Αρχείο Βάσου Μαυροβουνιώτη

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34751
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Αρχείο Βάσου Μαυροβουνιώτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 03 Φεβ 2023, 11:32

Ο Κασομούλης γιατί ξέρει καλυτερη ορθογραφία από τους άλλους;

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14953
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Αρχείο Βάσου Μαυροβουνιώτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 03 Φεβ 2023, 11:42

πατησιωτης έγραψε:
03 Φεβ 2023, 11:32
Ο Κασομούλης γιατί ξέρει καλυτερη ορθογραφία από τους άλλους;
γιατί δεν υπήρχε κάποιο εκπαιδευτικό στάνταρ την εποχή που μεγάλωσαν. Ο καθένας μάθαινε όσα γράμματα του χρειάζοντα ή όσα του επέτρεπαν τα οικονομικά του. Ο Κασομούλης ήταν έμπορος, δηλαδή απο τα επαγγέλματα που απαιτούσαν τις καλύτερες γραμματικές γνώσεις. Ο κατάκοιτος χωρικός που έγραψε στον Βάσο για να του ζητήσει πιστοποιητικό εκδουλεύσεων για να πάρει σύνταξη αγωνιστή, προφανώς ήξερε μόνο τα βασικά.

Δεν είναι μόνο η ορθογραφία όμως, ο λόγος του γενικά είναι πολύ λογοτεχνικός
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14953
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Αρχείο Βάσου Μαυροβουνιώτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 03 Φεβ 2023, 12:00

πατησιωτης έγραψε:
03 Φεβ 2023, 11:32
Ο Κασομούλης γιατί ξέρει καλυτερη ορθογραφία από τους άλλους;
στο μεταξύ, ακόμα και σε επίσημα έγγραφα στο αρχείο, μπορείς να βρεις ορθογραφικά "λάθη", ακριβώς γιατί δεν υπήρχε στάνταρ ορθογραφία ακόμα

πχ, επίσημο έγγραφο με τα αποτελέσματα δημοτικών εκλογών
Ίσον απαράλακτον

Βασίλειον της Ελλάδος

Η Δημαρχιακή επιτροπή της Δήμου Δρυμίας

Προς τον κυρ. Ιωάννην εν ενεργεία μέλος του Δημοτικού συμβουλείου του Δήμου αυτού ειδοποιείσθε ότι απο περατοθείσης της εκλογής του Διμοτικού συμβουλίου του Δύμου Δρυμίας κατά το αριθ: 22 των περί Δύμου οδιγιών εξελέχθησαν τα εν ενεργεία μέλη του Διμοτικού συμβουλείου του Δύμου τούτου

Οι κύριοι

αθανάσιος οικονόμου Δια ψήφων 221

Ιωάννης παππά αθανασίου 215

εμανουήλ αθανασίου τζούτζου 202

Ιωάννης παπαλουκά 163

Γεόργιος προτ.... 155

Νικόλαος μύχου 142

τα δε συμπληροματικά μέλει οι κύριοι

Γεόργιος σκανταράς 129

πέτρος προτ.... 121

θεοφάνης λάζαρος 105

εν Δρυμία την 15 Ιουλίου 1836

Η Διμαρχιακή επιτροπή

ο πρόεδρος Νικόλαος Καλωγερόπουλος

αθανάσιος οικονόμου

ματθέος αθανασίου τζούτζου

Ο προτοκοληστής

Γεόργιος σίμου
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14953
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Αρχείο Βάσου Μαυροβουνιώτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 03 Φεβ 2023, 12:43

στο μεταξύ, προς το τέλος ο Βάσος σταμάτησε να γράφει απευθείας στη γυναίκα του και την ενημέρωσε για τα της διατροφής μέσω του κουμπάρου. Τη δε διατροφή και τα του διαζυγίου τα διευθέτησε με τους κουνιάδους του(Δημήτριος Ιωαννίτης είναι ο αδερφός της Ελέγκως) :-? Το διαζύγιο έχει και ορισμένες πολιτικές προεκτάσεις, απ'οτι αφήνει να εννοηθεί ο Βάσος :xena:
Σεβαστή μοι Κομπάρα

Το από τας 13 του ενεστώτος γράμμα σου προς εμέ το ανέγνωσα εις τον Βάσον, όστις με επιφόρτισε να σε ειπώ αυτολεξί. ότι ομίλησεν με τον Δημητρόν [Ιωαννίτην] όταν ήταν εδώ να μεταβής εις ένα νησί ή εις την τζιάν δια να αποφύγης του κόσμου της πρωτευούσης την καταισχύνην πρώτον και δεύτερον εκεί οπού ημπορούσες να ζήσης με 200 δραχμάς τον μήνα καλλήτερα παρά εις τας Αθήνας με 1500. επιή τόσην δύναμιν κατά το παρον εξόδων είχε να στέλνη εις τα παιδία του διότι δεν έχει παραπάνω. :8)

όσον δια τον Σκουρτανιώτην μ' είπεν να σε γράψω ότι ο Σκουρτανιώτης σύντροφος ων του Βάσου εις τας προσόδους καμμίαν φοράν κατά την συμφωνίαν των λογαριασμών δεν τον έδωσεν, παρά μόνος τους και τα είσπραξεν, και τα εξόδευσεν, κέρδος ή ζημία έκαμε κανένας δεν ηξεύρει, διότι ποτέ την συντροφίαν δεν ερώτησε τι να πωλίση και τι να αγοράση; Ο Βάσος νομίζων, ότι είχε κέρδος μεγάλον και όχι ζημίαν απαιττεί μάλιστα δια να λάβη, και έτζι είναι δίκαιον, αυτούς τους λόγους θα ειπείς του Σκουρτανιώτη δια ν' αποφύγης την πληρωμήν των όσων σε ζητή. Οι σύντροφοι συμπράττουν όταν συμφωνήσουν και κανένας δεν ενεργεί μόνος του. και να ζητή και από κανέναν δεν δύναται να ακολουθή μόνος του εκείνην την δουλειάν βάνει επίτροπόν του. Ο Σκουρτανιώτης επειδή δεν εφ....εν ταξιν εις την συντροφίαν αυτήν, ούτε εγώ γνωρίζω αυτόν σύντροφον. αυτοί οι λόγοι είναι αρκετοί να υπερασπισθής κατά του Σκουρτανιώτη εάν δε εισάξη εις δίκην.

περί της καταδρομής του την οποίαν τον ετοίμαζιν, και την αποποιήθης με είπεν να σε ειπώ. ότι ο Βάσος δεν εφοβήθη ποτέ από φρονήμους εχθρούς, όχι από ανοήτους. άνθρωποι οίτινες δεν ιξεύρουν να προφυλάξουν τον εαυτόν τους, πως έμελλον και ημπορούσαν να κατατρέξουν τον Βάσον; έμαθε μάλιστα ότι εσύ η ίδια τον εφοβέρησες με κάτι αλύσους τους οποίους έχεις, και τους οποίους τους επαρρησίασες εις τον Στρατηγόν [Χριστιανό] Σμαλτζ. με αυτά λέγει έπρεπε να πεθάνη ο Βάσος; με ψευτιαίς; με φλυαρίαις του ενός και του άλλου;

χωρίς να του γράψης λέγει τι διοργάνωνες δια την καταδρομήν του, και τι είπες, και γνωρίζει έως και την τρίχα, καθώς και ότι σε συμβουλεύουν οι φίλοι σου να κάμης, και μη στοχάζεσαι, λέγει, διότι ευρίσκεται εις τα μεθύσια και δεν ήξευρεν, τι γίνεται εις το σπίτι του, και το παραμικρόν το γνωρίζει. λέγει δε ότι εκείνοι οι φίλοι οπού σε συμβουλεύουν, εκείνοι σε έφαγαν και το κεφάλι.

με είπεν να σε ειπώ ακόμη ότι ο Μεγαλειότατος τον Βάσον εχθρόν δεν εδύνατο να τον κάμη, από ότι τον έκαμεν περισσότερον. και αυτόν και τους εκατόν σου, και την οικογένειάν σου λέγει ακόμη, δε, να ειπείτε εις τους εχθρούς του Βάσου χαράμι να τους γενή, ότι ημπορέσουν ας του κάμουν, διότι από τέτοιους κινιγήδες δεν φοβείται, επειδή εις σάποιο σανήδι δεν παττεί. δια τα παιδιά σου λέγει καθώς τα κατηύθηνες και τα έκαμες δεν έχει άλλο παρά εις τον θεόν να σε αφήση και έπρεπεν να τα λυπηθής πριν κάμεις το κίνημα τούτο και όχι τώρα αφ' ού τα εφόνευσες! αυτά με είπεν ο Βάσος όλα να σοι τα γράψω και είναι του αυτού λόγοι

εγώ θα σε προσθέσω, ότι η συμβουλή, την οποίαν σε έδωσεν να μεταβής εις ένα ήσυχον και ασφαλές μέρος, είναι η πλέον καλητέρα ιδέα. διότι εις τας Αθήνας καθώς βλέπω εις το γράμμα σου, όλοι σε έλαβον ως αντικείμενον, και δεν θα ησυχάσεις, όσον καλά πλέον κι αν φέρεσαι. τι να σε ειπώ Κουμπάρα μου! σε έγραψα και εις τον 1ον γράμμα, ότι ήμουν ο πρώτος υπερασπιστής σου, και έπειτα εβουβάθην! ο κόσμος δεν πα΄γει ζητώντας την αλήθειαν να εύρη, που θα εύρεις δέκα, είκοσι, τριάντα, σαράντα να τους πληροφορήσης και να τους πείσης να σε δικαιώσουν! γνωρίζεις πολλά καλά ότι το γυναικείον φύλλον υπόκειται περισσότερον εις τας κατακρίσεις! δια τούτο και τόσαις προλήψεις των δεινών με διαφόρους νόμους και ήθη το έδεσαν. όπως και αν συνέβησαν τα πράγματα, επαναλαμβάνω να σε ειπώ άλλο να μην φροντίσης, παρά με την διαγωγήν σου να πνίξης την κατάκρισιν των φίλων και εχθρών σου, και την διατήρησιν των τέκνων σου. άφησον δε εις τον καιρόν τα πάντα. όστις πολλάκις έκαμε θαύματα εις πολλά δεινά και μάλιστα τοιαύτης φύσεως περιστατικά, και ελπίζω εις τον θεόν ότι μετανοημένη δεν θέλεις ευρεθή.

εάν τα λοιπά νησιά δεν τα βλέπεις κατάλληλα, διότι είναι δύσκολον να ξεμάθης την πολιτικήν ζωήν, κι αν το στοχάζεσαι καλόν πέρνα με τα παιδιά σου εις Χαλκίδαν. εις την Χαλκίδαν ελπίζω να εύρης υπερασπιστάς των δικαίων σου, και φίλους περισσοτέρους να μη θέλουν το κακόν σου. και είσαι εις μίαν πόλιν οπωσούν, ήτις ησυχάζει την λύπην σου και να αποφύγης όσους σε δακτυλοδεικτούν, ή δια να δικαιώσουν τον Βάσον ή από φθόνον πλέον να κατατρέξουν την ευγενείαν σου.
εις την χαλκίδαν με το εδικόν σου εισόδημα εκ του κεφαλαίου σου, και με τας 200 δραχμάς απενάς καθώς αυτού, και λείπεις από τους τριβόλους της ραδιουργίας κατασού.

Αυτά γνωρίζω και σε λέγω εγώ, όστις εύχομαι να ιδώ εξομαλυσμένην την μεταξύ σας λογοτριβή, και πάλιν η ευγενεία σου στοχασμένη είσαι, και εάν το ευρίσκης αλλέως καλήτερα, εύχομαι τον ίδιον καλόν πέρας.

ο ειλικρινής σου κουμπάρος Νικόλαος Κασομούλης

τη 22 Σεπτεμβρίου 1839, Στυλίδα
Νικόλαος Κασομούλης

η σύζυγός μου και αυταδέλφη μου σε προσκυνούν.
ασπαζόμεθα δε τα τέκνα σας όλοι εκ ψυχής.
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14953
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Αρχείο Βάσου Μαυροβουνιώτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 03 Φεβ 2023, 13:14

τη 9 οκτωβρίου 1839 εις Ερμούπολιν

αδελφή Κυρία Ελέγκω!

Δεν σε απεκρίθην έως τώρα εις δύω σου γράμματα διότι ήμουν και είμαι μαζύ σου θυμωμένος κατά πολλά. γνωρίζεις πόσον σε αγαπώ και σε τιμώ και ημπορείς να συμπεράνης πόσον ελυπήθην δι' όσα συνέβησαν, ή τουλάχιστον λέγει ο κόσμμος ότι έγιναν μεταξύ ανδρός και γυναικός. Ελέγκω πίστευσε ότι από τόσους φίλους να σε τιμήσουν σου είμαι ειλικρινέστατος φίλος, και σε βεβαιώ ότι το είχα καύχημα να σε έχω φίλην μου, και έβλεπα μ' ευχαρίστησιν μου εσωτερικήν την αρμονίαν οπού εβασίλευε μεταξύ σου και του συζύγου σου. ελέγκω μου ο κόσμος είναι κακός και η υπόληψις της γυναικός είναι δελικάτη ως το γυαλί. ο Βάσος σε αγαπούσε και είμαι βέβαιος ότι σ' αγαπά και σε πονεί. έχετε παιδιά μαζύ καμωμένα αρκετά, κι αυτά είναι ο μέγας δεσμός ενός ανδρογύνου. αν θέλήσης να λυπήσης τον ανδρα σου και να δυστιχίσης τα παιδιά σου, και δίκαια αν έχης θυσίασέ τα κι ακολούθησε την γνώμην του ανδρός σου. άφες τα αθήνας δια μερικόν καιρόν και έλα να καθίσης εις σύραν κι εγώ αναλαμβάνω πάνω μου δια να συμβιβάσω όλα και να κάμω να σκάσουν οι εχθροί σου σας οπού σας φθονούν και τους δύω.

Ελέγκω, ακόυσε με, άκουσε ένα ειλικρινή φίλον σου. μην αφήσης να κυριευθής από την ορμήν του θυμού, άνθρωπος είσαι και η ευγενεία σου, άνθρωπος είναι και ο Βάσος αν θέλετε να πταή ο ένας και ο άλλος. εγώ δεν ζητώ να ρίψω το άδικον είτε εις τον ένα είτε εις τον άλλον, αλλ' επιθυμώ και θέλω πασχίσει να συμβιβάσω το πράγμα διά πάντα. εάν με γνωρίζης φίλον σου, κι έχεις εμπιστοσύνην και εις τα μέσα μου και εις το μυαλόν μου, αποφάσισε ν' αδησης τας αθήνας και να σταθής κάμποσον καιρόν εδώ και όλα θέλουν διορθωθή ελπίζω.

δια την υπόθεσίν σου ωμίλησα με τον δικηγόρον Πάλμα, ο οποίος με είπεν ότι δεν χρειάζονται χρήματα κατά το παρόν και περιμένει τον Πλατύν δια να συζητηθή εις το δικαστήριον και μένε ήσυχη. Τον προς τον Κάμελον γράμμα σου το κρατώ διότι σκοπεύω εις ολίγας ημέρας να απεράσω εις Κέαν κι εκεί την διορθώνω καθώς πρέπει. παρα να μην του στείλης αν εγώ δεν σε γράψω. πρόσεξε όμως ούτε να του γράψης τίποτες ούτε να ανταμωθής μ' αυτόν και να σε γράψω. Περιμένω απόκρισιν εις το παρόν μου.

ο αδελφός σου

Δα..........
:a040::a040::a040:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14953
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Αρχείο Βάσου Μαυροβουνιώτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 03 Φεβ 2023, 21:36

Ο αρχηγός είχε κτηματικές διαφορές με την οικογένεια των Τζακαλαίων απο το Συκάμινο, κίνησε λοιπόν όλες του τις άκρες στην κυβέρνηση και την αυλή και τους διέλυσε, με αποτέλεσμα να κατασχεθεί η περιουσία τους. Εδώ ένας απο τους πελάτες του Βάσου που κίνησε τη διαδικασία περιγράφει πως τριγυρίζουν στην Αθήνα απένταροι και καταριούνται τον Νικολαϊδη και τον Βάσο αλλά "στον πούτσον μου" :lol: Ως αντάλλαγμα ο Νικολαϊδης ζητάει συστατικό έγγραφο απο τον συνταγματάρχη για να πάρει προαγωγή απο υπολοχαγός σε λοχαγό. Μίλησε πρώτα στον Κασομούλη αλλά αυτός τον παρέπεμψε στον Βάσο, υψηλότερα στην πελατειακή αλυσίδα :8)
Αθίναι την 20 Μαΐου 1842

Γενεότατε Αδελφέ χαίρε

Ένεκα Νέων διστιχιμάτων τα οποία απροσδοκήτος μοι συνέβησαν δεν σας συχνοέγραφον και είναι ούτος.

Προ 5 ήδι μινών υπάνδρευσα την εξαδελφιν μου Μαριγό και προ δίω μινών Ασθενήσας ο σύζυγο στις και ύστερον εκ τοσούτον οικιακών ανησιχιών ύστερον εκ τοσούτον εξόδων εις επισκέψεις ιατρών και δαπάνας εις τα ιατρικά προ 5 ημερών Απεβίωσεν, και έμινε η διστιχίς σύζιγόσ του χειροβάμενη και πάλιν φορτίον εις τον σβέρκον μου αλλά τι να γείνει υπομονήν. ώσον δε δια τα τζακάλια σας λέγω ότι τα κατάσχεσα τα βόδια και γαδάρους και γίδια τον και την ερχομένην κυριακήν ήνε η ημέρα του πληστιριασμού . Εκτός δε τούτο τους σίναξα και πάλιν δια τα εσοδίματα των 1837 - 1838 ενώ ήνε ήδι καταδικασμένοι δια το 1838 1839 , τα τζακάληα τώρα διατρίβουν εντός της πόλεος των αθινών καταρόμενοι τον χρηστάκιν [Νικολαΐδην ] και βάσιον ξεσκούφοτοι (στον πούτζον μου ) τούτο ήθελον κάμει αρχήτερα , αλά ένεκα της διστιχίας δεν είχαν ούτε παρά να πληρώσω δια να τους προσκαλέσω , εις μάτην επαρακάλεσα τον Κον [Νικόλαον] Φώτηον δια να πληρώση τον κλιτήρα τα έξοδα της μεταβάσεις και κλίσεων, όστις εκ των υστερημάτων μου τα οικονόμισα εξιδίον μου. και εις το εξίς θέλω τους εκδικιθώ πρώτα ο Θεός και το δίκεον τώρα θα καβαλήσω και τον λογιότατον καπετάν ληομπούσιν , διότι αυτός ήνε το μεγαλύτερον σκατόφκιαρον οπού ραδιουργεί εις όλους και ελπίζο να δώσο και εις αυτόν νιζάμιν ησαλάν.

Από το εσόκλειστον θέλει πλιροφοριθείτε τα όσα δυνά και καταδιώξεις υποφέρω δια τις Μαγγούφικες Γελάδες. λάβετε παρακαλώ την καλοσίνιν, ενεργίσιτε ώσον τάχος εις το να μοι στίλετε Αποδικτικόν ότι εχάθικαν ως ήνε το όντι δια ν ' απαλαχθώ από τον τούτον Διάβολον , και να μην υποχρεοθό να πλιρόσω αδίκος ενώ δεν τις είδαν ούτε τα μάτχια μου , ούτε οφελίθιν εξαυτών ως δεν σας λανθάνη. το αποδικτικόν λοιπόν το περιμένω ανυπομόνος όσον τάχος

ο κύριος Νικόλαος Κασομούλις προλαβόν ήλθεν αυτού ήθελον σας ενθημίσω δια να τον ομιλήσης περί του βαθμού μου και δεν σας έγραψα. Επήγα όμος και ήδον το Μιτρόον ιδίης όμασι. και δεν είμε λοχαγός ος μοι έλεγες αλά υπολοχαγός το με οδίγισεν ο Κασομούλης και έδοσα αναφοράν ζητών τον ανάλογον κατά των εκδουλεύσεών μου Βαθμόν. αυτός έδιξε κάποιαν σιμπάθιαν ης εμέ και προς τούτο αλά δε αρκή απετήτε προσέτη να τον γράψις και τον λόγον σου περί τούτο εις το να με συνδράμει όσον δυνηθεί δια να κατορθόσο τούτο. Σε παρακαλό θερμός τούτονα το κάμις όσον τάχος και γράψε τον με τον τρόπον καθόν γνωρίζει ο ίδιος και γω περιμένω ανυπομόνος όσον τάχος.

εις κάποιον Γεώργιον γλαβάν Ανγγέλην πιμήν Επόλησε η παστρικονικοκιρά τα πρόβατα εξαυτόν τον προβάτον υπάρχουν εις χείρας του αγοραστού δρχ: 775 και η προθεσμία λείγει εις τας 2 ιουλλίου όπου θα τα δώσει ο πιμήν εις την πωλήτρια τον προβάτον αν νομίζις λοιπόν ότι έχης τινά απέτησιν επί των προβάτον στίλε με όσον τάχυστα πληρεξούσιον δια να κατασχεθούν εις χείρας του ριθέντος αγοραστού τον προβάτον , και να κυνήσο ην αγογίν κατά τον Νόμον. τώσον περί τούτο προς οδιγίαν σας . Σας παρακαλώ να μην με γράψεις χιώτην ακόμη 15 ημέρας, και αν δεν εκδικιθώ τους ντουσμάνηδες τότε πλέον γράψε με μακάρι και Σουλιότιν. ουτε περι του ζευγοστασίου και Μίλου απάντησιν ακόμι καμία δεν ελάβαμεν

Χρ[ήστος ] Νικολαΐδης Αδελφόσου
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14953
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Αρχείο Βάσου Μαυροβουνιώτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 03 Φεβ 2023, 22:30

Απο 11 χρονών ήδη προετοίμαζαν τον πρωτότοκο, Αλέξανδρο Βάσσο για εισαγωγή στην Ευελπίδων :o με προσωπικές οδηγίες απο το Σπυριομήλιο, τον διευθυντή, για να τους εξηγήσει τι χρειάζεται να κάνει προκειμένου να μπει. Παραδόξως νομίζω ότι αυτός που έφτασε στον υψηλότερο βαθμό ήταν το στερνοπούλι, ο γνωστός Τιμολέων Βάσσος. Ο Αλέξανδρος νομίζω ήταν απλός υποστράτηγος

Εικόνα
είδομεν τα όσα έγραψες τόσον εις τον [Δούκα, Κωνσταντίνου] Δούκαν και Κύριον δρόσον [Μανσόλαν ], αφού πολλάκις συνδιαλέχθημεν περί της αποκαταστάσεως των τέκνων σου, και βλέποντες τας ενυπάρχουσας δυσκολίας, εκρίναμεν εύλογον και κατάλληλον, να σας κάμωμεν τας ακολούθους δύω προτάσεις. επειδή προ πάντων ο Αλέξανδρος είναι ανάγκη να προετοιμασθή για το στρατιωτικόν σχολείου και χρήζει να τελειοποιηθή εις τα
αναγκαία προκαταρκτικά μαθήματα , ώστε να φανή ικανός εις τας εξετάσεις , είναι ανάγκη να έχη έναν ιδιαίτερον διδάσκαλον να τον προπαίδευση και τον ετοιμάση εις αυτά τα μαθήματα, και τοιούτον πύραμεν έναν νέον τον οποίον ο συνταγματάρχης Κ.[ύριος ] Χ[ριστόδουλος ] Χ[ ατζη]πέτρος σκοπεύη να πάρη δια τα δύο παιδιά του, με μίαν δυσκολίαν ότι ο Γεώργιος κατ' ουδένα τρόπον δεν ενδίδει να αφήση την μητέρα του [Ελέγκω Ιωαννίτη ] αφού ενθυμείται το ζεμάτισμα, και υποθέτει ότι αν ευγαίνει πάλιν εις σχολείου θα ζεματίζεται πάντοτε.

β' επειδή τα τέκνα σου ως τρυφεράς ηλικίας, έχουν και την ανάγκην μίας παιδαγωγικής προτείνομεν να ήθελες αποφασίσει να πηγαίνουν εις την μητέρα των, όταν αυτή ήθελε αποφασίσει να έχης εντός της οικίας της ένα παιδαγωγόν, όστις εκτός των μαθημάτων που θα ακολουθεί ο Αλέξανδρος εις γυμνάσιον, να τον δίδει μαθήματα εξ εκείνων τα οποία ο κύριος σπύρος μήλιος ήθελεν μου ειπή ότι τον αναγκαιούν δια τας μελλούσας εξετάσεις

σας κάμνομεν δε την παρατήρησιν , ότι ο νέος του Κ.[υρίου] Χ[ατζη]πέτρου θέλει πάρει και μίαν υπηρέτριαν δια να φροντίζη την καθαριότητα των τέκνων σου κ.τ.λ. και θέλετε πληρώσει μόνον εκατόν είκοσι δραχμάς δι' όλα τα έξοδα κατά μήνα [... ] μένει τώρα εις υμάς κύριε Συνταγματάρχα να αποφασίσετε εκείνο το οποίον εγκρίνετε, και ταυτοχρόνως να γράψετε εις τον κύριον Νικολάκην [Λήμνιο] να κάμνη φορέματα διότι άλλως είναι αδύνατον να φαίνονται ότι είναι [...] σας προσθέττομε δε ότι αν τον εγκαταλείψετε εις τον ίδιον σχολείου μην ελπίζετε ότι ο αλέξανδρος θέλει έχει καθαριότητα μήτε δύναται αυτού να μορφωθή. περιμένομεν λοιπόν την οριστικήν απάντησίν σας δια να ενεργήσωμεν τα περαιτέρω και μένομεν

αθήναι

τη 12 Μαρτίου 1842 οι αδελφοί σας
Δρόσος Μανσόλας
Δ.[ούκας] Κ.[ωνσταντινου ]Δουκας
N[ικόλαος ] Κασομούλης

ο κύριος δικηγόρος μας είπε ότι είναι περιττόν να σας δοθή η απόφασις τώρα
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών