Ο Ιωάννης Κωλέττης μεριμνά υπερ της Ελλάδας

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14640
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Ο Ιωάννης Κωλέττης μεριμνά υπερ της Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 30 Ιαν 2023, 21:53

Επιστολή προς τους Βάσσο Μαυροβουνιώτη, και Κωνσταντίνο Δούκα, enforcers του Κωλέττη στην Ανατολική Στερεά και πρακτικά φεουδάρχες στην υπηρεσία του Βασιλιά. Ο Κωλέττης το 1835, τυπικά πρέσβης της Ελλάδας στο Παρίσι, πρακτικά εξόριστος, τους γράφει γιατί ανησυχεί για την κακή εικόνα της Ελλάδας στις ξένες εφημερίδες, και ιδιαίτερα του τότε πρωθυπουργού Αρμασμπερκ. Ο Άρμπασμπερκ είναι ουσιαστικά ο άνθρωπος που έστειλε τον Κωλλέτη στην εξορία, αλλά όπως λέει ο ίδιος, παρότι ήταν πολιτικός του εχθρός, τον θεωρούσε πολιτικό του φίλο, και θεωρούσε ότι η κακή εικόνα του στις ξένες εφημερίδες ήταν κακή για τη χώρα, και ζήταγε απο τους enforcers να κάνουν ο,τι μπορούν για να βελτιώσουν τα πράγματα, ενώ παράλληλα γράφει για τις προσπάθειες να εξασφαλίσει Γαλλικό δάνειο :o
τη 10: 8βρίου 1835

ηγαπητοί αδελφοί Συνταγματάρχα Κύριε Βάσιε και Κύριε Δούκα. έλαβον τα με τον Λεωνίδαν σταλέντα μου γράμματά σας, τα οποία εστέ βέβαιοι ότι δεν τα αναγιγνώσκει άλλος παρά τον Κωλέττην. Τα ανέγνωσα με την απαιτουμένην προσοχήν και εννόησα καλώς το σύστημα των ενδιαλαμβανομένων. λυπούμαι διότι προβλέπω αξιολύπητα μέλλοντα και ο θεός να φωτίση τους έχοντας πανάδα εις τους οφθαλμούς των.

καθόλον τον μήνα οκτώμβριον και Νοέμβριον επαράτησα ότι όλαι σχεδόν αι εφημερίδες της Γαλλίας αγγλίας και Γερμανίας εζωγράφιζαν με πολύ
μαύρα χρώματα τα πράγματα της πατρίδος μας: όλαι ως εκ συμφώνου εγνωστοποίουν ότι η διοικητική μηχανή της Ελλάδος είναι εις απραξίαν
και παραλυσίαν: όλαι απέδιδον την αιτίαν εις τον καγγελάριον, δεν εμπορώ να εννοήσω τι τρέχει. τα γράμματά σας όμως μου άνοιξαν τους
οφθαλμούς και μ' έκαμαν να ιδώ την αλήθειαν.

λυπάμει πολύ δια τον κόμητα άρμενβερ δεν δύνασθε αδελφοί να εννοήσατε πόσο τον επήραν εις το κονδήλι όλοι οι εφημεριδογράφοι ως εκ συνθήκης. μ' όλον ότι ο άνθρωπος αυτός δεν εφάνη πολιτικός φίλος μου επειδή όμως είμαι βέβαιος ότι ειναι ατομηκός μου φίλος συμπάσχω
παρατηρώντας ότι πλησιάζει να εξοντωθή η υπόληψίς του εις τον πολιτικόν κόσμον. διπλωματικοί, πολιτικοί, εφημεριδογράφοι, λόγιοι όλοι, όλοι εκηρύχθησαν εναντίον του, πως τούτο, δεν δύναμαι να το εννοήσω. η συνδρομή μας του είναι πλέον αναγκαία. φροντίσατε λοιπόν να παύση η
Ληστεία η πειρατεία: φροντίσατε να ησυχάσουν οι Έλληνες να παύση η εσωτερική αταξία: πραγματικώς συκοφαντίαι όσα γράφονται εναντίον του.


δεν πιστεύω να φανή αγνώμων ο δυστυχής Καγγελλάριος. έπεσεν αδελφοί εις χείρας ραδιούργων των οποίων τας παγίδας δεν εγνώριζε: αυτοί τον
απάτησαν και του κινδυνεύουν την υπόληψιν. και αυτός ο δυστυχης έχει όλην του την εμπιστοσύνην εις αυτούς και θέλει τον κάμουν να χάση την
υπόληψίν του: και η δυστυχής πατρίς μας να υποφέρη. εγώ ενταύθα κάμνω το χρέος μου το φιλικόν καταφρονών το προς εμέ πολιτικόν
φέρσιμον κι έχω προ οφθαλμών την ατομικήν φιλίαν. φροντίζω να ουδετερώσω όσα εναντίον του λέγονται και γράφονται και μέχρι τέλους
ελπίζω να λάβη άλλην διεύθυνσιν η κοινή γνώμη η οποία έως τώρα είναι όλη εναντίον του. λυπούμαι ακόμη σημαντικώς διότι δεν ηδυνήθην να
κατορθώσω ακόμη να δωθή η τρίτη δόσις του δανείου και φοβούμαι δυστηχήματα εις την πατρίδα. η κοινή γνώμη ανταύθα φωνάζει ότι δεν
πρέπει να δωθή η τρίτη δόσις έως ότου ευρίσκεται εις την Ελλάδα και δεν περικλείεται ο Βασιλεύς από Έλληνας. Τι διάβολο να κάμω δεν ηξεύρω εις
τόσας τρομερά δυσκολίας όπου απάντησα.

ελπίζω μ΄όλον τούτο να κατορθώσω να αποφασισθή η τρίτη δόσις. η εύνοια την οποίαν έδειξε προς εμέ η Α.Μ. ο Βασιλεύς της Γαλλίας και όλοι οι εν τοις πράγμασι με κάμαν να έχω τοιαύτην ελπίδα, αλλά τι θέλετε να σε κάμουν κι αυτοί όταν έχουν να κάμουν με ταις κάμαραις; Με τον ταχυδρόμον του Ιουνίου μηνός ελπίζω να φθάση εντεύθεν πρότασις περί ενός δανείου και τότε ελπίζω να εξομαλυνθώσι πολλά πράγματα των Ελλήνων. εγώ την ημέραν οπού ανεχώρησα από Αγκώνα σας έγραψα γράμματα με έναν αξιωματικόν νέον υιόν του στρατηγού Παζιώλ τον οποίον και σας εσύστησα. σας έγραψα και εντεύθεν δύω τρια γράμματα. Ελπίζω να τα ελάβατε και επιθυμώ να το μάθω από γράμματά σας. τα Σεβάσματά μου εις την ευσεβεστάτην.
:p2::p2:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Σενέκας την 31 Ιαν 2023, 01:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Ο Ιωάννης Κωλέττης μεριμνά υπερ της Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 30 Ιαν 2023, 22:12

Αντε παλι το γλειφοκωλι στον Ξεκωλεττη η διαρροια του Ξεκωλεττη υστερα απο οξεια τροφικη δηλητηριαση ειναι
γλυκια σαν σοκολατα Amaretti. :p2:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος plouf την 30 Ιαν 2023, 22:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14640
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Ο Ιωάννης Κωλέττης μεριμνά υπερ της Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 30 Ιαν 2023, 22:13

plouf έγραψε:
30 Ιαν 2023, 22:12
Αντε παλι το γλειφοκωλι στον Ξεκωλετη η διαρροια του Κωλετη υστερα απο οξεια τροφικη δηλητηριαση ειναι
γλυκια σαν σοκολατα Amaretti. :p2:
σχόλιο για το περιεχόμενο, έχεις; :102:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Ο Ιωάννης Κωλέττης μεριμνά υπερ της Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 30 Ιαν 2023, 22:16

Σενέκας έγραψε:
30 Ιαν 2023, 22:13
plouf έγραψε:
30 Ιαν 2023, 22:12
Αντε παλι το γλειφοκωλι στον Ξεκωλετη η διαρροια του Κωλετη υστερα απο οξεια τροφικη δηλητηριαση ειναι
γλυκια σαν σοκολατα Amaretti. :p2:
σχόλιο για το περιεχόμενο, έχεις;
Αν ο Κωλεττης ηταν τοσο καλος θα του ειχαν βαλει την φατσα στο παλιο χαρτονομισμα των πεντακοσιων
δραχμων και στο σημερινο κερμα των εικοσι σεντς αλλα την θεση του την εχει ο τοσο μισητος και σιχαμερος
για σενα Καπορδιστριας. :102:

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14640
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Ο Ιωάννης Κωλέττης μεριμνά υπερ της Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 30 Ιαν 2023, 22:23

plouf έγραψε:
30 Ιαν 2023, 22:16
Σενέκας έγραψε:
30 Ιαν 2023, 22:13
plouf έγραψε:
30 Ιαν 2023, 22:12
Αντε παλι το γλειφοκωλι στον Ξεκωλετη η διαρροια του Κωλετη υστερα απο οξεια τροφικη δηλητηριαση ειναι
γλυκια σαν σοκολατα Amaretti. :p2:
σχόλιο για το περιεχόμενο, έχεις;
Αν ο Κωλεττης ηταν τοσο καλος θα του ειχαν βαλει την φατσα στο παλιο χαρτονομισμα των πεντακοσιων
δραχμων και στο σημερινο κερμα των εικοσι σεντς αλλα την θεση του την εχει ο τοσο μισητος και σιχαμερος
για σενα Καπορδιστριας. :102:
Οκ. Δεκτή η τοποθέτηση
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Annibas
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022, 18:36

Re: Ο Ιωάννης Κωλέττης μεριμνά υπερ της Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Annibas » 31 Ιαν 2023, 01:07

Αυτός είχε λυσσάξει να εκτελέσουν τον Κολοκοτρώνη.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14640
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Ο Ιωάννης Κωλέττης μεριμνά υπερ της Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 31 Ιαν 2023, 01:15

Annibas έγραψε:
31 Ιαν 2023, 01:07
Αυτός είχε λυσσάξει να εκτελέσουν τον Κολοκοτρώνη.
Οποιοσδήποτε άλλος εκτος του Κολοκοτρωνη θα είχε εκτελεστει με συνοπτικες διαδικασίες για το μουρλο πραξικοπημα που επιχείρησε το 32, τον έσωσε κυρίως το όνομά του. anyway, επι του θέματος? :102:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Annibas
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022, 18:36

Re: Ο Ιωάννης Κωλέττης μεριμνά υπερ της Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Annibas » 31 Ιαν 2023, 12:05

Σενέκας έγραψε:
31 Ιαν 2023, 01:15
Annibas έγραψε:
31 Ιαν 2023, 01:07
Αυτός είχε λυσσάξει να εκτελέσουν τον Κολοκοτρώνη.
Οποιοσδήποτε άλλος εκτος του Κολοκοτρωνη θα είχε εκτελεστει με συνοπτικες διαδικασίες για το μουρλο πραξικοπημα που επιχείρησε το 32, τον έσωσε κυρίως το όνομά του. anyway, επι του θέματος? :102:
Η Βαυαρική αντιβασιλεία ήταν χειρότερη από τους Τούρκους λογικό είναι ότι θα έφερνε αντιδράσεις, ο Κολοκοτρώνης θα είχε εκτελεστεί αλλά το απαγόρευσε ο πατέρας του Όθωνα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών