Αλέξανδρος Γιοσμάς: «Ο πατέρας μου δεν ήταν δωσίλογος, ήταν πατριώτης»

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Αλέξανδρος Γιοσμάς: «Ο πατέρας μου δεν ήταν δωσίλογος, ήταν πατριώτης»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 15 Οκτ 2018, 01:24

Εικόνα

«Με βάφτισε Ρώσος παπάς, νονοί μου ήταν ο αδελφός μου που ήταν έντεκα χρονών και η αδελφή της μάνας μου. Ο πατέρας μου δίνει το μικρό όνομα στον παπά: Αδόλφος, του λέει, το μικρό όνομα. Εγώ γουστάρω, μου αρέσει, μακάρι να με λέγανε Αδόλφο. Είμαι «φον», με κάνανε και Αδόλφο, ακόμα καλύτερα. Και υπουργό του Χίτλερ είχαν κάνει τον πατέρα. Θα ήταν μεγάλη ευτυχία για μένα να με έλεγαν Αδόλφο, γιατί εάν με έλεγαν Στάλιν ή Νετανιάχου που σφάζει κάθε μέρα θα ήταν καλύτερα;» λέει ο Αλέξανδρος Γιοσμάς στην Deutsche Welle. Τελικά δεν βαφτίστηκε Αδόλφος μια και ο παπάς τότε επισήμανε πως το όνομα δεν υπάρχει στο ελληνικό ορθόδοξο εορτολόγιο και άρα δεν θα ήταν δυνατόν να του δοθεί. Η βάφτιση έγινε στη Βαυαρία, εκεί που είχε καταφύγει ο πατέρας του μετά τον πόλεμο ως συνεργάτης των Γερμανών.

Ο Αλέξανδρος Γιοσμάς είναι γιος του Ξενοφώντος Γιοσμά, γνωστότερου και ως «φον» Γιοσμά στη Θεσσαλονίκη εξαιτίας της συνεργασίας του με τους Γερμανούς την περίοδο της Κατοχής. Δημοσιογράφος στο επάγγελμα, καταγόμενος από το Κιρκαγάτς της Μικράς Ασίας κατηγορήθηκε για ένοπλο δωσιλογισμό αλλά και ως προπαγανδιστής των Γερμανών και των Ταγμάτων Ασφαλείας (διετέλεσε υπεύθυνος Τύπου και Προπαγάνδας του περιβόητου δωσίλογου Γεώργιου Πούλου) στη Μακεδονία. Καταδικάστηκε ερήμην σε θάνατο και όταν επέστρεψε στη Θεσσαλονίκη το 1947 εξέτισε ποινή φυλάκισης πέντε ετών και στη συνέχεια αφέθηκε ελεύθερος μετά από απονομή χάριτος. Αργότερα είχε κατηγορηθεί και για ηθική αυτουργία στη δολοφονία του Γρηγόρη Λαμπράκη αλλά αθωώθηκε.

«Ο πατέρας μου έφυγε με τη στολή του Γερμανού ανθυπολοχαγού»

Εικόνα
Στην εφημερίδα ΑΥΓΗ δημοσιεύεται φωτογραφία του Ξενοφώντος Γιοσμά με στολή Γερμανού ανθυπολοχαγού

Ο Αλέξανδρος Γιοσμάς γεννήθηκε το 1945 στο Λάντσχουτ της Βαυαρίας, ένα χρόνο μετά τη φυγή του πατέρα του στη Γερμανία. «Ο πατέρας μου έφυγε με τη στολή του Γερμανού ανθυπολοχαγού» δηλώνει με περηφάνια. «Μεγάλωσα με τα ιδανικά του ελληνισμού, του ελληνοχριστιανικού πολιτισμού. Ούτε να κλέψουμε, ούτε να εξαπατήσουμε» τονίζει αναφερόμενος στις αρχές της οικογένειάς του. «Έπρεπε να φύγει ο Γιοσμάς όταν έφυγαν οι Γερμανοί. Είχε τελειώσει η δράση του. Είχαν αναλάβει ελέω Θεού οι κομμουνιστές, το ΕΑΜ-ΕΛΑΣ. Έφυγε με τα γερμανικά στρατεύματα και χαίρομαι που το λέω γιατί αυτή είναι η αλήθεια. Κορόιδο ήταν να καθίσει και να τον πιάσουν τα κομμούνια που σκότωναν στρατιώτες του ελληνικού στρατού;»

Το θέμα της έρευνάς μας «τα τραύματα του Β´ Παγκοσμίου Πολέμου και πως αυτά επηρέασαν τις επόμενες γενιές» ο Αλέξανδρος Γιοσμάς δεν φαίνεται να το αντιλαμβάνεται. Δεν τον αφορά. Είναι υπερήφανος για την «εθνική» δράση του πατέρα του. Όσο για τα εγκλήματα των Γερμανών κατακτητών, τους θανάτους, την πείνα, δηλώνει χωρίς περιστροφές: «Δεν φταίνε οι Γερμανοί, οι μαυραγορίτες έφταιγαν, εκμεταλλεύτηκαν την αναμπουμπούλα. Είναι όπως και σήμερα που κάποιοι εκμεταλλεύονται την κρίση και γίνονται μαυραγορίτες τρόπον τινά».

«Είμαι υπερήφανος για τον πατέρα μου»

Ο Αλέξανδρος Γιοσμάς είναι ζωγράφος. Σπούδασε, πηγαινοερχόμενος, όπως λέει, μεταξύ 1970 και 1975 στο Μόναχο. Στην πόλη που ήθελε και ο Χίτλερ να σπουδάσει ζωγραφική αλλά δεν τα κατάφερε αφού τον απέρριψαν δυο φορές από τη Σχολή Καλών Τεχνών. Ο Αλέξανδρος Γιοσμάς ενδιαφερόταν πάντοτε για την πολιτική, τονίζει, και το 2007 ήταν υποψήφιος βουλευτής του ΛΑΟΣ Ροδόπης. Σήμερα είναι μέλος της Χρυσής Αυγής. Ζει, όπως λέει, φτωχικά στην Άνω Τούμπα. «Που είναι οι λίρες που άφησε ο Γιοσμάς;» διερωτάται. Πριν από την κρίση πάντως, όπως λέει, κατάφερνε να ζει καλά από τη ζωγραφική του.

Για τη συνέντευξή μας έχει φέρει μάλιστα φωτογραφίες από παλαιότερα έργα του και από έκθεση που έγινε το 1979 στο ξενοδοχείο Electra Palace στην Αριστοτέλους. Αναπαραστατική ζωγραφική με λάδι, φιγούρες της καθημερινότητας αλλά και θέματα εμπνευσμένα από τον Ιησού. Μια έκθεση για την οποία δηλώνει πολύ υπερήφανος. Πάνω από όλα όμως στη ζωή του είναι υπερήφανος για τον πατέρα του. Στην ερώτηση μας εάν τον ενοχλεί η «ρετσινιά» του δωσίλογου απαντά: «Ο πατέρας μου έμαθε στη Γερμανία ότι καταδικάστηκε ερήμην εις θάνατον από το δικαστήριο των δωσιλόγων και σηκώνεται να γυρίσει. Εσείς θα γυρνούσατε; Ο Ξενοφών Γιοσμάς δεν ήταν φυγάς και ενώ ήταν διατεθειμένος να καθίσει οικογενειακώς στην Γερμανία επέστρεψε. Για αυτό είμαι υπερήφανος για τον πατέρα μου».

Εικόνα
Ο Αλέξανδρος Γιοσμάς με τους γονείς του και τη θεία του στη Βαυαρία (πιθανώς το 1945)

«Γιατί δεν τον σκότωσαν αφού ήταν δωσίλογος;» διερωτάται ο Αλέξανδρος Γιοσμάς και συμπληρώνει πως ο πατέρας του δεν είχε καμία σχέση με την εξόντωση των Εβραίων. «Αντιθέτως είχε φίλους Εβραίους και Κομμουνιστές και διέσωσε πολλούς από αυτούς στην Κατερίνη όπου έμενε αρχικά, χρησιμοποιώντας τις καλές σχέσεις που είχε με τους Γερμανούς» προσθέτει. Όσον αφορά το Ολοκαύτωμα «δεν το έκανε ο Χίτλερ. Το έκαναν κάποιες σκοτεινές δυνάμεις για να εκθέσουν τον Χίτλερ» συμπληρώνει και υπονοεί πως ευθύνεται ο σιωνισμός.

Τέλος, στην ερώτηση πώς είναι δυνατόν να μην λυπάται για τον πόνο που προξένησε ο πατέρας του με τα περιβόητα Τάγματα Θανάτου, όπως τα αποκαλεί ο ίδιος ο Αλέξανδρος Γιοσμάς, δεν διστάζει να δηλώσει: «Ευτυχώς που πολέμησε ο Γιοσμάς τα κομμούνια, διαφορετικά θα ήμασταν στο Σύμφωνο Βαρσοβίας από το 1944. Οι εθνικιστές εδώ πολέμησαν τα κομμούνια που σφάζανε ελληνικό λαό… Ο πατέρας μου ήταν οπλαρχηγός της Εθνικής Αντιστάσεως, τελεία και παύλα. Αν δεν ήταν ο πατέρας μου και κάποιοι άλλοι πατεράδες… Με το όνομα Παρμενίων έδρασε ο πατέρας μου και τους άλλαξε τα φώτα. Αν δεν ήταν ο Πούλος, ο Τσολάκογλου και όλοι αυτοί θα ήμασταν στο Σύμφωνο Βαρσοβίας μέχρι το 1989 που έπεσε το ανατολικό Μπλοκ».

Μαρία Ρηγούτσου

https://www.dw.com/el/%CE%B1%CE%BB%CE%A ... a-45651305

Άβαταρ μέλους
Pertinax
Δημοσιεύσεις: 1233
Εγγραφή: 20 Απρ 2018, 23:29

Re: Αλέξανδρος Γιοσμάς: «Ο πατέρας μου δεν ήταν δωσίλογος, ήταν πατριώτης»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pertinax » 15 Οκτ 2018, 15:24

«Γιατί δεν τον σκότωσαν αφού ήταν δωσίλογος;»
Έλα ντε...

Δήμητρης Κουσουρής: «Το 85% των υποθέσεων δωσιλογισμού αρχειοθετήθηκαν»

Στις υποθέσεις που έφτασαν στο ακροατήριο μόνο το 45% των κατηγορουμένων καταδικάστηκε. Συνολικά εκτελέστηκαν 25 δωσίλογοι στην Ελλάδα. «Την ίδια πενταετία, από το 1944 έως το 1949 εκτελούνται από τα έκτακτα στρατοδικεία 3.500 κομμουνιστές ή συμπαθούντες τον Κομμουνισμό». Γενικότερα πάντως στην Ελλάδα καταδικάστηκαν «οι οικονομικά ασθενέστεροι δωσίλογοι, τα μικρά ψάρια».

anonymous1

Re: Αλέξανδρος Γιοσμάς: «Ο πατέρας μου δεν ήταν δωσίλογος, ήταν πατριώτης»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anonymous1 » 15 Οκτ 2018, 16:29

Pertinax έγραψε:
15 Οκτ 2018, 15:24
«Γιατί δεν τον σκότωσαν αφού ήταν δωσίλογος;»
Έλα ντε...
Ο Γεώργιος Κ. αναρωτιόταν πάντα πώς αυτός , που ήταν ένα απλό μέλος των ΕΕΕ και τελευταίος στην ιεραρχία, τιμωρήθηκε με έξι χρόνια φυλάκιση , κακοποιήθηκε και επί πολλά χρόνια αντιμετώπισε πρόβλημα επιβίωσης επειδή διώχθηκε από το μεταπολεμικό κράτος, όταν άλλα σημαίνοντα στελέχη των ΕΕΕ και γερμανόφιλοι , όπως ο Γούλας ή ο Βρετάκος , έμειναν ατιμώρητοι. Η απάντηση βρίσκεται στο βιβλίο του καθηγητή Πολυχρόνη Ενεπεκίδη "Η Ελληνική Αντίσταση μέσα από τα μυστικά αρχεία της Βέρμαχτ".

"Υπηρεσία διαφώτισης μετώπου 390 , της 14/7/1944. Το ότι πιστεύουν οι Γερμανοί πως έχουν βρεί στον Γούλα ( ΕΕΕ ) ένα γερμανόφιλο κόμμα, σχολιάζεται ειρωνικά. Όλα τα ελληνικά κόμματα επιδιώκουν απλά να καταλάβουν την εξουσία , προσπαθώντας μόνο να εκμεταλλευτούν τους Γερμανούς για να φθάσουν στην εξουσία. Από αυτόν τον κανόνα δεν αποτελεί εξαίρεση και η κίνηση του Γούλα, που παρόλες τις καλές σχέσεις με την Γερμανική ασφάλεια έχει έρθει σε επαφή με την Κυβέρνηση του Καϊρου. (...) Ο στρατηγός Σπυρίδωνας , μέλος των ΕΕΕ και προσωπικός φίλος του Γούλα, αναχώρησε κατ' εντολή του τελευταίου στο Κάιρο για να έρθει σ' επαφή με την εξόριστη κυβέρνηση" ( απόρρητο FAT 390 της 15/8/1944 ).

Την ώρα δηλαδή που ο Γεώργιος Κ. και οι υπόλοιποι στρατευμένοι Τριεψιλίτες έκαναν όλη τη "βρώμικη" δουλειά για λογαριασμό της οργάνωσης και των Γερμανών , τα πρωτοκλασάτα στελέχη συνομιλούσαν με τους Βρετανούς για να εξασφαλίσουν ατιμωρησία για όσα αδικήματα τους είχαν καταλογισθεί.
( Απόσπασμα από το πολύ καλό βιβλίο του Χονδροματίδη " Η Μαύρη Σκιά στην Ελλάδα" ).


Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24859
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Αλέξανδρος Γιοσμάς: «Ο πατέρας μου δεν ήταν δωσίλογος, ήταν πατριώτης»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 15 Οκτ 2018, 16:34

O υιός Γιοσμάς έχει το ίδιο ζήτημα που είχε και ο Αλέξανδρος Γιωτόπουλος
Έναν πατέρα που πρόδωσε

Την Πατρίδα ο πρώτος, την Υπόθεση ο δεύτερος
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 28689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Αλέξανδρος Γιοσμάς: «Ο πατέρας μου δεν ήταν δωσίλογος, ήταν πατριώτης»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 15 Οκτ 2018, 16:55

Pertinax έγραψε:
15 Οκτ 2018, 15:24
«Γιατί δεν τον σκότωσαν αφού ήταν δωσίλογος;»
Έλα ντε...

Δήμητρης Κουσουρής: «Το 85% των υποθέσεων δωσιλογισμού αρχειοθετήθηκαν»

Στις υποθέσεις που έφτασαν στο ακροατήριο μόνο το 45% των κατηγορουμένων καταδικάστηκε. Συνολικά εκτελέστηκαν 25 δωσίλογοι στην Ελλάδα. «Την ίδια πενταετία, από το 1944 έως το 1949 εκτελούνται από τα έκτακτα στρατοδικεία 3.500 κομμουνιστές ή συμπαθούντες τον Κομμουνισμό». Γενικότερα πάντως στην Ελλάδα καταδικάστηκαν «οι οικονομικά ασθενέστεροι δωσίλογοι, τα μικρά ψάρια».

Μπροστά στον Κουσουρή ακόμη και ο Μπογιόπουλος φαντάζει "αντικειμενικός". :lol:

Σε κάτι άρθρα του παλιότερα α θυμάμαι, προσπαθούσε να "αποδαιμονοποιήσει την ΟΠΛΑ.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 28689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Αλέξανδρος Γιοσμάς: «Ο πατέρας μου δεν ήταν δωσίλογος, ήταν πατριώτης»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 15 Οκτ 2018, 16:56

Beria έγραψε:
15 Οκτ 2018, 16:34
O υιός Γιοσμάς έχει το ίδιο ζήτημα που είχε και ο Αλέξανδρος Γιωτόπουλος
Έναν πατέρα που πρόδωσε

Την Πατρίδα ο πρώτος, την Υπόθεση ο δεύτερος
Τον είχα γνωρίσει (το Γιοσμά) την περασμένη δεκαετία. Απο τα καλύτερα άτομα.

Άβαταρ μέλους
Pertinax
Δημοσιεύσεις: 1233
Εγγραφή: 20 Απρ 2018, 23:29

Re: Αλέξανδρος Γιοσμάς: «Ο πατέρας μου δεν ήταν δωσίλογος, ήταν πατριώτης»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pertinax » 15 Οκτ 2018, 19:10

Golden Age έγραψε:
15 Οκτ 2018, 16:55
Μπροστά στον Κουσουρή ακόμη και ο Μπογιόπουλος φαντάζει "αντικειμενικός". :lol:
Είναι φυσιολογικό να σας τσούζει ο Κουσουρής.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Αλέξανδρος Γιοσμάς: «Ο πατέρας μου δεν ήταν δωσίλογος, ήταν πατριώτης»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 15 Οκτ 2018, 19:21

Pertinax έγραψε:
15 Οκτ 2018, 19:10
Golden Age έγραψε:
15 Οκτ 2018, 16:55
Μπροστά στον Κουσουρή ακόμη και ο Μπογιόπουλος φαντάζει "αντικειμενικός". :lol:
Είναι φυσιολογικό να σας τσούζει ο Κουσουρής.
Ψευταράς φαίνεται.
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24859
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Αλέξανδρος Γιοσμάς: «Ο πατέρας μου δεν ήταν δωσίλογος, ήταν πατριώτης»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 15 Οκτ 2018, 19:35

Μπίστης έγραψε:
15 Οκτ 2018, 19:21
Pertinax έγραψε:
15 Οκτ 2018, 19:10
Golden Age έγραψε:
15 Οκτ 2018, 16:55
Μπροστά στον Κουσουρή ακόμη και ο Μπογιόπουλος φαντάζει "αντικειμενικός". :lol:
Είναι φυσιολογικό να σας τσούζει ο Κουσουρής.
Ψευταράς φαίνεται.
Ο Κουσουρής είναι αυτός που τσάκισαν στην Ευελπίδων;
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Αλέξανδρος Γιοσμάς: «Ο πατέρας μου δεν ήταν δωσίλογος, ήταν πατριώτης»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 15 Οκτ 2018, 19:37

Pertinax έγραψε:
15 Οκτ 2018, 15:24
«Γιατί δεν τον σκότωσαν αφού ήταν δωσίλογος;»
Έλα ντε...

Δήμητρης Κουσουρής: «Το 85% των υποθέσεων δωσιλογισμού αρχειοθετήθηκαν»

Στις υποθέσεις που έφτασαν στο ακροατήριο μόνο το 45% των κατηγορουμένων καταδικάστηκε. Συνολικά εκτελέστηκαν 25 δωσίλογοι στην Ελλάδα. «Την ίδια πενταετία, από το 1944 έως το 1949 εκτελούνται από τα έκτακτα στρατοδικεία 3.500 κομμουνιστές ή συμπαθούντες τον Κομμουνισμό». Γενικότερα πάντως στην Ελλάδα καταδικάστηκαν «οι οικονομικά ασθενέστεροι δωσίλογοι, τα μικρά ψάρια».
Το κράτος τότε ήταν πολύ ανεκτικό με όλες τις πλευρές,ίσως δικαιολογημένα να ήθελε να αμβλύνει τα πάθη που προέκυψαν κατά την κατοχή.

Αντίστοιχα σε 52.000 δίκες κομουνιστών οι μισοί αθωώθηκαν 12.000 καταδικάστηκαν σε διάφορες ποινές φυλάκισης και 14.000 σε θάνατο που απ αυτούς εκτελέστηκαν λίγο πάνω από 3.000.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 28689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Αλέξανδρος Γιοσμάς: «Ο πατέρας μου δεν ήταν δωσίλογος, ήταν πατριώτης»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 15 Οκτ 2018, 19:39

Pertinax έγραψε:
15 Οκτ 2018, 19:10
Golden Age έγραψε:
15 Οκτ 2018, 16:55
Μπροστά στον Κουσουρή ακόμη και ο Μπογιόπουλος φαντάζει "αντικειμενικός". :lol:
Είναι φυσιολογικό να σας τσούζει ο Κουσουρής.
Έχεις δίκιο, απο τη στιγμή που το είπε ο Κουσουρής, ισχύει. Ό,τι κι αν πει, έχει πάντα δίκιο. Όποιος διαφωνεί είναι αμαρτωλός.


Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Αλέξανδρος Γιοσμάς: «Ο πατέρας μου δεν ήταν δωσίλογος, ήταν πατριώτης»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 15 Οκτ 2018, 19:42

Beria έγραψε:
15 Οκτ 2018, 19:35
Μπίστης έγραψε:
15 Οκτ 2018, 19:21
Pertinax έγραψε:
15 Οκτ 2018, 19:10

Είναι φυσιολογικό να σας τσούζει ο Κουσουρής.
Ψευταράς φαίνεται.
Ο Κουσουρής είναι αυτός που τσάκισαν στην Ευελπίδων;
Ναι.
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Αγχίαλος
Δημοσιεύσεις: 896
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 14:11

Re: Αλέξανδρος Γιοσμάς: «Ο πατέρας μου δεν ήταν δωσίλογος, ήταν πατριώτης»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγχίαλος » 16 Οκτ 2018, 00:48

ρε σεις αυτά που λέτε για δωσιλογισμό και μαυραγορίτες ήταν ο κανόνας τότε αφου ο ελ την ρουφιανια και την εκμετάλευση την εχει στο αίμα του και τα έχει κάνει τρόπο ζωής απλά δείτε και σήμερα τι γίνετε άλλωστε μην ξεχνάτε και το περιβόητο ελ δαιμόνιο δηλαδή η εξαπάτηση η κλεψιά και όλα τα ευγενή αθλήματα που διαπρέπει ο ελ

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Αλέξανδρος Γιοσμάς: «Ο πατέρας μου δεν ήταν δωσίλογος, ήταν πατριώτης»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 16 Οκτ 2018, 00:50

:078:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Αλέξανδρος Γιοσμάς: «Ο πατέρας μου δεν ήταν δωσίλογος, ήταν πατριώτης»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 16 Οκτ 2018, 00:51

Αγχίαλος έγραψε:
16 Οκτ 2018, 00:48
ρε σεις αυτά που λέτε για δωσιλογισμό και μαυραγορίτες ήταν ο κανόνας τότε αφου ο ελ την ρουφιανια και την εκμετάλευση την εχει στο αίμα του και τα έχει κάνει τρόπο ζωής απλά δείτε και σήμερα τι γίνετε άλλωστε μην ξεχνάτε και το περιβόητο ελ δαιμόνιο δηλαδή η εξαπάτηση η κλεψιά και όλα τα ευγενή αθλήματα που διαπρέπει ο ελ
στα πορισματα της κομαντατουρ ειχε διαπιστωθει οτι στην μπανανια ειχε τον μεγαλυτερο αριθμο προθυμων ρουφιανων σε σχεση με αλλα κρατη

και λιγα τους εκανε ο Αρης
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών