Αρχείο Βάσου Μαυροβουνιώτη

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15048
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Αρχείο Βάσου Μαυροβουνιώτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 01 Φεβ 2023, 22:30

random επιστολές απο το πλούσιο προσωπικό αρχείο του αγωνιστή Βάσου Μαυροβουνιώτη, αποδελτιωμένο και δημοσιοευμένο απο τον Στέφανο Παπαγεωργίου, 'cause why not? :102:
κοκονα ελενκο προς σχινό

θηβες: 29 τη: 1: Ιουλ: 1836

ο κουμπαρο σου κε φήλος μου κηρηος δουκας με γραφη κατα την μπαραγγελιαν σας δηα να σας εμβασο χριματα να πλιροσετε τα οσα αφτου χρεοστο δηοτη η χροστε μου σας φορτονοντε καθεμερινος. εχετε δικεον με σηνχοριτε παρακαλο δηοτη δεν εβρισκα ανθροπον να σας εμβασο τας Δραχμας εντοσουτο λαβε με τον μπαροντα Δραχμες πενηντα Αρ: 50: κε δοσε τες.

: 20 Δρχ: του νικολα νερουτζοπουλου καζάζη
: 20: του τασιουλα
: 10: της κοκονας ελενκως βασου
: 50 ολα Δρχ: πενηντα

εγο την ερχομενην δεφτερα ξεκινο Δια λαμια κε αμα φθασο εκι ημε βέβεος οτη ο βασος θα ελθη εις αθήνας.

Δρακος ελπιζο να ηλθε αφτου δεν ιξεβρο τη εκαμετε με αφτον πολακης εγραψα του κιριου [Δούκα, Κωνσταντίνου,] Δουκα δηα να μου γραψη περι αφτου αλα αφτος ηνε ολος διολου εις το παπλομα αλον ενα με γραφη δηα να τον καμο επιτροπον μου Δια να λάβη τας 500: Δραχμας. παλαμηδα του μιριζη. τον γνοριζο τη πιατο ηνε οταν λαβη χριματα εις το χερι θα της δοση ολες εις τες γιατζαδες κε εντοσουτο εγο ταφηνο τα πεδηα μου χορης καλαμποκη.
εντοσουτο εγο επροκρινα να στηλο το επιτροπικον της εβγενιας σας κε αφου λαβετε τες δραχμες καμε την διανομην η εβγενια σου εις τους τρεισμας, Διλαδι εις την εβγενιαν σου εις τον Δουκα κε εις εμε εγο μενο εφχαριστημενος κε ο κιριος Δουκας ελπιζο να καμη το ηδιον με το προσεχες ταχιδρομηον σας στελνο το επιτροπικον κε παρακαλο να δεχθητε αφτο το βαρος κε ο κιριος κουμπαρος σας δεν ελπίζο να δισαρεστηθη απο την δικεαν διανομην σας. σε παρακαλο να δηαταξης τον προκομενον αλην σας δηανα δοση εις τον επιφεροντα το παρον μου ενα γκεμι οστης ηχε το αλογον μου το οπιον ο αλης το εβγαλε από το αλογον κε το αφησε εις το αχουρι σας.

παρακαλο να με εχετε εις την εβνιαν σας κε ηποσημηουμε με σεβας

η πεθερά μου κε η χρισουλα σας ο Δουλο σας

προσχινούν ασπαζομε τους κιριους διμιτρο κε αναστασιον

Ιω:[άννης] Κλίμακας
λατρεύω να διαβάζω γράμματα λιγότερο εγγράμματων που έγραφαν σε απλή δημοτική. Μπορείς να διαβάσεις το αξαν τους μέσα στο κείμενο και να το κάνεις εικόνα :003:hellegennes
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15048
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Αρχείο Βάσου Μαυροβουνιώτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 01 Φεβ 2023, 22:55

Ελληνο-οθωμανική συνεργασία για καταδίωξη ληστών στην παραμεθόριο :D
γενενόταται κύριε αρχιγαί καπετάν βάσο αδελφικός σε ασπάζομαι και σε υδοπιό σίμερις τετράδη ήρθε κι εγό εδό εις κούλια161 μακριλίβαδο και επιθυμό την αντάμοσίν μας δια να γνοριστούμαι κε να ομιλίσομαι δια την υσιχίαν του τόπου κε από μέρος σας κε από μέρος μου κε παρακαλώ να λάβεται την τιμήν να κοπιάσεται εις μακριλίβαδο κε ευθής υδοπιήσετε μαι δια να έρθο κε εγό δια να ανταμόσουμαι κε προσμένο την απάντισήν σας θεούθεν υγιέναιται.

Ο φίλο σας
αρίφης φαρμάκης
[Τ.Σ.]
τη: 14: Ιουλίου: 1836: μακριλίβαδο
161
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15048
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Αρχείο Βάσου Μαυροβουνιώτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 01 Φεβ 2023, 23:10

Γενεώτατε αδελφέ

τη 16 Ιουλ”[ίου] 1836: Γαρδίκη

έχεις δίκεον Να με επειπλήξης δια το Γράμα διότι έγινεν δίω φορές το λάθος και καταντά ασηνχόρητον. Πλην φένετε ότι το Γράμα δεν ηθέλησεν μόνον του δια να έλθη και δια τούτο έγηνεν και τόσον λάθος, δεν είχες δίκεον όμως Να Με ονομάσις αγγουλοφκιάστην και έπειτα φρασοψεύστην και τρίτον εραστήν τον εδό αχελονοκορετζόν διότι με γνορίζης κάλιστα. τα λάθι κυρίος ακολουθούν πολάκις και οσάκις οι άνθρωπι τα Γνορίζουν μόν τους είναι Περιτόν Να τους τα ενθιμίζουν αλλά ας ειναι όμως Κτίπα κι εγώ δέχομε διότι προέρχοντε από έστειμα αγάπης. :o:smt005:

αργηγέ ο λόχος του [Δημητρίου] Κριεκούκη εισήχασε Κατά το παρόν, αλλά το Κακόν είναι οπού ο προκομένος σιτιστής ενέργησεν όσα έγηναν και αφού χρεωστή οιπέρ τα οκτακόσια γρόσια τουρκικά εις τους χορικούς χαμάκου, φτελιό και σούρπη και αφού είναι Πλερομένος έος τέλος Ιουλίου ήλθεν εις μούρη του αυτού και κάθετε και εδό το ικονομικόν του λόχου εβρίσκετε εις αθλήαν Κατάστασιν εδιέταξα τον λοχαγόν να μην εμπιστέβετε εις αυτόν και ούτος έστηλεν τον τρίζην και επερίλαβεν τους Μιστούς τον στρατιοτόν Προλαβόντως με γράφετε ότι ενέργησεν ο Κριεκούκης δια να ακολουθίσουν τα όσα ακολούθισαν πλην βεβεοθήτε ότι δεν έχει Καμίαν ίδισην αλλά έγηναν όλα από τον Κύριον σιτιστήν επειδή έχει ατομικόν Πάθος Με τον τρίζην ο Κριεκούκης τον επροσκάλεσεν να Παρισιαστή εις τον λόχον αλλαφτός ακόμη δεν εφάνη αναφέρθι εναντίον του και σας διεφθήνο την αναφοράν με άλλην εδική μου αυτός ο άνθρωπος είναι ανήκανος και με τα φερσίματά του και λάθι του έμηναν και δίω τρής στρατιότε απλήροτι εις ταύτην την μισθοδοσίαν τούτο σας λέγο ότι δεν είναι αυτός δια αφτήν την υπερεσίαν και θα βάνη τον διστυχή Κριεκούκην εις καμήα λάσπη λυπόν αν αγαπάς την υπόληψην αυτόν τον ανθρόπον και την ισιχίαν αυτού του λόχου Πιθαρχικός και ικονομικός να τον δόσομεν του διαβόλου ος καταχραστήν τον βασηλικόν χρημάτον και ος μη έχοντα πίστην, εις το εξής δια τηαύτα ικονομικήν ιπερεσίαν ήθελε βοιθίσομε Παραπολή τον λόχον βάζοντες έναν σιτιστήν Με ολίγας γνόσις Καθός και τον Κριεκούκην ήθελεν απαλάξομεν από καθημερινά λάθη.

εδιόρισα τον Κριεκούκην να φιλακίση δια τριάντα ημέρες τον στρατιότην όστις επλαστογράφησεν ψευδός τας υπογραφάς τον εν απουσία στρατιοτόν ό οποίος είναι αδελφός του λοχία δίμου εις την φηλακήν τον χοροφιλάκον κι έπειτα μετά την φυλακή Να τον αποβάλω προς Παράδειγμα και τον λιπόν ος ταραχοπιόν και πλαστογράφον το έγγλημα είναι βαρή εμείς διηκόμεν σαν καράβη χορής τιμόνη εις έληψην Κανονισμού Σας αναφέρο εις την αναφοράν μου και Περί κανονισμού, επειδή ο έκτακτος επιθεωρητής μεϊπεν Προχθές και ίτον γνόμης Να αναφερθής εις την Γραμματίαν επημόνος δια Να μας σταλή δια να ξέρομεν τη κάνομεν, με συνχορείς οπού σας βαρίνο αλλά εστάνομε την ανάγκην του κανονισμού και μένω με σέβας.

ο αδελφός σου τριαντάφυλλος Τζουράς

δια το Γράμα δεν σε γράφω φοβούμενος κι
αυτή τη φορά Μίπος και Κριφθή πάλιν και
τότε θα προσθέσης κι άλλα ονόματα εις τον
εαφτόν μου.
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15048
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Αρχείο Βάσου Μαυροβουνιώτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 02 Φεβ 2023, 21:38

προς τον γενεότατον Κ. βάσιον ευλαβός αςπάζομε με το χρηστός ανέστη

σε ηδοπηό και σου φανερόνο πρότα έρχομε να σε ακριβο προςκινήσο και δεύτερα να σου φανερόσο δηα της δούλεψες όπου εδουλέψαμε τόσ κερόν ης το γένος εγό ήθελα να έρθο μόνος μου δηα να σανταμόσο την εξοχότη σου αλά ήμουν κατάκοιτος κε δεν ημπορό όμος αυτού στέλνο με το γηόργη τον γαμπρό μου κε σε περηκαλό να μου βγάνης το αποδηχτηκό μου να το παρησηάσης όπου πρεπει να παρησηάζοντε όλα εγό σε περηκαλό εξοχότατε αρχηγέ να ροτάς καλά να μάθης την δυστηχήα μου εγό βρήςκομε σε μεγάλη δυστηχήα όμος σε περηκαλό να γήνεσε ήχος εδό φανερόνο πού και πού εκάμαμε τουφέκη αρχής ης τον έγριπο μετοδεύτερο ης την πέτραν της λεβαδήας έπητα επήγαμε ης το νηόκαστρο που χαλαστήκαμε εφήγαμε από το νηόκαστρο και πήγαμε ης το σάλωνο που χαλάσαμε τους τούρκους άλο τουφέκη ης τον κάρηστο που εβγάλαμε τον κολονέλο εφήγαμε από τον κάρηστο μας πήγες ης τη κάζα και κη επήγαμε ης το καπαντρίτι που μας ήρθε ο κούταγας απέκη μας πήγες ης την λεψίνα. από την λεψίνα επήγαμε ης το καματερό από το καματερό επήγαμε ης το χαηδάρη απέ κη επολεμήσαμε ης το καραησκάκη έπητα επήγαμε ης τον περέαν έπητα επήγαμε ης το
σέγγηο όπου χαλάσθη το αρχοντόπουλο απέ κη πήγαμε ης τα τρήκερα από κη ης την λεψίνα με τον ερχομόν του κυβερνήτη έχο περαση δεκανέας και πήγαμε ης το τολό από κη αφήγαμε και πολεμήσαμε ης το μαρτήνο απέ κη επολεμήσαμε ης το αγηάνη απέ το αγηάνη επήγαμε πήσο ης την λεψήνα. αυτούς τους πολέμους έχο κάμη κι όθεν ήτανε ανάνγη επήγα. μόνον παρακαλό εξοχότατε αρχηγέ να απολαύσο κε
γο της δούλεψές μου να μην τους χάσο. ηγηένετε

τη 18 απρηλήου 1835

σοτήρχος Κατζάρας

γένα του στάβρου
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Αρχείο Βάσου Μαυροβουνιώτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 02 Φεβ 2023, 21:51

Φίλε σενεκα τα απολαμβάνω τα ποστ σου να σε καλά φιλε
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15048
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Αρχείο Βάσου Μαυροβουνιώτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 02 Φεβ 2023, 22:03

hades έγραψε:
02 Φεβ 2023, 21:51
Φίλε σενεκα τα απολαμβάνω τα ποστ σου να σε καλά φιλε
αυτες οι επιστολές που του στέλνουν για να ζητήσουν πιστοποιητικό εκδουλεύσεων έχουν ενδιαφέρον. Για τους περισσότερους ήταν η μόνη ελπίδα τους να πάρουν σύνταξη αγωνιστή η παράσημο. Το γεγονός ότι βρέθηκαν στο αρχείο του συνταγματάρχη ανυπόγραφες απο τον ίδιο υποθέτω σημαίνει ότι δεν τις υπέγραψε ποτέ για κάποιο λόγο :102:
“ο συμηοφόρος δίμος πανούση εκ ναχαγέ θηβόν εκ χορίου Βαθή από το 1822 εκατατάχθη εις την υποδιγίαν μου εις το ελαυρόν στρατιοτικών σόμα μέχρι της διαλίσεος τον ελαυρόν στρατευματών επαρεβρέθη δε εις κατά τον εχθρόν Γενομένας μάχας εις την εκστρατίαν της έμβιας και καρίστου εις την εκστρατίαν του νεόκαστρου κατά του υμπραύμη εις την εκστρατίαν του σαλόνου κατά του κεχαΓιάμπεει και σούλτζα κόρτζα, εις την εκστρατίαν του Βερυχτού εις την εκστρατίαν των αθηνών κατά του κουταχή εις εκστρατίαν της ρούμελης με τον στρατάρχην εις μάχην του αΓίου Ιωάνου κατά την χάσαν.
εις όλον αυτό το διάστιμα της διατριβής του εις την υποδιγίαν μου συμηοφόρος έδιξεν Γενεότιτα ζήλον και πατριοτισμόν και υποταγήν εις τους ανοτέρους του.
εις ένδιξιν δε δίδεται σησταση ενδηκτική του διδετε το παρόν ενδικτικόν δια να του χρησιμεύσι όθεν ανήκει

την ... αυΓούστου 1836 εν λαμία

Ο Σηνταγματάρχης
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15048
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Αρχείο Βάσου Μαυροβουνιώτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 02 Φεβ 2023, 22:08

και βέβαια είναι αυτονόητο το ότι οι συντάξεις και οι αποζημιώσεις αγωνιστών γίνονταν κυρίως με βεβαιώσεις που υπογράφονταν προσωπικά απο σημαντικούς οπλαρχηγούς, άφηνε ορθάνοιχτη την πόρτα και εκατέρωθεν λαμογιές και αυθαιρεσίες :D
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15048
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Αρχείο Βάσου Μαυροβουνιώτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 02 Φεβ 2023, 22:26

(Θέση Χαρτοσήμου μίας δραχμής)

Πιστοποιούμεν οι υποφαινόμενοι ότι η Κα Ελένη Βάσσου Μαυροβουνιώτου εις τον πρώτον αυτής Γάμον μετά του Μακαρίτου Μιχαήλ Τζώρτζη Παγκάλου κατά την 9η Μαρτίου 1820 επροικίσθη από μεν τον μακαρίτην πατέρα της Γεώργιον Ιωαννίτην γρόσια πέντε χιλιάδας, δύο ντουζίνας χουλιάρια ασημένια, δύο χιλιάδες ζάρφια ασημένια έν πατέλον του γλυκού, εξ μασχάλια μαργαριτάρη, μία ροζέτα διαμαντένια και διάφορα άλλα φορέματα {...} της οικίας τα οποία φαίνονται καταγεγραμμένα εις το πρωτότυπον προικοσύμφωνον, το οποίον εδόθη εις τον ίδιον Μιχαήλ Τζιώρτζην Πάγκαλον. επρονοήθη ωσαύτως {...} πάππον της κύριον Άγγελον Χριστοδούλου Γρόσια χιλιάδες 3000 {...} πέντε φορεσιαίς ρούχα 4 τόπια {...} υποκάμησα, δύο πένζαις {...} ιγκλέζικον {...} αλλά μετά τον θάνατον της αδελφής του της Μαρίας 12:ντουζίνες ασιάτη ιγκλέζικες εν δακτυλίδι και τρία άλλα οικοκυριά, τα οποία γνωρίζομεν εν καθαρή συνειδησι ότι έλαβε προίκα η κυρία Ελένη νυν σύζυγος του Συνταγματάρχου Βάσσου Μαυροβουνιώτου από τον πατέρα της ποτέ Γεώργιον Ιωαννίτην και από τον πάππον της Άγγελον Χριστοδούλου όταν ήλθε εις πρώτον γάμον μετά του ρηθέντος Μιχαήλ Τζιώρτζη Παγκάλου, το οποίον προικοσύμφωνον ως είρηται είναι γεγραμμένον κατά την 9 Μαρτίου 1820, ηκούσμανε ότι ετυπώθη εις τον κώδικα του ενταύθα αγγλικού υποπροξενείου.

εις δε την περί τούτου ένδειξη δίδομεν την παρούσαν ημών μαρτυρίαν δια να χρησιμεύσει όπου ανήκει.

Εν Κέα την 3 Ιανουαρίου 1838

Τριαντάφυλλος Λ. Πατρίκιος
Διονύσιος Μελισσινός
Δημήτριος Κορομηλάς
τον καιρό που υπογράφηκε το πρώτο προικοσύμφωνο, η Ελένη πρέπει να ήταν 10-11 χρονών :o
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15048
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Αρχείο Βάσου Μαυροβουνιώτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 02 Φεβ 2023, 23:55

Ελλένκο μου!

είδα όσα με γράφεις με το από τας 15 του ενεστώτος γράμμα σου, εγώ δεν ανέφερα άτομον εις το γράμμα να υποθέτης ότι ύβρησα φίλον μας, αλλά απλώς ύβρησα όποιον σε έβαλλεν εις εκείνας τας ιδέας, όπού με προέγραφες. και πάλιν σε γράφω να τον χέσω και να τον γαμήσω το κέρατον, εάν έχη. με γράφεις ότι αδιαφόρηνες. τούτο το γνώρησα προκαιρού οπού δεν σε μέλλει. να με κατηγορήση κανένας δεν δύναται, ή να με βλάψη και όσον έχω το μυαλόν μου, καθώς το έχω τώρα και εάν δεν τον αλλάξω καλόν κατευώδιον, και ο κατηγορούμενος τότες, ας με κλάση τον πούτζον.

είδα ότι ο παππούς πεθαίνει. η συμβουλή μου το γνωρίζεις ότι ήτον τοιαύτη να πηγαίνατε προ τρεις χρόνους χρεωστικώς, ως εις πατέραν και όχι να αρπάξητε την στιγμήν οπού πεθαίνει. αλλά προσφέρετε το σέβας εις αυτόν ως το καθήκον απαιτεί. μα τι να σας κάμω, εγώ πταίστης δεν είμαι, αλλά ούτε προφήτης, αν λοιπόν πεθαίνουν, και ό ένας και ο άλλος καλόν κατευώδιον, και ας είναι καλά εκείνοι οπού θα μείνουν.

θα μάθω ελλένκο μου όταν με ζητείς κελήμη από τούτα τα μέρη. σε είπα εκατόν χιλιάδες φοραίς ότι εδόθεν τέτοια είδη δεν ευρίσκονται και προμηθεύονται δια της Σύρας, Σμύρνης και Κωνσταντινουπόλεως. τι παραπονείσαι λοιπόν και εις αυτό;

τούτο μόνον θα σε παρακαλέσω. επειδή εδώ γυναίκαι να ράπτουν καλά δεν ευρίσκονται να με κόψης τρία υποκάμησα, από χονδρόν πανί να τα ράψητε αυτού εάν αγαπάς και να με τα στείλλης ογλήγορα διότι δεν έχω καθόλου.

τα παιδιά μας ασπάζομαι εκ ψυχής και μένω

την 21 Δεκεμβρίου 1838

Στυλίδα Σύζυγός σου Βάσος Μαυροβουνιότις

να με γράψης εάν έφθασε το
κοπέλι οπού έστειλα εις το
Συκάμηνον, και εάν εδωσες
θροφήν εις τον Μπαρμπαγιάννην.
:smt005::smt005::smt005:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15048
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Αρχείο Βάσου Μαυροβουνιώτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 03 Φεβ 2023, 00:12

τα άτομα στα οποία ρίχνει καντήλια στο παραπάνω γράμμα, είναι ορισμένοι που διέδωσαν φήμες στην Ελένη ότι ο οπλαρχηγός σκόπευε να τη σκοτώσει, γιατί έμαθε ότι έχει γκόμενο. Αυτή τους πίστεψε και έγραψε στον Βάσο αποκαλώντας τον δολοφόνο και ο Βάσος τα πήρε στο κρανίο.

Ο Βάσος δεν τη σκότωσε ποτέ, αλλά είναι αποδεδειγμένο ότι είχε όντως γκόμενο, όπως επιβεβαιώνει και ο Κασομούλης(ο κουμπάρος τους) :-?
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15048
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Αρχείο Βάσου Μαυροβουνιώτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 03 Φεβ 2023, 00:21

Ο Κουμπάρος Κασομούλης γράφει στην Ελένη για να της πει πόσο δύσκολο του ήταν να πιστέψει τις φήμες ότι κεράτωνε τον άντρα της και πόσο πολύ τη σέβεται και την αγαπά και λυπάται για την κατάσταση στην οποία έφτασαν. Κύριος, διπλωματικός και εξαιρετικά εύγλωττος :)

την 11 αυγούστου 1839 νεραΐδα

Κυρία Ελλένκο!

Αδιάφορος όλως διόλου δια τα οικιακά συμβάντα μεταξύ σου, και του ανδρός σου σεβόμενος το ιερόν τούτο ανδρόγυνον, το οποίο εθεώρουν ότι ο θεός έχει δώσει όλην την χάριν του επ' αυτώ, ήταν πεπρωμένον φαίνεται να υπερισχύσουν αι κακαί εισηγήσεις αναμεταξύ Σας, και να φέρετε την υπόθεσιν εις την κατάστασιν καθ' ην διατρέχετε σήμερον, να λυπήσθε εσείς οι δύο πρώτον, και να θέτεττε και τους σεβομένους υμάς εις την πλέον δεινήν θέσιν, να μην ηξεύρουν πως να φερθούν, και πού να κλίνουν.

Προκαιρού κουμπάρα μου ψιθυρισμοί κακοί, κι ενάντιοι της διαγωγής σου ηκούσθησαν, αλλά γνωρίζων την φρόνησίν σας, και δεν ήχετε καμμίαν αφορμήν να εκπέσητε εις τοιαύτα άτοπα, ούτε επίστευσα, ούτε ηθελησα να κεντήσω τοιαύτην χορδήν, της οποίας η παραμικρά αφορμή αν ήθελε δοθεί προέβλεπα να κακά αποτελέσματα. όταν όμως η υπόθεσις έλαβεν σοβαρώτερον χαρακτήρα, δηλαδή εδόθησαν αιτίαι από το οξύ και απερίσκεπτον φέρσιμόν Σας, να μην έχουν ομιλίαν εις όλα τα μέρη παρά την ιδικήν Σας, και όταν από την ανάγνωσιν του περί δολοφονίας γράμματός Σας προς τον Βάσον, εδόσατε αφορμήν, ηθέλησα να πλησιάσω με πολύ σέβας και συστολλήν να εξετάσω τι μεσολάβησεν τάχα δια να σε θέση εις τοιαύτην κατάστασιν, ώστε να εκτεθής τόσον εις ανυπάρκτους υποψίας; και να διαφημήσης τον Βάσον τόσον και τον εαυτόν σου; δηλαδή τον μεν Βάσον να κηρύξης ως δολοφόνον; και τον εαυτόν σου να θέσης εις τας εικασίας του κόσμου να υποθέττουν ότι κάποιαν αφορμήν έλαβεν ο Βάσος να σε το κάμη; ήμην εις απορίαν ας όψονται κουμπάρα μου οι ανόητοι (αν ήτον φίλου) οίτινες σ' εμβάσαν την ιδέαν αυτήν της δολοφονίας, και επί κεφαλής των ας πέση κεραυνός, διότι καθόσον τούτη όλη η σκηνή άρχισεν να μεγαλήνεται από ταύτην την περίστασιν, και να γίνεται σοβαροτέρα αναμεταξύ Σας.

έως αυτού προχωρήσας και μην έχων άλλην καμμίαν ιδέαν, περίμενα να ιδώ τι θελει εύγει από τούτο; ήλθεν ο αυτάδελφός σου Δημητρός [Ιωαννίτης] και συνήλθον οι αδελφοί Σας και ο Βάσος, τί ωμίλησαν τί είπον δεν ηξεύρω. είναι μάρτυρες όλοι ότι ούτε καν ηθέλησα να ερωτήσω τί έτρεξεν περί δολοφονίας, και έως πού φθάνει η υπόθεσις με την ελπίδα, ότι η συνέλευσις ταύτη έμελλεν να διασκεδάση όλα τα διατρέξαντα. ο Δημητρός όθεν ανεχώρησεν δια Αθήνας, κι εγώ ευρέθην απομακρυσμένις του Βάσου δεκαπέντε ημέρας δι' άλλην υπηρεσίαν.

μεταβάς είς Λαμίαν εις ταύτν την περίστασιν, και εις την περιοδείαν μου γύροθεν των χωρίων του όρους Οίτης πολλοί φίλοι Σας με ηρώτησαν ως πλησιέστερον να μάθουν τι τρέχει μεταξύ σού και του Βάσου, κι εγώ τους ηρνούμην τα πάντα υπερασπιζόμενος την τιμήν σου και την σύμπνοιαν κατηγορών τους ραδιούργους οίτινες κοινοποίησαν ταύτα.

επειδή μοι εδόθησαν τόσαι αφορμαί, όταν επέστρεψα ενταύθα ετόλμησα να ερωτήσω τον Βάσον δια να με κάμη κοινωνόν των περιστάσεών σας, ως και διακιολογίας του αντέτεινα, η ψυχή μου δεν το έλεγεν να σε κατακρίνουν, εφιλονίκησα δε ισχυρίσθην κράτιστα εις τας κακάς και πλαγίας εισηγήσεις των φίλων του Βάσου, κάθε ευσυνείδητος τούτο έπρεπε να κάμη, τέλος στεναχωρηθείς ο Βάσος με είπεν, "δια να εύγης από την απάτην κι εσύ ανέγνωσε το γράμμα της προς τον ερρωμένον."

το ανέγνωσα δύω τρεις φοραίς, το παρετήρησα μήπως ήτον πλαστόν, τι να σε ειπώ κουμπάρα μου επείσθην, και άρχισα να δακρύζω, εις την κατάστασιν όπου σε είδα εκτεθειμένην. σε παραδειγμάτησα εν συνειδήσει με την ποτέ γυναικάδελφή μου, ήτις αλησμονήσασα, τον ωραιότερον άνδρα της Ελλάδος, τον πλουσιώτερον και τον ευηποληπτότερον τότε σύζυγόν της, μετά δύω μήνας αφ' ού εθανατώθη και εσυζεύχθη άλλον, όλως διόλου ανάξιον του ονόματός της και της υπολήψεως. εσιώπησα εγώ ο πλέον θερμότερος υπερασπιστής των δικαίων σου, ενάντιος και πολέμιος των κατά σού ενεργειών των φίλων του Βάσου, κι έμεινα άφωνος.

εις τοιαύτην κατάστασιν ευρισκόμενος είδα χθες ότι με επιφόρτισες να σε γράψω. είδα και την τροπολόγησιν του περί ού ο λόγος γράμματός σου προς τον ερρωμένον πως έγινεν να βλαφθής παρ’ ενός υποκειμένου. το ευρίσκω πιθανόν αλλά παρατηρώ ότι όσον σημαίνει τούτο το έγγραφον κατά σού νομικώς δεν σημαίνει εις το πνεύμα του Βάσου. Ο Βάσος Κουμπάρος μου βασίζεται περισσότερον εις τας πληροφορίας των φίλων οίτινες αδίκως δικαίως μαρτυρούσι κατά σου παρά εις το έγγραφον εκείνο. πιστεύει κι αυτός, καθόσον εξηγήθημε να έγινεν ως γράφεις, μ' όλον οπού τούτο είναι δυσαπόδεικτον, και δύσκολον να σε αθωώση, αλλά τας κατά σού κατηγορίας των φίλων του, στηριζόμενος εις πράγματα τας φυλάττει εις τον κόλφον του αναποσπάστους. το δε υποκείμενον το οποίον έχεις αντικείμενον, ούτε καν το συλλογίζεται μ΄όλον οπού φρόντησεν να σε αποδείξη ένοχον, και επέτυχεςν αν έχη ως γράφεις.

τούτων ούτως όλων εχόντων τι να ειπώ άλλο κουμπάρα μου δεν ηξεύρω μόνον τούτο έχετε τέκνα και όπως δήποτε και αν ακολουθήσουν τα περιστατικά σας η εγκάρδιος σχέσις μεταξύ σας {...} από τα φίλτρα πάντοτε θα φυλάττεται. είμαι γνώμης λοιπόν να σταθής γενναία, να λυπηθής και η ευγενεία σου τα τέκνα σου, (καθώς βλέπω ότι τα λυπήται και ο Βάσος) και να φροντίσης να φέρης την πρώτην σου υπόληψιν εις τον τόπον με άλλους λόγους, ή από εχθρούς έπαθες ή από αννοήτους φίλους τούτο, να αγκαλισθής μίαν αυστηράν ηθικήν εις το στάδιον της ζωής σου, χωρίς να παρασυρθής από θυμούς, και από ανεκδικήσεις, και από κανέναν άνθρωπον, και με τον καιρόν και εις τους φίλους του Βάσου θέλεις αποδείξη ότι απατήθηκαν, και εις τον Βάσον ότι παρασυρθείς από κακάς εισηγήσεις, και δεν επίστευσε εσένα την οποίαν ελάτρευεν. χωρίς δε να σε ενοχλώ με περισσότερα εύχομαι από καρδίας την διάλυσιν όλων τούτων, δι’ ειρηνικής εξετάσεως με καλόν πέρας. η σύζυγός μου σας προσκυνεί και λυπείται ωσαύτως εγώ μενω εις τας προσταγάς σου ειλικρινής και πρόθυμος.

Ν.[ικόλαος] Κ. Κασομούλης.
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15048
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Αρχείο Βάσου Μαυροβουνιώτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 03 Φεβ 2023, 10:06

σημειωτέον ότι ο Βάσος ήταν γέννημα θρέμμα σλάβος. Δεν ήξερε βέβαια ούτε να διαβάζει ούτε να γράφει ελληνικά, και πιθανότατα μίλαγε σπαστά, όπως ο Χατζηχρήστος. "Θα μου κλάσουν τον μπούτσον" το υπαγόρευσε στον γραμματέα του, το Μελέτη Χατζημελέτη :003:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15048
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Αρχείο Βάσου Μαυροβουνιώτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 03 Φεβ 2023, 10:19

Η κύρια αιτία του διαζυγίου ήταν ότι επι 4 χρόνια ήταν σε σχέση εξ αποστάσεως, γιατί ο συνταγματάρχης ήταν τοποθετημένος στη Λαμία και η Ελέγκω ζούσε με την οικογένεια στην Αθήνα. Αρνούνταν πεισματικά να μετακομίσει στην επαρχία, παρά τα παρακάλια του Βάσου :cry
Τα χρήματά σου βέβαια δεν λέγω να τα εξωδεύσης, μάλιστα ούτε οβολόν να πειράξης από αυτά. και δεν λέγω ακόμη να τα δώσης εις ανθρώπους χωρίς οικοκυργιόν να σε τα φάγουν, αλλά να τα δώσης εις τιμίους οίτινες έχουν κτήματα να σε δώσουν υποθήκην να είσαι πάντοτε ασφαλισμένη και να λαμβάνης τον τόκον. μάληστα εις ετούτα τα μέρη ευρίσκονται με κτήματα σίγουρα να τα δώσης προς είκοσι τοις εκατόν, και να τα δεκαπλασιάσης, ενώ αυτού τέτοιο κέρδος δεν είναι. ο μισθός είναι πλουσιοπάροχος να εξοδεύσωμεν δια τα οικειακά μας και μας αρκούν, όχι όμως εις τας Αθήνας αλλά εδώ, δια τούτο και μόνον σε λέγω ότι άφευκτα εις ετούτα τα μέρη θα ευπορίσωμε, και θα αυξήσωμεν την κατάστασίν μας, ενώ εις τας αθήνας θα την ελαττώσωμεν, και ο θεός φυλάξη, να μην την χάσωμεν. τα παιδιά μας αυτού φθείρονται Ηθηκώς και ποτέ προκομένα δεν θα τα ιδούμεν και καθώς επιθυμούμεν, ενώ εδώ κακοήθεια εν υπάρχει και κακή συναναστροφή και ευρίσκονται και σχολεία καθ’ όλην την έκτασιν κατάλληλα να σπουδάσουν και τα γράμματα και την ηθικήν.

ο σπητότοπος ευθύς οπού ελευθερωθή από το σχέδιον, τόν θέλω τόπον να τον έχω δεν θέλω γρόσια, τόσον τον επάνω, καλώς και τον κάτο δεν τους πωλώ.

περί της ενεργείας και την {...} μου από αρχηγείον δεν είναι έργον σου να το κιττάζεη, δια τούτο ούτε εις τον Βασιλέα πρέπει να το ειπής ούτε να το λέγης εδώ και εκεί να γελούν.

τα τέκνα μας ασπάζομαι εκ ψυχής καθώς και την Ευγενείαν σου και μένω

την 20 μαρτίου 1839 λαμία

ειλικρινής Σύζυγός σου Βάσος Μαυροβουνιότις
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15048
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Αρχείο Βάσου Μαυροβουνιώτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 03 Φεβ 2023, 10:50

εδώ άλλος κουμπάρος καταθέτει ότι τα περι κερατώματος είναι συκοφαντίες που άνθρωπο που της την έπεσε και έφαγε πόρτα :p2:

Και Μετά τους προσκυνισμούς σας φανερόνω ότι δεν λοίπο από το να εροτό Καθιμερινός δια το έσιον τις περιποθητί σας υϊγιας σας Κε επομένως με το παρόν μου να σας φανερόσο ότι κε ερώ έως όρας χάριτη θύα καλώς υϊγιενομεν. Με απορίαν ήδαμεν το να σας καταπήση ο φίλοσας και να ενοχλίσε με την Κυρίαν Κουμπάρα μου με όλον τούτον ήχε δίκαιον εκείνο το οποίον έκαμε έπρεπε να του το κάμη αρχίτερις κι αυτός επρόλαβε κε ήρθε αυτού κε σας ήπε όσα ενάντια ημπόρεσε αυτός ο άνθροπως εστάθη πάντοτε με κακούς σκοπούς εις την ιδίαν όχι μόνιν εδό αλά και εις το Μενίδη εμάχονταν την ηκογένιάν σας κε προσπαθούσε πάντοτε Δια να την ενοχή.

το έτιον ήτον οπού τον επαρακίνησε δια να έρθη να σας ιπή όσον ηδίνονταν ήταν ετία οπού άπλοσε απάνοτις κε της έπιασε το χέρι κι αφού τον έσπροξε του ήπε να φήγη από το σπήτι μου κε άλιν μίαν φορά να μην ξαναπατίση την πόρταν της λοιπόν αυτός τις απεκρίθη και τις ήπε μην σε μέλη τίποτες κε εγώ να ιδής τη θε να σου κάμω. Πιγενάμενος, εγώ την άλιν ημέραν κε η θύα μου Πενιζέλαινα εις το αρχοντικόν σας μας ήπε όλιν την ηστορίαν ότι αυτό και αυτό μου έκαμεν ο Φίλος και τον έδιοξα. εγώ όμως τις ήπα, ότι κάμνης καλά να το Γράψης του αρχιγού κε αυτή μου είπε, ότι δεν είναι Κουμπάρε πρότιν φοράν οπού μου το έκαμεν, ήτον πολές φορές αλλά εγώ το απόφευγα τοιούτον πράγμα.

Δια τούτο σε ηδοποιώ προς τούτοις, ότι η Κυρία Κουμπάρα μου είναι Γυνέκα πεπεδευμένη με μέτρα καλά κε ηποθέρη σύμερον,
ότι έχει έναν Άνδραν, ος Σπανίος κε άλλες Γυνέκες τον έχουν εις την Ελλάδα, τόσον εις την υπόληψιν τόσον και εις την θεορίαν, η κοκόνα Γενεότατε είναι τόσον ακλόνιστη και απαρασάλευτη ο νους της καθός η Γενεότι την εξέβρει παρομίος κε εγώ οπού την εξέβρω τόσους χρόνους από το αμπελάκι και εις το μενίδη το όμοιον κι εδό εις τας αθήνας ήξευρε ότι συναναστροφαίς δεν έχει ούτε ημέραν ούτε νίχτα αλά καταγίνετε με τα πεδάκια της και εις την Δουλιά του οσπητίου τις εγώ όμος δεν λοίπο από του να πιγένω εις το Αρχοντικόν σας κε να μου παραπονίτε πάντοτε δια της ηποθέσεός τις. Κε δεν βλέπω να μπένη κανένας άλος άνθροπως παρά μόνον ο αδελφός τις, εγώ όχι μόνον αν έβλεπα το παραμικρόν αλά να άκουγα από κανέναν φίλον μου εις το Καφενίον οπού κάθομαι μέραν κε νύχτα έπρεπε να σας το Γράψω διότι εγώ γνωρίζετε οπού σέβομαι την Γενεότην σας πολύ περισσότερον παρά την Κουμπάραν μου.

εγώ γνωρίζις ότι σε έχω μεγάλιν υπόλιψιν ότι τότε οπού με εστεφάνοσες κε μου εβάυτισε και την ερασμίαν η Κουμπάρα μου αλά κε προτίτερις πριν σας κάμω Γονέους σας σέβομαν κε πάντοτε πονούσα το σπιτικό σας, τόρα ε σας ορκίζομε Γενεότατε, εν φόβου θεού και εις την ζωήν του πεδίου μου, ότι ήτον όλα του φίλου σας κακίαν και συκοφάντισιν δια να σας φέρει σε ενόχλισιν έπρεπε να μου Γράψετε να σας πλιροφορίσο περί τούτο κι εγώ ήθελα σας ηπό όλιν την αλίθιαν διατί σας θεωρώ ος Γονέους μου κε οχι ος ξένους κε λοιπούμε δε να ακούω το παρα μικρός εις το αρχοντικόν σας τάχατε δεν ήχατε κανέναν άλον φίλον να σε ηδοπιηση περί της ηκογενίας σας αλά εκείνος οπού ήλθε δίο μίνες κε σας ανακάλιψε κε όχι ημείς οπού ήμαστε τόσους χρόνους οπού ήμαστε εις τας αθίνας κε αν δεν ήδομεν ημπορούσαμεν να ακούσαμεν κε αν ήθλε ηδουμεν τίποτες ή νακούσομεν έπρεπε να Σας Γράψωμεν την ηδίαν στιγμήν. Κι αν καλά όσι άκουσαν το κακορίζικόν του φέρσιμον εκείνον εκατηγόρισαν κε βλέπουν το ευγενικόν τις φέρσιμον καθώς φέρνετε εις τας αθίνας την σήμερον σας ορκίζομε Γενεότατε να βάνετε βάσιν εις εμένα και όχι εις τον εχθρόν σας και αν αγαπάτε να μου Γράψετε να έχω την απόκρισίν σας.

εν Αθήναις την 2 Ιουλίου 1839 Μένω με το προσήκον σέβας

ο Κουμπάρος Σας Γεώργιος Κάλκος

ο Αλέξανδρος, ο Γεωργάκης και ο Τιμολέων σας ασπάζονται την δεξιάν σας χείρα και είναι καλά.
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15048
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Αρχείο Βάσου Μαυροβουνιώτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 03 Φεβ 2023, 11:22

Κουμπάρα μου Ελλένκο!

Ανέγνωσα με συνείδησιν της ψυχής μου το από τας 28 του τρέχοντος σταλλέν μοι γράμμα σου και είδα τας εν αυτώ δικαιολογίας σου. χωρίς να επέμβω να εξετάσω πως θέλεις θεωρή τον Βάσον εις το εξής, σοι λέγω πάλι ότι η άμεσος σχέσις σας μετά του Βάσου θέλει είναι τα τέκνα σας. ο Βάσος έκλαυσεν δια τα περιστατικά όπου σε απήντησαν πλην ευρέθη και εις θέσιν δεινή και όλη η δουλειά είναι αίτιον να δυνηθή κανένας να εύρη την θεραπείαν.

ο Βάσος πριν λάβω το γράμμα σου, με είπεν ότι με τους αδελφούς σου ενταύθα ομιλήσαντες έμειναν σύμφωνοι, δια να παύσουν οι κατασού κρισολογίαι των τυχόντων να μεταβής εις τα νησιά με τα τέκνα σου να ησυχάσης, (δεν ηξεύρω αν είναι τούτο αλήθεια) ο Βάσος δεν ψεύδεται και πείθομαι. επί τη βάσει λέγει της συμφωνίας ταύτης και δια να ξεπληρώση τα χρέη του εις Αθήνας, αποφάσισεν να σείρη τον μισθόν του και να τον λαμβάνη εις λαμίαν, διά μέσου άλλου, και τούτο αφ' ού τον δυσκόλευεν τόσον καιρόν το έκαμε προχθές με τους άνωθεν λόγους.

ούτε δια τα όπλα, και δια τα ρούχα του, ούτε δια αυτά πρέπει να συλλογίζεται κανένας τόσον, όταν έφθασαν τα πράγματα ή δικαίως ή αδίκως εις ταύτην την καταστασιν μεταξύ σας εκείνο το οποίον φρονώ εγώ Κουμπάρα μου, και λέγω και εις δύω Σας είναι όπως και αν έγινεν, να διατηρήσητε την υγείαν των τέκνων Σας και εις αυτά να ευρίσκετε και οι δύω την παρηγορίαν Σας. σε βλέπω ασθενήν, αγανακτησμένην, ληποθυμησμένην! βέβαια μία ευαίσθητος καρδία δεν ήτον δυνατόν να αδιαφορίση τόσον ώστε να μην την μέλλη αλλά να ιδής τον Βάσον και να τον Λυπιθής! κουμπάρα μου.

τόπος δεν τον χωρεί, αι νύκταις του φαίνονται απέραντες αι ημέραις σκοτεινές, και βλέπων τον εαυτόν του, πόσον έχασεν και χάνει εις τοιαύτην περίστασιν είναι απαρηγόρητος. τι χρειάζεται λοιπόν δια να διατηρηθή η μεταξύ σας αγάπη μ' όλας τας προσβολλάς τας οποίας έλαβεν η καρδία Σας. καθώς προείπα πρέπει να φυλάξητε τα τέκνα Σας, να κλείσετε πλέον τα αυτιά σας από τον έναν και τον άλλον, και επειδή ο Βάσος πονεί τα πεδία και εις την κατάστασιν οπού ήλθεν η υπόθεσις δεν ημπορεί να έλθη εις Αθήνας να τα ιδή. στείλλε τον Αλέξανδρον δια να τον έχη να τον πονή.

καθώς βλέπομεν, δια να ευρίσκουν και οι φίλοι Σας καιρόν να μεσολαβούν και να σβύσουν το πυρ το οποίον άναψε εις τας καρδίας Σας. και με τον καιρόν εάν δεν εξαφθήτε πάλιν από άλλα περιστατικά, να προχωρήσητε περισσότερον εις την συνεννόησίν Σας. Τι να σας είπω άλλο κουμπάρα μου δεν ηξεύρω. είσαι γνωστική και φρόντησε να σβύνης πλέον παρά να ανάπτης, και στάσου γενναία καθώς σε προγράφω.

ασπάζομαι τα τέκνα σου και μένω ο κουμπάρος σου Νικόλαος Κασομούλης

την 30 Αυγούστου 1839 Στυλίδα

η σύζυγός μου και η αυταδέλφη μου σας προσκυνούν. με λυπηρά αισθήματα δια τα συμβεβηκότα. και τόσον περισσότερον οπού δεν έλαβον την τύχην να σας γνωρίσουν και μεολλάβισαν τα δινά ταύτα.
Εικόνα

:blm:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών