Ποιές επιλογές είχε ο Κωνσταντίνος την 21η Απριλίου 1967..;

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7066
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Ποιές επιλογές είχε ο Κωνσταντίνος την 21η Απριλίου 1967..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 16 Ιαν 2023, 18:05

Γιατί δεν γίνεται να μας λένε ότι μπορούσε να μην ορκίσει την χούντα γιατί κανείς δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στον Βασιλιά και απ' την άλλη ότι η 21η Απριλίου ήταν αμερικανοκίνητη οπότε δεν μπορούσε να κάνει διαφορετικά..

Οπότε από ιστορική σκοπιά, 56 χρόνια μετά το ερώτημα που τίθεται είναι το εξής: Ποιές επιλογές υπήρχαν την ημέρα εκεινη..

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34848
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ποιές επιλογές είχε ο Κωνσταντίνος την 21η Απριλίου 1967..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 20 Ιαν 2023, 22:16

Μία και μόνη - πρωθυπουργός που έχω ορίσει είναι ο Παναγιώτης Κανελλόπουλος και δεν αναγνωρίζω κανέναν άλλο.Να μου τον φέρετε εδώ και εάν αυτός ενώπιόν μου παραιτηθεί τότε θα συζητήσω ποιός θα είναι ο επόμενος.
Το πολύ πολύ να τον έβαζαν και αυτόν φυλακή.Αλλά τότε δύσκολα οι ξένες κυβερνήσεις θα αναγνώριζαν τη χούντα ούτε η πλειοψηφία των αξιωματικών θα την στήριζε.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29215
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ποιές επιλογές είχε ο Κωνσταντίνος την 21η Απριλίου 1967..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 20 Ιαν 2023, 22:19

πατησιωτης έγραψε:
20 Ιαν 2023, 22:16
Μία και μόνη - πρωθυπουργός που έχω ορίσει είναι ο Παναγιώτης Κανελλόπουλος και δεν αναγνωρίζω κανέναν άλλο.Να μου τον φέρετε εδώ και εάν αυτός ενώπιόν μου παραιτηθεί τότε θα συζητήσω ποιός θα είναι ο επόμενος.
Το πολύ πολύ να τον έβαζαν και αυτόν φυλακή.Αλλά τότε δύσκολα οι ξένες κυβερνήσεις θα αναγνώριζαν τη χούντα ούτε η πλειοψηφία των αξιωματικών θα την στήριζε.
Υπήρχε ο φόβος ενός εμφυλίου στο στρατό.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13499
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ποιές επιλογές είχε ο Κωνσταντίνος την 21η Απριλίου 1967..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 20 Ιαν 2023, 22:20

Να μην τούς ορκίσει. Αυτό ήταν το καθήκον του και η μοναδική δουλειά που είχε να κάνει και για την οποία χρυσοπληρωνόταν κι αυτός και όλο του το σόι.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34848
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ποιές επιλογές είχε ο Κωνσταντίνος την 21η Απριλίου 1967..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 20 Ιαν 2023, 22:23

Golden Age έγραψε:
20 Ιαν 2023, 22:19
πατησιωτης έγραψε:
20 Ιαν 2023, 22:16
Μία και μόνη - πρωθυπουργός που έχω ορίσει είναι ο Παναγιώτης Κανελλόπουλος και δεν αναγνωρίζω κανέναν άλλο.Να μου τον φέρετε εδώ και εάν αυτός ενώπιόν μου παραιτηθεί τότε θα συζητήσω ποιός θα είναι ο επόμενος.
Το πολύ πολύ να τον έβαζαν και αυτόν φυλακή.Αλλά τότε δύσκολα οι ξένες κυβερνήσεις θα αναγνώριζαν τη χούντα ούτε η πλειοψηφία των αξιωματικών θα την στήριζε.
Υπήρχε ο φόβος ενός εμφυλίου στο στρατό.
Το ξέρεις ότι ο Ράλλης που έμεινε κάποιες ώρες ασύλληπτος από ένα σταθμό χωροφυλακής έστειλε σήμα στον 3ο Σώμα Στρατού να κατέβει στην Αθήνα.Η κυβέρνηση αποφασίζει εάν θα καταστείλει το κίνημα ή όχι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών