Πάσα Αγγελίνα, μια ελληνίδα αγρότισσα εκπρόσωπος στα σοβιετ

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Πάσα Αγγελίνα, μια ελληνίδα αγρότισσα εκπρόσωπος στα σοβιετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 21 Οκτ 2022, 17:46

Η Πάσα Αγγελίνα ήταν σύμβολο. Eγινε νομοθέτης του ανώτατου σοβιέτ χωρίς να αφήσει το τρακτέρ της (πέρα από τις άκρως απαραίτητες μέρες).
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Πάσα Αγγελίνα, μια ελληνίδα αγρότισσα εκπρόσωπος στα σοβιετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 21 Οκτ 2022, 17:48

Από την μαρτυρία της:

«Τις προάλλες έφτασε στα χέρια μου μια επιστολή από τις ΗΠΑ. Ενας φίλος μου δάσκαλος με βοήθησε να μεταφράσω το περιεχόμενό της. Η επιστολή ανέφερε πως, στην οδό Μπρόντγουεϊ, αριθμός 296, της Νέας Υόρκης, βρισκόταν σε εξέλιξη η έκδοση της Παγκόσμιας Βιογραφικής Εγκυκλοπαίδειας, που περιελάμβανε βιογραφικά στοιχεία μιας σειράς διακεκριμένων ανθρώπων απ' όλες τις χώρες. Στην επιστολή, παρεμπιπτόντως, διευκρινιζόταν τι εννοούνταν με τον όρο "διακεκριμένοι άνθρωποι": Κατά πρώτον οι ηγέτες των Ηνωμένων Εθνών, κατά δεύτερον οι... δημιουργοί της ατομικής βόμβας και, μετά απ' όλους αυτούς, όσοι είχαν διαπρέψει στις επιστήμες, στην τέχνη, στη λογοτεχνία και στη βιομηχανία.

Στο επιστολόχαρτο, που κοσμούσε ένα έμβλημα (ένας τόμος βιβλίου με φόντο το χάρτη της Υφηλίου), ο συντάκτης της έκδοσης μ' ενημέρωνε πως το όνομα Πάσα Αγγελίνα θα περιλαμβανόταν στην Παγκόσμια Βιογραφική Εγκυκλοπαίδεια και μου ζητούσε να συμπληρώσω το σχετικό ερωτηματολόγιο που επισυναπτόταν.

Πέρα από τις συνήθεις πληροφορίες (όνομα, επώνυμο, ημερομηνία και τόπος γέννησης κ.λπ.), μου ζητούνταν επίσης να καταγράψω τα επαγγέλματα που είχα ασκήσει "από την αρχή της καριέρας μου έως τα σήμερα", τους τίτλους και τις διακρίσεις που είχα λάβει, τον τόπο εργασίας και διαμονής μου, τα ονόματα κι επαγγέλματα των γονιών και των παιδιών μου, τις στρατιωτικές διακρίσεις, τις δημοσιεύσεις μου και πολλά, πολλά πράγματα ακόμη.

(...) Αυτό το λεπτομερές ερωτηματολόγιο δεν περιελάμβανε την κύρια, τη βασική ερώτηση, δηλαδή ποιες ήταν οι συνθήκες που έδωσαν τη δυνατότητα σε μένα, μια πρώην αγράμματη εργάτρια γης, να γίνω μια νομοθέτης, μια βουλευτής του Ανώτατου Σοβιέτ;».

Για να απαντήσει σ' αυτήν την ερώτηση, έγραψε το γράμμα αρχίζοντας με μια σύγκριση μ' έναν από τους διακεκριμένους που επίσης θα περιλαμβανόταν στην έκδοση της Παγκόσμιας Βιογραφικής Εγκυκλοπαίδειας: «Ενώ λοιπόν ο κύριος στον οποίο προαναφέρθηκα "ξεπήδησε μέσα από το λαό", "υπήρξε λαϊκό παιδί" (όπως πολύ σωστά έγραφε στο περιοδικό) κι έγινε λόρδος, εγώ αναδείχτηκα μαζί με το λαό, έγινα ηρωίδα μαζί με το σύνολο του ηρωικού λαού μου. Και αυτό είναι το κύριο, το βασικό».
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Πάσα Αγγελίνα, μια ελληνίδα αγρότισσα εκπρόσωπος στα σοβιετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 21 Οκτ 2022, 17:51

«Υπήρξα οδηγός τρακτέρ για πολλά χρόνια. Για μένα αυτό δεν ήταν "απλά μια δουλειά". Ηταν η θέση που κατείχα στον αγώνα για την εκπλήρωση των Πεντάχρονων Πλάνων μας, ήταν η θέση μου στο μέτωπο του Μεγάλου Πατριωτικού Πολέμου, ήταν η πηγή της ευτυχίας, της ευημερίας και της καταξίωσής μου...

Για μένα, όπως και για σύσσωμο τον σοβιετικό λαό, η λέξη "τρακτέρ" δε σημαίνει απλά και μόνο μια "μηχανή έλξης με κινητήρα εσωτερικής καύσης", αλλά κάτι πολύ περισσότερο. Το τρακτέρ μάς βοήθησε ν' αλλάξουμε όλη τη ζωή στην ύπαιθρο. Εξάλειψε τα όρια των στενών λωρίδων γης που ήταν σαν ουλές στο ζωντανό σώμα της υπαίθρου, έφερε εκατομμύρια αγρότες στον κολεκτιβιστικό τρόπο ζωής..»
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4531
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Πάσα Αγγελίνα, μια ελληνίδα αγρότισσα εκπρόσωπος στα σοβιετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 21 Οκτ 2022, 18:06

Ποιος είναι αυτός ο τύπος;
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32755
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πάσα Αγγελίνα, μια ελληνίδα αγρότισσα εκπρόσωπος στα σοβιετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 21 Οκτ 2022, 18:13

Sol έγραψε:
19 Οκτ 2022, 21:33
Η περίπτωση της Πάσας Αγγελίνας, όπως και άλλων χιλιάδων Ελλήνων που πήραν μέρος στην οικοδόμηση του σοσιαλισμού στην ΕΣΣΔ, δίνει απάντηση στις συκοφαντίες για διώξεις του Ποντιακού Ελληνισμού. Ο αναγνώστης θα καταλάβει πολύ καλά ότι στην ύπαιθρο διεξαγόταν σκληρή ταξική πάλη τόσο ανάμεσα στον φτωχό και στον πλούσιο αγρότη, όσο και μέσα στις εθνότητες.

Στο βιβλίο μιλάει αρχικά για την κολεκτιβοποίηση. Τη διαδικασία αναδιοργάνωσης της αγροτικής παραγωγής, μέσω της εθελοντικής συνένωσης των μικρών και κατακερματισμένων αγροτικών νοικοκυριών σε μεγάλα αγροκτήματα, όπου η γη καλλιεργούταν συλλογικά, από κοινού και με τη συνδρομή των επιτευγμάτων της σοσιαλιστικής εκβιομηχάνισης και τεχνογνωσίας.
:smt005::smt005::smt005:

για αυτο μπαινουμε στη φορουμρα, για το γελιο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Πάσα Αγγελίνα, μια ελληνίδα αγρότισσα εκπρόσωπος στα σοβιετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 10 Φεβ 2023, 11:23

Ο σοβιετικός λαός, οι συνάδελφοι της εξέλεξαν την Πάσα μια ελληνίδα αγρότισσα να τους εκπροσωπεί. Οι ελληνίδες στην σοβιετική ένωση πρωτοπορούσαν.
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Πάσα Αγγελίνα, μια ελληνίδα αγρότισσα εκπρόσωπος στα σοβιετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 10 Φεβ 2023, 11:37

Sol έγραψε:
18 Οκτ 2022, 23:53
Εικόνα

η αριστερά
Pun intended?

Αν ναι, εύστοχο. Αν όχι, η λανθάνουσα γλώσσα και τα σχετικά...
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4121
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Πάσα Αγγελίνα, μια ελληνίδα αγρότισσα εκπρόσωπος στα σοβιετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 08 Μαρ 2024, 09:37

ημέρα των γυναικών και των αγώνων τους για χειραφέτηση!
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2006
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Πάσα Αγγελίνα, μια ελληνίδα αγρότισσα εκπρόσωπος στα σοβιετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 08 Μαρ 2024, 09:44

Την τακτοποιούσε τη συντρόφισσα ο Στάλιν;


Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32755
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πάσα Αγγελίνα, μια ελληνίδα αγρότισσα εκπρόσωπος στα σοβιετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 08 Μαρ 2024, 12:02

Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
08 Μαρ 2024, 09:48
Εικόνα
τον ηπιατε στο γραμμο. :102::003:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών