Οι Βλάχοι και η Ελληνική καταγωγή τους.

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Annibas
Δημοσιεύσεις: 1240
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022, 18:36

Re: Οι Βλάχοι και η Ελληνική καταγωγή τους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Annibas » 29 Οκτ 2022, 21:23

Ιωάννης Μπούας Σπάτας, τον ξέραμε σαν Αρβανίτη αλλά τελικά βγήκε Βλάχος.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CF ... E%B1%CF%82

Σκαρταδος 4
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 23 Αύγ 2022, 15:52

Re: Οι Βλάχοι και η Ελληνική καταγωγή τους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σκαρταδος 4 » 29 Οκτ 2022, 21:25

Ζενίθεδρος έγραψε:
29 Οκτ 2022, 19:50
sharp έγραψε:
28 Οκτ 2022, 21:35
Ζενίθεδρος έγραψε:
28 Οκτ 2022, 20:31
Γύρισα μια μέρα από το σχολείο, μετά από το μάθημα ιστορίας, τερμα φανατισμένος για τον υπερτρισχιλιετή Ελληνισμό και άρχισα να λέω στην γιαγιά μου το εθνοπωρωτικό κήρυγμα που μας είχε κάνει νωρίτερα η δασκάλα στο δημοτικό, ώσπου με σταμάτησε εκνευρισμένη και μου είπε (όχι στα Ελληνικά φυσικά που τα καταλάβαινε μεν, αλλά δεν καταδέχονταν να τα μιλήσει) "Εμείς παιδί μου δεν είμαστε Γραικοί, είμαστε Ρωμούνοι και η μακρινή μας καταγωγή είναι από την Ρώμη που κατέκτησε την Ελλάδα."
Τι γλώσσα μιλούσε;
Σουαχίλι.
Αράπης είσαι;

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14560
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Οι Βλάχοι και η Ελληνική καταγωγή τους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 29 Οκτ 2022, 22:35

Σκαρταδος 4 έγραψε:
29 Οκτ 2022, 21:25
Ζενίθεδρος έγραψε:
29 Οκτ 2022, 19:50
sharp έγραψε:
28 Οκτ 2022, 21:35


Τι γλώσσα μιλούσε;
Σουαχίλι.
Αράπης είσαι;
Από τη μέση και κάτω.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Κρόνος
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 02 Αύγ 2020, 19:51

Re: Οι Βλάχοι και η Ελληνική καταγωγή τους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κρόνος » 29 Οκτ 2022, 23:48

Annibas έγραψε:
29 Οκτ 2022, 21:23
Ιωάννης Μπούας Σπάτας, τον ξέραμε σαν Αρβανίτη αλλά τελικά βγήκε Βλάχος.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CF ... E%B1%CF%82
Δεν το πιστεύω ρε μαν. Με όλον το σεβασμό εννοείται.

Andreas
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 01 Οκτ 2022, 12:25
Phorum.gr user: Andreas
Τοποθεσία: Ευρωπη

Re: Οι Βλάχοι και η Ελληνική καταγωγή τους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Andreas » 02 Νοέμ 2022, 21:09

Ένας Αρβανίτης φίλος μου γράφει για την έλλειψη βιβλίων για το Αρβανίτικο θέμα, λεξικά και συγκρίνοντάς το με τους Βλάχους λέει... Αγαπητοί φίλοι καλημέρα, όποιος ή όποια ενδιαφέρεται για την προμήθεια της "ΑΡΒΑΝΙΤΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗΣ" του αείμνηστου πια Φωτίου Αθανασίου, που ενός προικισμένου και σπουδαίου ανθρώπου και έφυγε από τη ζωή το 2013, δάσκαλου από την Ποταμιά Θεσπρωτίας, περιοχή Μαργαριτίου, -περιοχή ως γνωστόν αρβανίτικη-, μπορεί να μου στείλει μήνυμα εδώ στο profile μου να του υποδείξω τρόπο επικοινωνίας, -κατά παράκληση των οικείων του...
Και πάλι την καλημέρα μου! Και πάλι την καλημέρα μου! Υπόψη δε ότι σε κάποιες περιοχές τς χώρας γίνονται επισήμως και με βούλα - και μπράβο τους-μαθήματα εκμάθησης της βλάχικης γλώσσας, άραγε αυτοί που τα μαθαίνουν ή τα θυμούνται πιο συντεταγμένα με γραμματικούς κώδικες, είναι "ρουμάνοι κατάσκοποι";;
Ιδια και για τους Αρβανίτες.Οσοι Αρβανίτες που ζήτησαν τα Αρβανίτικα ως γραπτή γλώσσα πέθαναν υπό περίεργες συνθήκες
Ρητορικό [το] ερώτημα...
Και πάλι την καλημέρα μου! Υπόψη δε ότι σε κάποιες περιοχές τς χώρας γίνονται επισήμως και με βούλα - και μπράβο τους-μαθήματα εκμάθησης της βλάχικης γλώσσας, άραγε αυτοί που τα μαθαίνουν ή τα θυμούνται πιο συντεταγμένα με γραμματικούς κώδικες, είναι "ρουμάνοι κατάσκοποι";;
Ιδια και για τους Αρβανίτες.Οσοι Αρβανίτες που ζήτησαν τα Αρβανίτικα ως γραπτή γλώσσα πέθαναν υπό περίεργες συνθήκες
Ρητορικό [το] ερώτημα...
Έχετε κάτι να πείτε;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών