Πλενόντουσαν οι παππούδες σας;

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25917
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Πλενόντουσαν οι παππούδες σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 21 Σεπ 2022, 17:18

Theseus έγραψε:
21 Σεπ 2022, 17:15
Καραμελίτσα έγραψε:
21 Σεπ 2022, 16:34
Γενικα κάτω από το αυλάκι δεν πλένονταν. Ούτε σήμερα, εδώ που τα λέμε, η Πλπνσς έχει τις πιο μυρωδάτες πόλεις.

Να μιλήσεις για περιπτώσεις που ξέρεις εσύ θετικά. Για τους παππούδες σου (από Ηλεία;) παραδείγματος χάρη.
Θα μιλήσουν κι άλλοι Πελοποννήσιοι για τα δικά τους και θα βγάλουμε μια στατιστική.

Ο Άγης από την Λακωνία μας λέει πως οι δικοί του κάναν μπάνιο κάθε μέρα.
κ μετα το μπανιαρισμα θυμαμαι τις γιαγιαδες μου να φτιανουν τα μαλλια τους - που εφταναν στους αστραγαλουςτους με τις ωρες μπροστα στο τζακι
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8174
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Πλενόντουσαν οι παππούδες σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 21 Σεπ 2022, 17:19

Theseus έγραψε:
21 Σεπ 2022, 17:00
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
21 Σεπ 2022, 16:56
.


Οι βλαχοι λένε γιά πλύσιμο ενώ δεν είχαν ούτε τουαλέτα μέχρι το '70..... :fp:

Νά πείς οτι έπαιρναν καμμιά πατσαβούρα και τη βούταγαν σε νερό και σκουπιζόνταν να το δεχτώ.....

Στο Αγιο Ορος ακόμα και σήμερα δεν κάνουν μπάνιο.....

Και οι γέροι γριές γενικά αραιά κάνουν.....


.

Στο χωριό των παππούδων σου δεν είχαν τουαλέτες ως το 70'; Περιοχή αν επιτρέπεται;

Από μπάνιο τί γινόταν, μια φορά τον χρόνο πριν την Ανάσταση;


.

Μεγάλε είναι γνωστό οτι ο Παπαδόπουλος εδωσε εντολή νά φτιαχτούν τουαλέτες για να μη γινόμαστε ρεζίλι στούς πρωτοεμφανιζόμενους

Τουρίστες τότενες.....

Και τώρα αν πάς στα χωριά και δεις τα παλιότερα σπίτια δεν έχουν εσωτερικά τουαλέτες.....

κι αν έχουν θα σου πουν οτι την εκαναν επι Χούντας.....

Τις πρώτες τουαλέτες τις εκαναν εξωτερικά του σπιτιού.....

Επίσης στα κατώγια των σπιτιών εμεναν τα ζώα το χειμώνα κατουροχέζοντας επι 7-8 μήνες.....


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Πλενόντουσαν οι παππούδες σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 21 Σεπ 2022, 17:22

Αγις έγραψε:
21 Σεπ 2022, 17:18
Theseus έγραψε:
21 Σεπ 2022, 17:15
Καραμελίτσα έγραψε:
21 Σεπ 2022, 16:34
Γενικα κάτω από το αυλάκι δεν πλένονταν. Ούτε σήμερα, εδώ που τα λέμε, η Πλπνσς έχει τις πιο μυρωδάτες πόλεις.

Να μιλήσεις για περιπτώσεις που ξέρεις εσύ θετικά. Για τους παππούδες σου (από Ηλεία;) παραδείγματος χάρη.
Θα μιλήσουν κι άλλοι Πελοποννήσιοι για τα δικά τους και θα βγάλουμε μια στατιστική.

Ο Άγης από την Λακωνία μας λέει πως οι δικοί του κάναν μπάνιο κάθε μέρα.
κ μετα το μπανιαρισμα θυμαμαι τις γιαγιαδες μου να φτιανουν τα μαλλια τους - που εφταναν στους αστραγαλουςτους με τις ωρες μπροστα στο τζακι

Αν και δε νομίζω να ήταν συνήθεις τέτοιες συμπεριφορές σε όλη την Πελοπόννησο (ας μας πουν κι άλλοι Πελοποννήσιοι, δεν γνωρίζω πρωτογενή στοιχεία ).

Από Μάνη οι παππούδες; Εκεί γενικά έχουν αλλά ήθη κι έθιμα απ'τους υπόλοιπους.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25917
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Πλενόντουσαν οι παππούδες σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 21 Σεπ 2022, 17:23

hellegennes έγραψε:
21 Σεπ 2022, 16:55
Αγις έγραψε:
21 Σεπ 2022, 16:42
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
21 Σεπ 2022, 16:36


Οι δικοί σου έμεναν με τα χύσα;
αυτο που γνωριζω ειναι πως μας εχετε ζαλισει τα αρχιδια για πολιτισμενους μικρασιατες που μας εβγαλαν απο τη βελανοδοφαγια
ηλθε η ωρα να μπει ενα τελος στην μαλακια που ανεχομαστε τοσες δεκαετιες
Παρατηρώ μια τάση σου να μην θεωρείς αλήθεια ό,τι δεν σ' αρέσει. Δεν λειτουργεί έτσι η πραγματικότητα, πολύ φοβούμαι.
η πραγματικοτητα λεει πως κακως καναμε οι Νοτιοι κ απελευθωρωσαμε εδαφη για να κατοικουν αγνωμονες φλωροκαρδερινες σαν κ σενα κ να βγαζουν γλωσσα
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
stella
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 3950
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 10:09
Phorum.gr user: stella

Re: Πλενόντουσαν οι παππούδες σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stella » 21 Σεπ 2022, 17:25

Η γιαγιά μου μεγάλωσε εξωτερικό - Αλεξάνδρεια, Σουδάν. Πεντακάθαρη, με τις κρέμες της, το μανό, το eye-liner, αρώματα και αγάπη για τη μόδα (έραβε και κεντούσε κιόλας, έφτιαχνε τα ρούχα της οικογένειας κτλ). Ακόμα και ως ηλικιωμένη πλέον πριν μας αφήσει είχε τις ίδιες συνήθειες.
Για τον παππού μου δεν γνωρίζω και πολλά, αλλά υποθέτω θα τον έτρεχε η γιαγιά μου αν δεν ήταν καθαρός. Και ο πατέρας μου που έχει μάθει από το σπίτι ανέκαθεν είχε τρέλα με την καθαριότητα, το πλύσιμο και την τακτοποίηση γενικότερα.

Από την άλλη οικογένεια στη Λευκάδα, ο παππούς μου ήταν όλη μέρα στην τράτα και είχε κόλλημα να πλένεται να φύγει η μυρωδιά. Η γιαγιά μου ξέρω ότι έκανε τα παιδιά μπάνιο 2 φορές την εβδομάδα, για εκείνη δεν κόβω και το χέρι μου. Αλλά μπάνιο στη θάλασσα έκαναν οικογενειακώς σχεδόν καθημερινά 9 μήνες τον χρόνο τουλάχιστον, ε κάπως ευεργετικά θα λειτουργεί κι αυτό.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πλενόντουσαν οι παππούδες σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 21 Σεπ 2022, 17:25

Αγις έγραψε:
21 Σεπ 2022, 17:05
τελικα ηταν μεγαλο λαθος να ανεχομαστε δεκαετιες τις μαλακιες των ξεριζωμενων - ξεφυγαν κ εγιναν προσβλητικοι +πουλανε παραμυθα πολιτισμικης ανωτεροτητας
Απλώς δεν έχεις αντίστοιχες παραστάσεις από μικρασιάτες προγόνους. Αυτοί που έζησαν τόσο τους ντόπιους όσο και τους μικρασιάτες συγγενείς, μπορούν να έχουν πιο σαφή άποψη για το θέμα.

Αναφορικά δε με τους Σμυρνιούς, σαφώς και δεν τίθεται θέμα πολιτισμικής ανωτερότητας. Απλώς ήταν πληθυσμιακά τουλάχιστον, στο μεγαλύτερο ποσοστό τους αστοί, που τότε υπήρχαν και σε όλο τον ελλαδικό χώρο, αλλά ήταν διασκορπισμένοι σε διάφορες πόλεις και νησιά. Με λίγα λόγια, η Σμύρνη ήταν η πιο κοσμοπολίτικη ελληνική πόλη της Ευρώπης.

Το ότι ειδικώς φέτος, γίνεται το έλα να δεις με αφιερώματα σε όλη την Ελλάδα για τη Σμύρνη, δεν είναι τυχαίο. Γιατί η Σμύρνη ήταν όντως το ελληνικό κεντρικό σημείο αναφοράς τότε για τα τουρκικά παράλια. Και ουδείς ξένος συνέδεσε ποτέ τον τουρκικό κοσμοπολιτισμό με τη Σμύρνη.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25217
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Πλενόντουσαν οι παππούδες σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 21 Σεπ 2022, 17:25

Αγις έγραψε:
21 Σεπ 2022, 17:23
hellegennes έγραψε:
21 Σεπ 2022, 16:55
Αγις έγραψε:
21 Σεπ 2022, 16:42


αυτο που γνωριζω ειναι πως μας εχετε ζαλισει τα αρχιδια για πολιτισμενους μικρασιατες που μας εβγαλαν απο τη βελανοδοφαγια
ηλθε η ωρα να μπει ενα τελος στην μαλακια που ανεχομαστε τοσες δεκαετιες
Παρατηρώ μια τάση σου να μην θεωρείς αλήθεια ό,τι δεν σ' αρέσει. Δεν λειτουργεί έτσι η πραγματικότητα, πολύ φοβούμαι.
η πραγματικοτητα λεει πως κακως καναμε οι Νοτιοι κ απελευθωρωσαμε εδαφη για να κατοικουν αγνωμονες φλωροκαρδερινες σαν κ σενα κ να βγαζουν γλωσσα
Ίσα ρε Στρατηγέ Λή :smt005:

Εικόνα
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Πλενόντουσαν οι παππούδες σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 21 Σεπ 2022, 17:26

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
21 Σεπ 2022, 17:19
Theseus έγραψε:
21 Σεπ 2022, 17:00
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
21 Σεπ 2022, 16:56
.


Οι βλαχοι λένε γιά πλύσιμο ενώ δεν είχαν ούτε τουαλέτα μέχρι το '70..... :fp:

Νά πείς οτι έπαιρναν καμμιά πατσαβούρα και τη βούταγαν σε νερό και σκουπιζόνταν να το δεχτώ.....

Στο Αγιο Ορος ακόμα και σήμερα δεν κάνουν μπάνιο.....

Και οι γέροι γριές γενικά αραιά κάνουν.....


.

Στο χωριό των παππούδων σου δεν είχαν τουαλέτες ως το 70'; Περιοχή αν επιτρέπεται;

Από μπάνιο τί γινόταν, μια φορά τον χρόνο πριν την Ανάσταση;


.

Μεγάλε είναι γνωστό οτι ο Παπαδόπουλος εδωσε εντολή νά φτιαχτούν τουαλέτες για να μη γινόμαστε ρεζίλι στούς πρωτοεμφανιζόμενους

Τουρίστες τότενες.....

Και τώρα αν πάς στα χωριά και δεις τα παλιότερα σπίτια δεν έχουν εσωτερικά τουαλέτες.....

κι αν έχουν θα σου πουν οτι την εκαναν επι Χούντας.....

Τις πρώτες τουαλέτες τις εκαναν εξωτερικά του σπιτιού.....

Επίσης στα κατώγια των σπιτιών εμεναν τα ζώα το χειμώνα κατουροχέζοντας επι 7-8 μήνες.....
.
Ναι, εσωτερικές τουαλέτες στο χωριό δεν είχαν, είχαν όμως εξωτερικές από πολύ πριν το 70'.

Επίσης ζώα στο κατώι εμείς δεν είχαμε.
Ήταν μεν ο σταύλος για το άλογο μέσα στην αυλή, αλλά όχι και στό κατώι.

Από μπάνιο τί γινόταν σε εσάς; Περιοχή;

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11692
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Πλενόντουσαν οι παππούδες σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 21 Σεπ 2022, 17:27

Εγώ έχω την εξής απορία: Πραγματικά, πως την πάλευαν άπλυτοι; Σήμερα, δεν κάνεις μπάνιο δύο μέρες και νιώθεις βρώμικος. Δε συζητάμε για πολύ μεγαλύτερο διάστημα και μάλιστα καλοκαίρι, εκεί νιώθεις πραγματικά σκατά. Η αίσθηση αυτή ήταν διαφορετική πριν 100 χρόνια; Δηλαδή η αίσθηση του ιδρώτα και γενικώς της λέρας που μαζευόταν επάνω σου, δεν ενοχλούσε; Επίσης, δεν υπάρχουν σοβαρές συνέπειες από πλευράς υγιεινής λόγω της πολυήμερης απλυσιάς; Θέλω να πω, δεν είναι απλώς θέμα αισθητικής και διαφορετικών στάνταρ ως προς τη βρώμα το θέμα, είναι κυρίως θέμα προσωπικής ευεξίας και υγιεινής.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25917
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Πλενόντουσαν οι παππούδες σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 21 Σεπ 2022, 17:28

Theseus έγραψε:
21 Σεπ 2022, 17:22
Αγις έγραψε:
21 Σεπ 2022, 17:18
Theseus έγραψε:
21 Σεπ 2022, 17:15



Να μιλήσεις για περιπτώσεις που ξέρεις εσύ θετικά. Για τους παππούδες σου (από Ηλεία;) παραδείγματος χάρη.
Θα μιλήσουν κι άλλοι Πελοποννήσιοι για τα δικά τους και θα βγάλουμε μια στατιστική.

Ο Άγης από την Λακωνία μας λέει πως οι δικοί του κάναν μπάνιο κάθε μέρα.
κ μετα το μπανιαρισμα θυμαμαι τις γιαγιαδες μου να φτιανουν τα μαλλια τους - που εφταναν στους αστραγαλουςτους με τις ωρες μπροστα στο τζακι

Αν και δε νομίζω να ήταν συνήθεις τέτοιες συμπεριφορές σε όλη την Πελοπόννησο (ας μας πουν κι άλλοι Πελοποννήσιοι, δεν γνωρίζω πρωτογενή στοιχεία ).

Από Μάνη οι παππούδες; Εκεί γενικά έχουν αλλά ήθη κι έθιμα απ'τους υπόλοιπους.
Μανη - Γορτυνια - Κυνουρια - Ελληνικος αρχοντικος πολιτσμος - οχι σαλτσατος προσκυνημενος τουρκομεριτικος
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πλενόντουσαν οι παππούδες σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 21 Σεπ 2022, 17:29

Αγις έγραψε:
21 Σεπ 2022, 17:23
η πραγματικοτητα λεει πως κακως καναμε οι Νοτιοι κ απελευθωρωσαμε εδαφη για να κατοικουν αγνωμονες φλωροκαρδερινες σαν κ σενα κ να βγαζουν γλωσσα
Για τη μικρασιατική συνεισφορά στις πενιές, τί γνώμη έχεις;

Έτσι, για να έχουμε τη σφαιρική εικόνα. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25917
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Πλενόντουσαν οι παππούδες σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 21 Σεπ 2022, 17:30

Beria έγραψε:
21 Σεπ 2022, 17:25
Αγις έγραψε:
21 Σεπ 2022, 17:23
hellegennes έγραψε:
21 Σεπ 2022, 16:55


Παρατηρώ μια τάση σου να μην θεωρείς αλήθεια ό,τι δεν σ' αρέσει. Δεν λειτουργεί έτσι η πραγματικότητα, πολύ φοβούμαι.
η πραγματικοτητα λεει πως κακως καναμε οι Νοτιοι κ απελευθωρωσαμε εδαφη για να κατοικουν αγνωμονες φλωροκαρδερινες σαν κ σενα κ να βγαζουν γλωσσα
Ίσα ρε Στρατηγέ Λή :smt005:

Εικόνα
ντακσξ παω πασο
πολεμισταραδες ηταν οι μικρασιατες
οι μανιατες - αρβανιτες - κρητικοι - ρουμελιωτες επλεκαν ζιπουνακια
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25917
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Πλενόντουσαν οι παππούδες σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 21 Σεπ 2022, 17:31

ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Σεπ 2022, 17:29
Αγις έγραψε:
21 Σεπ 2022, 17:23
η πραγματικοτητα λεει πως κακως καναμε οι Νοτιοι κ απελευθωρωσαμε εδαφη για να κατοικουν αγνωμονες φλωροκαρδερινες σαν κ σενα κ να βγαζουν γλωσσα
Για τη μικρασιατική συνεισφορά στις πενιές, τί γνώμη έχεις;

Έτσι, για να έχουμε τη σφαιρική εικόνα. :lol:
μηδενικη
παρα την προσπαθεια τους να καπηλευτουν κ αυτο
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4428
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Πλενόντουσαν οι παππούδες σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 21 Σεπ 2022, 17:32

Την εποχή μας πλένονται καθημερινά ή και δύο και τρεις φορές την ημέρα αλλά υπάρχει πολύ περισσότερη βρωμιά απ' την δεκαετία του εξήντα.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Πλενόντουσαν οι παππούδες σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 21 Σεπ 2022, 17:35

Scouser έγραψε:
21 Σεπ 2022, 17:27
Εγώ έχω την εξής απορία: Πραγματικά, πως την πάλευαν άπλυτοι; Σήμερα, δεν κάνεις μπάνιο δύο μέρες και νιώθεις βρώμικος. Δε συζητάμε για πολύ μεγαλύτερο διάστημα και μάλιστα καλοκαίρι, εκεί νιώθεις πραγματικά σκατά. Η αίσθηση αυτή ήταν διαφορετική πριν 100 χρόνια; Δηλαδή η αίσθηση του ιδρώτα και γενικώς της λέρας που μαζευόταν επάνω σου, δεν ενοχλούσε; Επίσης, δεν υπάρχουν σοβαρές συνέπειες από πλευράς υγιεινής λόγω της πολυήμερης απλυσιάς; Θέλω να πω, δεν είναι απλώς θέμα αισθητικής και διαφορετικών στάνταρ ως προς τη βρώμα το θέμα, είναι κυρίως θέμα προσωπικής ευεξίας και υγιεινής.
Υπερβολές.

Αν έχεις συνηθίσει βέβαια μια ζωή να κανείς μπάνιο κάθε μέρα θα νιώθεις παράξενα αν είσαι τρεις μέρες άπλυτος. Αλλιώς να κανείς μπάνιο μια φορα τη βδομάδα δε θα νιώσεις και άσχημα. Το χειμώνα παραπάνω.

Στις γυναίκες πρέπει να είναι χειρότερο από άποψη υγείας να μην πλένεσαι τακτικά, αλλά ο άντρας ο τσομπάνης που έκανε μπάνιο κάθε δίμηνο, τί να πάθει; Εκτός του να βρωμοκοπάει φυσικά.


Για πες για τους δικούς σου παππούδες.
Πόσο μπανιαρίζονταν νέοι, και για ποια περιοχή μιλάμε;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών