Απάτες και μυθεύματα του ΚΚΕ και της αριστεράς γενικώς.

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
pylothess
Δημοσιεύσεις: 6741
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Απάτες και μυθεύματα του ΚΚΕ και της αριστεράς γενικώς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 15 Νοέμ 2018, 20:51

Βινόσαυρος έγραψε:
15 Νοέμ 2018, 18:47
Δεν έχεις μελετήσει τον δημοκρατικό συγκεντρωτισμό ακόμα γιαυτό έχεις αυτήν την επιφανειακή
καθόλα μικροαστική άποψη. Κατα τα άλλα προφανως αν δεν επιτυγχάνεται ο στόχος πρέπει να
επανεξετάζονται τα μέσα. Και τα μέσα είναι ζήτημα τακτικής.Βέβαια και στο κίνημα του χαρτισμού
είχαμε τέτοιες παρεκτροπές, καταστρέφοντας ατμοκίνητες κομπίνες και άλλα μηχανήματα.
Ας είναι . Τον δέχομαι τον χαρακτηρισμό του μικροαστού. Είμαι Μικροαστός επειδή δεν γουστάρω όπου βρεθώ και όπου σταθώ να μιλάω 25 ώρες την ημέρα για το πόσο κακός είναι ο καπιταλισμός και πόσο καλός ήταν ο σοσιαλισμός ,επειδή δεν γουστάρω να σπάω τα @@ του καθένα ,επειδή δεν γουστάρω όπου βρεθώ και όπου σταθώ να διορθώνω "εσφαλμένες, μικροαστικές" αντιλήψεις και ιδεολογήματα της αστικής τάξης που αποπροσανατολίζουν τις λαϊκές μάζες,επειδή δεν γουστάρω να είμαι καθοδηγητής.

Και στο τέλος να έρχεται ο καθοδηγητής και να μου κάνει παράπονα γιατί δεν μάζεψα αρκετά χρήματα, γιατί δεν απευθύνθηκα σε αρκετούς για κουπόνια,σε πόσους μίλησα και τι τους είπα. Δεν γουστάρω να μου σπάνε τα @@ και εγώ με την σειρά μου να τα σπάω σε άλλους.
Δεν γουστάρω κεχαγιά στα @@ μου ,ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ να είμαι Μάρτυρας του Ιεχωβά.

Έχω κουραστεί με την λογική πως ότι κάνει το Κ.Κ.Ε. ή η πρώην Ε.Σ.Σ.Δ. είναι καλό η εντάξει μωρέ δεν βαριέσαι κάναμε και κάποια μικρολαθάκια ενώ ότι κάνουν όλοι οι υπόλοιποι είναι εκ προοιμίου λάθος,καταστροφικό ,εκ του πονηρού κ.τ.λ.

Τα έχουμε ξανακούσει πολλάκις. Αυτό το σάπιο εκμεταλλευτικό σύστημα είναι παρωχημένο και δεν διορθώνεται και η μόνη οριστική των προβλημάτων μας θα έρθει μόνο όταν πάψουν οι συνθήκες που το γεννούν αυτό το πρόβλημα που δεν είναι άλλες από το ίδιο το εκμεταλλευτικό σύστημα παραγωγής και ότι η μόνη λύση είναι ο σοσιαλισμός κ.τ.λ. Δηλαδή πρέπει να περιμένουμε πότε θα ωριμάσουν οι συνθήκες για να γίνει
η σοσιαλιστική επανάσταση για να κάνουμε κάτι . Έχουμε ακούσει κριτικές από τον Μπογιόπουλο ότι το ΚΚΣΕ προσπάθησε να λύσει τα σοσιαλιστικά προβλήματα με καπιταλιστικές συνταγές αλλά παρέλειψε ο κ.Μπογιόπουλος να μας υποδείξει ποιές θα ήταν οι ενδεδειγμένες σοσιαλιστικές λύσεις για την αντιμετώπιση των σοσιαλιστικών προβλημάτων. Οι Σοβιετικοί δεν τις ήξεραν τις σοβιετικές λύσεις γι αυτό δεν τις εφάρμοσαν;
Οι Κουβανοί που χρησιμοποιούν και αυτοί καπιταλιστικές λύσεις για να λύσουν τα σοσιαλιστικά προβλήματα τι είναι ; Δεν γνωρίσουν σωστά τον διαλεκτικό υλισμό η μήπως είναι προβοκάτορες ,πράκτορες του ιμπεριαλισμού που θέλουν να αλώσουν εκ των έσω τον σοσιαλισμό;

Είμαι μικροαστός επειδή λέω την αλήθεια ότι ο Κομμουνισμός/Σοσιαλισμός είναι ολοκληρωτισμός; Ότι τα κομμουνιστικά θέλουν να ελέγξουν όλους τους τομείς τόσο της δημόσιας όσο και της ιδιωτικής ζωής;Θέλουν να ελέγξουν ακόμη και την μουσική που θα ακούει ο λαός.
Μας παριστάνουν τους άθεους ενώ την ίδια στιγμή οι ίδιοι είναι θρησκευόμενοι και προσπαθούν να επιβάλλουν την θρησκεία τους στον λαό. Να τον βάζουν να προσκυνάει την μούμια του Λένιν και τα αγάλματα της δυναστείας των Κιμ.

ΕΙΜΑΙ ΜΙΚΡΟΑΣΤΟΣ !!! ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΑΛΛΟ ΠΙΑ ΤΟΝ ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟ ΣΑΣ!!! ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΗΝ ΔΥΤΙΚΗ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΣΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΑΝΤΙ ΤΗΣ ΒΟΡΕΙΟΚΟΡΕΑΤΙΚΗΣ ΠΡΟΣΩΠΟΛΑΤΡΙΑΣ


Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Απάτες και μυθεύματα του ΚΚΕ και της αριστεράς γενικώς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 16 Νοέμ 2018, 10:29

Chainis έγραψε:
15 Νοέμ 2018, 20:04
Βινόσαυρος έγραψε:
15 Νοέμ 2018, 19:53
ειπαμε δεν έχουμε την 'ιδια πατριδα
Αλλά ζεις στην πατρίδα μου.
πάνω στα αποκαΐδια της οποίας θα φτιαχτει η δικιά μας
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Απάτες και μυθεύματα του ΚΚΕ και της αριστεράς γενικώς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 16 Νοέμ 2018, 10:46

pylothess έγραψε:
15 Νοέμ 2018, 20:51
Βινόσαυρος έγραψε:
15 Νοέμ 2018, 18:47
Δεν έχεις μελετήσει τον δημοκρατικό συγκεντρωτισμό ακόμα γιαυτό έχεις αυτήν την επιφανειακή
καθόλα μικροαστική άποψη. Κατα τα άλλα προφανως αν δεν επιτυγχάνεται ο στόχος πρέπει να
επανεξετάζονται τα μέσα. Και τα μέσα είναι ζήτημα τακτικής.Βέβαια και στο κίνημα του χαρτισμού
είχαμε τέτοιες παρεκτροπές, καταστρέφοντας ατμοκίνητες κομπίνες και άλλα μηχανήματα.
Ας είναι . Τον δέχομαι τον χαρακτηρισμό του μικροαστού. Είμαι Μικροαστός επειδή δεν γουστάρω όπου βρεθώ και όπου σταθώ να μιλάω 25 ώρες την ημέρα για το πόσο κακός είναι ο καπιταλισμός και πόσο καλός ήταν ο σοσιαλισμός ,επειδή δεν γουστάρω να σπάω τα @@ του καθένα ,επειδή δεν γουστάρω όπου βρεθώ και όπου σταθώ να διορθώνω "εσφαλμένες, μικροαστικές" αντιλήψεις και ιδεολογήματα της αστικής τάξης που αποπροσανατολίζουν τις λαϊκές μάζες,επειδή δεν γουστάρω να είμαι καθοδηγητής.

Και στο τέλος να έρχεται ο καθοδηγητής και να μου κάνει παράπονα γιατί δεν μάζεψα αρκετά χρήματα, γιατί δεν απευθύνθηκα σε αρκετούς για κουπόνια,σε πόσους μίλησα και τι τους είπα. Δεν γουστάρω να μου σπάνε τα @@ και εγώ με την σειρά μου να τα σπάω σε άλλους.
Δεν γουστάρω κεχαγιά στα @@ μου ,ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ να είμαι Μάρτυρας του Ιεχωβά.

Έχω κουραστεί με την λογική πως ότι κάνει το Κ.Κ.Ε. ή η πρώην Ε.Σ.Σ.Δ. είναι καλό η εντάξει μωρέ δεν βαριέσαι κάναμε και κάποια μικρολαθάκια ενώ ότι κάνουν όλοι οι υπόλοιποι είναι εκ προοιμίου λάθος,καταστροφικό ,εκ του πονηρού κ.τ.λ.

Τα έχουμε ξανακούσει πολλάκις. Αυτό το σάπιο εκμεταλλευτικό σύστημα είναι παρωχημένο και δεν διορθώνεται και η μόνη οριστική των προβλημάτων μας θα έρθει μόνο όταν πάψουν οι συνθήκες που το γεννούν αυτό το πρόβλημα που δεν είναι άλλες από το ίδιο το εκμεταλλευτικό σύστημα παραγωγής και ότι η μόνη λύση είναι ο σοσιαλισμός κ.τ.λ. Δηλαδή πρέπει να περιμένουμε πότε θα ωριμάσουν οι συνθήκες για να γίνει
η σοσιαλιστική επανάσταση για να κάνουμε κάτι . Έχουμε ακούσει κριτικές από τον Μπογιόπουλο ότι το ΚΚΣΕ προσπάθησε να λύσει τα σοσιαλιστικά προβλήματα με καπιταλιστικές συνταγές αλλά παρέλειψε ο κ.Μπογιόπουλος να μας υποδείξει ποιές θα ήταν οι ενδεδειγμένες σοσιαλιστικές λύσεις για την αντιμετώπιση των σοσιαλιστικών προβλημάτων. Οι Σοβιετικοί δεν τις ήξεραν τις σοβιετικές λύσεις γι αυτό δεν τις εφάρμοσαν;
Οι Κουβανοί που χρησιμοποιούν και αυτοί καπιταλιστικές λύσεις για να λύσουν τα σοσιαλιστικά προβλήματα τι είναι ; Δεν γνωρίσουν σωστά τον διαλεκτικό υλισμό η μήπως είναι προβοκάτορες ,πράκτορες του ιμπεριαλισμού που θέλουν να αλώσουν εκ των έσω τον σοσιαλισμό;

Είμαι μικροαστός επειδή λέω την αλήθεια ότι ο Κομμουνισμός/Σοσιαλισμός είναι ολοκληρωτισμός; Ότι τα κομμουνιστικά θέλουν να ελέγξουν όλους τους τομείς τόσο της δημόσιας όσο και της ιδιωτικής ζωής;Θέλουν να ελέγξουν ακόμη και την μουσική που θα ακούει ο λαός.
Μας παριστάνουν τους άθεους ενώ την ίδια στιγμή οι ίδιοι είναι θρησκευόμενοι και προσπαθούν να επιβάλλουν την θρησκεία τους στον λαό. Να τον βάζουν να προσκυνάει την μούμια του Λένιν και τα αγάλματα της δυναστείας των Κιμ.

ΕΙΜΑΙ ΜΙΚΡΟΑΣΤΟΣ !!! ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΑΛΛΟ ΠΙΑ ΤΟΝ ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟ ΣΑΣ!!! ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΗΝ ΔΥΤΙΚΗ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΣΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΑΝΤΙ ΤΗΣ ΒΟΡΕΙΟΚΟΡΕΑΤΙΚΗΣ ΠΡΟΣΩΠΟΛΑΤΡΙΑΣ

Με συγχωρείς αλλά αυτά είναι προφάσεις εν αμαρτίαις,
αν ήταν αυτό το πρόβλημα όπως αφήνεις να εννοηθεί
θα μπορούσες να στηρίζεις κριτικα. Δεν το κάνεις όμως
και ανταυτού ξεπέφτεις σε χιλιοειπωμένους επιφανειακούς
αφορισμούς.
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Απάτες και μυθεύματα του ΚΚΕ και της αριστεράς γενικώς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 16 Νοέμ 2018, 11:34

Βινόσαυρος έγραψε:
16 Νοέμ 2018, 10:29
Chainis έγραψε:
15 Νοέμ 2018, 20:04
Βινόσαυρος έγραψε:
15 Νοέμ 2018, 19:53
ειπαμε δεν έχουμε την 'ιδια πατριδα
Αλλά ζεις στην πατρίδα μου.
πάνω στα αποκαΐδια της οποίας θα φτιαχτει η δικιά μας
Είσαι μέρος από τα λίγα αποκαΐδια της πατρίδας μου.
Η δικιά σου πατρίδα κατασκευάστηκε με κλεμμένη ιστορία και μεταλλάξεις.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Απάτες και μυθεύματα του ΚΚΕ και της αριστεράς γενικώς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 16 Νοέμ 2018, 13:06

Chainis έγραψε:
16 Νοέμ 2018, 11:34
Βινόσαυρος έγραψε:
16 Νοέμ 2018, 10:29
Chainis έγραψε:
15 Νοέμ 2018, 20:04


Αλλά ζεις στην πατρίδα μου.
πάνω στα αποκαΐδια της οποίας θα φτιαχτει η δικιά μας
Είσαι μέρος από τα λίγα αποκαΐδια της πατρίδας μου.
Η δικιά σου πατρίδα κατασκευάστηκε με κλεμμένη ιστορία και μεταλλάξεις.
Θρασύτατος ο πρακτοράκος!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6741
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Απάτες και μυθεύματα του ΚΚΕ και της αριστεράς γενικώς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 16 Νοέμ 2018, 15:18

Βινόσαυρος έγραψε:
16 Νοέμ 2018, 10:46
Με συγχωρείς αλλά αυτά είναι προφάσεις εν αμαρτίαις,
αν ήταν αυτό το πρόβλημα όπως αφήνεις να εννοηθεί
θα μπορούσες να στηρίζεις κριτικα. Δεν το κάνεις όμως
και ανταυτού ξεπέφτεις σε χιλιοειπωμένους επιφανειακούς
αφορισμούς.
Σε σγυχωρώ. Τι να στηρίξω κριτικά;
Πλάκα μας κάνεις; Ότι δηλαδή έρχεται το ΠΑΜΕ στον ΟΑΕΔ ,μοιράζει φυλλάδια που καλεί τους άνεργους να μην καταδέχονται τα συσσίτια και τα κοινωνικά ιατρεία ,και να κατηγορεί την Εκκλησία ότι έχει σκοταδιστικό ρόλο; Άραγε ο αείμνηστος παππούς του ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ σφ,Δημήτρη Κουτσούμπα ,που είχε και αυτός το ίδιο όνομα ,που ήταν ιερέας και τον εκτέλεσαν οι Ναζί για αντιστασιακοί δράση ήταν και αυτός αντιδραστικός;
Κατηγορούν την Εκκλησία ότι αποκήρυξε την επανάσταση ξεχνώντας οι ίδιοι τα δικά τους ότι κάποτε και οι ίδιοι αποκήρυξαν τον Άρη Βελουχιώτη και τώρα θέλουν να τον αποκαταστήσουν πολιτικά αλλά όχι κομματικά; Κατηγορούν την Εκκλησία ότι είναι αντιδραστικός θεσμός και πως με τα συσσίτια που οργανώνει ,θέλει να καλλιεργήσει τον συμβιβασμό και την ηττοπάθεια.

Μάλιστα δηλαδή τα voucher ,τα 5μηνα ,τα συσσίτια της Εκκλησίας είναι όλα προσπάθειες που απώτερο σκοπό έχουν απλά να διαωνίσουν το σάπιο εκμεταλλευτικό σύστημα. Σίγουρα κανείς δεν θέλει να πηγαίνει στην Εκκλησία για να τρώει αλλά αν για τον α ή β λόγο βρεθεί σε αυτή την απελπιστική κατάσταση ,σύμφωνα με το ΠΑΜΕ θα πρέπει να καθήσει και να ψοφήσει από την πείνα και να αισθάνεται υπερήφανος που δεν έκανε το χατίρι στην εκκλησία; Τι δηλαδή; πρέπει η Εκκλησία να αφήσει τον κόσμο να ψοφήσει από την πείνα ,για να ωριμάσουν οι κοινωνικές συνθήκες και να γίνει επανάστση; Αφού λοιπόν ο ρόλος του ΚΚΕ και του ΠΑΜΕ δεν είναι να ταϊζει τον κόσμο ας αφήσουν την Εκκλησία ήσυχη να κάνει την δουλειά της.
Εκτός και αν περιμένουμε από το ΠΑΜΕ να οργανώσει λαΪκά συσσίτια. Το ΚΚΕ δεν είχε λεφτά να πληρώσει τους εργαζόμενους του 902 και τώρα θα οργανώσει και λαϊκά συσσίτια. Το ΚΚΕ τι έχει διαφορετικό να προτείνει πέρα από τα 5μηνα και τα voucher που να μπορεί όμως να εφαρμοσθεί τώρα και όχι στην μεθεπόμενη ζωή;

Και για τα εργατικά ,αλήθεια αν υπάρχει έστω και ένας επιχειρηματίας που η επιχείρηση του πάει καλά ,και πληρώνει τους υπαλλήλους του στην ώρα τους ,τους δίνει και κάτι παραπάνω για να τους βάλει στο φιλότιμο το ΠΑΜΕ τι θα πει; Θα πάει έξω από την επιχείρηση και θα τους πει :ξέρετε κάτι καρντάσια; Αυτός ο τύπος εσας σε ξεγελάει ,σας το παίζει καλός ενώ βγάζει εκατομμύρια αυτός από τον ιδρώτα σας.
Είτε ο επιχειρηματίας δεν πληρώνει ,είτε πληρώνει καλά πάντα είναι η προσωποποίηση του κακού και πρέπει πάντοτε ο κομμουνιστής να παλεύει για να στρέψει τους εργαζομένους εναντίον του σε μια επιχείρηση. Εγώ πάντως δεν μπορώ να δεχθώ ότι ένας επιχειρηματίας που πάει καλά η επιχείρησή του θα αφήσει απλήρωτους τους εργαζομένους του για 1 χρόνο απλά και μόνο επειδή είναι φιλάργυρος. Αν το κάνει αυτό είναι απλά για το ψυχιατρικό άσυλο. Έχει το ακαταλόγιστο. Αν είναι ξύπνιος ο επιχειρηματίας ,οταν πάει καλά η επιχείρησή του ,δίνει και κάτι παραπάνω στον υπάλληλο για να τον φέρει στο φιλότιμο.

Το ΚΚΕ δεν θέλει να την διορθώσει την κατάσταση ,θέλει να την ανατρέψει γι αυτό και τα ανάγει όλα στο σοσιαλισμό.
Επομένως τι να στηρίξω κριτικά; Την αντατροπή της αστικής δημοκρατίας; Αφού το ΚΚΕ δεν πιστεύει στην αστική δημοκρατία ,γιατί συμμετέχει στις εκλογές και στο κοινοβούλιο; γιατί θέτουν υποψηφιότητα κομμουνιστές δήμαρχοι; Για να εισπράττει κρατική επιχοργήση και να μπορεί να κάνει προπαγάνδα μέσα από την βουλή; Οι κομμουνιστές δήμαρχοι ,όπου εκλέχτηκαν αυτοί ,τι έκαναν που δεν θα μπορούσαν να το κάνουν οι αστοί δήμαρχοί; Μήπως οι Κομμουνιστές δήμαρχοι οργάνωσαν λαϊκή πολιτοφυλακή και κοινωνικοποίησαν καμιά μεγάλη επιχείρηση στην περιοχή τους;

Αλλά είπαμε ,το Κομμουνιστικό Κόμμα έχει καθοδηγητικό ρόλο και πρέπει να μπάσει τα σοσιαλιστικά ιδεώδη στα λαϊκά στρώματα. Επίσης το κομμουνιστικό κόμμα που έχει καθοδηγητικό και παιδαγωγικό ρόλο πρέπει να αφυπνίσει τους εργαζομένους ώστε να αντιλήφθουν τον ιστορικό τους ρόλο να καρφώσουν το τελευταίο καρφί στο φέρετρο του σοσιαλισμού. ΛαΪκή εξουσία με ανώριμο λαό και καθοδηγητή το ΚΚΕ.


https://www.rizospastis.gr/story.do?id= ... E%99%CE%91
Ελπίζω να μην με χαρακτηρίσεις ασφαλίτη ,ιμπεριαλιστική προβοκάτορα η τσιράκι του κεφαλαίου,συκοφάντη κ.τ.λ.
Αυτό θέλεις να στηρίξω κριτικά ;Την αυτοδιάθεση των Σλαβομακεδόνων; Γι αυτό πέθανε ο Παύλος Μελάς και οι Κρητικοί Μακεδονομάχοι; Για να έρθει η σοφή ή κεντρική επιτροπή του ΚΚΕ να μας καθοδηγήσει εμάς τους ανώριμους ότι πρέπει να αυτοδιατεθούν οι Σλαβομακεδόνες; Και ποιο κάτω λέει πως δεν θα εφάρμοζε αυτή την απόφαση. Δηλαδή αντί να ζητήσει συγγνώμη προσπαθεί να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα με φθηνές δικαιολογίες. Εκτός δηλαδή ότι άγγιξε τα όρια της προδοσίας μας λέει ότι είναι και αναξιόπιστο και δεν τηρεί τις συμφωνίες του.
Κάποτε και εγώ αυτά δεν τα πίστευα λόγω συμπάθειας προς το Κόμμα και νόμιζα ότι όλα αυτά είναι αστική προπαγάνδα. Μέχρι που τα διάβασα στον Ριζοσπάστη.

Παράνοια !!! Πραγματικά είναι σπατάλη χρόνου και μόνο που αναφερόμαστε σε αυτό το κόμμα !!! Όσο περισσότερο ασχολούμαστε με το ΚΚΕ ,τόσο περισσότερη αξία του δίνουμε!!!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Απάτες και μυθεύματα του ΚΚΕ και της αριστεράς γενικώς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 16 Νοέμ 2018, 16:08

pylothess έγραψε:
16 Νοέμ 2018, 15:18
.......
Παράνοια !!! Πραγματικά είναι σπατάλη χρόνου και μόνο που αναφερόμαστε σε αυτό το κόμμα !!! Όσο περισσότερο ασχολούμαστε με το ΚΚΕ ,τόσο περισσότερη αξία του δίνουμε!!!
ΔΕΝ είναι σπατάλη χρόνου η απομυθοποίηση, η αποκάλυψη των κρυμμένων εγκλημάτων, ψεμάτων, συκοφαντιών, η απάντηση στην άθλια προπαγάνδα που συνεχίζει για 30-40 χρόνια τώρα.
Τους αφήσαμε να αλωνίζουν και συνεχίζουν να ψαρεύουν αδαείς και άμυαλους, αμόρφωτους, βλάκες.
Και όλοι αυτοί ψηφίζουν και επηρεάζουν τα πολιτικά πεπραγμένα.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Απάτες και μυθεύματα του ΚΚΕ και της αριστεράς γενικώς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 16 Νοέμ 2018, 19:23

pylothess έγραψε:
16 Νοέμ 2018, 15:18


Σε σγυχωρώ. Τι να στηρίξω κριτικά;
Πλάκα μας κάνεις; Ότι δηλαδή έρχεται το ΠΑΜΕ στον ΟΑΕΔ ,μοιράζει φυλλάδια που καλεί τους άνεργους να μην καταδέχονται τα συσσίτια και τα κοινωνικά ιατρεία ,και να κατηγορεί την Εκκλησία ότι έχει σκοταδιστικό ρόλο; Άραγε ο αείμνηστος παππούς του ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ σφ,Δημήτρη Κουτσούμπα ,που είχε και αυτός το ίδιο όνομα ,που ήταν ιερέας και τον εκτέλεσαν οι Ναζί για αντιστασιακοί δράση ήταν και αυτός αντιδραστικός;
Κατηγορούν την Εκκλησία ότι αποκήρυξε την επανάσταση ξεχνώντας οι ίδιοι τα δικά τους ότι κάποτε και οι ίδιοι αποκήρυξαν τον Άρη Βελουχιώτη και τώρα θέλουν να τον αποκαταστήσουν πολιτικά αλλά όχι κομματικά; Κατηγορούν την Εκκλησία ότι είναι αντιδραστικός θεσμός και πως με τα συσσίτια που οργανώνει ,θέλει να καλλιεργήσει τον συμβιβασμό και την ηττοπάθεια.

Μάλιστα δηλαδή τα voucher ,τα 5μηνα ,τα συσσίτια της Εκκλησίας είναι όλα προσπάθειες που απώτερο σκοπό έχουν απλά να διαωνίσουν το σάπιο εκμεταλλευτικό σύστημα. Σίγουρα κανείς δεν θέλει να πηγαίνει στην Εκκλησία για να τρώει αλλά αν για τον α ή β λόγο βρεθεί σε αυτή την απελπιστική κατάσταση ,σύμφωνα με το ΠΑΜΕ θα πρέπει να καθήσει και να ψοφήσει από την πείνα και να αισθάνεται υπερήφανος που δεν έκανε το χατίρι στην εκκλησία; Τι δηλαδή; πρέπει η Εκκλησία να αφήσει τον κόσμο να ψοφήσει από την πείνα ,για να ωριμάσουν οι κοινωνικές συνθήκες και να γίνει επανάστση; Αφού λοιπόν ο ρόλος του ΚΚΕ και του ΠΑΜΕ δεν είναι να ταϊζει τον κόσμο ας αφήσουν την Εκκλησία ήσυχη να κάνει την δουλειά της.
Εκτός και αν περιμένουμε από το ΠΑΜΕ να οργανώσει λαΪκά συσσίτια. Το ΚΚΕ δεν είχε λεφτά να πληρώσει τους εργαζόμενους του 902 και τώρα θα οργανώσει και λαϊκά συσσίτια. Το ΚΚΕ τι έχει διαφορετικό να προτείνει πέρα από τα 5μηνα και τα voucher που να μπορεί όμως να εφαρμοσθεί τώρα και όχι στην μεθεπόμενη ζωή;
Μπορείς να τρως στα σισσιτια αν έχεις καταλάβει ότι το να ταίσεις
μια φορά ψάρι κάποιον δε σημαίνει ότι θα τον ταίζεις για εφορου
ζωής. Η χριστιανική και η αστική φιλανθρωπία διαιωνίζουν απλά
την επανάπαυση.
Και για τα εργατικά ,αλήθεια αν υπάρχει έστω και ένας επιχειρηματίας που η επιχείρηση του πάει καλά ,και πληρώνει τους υπαλλήλους του στην ώρα τους ,τους δίνει και κάτι παραπάνω για να τους βάλει στο φιλότιμο το ΠΑΜΕ τι θα πει; Θα πάει έξω από την επιχείρηση και θα τους πει :ξέρετε κάτι καρντάσια; Αυτός ο τύπος εσας σε ξεγελάει ,σας το παίζει καλός ενώ βγάζει εκατομμύρια αυτός από τον ιδρώτα σας.
Είτε ο επιχειρηματίας δεν πληρώνει ,είτε πληρώνει καλά πάντα είναι η προσωποποίηση του κακού και πρέπει πάντοτε ο κομμουνιστής να παλεύει για να στρέψει τους εργαζομένους εναντίον του σε μια επιχείρηση. Εγώ πάντως δεν μπορώ να δεχθώ ότι ένας επιχειρηματίας που πάει καλά η επιχείρησή του θα αφήσει απλήρωτους τους εργαζομένους του για 1 χρόνο απλά και μόνο επειδή είναι φιλάργυρος. Αν το κάνει αυτό είναι απλά για το ψυχιατρικό άσυλο. Έχει το ακαταλόγιστο. Αν είναι ξύπνιος ο επιχειρηματίας ,οταν πάει καλά η επιχείρησή του ,δίνει και κάτι παραπάνω στον υπάλληλο για να τον φέρει στο φιλότιμο.
συμφωνώ πως είναι λάθος η προσωποποίηση του καπιταλιστή.
Μπορεί κάποιος π.χ. να έχει 2 επιχειρήσεις, μία στην κρήτη
ας πούμε και μια στα γιάννενα και κάνει φιλανθρωπίες επειδή
μπορει και θέλει. Η επιχείρηση στην κρήτη πάει άπατη και η
επιχείρηση στα γιάννενα τρένο. Κλείνει αυτή στην κρήτη,
διώχνει τους εργαζόμενους, συνεχίζει να κρατά την επιχείρηση
στα γιάννενα και συνεχίζει τις φιλανθρωπίες. Είναι κακός άνθρωπος
αυτός; Δεν μας ενδιαφέρει το ηθικό ζήτημα ουτε σε πρώτο επίπεδο
ούτε σε δευτερο, αυτό [που μας ενδιαφέρει είναι πως ο καπιταλιστικός
τρόπος παραγωγής είναι ένα σύστημα που δεν μας συμφέρει.
Το ΚΚΕ δεν θέλει να την διορθώσει την κατάσταση ,θέλει να την ανατρέψει γι αυτό και τα ανάγει όλα στο σοσιαλισμό.
Επομένως τι να στηρίξω κριτικά; Την αντατροπή της αστικής δημοκρατίας; Αφού το ΚΚΕ δεν πιστεύει στην αστική δημοκρατία ,γιατί συμμετέχει στις εκλογές και στο κοινοβούλιο; γιατί θέτουν υποψηφιότητα κομμουνιστές δήμαρχοι; Για να εισπράττει κρατική επιχοργήση και να μπορεί να κάνει προπαγάνδα μέσα από την βουλή; Οι κομμουνιστές δήμαρχοι ,όπου εκλέχτηκαν αυτοί ,τι έκαναν που δεν θα μπορούσαν να το κάνουν οι αστοί δήμαρχοί; Μήπως οι Κομμουνιστές δήμαρχοι οργάνωσαν λαϊκή πολιτοφυλακή και κοινωνικοποίησαν καμιά μεγάλη επιχείρηση στην περιοχή τους;

Αλλά είπαμε ,το Κομμουνιστικό Κόμμα έχει καθοδηγητικό ρόλο και πρέπει να μπάσει τα σοσιαλιστικά ιδεώδη στα λαϊκά στρώματα. Επίσης το κομμουνιστικό κόμμα που έχει καθοδηγητικό και παιδαγωγικό ρόλο πρέπει να αφυπνίσει τους εργαζομένους ώστε να αντιλήφθουν τον ιστορικό τους ρόλο να καρφώσουν το τελευταίο καρφί στο φέρετρο του σοσιαλισμού. ΛαΪκή εξουσία με ανώριμο λαό και καθοδηγητή το ΚΚΕ.
Είναι λυμένα απο παλιά γιατί συμμετέχει το κόμμα σε αστικές εκλογές και κοινοβούλια.
Και είναι ακριβώς αυτός που είπες, η προπαγάνδιση των θέσεων. Παρόλα αυτά η συμμετοχή
δεν είναι ζήτημα αρχής αλλά τακτικής, έχουν περάσει και περιόδους όπου το κόμμα όχι μονο
δεν ήταν στη βουλή αλλά και εκτός νόμου.

https://www.rizospastis.gr/story.do?id= ... E%99%CE%91
Ελπίζω να μην με χαρακτηρίσεις ασφαλίτη ,ιμπεριαλιστική προβοκάτορα η τσιράκι του κεφαλαίου,συκοφάντη κ.τ.λ.
Αυτό θέλεις να στηρίξω κριτικά ;Την αυτοδιάθεση των Σλαβομακεδόνων; Γι αυτό πέθανε ο Παύλος Μελάς και οι Κρητικοί Μακεδονομάχοι; Για να έρθει η σοφή ή κεντρική επιτροπή του ΚΚΕ να μας καθοδηγήσει εμάς τους ανώριμους ότι πρέπει να αυτοδιατεθούν οι Σλαβομακεδόνες; Και ποιο κάτω λέει πως δεν θα εφάρμοζε αυτή την απόφαση. Δηλαδή αντί να ζητήσει συγγνώμη προσπαθεί να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα με φθηνές δικαιολογίες. Εκτός δηλαδή ότι άγγιξε τα όρια της προδοσίας μας λέει ότι είναι και αναξιόπιστο και δεν τηρεί τις συμφωνίες του.
Κάποτε και εγώ αυτά δεν τα πίστευα λόγω συμπάθειας προς το Κόμμα και νόμιζα ότι όλα αυτά είναι αστική προπαγάνδα. Μέχρι που τα διάβασα στον Ριζοσπάστη.

Παράνοια !!! Πραγματικά είναι σπατάλη χρόνου και μόνο που αναφερόμαστε σε αυτό το κόμμα !!! Όσο περισσότερο ασχολούμαστε με το ΚΚΕ ,τόσο περισσότερη αξία του δίνουμε!!!
Γιατί τι έχει η αυτοδιάθεση των μακεδόνων; Ποιός λαός δεν πρέπει να έχει αυτοδιάθεση;
Η πλειοψηφία των μακεδονομάχων ήταν μισθοφόροι συντροφε, ακόμα και αρκετοί
μακεδόνες που πήραν την πλευρά της ελλάδας όπως ο κριτσο κοττε (κόττας) άλλαξε
στρατόπεδο από τα ποσά που πήρε απο έλληνες πράχτορες.

Βέβαια αυτή είναι παλιά ιστορία, η θέση του κόμματος, δυστυχώς κατεμε, άλλαξε.
Και όπως βλέπεις παρόλο που την θεωρώ λάθος δεν τράβηξα δικιά μου παντιέρα.
Στηρίζω κριτικά.
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Απάτες και μυθεύματα του ΚΚΕ και της αριστεράς γενικώς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 16 Νοέμ 2018, 19:23

Nandros έγραψε:
16 Νοέμ 2018, 13:06
Chainis έγραψε:
16 Νοέμ 2018, 11:34
Βινόσαυρος έγραψε:
16 Νοέμ 2018, 10:29

πάνω στα αποκαΐδια της οποίας θα φτιαχτει η δικιά μας
Είσαι μέρος από τα λίγα αποκαΐδια της πατρίδας μου.
Η δικιά σου πατρίδα κατασκευάστηκε με κλεμμένη ιστορία και μεταλλάξεις.
Θρασύτατος ο πρακτοράκος!
.
:smt018 κυνικός
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Αρρηνmax41postspermonth
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 30 Μάιος 2018, 18:31
Phorum.gr user: Μητσάκος

Re: Απάτες και μυθεύματα του ΚΚΕ και της αριστεράς γενικώς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρρηνmax41postspermonth » 16 Νοέμ 2018, 21:31

Αντιπαρέρχομαι τις τελευταίες δημοσιεύσεις που αφορούν καθαρά ζητήματα πολιτικής και διαχείρισης της εξουσίας και ρωτάω με αφορμή τη συζήτηση που είχαμε στη δουλειά περί χούντας κατά πόσον οι διωγμοί των κομμουνιστών σύμφωνα με το ιδιώνυμο του Βενιζέλου όπου στέλνονταν σε εξορίες και δεν μπορούσα να καλλιεργήσουνν τα κτήματα και τα λοιπά και διαλύονται οικογένειες υπήρξαν απρόκλητες παραβιάσεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων;
και γιατί το έθεσα το θέμα στη δουλειά; γιατί αναρωτιόμουν αν στο σοσιαλιστικό μπλοκ την ίδια περιοδο με τη χούντα έπεφτε το ίδιο ματσούκι στα κρατητήρια όπως εδώ σε εμάς...
Το ζήτημα εδώ είναι καθαρά ανθρωπιστικό διότι ας πούμε ο Ζαχαριάδης κατεζητειτο για ποινικά αδικήματα, όχι,απλά την πολιτική του δράση ποινική τη βάφτισαν... γιατί μετά απορούμε πως ήτανε τόσο βίαιοι κομμουνιστές επί κατοχής δεν ηθελαν να ξαναγυρισεί το ιδιο καθεστώς να ξανατρώνε το ίδιο κυνήγι, λογικό δεν είναι;
εσάς θα σας άρεσε να συνέβαινε κάτι τέτοιο;
Βέβαια όσο εγώ αναφέρομαι σε Φόρουμ και απαντήσεις δε παίρνουμε ικανοποιητικές σε ερωτήσεις που θέτουμε λογικο θα είναι να με λένε καμμένο ,νομίζω ούτε και αυτή τη φορά θα την γλιτώσουμε αυτή την ετικέτα .
Aράζω ξάπλα oλημερίς
και κάνω μαύρες σκέψεις:
Mην πεις για τoν Mελιγαλά,
Aρ(ρ)η(ν) (!!!!), γιατί θα μπλέξεις...

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6741
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Απάτες και μυθεύματα του ΚΚΕ και της αριστεράς γενικώς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 16 Νοέμ 2018, 22:30

Βινόσαυρος έγραψε:
16 Νοέμ 2018, 19:23

Μπορείς να τρως στα σισσιτια αν έχεις καταλάβει ότι το να ταίσεις
μια φορά ψάρι κάποιον δε σημαίνει ότι θα τον ταίζεις για εφορου
ζωής. Η χριστιανική και η αστική φιλανθρωπία διαιωνίζουν απλά
την επανάπαυση.
σίγουρα δεν λύνεται το πρόβλημα έτσι . Υπάρχουν όμως άνθρωποι που βρέθηκαν σε αυτήν την κατάσταση να έχουν ανάγκη και από ένα κομμάτι ψωμί. Που έχουν άμεση ανάγκη από φαγητό. Δεν πρέπει να γίνει κάτι και για αυτούς; Και καταλαβαίνουμε όλοι μας πολύ καλά πως αυτά σίγουρα δεν είναι δουλειά κανενός κόμματος . Είναι όντως ντροπή να υπάρχει ανάγκη για συσσίτια όπως επίσης είναι ντροπή που δεν έχει φροντίσει το κράτος να δημιουργήσει τις ανάλογες κοινωνικές δομές για τους αναξιοπαθούντες.
Κάποιος πρέπει να κάνει κάτι και για αυτούς. Αφού δεν κάνει το κράτος κάτι αναλαμβάνει η Εκκλησία πιθανώς και ΜΚΟ. Δηλαδή πρέπει να τους αφήσουμε να ψοφήσουν από την πείνα; Χρειάζεται άμεση λύση που δεν μπορεί να περιμένει να ωριμάσουν οι συνθήκες. Και σίγουρα η Εκκλησία όπως και οι ελάχιστες κοινωνικές υπηρεσίες που υπάρχουν δεν κάνουν διαχωρισμό . Έχω δει σε συσσίτια από ναρκομανείς ,άστεγους ,αλκοολικούς μέχρι και αφρικανούς.(Δεν λέω μαύρους για να μην με πούνε ρατσιστή. ΌΧΙ βέβαια ότι έχω κάτι με το χρώμα τους.Όλοι άνθρωποι είμαστε)

συμφωνώ πως είναι λάθος η προσωποποίηση του καπιταλιστή.
Μπορεί κάποιος π.χ. να έχει 2 επιχειρήσεις, μία στην κρήτη
ας πούμε και μια στα γιάννενα και κάνει φιλανθρωπίες επειδή
μπορει και θέλει. Η επιχείρηση στην κρήτη πάει άπατη και η
επιχείρηση στα γιάννενα τρένο. Κλείνει αυτή στην κρήτη,
διώχνει τους εργαζόμενους, συνεχίζει να κρατά την επιχείρηση
στα γιάννενα και συνεχίζει τις φιλανθρωπίες. Είναι κακός άνθρωπος
αυτός; Δεν μας ενδιαφέρει το ηθικό ζήτημα ουτε σε πρώτο επίπεδο
ούτε σε δευτερο, αυτό [που μας ενδιαφέρει είναι πως ο καπιταλιστικός
τρόπος παραγωγής είναι ένα σύστημα που δεν μας συμφέρει.


Εδώ συμφωνούμε εν μέρει . Υπάρχει μια λανθασμένη εκτίμηση από πολλούς συνδικαλιστές που ισχυρίζονται ότι οι επιχειρηματίες ενώ οικονομάνε τα άντερα τους ,είναι άπληστοι και φιλάργυροι και γι αυτό αφήνουν απλήρωτους τους εγαζομένους τους . Αλήθεια εσύ το πιστεύεις αυτό; Εγώ όχι.
Τώρα αυτοί που το ισχυρίζονται αυτό δεν ξέρω αν όντως το πιστεύουν και οι ίδιοι η απλώς τα λένε εκ του πονηρού, για λαϊκισμό ,για να συσπειρώσουν περισσότερο κόσμο γύρω από το σωματείο τους. Έχω μια απορία. Τι παραπάνω μπορεί να κάνει το σωματείο πέρα από την προσφυγή στα αρμόδια όργανα του κράτους ,επιθεώρηση εργασία , δικαστήρια κ.τ.λ.; Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να οργανώσει ομαδικές προσφυγές και να προσφέρει δωρέαν νομική υποστήριξη αλλά μέχρι εκεί. Αν ο επχειρηματίας χρεωκοπήσει ,δεν μπορεί το ΠΑΜΕ με απεργίες να κάνει να βρέξει λεφτά. Τώρα αν μας συμφέρει ή όχι ο καπιταλισμός είναι μεγάλη κουβέντα.

Γιατί τι έχει η αυτοδιάθεση των μακεδόνων; Ποιός λαός δεν πρέπει να έχει αυτοδιάθεση;
Η πλειοψηφία των μακεδονομάχων ήταν μισθοφόροι συντροφε, ακόμα και αρκετοί
μακεδόνες που πήραν την πλευρά της ελλάδας όπως ο κριτσο κοττε (κόττας) άλλαξε
στρατόπεδο από τα ποσά που πήρε απο έλληνες πράχτορες.

Βέβαια αυτή είναι παλιά ιστορία, η θέση του κόμματος, δυστυχώς κατεμε, άλλαξε.
Και όπως βλέπεις παρόλο που την θεωρώ λάθος δεν τράβηξα δικιά μου παντιέρα.
Στηρίζω κριτικά.
Αν υποστηρίζεις την αυτοδιάθεση των Σλαβομακεδόνων γιατί δεν υποστηρίζεις και την αυτοδιάθεση της Ελληνικής μειονότητας της Αλβανίας;
Μήπως υποστηρίζεις και την αυτοδιάθεση των Μουσουλμάνων της Θράκης;
Είδαμε πόσο σεβάστηκε και η ΕΣΣΔ το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης.
Σύντροφε αν επιτρέπεται ,και συγγνώμη κιόλας για την αδιακρισία μου ,είσαι οργανωμένος; Αν θεωρείς αδιάκριτη την ερώτησή μου μην απαντάς.
Απλά εγώ σου είπα δεν γουστάρω το γιεχωβαδίστικο στυλ. Ο ΚΝίτης /μέλος του ΚΚΕ είναι στρατιώτης του κόμματος και πρέπει να σπαέι @@ για να μαζεύει λεφτά από τον κόσμο ,να πουλάει εφημερίδες,να αντικρούει ιδεολογήματα που κυκλοφορούν ανάμεσα στα λαϊκά στρώματα. Αφενός οι γνωστοί του τον λένε σπαζαρχίδη αφετέρου η καθοδήγηση διαμαρτύρεται ότι δεν προσπαθεί αρκετά και πως είναι απαράδεκτος.Βρίσκεται εν μέσω διασταυρούμενων πυρών. Ενίοτε το μέλος του ΚΚΕ εκτελεί και χρέη περιφρούρησης . Αν όμως κατα την διάρκεια της συμπλοκής τραυματιστεί το μέλος του ΚΚΕ ,ποιος θα του πληρώσει τα μεροκάματα που χάνει από την δουλειά λόγω τραυματισμού;
Μήπως και ένας λόγος που ο κόσμος δεν γουστάρει το ΚΚΕ είναι αυτή η γιαχωβαδίστικη προπαγάνδιση ; Η μήπως δεν το γουστάρει λόγω της στρατοκρατικής του αντίληψης ότι όλα πρέπει να ελέγχονται και να βρίσκονται υπό την κηδεμονία του;

Και όλα αυτά για μια υπόθεση που τουλάχιστον σε βάθος χρόνου πενταετίας η ακόμη και δεκαετίας δεν αναμένεται να πραγματοποιηθεί.
Πες μου τι ακριβώς να υποστηρίξω κριτικά σύντροφε; Ότι οι Κνίτες είναι οι Ιεχωβάδες της πολιτικής; Να στηρίξω κριτικά ότι όλα πρέπει να τα βλέπουμε υπό το πρίσμα της μελλοντικής επαναστατικής προοπτικής αδιαφορώντας για λύσεις επί της παρούσης;
Τι έχει να προτείνει π.χ.το ΚΚΕ άμεσα για την ανεργία και για όλα τα υπόλοιπα προβλήματα;
Μια πολύ βραχυπρόθεσμη λύση είναι τα προγράμματα voucher και τα πεντάμηνα.
Ένα αίτημα του ΠΑΜΕ που ήταν η δωρέαν μετακίνηση ανέργων εδώ στην Θεσσαλονίκη έχει πραγματοποιηθεί.

Στις εναπομείνασες "σοσιαλιστικές " χώρες έχουν καπιταλισμό και μάλιστα πολύ χειρότερο καπιταλισμό από τον δικό μας.Το επίπεδο διαβίωσης της Ελλάδας είναι πολύ ανώτερο των εναπομείναντων σοσιαλιστικών χωρών. Μοναδική εξαίρεση είναι η Β.Κορέα που δεν έχει Καπιταλισμό και έχει μια άυτπη κληρονομική μοναρχία με συγκεντρωτική οικονομία. Η μοναδική σοσιαλιστική χώρα στην οποία δεν θα γίνει καπιταλιστική παλινόρθωση είναι η Β.Κορέα. Μήπως αυτός είναι ο μονος τρόπος για να επιβιώσει ένα σοσιαλιστικό καθεστώς; Να καλλιεργείς τον πατριωτισμό και τον εθνικισμό;
Να καλλιεργείς την ξενοφοβία; Να περιχαρακώσεις την χώρα και να ελέγχεις όλα τα μέσα μαζικής ενημέρωσης; Αλήθεια πως γίνεται ενώ η οικονομία της Β.Κορεάς να μην πηγαίνει καλά και η χώρα να είναι βυθισμένη στην φτώχεια ο λαός δεν αντιδράει; Είναι μήπως η βαθειά αφοσίωση του λαού προς τον ηγέτη του η μήπως η απειλή και ο φόβος ; Όπως και να 'χει πάντως η δυναστεία των Κιμ έκανε καλή δουλειά.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Απάτες και μυθεύματα του ΚΚΕ και της αριστεράς γενικώς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 16 Νοέμ 2018, 22:39

Αρρηνmax41postspermonth έγραψε:
16 Νοέμ 2018, 21:31
Αντιπαρέρχομαι τις τελευταίες δημοσιεύσεις που αφορούν καθαρά ζητήματα πολιτικής και διαχείρισης της εξουσίας και ρωτάω με αφορμή τη συζήτηση που είχαμε στη δουλειά περί χούντας κατά πόσον οι διωγμοί των κομμουνιστών σύμφωνα με το ιδιώνυμο του Βενιζέλου όπου στέλνονταν σε εξορίες και δεν μπορούσα να καλλιεργήσουνν τα κτήματα και τα λοιπά και διαλύονται οικογένειες υπήρξαν απρόκλητες παραβιάσεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων;
και γιατί το έθεσα το θέμα στη δουλειά; γιατί αναρωτιόμουν αν στο σοσιαλιστικό μπλοκ την ίδια περιοδο με τη χούντα έπεφτε το ίδιο ματσούκι στα κρατητήρια όπως εδώ σε εμάς...
Το ζήτημα εδώ είναι καθαρά ανθρωπιστικό διότι ας πούμε ο Ζαχαριάδης κατεζητειτο για ποινικά αδικήματα, όχι,απλά την πολιτική του δράση ποινική τη βάφτισαν... γιατί μετά απορούμε πως ήτανε τόσο βίαιοι κομμουνιστές επί κατοχής δεν ηθελαν να ξαναγυρισεί το ιδιο καθεστώς να ξανατρώνε το ίδιο κυνήγι, λογικό δεν είναι;
εσάς θα σας άρεσε να συνέβαινε κάτι τέτοιο;
Βέβαια όσο εγώ αναφέρομαι σε Φόρουμ και απαντήσεις δε παίρνουμε ικανοποιητικές σε ερωτήσεις που θέτουμε λογικο θα είναι να με λένε καμμένο ,νομίζω ούτε και αυτή τη φορά θα την γλιτώσουμε αυτή την ετικέτα .
Το ιδιώνυμο του Βενιζέλου θεσπίστηκε το 1929.
Το να μιλάμε σήμερα, αρχή του 21ου αιώνα, για ανθρώπινα δικαιώματα και να τα προβάλουμε στην αρχή του προηγουμένου αιώνα, είναι λάθος το λιγότερο, να μην πω τίποτα βαρύτερο.
Την ίδια εποχή στην Σοβιετία η πρόταση "ανθρώπινα δικαιώματα" ήταν terra incognita.
Στην Ελλάδα κυνηγήθηκαν μόνο τα λίγα κομμούνια, ενώ στην Σοβιετία οι πάντες, οι πολλοί από τα λίγα κομμούνια. Και αν βάλουμε τις αναλογίες σε αριθμούς των μεν με τους δε, η Σοβιετία κερδίζει παμψηφεί σε αγριότητα.

Η Ιστορία απέδειξε πως η βία των κομμουνίων θα ήταν δεδομένη ούτως ή άλλως, επειδή μόνο με βία οι ολίγοι θα μπορούσαν να επιβληθούν στους πολλούς και δεν έχει σχέση με το αν πριν υπέστησαν βία ή όχι.
Και όταν στον τζόγο παίζεται η ζωή μου ή η δική σου, τότε θα προσπαθήσω να ζήσω εγώ. Νόμος της Φύσης.

Γνωρίζω πως ο φιλοκομμουνισμός σου δεν μπορεί να αποδεχτεί την λογική, αλλά αυτό δεν είναι δικό μου πρόβλημα.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Απάτες και μυθεύματα του ΚΚΕ και της αριστεράς γενικώς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 16 Νοέμ 2018, 22:43

@πυλοτχεςς φκιάξε λίγο της παραθεσεις γιατι καταμπερδευτηκα
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Αρρηνmax41postspermonth
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 30 Μάιος 2018, 18:31
Phorum.gr user: Μητσάκος

Re: Απάτες και μυθεύματα του ΚΚΕ και της αριστεράς γενικώς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρρηνmax41postspermonth » 17 Νοέμ 2018, 00:18

Nandros έγραψε:
16 Νοέμ 2018, 22:39
Αρρηνmax41postspermonth έγραψε:
16 Νοέμ 2018, 21:31
Αντιπαρέρχομαι τις τελευταίες δημοσιεύσεις που αφορούν καθαρά ζητήματα πολιτικής και διαχείρισης της εξουσίας και ρωτάω με αφορμή τη συζήτηση που είχαμε στη δουλειά περί χούντας κατά πόσον οι διωγμοί των κομμουνιστών σύμφωνα με το ιδιώνυμο του Βενιζέλου όπου στέλνονταν σε εξορίες και δεν μπορούσα να καλλιεργήσουνν τα κτήματα και τα λοιπά και διαλύονται οικογένειες υπήρξαν απρόκλητες παραβιάσεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων;
και γιατί το έθεσα το θέμα στη δουλειά; γιατί αναρωτιόμουν αν στο σοσιαλιστικό μπλοκ την ίδια περιοδο με τη χούντα έπεφτε το ίδιο ματσούκι στα κρατητήρια όπως εδώ σε εμάς...
Το ζήτημα εδώ είναι καθαρά ανθρωπιστικό διότι ας πούμε ο Ζαχαριάδης κατεζητειτο για ποινικά αδικήματα, όχι,απλά την πολιτική του δράση ποινική τη βάφτισαν... γιατί μετά απορούμε πως ήτανε τόσο βίαιοι κομμουνιστές επί κατοχής δεν ηθελαν να ξαναγυρισεί το ιδιο καθεστώς να ξανατρώνε το ίδιο κυνήγι, λογικό δεν είναι;
εσάς θα σας άρεσε να συνέβαινε κάτι τέτοιο;
Βέβαια όσο εγώ αναφέρομαι σε Φόρουμ και απαντήσεις δε παίρνουμε ικανοποιητικές σε ερωτήσεις που θέτουμε λογικο θα είναι να με λένε καμμένο ,νομίζω ούτε και αυτή τη φορά θα την γλιτώσουμε αυτή την ετικέτα .
Το ιδιώνυμο του Βενιζέλου θεσπίστηκε το 1929.
Το να μιλάμε σήμερα, αρχή του 21ου αιώνα, για ανθρώπινα δικαιώματα και να τα προβάλουμε στην αρχή του προηγουμένου αιώνα, είναι λάθος το λιγότερο, να μην πω τίποτα βαρύτερο.
Την ίδια εποχή στην Σοβιετία η πρόταση "ανθρώπινα δικαιώματα" ήταν terra incognita.
Στην Ελλάδα κυνηγήθηκαν μόνο τα λίγα κομμούνια, ενώ στην Σοβιετία οι πάντες, οι πολλοί από τα λίγα κομμούνια. Και αν βάλουμε τις αναλογίες σε αριθμούς των μεν με τους δε, η Σοβιετία κερδίζει παμψηφεί σε αγριότητα.

Η Ιστορία απέδειξε πως η βία των κομμουνίων θα ήταν δεδομένη ούτως ή άλλως, επειδή μόνο με βία οι ολίγοι θα μπορούσαν να επιβληθούν στους πολλούς και δεν έχει σχέση με το αν πριν υπέστησαν βία ή όχι.
Και όταν στον τζόγο παίζεται η ζωή μου ή η δική σου, τότε θα προσπαθήσω να ζήσω εγώ. Νόμος της Φύσης.

Γνωρίζω πως ο φιλοκομμουνισμός σου δεν μπορεί να αποδεχτεί την λογική, αλλά αυτό δεν ειναι δικό μου πρόβλημα.
.
καλά μου τα χώνεις αλλά για να εστιάσω στο μπολνταρισμενο αν ήθελα να σου εξηγήσω το πως κατήντησα σ' αυτό το σημείο ,για να μη βρω κανα μπελά θα έπρεπε να μπω με VPN και από ξενο δίκτυο διότι θα έπρεπε να πω ξεδιάντροπες λεπτομέρειες για το πώς αλώνιζαν οι κουκουέδες στο χώρο εργασίας χωρίς να υπάρχει αντίλογος και τι έφταιγε γι' αυτό το πράγμα ,σόρρυ που δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλά πρέπει να κάηκε ο εγκέφαλός μου τέλειως φίλε ντρέπομαι που το λέω: ολωνών εκεί μέσα μας έχει πάρει και μας εχει σηκώσει, φταίνε όμως και κάποιοι που λέγανε μην ασχολείσαι γιατί ρε θειο να μην ασχολούμαι έπρεπε να περιμένω τον μπάρμπα νανδρο να διατύπωσε ι αντίλογο;
σαν μεγαλύτερος νομίζω θα συμφωνείς ότι σαν πενηντάρισει ο άνθρωπος δεν αλλάζει ιδέες, εγώ έχω ακόμα λίγο περιθώριο για να σε συνειδητοποιήσω κάποια λάθη γιατί μετά τα 50 θα με λένε φιλοκομμουνιστή και θα τους κοιτάζω περίεργα χωρίς να παίρνω χαμπάρι τι συμβαίνει, να 'σαι καλά με έσωσες . δυστυχώς και οι άλλοι στο χώρο εργασίας χειρότερα από μένα έχουν γίνει.
το παρόν λαμβάνεται με στιγμιότυπο οθόνης με σκοπό να επιδειχθεί όπου δει
Aράζω ξάπλα oλημερίς
και κάνω μαύρες σκέψεις:
Mην πεις για τoν Mελιγαλά,
Aρ(ρ)η(ν) (!!!!), γιατί θα μπλέξεις...

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29097
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Απάτες και μυθεύματα του ΚΚΕ και της αριστεράς γενικώς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 17 Νοέμ 2018, 03:01

Αρρηνmax41postspermonth έγραψε:
16 Νοέμ 2018, 21:31
γιατί μετά απορούμε πως ήτανε τόσο βίαιοι κομμουνιστές επί κατοχής δεν ηθελαν να ξαναγυρισεί το ιδιο καθεστώς να ξανατρώνε το ίδιο κυνήγι, λογικό δεν είναι;

Ποιον "φοβόντουσαν" για αυτό το καθεστώς; Τον Ζέρβα που αρχικά αντιτίθετο στο βασιλιά; Τον Ψαρρό;

Αυτά μπορεί να ήτανε καλά για προπαγάνδα. Στην πραγματικότητα αυτό που τους ενδιέφερε ήταν το να είναι η μόνη ένοπλη δύναμη. Για να μπορέσουν να καταλάβουν την εξουσία φυσικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών