Δικαιοσύνη για τον στρατηγό ντερτιλη

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές

Πρέπει να παρασημοφορηθει μετά θάνατο ο στρατηγός ντερτιλης;

Ναι
15
33%
Όχι
30
65%
Δεν ξέρω
1
2%
 
Σύνολο ψήφων: 46

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13456
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Δικαιοσύνη για τον στρατηγό ντερτιλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 01 Ιουν 2023, 11:29

George_V έγραψε:
01 Ιουν 2023, 11:25
Πτολεμαίος έγραψε:
01 Ιουν 2023, 11:14
George_V έγραψε:
01 Ιουν 2023, 10:47

Oκ ο Βελουχιωτης και ο Κουφοντινας φάγανε κόσμο και κοσμάκη.

Ο Μπελογιάννης ποιον έφαγε?
Οκ, ας τον βγάλουμε έξω από την συζήτηση καθώς έδινε τις εντολές.
Βέβαια τώρα εγειρεται άλλο θέμα. Με τον ίδιο φυσικά τρόπο και οι Χίτλερ/Στάλιν δεν ήταν δολοφονοι, σωστά;
Έδωσε εντολή δολοφονίας ο Μπελογιάννης?

Για κατασκοπία και παραβίαση του Γ Ψηφισματος δικαστικές όχι για φόνο η ηθική αυτουργια σε φόνο.
Για τους ασύρματους, που δεν λειτούργησαν ποτέ.
Να σημειωθεί ότι για πρώτη φορά παραβιάστηκε το έθιμο να μην γίνονται εκτελέσεις πριν την ανατολή του ηλίου. Ούτε οι ναζί δεν εκτελούσαν στις 4 τα χαράματα.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4520
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Δικαιοσύνη για τον στρατηγό ντερτιλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 01 Ιουν 2023, 11:41

Ναύτης έγραψε:
01 Ιουν 2023, 11:21
Πτολεμαίος έγραψε:
01 Ιουν 2023, 11:07
Ναύτης έγραψε:
01 Ιουν 2023, 10:49

Τι άρες μάρες κουκουνάρες είναι πάλι αυτές;
Τι σχέση μπορεί να έχει, ας πούμε, ο Μπελογιάννης με τον καραβανά που δολοφόνησε εν ψυχρώ έναν φοιτητή;
Βάζεις μέσα κι έναν Βελουχιώτη και ολίγη από "Λουκά" κι έτοιμη η χουντόσουπα.
Άσε τις υπεκφυγές.
Δολοφόνησαν ναι η όχι;
"Εν ψυχρώ έναν φοιτητή" δολοφόνησε και ο Κουφό (Λουκάς).
Επίσης και η Κλάρα έφαγε έναν 13χρονο.
Για τον μπελο το αφήνω ασχολίαστο.

Για ποιες άρες μάρες κουκουναρες μου λες (εκτός από τις δικές σου);
Το νήμα αφορά στον δολοφόνο Ντερτιλή. Οι συμψηφισμοί που επιχειρείς είναι εκ του πονηρού. Για να μην νομίζεις, όμως, ότι υπεκφεύγω, να σου πω.
Ο Μπελογιάννης δεν κολλάει πουθενά, δεν σκότωσε κανέναν, αντιθέτως τον εκτέλεσαν αδίκως (για να μην πετάξεις πάλι καμιά μάντολα, υπενθυμίζω ότι ο Γ. Παπαδόπουλος μειοψήφησε στην επιβολή της θανατικής ποινής).
Ο Βελουχιώτης έδρασε στο πλαίσιο του εμφυλίου πολέμου. Η δράση του κρίνεται και κατά τη γνώμη μου υπάρχουν πολλά επιλήψιμα στοιχεία.
Ο Κουφοντίνας ήταν πληρωμένο πιστόλι, κοινός δολοφόνος, και δικαίως εκτίει ισόβια κάθειρξη.
Τώρα που, ελπίζω, ξεκαθαρίσαμε τη σούπα, πες μου πώς κολλάνε τα παραπάνω με τον πανάθλιο καραβανά, Ντερτιλή, που δολοφόνησε αναίτια και στην ψύχρα έναν φοιτητή και μετά καμάρωνε για το πόσο καλό σημάδι ξέρει.
Δεν είναι απλά "συμψηφισμός".
Εχεις μια άποψη για κάποιον και λόγω ιδεολογίας σου απλά σε ρώτησα για "ιδεολογικους συγγενείς".
Για Κουφό με κάλυψες (αν και πουθενά δεν έχει παρουσιαστεί σαν πληρωμένο πιστόλι, ούτε από εχθρούς του, ούτε από συντρόφους του, ούτε στο βιβλίο του, πουθενά)..
Για Άρη όμως, τηννιδιαβυπερασπιστικη γραμμή μπορείς να χρησιμοποιήσεις και για Ντερτιλη (πολιτικοι/ιδεολογικοι καθώς και "εμφυλιακες" αναταραχές).
Δεν τον δικαιολογώ αν όντως έκανε αυτό το έγκλημα (διότι δεν είμαστε και απολύτως σίγουροι), κατανοώ όμως το γιατί το έκανε.
Διότι άτομα σαν τον Ντερτιλη (πχ Κονδύλης) είναι σκληροί στρατιωτικοί, μεγαλωμένοι σε άλλες εποχές, τόσο σκληροί που δεν τους θες ούτε για διοικητές της μονάδας που υπηρετείς κι ας είσαι "δικός τους" και ας είναι "δικοί σου".

Και ο Κονδύλης είχε τον Λαρισαίο να κόβει κεφάλια με το στομωμενο μαχαίρι καθώς και τον παπά με το τσεκούρι.

Όσο για τα γεγονότα του '64, έλα τώρα σε παρακαλώ.
Άστο καλύτερα.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17010
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Δικαιοσύνη για τον στρατηγό ντερτιλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 01 Ιουν 2023, 11:45

Ναύτης έγραψε:
01 Ιουν 2023, 08:22
Juno έγραψε:
31 Μάιος 2023, 14:24
Ναύτης έγραψε:
31 Μάιος 2023, 14:00

Δεν το ξέρω αυτό που λες, ξέρω ότι δολοφόνησε εν ψυχρώ τον Μυρογιάννη και μετά καμάρωνε για το πόσο καλό σημάδι ξέρει. Μιλάμε για κάθαρμα.
Εδώ ο Τσίπρας καμαρώνει για τη Συμφωνία των Πρεσπών που είναι δολοφονία 2.000 ετών Ιστορίας!
Δεν συμφωνούμε σε ό,τι αφορά την συμφωνία των Πρεσπών, αλλά σε κάθε περίπτωση νομίζω πρέπει να καταλαβαίνεις ότι υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα σε μια διμερή συνθήκη, που επικυρώνεται από το κοινοβούλιο, και στην απρόκλητη και ψυχρή δολοφονία ενός φοιτητή.
.... που από την κατάθεση του βασικού μάρτυρα δεν φαίνεται ποιος την διέπραξε.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1640
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: Δικαιοσύνη για τον στρατηγό ντερτιλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 01 Ιουν 2023, 12:23

Juno έγραψε:
31 Μάιος 2023, 17:14
Λέγοντας ψέματα και κάνοντας ακριβώς τα αντίθετα από αυτά που υποσχέθηκε για να τον εκλέξουν.
ναι μωρε "κοροιδεψε" τον κοσμο. Ας προσεχαν.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13456
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Δικαιοσύνη για τον στρατηγό ντερτιλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 01 Ιουν 2023, 12:25

Πτολεμαίος έγραψε:
01 Ιουν 2023, 11:41
Ναύτης έγραψε:
01 Ιουν 2023, 11:21
Πτολεμαίος έγραψε:
01 Ιουν 2023, 11:07


Άσε τις υπεκφυγές.
Δολοφόνησαν ναι η όχι;
"Εν ψυχρώ έναν φοιτητή" δολοφόνησε και ο Κουφό (Λουκάς).
Επίσης και η Κλάρα έφαγε έναν 13χρονο.
Για τον μπελο το αφήνω ασχολίαστο.

Για ποιες άρες μάρες κουκουναρες μου λες (εκτός από τις δικές σου);
Το νήμα αφορά στον δολοφόνο Ντερτιλή. Οι συμψηφισμοί που επιχειρείς είναι εκ του πονηρού. Για να μην νομίζεις, όμως, ότι υπεκφεύγω, να σου πω.
Ο Μπελογιάννης δεν κολλάει πουθενά, δεν σκότωσε κανέναν, αντιθέτως τον εκτέλεσαν αδίκως (για να μην πετάξεις πάλι καμιά μάντολα, υπενθυμίζω ότι ο Γ. Παπαδόπουλος μειοψήφησε στην επιβολή της θανατικής ποινής).
Ο Βελουχιώτης έδρασε στο πλαίσιο του εμφυλίου πολέμου. Η δράση του κρίνεται και κατά τη γνώμη μου υπάρχουν πολλά επιλήψιμα στοιχεία.
Ο Κουφοντίνας ήταν πληρωμένο πιστόλι, κοινός δολοφόνος, και δικαίως εκτίει ισόβια κάθειρξη.
Τώρα που, ελπίζω, ξεκαθαρίσαμε τη σούπα, πες μου πώς κολλάνε τα παραπάνω με τον πανάθλιο καραβανά, Ντερτιλή, που δολοφόνησε αναίτια και στην ψύχρα έναν φοιτητή και μετά καμάρωνε για το πόσο καλό σημάδι ξέρει.
Δεν είναι απλά "συμψηφισμός".
Εχεις μια άποψη για κάποιον και λόγω ιδεολογίας σου απλά σε ρώτησα για "ιδεολογικους συγγενείς".
Για Κουφό με κάλυψες (αν και πουθενά δεν έχει παρουσιαστεί σαν πληρωμένο πιστόλι, ούτε από εχθρούς του, ούτε από συντρόφους του, ούτε στο βιβλίο του, πουθενά)..
Για Άρη όμως, τηννιδιαβυπερασπιστικη γραμμή μπορείς να χρησιμοποιήσεις και για Ντερτιλη (πολιτικοι/ιδεολογικοι καθώς και "εμφυλιακες" αναταραχές).
Δεν τον δικαιολογώ αν όντως έκανε αυτό το έγκλημα (διότι δεν είμαστε και απολύτως σίγουροι), κατανοώ όμως το γιατί το έκανε.
Διότι άτομα σαν τον Ντερτιλη (πχ Κονδύλης) είναι σκληροί στρατιωτικοί, μεγαλωμένοι σε άλλες εποχές, τόσο σκληροί που δεν τους θες ούτε για διοικητές της μονάδας που υπηρετείς κι ας είσαι "δικός τους" και ας είναι "δικοί σου".

Και ο Κονδύλης είχε τον Λαρισαίο να κόβει κεφάλια με το στομωμενο μαχαίρι καθώς και τον παπά με το τσεκούρι.

Όσο για τα γεγονότα του '64, έλα τώρα σε παρακαλώ.
Άστο καλύτερα.
Δεν χρειάζεται σε κάθε θέμα να πέφτουμε σε συμψηφισμούς τύπου: "καλά, κι εσείς βασανίζετε τους μαύρους", ούτε έχει σχέση η ιδεολογικοπολιτική αναφορά του καθενός μας με κοινές δολοφονίες. Μια δολοφονία είναι δολοφονία, ανεξάρτητα αν ο δράστης είναι δεξιός ή αριστερός.
Δεν είναι "ιδεολογικοί συγγενείς μου" ούτε ο Μπελογιάννης, ούτε ο Βελουχιώτης. Εγώ είμαι σοσιαλδημοκράτης, όχι κομμουνιστής, άσχετα με το αν κάποια στιγμή οι επιλογές μου στενεύουν και η καλύτερη δυνατή επιλογή μου στην κάλπη είναι το ΚΚΕ.
Για τον Κουφοντίνα ούτε λόγος, ο τύπος είναι του κοινού ποινικού.
Αν πρόσεξες, εγώ δεν αναφέρθηκα καθόλου στη (κατάπτυστη) συμμετοχή του Ντερτιλή στη χούντα, ούτε στη δράση του στον εμφύλιο, ούτε στην (κατάπτυστη) δράση του στη Μακρόνησο, ούτε στη δράση του στην Κύπρο και στην...Κορέα.
Επικεντρώθηκα σ' ένα έγκλημα του κοινού ποινικού δικαίου, μια εν ψυχρώ δολοφονία, αναμφισβήτητο γεγονός, για την οποία δικάστηκε και καταδικάστηκε (και είναι για γέλια όσοι υποστηρίζουν ότι η Μεταπολίτευση "φοβόταν" τον Ντερτιλή και έστησε την καταδίκη του για την υπόθεση Μυρογιάννη).
Ο τύπος ήταν εγκληματίας, κοινός δολοφόνος, τελεία και παύλα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ναύτης την 01 Ιουν 2023, 12:28, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13456
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Δικαιοσύνη για τον στρατηγό ντερτιλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 01 Ιουν 2023, 12:27

Juno έγραψε:
01 Ιουν 2023, 11:45
Ναύτης έγραψε:
01 Ιουν 2023, 08:22
Juno έγραψε:
31 Μάιος 2023, 14:24


Εδώ ο Τσίπρας καμαρώνει για τη Συμφωνία των Πρεσπών που είναι δολοφονία 2.000 ετών Ιστορίας!
Δεν συμφωνούμε σε ό,τι αφορά την συμφωνία των Πρεσπών, αλλά σε κάθε περίπτωση νομίζω πρέπει να καταλαβαίνεις ότι υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα σε μια διμερή συνθήκη, που επικυρώνεται από το κοινοβούλιο, και στην απρόκλητη και ψυχρή δολοφονία ενός φοιτητή.
.... που από την κατάθεση του βασικού μάρτυρα δεν φαίνεται ποιος την διέπραξε.
Βασικός μάρτυρας κατηγορίας ήταν ο οδηγός του τζιπ, απ' το οποίο κατέβηκε ο Ντερτιλής και δολοφόνησε εν ψυχρώ τον Μυρογιάννη μπροστά στα μάτια του οδηγού του.
Τι εννοείς "δεν φαίνεται";

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29164
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Δικαιοσύνη για τον στρατηγό ντερτιλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 01 Ιουν 2023, 12:49

George_V έγραψε:
01 Ιουν 2023, 10:47


Ο Μπελογιάννης ποιον έφαγε?
Ο Μπελογιάννης είχε ευθύνη για τη σφαγή στον Μελιγαλά

https://www.bankingnews.gr/%CF%80%CE%BF ... fonos.html

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27177
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Δικαιοσύνη για τον στρατηγό ντερτιλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 01 Ιουν 2023, 12:58

Golden Age έγραψε:
01 Ιουν 2023, 12:49
George_V έγραψε:
01 Ιουν 2023, 10:47


Ο Μπελογιάννης ποιον έφαγε?
Ο Μπελογιάννης είχε ευθύνη για τη σφαγή στον Μελιγαλά

https://www.bankingnews.gr/%CF%80%CE%BF ... fonos.html
Και γιατί δεν δικαστηκε για αυτό? Για κατασκοπία και συμμετοχή στο παράνομο ΚΚΕ δικαστηκε.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34804
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Δικαιοσύνη για τον στρατηγό ντερτιλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 01 Ιουν 2023, 13:55

George_V έγραψε:
01 Ιουν 2023, 12:58
Golden Age έγραψε:
01 Ιουν 2023, 12:49
George_V έγραψε:
01 Ιουν 2023, 10:47


Ο Μπελογιάννης ποιον έφαγε?
Ο Μπελογιάννης είχε ευθύνη για τη σφαγή στον Μελιγαλά

https://www.bankingnews.gr/%CF%80%CE%BF ... fonos.html
Και γιατί δεν δικαστηκε για αυτό? Για κατασκοπία και συμμετοχή στο παράνομο ΚΚΕ δικαστηκε.
Επειδή όσα έκανε ο Μπελογιάννης και ο κάθε Μπελογιάννης στον Μελιγαλά και αλλού αμνηστεύθηκαν με τη συμφωνία της Βάρκιζας.Δικάσθηκε για κατασκοπεία υπέρ της ΕΣΣΔ κατά τη διάρκεια του πολέμου της Κορέας (εκεί που πολέμησε ο Ντερτιλής :D ).Ο ένας ήταν με τη δόξα του Κιμ και ο άλλος με το μονοπώλιο της Χιουντάι. :lol:

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4520
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Δικαιοσύνη για τον στρατηγό ντερτιλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 01 Ιουν 2023, 14:06

George_V έγραψε:
01 Ιουν 2023, 12:58
Golden Age έγραψε:
01 Ιουν 2023, 12:49
George_V έγραψε:
01 Ιουν 2023, 10:47


Ο Μπελογιάννης ποιον έφαγε?
Ο Μπελογιάννης είχε ευθύνη για τη σφαγή στον Μελιγαλά

https://www.bankingnews.gr/%CF%80%CE%BF ... fonos.html
Και γιατί δεν δικαστηκε για αυτό? Για κατασκοπία και συμμετοχή στο παράνομο ΚΚΕ δικαστηκε.
Ρε Τζώρτζ. Είσαι ιστοριολατρης ρε φίλε.
Πληζ, όχι κι εσύ.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Allah
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: 08 Ιαν 2023, 14:40
Phorum.gr user: Άγιος Παπάριος, Άγιος, Έσχατόγερος
Τοποθεσία: Mecca
Επικοινωνία:

Re: Δικαιοσύνη για τον στρατηγό ντερτιλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Allah » 01 Ιουν 2023, 14:13

Ναύτης έγραψε:
01 Ιουν 2023, 08:22
Juno έγραψε:
31 Μάιος 2023, 14:24
Ναύτης έγραψε:
31 Μάιος 2023, 14:00

Δεν το ξέρω αυτό που λες, ξέρω ότι δολοφόνησε εν ψυχρώ τον Μυρογιάννη και μετά καμάρωνε για το πόσο καλό σημάδι ξέρει. Μιλάμε για κάθαρμα.
Εδώ ο Τσίπρας καμαρώνει για τη Συμφωνία των Πρεσπών που είναι δολοφονία 2.000 ετών Ιστορίας!
Δεν συμφωνούμε σε ό,τι αφορά την συμφωνία των Πρεσπών, αλλά σε κάθε περίπτωση νομίζω πρέπει να καταλαβαίνεις ότι υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα σε μια διμερή συνθήκη, που επικυρώνεται από το κοινοβούλιο, και στην απρόκλητη και ψυχρή δολοφονία ενός φοιτητή.
Μιλάς σε ακροδεξιούς, και περιμένεις να καταλάβουν και να νιώσουν; Τον αράπη κι αν τον πλένεις...
nik_killthemall έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 21:03
Είμαστε μαζί με το Ισραηλ μπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που ετοιμάζει !
! ٱللَّٰهُ أَكْبَرُ

Άβαταρ μέλους
Allah
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: 08 Ιαν 2023, 14:40
Phorum.gr user: Άγιος Παπάριος, Άγιος, Έσχατόγερος
Τοποθεσία: Mecca
Επικοινωνία:

Re: Δικαιοσύνη για τον στρατηγό ντερτιλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Allah » 01 Ιουν 2023, 14:17

Golden Age έγραψε:
01 Ιουν 2023, 12:49
George_V έγραψε:
01 Ιουν 2023, 10:47


Ο Μπελογιάννης ποιον έφαγε?
Ο Μπελογιάννης είχε ευθύνη για τη σφαγή στον Μελιγαλά

https://www.bankingnews.gr/%CF%80%CE%BF ... fonos.html
Για την σφαγή στον Μελιγαλά ευθύνη είχαν μόνο οι εμπλεκόμενοι γερμανοτσολιάδες, οι οποίοι ευτυχώς τελικά κατέληξαν εκεί ακριβώς όπου τους άρμοζε. Στον πάτο της πηγάδας. Ας μην ήταν προδότες, ας πρόσεχαν.
nik_killthemall έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 21:03
Είμαστε μαζί με το Ισραηλ μπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που ετοιμάζει !
! ٱللَّٰهُ أَكْبَرُ

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4520
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Δικαιοσύνη για τον στρατηγό ντερτιλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 01 Ιουν 2023, 14:17

Ναύτης έγραψε:
01 Ιουν 2023, 12:25
Πτολεμαίος έγραψε:
01 Ιουν 2023, 11:41
Ναύτης έγραψε:
01 Ιουν 2023, 11:21

Το νήμα αφορά στον δολοφόνο Ντερτιλή. Οι συμψηφισμοί που επιχειρείς είναι εκ του πονηρού. Για να μην νομίζεις, όμως, ότι υπεκφεύγω, να σου πω.
Ο Μπελογιάννης δεν κολλάει πουθενά, δεν σκότωσε κανέναν, αντιθέτως τον εκτέλεσαν αδίκως (για να μην πετάξεις πάλι καμιά μάντολα, υπενθυμίζω ότι ο Γ. Παπαδόπουλος μειοψήφησε στην επιβολή της θανατικής ποινής).
Ο Βελουχιώτης έδρασε στο πλαίσιο του εμφυλίου πολέμου. Η δράση του κρίνεται και κατά τη γνώμη μου υπάρχουν πολλά επιλήψιμα στοιχεία.
Ο Κουφοντίνας ήταν πληρωμένο πιστόλι, κοινός δολοφόνος, και δικαίως εκτίει ισόβια κάθειρξη.
Τώρα που, ελπίζω, ξεκαθαρίσαμε τη σούπα, πες μου πώς κολλάνε τα παραπάνω με τον πανάθλιο καραβανά, Ντερτιλή, που δολοφόνησε αναίτια και στην ψύχρα έναν φοιτητή και μετά καμάρωνε για το πόσο καλό σημάδι ξέρει.
Δεν είναι απλά "συμψηφισμός".
Εχεις μια άποψη για κάποιον και λόγω ιδεολογίας σου απλά σε ρώτησα για "ιδεολογικους συγγενείς".
Για Κουφό με κάλυψες (αν και πουθενά δεν έχει παρουσιαστεί σαν πληρωμένο πιστόλι, ούτε από εχθρούς του, ούτε από συντρόφους του, ούτε στο βιβλίο του, πουθενά)..
Για Άρη όμως, τηννιδιαβυπερασπιστικη γραμμή μπορείς να χρησιμοποιήσεις και για Ντερτιλη (πολιτικοι/ιδεολογικοι καθώς και "εμφυλιακες" αναταραχές).
Δεν τον δικαιολογώ αν όντως έκανε αυτό το έγκλημα (διότι δεν είμαστε και απολύτως σίγουροι), κατανοώ όμως το γιατί το έκανε.
Διότι άτομα σαν τον Ντερτιλη (πχ Κονδύλης) είναι σκληροί στρατιωτικοί, μεγαλωμένοι σε άλλες εποχές, τόσο σκληροί που δεν τους θες ούτε για διοικητές της μονάδας που υπηρετείς κι ας είσαι "δικός τους" και ας είναι "δικοί σου".

Και ο Κονδύλης είχε τον Λαρισαίο να κόβει κεφάλια με το στομωμενο μαχαίρι καθώς και τον παπά με το τσεκούρι.

Όσο για τα γεγονότα του '64, έλα τώρα σε παρακαλώ.
Άστο καλύτερα.
Δεν χρειάζεται σε κάθε θέμα να πέφτουμε σε συμψηφισμούς τύπου: "καλά, κι εσείς βασανίζετε τους μαύρους", ούτε έχει σχέση η ιδεολογικοπολιτική αναφορά του καθενός μας με κοινές δολοφονίες. Μια δολοφονία είναι δολοφονία, ανεξάρτητα αν ο δράστης είναι δεξιός ή αριστερός.
Δεν είναι "ιδεολογικοί συγγενείς μου" ούτε ο Μπελογιάννης, ούτε ο Βελουχιώτης. Εγώ είμαι σοσιαλδημοκράτης, όχι κομμουνιστής, άσχετα με το αν κάποια στιγμή οι επιλογές μου στενεύουν και η καλύτερη δυνατή επιλογή μου στην κάλπη είναι το ΚΚΕ.
Για τον Κουφοντίνα ούτε λόγος, ο τύπος είναι του κοινού ποινικού.
Αν πρόσεξες, εγώ δεν αναφέρθηκα καθόλου στη (κατάπτυστη) συμμετοχή του Ντερτιλή στη χούντα, ούτε στη δράση του στον εμφύλιο, ούτε στην (κατάπτυστη) δράση του στη Μακρόνησο, ούτε στη δράση του στην Κύπρο και στην...Κορέα.
Επικεντρώθηκα σ' ένα έγκλημα του κοινού ποινικού δικαίου, μια εν ψυχρώ δολοφονία, αναμφισβήτητο γεγονός, για την οποία δικάστηκε και καταδικάστηκε (και είναι για γέλια όσοι υποστηρίζουν ότι η Μεταπολίτευση "φοβόταν" τον Ντερτιλή και έστησε την καταδίκη του για την υπόθεση Μυρογιάννη).
Ο τύπος ήταν εγκληματίας, κοινός δολοφόνος, τελεια και παύλα.
Το "κατάπτυστη δράση στην Κύπρο" το προσπερναω για ακόμη μια φορά και απλά θα πω ότι όταν μιλάμε για τουρκους vs οτιδήποτε άλλο το "κατάπτυστο" είναι καβατζωμενο.

Έκατσε 38 χρόνια φυλακή.
Δηλαδή όσο κάθονται 4 δολοφόνοι στις μέρες μας.

Του είχαν μεγάλο άχτι για τον τρόπο που έδρασε τις πρώτες ώρες της 21ης Απριλίου. Για την ακρίβεια είναι το απόλυτο παράδειγμα σε πολλές δημοκρατίες του τι πρέπει να προσέχουν.
Οπότε μόνο "για γέλια" δεν το λες.
Το να ξεβρακωνεις κάποιον είναι λόγος να τον κάνεις να σε έχει άχτι. Το να κομπάζεις γι'αυτο (όπως έκανε ο Ντερτιλης) είναι παντελώς ασυγχώρητο για τους ξεβρακωμενους. Και έτσι έγινε.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Δικαιοσύνη για τον στρατηγό ντερτιλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 01 Ιουν 2023, 14:20

Golden Age έγραψε:
31 Μάιος 2023, 14:02
Ούτε αυτό το ξέρεις. Απλά έτσι κατέθεσε ο οδηγός του(;),
Λοιπόν στα Πρακτικά της Δίκης του Πολυτεχνείου βλέπουμε τον Ντερτιλή να λέει για τον Αγριτέλλη: "Δεν τον ξέρω ούτε φυσιογνωμικά ούτε ονομαστικά"

Και του απαντά ο Αγριτέλλης: "Μπορώ να σας το αποδείξω. Τα τσιγάρα που καπνίζει, τον χρυσό του αναπτήρα που μ' έστελνε και τον γέμιζα. Δεν καπνίζατε Ντάνχιλ;"

Ρωτάει μετά ο Πρόεδρος τον Αγριτέλλη:
"Πού είναι το σπίτι του Ντερτιλή;"

Απαντά ο μάρτυς: Στην Αγία Παρασκευή, απέναντι από το Αμερικανικό Κολλέγιο"

Αυτά...
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29164
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Δικαιοσύνη για τον στρατηγό ντερτιλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 01 Ιουν 2023, 14:21

Ναύτης έγραψε:
01 Ιουν 2023, 12:25
(και είναι για γέλια όσοι υποστηρίζουν ότι η Μεταπολίτευση "φοβόταν" τον Ντερτιλή και έστησε την καταδίκη του για την υπόθεση Μυρογιάννη).
Φυσικά και τον φοβόντουσαν. Φοβόντουσαν πιθανή εμπλοκή του σε νέες απόπειρες στρατιωτικών κινημάτων.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών