chat gpt και ελληνική ιστορία

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15345
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: chat gpt και ελληνική ιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 14 Απρ 2023, 17:18

klg έγραψε:
14 Απρ 2023, 17:11
Σενέκας έγραψε:
12 Απρ 2023, 12:11
Εικόνα

Stalker, klg η πρώτη απάντηση ήταν γενικά σωστή αλλά όχι ολοκληρωμένη, του ζήτησα να φτιάξει καινούργια και έπλασε δικό του σενάριο βασισμένο σε πραγματικές πληροφορίες που έχει σκόρπιες στη βάση. Ποιο ακριβώς είναι το cut off όπου επιλέγει μεταξύ "δεν ξέρω τίποτα" ή επιλέγει να φτιάξει δικό του σενάριο βασισμένο στις λίγες πληροφορίες που έχει; Αφού το prompt δεν άλλαξε :xena:
Πήγα να πω και εγώ αυτό που έγραψε ο Stalker, στο API μπορείς να το παραμετροποιήσεις ως ένα βάθμο. Το hallucination πάει σύννεφο πάντως.
ναι, το παρατήρησα, ακόμα και αν του πιάσεις το χέρι και του δωσεις συγκεκριμένο prompt, έχει χούι να πλάθει σενάρια. Και καλά όταν παίζεις, αλλά υπάρχει κόσμος που έχει αρχίσει και το εμπιστεύεται για σοβαρά πράγματα και θα έχουμε ιστορίες, είναι θέμα χρόνου να πάθει κάποιος κάποιο ατύχημα ακολουθωντας οδηγίες :smt005:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14133
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: chat gpt και ελληνική ιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 14 Απρ 2023, 18:10

Εδώ μου έβγαλε εμένα ότι ο Αρης Βελουχιώτης γεννήθηκε το 1936 και διακρίθηκε στην λογοτεχνία. Υπάρχουν μεν μερικές φήμες ότι αυτοκτόνησε σε ηλικία 9 ετών, αλλά η αλήθεια είναι ότι παρήγαγε σοβαρό λογοτεχνικό έργο. Μου παρέθεσε και μερικά από τα έργα του.

Ο δε Νίκος Μπελογιάννξς ήταν εκσυγχρονιστής πρωθυπουργός από το 1993 μέχρι το 1996 οπότε και δολοφονήθηκε.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15345
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: chat gpt και ελληνική ιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 14 Απρ 2023, 18:26

Leporello έγραψε:
14 Απρ 2023, 18:10
Εδώ μου έβγαλε εμένα ότι ο Αρης Βελουχιώτης γεννήθηκε το 1936 και διακρίθηκε στην λογοτεχνία. Υπάρχουν μεν μερικές φήμες ότι αυτοκτόνησε σε ηλικία 9 ετών, αλλά η αλήθεια είναι ότι παρήγαγε σοβαρό λογοτεχνικό έργο. Μου παρέθεσε και μερικά από τα έργα του.

Ο δε Νίκος Μπελογιάννξς ήταν εκσυγχρονιστής πρωθυπουργός από το 1993 μέχρι το 1996 οπότε και δολοφονήθηκε.
τα ίδια. Και όπως είπα, το χειρότερο είναι ότι μπορεί να σου αντιγράψει το άρθρο του Μπελογάννη απο τη wiki, και να είναι ακριβές σε όλα, αλλά να αλλάξει την ημερομηνία γέννησης πχ, για κανένα λόγο
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5669
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: chat gpt και ελληνική ιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 14 Απρ 2023, 21:45

Χρήσιμο να θυμάστε ότι από τα 128 νέα σταρταπ τη μέρα που προσφέρουν κάποια λειτουργικότητα με την βοήθεια των υπηρεσιών του OpenΑΙ, από αυτόματη ανάγνωση και σύγκριση συγγραμμάτων μέχρι βοηθούς διαφορικού διάγνωσης για κβαντικούς νευροποδίατρους, κανένας δεν έχει λύσει το συγκεκριμένο πρόβλημα, αφού είναι δομικό θέμα των LLM.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3477
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: chat gpt και ελληνική ιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 15 Απρ 2023, 03:09

Mάγκες, δεν έχετε ιδέα τι κοτσάνες κατεβάζει σε θέματα ιστορίας.
Ούτε για γέλια.
Εμένα μου 'βγαλε οτι ο Πρίγκηπας Γεώργιος, Ύπατος Αρμοστης στην Κρήτη ήταν και Δουκας του Καιμπριτζ, και δεν ήταν γιος του Γεωργίου Α,́ γιατι αυτός είχε μόνο τρεις γιους. Ηταν γιος του Φρεδερίκου του Σλεσβιγκ-Χολσταϊν.

Πως κατεβάζετε τις εικόνες από τις συζητήσεις; Screenshots είναι; Πήγα να αποθηκεύσω μια σελίδα αλλά τζίφος. Οταν την ανακαλείς, φλασαρει για μισο " και μετά χάνεται. Έψαξα μέσα σε κάτι *. js και βρήκα τις απαντήσεις σε τχτ, αλλά οι ερωτήσεις μου ήταν κοδικοποιημένες με αριθμούς, και δεν κάθομαι να γράφω μετατροπές, πολύ πάει. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος;

ΥΓ. Μήπως αν την ανακαλέσω με κανα curl ή wget; Κσνα lynx; έχει δοκιμάσει κανείς;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Imperium την 15 Απρ 2023, 03:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3477
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: chat gpt και ελληνική ιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 15 Απρ 2023, 03:10

Μονο με τα κομπιούτερ τα πάει καλούτσικα.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40856
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: chat gpt και ελληνική ιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Απρ 2023, 03:32

Το πρόβλημα είναι εγγενές και εντοπίζεται στο ότι είναι φτιαγμένο για να δίνει σχετικές απαντήσεις με αυτό που ζητάς, όχι ακριβείς απαντήσεις. Οποιαδήποτε υπόθεση του δώσεις σαν prompt, θα την υιοθετήσει αβασάνιστα εκτός κι αν ανήκει στα προγραμματισμένα ταμπού που έχωσαν οι κατασκευαστές.

Ας πούμε, το ρώτησα:

DM: Why did Goethe say that "I can resist everything except temptation"?

Chatgtp: The quote "I can resist everything except temptation" is attributed to the German writer Johann Wolfgang von Goethe. It suggests that Goethe felt he had a strong willpower, but was susceptible to temptation.


Υπόψη ότι η ρήση δεν ανήκει στον Γκαίτε, αλλά αφού του το έχωσα ως δεδομένο στην ερώτηση το υιοθέτησε. Μάλιστα μου είπε και πότε το είπε ο Γκαίτε:
SpoilerShow
The quote comes from a letter that Goethe wrote in 1775 to his friend and fellow writer, Johann Heinrich Merck. In the letter, Goethe was reflecting on his own weaknesses and limitations

"I have come to the frightening conclusion that I am the decisive element. It is my personal approach that creates the climate. It is my daily mood that makes the weather. I possess tremendous power to make life miserable or joyous. I can be a tool of torture or an instrument of inspiration, I can humiliate or humor, hurt or heal. In all situations, it is my response that decides whether a crisis is escalated or de-escalated, and a person is humanized or de-humanized.

I can resist everything except temptation."

This quote has since become famous, and is often used to illustrate the idea that even the strongest-willed people have weaknesses and vulnerabilities. It suggests that, despite our best efforts, we are all susceptible to temptation and may struggle to resist certain impulses or desires.
Το ρώτησα μετά για επιβεβαίωση:

DM: To whom does the quote "I can resist everything except temptation" belong?

Chatgtp: The quote "I can resist everything except temptation" is attributed to the German writer Johann Wolfgang von Goethe. It comes from a letter that Goethe wrote in 1775 to his friend and fellow writer, Johann Heinrich Merck.


Έδεσε κόμπο την απάντησή του. Κατόπιν προσπάθησα να του πω ότι λέει βλακείες.

DM: Wasn't it Ursula Le Guin who said this?

Αλλά δεν μάσησε, συνέχισε στο ίδιο τροπάρι:

Chatgtp: No, the quote "I can resist anything except temptation" is often attributed to Johann Wolfgang von Goethe. It is possible that Ursula Le Guin used a variation of this quote in her writing or speeches, but the original quote is attributed to Goethe.

Οπότε αποφάσισα να αποκαλύψω την αληθινή πηγή της ρήσης:

DM: Are you sure it wasn't Oscar Wilde?

Και κάπου εδώ λύγισε.

Chatgtp: I apologize for the mistake in my previous response. The quote "I can resist everything except temptation" is actually attributed to the Irish writer Oscar Wilde, not Goethe.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3477
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: chat gpt και ελληνική ιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 15 Απρ 2023, 04:02

Αυτό που με την πρώτη διόρθωση δεν μασάει αλλά πάει να τα μπουρδουκλώσει, και λυγίζει μόνο με σοβαρή και επίμονη διόρθωση, το 'χω δει και εγώ.

Σχεδόν το λυπάσαι....
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών