Θα θέλατε να είστε βασιλιάς/αυτοκράτορας/Supreme Leader σε κάποια παλαιότερη εποχή;

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27233
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Θα θέλατε να είστε βασιλιάς/αυτοκράτορας/Supreme Leader σε κάποια παλαιότερη εποχή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 15 Σεπ 2022, 13:40

hellegennes έγραψε:
15 Σεπ 2022, 13:36
Πτολεμαίος έγραψε:
15 Σεπ 2022, 13:18
Θα ξεκινούσα από τα βασικά.
Κατάλυση γεωκεντρικου συστήματος (sorry Πτολεμαίε) που σημαίνει σοβαρό πλήγμα για τον όποιο σκοταδισμο. Οι γνώσεις που έχω τώρα για μεταλλουργια (ίσως η βασικότερη επιστημη/τέχνη που θα χρειάζονταν κάποιος σύγχρονος σε παρελθόντες αιώνες) παρότι βασικές εδώ, τότε θα ήταν breaktrough. Το ίδιο ισχύει και για τις γνώσεις χημείας.
Μην ξεχνάμε ότι ήταν εποχές που ένα αέριο που καιγόταν ήταν "δαιμονικό".
Μπορω να φτιάξω εκρηκτικά με σχετικά απλά υλικά.

Ενίσχυση θρησκευτικού αισθηματος διότι πολύ απλά δεν θα μπορούσα να κάνω κάτι άλλο, ήταν πολύ έντονο σε αυτήν την κοινωνία οπότε θα επρεπε να πάω με τα νερά τους. Οτιδήποτε και αν έκανα θα ήταν στο όνομα του Κυρίου "η Παναγία θέλησε, ο Χριστός μου αποκάλυψε, ο Θεός μου έδειξε".
Προσπάθεια για κατασκευή πρωτόγονης μπαταρίας (αν πετύχαινε αυτό game over you know?).

Οποιεσδήποτε μαχες/κινήσεις αντίπαλων στρατευμάτων, θα τις γνώριζα φυσικά και έτσι θα φερομουν ανάλογα και θα είχα σχεδόν μόνο νίκες με ελάχιστες απώλειες.

Πρώιμες ατμομηχανες (εξέλιξη αυτής του Ηρωνα) σε συνδυασμό με υγρό πυρ και τα δικά μου εκρηκτικά και θα είχα ένα κολασμένο στρατευμα.

Γνωρίζω περιοχές ορυχείων ανά την Ευρώπη. Με τέτοια γνώση θα μπορούσα με μικρό κόστος να έχω μεταλλευματα, χρυσό, ασημι, σίδηρο και άλλα.

Δημιουργία εθνικού στρατού στα σημερινά πρότυπα. Θητεία και ελάχιστοι μισθοφόροι. Μια αυτοκρατορία σαν αυτή με συνεχείς πολέμους χρειαζόταν τεράστιους πόρους/χρήμα. Με γρήγορες νίκες/τρομοκρατηση αντιπάλου λόγω τεχνολογικής υπεροχης το κόστος θα έπεφτε κατά πολύ.

Εχω κάποιες λίγες γνώσεις για πενικιλινη. Αν ήταν να γύριζα θα τις εμπλουτιζα λίγο ακόμα να μπορούσα να κάνω extraction.


Γενικά ενας άνθρωπος του σήμερα, καλά προετοιμαδμενος, θα μπορούσε να κάνει παπάδες τότε.
Με βασικές γνώσεις δεν κάνεις τίποτα. Κι εγώ ξέρω πώς λειτουργούν τα γυαλιά μυωπίας αλλά δεν ξέρω πώς να τα φτιάξω ο ίδιος. Ξέρω πώς λειτουργούν τα ρολόγια αλλά δεν ξέρω πώς να τα φτιάξω. Γενικά, οι γνώσεις μεταγενέστερης εποχής χωρίς το υπάρχον τεχνολογικό και εμπορικό υπόβαθρο είναι στην καλύτερη περίπτωση περιορισμένες, ακόμα κι αν έχεις ειδικές γνώσεις σε έναν τομέα. Θα σου λείπουν τα υλικά στην καλύτερη περίπτωση.
Υπήρχαν όμως τεχνίτες.

Π.χ. πως νομίζεις ότι έφτιαχναν γυαλιά οράσεως το 13ο αιώνα?

Κάποιος είχε την ιδέα και πήγαινε σε ένα εργαστήριο που φτιαχνανε γυαλί και του έλεγαν "θέλω δύο γυαλιά που θα είναι έτσι και έτσι και γιουβέτσι και θα τα βάλεις σε ένα πλαίσιο που έχω σχεδιασει"

Πόσο κάνει αυτό? Τόσο? Παρτα και πες μου όταν είναι έτοιμα.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Θα θέλατε να είστε βασιλιάς/αυτοκράτορας/Supreme Leader σε κάποια παλαιότερη εποχή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 15 Σεπ 2022, 13:40

Πάντα μου άρεσε εμένα περισσότερο ο ρόλος των Haldeman - Erlichman.
Αλλά μήπως τους έσφαζε αυτούς ο αυτοκράτορας αν δεν πήγαινε καλά η ομάδα ;
Να με έσφαζε λοιπόν και ο αυτοκράτορας και οι εχθροί ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Θα θέλατε να είστε βασιλιάς/αυτοκράτορας/Supreme Leader σε κάποια παλαιότερη εποχή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Σεπ 2022, 13:40

sharp έγραψε:
15 Σεπ 2022, 13:38
hellegennes έγραψε:
15 Σεπ 2022, 13:37
sharp έγραψε:
15 Σεπ 2022, 13:32
Είχαν και τα άρματα τροχούς.
Τα άρματα έχουν τροχούς δύο διαστάσεων, το ποδήλατο όχι.
Δηλαδή;
Δηλαδή κραδασμοί. Αλλά, αν θέλεις, δοκίμασε να φτιάξεις ποδήλατο με ξύλινες ρόδες και πήγαινε να το οδηγήσεις στην εξοχή, για να καταλάβεις καλύτερα το παράδειγμα που έδωσε ο Ζενίθεδρος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Θα θέλατε να είστε βασιλιάς/αυτοκράτορας/Supreme Leader σε κάποια παλαιότερη εποχή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 15 Σεπ 2022, 13:41

Στρακαστρουκας έγραψε:
15 Σεπ 2022, 11:29
George_V έγραψε:
15 Σεπ 2022, 11:25


Όταν ο Αυτοκράτορας είναι το Fons Legis oτι θες να κάνεις και δεν προβλέπεται απλά το νομοθετεις. Problem solved.

Oσο για τους συμβούλους αυτοί φυσικά χρειάζονται και φροντίζεις να είναι ασπόνδυλα που δεν θα σηκώσουν κεφάλι ενώ φροντίζεις τους πολιτικούς σου αντιπάλους να τους κρατάς μακριά από το στρατό καθώς είναι το μόνο που μπορεί να σε ρίξει από το θρόνο.
Αυτοι οι αυτοκρατορες ομως συνηθως χαναν το κεφαλι τους στο τελος.
ενώ όλοι οι άλλοι στο τέλος ζουν για πάντα.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21212
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Θα θέλατε να είστε βασιλιάς/αυτοκράτορας/Supreme Leader σε κάποια παλαιότερη εποχή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 15 Σεπ 2022, 13:42

hellegennes έγραψε:
15 Σεπ 2022, 13:40
sharp έγραψε:
15 Σεπ 2022, 13:38
hellegennes έγραψε:
15 Σεπ 2022, 13:37


Τα άρματα έχουν τροχούς δύο διαστάσεων, το ποδήλατο όχι.
Δηλαδή;
Δηλαδή κραδασμοί. Αλλά, αν θέλεις, δοκίμασε να φτιάξεις ποδήλατο με ξύλινες ρόδες και πήγαινε να το οδηγήσεις στην εξοχή, για να καταλάβεις καλύτερα το παράδειγμα που έδωσε ο Ζενίθεδρος.
Μα δεν είπα ότι θα ήταν άνετο. Δεν κατάλαβα γιατί το λες 2 διαστάσεων. Είναι δικός σου ορισμός;

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27233
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Θα θέλατε να είστε βασιλιάς/αυτοκράτορας/Supreme Leader σε κάποια παλαιότερη εποχή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 15 Σεπ 2022, 13:43

foscilis έγραψε:
15 Σεπ 2022, 13:41
Στρακαστρουκας έγραψε:
15 Σεπ 2022, 11:29
George_V έγραψε:
15 Σεπ 2022, 11:25


Όταν ο Αυτοκράτορας είναι το Fons Legis oτι θες να κάνεις και δεν προβλέπεται απλά το νομοθετεις. Problem solved.

Oσο για τους συμβούλους αυτοί φυσικά χρειάζονται και φροντίζεις να είναι ασπόνδυλα που δεν θα σηκώσουν κεφάλι ενώ φροντίζεις τους πολιτικούς σου αντιπάλους να τους κρατάς μακριά από το στρατό καθώς είναι το μόνο που μπορεί να σε ρίξει από το θρόνο.
Αυτοι οι αυτοκρατορες ομως συνηθως χαναν το κεφαλι τους στο τελος.
ενώ όλοι οι άλλοι στο τέλος ζουν για πάντα.
Προφανώς θέλει να πει ότι αν είσαι ο Αυτοκράτορας κάποιος θα σε δολοφονήσει να σου πάρει τη θέση πριν γίνεις 30 π.χ. ενώ αν είσαι ο Χ τύπος κάπου ξεχασμένος στην Αυτοκρατορία μπορεί και να πεθάνεις από φυσικό θάνατο κάποτε σε μεγαλυτερη
ηλικια.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Θα θέλατε να είστε βασιλιάς/αυτοκράτορας/Supreme Leader σε κάποια παλαιότερη εποχή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 15 Σεπ 2022, 13:44

George_V έγραψε:
15 Σεπ 2022, 13:43
foscilis έγραψε:
15 Σεπ 2022, 13:41
Στρακαστρουκας έγραψε:
15 Σεπ 2022, 11:29


Αυτοι οι αυτοκρατορες ομως συνηθως χαναν το κεφαλι τους στο τελος.
ενώ όλοι οι άλλοι στο τέλος ζουν για πάντα.
Προφανώς θέλει να πει ότι αν είσαι ο Αυτοκράτορας κάποιος θα σε δολοφονήσει να σου πάρει τη θέση πριν γίνεις 30 π.χ. ενώ αν είσαι ο Χ τύπος κάπου ξεχασμένος στην Αυτοκρατορία μπορεί και να πεθάνεις από φυσικό θάνατο κάποτε σε μεγαλυτερη
ηλικια.
Το πιο πιθανό είναι ότι πάλι θα πέθαινες 30 αλλά μοιάζοντας σαν τη γιαγιά της γιαγιάς του αυτοκράτορα. :)

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Θα θέλατε να είστε βασιλιάς/αυτοκράτορας/Supreme Leader σε κάποια παλαιότερη εποχή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Σεπ 2022, 13:51

sharp έγραψε:
15 Σεπ 2022, 13:42
hellegennes έγραψε:
15 Σεπ 2022, 13:40
sharp έγραψε:
15 Σεπ 2022, 13:38


Δηλαδή;
Δηλαδή κραδασμοί. Αλλά, αν θέλεις, δοκίμασε να φτιάξεις ποδήλατο με ξύλινες ρόδες και πήγαινε να το οδηγήσεις στην εξοχή, για να καταλάβεις καλύτερα το παράδειγμα που έδωσε ο Ζενίθεδρος.
Μα δεν είπα ότι θα ήταν άνετο. Δεν κατάλαβα γιατί το λες 2 διαστάσεων. Είναι δικός σου ορισμός;
Δεν είναι θέμα άνεσης, είναι θέμα φυσικής. Το ξύλο είναι πολύ βαρύτερο, έχεις προβλήματα τριβής, πρόσφυσης, αλλαγής κατεύθυνσης, φρεναρίσματος και φθοράς. Αν δοκιμάσεις να φτιάξεις ποδήλατο με ξύλινους τροχούς, θα καταστραφούν σε μια μέρα, αν δεν φας πρώτα τα μούτρα σου 120 φορές.

Οι άμαξες και όλα τα τροχήλατα του παρελθόντος ήταν δισδιάστατα ως προς την κίνηση, δηλαδή έχουν παράλληλους τροχούς, κάθετους προς την επιφάνεια κίνησης, ενώ το ποδήλατο είναι μονοδιάστατο, δηλαδή έχει παράλληλους τροχούς παράλληλους με την επιφάνεια κίνησης. Αυτό κάνει τεράστια διαφορά από μηχανική άποψη, όχι μόνο για την κατανομή του βάρους αλλά και για την σταθερότητα του οχήματος. Ένα ποδήλατο με ρόδες από λάστιχο, μπορεί να κυλίσει με αργή ταχύτητα χωρίς να χάσει ισορροπία. Με ξύλο όχι.

Αλλά για να μην λες ότι όλα αυτά είναι θεωρητικά, κοίτα αυτόν, που επιχείρησε να φτιάξει τέτοιο πράγμα:

Δες πόσο γρήγορα γαμήθηκαν οι ρόδες και πώς χρειάζεται να βρίσκεται σε διαρκή γρήγορη κίνηση για να μένει σε ισορροπία, καθώς και σαμαράκια για να παίρνει φόρα το ξύλο:

Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Θα θέλατε να είστε βασιλιάς/αυτοκράτορας/Supreme Leader σε κάποια παλαιότερη εποχή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Σεπ 2022, 13:55

George_V έγραψε:
15 Σεπ 2022, 13:40
Υπήρχαν όμως τεχνίτες.

Π.χ. πως νομίζεις ότι έφτιαχναν γυαλιά οράσεως το 13ο αιώνα?

Κάποιος είχε την ιδέα και πήγαινε σε ένα εργαστήριο που φτιαχνανε γυαλί και του έλεγαν "θέλω δύο γυαλιά που θα είναι έτσι και έτσι και γιουβέτσι και θα τα βάλεις σε ένα πλαίσιο που έχω σχεδιασει"

Πόσο κάνει αυτό? Τόσο? Παρτα και πες μου όταν είναι έτοιμα.
Οι τεχνίτες χρειάζονται αναλυτικές οδηγίες για να φτιάξουν κάτι που δεν ξέρουν. Προσωπικά δεν θα μπορούσα ούτε γυαλιά μυωπίας να εξηγήσω σε έναν υαλουργό. Αλλά αυτό είναι κάτι πάρα πολύ απλό. Πού να πάμε σε πολύπλοκες τεχνολογίες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21212
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Θα θέλατε να είστε βασιλιάς/αυτοκράτορας/Supreme Leader σε κάποια παλαιότερη εποχή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 15 Σεπ 2022, 13:58

hellegennes έγραψε:
15 Σεπ 2022, 13:51
sharp έγραψε:
15 Σεπ 2022, 13:42
hellegennes έγραψε:
15 Σεπ 2022, 13:40


Δηλαδή κραδασμοί. Αλλά, αν θέλεις, δοκίμασε να φτιάξεις ποδήλατο με ξύλινες ρόδες και πήγαινε να το οδηγήσεις στην εξοχή, για να καταλάβεις καλύτερα το παράδειγμα που έδωσε ο Ζενίθεδρος.
Μα δεν είπα ότι θα ήταν άνετο. Δεν κατάλαβα γιατί το λες 2 διαστάσεων. Είναι δικός σου ορισμός;
Δεν είναι θέμα άνεσης, είναι θέμα φυσικής. Το ξύλο είναι πολύ βαρύτερο, έχεις προβλήματα τριβής, πρόσφυσης, αλλαγής κατεύθυνσης, φρεναρίσματος και φθοράς. Αν δοκιμάσεις να φτιάξεις ποδήλατο με ξύλινους τροχούς, θα καταστραφούν σε μια μέρα, αν δεν φας πρώτα τα μούτρα σου 120 φορές.

Οι άμαξες και όλα τα τροχήλατα του παρελθόντος ήταν δισδιάστατα ως προς την κίνηση, δηλαδή έχουν παράλληλους τροχούς, κάθετους προς την επιφάνεια κίνησης, ενώ το ποδήλατο είναι μονοδιάστατο, δηλαδή έχει παράλληλους τροχούς παράλληλους με την επιφάνεια κίνησης. Αυτό κάνει τεράστια διαφορά από μηχανική άποψη, όχι μόνο για την κατανομή του βάρους αλλά και για την σταθερότητα του οχήματος. Ένα ποδήλατο με ρόδες από λάστιχο, μπορεί να κυλίσει με αργή ταχύτητα χωρίς να χάσει ισορροπία. Με ξύλο όχι.

Αλλά για να μην λες ότι όλα αυτά είναι θεωρητικά, κοίτα αυτόν, που επιχείρησε να φτιάξει τέτοιο πράγμα:

Δες πόσο γρήγορα γαμήθηκαν οι ρόδες και πώς χρειάζεται να βρίσκεται σε διαρκή γρήγορη κίνηση για να μένει σε ισορροπία, καθώς και σαμαράκια για να παίρνει φόρα το ξύλο:

OK, αλλά το 2 διαστάσεων; Δικό σου ήταν.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27233
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Θα θέλατε να είστε βασιλιάς/αυτοκράτορας/Supreme Leader σε κάποια παλαιότερη εποχή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 15 Σεπ 2022, 13:59

hellegennes έγραψε:
15 Σεπ 2022, 13:55
George_V έγραψε:
15 Σεπ 2022, 13:40
Υπήρχαν όμως τεχνίτες.

Π.χ. πως νομίζεις ότι έφτιαχναν γυαλιά οράσεως το 13ο αιώνα?

Κάποιος είχε την ιδέα και πήγαινε σε ένα εργαστήριο που φτιαχνανε γυαλί και του έλεγαν "θέλω δύο γυαλιά που θα είναι έτσι και έτσι και γιουβέτσι και θα τα βάλεις σε ένα πλαίσιο που έχω σχεδιασει"

Πόσο κάνει αυτό? Τόσο? Παρτα και πες μου όταν είναι έτοιμα.
Οι τεχνίτες χρειάζονται αναλυτικές οδηγίες για να φτιάξουν κάτι που δεν ξέρουν. Προσωπικά δεν θα μπορούσα ούτε γυαλιά μυωπίας να εξηγήσω σε έναν υαλουργό. Αλλά αυτό είναι κάτι πάρα πολύ απλό. Πού να πάμε σε πολύπλοκες τεχνολογίες.
Ε για αυτό ήταν κάτι που μόνο ευγενεις και κληρικοι μπορούσαν να έχουν. Και όχι μόνο από θέμα χρημάτων αλλά και από θέμα οδηγιών προς τον τεχνίτη.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Θα θέλατε να είστε βασιλιάς/αυτοκράτορας/Supreme Leader σε κάποια παλαιότερη εποχή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Σεπ 2022, 14:08

sharp έγραψε:
15 Σεπ 2022, 13:58
OK, αλλά το 2 διαστάσεων; Δικό σου ήταν.
Τι εννοείς δικό μου; Είναι ο ορισμός του συστήματος. Η άμαξα είναι σύστημα δύο διαστάσεων· έχει αντικριστές ρόδες. Σε ένα κάθετο διάγραμμα το ποδήλατο είναι μια γραμμή, τα άλλα τροχήλατα είναι παραλληλόγραμμα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27233
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Θα θέλατε να είστε βασιλιάς/αυτοκράτορας/Supreme Leader σε κάποια παλαιότερη εποχή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 15 Σεπ 2022, 14:12

Θα σας πω και ένα τίποτα να επιβιώσετε άμα γυρίσετε πίσω στο χρόνο και καταλήξετε στη Δυτική Ευρώπη του Μεσαίωνα.

Εκείνη την περίοδο υπήρχαν δύο ειδών δικαστήρια. Το κοσμικό του Βασιλια και το Εκκλησιαστικο.

Το πρώτο δικάζε κάθε αδίκημα που διέπραξε ο απλος κοσμος (οι ευγενεις δικάζονται από την Βασιλική Αυλή απευθειας) ενώ το Εκκλησιαστικο κάθε αδίκημα που διέπρατε κληρικός (εκτός από προδοσια).

Το κοσμικό δικαστήριο μπορούσε να σου επιβάλλει ποινές από φυλάκιση μέχρι εξορία και θάνατο σχεδόν για τα πάντα.

Αντίθετα το Εκκλησιαστικο δικαστήριο το ανώτερο που μπορούσε να φάει κάνεις ήταν πρόσκαιρος περιορισμός σε μοναστήρι μέχρι να μετανοήσεις.

Έτσι λοιπόν όλοι ήθελαν να πάνε στο Εκκλησιαστικο δικαστήριο για να τη γλιτώσουν ελαφρά και να μην φάνε καμία εκτέλεση.

Αλλά πως θα πάνε αν δεν ήταν κληρικόι? Απλά έπρεπε να το αποδείξουν για να επικαλέστουν το Privilegium Ecclesiasticum που θα τους επέτρεπε να δικαστουν από Εκκλησιαστικο Δικαστήριο αντί για κοσμικό ακόμα και για φόνο.

Και πως θα το αποδεικνυαν? Έπρεπε να περάσουν τεστ.

Ενώπιον του Δικαστηρίου (κοσμικου) αν επικαλούνται το Εκκλησιαστικο Προνόμιο έπρεπε να διαβάσουν τον Πεντηκοστο Ψαλμο στα Λατινικά χωρίς να κάνουν το παραμικρό λάθος.

Στο πρώτο λάθος σε βουτάει το Κοσμικό δικαστήριο και σε δικάζει. Αν δεν έκανες λάθος όμως αυτό σήμαινε ότι είσαι κληρικός (άρα για αυτό ξέρεις άπταιστα λατινικα) οπότε δεν μπορεί να σε δικάσει το κοσμικό δικαστήριο και σε δικάζει το Εκκλησιαστικο άρα τη γλίτωσες.

Προφανώς μιλάμε για την εποχή που το 90% του πληθυσμού οχι λατινικα δεν ήξερε αλλά ούτε τη μητρική του γλώσσα δεν ήξερε να μιλήσει καλά καλά.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14561
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Θα θέλατε να είστε βασιλιάς/αυτοκράτορας/Supreme Leader σε κάποια παλαιότερη εποχή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 15 Σεπ 2022, 14:12

OANNHSEA έγραψε:
15 Σεπ 2022, 13:39
Ζενίθεδρος έγραψε:
15 Σεπ 2022, 13:25
Αυτό με την τεχνολογία που μπορεί να μεταφερθεί έτσι απλά σε μία άλλη εποχή είναι μύθος. Για ένα απλό ποδήλατο, χρειάζεσαι λάστιχα, δηλαδή καουτσούκ, δηλαδή πρέπει πρώτα να ανακαλύψεις την Αμερική.
Τα κάρα είχαν λάστιχα από καουτσούκ;
Τα μονότροχα κάρα των Κινέζων, είχαν λάστιχα από καουτσούκ;
Τα πολεμικά άρματα, ασχέτως αριθμού ίππων, είχαν λάστιχα από καουτσούκ;;;

Κάπου αρχίζετε να το χάνετε στην πράξη...

.
Είχα την τύχη κάποτε, αρχές δεκαετίας του 80, να πάω με κάρο. Είχε ακόμα ο παππούς μου ένα άλογο και το εζεψε για να μας πάει, εμένα και τα ξαδελφια μου, βόλτα μέχρι το διπλανό χωριό, σε έναν γνωστό του. Η απόσταση ήταν μόλις 5 χιλιόμετρα και ο δρόμος δεν είχε ακόμα άσφαλτο. Αυτό το αξέχαστο ταξίδι ήταν ένας από τους λόγους που δεν έγινα πουστης. Ακομα πονάει ο κωλος μου.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27233
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Θα θέλατε να είστε βασιλιάς/αυτοκράτορας/Supreme Leader σε κάποια παλαιότερη εποχή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 15 Σεπ 2022, 14:14

Ζενίθεδρος έγραψε:
15 Σεπ 2022, 14:12
OANNHSEA έγραψε:
15 Σεπ 2022, 13:39
Ζενίθεδρος έγραψε:
15 Σεπ 2022, 13:25
Αυτό με την τεχνολογία που μπορεί να μεταφερθεί έτσι απλά σε μία άλλη εποχή είναι μύθος. Για ένα απλό ποδήλατο, χρειάζεσαι λάστιχα, δηλαδή καουτσούκ, δηλαδή πρέπει πρώτα να ανακαλύψεις την Αμερική.
Τα κάρα είχαν λάστιχα από καουτσούκ;
Τα μονότροχα κάρα των Κινέζων, είχαν λάστιχα από καουτσούκ;
Τα πολεμικά άρματα, ασχέτως αριθμού ίππων, είχαν λάστιχα από καουτσούκ;;;

Κάπου αρχίζετε να το χάνετε στην πράξη...

.
Είχα την τύχη κάποτε, αρχές δεκαετίας του 80, να πάω με κάρο. Είχε ακόμα ο παππούς μου ένα άλογο και το εζεψε για να μας πάει, εμένα και τα ξαδελφια μου, βόλτα μέχρι το διπλανό χωριό, σε έναν γνωστό του. Η απόσταση ήταν μόλις 5 χιλιόμετρα και ο δρόμος δεν είχε ακόμα άσφαλτο. Αυτό το αξέχαστο ταξίδι ήταν ένας από τους λόγους που δεν έγινα πουστης. Ακομα πονάει ο κωλος μου.
Ένας από τους πολλούς λόγους που ο Ιππόδρομος της Κωνσταντινουπολης (όπως και το Circus Maximus της Ρωμης και κάθε αρχαίος ιπππδρομος) ήταν στρωμένος με άμμο που την ξαναέστρωναν μετά από κάθε αρματοδρομια.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών