Ρεμπέτικο και Σμύρνη

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Ρεμπέτικο και Σμύρνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 14 Ιουν 2023, 17:43

Γεννήθηκε το ρεμπέτικο στην παλιά Ελλάδα, στην Αθήνα και τον Πειραιά; Ή το φέρανε μαζί τους οι Μικρασιάτης μετά την Καταστροφή το 1922;

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25931
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ρεμπέτικο και Σμύρνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 14 Ιουν 2023, 17:47

Theseus έγραψε:
14 Ιουν 2023, 17:43
Γεννήθηκε το ρεμπέτικο στην παλιά Ελλάδα, στην Αθήνα και τον Πειραιά; Ή το φέρανε μαζί τους οι Μικρασιάτης μετά την Καταστροφή το 1922;
Καμια σχεση με Σμυρνη κ Μικρασια - ο Πειραιας ειναι η μητρα του - τα υπολοιπα ειναι μαλακιες που διακινουνται απο ασχετους
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Ρεμπέτικο και Σμύρνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 14 Ιουν 2023, 17:56

Αγις έγραψε:
14 Ιουν 2023, 17:47
Theseus έγραψε:
14 Ιουν 2023, 17:43
Γεννήθηκε το ρεμπέτικο στην παλιά Ελλάδα, στην Αθήνα και τον Πειραιά; Ή το φέρανε μαζί τους οι Μικρασιάτης μετά την Καταστροφή το 1922;
Καμια σχεση με Σμυρνη κ Μικρασια - ο Πειραιας ειναι η μητρα του - τα υπολοιπα ειναι μαλακιες που διακινουνται απο ασχετους
Δηλαδή δεν υπήρχε ρεμπέτικο σε Σμύρνη και Μικρά Ασία, ή υπήρχε αλλά το ρεμπέτικο στον Πειραιά ήταν αυτοφυές και εξελίχθηκε ανεξάρτητα;

Το 1922 που ήρθαν οι Σμυρνιοί ήταν κοσμογονική χρόνια για το ρεμπέτικο στον Πειραιά (έστω κι αν το ρεμπέτικο εκει προϋπήρχε) ή είναι υπερβολές να λες κάτι τέτοιο;

Από ποτέ υπάρχει ρεμπέτικο στον Πειραιά;



Έχεις υπόψη σου καμία ιστοσελίδα ή κάποιο άλλο λινκ που αναλύουν την εξέλιξη του ρεμπέτικου στον Πειραιά από τον 19ο αιώνα;
Γιατί στα περισσότερα σάιτ στο Ίντερνετ μιλάνε για το 1922 ως έτος 0 για το ρεμπέτικο στην Ελλάδα.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39968
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Ρεμπέτικο και Σμύρνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 14 Ιουν 2023, 17:56

Τετράς η Ξακουστή του Πειραιώς.


Εικόνα



Ο ενας ηταν απο το Αιβαλι, ο αλλος απο τη Σμυρνη, ο τριτος απο τη Συρο και ενας Πειραιωτης, ο Μπατης (που ο Σαββοπουλος ελεγε οτι ηρθε απο τη Σμυρνη το 22 αλλα που στον πραγματικο κοσμο γεννηθηκε στον Πειραια :D ).

.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25931
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ρεμπέτικο και Σμύρνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 14 Ιουν 2023, 17:57

Theseus έγραψε:
14 Ιουν 2023, 17:56
Αγις έγραψε:
14 Ιουν 2023, 17:47
Theseus έγραψε:
14 Ιουν 2023, 17:43
Γεννήθηκε το ρεμπέτικο στην παλιά Ελλάδα, στην Αθήνα και τον Πειραιά; Ή το φέρανε μαζί τους οι Μικρασιάτης μετά την Καταστροφή το 1922;
Καμια σχεση με Σμυρνη κ Μικρασια - ο Πειραιας ειναι η μητρα του - τα υπολοιπα ειναι μαλακιες που διακινουνται απο ασχετους
Δηλαδή δεν υπήρχε ρεμπέτικο σε Σμύρνη και Μικρά Ασία, ή υπήρχε αλλά το ρεμπέτικο στον Πειραιά ήταν αυτοφυές και εξελίχθηκε ανεξάρτητα;

Το 1922 που ήρθαν οι Σμυρνιοί ήταν κοσμογονική χρόνια για το ρεμπέτικο στον Πειραιά (έστω κι αν το ρεμπέτικο εκει προϋπήρχε) ή είναι υπερβολές να λες κάτι τέτοιο;

Από ποτέ υπάρχει ρεμπέτικο στον Πειραιά;



Έχεις υπόψη σου καμία ιστοσελίδα ή κάποιο άλλο λινκ που αναλύουν την εξέλιξη του ρεμπέτικου στον Πειραιά από τον 19ο αιώνα;
Γιατί στα περισσότερα σάιτ στο Ίντερνετ μιλάνε για το 1922 ως έτος 0 για το ρεμπέτικο στην Ελλάδα.
υπαρχει το Ρεμπετικο φορουμ - θα σου λυθουν ολες οι αποριες σου
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αγις την 14 Ιουν 2023, 17:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Ρεμπέτικο και Σμύρνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 14 Ιουν 2023, 17:58

Αρίστος έγραψε:
14 Ιουν 2023, 17:56
Τετράς η Ξακουστή του Πειραιώς.


Εικόνα



Ο ενας ηταν απο το Αιβαλι, ο αλλος απο τη Σμυρνη, ο τριτος απο τη Συρο και ενας Πειραιωτης, ο Μπατης (που ο Σαββοπουλος ελεγε οτι ηρθε απο τη Σμυρνη το 22 αλλα που στον πραγματικο κοσμο γεννηθηκε στον Πειραια :D ).

.
Ο Μπατης ξέρω ότι γεννήθηκε στα Μεθανα. Και μεγάλωσε Πειραιά.

Η Τετράς δραστηριοποιήθηκε μετά το 1922. Εγω ψάχνω για ρεμπέτικο στον Πειραιά πριν τον ερχομό των Μικρασιατών

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39968
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Ρεμπέτικο και Σμύρνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 14 Ιουν 2023, 18:00

Theseus έγραψε:
14 Ιουν 2023, 17:58
Αρίστος έγραψε:
14 Ιουν 2023, 17:56
Τετράς η Ξακουστή του Πειραιώς.


Εικόνα



Ο ενας ηταν απο το Αιβαλι, ο αλλος απο τη Σμυρνη, ο τριτος απο τη Συρο και ενας Πειραιωτης, ο Μπατης (που ο Σαββοπουλος ελεγε οτι ηρθε απο τη Σμυρνη το 22 αλλα που στον πραγματικο κοσμο γεννηθηκε στον Πειραια :D ).

.
Ο Μπατης ξέρω ότι γεννήθηκε στα Μεθανα. Και μεγάλωσε Πειραιά.

Η Τετράς δραστηριοποιήθηκε μετά το 1922. Εγω ψάχνω για ρεμπέτικο στον Πειραιά πριν τον ερχομό των Μικρασιατών


Κι ομως η Τετρας εχει ενδιαφεροντα στατιστικα, οι δυο ηταν Μικρασιατες (απο Σμυρνη και Αιβαλι) και οι αλλοι δυο Ελλαδιτες. Ουσιαστικα αυτο ισχυει και στο πρωιμο ρεμπετικο, σχεδον το 50% ειναι Μικρασιατες και το αλλο 50% Ελλαδιτες.

.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25931
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ρεμπέτικο και Σμύρνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 14 Ιουν 2023, 18:03

Theseus έγραψε:
14 Ιουν 2023, 17:58
Αρίστος έγραψε:
14 Ιουν 2023, 17:56
Τετράς η Ξακουστή του Πειραιώς.


Εικόνα



Ο ενας ηταν απο το Αιβαλι, ο αλλος απο τη Σμυρνη, ο τριτος απο τη Συρο και ενας Πειραιωτης, ο Μπατης (που ο Σαββοπουλος ελεγε οτι ηρθε απο τη Σμυρνη το 22 αλλα που στον πραγματικο κοσμο γεννηθηκε στον Πειραια :D ).

.
Ο Μπατης ξέρω ότι γεννήθηκε στα Μεθανα. Και μεγάλωσε Πειραιά.

Η Τετράς δραστηριοποιήθηκε μετά το 1922. Εγω ψάχνω για ρεμπέτικο στον Πειραιά πριν τον ερχομό των Μικρασιατών
Οι Μικρασιατες κατι σαντουροβιολια εφεραν κ ανατολιτικες μαλακιες - εξαφανιστηκαν
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23358
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρεμπέτικο και Σμύρνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 14 Ιουν 2023, 18:06

Ξέρω ότι θα τα ακούσω από πολλούς ότι δε ξέρω μουσική ότι δνε έχω μουσική παιδεία κλπ κλπ.
Τραπ αρχών του 20ου αιώνα, τίποτα περισσότερο , δε καταλαβαίνω πως έχει αποκτήσει αυτή την υπόσταση ιεράς αγελάδας της Ελ μουσικής
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25931
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ρεμπέτικο και Σμύρνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 14 Ιουν 2023, 18:08

Ερμής έγραψε:
14 Ιουν 2023, 18:06
Ξέρω ότι θα τα ακούσω από πολλούς ότι δε ξέρω μουσική ότι δνε έχω μουσική παιδεία κλπ κλπ.
Τραπ αρχών του 20ου αιώνα, τίποτα περισσότερο , δε καταλαβαίνω πως έχει αποκτήσει αυτή την υπόσταση ιεράς αγελάδας της Ελ μουσικής
ναι ηταν κ τραπ της εποχης - συγχρονως ηταν κ μια κιβωτος που στην αρχη της δισκογραφιας διεσωσε στιχους κ μουσικα θεματα παναρχαια
Η Ελληνικη λαικη μουσικη εχει εκει την αρχη της
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23358
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρεμπέτικο και Σμύρνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 14 Ιουν 2023, 18:11

Αγις έγραψε:
14 Ιουν 2023, 18:08
Ερμής έγραψε:
14 Ιουν 2023, 18:06
Ξέρω ότι θα τα ακούσω από πολλούς ότι δε ξέρω μουσική ότι δνε έχω μουσική παιδεία κλπ κλπ.
Τραπ αρχών του 20ου αιώνα, τίποτα περισσότερο , δε καταλαβαίνω πως έχει αποκτήσει αυτή την υπόσταση ιεράς αγελάδας της Ελ μουσικής
ναι ηταν κ τραπ της εποχης - συγχρονως ηταν κ μια κιβωτος που στην αρχη της δισκογραφιας διεσωσε στιχους κ μουσικα θεματα παναρχαια
Η Ελληνικη λαικη μουσικη εχει εκει την αρχη της
Το πιθανότερο να έχεις δίκιο, δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα, πάντα μου προκαλούσε απέχθεια να ακούω περίεργους ηχους/φωνές που μιλάνε για μαστούρα, κερατιασματα στους τεκεδες και μπασκινες με μαστουριαρικο ύφος και ηχόχρωμα. Και τότε ως ρεμπέτικο και τώρα ως τραπ.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39968
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Ρεμπέτικο και Σμύρνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 14 Ιουν 2023, 18:13

Ε οχι και τραπ, καποια ρεμπετικα ξεπερνουσαν κατα πολυ και τα καλυτερα λαικα.






.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11571
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Ρεμπέτικο και Σμύρνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 14 Ιουν 2023, 18:18

Ερμής έγραψε:
14 Ιουν 2023, 18:11
Αγις έγραψε:
14 Ιουν 2023, 18:08
Ερμής έγραψε:
14 Ιουν 2023, 18:06
Ξέρω ότι θα τα ακούσω από πολλούς ότι δε ξέρω μουσική ότι δνε έχω μουσική παιδεία κλπ κλπ.
Τραπ αρχών του 20ου αιώνα, τίποτα περισσότερο , δε καταλαβαίνω πως έχει αποκτήσει αυτή την υπόσταση ιεράς αγελάδας της Ελ μουσικής
ναι ηταν κ τραπ της εποχης - συγχρονως ηταν κ μια κιβωτος που στην αρχη της δισκογραφιας διεσωσε στιχους κ μουσικα θεματα παναρχαια
Η Ελληνικη λαικη μουσικη εχει εκει την αρχη της
Το πιθανότερο να έχεις δίκιο, δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα, πάντα μου προκαλούσε απέχθεια να ακούω περίεργους ηχους/φωνές που μιλάνε για μαστούρα, κερατιασματα στους τεκεδες και μπασκινες με μαστουριαρικο ύφος και ηχόχρωμα. Και τότε ως ρεμπέτικο και τώρα ως τραπ.

Παρότι παραμένω ακροατής του είδους , δεν είμαι από αυτούς που το καθαγιαζουν. Έχει τις αδυναμιες του.

ΑΛΛΑ η σύγκριση είναι άστοχη και άκυρη.
Στο ρεμπέτικο αυτά είναι πάθη που τραγουδιούνται. Στην τραπ είναι μια δήθεν κατάσταση και καλά κυριαρχίας.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39968
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Ρεμπέτικο και Σμύρνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 14 Ιουν 2023, 18:19

Oι ρεμπετες δεν ηθελαν να γινουν νεοπλουτοι εγκληματωντας οπως οι τραπερς.

Η παραβατικοτητα στο ρεμπετικο γενικα ειναι μικροπαραβατικοτητα φτωχοδιαβολων στις περισσοτερες περιπτωσεις.

.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αρίστος την 14 Ιουν 2023, 18:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25931
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ρεμπέτικο και Σμύρνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 14 Ιουν 2023, 18:20

Ερμής έγραψε:
14 Ιουν 2023, 18:11
Αγις έγραψε:
14 Ιουν 2023, 18:08
Ερμής έγραψε:
14 Ιουν 2023, 18:06
Ξέρω ότι θα τα ακούσω από πολλούς ότι δε ξέρω μουσική ότι δνε έχω μουσική παιδεία κλπ κλπ.
Τραπ αρχών του 20ου αιώνα, τίποτα περισσότερο , δε καταλαβαίνω πως έχει αποκτήσει αυτή την υπόσταση ιεράς αγελάδας της Ελ μουσικής
ναι ηταν κ τραπ της εποχης - συγχρονως ηταν κ μια κιβωτος που στην αρχη της δισκογραφιας διεσωσε στιχους κ μουσικα θεματα παναρχαια
Η Ελληνικη λαικη μουσικη εχει εκει την αρχη της
Το πιθανότερο να έχεις δίκιο, δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα, πάντα μου προκαλούσε απέχθεια να ακούω περίεργους ηχους/φωνές που μιλάνε για μαστούρα, κερατιασματα στους τεκεδες και μπασκινες με μαστουριαρικο ύφος και ηχόχρωμα. Και τότε ως ρεμπέτικο και τώρα ως τραπ.
Ολη η μετεπειτα λαικη μουσικη - αυτη που μας χαρακτηριζει σαν λαο κ ειναι αναγνωρισιμη βασιστηκε εκει - δεν θα υπηρχε τπτ αν δεν υπηρχαν οι Πειραιωτες

περα απο τα μαστουρικα κλπ υπαρχουν στιχοι που διασωθηκαν προφορικα μεσω των αιωνων οπως το '' αγγελοκαμωμενη μου κ λαμπαδοχυτη μου '' που ειχε καταγραφει πριν 400 + χρονια στην Κωνσταντινουπολη απο Αυστριακο πρεσβευτη κ αγνοουσαμε μεχρι προσφατα την υπαρξη του
ειχε γινει τραγουδι ομως απο τον Βαμβακαρη

επισης το τριχορδο (μπουζουκι) - ειναι καθαρα Πελοποννησιακο δημιουργημα κ ενα μελος της οικογενειας των Ναπολιτανικων μαντολινοειδων
οπως ελεγε - σωστα κ ο Ζαμπετας '' ειναι του Ιονιου κ οχι του Αιγαιου ''
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αγις την 14 Ιουν 2023, 18:21, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών