ΑΡΗΣ ΒΕΛΟΥΧΙΩΤΗΣ

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
ΤΑΥΓΕΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 20:08
Phorum.gr user: ΤΑΥΓΕΤΗΣ

Re: ΑΡΗΣ ΒΕΛΟΥΧΙΩΤΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ » 10 Φεβ 2019, 22:35

paul25 έγραψε:
13 Απρ 2018, 13:28
Ισχύει τελικά ότι ήταν ομοφυλόφιλος ή αυτά είναι φαντασίες των άγγλων;
λοιπον

1.οταν ηταν πιτσιρικας ηταν κλεφτρονι,πορτοφολας το λεει και ο γιαννης ιωαννιδης στις αναμνησεις του.
τον συνελαβαν στην λαμια και τον εβαλαν στο μπουντρουμι.εκει ο αρουλης κουνουσε το κωλαρακι του.καποιοι χωροφυλακες χωριατες που μαλλον ειχαν πολυ καιρο να πηδηξουν καμμια γιδα του τον σφυριξαν του αρουλη για τα καλα.
αλλα πορτοφολας και κλεφτρονι ηταν και οταν μεγαλωσε.πολλοι τα περιγραφουν μεταξυ των οποιων και ενας πετροπουλος στο βιβλιο του ο κουραδοκοφτης,αν το βρειτε εχει λεπτομερειες.
2.συμφωνα με καταθεση μιας συναγωνιστριας που ηταν μαζι του ως το τελος ελεγε οτι στη καπετανισσα αρουλα της τον σφυριζε ενας ωραιος νεαρουλης ο καπεταν λεων,συχνα τον βλεπετε στις φωτογραφιες μαζι του.
3.οταν ηρθε στην ελλαδα στην πατρα συγκεκριμενα ο αγγλικος στρατος το 1944 εγινε ..δεξιωσις.οι κουφαλες οι αγγλοι που γνωριζουν απο πουστιες εριξαν διπλα στην αρουλα εναν πουσταρακο αξιωματικο και αλληλοεδηλωθηκαν πινοντας λιγο παραπανω.
4.υπαρχουν πολλα γυρω απο αυτο το θεμα.
καποτε συναντησα τον καπετανιο νικηφορο(αλλο ρεμαλι αυτος αλλα οχι πουστης σκοτωσε καποιον ανταγωνιστη του για γκομενα και ετσι γηκε στο βουνο )τελος παντων.ηρθε η συζητηση για τον βελουχιωτη.ο νικηφορος πηρε υφος χιλιων καρδιναλιων και μου ελεγε τις μαλακιες που ελεγε στη μαλβινα καραλη.τον διεκοψα《καπετανιε ηξερες τον παππου μου ο οποιος μου εχει πει πολλα για τον βελουχιωτη,δεν θελω να μου λες αυτα που ειπες στην μαλβινα 》 ο καπετανιος σταματησε με κοιταξε κσι μου ειπε.《ενταξυ να σου πω οτι ηταν πουστης αλλα εχει κανει τοσα πολλα που η πουστια του ειναι το λιγωτερο》
εγω απλως του ειπα.εισαι αξιωματικος της σχολης ευελπιδων τι δουλεια ειχες εσυ αξιωματικος με αυτους τους αλητες;(ανεφερα καραλιβανο,καπεταν πλατωνα κτλ)
θυμαμαι το βλεμμα του.με κοιταζε συνεχεια αλλα δεν μου απαντησε!!!
Οταν καποιος κανει εγκλημα και μετανοει ειναι ανθρωπος.Αν κανει εγκλημα και καμαρωνει για αυτο ειναι κομμουνιστης.
Επι 100 κομμουνιστων οι 59 ειναι αφελεις(βλακες),οι 40 αγυρτες(δηλ λαμογια ) και μονον ενας πραγματικος μπολσεβικος.ΛΕΝΙΝ 1917

ΤΑΥΓΕΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 20:08
Phorum.gr user: ΤΑΥΓΕΤΗΣ

Re: ΑΡΗΣ ΒΕΛΟΥΧΙΩΤΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ » 10 Φεβ 2019, 22:50

paul25 έγραψε:
15 Απρ 2018, 16:14
Πάντως μου κάνει εντύπωση πως είναι δυνατόν να έγινε τέτοιου επιπέδου απάτη, να πλαστογραφήσουν δημόσιο έγγραφο (αν θεωρήσουμε ότι είναι ψεύτικο) με σφραγίδες του κράτους, χαρτόσημα, υπογραφή ληξιάρχου κλπ και να μην έχει κάνει καταγγελία η ίδια η Ειρήνη Παππά που την αφορά, να μην έχει ασκηθεί δίωξη εναντίον τους όταν το παρουσίασαν στο Δικαστήριο του 2005 για πλαστογράφηση κρατικών εγγράφων και απόπειρα απάτης (το δικαστήριο θα επαναληφθεί στο μέλλον). Επίσης γιατί να διαλέξουν την Ειρήνη Παππά που είναι δημόσιο πρόσωπο και όχι μια άλλη γυναίκα (που μπορεί να είναι και πεθαμένη και να μην μπορεί να το διαψεύσει) και γιατί να μπει στο κόπο να το στείλει μόνο στο πρωθυπουργό ο σύντροφος του Άρη Βελουχιώτη και να μην το έστελνε κατευθείαν στις εφημερίδες, τι τον ένοιαζε τον Σημίτη για τον Άρη; Είχε καμιά πρεμούρα αν ήταν ή δεν ήταν gay; Τέλος, γιατί να ρισκάρει κάποιος να στείλει πλαστογραφημένο δημόσιο έγγραφο στον Πρωθυπουργό τον ίδιο αν δεν πηγαίνει γυρεύοντας και μάλιστα δημόσιο πρόσωπο. Υπάρχει κάποια επίσημη διάψευση του;

Σχετικά με την ηλικία μπορεί και να μην είναι ψέμα. Οι δύο γιαγιάδες μου είχαν διαφορετική ημερομηνία γέννησης από την πραγματική (όχι οι παππούδες μου όμως) και ο πατέρας μου 2 μήνες μετέπειτα από τη πραγματική . Συνέβαινε τότε να καθυστερούν τις γεννήσεις.

Πολύ περίεργη
ο πολυς βαγγελας πηγε πανισχυρος υπουργος στην στρατολογια τριπολεως και εβγαλε διαφορα χαρτια με σφραγιδες και υπογραφες οτι ηταν στο εαμ ,στον ταδε λοχο πηρε μερος σε διαφορες μαχες κτλ μαλλον απειλησε τον στρατολογο κσι του τα εδωσε.ο βαγγελας ομως απεδειχθη οτι ηταν στο ταγμα ασφαλειας του νοσοκομειου των βριλησιων.μπορει το εν λογω εγγραφο για την ειρηνη παπα να ειναι γνησιο και να παρθηκε με διαφορους τροπους δεν σημαινει ομως οτι ειναι και αληθινο.η παππα διευψευσε ολες αυτες τις βλακειες
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΤΑΥΓΕΤΗΣ την 10 Φεβ 2019, 23:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Οταν καποιος κανει εγκλημα και μετανοει ειναι ανθρωπος.Αν κανει εγκλημα και καμαρωνει για αυτο ειναι κομμουνιστης.
Επι 100 κομμουνιστων οι 59 ειναι αφελεις(βλακες),οι 40 αγυρτες(δηλ λαμογια ) και μονον ενας πραγματικος μπολσεβικος.ΛΕΝΙΝ 1917

ΤΑΥΓΕΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 20:08
Phorum.gr user: ΤΑΥΓΕΤΗΣ

Re: ΑΡΗΣ ΒΕΛΟΥΧΙΩΤΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ » 10 Φεβ 2019, 22:53

Namrail έγραψε:
15 Απρ 2018, 19:46
Ατόφιο πχωρουμικό νήμα. Μου θυμίσατε τον ταυγέτη ρε κουφάλες.
κουφαλες εδω ειμαι αλλα δεν πολυγραφω ειναι φτωχο το ακροατηριο.φερτε μου να ξεσκισω τον καρχερ.
Οταν καποιος κανει εγκλημα και μετανοει ειναι ανθρωπος.Αν κανει εγκλημα και καμαρωνει για αυτο ειναι κομμουνιστης.
Επι 100 κομμουνιστων οι 59 ειναι αφελεις(βλακες),οι 40 αγυρτες(δηλ λαμογια ) και μονον ενας πραγματικος μπολσεβικος.ΛΕΝΙΝ 1917

ΤΑΥΓΕΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 20:08
Phorum.gr user: ΤΑΥΓΕΤΗΣ

Re: ΑΡΗΣ ΒΕΛΟΥΧΙΩΤΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ » 10 Φεβ 2019, 22:55

Alexander the Great έγραψε:
20 Απρ 2018, 02:44
Namrail έγραψε:
15 Απρ 2018, 19:46
Ατόφιο πχωρουμικό νήμα. Μου θυμίσατε τον ταυγέτη ρε κουφάλες.

ΤΑΥΓΕΤΗΣ ο ΜΕΓΑΣ
http://istoria.forumotion.com/t825-topic
και με τετραγωνα αρχιδια.
Οταν καποιος κανει εγκλημα και μετανοει ειναι ανθρωπος.Αν κανει εγκλημα και καμαρωνει για αυτο ειναι κομμουνιστης.
Επι 100 κομμουνιστων οι 59 ειναι αφελεις(βλακες),οι 40 αγυρτες(δηλ λαμογια ) και μονον ενας πραγματικος μπολσεβικος.ΛΕΝΙΝ 1917

ΤΑΥΓΕΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 20:08
Phorum.gr user: ΤΑΥΓΕΤΗΣ

Re: ΑΡΗΣ ΒΕΛΟΥΧΙΩΤΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ » 10 Φεβ 2019, 22:59

plutonas έγραψε:
25 Απρ 2018, 16:04
Alexander the Great έγραψε:
20 Απρ 2018, 02:44
Namrail έγραψε:
15 Απρ 2018, 19:46
Ατόφιο πχωρουμικό νήμα. Μου θυμίσατε τον ταυγέτη ρε κουφάλες.

ΤΑΥΓΕΤΗΣ ο ΜΕΓΑΣ
http://istoria.forumotion.com/t825-topic
Απ ότι διάβασα ο Ταϋγέτης είχε ιστορικές γνώσεις. Μπορεί να μη συμφωνώ σε πολλά αλλά ο άνθρωπος είχε γνώσεις.
τωρα να δεις τι εχω.
Οταν καποιος κανει εγκλημα και μετανοει ειναι ανθρωπος.Αν κανει εγκλημα και καμαρωνει για αυτο ειναι κομμουνιστης.
Επι 100 κομμουνιστων οι 59 ειναι αφελεις(βλακες),οι 40 αγυρτες(δηλ λαμογια ) και μονον ενας πραγματικος μπολσεβικος.ΛΕΝΙΝ 1917

Άβαταρ μέλους
Ελβετός Τραπεζίτης
Δημοσιεύσεις: 4557
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:31
Τοποθεσία: Geneva, Los Angeles, St Lucia

Re: ΑΡΗΣ ΒΕΛΟΥΧΙΩΤΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ελβετός Τραπεζίτης » 11 Φεβ 2019, 04:26

paul25 έγραψε:
14 Απρ 2018, 13:38


Και αυτό το αντίγραφο τι είναι;
Εικόνα

Στάλθηκε στον Πρωθυπουργό Σημίτη απο τον Αντιστσιακό Ιερέα Γερμανό Δημάκο ή γνωστότερος ως Καπετάν Ανυπόμονος.
:smt005::smt005:


Ψεύτικο.

Με την πρώτη ματιά βλέπεις οτι δεν χρησιμοποιεί τα Ελληνικά της τότε εποχής, δεν έχει γραφεί με την γραμματοσειρά γραφομηχανής, δεν ειναι στο ίδιο μέγεθος σελίδας της τότε εποχής, δεν έχει γραφεί με την γραφή της τότε εποχής, κάνει μπάμ οτι ειναι παραχάραξη απο κομπιούτερ.

Οχι τιποτε δηλαδή, αλλά έχω δει το Πιστοποιητικό Γαμου των γονιών μας και μπορώ να σου πω οτι με τίποτα αυτο που σειχνει στην φωτογραφια δεν ειναι αυθεντικό. :smt005::smt005:
Success is not an end-of-the-road game, it's a never-ending-road game.

Άβαταρ μέλους
Ελβετός Τραπεζίτης
Δημοσιεύσεις: 4557
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:31
Τοποθεσία: Geneva, Los Angeles, St Lucia

Re: ΑΡΗΣ ΒΕΛΟΥΧΙΩΤΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ελβετός Τραπεζίτης » 11 Φεβ 2019, 08:14



απο τις πιο ωραίες σκηνες σε ταινία ειναι η αναπαράσταση της χαράς και ανακούφισης που ενιωσε ο κόσμος οταν σκότωσαν το κάθαρμα.
Success is not an end-of-the-road game, it's a never-ending-road game.


Άβαταρ μέλους
Πινοκιο
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 04 Φεβ 2019, 23:06

Re: ΑΡΗΣ ΒΕΛΟΥΧΙΩΤΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πινοκιο » 11 Φεβ 2019, 23:02

Αμφιλεγόμενη προσωπικότητα

Άβαταρ μέλους
arvanitis
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 14:46
Phorum.gr user: arvanitis

Re: ΑΡΗΣ ΒΕΛΟΥΧΙΩΤΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από arvanitis » 15 Φεβ 2019, 17:40

Πέρα απο τις κουταμάρες του Ταυγέτη που τάχατες του τα 'πε ο Νικηφόρος η αλήθεια είναι ότι πιθανότατα ο Αρης είχε όντως κάποιο στυτικό πρόβλημα και δυστυχώς τα περι του ότι ήταν πουστης δεν το κόλλησαν οι Εγγλέζοι αλλά οι σύντροφοί του στο κόμμα όταν εξέτεινε πορεία άλλη από αυτή της κομματικής γραμμής
δεν πιστεύω σε τιποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, ...... είμαι παντρεμένος.

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: ΑΡΗΣ ΒΕΛΟΥΧΙΩΤΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 15 Φεβ 2019, 17:52

Πούστης δεν ξέρω αν ήταν και δεν με ενοχλεί, όμως ήταν σαδιστής χασάπης και οι ακρότητες του ιδιου,αλλά και της ΟΠΛΑ, ήταν όνειδος για το ΚΚΕ για τουλάχιστον 30 χρόνια, μια και οι ίδιοι προσπαθούσαν να απολογηθούν και μεταξύ τους, αλλά και δημόσια, για το πως ηγήθηκε αυτό το υποκείμενο του στρατιωτικού ΕΛΑΣ και πως έφτασαν να σφάζουν για πλάκα, ότι κινείται(μόνο τον Δεκέμβρη του 44, η ΟΠΛΑ έσφαξε μια χιλίάδα τροτσκιστές, για να μην αναφερθούμε σε Ψαρό/Ζερβα/ ΠΕΕΑΝ κ.λ.π.)
Στην Ελλάδα μόνο τάφους πρόσφερε.

Άβαταρ μέλους
MiGiSukhoI
Δημοσιεύσεις: 1694
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 22:19
Τοποθεσία: Chaos CiTy

Re: ΑΡΗΣ ΒΕΛΟΥΧΙΩΤΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MiGiSukhoI » 15 Φεβ 2019, 17:54

Ακόμη και μετά τον θανατό του σας γαμάει το μυαλό φασιστάκια ε;

Ο Ζέρβας δεν ήταν δεξιός, όλοι το ξέρουν αυτό.

Εσείς οι δεξιούληδες, νεοφιλελέδες και λοιποί, ήρωες κατά την κατοχή δεν έχετε. Μόνο τους δωσιλόγους που αντί να πεταχτούν στις Πηγάδες και να κρεμαστούν οι Αμερικανοί και οι Άγγλοι τους χρησιμοποίησαν κατά το δοκούν.

Ακόμα να χωνέψετε ότι ο Άρης που καταγόταν από μεγαλοαστική οικογένεια, ήταν ένα ΛΜΑΤ της εποχής του, τα απαρνήθηκε όλα και συντάχθηκε με το κομμουνιστικό κίνημα από μικρή ηλικία.

Η ΟΠΛΑ έκανε αυτό που έπρεπε, κρίμα που την γλίτωσαν κάποιοι.

Εδώ στην περιοχή μου πάντως, κανείς δεν λυπήθηκε για τους μαυραγορίτες και τους λοιπούς δωσιλόγους που εκτέλεσε η ΟΠΛΑ. Σήμερα δυό απόγονοι εκτελεσθέντων λαδέμπορων είναι γνωστοί πολιτικοί στο Πανελλήνιο "πολιτικοί" που μεγιστοποίησαν τις περιουσίες τους κατά την Καραμανλική περίοδο...
ΑΡΧΙΣΕ Η ΚΑΘΑΡΣΗ...

Άβαταρ μέλους
Drexler
Δημοσιεύσεις: 8047
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 11:43

Re: ΑΡΗΣ ΒΕΛΟΥΧΙΩΤΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Drexler » 19 Φεβ 2019, 15:22

MiGiSukhoI έγραψε:
15 Φεβ 2019, 17:54


Ο Ζέρβας δεν ήταν δεξιός, όλοι το ξέρουν αυτό.
Αριστερος ηταν.
MiGiSukhoI έγραψε:
15 Φεβ 2019, 17:54



Η ΟΠΛΑ έκανε αυτό που έπρεπε, κρίμα που την γλίτωσαν κάποιοι.

Εδώ στην περιοχή μου πάντως, κανείς δεν λυπήθηκε για τους μαυραγορίτες και τους λοιπούς δωσιλόγους που εκτέλεσε η ΟΠΛΑ. Σήμερα δυό απόγονοι εκτελεσθέντων λαδέμπορων είναι γνωστοί πολιτικοί στο Πανελλήνιο "πολιτικοί" που μεγιστοποίησαν τις περιουσίες τους κατά την Καραμανλική περίοδο...
Τα τροτσκια που εκτελεσε δωσιλογοι λαδεμποροι ηταν?
Με λογισμό και μ' όνειρο τσακίζουμε το ημιπρολεταριάτο!

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: ΑΡΗΣ ΒΕΛΟΥΧΙΩΤΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 20 Φεβ 2019, 13:05

Drexler έγραψε:
19 Φεβ 2019, 15:22

MiGiSukhoI έγραψε:
15 Φεβ 2019, 17:54



Η ΟΠΛΑ έκανε αυτό που έπρεπε, κρίμα που την γλίτωσαν κάποιοι.

Εδώ στην περιοχή μου πάντως, κανείς δεν λυπήθηκε για τους μαυραγορίτες και τους λοιπούς δωσιλόγους που εκτέλεσε η ΟΠΛΑ. Σήμερα δυό απόγονοι εκτελεσθέντων λαδέμπορων είναι γνωστοί πολιτικοί στο Πανελλήνιο "πολιτικοί" που μεγιστοποίησαν τις περιουσίες τους κατά την Καραμανλική περίοδο...
Τα τροτσκια που εκτελεσε δωσιλογοι λαδεμποροι ηταν?
Αμ ο Τροτσκι τι ηταν;

Για εναν καθως πρεπει Σταλινικο ολοι αυτοι ειναι ταξικοι εχθροι που πρεπει να εξαφανιστουν.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29044
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: ΑΡΗΣ ΒΕΛΟΥΧΙΩΤΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 23 Φεβ 2019, 04:53

MiGiSukhoI έγραψε:
15 Φεβ 2019, 17:54
Ακόμη και μετά τον θανατό του σας γαμάει το μυαλό φασιστάκια ε;

Ο Ζέρβας δεν ήταν δεξιός, όλοι το ξέρουν αυτό.

Εσείς οι δεξιούληδες, νεοφιλελέδες και λοιποί, ήρωες κατά την κατοχή δεν έχετε. Μόνο τους δωσιλόγους που αντί να πεταχτούν στις Πηγάδες και να κρεμαστούν οι Αμερικανοί και οι Άγγλοι τους χρησιμοποίησαν κατά το δοκούν.

Ο Γρίβας ήταν της πατριωτικής δεξιάς, αν και φιλελές σίγουρα δεν ήταν (βασικά δεν υπήρχαν τότε τέτοιοι ή για την ακρίβεια φιλελεύθεροι εκείνη την εποχή = Βενιζελικοί).

Επίσης, ο Παπάγος είχε συλληφθεί απο τις κατοχικές αρχές για τη δημιουργία αντιστασιακής οργάνωσης και μέχρι το τέλος του Β' ΠΠ ήταν κρατούμενος σε στρατόπεδα συγκέντρωσης. Το γιατί οι δεξιούληδες δεν προέβαλλαν την ιστορία του στη Μεταπολίτευση (σε αντίθεση με τον Ζαχαριάδη που αιματοκύλισε την Ελλάδα), είναι μια άλλη ιστορία κι έχει να κάνει με τις γονυκλισίες τους στην Αριστερά.

Ξέχωρα άλλες μικρές αντιστασιακές οργανώσεις όπως το Εθνικό Κομμιτάτο που είχε δημιουργήσει η ηγεσία της ΕΟΝ και αργότερα είχε προσχωρήσει στη ΡΑΝ κλπ.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών