ΜΕΛΕΤΏΝΤΑΣ ΤΟ ΒΙΒΛΊΟ" Ο ΑΓΏΝ ΜΟΥ" ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ..

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
independent44
Δημοσιεύσεις: 1890
Εγγραφή: 09 Φεβ 2021, 23:36
Phorum.gr user: independent_44

Re: ΜΕΛΕΤΏΝΤΑΣ ΤΟ ΒΙΒΛΊΟ" Ο ΑΓΏΝ ΜΟΥ" ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από independent44 » 20 Οκτ 2022, 00:10

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
20 Οκτ 2022, 00:00
independent44 έγραψε:
19 Οκτ 2022, 23:50
Πως λες οτι ήταν "προσωπική ψυχασθένεια και κόμπλεξ" ο αντισημιτισμός και ταυτόχρονα λες ότι υπήρχε ήδη χιλιάδες χρόνια;
Ο αντισημιτισμός υπήρχε για χιλιάδες χρόνια ή ακραία καταστροφική του έξαρση με τον διωγμό και ολοκαύτωμα των εβραίων με φυλετικά μάλιστα κριτήρια οφείλονταν στην άρρωστη νοοτροπία του Χιτλερ σαν γερμανού ηγέτη
Οκ, ίσως το επέτρεπε πια και η τεχνολογία, μπορούσε να οργανωθεί κάτι τέτοιο, στο βαθμό που πραγματικά συνέβη, λόγω και των μεταφορικών μέσων που υπήρχαν.Η μη δίωξη των Εβραίων δεν νομίζω να άλλαζε κάτι στα μέτωπα, από ένα σημείο κι έπειτα ήταν απλά θέμα αριθμών.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: ΜΕΛΕΤΏΝΤΑΣ ΤΟ ΒΙΒΛΊΟ" Ο ΑΓΏΝ ΜΟΥ" ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 20 Οκτ 2022, 00:11

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
20 Οκτ 2022, 00:00
independent44 έγραψε:
19 Οκτ 2022, 23:50
Πως λες οτι ήταν "προσωπική ψυχασθένεια και κόμπλεξ" ο αντισημιτισμός και ταυτόχρονα λες ότι υπήρχε ήδη χιλιάδες χρόνια;
Ο αντισημιτισμός υπήρχε για χιλιάδες χρόνια ή ακραία καταστροφική του έξαρση με τον διωγμό και ολοκαύτωμα των εβραίων με φυλετικά μάλιστα κριτήρια οφείλονταν στην άρρωστη νοοτροπία του Χιτλερ σαν γερμανού ηγέτη
δηλαδή αυτό που λες είναι ότι εκατομμύρια Γερμανοί συναίνεσαν στους διωγμούς, τις δολοφονίες κτλ επειδή τους το είπε ο Χίτλερ που είχε προσωπικό κόμπλεξ;
επαναλαμβάνω, το μαιν καμπφ είναι είναι απλά μια αυτοβιογραφία και ένα πολιτικό μανιφέστο, για να κατανοήσεις το ολοκαύτωμα και τον φυλετικό αντισημιτισμό χρειάζεται να μελετήσεις πολύ μεγάλη βιβλιογραφία
μια καλή αρχή είναι η πολιτιστική επανάσταση του ναζισμού του γιοαν σαπουτό
η επιστημονική κοινότητα έχει πάψει εδώ και δεκαετίες να αναζητά τα αίτια μόνο στον Χίτλερ και τον κύκλο του
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11239
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: ΜΕΛΕΤΏΝΤΑΣ ΤΟ ΒΙΒΛΊΟ" Ο ΑΓΏΝ ΜΟΥ" ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 20 Οκτ 2022, 00:17

Σκαρταδος 4 έγραψε:
20 Οκτ 2022, 00:09

Έτσι
Πριν τον κομμουνισμό σε όλη την Ευρώπη τους αγαπούσαν τους Εβραίους
Δεν τους αγαπουσαν η τους μισουσαν λιγοτερο η περισσοτερο απο αλλες μειονοτητες.
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ΜΕΛΕΤΏΝΤΑΣ ΤΟ ΒΙΒΛΊΟ" Ο ΑΓΏΝ ΜΟΥ" ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 20 Οκτ 2022, 00:21

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
20 Οκτ 2022, 00:11
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
20 Οκτ 2022, 00:00
independent44 έγραψε:
19 Οκτ 2022, 23:50
Πως λες οτι ήταν "προσωπική ψυχασθένεια και κόμπλεξ" ο αντισημιτισμός και ταυτόχρονα λες ότι υπήρχε ήδη χιλιάδες χρόνια;
Ο αντισημιτισμός υπήρχε για χιλιάδες χρόνια ή ακραία καταστροφική του έξαρση με τον διωγμό και ολοκαύτωμα των εβραίων με φυλετικά μάλιστα κριτήρια οφείλονταν στην άρρωστη νοοτροπία του Χιτλερ σαν γερμανού ηγέτη
δηλαδή αυτό που λες είναι ότι εκατομμύρια Γερμανοί συναίνεσαν στους διωγμούς, τις δολοφονίες κτλ επειδή τους το είπε ο Χίτλερ που είχε προσωπικό κόμπλεξ;
επαναλαμβάνω, το μαιν καμπφ είναι είναι απλά μια αυτοβιογραφία και ένα πολιτικό μανιφέστο, για να κατανοήσεις το ολοκαύτωμα και τον φυλετικό αντισημιτισμό χρειάζεται να μελετήσεις πολύ μεγάλη βιβλιογραφία
μια καλή αρχή είναι η πολιτιστική επανάσταση του ναζισμού του γιοαν σαπουτό
η επιστημονική κοινότητα έχει πάψει εδώ και δεκαετίες να αναζητά τα αίτια μόνο στον Χίτλερ και τον κύκλο του
Οι προσωπικές επιλογές νοοτροπία και ψυχοσύνθεση ενός ηγέτη ενός πολιτικού ιδεολογικού κινήματος επηρεάζει ολόκληρο το πολιτικό ιδεολογικό αυτό κίνημα
Τελικά την ιστορία την διαμορφώνουν οι ιστορικές προσωπικότητες με την δράση τους και τις επιλογές τους

Σκαρταδος 4
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 23 Αύγ 2022, 15:52

Re: ΜΕΛΕΤΏΝΤΑΣ ΤΟ ΒΙΒΛΊΟ" Ο ΑΓΏΝ ΜΟΥ" ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σκαρταδος 4 » 20 Οκτ 2022, 00:28

Στρακαστρουκας έγραψε:
20 Οκτ 2022, 00:17
Σκαρταδος 4 έγραψε:
20 Οκτ 2022, 00:09

Έτσι
Πριν τον κομμουνισμό σε όλη την Ευρώπη τους αγαπούσαν τους Εβραίους
Δεν τους αγαπουσαν η τους μισουσαν λιγοτερο η περισσοτερο απο αλλες μειονοτητες.
Αμφιβάλλω αν υπάρχει έστω ένα μέρος της Ευρώπης που να μην τους κυνηγησανε πριν τον Χίτλερ

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: ΜΕΛΕΤΏΝΤΑΣ ΤΟ ΒΙΒΛΊΟ" Ο ΑΓΏΝ ΜΟΥ" ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 20 Οκτ 2022, 00:31

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
20 Οκτ 2022, 00:21

Τελικά την ιστορία την διαμορφώνουν οι ιστορικές προσωπικότητες με την δράση τους και τις επιλογές τους
αυτή είναι μια μονοσήμαντη εξήγηση της ιστορίας
οι επιλογές των ηγετών ως καθοδηγητές κρατών είναι αποτέλεσμα ενός μεγάλου φάσματος παραγόντων
κανένας απολύτως ηγέτης στην ιστορία δεν είχε τη δύναμη να καθορίζει μόνος του την πολιτική του
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

nemo
Δημοσιεύσεις: 7229
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: ΜΕΛΕΤΏΝΤΑΣ ΤΟ ΒΙΒΛΊΟ" Ο ΑΓΏΝ ΜΟΥ" ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 20 Οκτ 2022, 00:34

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
20 Οκτ 2022, 00:31
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
20 Οκτ 2022, 00:21

Τελικά την ιστορία την διαμορφώνουν οι ιστορικές προσωπικότητες με την δράση τους και τις επιλογές τους
αυτή είναι μια μονοσήμαντη εξήγηση της ιστορίας
οι επιλογές των ηγετών ως καθοδηγητές κρατών είναι αποτέλεσμα ενός μεγάλου φάσματος παραγόντων
κανένας απολύτως ηγέτης στην ιστορία δεν είχε τη δύναμη να καθορίζει μόνος του την πολιτική του
δεν κρατηθηκα γιατι ειναι μεγαλη :fp: ....ακριβως το αντιθετο συμβαινει

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: ΜΕΛΕΤΏΝΤΑΣ ΤΟ ΒΙΒΛΊΟ" Ο ΑΓΏΝ ΜΟΥ" ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 20 Οκτ 2022, 00:35

nemo έγραψε:
20 Οκτ 2022, 00:34
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
20 Οκτ 2022, 00:31
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
20 Οκτ 2022, 00:21

Τελικά την ιστορία την διαμορφώνουν οι ιστορικές προσωπικότητες με την δράση τους και τις επιλογές τους
αυτή είναι μια μονοσήμαντη εξήγηση της ιστορίας
οι επιλογές των ηγετών ως καθοδηγητές κρατών είναι αποτέλεσμα ενός μεγάλου φάσματος παραγόντων
κανένας απολύτως ηγέτης στην ιστορία δεν είχε τη δύναμη να καθορίζει μόνος του την πολιτική του
δεν κρατηθηκα γιατι ειναι μεγαλη :fp: ....ακριβως το αντιθετο συμβαινει
καλά
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

nemo
Δημοσιεύσεις: 7229
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: ΜΕΛΕΤΏΝΤΑΣ ΤΟ ΒΙΒΛΊΟ" Ο ΑΓΏΝ ΜΟΥ" ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 20 Οκτ 2022, 00:37

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
20 Οκτ 2022, 00:35
nemo έγραψε:
20 Οκτ 2022, 00:34
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
20 Οκτ 2022, 00:31


αυτή είναι μια μονοσήμαντη εξήγηση της ιστορίας
οι επιλογές των ηγετών ως καθοδηγητές κρατών είναι αποτέλεσμα ενός μεγάλου φάσματος παραγόντων
κανένας απολύτως ηγέτης στην ιστορία δεν είχε τη δύναμη να καθορίζει μόνος του την πολιτική του
δεν κρατηθηκα γιατι ειναι μεγαλη :fp: ....ακριβως το αντιθετο συμβαινει
καλά
τι καλα; το λες ειρωνικα ή αλλαξες αποτομα γνωμη;

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11239
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: ΜΕΛΕΤΏΝΤΑΣ ΤΟ ΒΙΒΛΊΟ" Ο ΑΓΏΝ ΜΟΥ" ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 20 Οκτ 2022, 00:38

Σκαρταδος 4 έγραψε:
20 Οκτ 2022, 00:28
Στρακαστρουκας έγραψε:
20 Οκτ 2022, 00:17
Σκαρταδος 4 έγραψε:
20 Οκτ 2022, 00:09

Έτσι
Πριν τον κομμουνισμό σε όλη την Ευρώπη τους αγαπούσαν τους Εβραίους
Δεν τους αγαπουσαν η τους μισουσαν λιγοτερο η περισσοτερο απο αλλες μειονοτητες.
Αμφιβάλλω αν υπάρχει έστω ένα μέρος της Ευρώπης που να μην τους κυνηγησανε πριν τον Χίτλερ
Αυτο ισχυε για ολες τις μειονοτητες. Δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει το καψιμο ενος εβραιου σαν αιρετικου τον μεσαιωνα να θεωρειται λιγοτερο η περισσοτερο καταδικαστεο απο το καψιμο χιλιαδων χριστιανων
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: ΜΕΛΕΤΏΝΤΑΣ ΤΟ ΒΙΒΛΊΟ" Ο ΑΓΏΝ ΜΟΥ" ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 20 Οκτ 2022, 00:38

nemo έγραψε:
20 Οκτ 2022, 00:37
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
20 Οκτ 2022, 00:35
nemo έγραψε:
20 Οκτ 2022, 00:34


δεν κρατηθηκα γιατι ειναι μεγαλη :fp: ....ακριβως το αντιθετο συμβαινει
καλά
τι καλα; το λες ειρωνικα ή αλλαξες αποτομα γνωμη;
ειρωνικά
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

nemo
Δημοσιεύσεις: 7229
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: ΜΕΛΕΤΏΝΤΑΣ ΤΟ ΒΙΒΛΊΟ" Ο ΑΓΏΝ ΜΟΥ" ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 20 Οκτ 2022, 00:43

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
20 Οκτ 2022, 00:38
nemo έγραψε:
20 Οκτ 2022, 00:37
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
20 Οκτ 2022, 00:35


καλά
τι καλα; το λες ειρωνικα ή αλλαξες αποτομα γνωμη;
ειρωνικά
ωραια πες μια δυο περιπτωσεις που δεν συνεβηκε -γιατι ο ανειαν θα σου πει εκατονταδες

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14618
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: ΜΕΛΕΤΏΝΤΑΣ ΤΟ ΒΙΒΛΊΟ" Ο ΑΓΏΝ ΜΟΥ" ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 20 Οκτ 2022, 00:48

nemo έγραψε:
20 Οκτ 2022, 00:34
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
20 Οκτ 2022, 00:31
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
20 Οκτ 2022, 00:21

Τελικά την ιστορία την διαμορφώνουν οι ιστορικές προσωπικότητες με την δράση τους και τις επιλογές τους
αυτή είναι μια μονοσήμαντη εξήγηση της ιστορίας
οι επιλογές των ηγετών ως καθοδηγητές κρατών είναι αποτέλεσμα ενός μεγάλου φάσματος παραγόντων
κανένας απολύτως ηγέτης στην ιστορία δεν είχε τη δύναμη να καθορίζει μόνος του την πολιτική του
δεν κρατηθηκα γιατι ειναι μεγαλη :fp: ....ακριβως το αντιθετο συμβαινει
αν είχε γεννηθεί σουηδία ο πούτιν δλδ θα τους έψηνε να εισβάλουν στην νορβηγία.μήπως κάποια στιγμή πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι είσαι ηλίθιος και απλά να γράφεις την άποψη χωρίς να χτυπιέσαι?μια ιδέα ρίχνω

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11239
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: ΜΕΛΕΤΏΝΤΑΣ ΤΟ ΒΙΒΛΊΟ" Ο ΑΓΏΝ ΜΟΥ" ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 20 Οκτ 2022, 00:52

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
20 Οκτ 2022, 00:09
Στρακαστρουκας έγραψε:
20 Οκτ 2022, 00:03
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
19 Οκτ 2022, 23:19
..κάπου σχηματίζω την ιδέα ότι το κυνήγι των εβραίων οφείλεται περισσότερο στην προσωπική του ψυχασθενεια και κόμπλεξ που είχε ο Αδολφος εναντίον των εβραίων για προσωπικούς λόγους παρά ότι έφταιγε ο αντισημιτισμός (που όντως υπήρχε για χιλιάδες χρόνια στην Ευρωπη)
Αν στην θέση του Αδολφου βρίσκονταν κάποιος πιο ορθολογιστής γερμανος ηγέτης, ενδεχομένως ή εξέλιξη του δεύτερου παγκόσμιου πολέμου να ήταν διαφορετική , αν μη τι άλλο θα γίνονταν λιγότερες εγκληματικές φρικαλεότητες από μέρος των γερμανών
Την εποχη εκεινη ενα σημαντικο ποσοστο κομμουνιστων ηγετων σε ολη την Ευρωπη ηταν Εβραιοι. Αρα υπηρχαν πολλοι που λεγανε οτι ο κομμουνισμος ειναι μια εβραικη συνομωσια για αλωση του δυτικου πολιτισμου
Και αυτό να ίσχυε έως έναν βαθμό , άλλο πράγμα το εβραϊκο κεφάλαιο και το εβραϊκο λόμπυ σε παγκόσμια με τα δεδομένα της εποχής εκείνης, και άλλο ή ψυχασθενεια να κυνηγάει ολόκληρη την εβραϊκή φυλή με ανθρωπομετρικα μάλιστα κριτήρια..

Μία οποιαδήποτε ιδέα πολιτική ή μη έχει το ειδικό βάρος των ανθρώπων που την εκφράζουν εκπροσωπουν και δρουν εξ ονόματος της..
Και ο Αδολφος ήταν ο ψυχασθενής ηγέτης που σε δεδομένη ιστορική χρονική στιγμή έδρασε με τον καταστροφικό αυτόν τρόπο

Εάν τυχόν στην θέση του βρίσκονταν κάποιος πιο ορθολογιστής γερμανος ηγέτης πχ ο Ρομελ πιθανόν ή Ιστορία να εξελισσόταν διαφορετικά
Αν γινοταν μια επανασταση σημερα σε μια Ευρωπαικη χωρα και οι μισοι επαναστατες ειχαν το ονομα Μωχαμεντ εσυ πιστευεις οτι ο κοσμος θα μιλουσε για μουσουλμανικα κεφαλαια και λομπυ η θα εξαπελυε επιθεση σε οτιδηποτε μουσουλμανικο?
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: ΜΕΛΕΤΏΝΤΑΣ ΤΟ ΒΙΒΛΊΟ" Ο ΑΓΏΝ ΜΟΥ" ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 20 Οκτ 2022, 00:56

nemo έγραψε:
20 Οκτ 2022, 00:43
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
20 Οκτ 2022, 00:38
nemo έγραψε:
20 Οκτ 2022, 00:37


τι καλα; το λες ειρωνικα ή αλλαξες αποτομα γνωμη;
ειρωνικά
ωραια πες μια δυο περιπτωσεις που δεν συνεβηκε -γιατι ο ανειαν θα σου πει εκατονταδες
ποιες είναι οι εκατοντάδες; πιστεύεις ότι ο ναπολέων, ο χίτλερ, ο ιούλιος καίσαρας, ο στάλιν , ο λουδοβίκος ο 14ος και δε ξέρω 'γω ποιος άλλος κυβέρνησαν εφαρμόζοντας τις προσωπικές τους επιθυμίες; θεωρείς ότι δεν είχαν να ισορροπήσουν ανάμεσα σε αντικρουόμενα συμφέροντα, ανάμεσα σε συμβούλους και κύκλους, ήταν ανεπηρέαστοι από κοινωνικές συνθήκες, διεθνείς συνθήκες, τεχνολογικούς περιορισμούς ή δυνατότητες, συγκυρίες πολιτικές, πολιτισμικές, οικονομικές, και ένα σωρό ακόμη παράγοντες;

πχ ο τάδε ηγέτης θέλει το Α, αλλά τη στιγμή αυτή ισχύει η τάδε συγκυρία και δεν μπορεί να το κάνει, οπότε αναγκάζεται να κάνει το Β
η συγκυρία μπορεί να είναι οποιασδήποτε φύσεως από κοινωνικοπολιτική μέχρι πολιτισμική, τεχνολογική, οικονομική κτλ
η ο τάδε ηγέτης θέλει το Α αλλά μελετώντας τις επιλογές του με τον κύκλο του τελικά καταλήγει στο Β
και πάει λέγοντας
το εξηγώ όσο πιο απλά γίνεται

επιπροσθέτως:
ακόμη κ ο Χίτλερ που αναφέρει ο αινιαν, ήταν "έρμαιο" των συγκυριών όχι μόνο κατά την πολιτική του δράση αλλά κατά τη διαμόρφωση του χαρακτήρα του που εν συνεχεία υπαγόρευσε τον προσανατολισμό της πολιτικής του δράσης. πχ πιστεύω πως αν είχε γεννηθεί μερικά χλμ βορειότερα ή πως αν δεν είχε πολεμήσει στον Α ΠΠ θα ήταν τελείως διαφορετικός. το φάσμα των πιθανών επιλογών του είχε διαμορφωθεί από δυνάμεις που ήταν πέραν του ελέγχου του
αυτό βέβαια δεν αθωώνει κανέναν αλλά είναι διαφορετικό το να θεωρείς κάποιον παντοδύναμο που έκανε ό,τι ήθελε
κάθε άνθρωπος υπόκειται σε περιορισμούς, κανένας δεν είναι παντοδύναμος
και κατά τη διάρκεια της εξουσίας του για παράδειγμα καθάρισε την ηγεσία των SA. γιατί το έκανε αυτό; αναγκάστηκε να το κάνει επειδή έπρεπε να πάρει με το μέρος του την ηγεσία του στρατού. έπρεπε δηλαδή να ισορροπήσει ανάμεσα σε συμφέροντα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ την 20 Οκτ 2022, 01:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών