Εμφύλιος και συμφιλίωση

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Εμφύλιος και συμφιλίωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 18 Αύγ 2022, 19:01

wooded glade έγραψε:
18 Αύγ 2022, 19:00
The Age of Aquarius έγραψε:
18 Αύγ 2022, 18:52
wooded glade έγραψε:
18 Αύγ 2022, 18:49
Δεν ξέρω αν έχω δίκιο ή άδικο.
Ρώτησα τι είναι η συμφιλίωση.
Συμφιλίωση είναι να κλέβεις τα σύκα της Ικαρίας και οι ντόπιοι να μη σε κυνηγάνε.
Πρώτον είμαι ντόπιος, δεύτερον είναι public domain τα σύκα.
Τρίτον τα κουμούνια κινούνται υπογείως.
Ήταν ένας γιατρός κάποτε και ήρθε στο σπίτι να με δει. Εγώ διάβαζα τότε electromagnetic theory και για να με εντυπωσιάσει μου έλεγε διάφορα, επειδή κάτι ήξερε από electromagnetic theory. Ήξερε το Poynting vector. Εγώ εντυπωσιάστηκα αλλά αυτός ήτανε κουμούνι, κάτι που δεν το ήξερα εγώ. Μετά από καιρό αυτός σκέφτηκε προφανώς ότι "τώρα ο άλλος θα με βλέπει σαν father figure - ωραία" και ήρθε και μου έκανε κομμουνιστική προπαγάνδα. Του είπα "σώπα ρε" και δεν ξαναεμφανίστηκε.





:blm:

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27066
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Εμφύλιος και συμφιλίωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 18 Αύγ 2022, 19:12

wooded glade έγραψε:
18 Αύγ 2022, 19:00
The Age of Aquarius έγραψε:
18 Αύγ 2022, 18:52
wooded glade έγραψε:
18 Αύγ 2022, 18:49
Δεν ξέρω αν έχω δίκιο ή άδικο.
Ρώτησα τι είναι η συμφιλίωση.
Συμφιλίωση είναι να κλέβεις τα σύκα της Ικαρίας και οι ντόπιοι να μη σε κυνηγάνε.
Πρώτον είμαι ντόπιος, δεύτερον είναι public domain τα σύκα.
Τρίτον τα κουμούνια κινούνται υπογείως.
Ήταν ένας γιατρός κάποτε και ήρθε στο σπίτι να με δει. Εγώ διάβαζα τότε electromagnetic theory και για να με εντυπωσιάσει μου έλεγε διάφορα, επειδή κάτι ήξερε από electromagnetic theory. Ήξερε το Poynting vector. Εγώ εντυπωσιάστηκα αλλά αυτός ήτανε κουμούνι, κάτι που δεν το ήξερα εγώ. Μετά από καιρό αυτός σκέφτηκε προφανώς ότι "τώρα ο άλλος θα με βλέπει σαν father figure - ωραία" και ήρθε και μου έκανε κομμουνιστική προπαγάνδα. Του είπα "σώπα ρε" και δεν ξαναεμφανίστηκε.
Mε μια φράση εξορκισες το κουμμουνιστικο δαιμόνιο στα ορη στα αγρια βουνα...

Μα ποιος είσαι? Ο Τζιζας είσαι?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Εμφύλιος και συμφιλίωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 18 Αύγ 2022, 19:32

Η συμφιλίωση με την λογική των αριστεριστών δεν είναι συμφιλίωση βέβαια, είναι δήλωσις παράδοσης στον κομμουνισμό.
Οι ίδιοι οι κομμουνισταί -της original gate 21- παρατηρώ δεν τον χρησιμοποιούν και πολύ αυτόν τον όρο αν και δεν τον έχουν απαγορέψει.
Οι πλε τώρα αυτό που είπαν είναι ... "προτείνουμε συμφιλίωση", για να γλυτώσουν από το πριμ Χαρίλαου που θα το γλύτωναν ούτως ή άλλως αλλά μία δυνατότητα να σώσει τα προσχήματα την έδωσαν στον Χαρίλαο.
Πρόκειται για μία μπούρδα βέβαια και δεν συναντά ποτέ το νόημα της λέξης "συμφιλίωση" που χρησιμοποιείται.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Εμφύλιος και συμφιλίωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 18 Αύγ 2022, 20:12

Βρέστε μου link του Ρίζου που να λέει "εθνική συμφιλίωση - α - ω - τι ωραία".
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27066
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Εμφύλιος και συμφιλίωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 18 Αύγ 2022, 20:29

wooded glade έγραψε:
18 Αύγ 2022, 20:12
Βρέστε μου link του Ρίζου που να λέει "εθνική συμφιλίωση - α - ω - τι ωραία".
Εικόνα
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16594
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Εμφύλιος και συμφιλίωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 18 Αύγ 2022, 20:38

George_V έγραψε:
18 Αύγ 2022, 20:29
wooded glade έγραψε:
18 Αύγ 2022, 20:12
Βρέστε μου link του Ρίζου που να λέει "εθνική συμφιλίωση - α - ω - τι ωραία".
Εικόνα
:+1: χ 10'
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16594
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Εμφύλιος και συμφιλίωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 18 Αύγ 2022, 20:41

οι μιναρες γινανε μπολλοι
οι μπολλοι, μιναρες...

εφτουνο ειναι το συμπερασμα...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69690
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Εμφύλιος και συμφιλίωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Αύγ 2022, 20:52

Ο όρος "εμφύλιος" είναι πλέον παρωχημένη έκφραση.


Το ότι υπάρχει πλέον χάσμα που διευρύνεται όλο και περισσότερο, με μηδενικές ελπίδες σύγκλισης των δύο πλευρών, είναι δεδομένο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16594
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Εμφύλιος και συμφιλίωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 18 Αύγ 2022, 20:53

ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Αύγ 2022, 20:52
Ο όρος "εμφύλιος" είναι πλέον παρωχημένη έκφραση.


Το ότι υπάρχει πλέον χάσμα που διευρύνεται όλο και περισσότερο, με μηδενικές ελπίδες σύγκλισης των δύο πλευρών, είναι δεδομένο.
ποιες ειναι οι δυο πλευρες ;

:smt017
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Εμφύλιος και συμφιλίωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 18 Αύγ 2022, 23:28

Τι λένε για τη "συμφιλίωση":

KKE: Βλακείες, ευτυχώς διαγράψαμε τους ρεβιζιονιστές το 1991.
Σύριζα: Θα λέει ότι τώρα νίκησε ηθικά ο λαός - δεν πειράζει που δεν μας παίζει το ΚΚΕ.
Πλε: Καλό κόλπο, θα πάρουμε πριμ στις εκλογές.
Διαγραφέντες πλε: Οι διαγραφέντες πλε δίνουν μάχη για την εύνοια της Λατινοπούλου περισσότερο.









:
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Εμφύλιος και συμφιλίωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 18 Αύγ 2022, 23:42

Αυτή τη βλακεία με τα αδέρφια μας την είχαν πει και στη βασική εκπαίδευση.
Φώναζαν λέει "ρε Πάνοοοο, ο Μελέτης είμαι από τη Γούβααα" και μετά πήραν ο ένας τον άλλο αγκαλιά.
Να τα έλεγε ο δόκιμος από μόνος του δεν πιστεύω.
Εγώ σε κάποιο σημείο τον αντέκρουσα αν θυμάμαι καλά και μετά μου έλεγε αυτός "α μου είσαι political theorist εσύ".
Τα κουμούνια πάντως εκεί ψάχνανε για τα συντρόφια τους με διάφορα συνθηματικά.

Το δικό μου ήταν ότι και δήθεν είμαι Παναθηναϊκάκιας - ήταν συνθηματικό της άλλης πλευράς βέβαια αυτό.
Είπα ότι πριν την κατάταξη είχα πάει σε ένα Παναθηναϊκός - Δόξα στη Λεωφόρο, αλλά ο άλλος της άκρας δεξιάς με αναγνώρισε μεν κατάλαβε δε ότι έλεγα ψέμματα και ότι στην πραγματικότητα υποστήριζα την ΑΕΚ ! Αλλά πως το κατάλαβε ; Δεν είχαν φτάσει ακόμα οι μέρες των αδειών για να ρωτήσει στην Αθήνα κάποιους ίσως. Πολύ περίεργη φάση. Πάρα πολύ περίεργη.
Αυτός εν πάσει περιπτώσει έμαθα ότι αργότερα έγινε οκ και φανατικός μάλιστα.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Εμφύλιος και συμφιλίωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 19 Αύγ 2022, 03:47

Γουάου:
Δεν θα συμφιλιωθούμε με καμία πολιτική που επικαλείται μια νεφελώδη δήθεν «εθνική συμφιλίωση» μόνο και μόνο για να διαστρεβλώσει και να σκεπάσει με πέπλο λήθης τους ιερούς αγώνες και το αίμα του λαού!

Πλανώνται πλάνη οικτρά, αν νομίζουν πως, εν ονόματι αυτής της ψευδεπίγραφης «εθνικής συμφιλίωσης», θα συνθηκολογήσουμε με όσους θέλουν να διχάζουν τον λαό μας, με παραπλανητικές διαχωριστικές γραμμές, για να μην αγωνίζεται ενωμένος και να ξεχάσει την Ιστορία του. Με τους κάθε λογής δυνάστες του λαού μας, παλιούς και νέους!

Δίνουμε εδώ πάνω στα ιερά κόκκαλα των αγωνιστών, σήμερα, έναν ακόμη όρκο ότι δεν θα γονατίσουμε, όσες δυσκολίες και αν συναντήσουμε, ότι δεν θα ξεχάσουμε το χρέος μας!

«Ετούτος δω ο λαός γονατίζει μονάχα μπροστά στους νεκρούς του»!

Δημήτρης Κουτσούμπας

https://www.tovima.gr/2021/11/21/politi ... mfiliosis/
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Εμφύλιος και συμφιλίωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 22 Αύγ 2022, 08:21

Η "συμφιλίωση" έχει διαφορετικό νόημα για κάθε μία από τις πολιτικές παρατάξεις.
Ας τις δούμε μία-μία:

Κοινοβουλευτική Δεξιά: Με μεταπτώσεις ήταν πάντα υπέρ του "peaceful containment of communism" από το 1950 και μετά. Η νομιμοποίηση του ΚΚΕ το 1974 επισήμως έγινε γιατί το υποκατάστατο κόμμα-προσωπείο ΕΔΑ θα ήταν πιό επικίνδυνο. Η "τελική" συμφιλίωση του 1989 έγινε για προεκλογικούς λόγους αλλά και -εν πολλοίς- λόγω της περεστρόϊκα-γκλασνόστ που όπως πίστευαν όλοι τότε θα ήταν ο "νέος friendly κομμουνισμός".

Αβγά: Λένε όχι στη συμφιλίωση, αν και τα αβγά δεν υπήρχαν σαν πολιτική παράταξη τα χρόνια του εμφυλίου - είναι από το 2010 και μετά.

Παπαδοπουλική δεξιά: Η Παπαδοπουλική δεξιά δεν υπάρχει πιά. Τα αβγά που σε κάθε περίπτωση είναι λαός μεταγενέστερος του Παπαδοπουλικού λαού επιχειρούν μία reappraisal (διαστροφική μάλλον) της Παπαδοπουλικής δεξιάς. Η παπαδοπουλική δεξιά κι αυτή παρέμενε πιστή στο δόγμα του "peaceful containment". Μπορεί να κυνηγούσε τους δεξιο-αριστερο-κεντρώους alltogether αλλά ειδικά αντικομμουνιστικά μέτρα δεν πήρε.

Κεντρώοι: Οι παλιοί κεντρώοι ήταν σφοδροί αντικομμουνισταί. Τους πείραζε πολύ όταν οι δεξιοί τους αποκαλούσαν fellow traveler, αλλά αυτό ήταν για τον λίβελο και όχι επειδή οι ίδιοι ήταν διατεθειμένοι να επιδείξουν ανοχή προς τον κομμουνισμό. Οι κεντρώοι της μορφής οκ, όσοι ήταν έξω από το βαθύ δεν έλεγαν τίποτα απολύτως, ούτε τώρα λένε. Το βαθύ (νυν Σύριζα) είναι fellow traveler.
Το βαθύ (νυν Σύριζα) είναι αρκετά μεγάλο κόμμα και ιδεολογικά είναι υπέρ μιάς ουδέτερης-σανταμχουσεϊνικής Ελλάδος. Κάνουν λοιπόν reach out προς το ΚΚΕ και λένε "εντάξει κάποιο δίκιο είχατε κι εσείς στο Γραμμό - ας γίνουμε τώρα ένα για την σανταμχουσεϊνική-μπααντερμαϊνχοφική Ελλάδα". Αυτό εννοούν σαν "συμφιλίωση" και αποτελεί και την πλέον επικρατούσα εκδοχή της συμφιλίωσης.

ΚΚΕ: Στη σύντομης διάρκειας εποχή της περεστρόϊκα κάτι ψέλλιζε. Τώρα δεν του αρέσει καν ο όρος "συμφιλίωση".

Συμπέρασμα:
Η περεστροϊκική συμφιλίωση πέθανε - η πλε παράταξη (δήμαρχος κλπ) προσπαθεί να συντηρήσει ένα τυμπανιαίο πτώμα.
Το ΚΚΕ -οι κατ' εξοχήν δράστες του εμφυλίου- την απορρίπτει επίσης στο λεκτικό του (στο ξε-λεκτικό του τι κάνει, άλλη ιστορία).

Ας δούμε και τους ξένους τώρα που ασχολούνται:

Επίσημοι ιστορικοί: Οι επίσημοι ιστορικοί του Μακρόν και του Μπαϊντενάκη μας λένε συνήθως την αλήθεια - όταν καταπιάνονται με το θέμα.
Κομμουνιστικά κράτη (Κούβα κλπ): Υπέρ των θέσεων ΚΚΕ βέβαια. Η Κίνα προσθέτει και ότι πρέπει όλοι να καταλάβουμε ότι ο πραγματικός μεγάλος τιμονιέρης όλων μας ήταν ο Μάο.
Μπρέξι: Το μπρέξι πάνω-κάτω ταυτίζεται με τις απόψεις της κυβερνήσεως της Βιέννης (Οκτώβριος 1944 - Απρίλιος 1945) του Τσιρόνικου, για όλο το φάσμα των μεταπολεμικών Ελληνικών γεγονότων (σ.σ. "οι γκουγούνεν Έλληνεν σκοτώνονται μεταξύ τους - η Άγγλία κατοχική δύναμις") . Θέλει η Ελλάδα να γίνει κομμουνιστική, εκτός από τα νησιά του ανατολικού Αιγαίου που θα περιέλθουν υπό την Τουρκική διοίκηση.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών