεν βγάζετε καινούρια και της λέω εγώ "δεν βγάζω που να μην λέει χριστιανός ορθόδοξος". Το ρίχνει λοιπόν κι αυτή στην παλαβή και μου λέει "δεν κινδυνεύουμε από τις νέες ταυτότητες, από τον Ερντογάν κινδυνεύουμε που θέλει να μας πάρει τη Θράκη".

Μ' αυτά και μ΄ αυτά το ministry of plenty ξέρει τώρα πόσα λεφτά έχω μέχρι μονόλεπτο.
Να μου βάλει κι άλλο τσιπάκι που να παρακολουθεί αν πηγαίνω στις διαδηλώσεις του ΚΚΕ ; Χ..τηκα.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών