Πλενόντουσαν οι παππούδες σας;

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πλενόντουσαν οι παππούδες σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 21 Σεπ 2022, 17:36

Αγις έγραψε:
21 Σεπ 2022, 17:13
ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Σεπ 2022, 17:08
Άγι, πάσχεις από υπερθετικό τοπικισμό.

Ουδείς έχει αρνηθεί ποτέ τη συμβολή της παραδοσιακής πίτας και τη γαστρονομική συμβολή από σουβλίσματα κλπ στο γευστικό ελληνικό πεδίο. Και αυτό ισχύει από Ήπειρο μέχρι Κρήτη.

Απλώς υπάρχουν και κάποια άλλα "μικροπράγματα" που κάνουν πιο ευχάριστη τη ζωή, γιατί στην τελική οι πρόγονοι δεν έσφαζαν κάθε μέρα αρνιά και γουρουνόπουλα για το καθημερινό τραπέζι τους, έτσι;

Ε, αυτό ακριβώς το κενό κάλυψε ο μικρασιατικός τρόπος. Την παρουσίαση των ίδιων υλικών με μεγαλύτερη φροντίδα στην παρουσίαση, σ' ένα στρωμένο τραπέζι. Με λίγα λόγια τα απλά μεζεκλίκια. Τα σύνθετα, είναι άλλη ιστορία.
δλδ τι καλυψε που δεν ειχαμε στην Πελοποννησο ;
τα ανθυγιεινα βαρια κ ασηκωτα φαγητα ;
Δεν ξέρω ρε Άγι, αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι εκείνον τον καιρό, οι άντρηδες δεν έψηναν κάθε μέρα στην αυλή κοψίδια, επειδή δεν γούσταραν αυτά που μαγείρευαν οι γυναίκες στην κουζίνα.

Ούτως ή άλλως, αναφέρθηκα στην επεξεργασία των απλών, καθημερινών υλικών και όχι σε βαριά και ασήκωτα φαγητά αλλά έπαθες χοντρό κόλλημα και δεν διαβάζεις καν τι γράφει ο άλλος. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8172
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Πλενόντουσαν οι παππούδες σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 21 Σεπ 2022, 17:38

Scouser έγραψε:
21 Σεπ 2022, 17:27
Εγώ έχω την εξής απορία: Πραγματικά, πως την πάλευαν άπλυτοι; Σήμερα, δεν κάνεις μπάνιο δύο μέρες και νιώθεις βρώμικος. Δε συζητάμε για πολύ μεγαλύτερο διάστημα και μάλιστα καλοκαίρι, εκεί νιώθεις πραγματικά σκατά. Η αίσθηση αυτή ήταν διαφορετική πριν 100 χρόνια; Δηλαδή η αίσθηση του ιδρώτα και γενικώς της λέρας που μαζευόταν επάνω σου, δεν ενοχλούσε; Επίσης, δεν υπάρχουν σοβαρές συνέπειες από πλευράς υγιεινής λόγω της πολυήμερης απλυσιάς; Θέλω να πω, δεν είναι απλώς θέμα αισθητικής και διαφορετικών στάνταρ ως προς τη βρώμα το θέμα, είναι κυρίως θέμα προσωπικής ευεξίας και υγιεινής.

.

Ο πατέρας μου γεννηθείς το 22 υπηρέτησε φαντάρος 7 χρόνια λόγω Εμφυλίου τότενες.....

Κάθε ποτε λες νάκαναν μπάνιο τότενες ;;;

Ειχα πατέρα φίλων μου εργοστασιάρχη που δεν έκανε ποτέ μπάνιο αλλά έπλενε μόνο μασχάλες πατούσες κεφάλι.....


.

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25911
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Πλενόντουσαν οι παππούδες σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 21 Σεπ 2022, 17:39

ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Σεπ 2022, 17:36
Αγις έγραψε:
21 Σεπ 2022, 17:13
ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Σεπ 2022, 17:08
Άγι, πάσχεις από υπερθετικό τοπικισμό.

Ουδείς έχει αρνηθεί ποτέ τη συμβολή της παραδοσιακής πίτας και τη γαστρονομική συμβολή από σουβλίσματα κλπ στο γευστικό ελληνικό πεδίο. Και αυτό ισχύει από Ήπειρο μέχρι Κρήτη.

Απλώς υπάρχουν και κάποια άλλα "μικροπράγματα" που κάνουν πιο ευχάριστη τη ζωή, γιατί στην τελική οι πρόγονοι δεν έσφαζαν κάθε μέρα αρνιά και γουρουνόπουλα για το καθημερινό τραπέζι τους, έτσι;

Ε, αυτό ακριβώς το κενό κάλυψε ο μικρασιατικός τρόπος. Την παρουσίαση των ίδιων υλικών με μεγαλύτερη φροντίδα στην παρουσίαση, σ' ένα στρωμένο τραπέζι. Με λίγα λόγια τα απλά μεζεκλίκια. Τα σύνθετα, είναι άλλη ιστορία.
δλδ τι καλυψε που δεν ειχαμε στην Πελοποννησο ;
τα ανθυγιεινα βαρια κ ασηκωτα φαγητα ;
Δεν ξέρω ρε Άγι, αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι εκείνον τον καιρό, οι άντρηδες δεν έψηναν κάθε μέρα στην αυλή κοψίδια, επειδή δεν γούσταραν αυτά που μαγείρευαν οι γυναίκες στην κουζίνα.

Ούτως ή άλλως, αναφέρθηκα στην επεξεργασία των απλών, καθημερινών υλικών και όχι σε βαριά και ασήκωτα φαγητά αλλά έπαθες χοντρό κόλλημα και δεν διαβάζεις καν τι γράφει ο άλλος. :lol:
ηλθε η εποχη που πλεον δεν χαριζουμε τπτ σε κανεναν για να αισθανθει καλυτερα - αντιληπτο ;
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2032
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: Πλενόντουσαν οι παππούδες σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 21 Σεπ 2022, 17:45

Αγις έγραψε:
21 Σεπ 2022, 17:30
Beria έγραψε:
21 Σεπ 2022, 17:25
Αγις έγραψε:
21 Σεπ 2022, 17:23


η πραγματικοτητα λεει πως κακως καναμε οι Νοτιοι κ απελευθωρωσαμε εδαφη για να κατοικουν αγνωμονες φλωροκαρδερινες σαν κ σενα κ να βγαζουν γλωσσα
Ίσα ρε Στρατηγέ Λή :smt005:

Εικόνα
ντακσξ παω πασο
πολεμισταραδες ηταν οι μικρασιατες
οι μανιατες - αρβανιτες - κρητικοι - ρουμελιωτες επλεκαν ζιπουνακια
Αν ο μέσος Έλληνας ήταν σαν τους Κρητικούς και τους Μανιάτες θα είχαμε σύνορα με το Ιράν . :smt038

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πλενόντουσαν οι παππούδες σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 21 Σεπ 2022, 17:45

Σπύρος έγραψε:
21 Σεπ 2022, 17:32
Την εποχή μας πλένονται καθημερινά ή και δύο και τρεις φορές την ημέρα αλλά υπάρχει πολύ περισσότερη βρωμιά απ' την δεκαετία του εξήντα.
Τη δεκαετία του '60 έπαιζε το σύστημα σκάφη, στα περισσότερα ελληνικά νοικοκυριά και το "μέρος" έξω από το σπίτι, ακόμη και αν υπήρχε μεγάλο "σαλόνι" για τις ονομαστικές γιορτές. Για ιμέρτζενσυ φάσεις για μεγάλους και μωρά, έπαιζε το σύστημα "καθίκι" κάτω από το κρεβάτι.

Μετά, έπαιξε ως μαστ και η ηλίθια φάση "μπιτέ" ως πολιτισμική κατάκτηση, αμέσως μετά η φάση που όσοι χρησιμοποίησαν στα νιάτα τους το εξωτερικό "μέρος" δεν μπορούσαν να διανοηθούν πγιότητα ζωής χωρίς τζακούζι και τώρα είμαστε πάλι σε φάση προσγείωσης. Σε μια δυο γενιές θα έρθουμε στα πολιτισμικά ίσα μας.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11691
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Πλενόντουσαν οι παππούδες σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 21 Σεπ 2022, 17:47

Theseus έγραψε:
21 Σεπ 2022, 17:35
Για πες για τους δικούς σου παππούδες.
Πόσο μπανιαρίζονταν νέοι, και για ποια περιοχή μιλάμε;
Εξ όσων γνωρίζω, όλοι πλενόντουσαν σε καθημερινή βάση, με εξαίρεση τον ένα για τα διαστήματα που υπηρετούσε στους διάφορους πολέμους. Όλοι (πρόσφυγες και μη) προέρχονταν από αστικές οικογένειες και μεγάλωσαν σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πλενόντουσαν οι παππούδες σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 21 Σεπ 2022, 17:51

Αγις έγραψε:
21 Σεπ 2022, 17:39
ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Σεπ 2022, 17:36
Αγις έγραψε:
21 Σεπ 2022, 17:13


δλδ τι καλυψε που δεν ειχαμε στην Πελοποννησο ;
τα ανθυγιεινα βαρια κ ασηκωτα φαγητα ;
Δεν ξέρω ρε Άγι, αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι εκείνον τον καιρό, οι άντρηδες δεν έψηναν κάθε μέρα στην αυλή κοψίδια, επειδή δεν γούσταραν αυτά που μαγείρευαν οι γυναίκες στην κουζίνα.

Ούτως ή άλλως, αναφέρθηκα στην επεξεργασία των απλών, καθημερινών υλικών και όχι σε βαριά και ασήκωτα φαγητά αλλά έπαθες χοντρό κόλλημα και δεν διαβάζεις καν τι γράφει ο άλλος. :lol:
ηλθε η εποχη που πλεον δεν χαριζουμε τπτ σε κανεναν για να αισθανθει καλυτερα - αντιληπτο ;
Ζήτησε κάποιος κάτι για να αισθανθεί καλύτερα;

Πότε;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14616
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Πλενόντουσαν οι παππούδες σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 21 Σεπ 2022, 17:52

Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
21 Σεπ 2022, 17:45
Αν ο μέσος Έλληνας ήταν σαν τους Κρητικούς και τους Μανιάτες θα είχαμε σύνορα με το Ιράν . :smt038
θα ήμασταν ιράν

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πλενόντουσαν οι παππούδες σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 21 Σεπ 2022, 17:53

Δεν ξέρω τι έκαναν στα νιάτα τους, πάντως θυμάμαι μικρή, ακόμη την τουαλέτα σε εξωτερικό χώρο, στα χωριά, από το 1980 και μετά, άρχιζαν να χτίζονται καινούργια σπίτια με τουαλέτα και μπανιέρα, μέσα στο σπίτι. Αλλά και τότε ο θερμοσίφωνας ήταν πολυτέλεια, συνήθως υπήρχαν και υπάρχουν ακόμη ηλιακοί θερμοσίφωνες, αλλά σήμερα σε συνδυασμό με τον ηλεκτρικό.
Στο χωριό που έμεναν οι παππούδες μου (μεταφέρθηκε πιο κοντά στην θάλασσα αργότερα), πάνω σε πλαγιά βουνού, είχαν πέτρινα σπίτια (μερικά σώζονται έως σήμερα) με μεγάλες αυλές, με οπωροφόρα δέντρα, και φυσικά ούτε ηλεκτρισμό, ούτε δίκτυο νερού είχαν. Μόνο πηγές.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Πλενόντουσαν οι παππούδες σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 21 Σεπ 2022, 17:56

Ανεκαθεν υπηρχαν οι καθαροι ανθρωποι που φροντιζαν τον εαυτο τους αλλα και οι ανθρωποι που δεν φροντιζαν τον εαυτο τους.

Θεωρω οτι μεγαλο ρολο σε αυτο παιζει το πως εχει μεγαλωσει καποιος, τι βιωματα εχει, πως εχει μαθει απο παιδι.
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Πλενόντουσαν οι παππούδες σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 21 Σεπ 2022, 18:01

Η γιαγιά μου έλεγε πως το μπάνιο ήταν δύσκολη υπόθεση, ειδικά τον χειμώνα μια φορά την εβδομάδα για να πάνε καθαροί στην εκκλησία, μέχρι που μπήκαν τα θερμοσίφωνα στα σπίτια και ξένοιασαν από τα καζάνια. Τους ήταν πιο εύκολο να πλύνουν ρούχα γιατί δεν χρειαζόταν να βάλουν καζάνι για να ζεστάνουν νερό. Μιλάμε για σπίτι με πλυσταριό. Επίσης μου έχει πει πως αυτό που έλεγαν οι Σμυρνιοί πως έκαναν μπάνιο κάθε μέρα δεν το εννοούσαν ακριβώς όπως το καταλαβαίνουν όσοι το ακούνε. Κανένας δεν γέμιζε μπανιέρα να μπει μέσα, δεν υπήρχαν άλλωστε. Σκάφες χρησιμοποιούσαν. Έπλεναν πρόσωπο, λαιμό, μασχάλες, πέλματα. Ήταν σίγουρα πιο περιποιημένοι από τους ντόπιους και είχαν χαμάμ στα μέρη τους που εμείς εδώ δεν τα συνηθίζαμε.

Και οι δύο γιαγιάδες μου είχαν τα μαλλιά μέχρι την μέση περίπου. Μέχρι τους αστραγάλους καμία.

Επίσης ήταν δύσκολη η φάση μέχρι που κυκλοφόρησε στην αγορά το χαρτοβάμβακο (αντικατέστησε τα μ*#νόπανα και προηγήθηκε των σερβιετών) και οι πάνες μιας χρήσης.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Πλενόντουσαν οι παππούδες σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 21 Σεπ 2022, 18:02

Gherschaagk έγραψε:
21 Σεπ 2022, 18:01
Η γιαγιά μου έλεγε πως το μπάνιο ήταν δύσκολη υπόθεση, ειδικά τον χειμώνα μια φορά την εβδομάδα για να πάνε καθαροί στην εκκλησία, μέχρι που μπήκαν τα θερμοσίφωνα στα σπίτια και ξένοιασαν από τα καζάνια. Τους ήταν πιο εύκολο να πλύνουν ρούχα γιατί δεν χρειαζόταν να βάλουν καζάνι για να ζεστάνουν νερό. Μιλάμε για σπίτι με πλυσταριό. Επίσης μου έχει πει πως αυτό που έλεγαν οι Σμυρνιοί πως έκαναν μπάνιο κάθε μέρα δεν το εννοούσαν ακριβώς όπως το καταλαβαίνουν όσοι το ακούνε. Κανένας δεν γέμιζε μπανιέρα να μπει μέσα, δεν υπήρχαν άλλωστε. Σκάφες χρησιμοποιούσαν. Έπλεναν πρόσωπο, λαιμό, μασχάλες, πέλματα. Ήταν σίγουρα πιο περιποιημένοι από τους ντόπιους και είχαν χαμάμ στα μέρη τους που εμείς εδώ δεν τα συνηθίζαμε.

Και οι δύο γιαγιάδες μου είχαν τα μαλλιά μέχρι την μέση περίπου. Μέχρι τους αστραγάλους καμία.

Επίσης ήταν δύσκολη η φάση μέχρι που κυκλοφόρησε στην αγορά το χαρτοβάμβακο (αντικατέστησε τα μ*#νόπανα και προηγήθηκε των σερβιετών) και οι πάνες μιας χρήσης.
Για ποια περιοχή μιλάμε;

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Πλενόντουσαν οι παππούδες σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 21 Σεπ 2022, 18:09

Απο την μεριά του μπαμπά μου θυμάμαι την γιαγιά μου να λούζεται δίπλα στο τζάκι στην σκάφη και μετά να κάνει 2 μακριές πλεξίδες τα κατάλευκα μαλλιά και τα στερεώνε στο κεφάλι και από πάνω το μαντήλι της.
Επίσης θυμάμαι ο παππούς χειμώνα καλοκαίρι ξυριζόταν έξω στην βρύση της αυλής. Γενικά εκαναν συχνά μπάνιο γιατί είχαν πρόβατα και τέτοια οπότε και δεν μπορούσαν να μην πλυθούν.
Από την μεριά της μαμάς μου η γιαγιά κοκετα. Κάθε μέρα μπάνιο και πλύσιμο τα εσώρουχα της. Μακριά μαλλιά και τα εκανε κότσο,ταγεράκια για την εκκλησία, και το άρωμα της. Και ο παππούς το ίδιο μιας και έζησαν πολλά χρόνια εξωτερικό.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16613
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Πλενόντουσαν οι παππούδες σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 21 Σεπ 2022, 18:13

θυμαμαι πινακιδες στα χωρια που εγραφαν... «η καθαριοτητα ειναι μιση αρχοντιά» και εμεις αναρωτιόμασταν σαν παιδιά αν η άλλη μιση αρχοντιά ειναι η βρωμιά.... μισά μας τα λέγανε από τότενες... :003:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: 04 Φεβ 2022, 18:19

Re: Πλενόντουσαν οι παππούδες σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος » 21 Σεπ 2022, 18:17

ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Σεπ 2022, 17:25
...

Αναφορικά δε με τους Σμυρνιούς, σαφώς και δεν τίθεται θέμα πολιτισμικής ανωτερότητας. Απλώς ήταν πληθυσμιακά τουλάχιστον, στο μεγαλύτερο ποσοστό τους αστοί, που τότε υπήρχαν και σε όλο τον ελλαδικό χώρο, αλλά ήταν διασκορπισμένοι σε διάφορες πόλεις και νησιά. Με λίγα λόγια, η Σμύρνη ήταν η πιο κοσμοπολίτικη ελληνική πόλη της Ευρώπης.
Σωστά. Το 1870 στη Σμύρνη λειτουργούσαν 17 τυπογραφεία, αν αυτό λέει κάτι.
Βούτυρα-Έλαια-Λίπη

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών