Θα θέλατε να είστε βασιλιάς/αυτοκράτορας/Supreme Leader σε κάποια παλαιότερη εποχή;

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21114
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Θα θέλατε να είστε βασιλιάς/αυτοκράτορας/Supreme Leader σε κάποια παλαιότερη εποχή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 15 Σεπ 2022, 15:57

George_V έγραψε:
15 Σεπ 2022, 12:04
Εμπεδοκλής έγραψε:
15 Σεπ 2022, 12:02
George_V έγραψε:
15 Σεπ 2022, 11:34


Ε σήμερα δεν έχει πλάκα. Το θέμα είναι να έχει και λίγο δράση.

Σήμερα απλά καθεσαι στο θρονο καί το πιο επικίνδυνο που μπορεί να συμβεί είναι να πιαστεί ο κωλός σου απο το καθισιο.
Δεν έχει δράση σήμερα; Γελιέσαι.
Όχι όσο είχε πριν 500 χρόνια.
Πριν 500 χρόνια έχεζαν πάνω τους.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27245
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Θα θέλατε να είστε βασιλιάς/αυτοκράτορας/Supreme Leader σε κάποια παλαιότερη εποχή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 15 Σεπ 2022, 16:01

Εμπεδοκλής έγραψε:
15 Σεπ 2022, 15:57
George_V έγραψε:
15 Σεπ 2022, 12:04
Εμπεδοκλής έγραψε:
15 Σεπ 2022, 12:02

Δεν έχει δράση σήμερα; Γελιέσαι.
Όχι όσο είχε πριν 500 χρόνια.
Πριν 500 χρόνια έχεζαν πάνω τους.
Το γαμησες και ψόφησε.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8476
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Θα θέλατε να είστε βασιλιάς/αυτοκράτορας/Supreme Leader σε κάποια παλαιότερη εποχή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 15 Σεπ 2022, 18:54

Πτολεμαίος έγραψε:
15 Σεπ 2022, 14:40
Ζενίθεδρος έγραψε:
15 Σεπ 2022, 13:25
Αυτό με την τεχνολογία που μπορεί να μεταφερθεί έτσι απλά σε μία άλλη εποχή είναι μύθος. Για ένα απλό ποδήλατο, χρειάζεσαι λάστιχα, δηλαδή καουτσούκ, δηλαδή πρέπει πρώτα να ανακαλύψεις την Αμερική.
Φυσικά και δεν μπορεί να μεταφερθεί αυτούσια.
Γι'αυτό λέω πως η κυρία γνώση είναι αυτή της μεταλλουργιας.
Εχοντας από τώρα την γνώση της μετάβασης από την τότε μεταλλουργια στο επόμενο επίπεδο, τότε αν γνωρίζεις τα 2 επόμενα στάδια από τα επίπεδα του 10ου αιώνα, έχεις προχωρήσει 200+ χρόνια.
Το ίδιο και για τις άλλες επιστήμες. Εγώ δεν μίλησα για "ποδήλατο" διότι - εκτός του καουτσούκ- χρειάζεσαι ρουλεμάν και αλυσίδα (εκτός των άλλων) πράγματα που δεν μπορείς με τίποτα να τα φτιάξεις τον 10ο αιώνα.

Μόνο και μόνο η τεχνική αύξησης θερμοκρασίας στις υψικαμινους, γνώση που δεν την είχαν αλλά εγώ την έχω αρκεί για πολλά περισσότερα πράγματα.

Το κονσεπτ ειναι: τι μπορείς να κάνεις τότε, με τα τότε μέσα και τις γνώσεις του σήμερα. Απάντηση...

Εικόνα

Μην βάζεις στοίχημα, θα το χάσεις!!! :003:

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8476
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Θα θέλατε να είστε βασιλιάς/αυτοκράτορας/Supreme Leader σε κάποια παλαιότερη εποχή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 15 Σεπ 2022, 18:56

Ζενίθεδρος έγραψε:
15 Σεπ 2022, 14:52
OANNHSEA έγραψε:
15 Σεπ 2022, 14:29
Ζενίθεδρος έγραψε:
15 Σεπ 2022, 14:12


Είχα την τύχη κάποτε, αρχές δεκαετίας του 80, να πάω με κάρο. Είχε ακόμα ο παππούς μου ένα άλογο και το εζεψε για να μας πάει, εμένα και τα ξαδελφια μου, βόλτα μέχρι το διπλανό χωριό, σε έναν γνωστό του. Η απόσταση ήταν μόλις 5 χιλιόμετρα και ο δρόμος δεν είχε ακόμα άσφαλτο. Αυτό το αξέχαστο ταξίδι ήταν ένας από τους λόγους που δεν έγινα πουστης. Ακομα πονάει ο κωλος μου.
Και οι περισσότερες μοτοσυκλέτες μέχρι σχεδόν το 50 δεν είχαν ανάρτηση - μόνο μία σχετικά μικρή ανάρτηση στη σέλα!!!
Ε και; Δεν λειτουργούσαν; Δεν τα χρησιμοποιούσε ο κόσμος;
Έχετε καλομάθει μου φαίνεται!!!

.
Άλλο πράγμα να λειτουργεί κάτι και άλλο να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να φέρεις τεχνολογική επανάσταση σε μία παλαιότερη εποχή. Σε ασφαλτόδρομο δεν έχεις ιδιαιτερο πρόβλημα με τους κραδασμούς. Ακόμα και η πίσσα όμως, αν και γνωστή από τα χρόνια της Μεσοποταμίας, δεν μπορούσε τότε να εξορυχθεί σε τέτοιες ποσότητες που να στρώσεις με αυτήν ολόκληρα οδικά δίκτυα. Οι αρχαίοι Έλληνες είχαν ανακαλύψει μεν την ατμομηχανή, αλλά δεν την χρησιμοποίησαν ως κινητήρα μεταφορικού μέσου, γιατί ακόμα και εάν ελυναν όλα τα άλλα μεταλλουργικά προβλήματα, θα έπρεπε να μπορούν να παράγουν χιλιάδες τόνους ατσάλι για τις σιδηροτροχιες.

Κάποια στιγμή θα πρέπει να σας γράψω την ιστορία των σιδηροδρόμων...
Για αρχή θα πρέπει να ξέρεις ότι οι πρώτες τροχιές ήταν ξύλινες...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4531
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Θα θέλατε να είστε βασιλιάς/αυτοκράτορας/Supreme Leader σε κάποια παλαιότερη εποχή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 15 Σεπ 2022, 19:07

OANNHSEA έγραψε:
15 Σεπ 2022, 18:54
Πτολεμαίος έγραψε:
15 Σεπ 2022, 14:40
Ζενίθεδρος έγραψε:
15 Σεπ 2022, 13:25
Αυτό με την τεχνολογία που μπορεί να μεταφερθεί έτσι απλά σε μία άλλη εποχή είναι μύθος. Για ένα απλό ποδήλατο, χρειάζεσαι λάστιχα, δηλαδή καουτσούκ, δηλαδή πρέπει πρώτα να ανακαλύψεις την Αμερική.
Φυσικά και δεν μπορεί να μεταφερθεί αυτούσια.
Γι'αυτό λέω πως η κυρία γνώση είναι αυτή της μεταλλουργιας.
Εχοντας από τώρα την γνώση της μετάβασης από την τότε μεταλλουργια στο επόμενο επίπεδο, τότε αν γνωρίζεις τα 2 επόμενα στάδια από τα επίπεδα του 10ου αιώνα, έχεις προχωρήσει 200+ χρόνια.
Το ίδιο και για τις άλλες επιστήμες. Εγώ δεν μίλησα για "ποδήλατο" διότι - εκτός του καουτσούκ- χρειάζεσαι ρουλεμάν και αλυσίδα (εκτός των άλλων) πράγματα που δεν μπορείς με τίποτα να τα φτιάξεις τον 10ο αιώνα.

Μόνο και μόνο η τεχνική αύξησης θερμοκρασίας στις υψικαμινους, γνώση που δεν την είχαν αλλά εγώ την έχω αρκεί για πολλά περισσότερα πράγματα.

Το κονσεπτ ειναι: τι μπορείς να κάνεις τότε, με τα τότε μέσα και τις γνώσεις του σήμερα. Απάντηση...

Εικόνα

Μην βάζεις στοίχημα, θα το χάσεις!!! :003:

.
Εγώ προσωπικά πάντως δεν θα μπορούσα να φτιάξω.
Πως θα μπορούσες να φτιάξεις πχ αλυσίδα τότε;
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40720
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Θα θέλατε να είστε βασιλιάς/αυτοκράτορας/Supreme Leader σε κάποια παλαιότερη εποχή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Σεπ 2022, 19:13

OANNHSEA έγραψε:
15 Σεπ 2022, 18:56
Κάποια στιγμή θα πρέπει να σας γράψω την ιστορία των σιδηροδρόμων...
Για αρχή θα πρέπει να ξέρεις ότι οι πρώτες τροχιές ήταν ξύλινες...

Πάλι μαλακίες θα γράψεις, δηλαδή;

Σιδηρόδρομος είναι η τροχιά που χρησιμοποιούν οι αμαξοστοιχίες. Ξύλινες τροχιές υπήρχαν πριν την έλευση της αμαξοστοιχίας, αλλά δεν έχουν την παραμικρή σχέση με αυτό που λέμε αμαξοστοιχία. Η χρήση τους ήταν για να κινούνται βαγόνια σε ορυχεία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8476
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Θα θέλατε να είστε βασιλιάς/αυτοκράτορας/Supreme Leader σε κάποια παλαιότερη εποχή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 15 Σεπ 2022, 19:15

Πτολεμαίος έγραψε:
15 Σεπ 2022, 19:07
Εγώ προσωπικά πάντως δεν θα μπορούσα να φτιάξω.
Πως θα μπορούσες να φτιάξεις πχ αλυσίδα τότε;
Πρώτον, τα ρουλεμάν και οι αλυσίδες είχαν ανακαλυφθεί ήδη από τους ελληνιστικούς και τους ρωμαϊκούς χρόνους και χρησιμοποιούνταν σε ειδικές κατασκευές...
Δεύτερον, ξεχνάς ότι η αλυσίδα είναι ένα μέσο - μπορείς να βάλεις άλλα μέσα. Π.χ. δεν ξέρεις ότι έχουμε μετάδοση κίνησης μέσω ιμάντων, οι οποίοι μέχρι πριν από 30 χρόνια ήταν ΔΕΡΜΑΤΙΝΟΙ;
Τρίτον, και το ρουλεμάν δεν είναι αναγκαίο γιατί μπορείς να βάλεις κουζινέτο από ορείχαλκο.

Το πρόβλημα είναι το ψευτοδιαφορικό μαζί με την καστάνια που έχει το ποδήλατο - εκεί υπάρχει ένα προβληματάκι.
Αλλά από την άλλη, τα κάρα εκείνη την εποχή χρησιμοποιούσαν διαφορικό;;; :003:

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4531
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Θα θέλατε να είστε βασιλιάς/αυτοκράτορας/Supreme Leader σε κάποια παλαιότερη εποχή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 15 Σεπ 2022, 19:16

George_V έγραψε:
15 Σεπ 2022, 14:59
Πτολεμαίος έγραψε:
15 Σεπ 2022, 14:57
George_V έγραψε:
15 Σεπ 2022, 13:32


Δύσκολα θα τους έπειθες για νέες τεχνολογίες.

Εδώ η Θεοφανω έφερε το πηρουνι στη Γερμανία και η πεθερά της νόμιζε ότι ήταν δαιμονισμενη πουβχρησιμοποιουσε το οργανο του διαβόλου.

Και δεν συζητώ για τη συνήθεια να σκουπιζει το στόμα της με μαντήλι μετά το γευμα και την απαίτηση της να κανει καθε μέρα μπάνιο που σόκαρε ολόκληρη την Αυλή του άντρα της και την κατηγόρησαν για μάγισσα.
Δεν θα χρειάζονταν να τους πείσω με λόγια.
Θα τους επειθαν οι πράξεις μου.
Εκεί είναι που θα σε κατηγορουσαν για μαγεία απευθείας.

Και η Θεοφάνω δε μίλησε. Με τις πράξεις της τους έδωσε λαβή για κατηγορία.
Ποιος θα κατηγορούσε τον υπέρτατο αυτοκράτορα για μαγεία;
Θα του έκανα ένα μαγικό και θα εξαφανιζα την όραση του πχ :lol:
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4531
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Θα θέλατε να είστε βασιλιάς/αυτοκράτορας/Supreme Leader σε κάποια παλαιότερη εποχή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 15 Σεπ 2022, 19:20

George_V έγραψε:
15 Σεπ 2022, 15:17
Πτολεμαίος έγραψε:
15 Σεπ 2022, 15:13
hellegennes έγραψε:
15 Σεπ 2022, 13:36


Με βασικές γνώσεις δεν κάνεις τίποτα. Κι εγώ ξέρω πώς λειτουργούν τα γυαλιά μυωπίας αλλά δεν ξέρω πώς να τα φτιάξω ο ίδιος. Ξέρω πώς λειτουργούν τα ρολόγια αλλά δεν ξέρω πώς να τα φτιάξω. Γενικά, οι γνώσεις μεταγενέστερης εποχής χωρίς το υπάρχον τεχνολογικό και εμπορικό υπόβαθρο είναι στην καλύτερη περίπτωση περιορισμένες, ακόμα κι αν έχεις ειδικές γνώσεις σε έναν τομέα. Θα σου λείπουν τα υλικά στην καλύτερη περίπτωση.
Δεν μίλησα για τέτοιες -ή παρόμοιες- πολυπλοκες μηχανές. Μόνο τις γνώσεις των μαχών, κινήσεων του στρατού του αντιπάλου, που στρατοπεδευσε να έχεις, τότε είσαι ένα βήμα μπροστά. Με γνώση κατασκευής εκρηκτικών τότε είσαι 2 βήματα μπροστα. Δεν μιλάω για semtex, μιλάω για πυρίτιδα. Δεν θα χρειαστεις τότε ούτε καν κανονια/μουσκετα, αυτά θα τα φτιάξουν οι επόμενοι. Με απλές χειροβομβιδες.
Το παν ειναι να θυμάσαι τα επόμενα τεχνολογικά βήματα από τον 10ο αιωνα και να τα εντάξεις στο πλάνο σου. Δεν είναι δύσκολο. Και γω δεν θα είμαι Ρότζερ Μπέικον που διάβαζε με το φως του Σατανά . Θα είμαι αυτοκράτορας και ότι κάνω θα είναι θέλημα Θεού ευλογηcoν
Σε έχουν προλάβει.

Οι Βυζαντινοί είχαν πρωτόγονες χειροβομβίδες από τον 8ο αιώνα

Εικόνα

Πήλινα μικρά αγγεία τα οποία γέμιζαν με συμπυκνωμένο υγρο πυρ και τα μυτερά αγκιστρα που βλέπεις στη φώτο.

Πέταγαν το αγγείο και αυτό με την πρόσκρουση έσπαγε με έκρηξη πετώντας αυτά τα άγκιστρα προς όλες τις κατευθύνσεις και όποιον πάρει ο χάρος.
Δεν γνωρίζω την εκρηκτικότητα του υγρού πυρός.
Υποθέτω όμως ότι η πυρίτιδα θα ήταν κάπως ισχυρότερη.
Θα μπορούσε κάποιος να φτιάξει υβρίδιο.
Βαρελάκι με πυρίτιδα και υγρό πυρ.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4531
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Θα θέλατε να είστε βασιλιάς/αυτοκράτορας/Supreme Leader σε κάποια παλαιότερη εποχή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 15 Σεπ 2022, 19:23

OANNHSEA έγραψε:
15 Σεπ 2022, 19:15
Πτολεμαίος έγραψε:
15 Σεπ 2022, 19:07
Εγώ προσωπικά πάντως δεν θα μπορούσα να φτιάξω.
Πως θα μπορούσες να φτιάξεις πχ αλυσίδα τότε;
Πρώτον, τα ρουλεμάν και οι αλυσίδες είχαν ανακαλυφθεί ήδη από τους ελληνιστικούς και τους ρωμαϊκούς χρόνους και χρησιμοποιούνταν σε ειδικές κατασκευές...
Δεύτερον, ξεχνάς ότι η αλυσίδα είναι ένα μέσο - μπορείς να βάλεις άλλα μέσα. Π.χ. δεν ξέρεις ότι έχουμε μετάδοση κίνησης μέσω ιμάντων, οι οποίοι μέχρι πριν από 30 χρόνια ήταν ΔΕΡΜΑΤΙΝΟΙ;
Τρίτον, και το ρουλεμάν δεν είναι αναγκαίο γιατί μπορείς να βάλεις κουζινέτο από ορείχαλκο.

Το πρόβλημα είναι το ψευτοδιαφορικό μαζί με την καστάνια που έχει το ποδήλατο - εκεί υπάρχει ένα προβληματάκι.
Αλλά από την άλλη, τα κάρα εκείνη την εποχή χρησιμοποιούσαν διαφορικό;;; :003:

.
Κάποιος με πολλές γνώσεις θα μπορούσε να εξακοντισει την μεταλλουργια τότε.
Εγώ έχω ασχοληθεί κάτι λιγότερο από ερασιτεχνικά.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27245
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Θα θέλατε να είστε βασιλιάς/αυτοκράτορας/Supreme Leader σε κάποια παλαιότερη εποχή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 15 Σεπ 2022, 19:31

Πτολεμαίος έγραψε:
15 Σεπ 2022, 19:20
George_V έγραψε:
15 Σεπ 2022, 15:17
Πτολεμαίος έγραψε:
15 Σεπ 2022, 15:13


Δεν μίλησα για τέτοιες -ή παρόμοιες- πολυπλοκες μηχανές. Μόνο τις γνώσεις των μαχών, κινήσεων του στρατού του αντιπάλου, που στρατοπεδευσε να έχεις, τότε είσαι ένα βήμα μπροστά. Με γνώση κατασκευής εκρηκτικών τότε είσαι 2 βήματα μπροστα. Δεν μιλάω για semtex, μιλάω για πυρίτιδα. Δεν θα χρειαστεις τότε ούτε καν κανονια/μουσκετα, αυτά θα τα φτιάξουν οι επόμενοι. Με απλές χειροβομβιδες.
Το παν ειναι να θυμάσαι τα επόμενα τεχνολογικά βήματα από τον 10ο αιωνα και να τα εντάξεις στο πλάνο σου. Δεν είναι δύσκολο. Και γω δεν θα είμαι Ρότζερ Μπέικον που διάβαζε με το φως του Σατανά . Θα είμαι αυτοκράτορας και ότι κάνω θα είναι θέλημα Θεού ευλογηcoν
Σε έχουν προλάβει.

Οι Βυζαντινοί είχαν πρωτόγονες χειροβομβίδες από τον 8ο αιώνα

Εικόνα

Πήλινα μικρά αγγεία τα οποία γέμιζαν με συμπυκνωμένο υγρο πυρ και τα μυτερά αγκιστρα που βλέπεις στη φώτο.

Πέταγαν το αγγείο και αυτό με την πρόσκρουση έσπαγε με έκρηξη πετώντας αυτά τα άγκιστρα προς όλες τις κατευθύνσεις και όποιον πάρει ο χάρος.
Δεν γνωρίζω την εκρηκτικότητα του υγρού πυρός.
Υποθέτω όμως ότι η πυρίτιδα θα ήταν κάπως ισχυρότερη.
Θα μπορούσε κάποιος να φτιάξει υβρίδιο.
Βαρελάκι με πυρίτιδα και υγρό πυρ.
Aπλά το υγρό πυρ είχε κάποια τουιστς.

Εάν ερχόταν σε επαφή με νερό έκανε έκρηξη. Οι χειροβομβιδες που βλέπεις είχαν ένα χώρισμα που το γέμιζαν νερό και το υπόλοιπο υγρό πυρ. Μόλις έσπαγε το πήλινο δοχείο αναμειγνειοταν το νερό με το θγρο πυρ και η έκρηξη εκτοξευε τα άγκιστρα προς κάθε κατεύθυνση.

Αν ερχόταν σε επαφή με ξύλο η αλλο εύφλεκτο υλικο προκαλούσε πυρκαγιά όπου αν της έριχνες νερό να τη σβησεις απλά προκαλούσες τεράστια έκρηξη και σκοτώνει όσους ήταν γύρω.

Η πυρκαγια που προκαλουσε το υγρο πυρ εσβηνε μόνο με 3 πράγματα.

1. Ψιλή άμμο

2. Ξύδι

3. Φρέσκα ούρα
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4531
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Θα θέλατε να είστε βασιλιάς/αυτοκράτορας/Supreme Leader σε κάποια παλαιότερη εποχή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 15 Σεπ 2022, 19:34

George_V έγραψε:
15 Σεπ 2022, 19:31
Πτολεμαίος έγραψε:
15 Σεπ 2022, 19:20
George_V έγραψε:
15 Σεπ 2022, 15:17


Σε έχουν προλάβει.

Οι Βυζαντινοί είχαν πρωτόγονες χειροβομβίδες από τον 8ο αιώνα

Εικόνα

Πήλινα μικρά αγγεία τα οποία γέμιζαν με συμπυκνωμένο υγρο πυρ και τα μυτερά αγκιστρα που βλέπεις στη φώτο.

Πέταγαν το αγγείο και αυτό με την πρόσκρουση έσπαγε με έκρηξη πετώντας αυτά τα άγκιστρα προς όλες τις κατευθύνσεις και όποιον πάρει ο χάρος.
Δεν γνωρίζω την εκρηκτικότητα του υγρού πυρός.
Υποθέτω όμως ότι η πυρίτιδα θα ήταν κάπως ισχυρότερη.
Θα μπορούσε κάποιος να φτιάξει υβρίδιο.
Βαρελάκι με πυρίτιδα και υγρό πυρ.
Aπλά το υγρό πυρ είχε κάποια τουιστς.

Εάν ερχόταν σε επαφή με νερό έκανε έκρηξη. Οι χειροβομβιδες που βλέπεις είχαν ένα χώρισμα που το γέμιζαν νερό και το υπόλοιπο υγρό πυρ. Μόλις έσπαγε το πήλινο δοχείο αναμειγνειοταν το νερό με το θγρο πυρ και η έκρηξη εκτοξευε τα άγκιστρα προς κάθε κατεύθυνση.

Αν ερχόταν σε επαφή με ξύλο η αλλο εύφλεκτο υλικο προκαλούσε πυρκαγιά όπου αν της έριχνες νερό να τη σβησεις απλά προκαλούσες τεράστια έκρηξη και σκοτώνει όσους ήταν γύρω.

Η πυρκαγια που προκαλουσε το υγρο πυρ εσβηνε μόνο με 3 πράγματα.

1. Ψιλή άμμο

2. Ξύδι

3. Φρέσκα ούρα
Εσύ που είσαι ο ιστορικός του φόρουμ, κάποια στιγμή (σε λίγο δλδ :lol:) θα πρέπει να αφιερώσεις νήμα γι'αυτην την εκπληκτική εφευρεση,μς όλο το ιστορικό υπόβαθρο.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8476
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Θα θέλατε να είστε βασιλιάς/αυτοκράτορας/Supreme Leader σε κάποια παλαιότερη εποχή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 15 Σεπ 2022, 19:38

hellegennes έγραψε:
15 Σεπ 2022, 19:13
OANNHSEA έγραψε:
15 Σεπ 2022, 18:56
Κάποια στιγμή θα πρέπει να σας γράψω την ιστορία των σιδηροδρόμων...
Για αρχή θα πρέπει να ξέρεις ότι οι πρώτες τροχιές ήταν ξύλινες...

Πάλι μαλακίες θα γράψεις, δηλαδή;

Σιδηρόδρομος είναι η τροχιά που χρησιμοποιούν οι αμαξοστοιχίες. Ξύλινες τροχιές υπήρχαν πριν την έλευση της αμαξοστοιχίας, αλλά δεν έχουν την παραμικρή σχέση με αυτό που λέμε αμαξοστοιχία. Η χρήση τους ήταν για να κινούνται βαγόνια σε ορυχεία.

Μαλακίες γράφει εσύ μπακάλη εδώ και χρόνια, αλλά ο ψυχίατρος έχει πει να σου λέμε πάντα ναι...
α) Σιδηρόδρομος είναι όλο το σύστημα μεταφοράς και δη μία λέξη δημιουργημένη από ανθρώπους που ποτέ δεν γνώρισαν την μεταφορά φορτίων και ανθρώπων με ξύλινες τροχιές σε βαγόνια με ξύλινους τροχούς και τα οποία τα έσερναν άλογα... Όχι μόνο δηλαδή μεταφορά μέσα σε ορυχεία, αλλά και έξω από αυτά, ανάμεσα σε πόλεις...
β) Μεταλλικές οι τροχιές έγινα αργότερα, όταν είδαν ότι δεν μπορούσαν να σηκώσουν το βάρος των νέων βαριών κάρων που κινούνταν πάνω τους...
γ) Η κατασκευή πάνω στην οποία πατάνε οι ατμάμαξες ονομάζεται σιδηροτροχιά!!! Στα αγγλικά Railroad = δρόμος με ράγες. Ασχέτως δηλαδή υλικού!!!

Το παρακάτω βίντεο είναι για τους άσχετους που θέλουν να μάθουν ιστορία - εσύ μπακάλη τράβα να πάρεις πίπα σε καμία ρέγγα!!!



.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27245
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Θα θέλατε να είστε βασιλιάς/αυτοκράτορας/Supreme Leader σε κάποια παλαιότερη εποχή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 15 Σεπ 2022, 19:43

Πτολεμαίος έγραψε:
15 Σεπ 2022, 19:34
George_V έγραψε:
15 Σεπ 2022, 19:31
Πτολεμαίος έγραψε:
15 Σεπ 2022, 19:20


Δεν γνωρίζω την εκρηκτικότητα του υγρού πυρός.
Υποθέτω όμως ότι η πυρίτιδα θα ήταν κάπως ισχυρότερη.
Θα μπορούσε κάποιος να φτιάξει υβρίδιο.
Βαρελάκι με πυρίτιδα και υγρό πυρ.
Aπλά το υγρό πυρ είχε κάποια τουιστς.

Εάν ερχόταν σε επαφή με νερό έκανε έκρηξη. Οι χειροβομβιδες που βλέπεις είχαν ένα χώρισμα που το γέμιζαν νερό και το υπόλοιπο υγρό πυρ. Μόλις έσπαγε το πήλινο δοχείο αναμειγνειοταν το νερό με το θγρο πυρ και η έκρηξη εκτοξευε τα άγκιστρα προς κάθε κατεύθυνση.

Αν ερχόταν σε επαφή με ξύλο η αλλο εύφλεκτο υλικο προκαλούσε πυρκαγιά όπου αν της έριχνες νερό να τη σβησεις απλά προκαλούσες τεράστια έκρηξη και σκοτώνει όσους ήταν γύρω.

Η πυρκαγια που προκαλουσε το υγρο πυρ εσβηνε μόνο με 3 πράγματα.

1. Ψιλή άμμο

2. Ξύδι

3. Φρέσκα ούρα
Εσύ που είσαι ο ιστορικός του φόρουμ, κάποια στιγμή (σε λίγο δλδ :lol:) θα πρέπει να αφιερώσεις νήμα γι'αυτην την εκπληκτική εφευρεση,μς όλο το ιστορικό υπόβαθρο.
Ακόμα και ο Μαρτιν για τους Ταργκαριεν είχε μια ψιλοεμπνευση από τους σιφωνες του υγρού πυρός για να φτιάξει τους δράκους του (πέραν από τις γνωστές Γερμανικές παραδοσεις).

Οι σιφωνες είχαν τη μορφή δράκου συνηθως (και σπανιοτερα λιονταριου)οπου το σαγόνι τους ήταν κινητό και άνοιγε για να εκτοξευσει το υγρο πυρ.

Και η η εκτόξευση συνοδευόταν από έναν ήχο βροντης.

Την πρώτη φορά που οι Αραβες και οι Αβαροι είδαν το υγρο πυρ σε δράση νόμιζαν ότι οι Βυζαντινοί όντως είχαν τίποτα μυθικά τέρατα που ξερνανε φωτιά.

Βέβαια μετά συνήθισαν και άρχισαν να καλύπτουν τα πλοία τους με δέρματα βουτηγμενα στο ξύδι για να προστατεύτουν. Αλλά δεν τους βοήθησε καιβπαρα πολύ... :003:
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8476
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Θα θέλατε να είστε βασιλιάς/αυτοκράτορας/Supreme Leader σε κάποια παλαιότερη εποχή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 15 Σεπ 2022, 19:44

Πτολεμαίος έγραψε:
15 Σεπ 2022, 19:23
OANNHSEA έγραψε:
15 Σεπ 2022, 19:15
Πτολεμαίος έγραψε:
15 Σεπ 2022, 19:07
Εγώ προσωπικά πάντως δεν θα μπορούσα να φτιάξω.
Πως θα μπορούσες να φτιάξεις πχ αλυσίδα τότε;
Πρώτον, τα ρουλεμάν και οι αλυσίδες είχαν ανακαλυφθεί ήδη από τους ελληνιστικούς και τους ρωμαϊκούς χρόνους και χρησιμοποιούνταν σε ειδικές κατασκευές...
Δεύτερον, ξεχνάς ότι η αλυσίδα είναι ένα μέσο - μπορείς να βάλεις άλλα μέσα. Π.χ. δεν ξέρεις ότι έχουμε μετάδοση κίνησης μέσω ιμάντων, οι οποίοι μέχρι πριν από 30 χρόνια ήταν ΔΕΡΜΑΤΙΝΟΙ;
Τρίτον, και το ρουλεμάν δεν είναι αναγκαίο γιατί μπορείς να βάλεις κουζινέτο από ορείχαλκο.

Το πρόβλημα είναι το ψευτοδιαφορικό μαζί με την καστάνια που έχει το ποδήλατο - εκεί υπάρχει ένα προβληματάκι.
Αλλά από την άλλη, τα κάρα εκείνη την εποχή χρησιμοποιούσαν διαφορικό;;; :003:

.
Κάποιος με πολλές γνώσεις θα μπορούσε να εξακοντισει την μεταλλουργια τότε.
Εγώ έχω ασχοληθεί κάτι λιγότερο από ερασιτεχνικά.

Το πρόβλημα δεν είναι η μεταλλουργία - είναι η κοινωνία...
Θέλεις πάντα τις κατάλληλες συνθήκες για να μπορείς να έχεις το αποτέλεσμα.
Π.χ. έχουμε αναφορές για τεράστια γλυπτά από μέταλλο, από την εποχή της Ασσυρίας ή ακόμα και της Ακκάδ. Μιλάμε για αγάλματα μασίφ μερικών δεκάδων τόνων!!! Για να γίνει αυτό θέλει βαριά τεχνογνωσία - η οποία όμως ξεχάστηκε στα χρόνια που ακολούθησαν...

Δες το βίντεο που παρέθεσα στην προηγούμενη απάντηση μου - έχει κάποια από τα πρώτα οχήματα με ατμό. Δεν είναι όμως μόνο αυτά...
Αυτά τα οχήματα δεν θέλουν περισσότερες τεχνικές γνώσεις από ότι είχαν οι αρχαίοι Έλληνες το 100π.χ. - απλά δεν τους πέρασε από το μυαλό να φτιάξουν κάτι τέτοιο!!!

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών