Ελληνική σημαία: Αντιγραφή της αποικιοκρατικής μπαντιέρας των Άγγλων στην Ινδία του… 16ου αιώνα!

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ελληνική σημαία: Αντιγραφή της αποικιοκρατικής μπαντιέρας των Άγγλων στην Ινδία του… 16ου αιώνα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Απρ 2023, 16:18

Ξέρω, βρε, ποια χώρα είναι. Απλά στα ελληνικά λέγεται Ολλανδία. Επίσημα. Είναι σαν να λέμε ότι το Μαυροβούνιο λέγεται επίσημα Μοντενέγρο στα ελληνικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ελληνική σημαία: Αντιγραφή της αποικιοκρατικής μπαντιέρας των Άγγλων στην Ινδία του… 16ου αιώνα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 05 Απρ 2023, 17:08

hellegennes έγραψε:
05 Απρ 2023, 16:09
Αυτό το "κάτω χώρες" είναι νέο κράτος;
Οι παλιοί "Κάτω Χώρες" την λέγαμε. Δεν ξέρω γιατί επεκράτησε το "Ολλανδία". Οι παλιοί βέβαια (παλιότεροι από εμένα) λένε και μερικά λανθασμένα, γιατί άλλαξαν όνομα, όπως "Ινδίες" και "Νοτιοαφρικανική Ενωση". Εδώ δεν είναι ίδια περίπτωση όμως.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ελληνική σημαία: Αντιγραφή της αποικιοκρατικής μπαντιέρας των Άγγλων στην Ινδία του… 16ου αιώνα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 05 Απρ 2023, 17:13

hellegennes έγραψε:
05 Απρ 2023, 16:18
Ξέρω, βρε, ποια χώρα είναι. Απλά στα ελληνικά λέγεται Ολλανδία. Επίσημα. Είναι σαν να λέμε ότι το Μαυροβούνιο λέγεται επίσημα Μοντενέγρο στα ελληνικά.
Τελικά όχι. Κάτω Χώρες λέγεται επίσημα:
https://www.taxheaven.gr/law/1455/1984
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ελληνική σημαία: Αντιγραφή της αποικιοκρατικής μπαντιέρας των Άγγλων στην Ινδία του… 16ου αιώνα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 05 Απρ 2023, 17:16

Leporello έγραψε:
05 Απρ 2023, 17:08
hellegennes έγραψε:
05 Απρ 2023, 16:09
Αυτό το "κάτω χώρες" είναι νέο κράτος;
Οι παλιοί "Κάτω Χώρες" την λέγαμε. Δεν ξέρω γιατί επεκράτησε το "Ολλανδία". Οι παλιοί βέβαια (παλιότεροι από εμένα) λένε και μερικά λανθασμένα, γιατί άλλαξαν όνομα, όπως "Ινδίες" και "Νοτιοαφρικανική Ενωση". Εδώ δεν είναι ίδια περίπτωση όμως.
Μάθαμε για Ανατολικαί και Δυτικαί Ινδίαι, Αθήναι, Πάτραι, Λεβάδεια, Κεγχρεαί, κλπ.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ελληνική σημαία: Αντιγραφή της αποικιοκρατικής μπαντιέρας των Άγγλων στην Ινδία του… 16ου αιώνα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 05 Απρ 2023, 17:55

Nandros έγραψε:
05 Απρ 2023, 17:16
Leporello έγραψε:
05 Απρ 2023, 17:08
hellegennes έγραψε:
05 Απρ 2023, 16:09
Αυτό το "κάτω χώρες" είναι νέο κράτος;
Οι παλιοί "Κάτω Χώρες" την λέγαμε. Δεν ξέρω γιατί επεκράτησε το "Ολλανδία". Οι παλιοί βέβαια (παλιότεροι από εμένα) λένε και μερικά λανθασμένα, γιατί άλλαξαν όνομα, όπως "Ινδίες" και "Νοτιοαφρικανική Ενωση". Εδώ δεν είναι ίδια περίπτωση όμως.
Μάθαμε για Ανατολικαί και Δυτικαί Ινδίαι, Αθήναι, Πάτραι, Λεβάδεια, Κεγχρεαί, κλπ.
Οσοι λένε σήμερα "στις Ινδίες" εννοούν στην Ινδία. Ο όρος "Ινδίες" είναι τής αποικιοκρατίας και αναφερόταν στην Ινδία, το Πακιστάν, το Μπάγκλαντες, την Σρι Λάνκα και την Μυάνμαρ
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ελληνική σημαία: Αντιγραφή της αποικιοκρατικής μπαντιέρας των Άγγλων στην Ινδία του… 16ου αιώνα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 05 Απρ 2023, 17:57

Leporello έγραψε:
05 Απρ 2023, 17:55
Nandros έγραψε:
05 Απρ 2023, 17:16
Leporello έγραψε:
05 Απρ 2023, 17:08
Οι παλιοί "Κάτω Χώρες" την λέγαμε. Δεν ξέρω γιατί επεκράτησε το "Ολλανδία". Οι παλιοί βέβαια (παλιότεροι από εμένα) λένε και μερικά λανθασμένα, γιατί άλλαξαν όνομα, όπως "Ινδίες" και "Νοτιοαφρικανική Ενωση". Εδώ δεν είναι ίδια περίπτωση όμως.
Μάθαμε για Ανατολικαί και Δυτικαί Ινδίαι, Αθήναι, Πάτραι, Λεβάδεια, Κεγχρεαί, κλπ.
Οσοι λένε σήμερα "στις Ινδίες" εννοούν στην Ινδία. Ο όρος "Ινδίες" είναι τής αποικιοκρατίας και αναφερόταν στην Ινδία, το Πακιστάν, το Μπάγκλαντες, την Σρι Λάνκα και την Μυάνμαρ
Πρόλαβες ταμπέλες σε μπακάλικα "εδώδιμα - αποικιακά"; :003:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ελληνική σημαία: Αντιγραφή της αποικιοκρατικής μπαντιέρας των Άγγλων στην Ινδία του… 16ου αιώνα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 05 Απρ 2023, 20:18

Nandros έγραψε:
05 Απρ 2023, 17:57
Leporello έγραψε:
05 Απρ 2023, 17:55
Nandros έγραψε:
05 Απρ 2023, 17:16
Μάθαμε για Ανατολικαί και Δυτικαί Ινδίαι, Αθήναι, Πάτραι, Λεβάδεια, Κεγχρεαί, κλπ.
Οσοι λένε σήμερα "στις Ινδίες" εννοούν στην Ινδία. Ο όρος "Ινδίες" είναι τής αποικιοκρατίας και αναφερόταν στην Ινδία, το Πακιστάν, το Μπάγκλαντες, την Σρι Λάνκα και την Μυάνμαρ
Πρόλαβες ταμπέλες σε μπακάλικα "εδώδιμα - αποικιακά"; :003:
Toυλάχιστον μέχρι 20 ετών σίγουρα. Μπορεί και μετά, αλλά δεν θυμάμαι.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ελληνική σημαία: Αντιγραφή της αποικιοκρατικής μπαντιέρας των Άγγλων στην Ινδία του… 16ου αιώνα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Απρ 2023, 22:49

Leporello έγραψε:
05 Απρ 2023, 17:13
hellegennes έγραψε:
05 Απρ 2023, 16:18
Ξέρω, βρε, ποια χώρα είναι. Απλά στα ελληνικά λέγεται Ολλανδία. Επίσημα. Είναι σαν να λέμε ότι το Μαυροβούνιο λέγεται επίσημα Μοντενέγρο στα ελληνικά.
Τελικά όχι. Κάτω Χώρες λέγεται επίσημα:
https://www.taxheaven.gr/law/1455/1984
Έχεις δίκιο. Δεν το γνώριζα. Και η ελληνική νομοθεσία και η διαδικτυακή πύλη της ΕΕ αναφέρεται στην χώρα άλλοτε ως Ολλανδία κι άλλοτε ως Κάτω Χώρες, με το επίθετο να είναι πάντα "ολλανδικός". Είχα πάντα την εντύπωση ότι ο όρος Κάτω Χώρες στα ελληνικά ήταν απλώς ένα μεταφραστικό δάνειο που χρησιμοποιείται ανεπίσημα. Στις οδηγίες όμως των διοργανικών εγχειριδίων της ΕΕ αναφέρεται ξεκάθαρα ότι το σύντομο όνομα στα ελληνικά είναι "Κάτω Χώρες" και το επίσημο "Βασίλειο των Κάτω Χωρών", με υποσημείωση να μην χρησιμοποιείται το όνομα Ολλανδία, αν και μια σύντομη περιήγηση στην διαδιακτυακή πύλη της ΕΕ αποδεικνύει ότι η οδηγία δεν ακολουθείται πάντα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12490
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Ελληνική σημαία: Αντιγραφή της αποικιοκρατικής μπαντιέρας των Άγγλων στην Ινδία του… 16ου αιώνα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 06 Απρ 2023, 11:10

αυτο που λεμε ολλανδια αποτελειται απο 7 διαφορετικες επαρχιες - απλα η ολλανδια ειναι η μεγαλυτερη

μια απο αυτες ειναι η οραγγη , ο οικος της οποιας ειναι ο βασιλικος οικος της χωρας ενω απο τις αλλες επαρχιες ειναι πιο γνωστη η Φρισλανδη(που εχει και δικη της ξεχωριστη διαλεκτο) και η Ζηλανδια(που υπαρχει σε αντιθεση με την νεα ζηλανδια)
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ελληνική σημαία: Αντιγραφή της αποικιοκρατικής μπαντιέρας των Άγγλων στην Ινδία του… 16ου αιώνα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 06 Απρ 2023, 11:25

Γιατι ασχολουμαστε με αυτο το ανυπαρκτο θεμα; δεν εχει καμμια απολυτως σημασια απο που αντεγραψαν το σχεδιο της σημαιας. Αλλωστε παρθενογενεση στην τεχνη δυσκολα βρισκεται.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ελληνική σημαία: Αντιγραφή της αποικιοκρατικής μπαντιέρας των Άγγλων στην Ινδία του… 16ου αιώνα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 06 Απρ 2023, 12:30

Ε, εντάξει, ο Γιώργης είχε ανεβάσει αυτό το θέμα κι εμείς έπρεπε να σοδομίσουμε τα ηλίθια συμπεράσματά του για να αντιλαμβάνονται κι αυτοί που δεν ξέρουν για τι παπάτζα μιλάμε.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Chronicle
Δημοσιεύσεις: 603
Εγγραφή: 11 Σεπ 2018, 07:56
Phorum.gr user: Chronicle

Re: Ελληνική σημαία: Αντιγραφή της αποικιοκρατικής μπαντιέρας των Άγγλων στην Ινδία του… 16ου αιώνα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chronicle » 08 Απρ 2023, 16:44

Αν είχε ψάξει λίγο καλύτερα ο Λάζαρης, δεν θα χρειαζόταν να δείξει πόσο ελληνάρας καφενείου είναι και να κατασκευάσει από το μυαλό του "υποτέλεια" στους Άγγλους, με σημαία που έπρεπε να βαφτεί σε άλλο χρώμα ο κόκκινος σταυρός του Αγίου Γεωργίου και να μεταβληθούν το εθνόσημο και τα σύνορα του Ηνωμένου Βασιλείου...
Θα μας έλεγε ότι θέλαμε να είμαστε "υποτελείς" στη Γαλλία και οι γαλάζιες-άσπρες γραμμές και ο άσπρος ή γαλάζιος σταυρός μαζί με τον Γαλλόφιλο Κανάρη, θα ήταν πιο πειστικά για τις παπαριές του. Ακόμα και "υποτέλεια" στην Πορτογαλία να έλεγε, πιο πολύ θα ταίριαζε αφού υπάρχουν τουλάχιστον οι γαλάζιες-άσπρες γραμμές και ο άσπρος σταυρός...
Και οι σημαίες αυτές ήταν σε χρήση στα μέσα του 18ου αι., ενώ των Άγγλων η σημαία είχε εξαφανιστεί από τα πλοία σχεδόν 120 χρόνια πριν το 1821.

Εικόνα

Εικόνα

Chronicle
Δημοσιεύσεις: 603
Εγγραφή: 11 Σεπ 2018, 07:56
Phorum.gr user: Chronicle

Re: Ελληνική σημαία: Αντιγραφή της αποικιοκρατικής μπαντιέρας των Άγγλων στην Ινδία του… 16ου αιώνα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chronicle » 23 Μάιος 2023, 06:24

"Γαλλόφιλο Κανάρη".
Ούτε εγώ δεν κατάλαβα γιατί τον ρωσόφιλο Κανάρη τον έγραψα εκ παραδρομής "γαλλόφιλο"...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών