Η επιστολή του Πρισλεϊ προς τον Νιξον

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23418
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Η επιστολή του Πρισλεϊ προς τον Νιξον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 20 Οκτ 2018, 23:36

Αγαπητέ κύριε Πρόεδρε, Αρχικά, θα ήθελα να συστηθώ. Ονομάζομαι Έλβις Πρίσλεϊ και έχω μεγάλο θαυμασμό και σεβασμό για εσάς και το αξίωμά σας. Επικοινώνησα με τον Αντιπρόεδρο Ανιού στο Παλμ Σπρινγκς πριν τρεις εβδομάδες και του εξέφρασα τους προβληματισμούς μου για την πατρίδα μας. Τα ναρκωτικά, το κίνημα των χίπις, το ΦΔΚ (Φοιτητές για μια Δημοκρατική Κοινωνία), οι Μαύροι Πάνθηρες, κ.τ.λ. δε με θεωρούν εχθρό τους, ή όπως εκείνοι τον αποκαλούν, το κατεστημένο. Εγώ το λέω Αμερική και το αγαπώ. Κύριε Πρόεδρε, είμαι πρόθυμος να κάνω ότι μπορώ για να βοηθήσω τη χώρα. Δεν έχω κανένα άλλο κίνητρο ή έγνοια, πέρα από το να βοηθήσω τη χώρα. Λοιπόν, δε ζητώ να μου δοθεί κάποιος τίτλος ή θέση. Μπορώ να κάνω περισσότερο καλό αν γίνω γενικός ομοσπονδιακός πράκτορας και βοηθήσω με τον δικό μου τρόπο, επικοινωνώντας με ανθρώπους κάθε ηλικίας. Η βασική μου ιδιότητα είναι ότι είμαι καλλιτέχνης, αλλά αυτό που χρειάζομαι είναι τα ομοσπονδιακά πιστοποιητικά. Είμαι στο αεροπλάνο με τον Γερουσιαστή Τζορτζ Μέρφι και συζητάμε τα προβλήματα που έχει να αντιμετωπίσει η χώρα. Κύριε Πρόεδρε, θα μείνω στο ξενοδοχείο Ουάσινγκτον, στα δωμάτια 505-506-507. Είναι μαζί μου δύο άντρες που δουλεύουν για εμένα, οι Τζέρι Σίλινγκ και Σόνι Γουέστ. Στη ρεσεψιόν έχω δώσει το όνομα Τζον Μπάροους. Θα μείνω όσο καιρό χρειαστεί για να πάρω τα πιστοποιητικά ενός ομοσπονδιακού πράκτορα. Έχω ερευνήσει σε βάθος τη χρήση ναρκωτικών και την πλύση εγκεφάλου των κομμουνιστών και βρίσκομαι ακριβώς στο κέντρο των γεγονότων, όπου μπορώ να προσφέρω τα περισσότερα. Ο Έλβις συναντήθηκε με τον Νίξον στον Λευκό Οίκο Θα είναι χαρά μου να βοηθήσω, αρκεί να μείνει μυστικό. Πείτε στο προσωπικό σας ή σε κάποιον άλλο να μου τηλεφωνήσει οποιαδήποτε ώρα σήμερα ή αύριο. Είμαι υποψήφιος ως ένας απ’ τους «10 Διαπρεπέστερους Νεαρούς Άντρες της Αμερικής» για τον επόμενο χρόνο. Η τελετή θα γίνει στις 18 Ιανουαρίου, στην πόλη καταγωγής μου, στο Μέμφις του Τενεσί. Σας αποστέλλω μία σύντομη αυτοβιογραφία μου για να έχετε μία καλύτερη εικόνα της πρότασής μου. Θα ήταν μεγάλη μου χαρά να σας συναντήσω από κοντά, και μόνο για να σας χαιρετήσω αν είστε απασχολημένος.
Με σεβασμό, Έλβις Πρίσλεϊ

ΥΓ. Πιστεύω ότι και εσείς, κύριε Πρόεδρε, υπήρξατε ένας απ’ τους «10 Διαπρεπέστερους Νεαρούς Άντρες της Αμερικής». Έχω ένα προσωπικό δώρο για εσάς, το οποίο θα ήθελα να σας το δώσω ο ίδιος, αν επιθυμείτε να το δεχτείτε. Αλλιώς θα το κρατήσω εγώ μέχρι να μπορέσετε να το πάρετε.... 

http://www.mixanitouxronou.gr/o-elvis-p ... hipides-2/
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Nero

Re: Η επιστολή του Πρισλεϊ προς τον Νιξον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 20 Οκτ 2018, 23:46

Ερμής έγραψε:
20 Οκτ 2018, 23:36
Έχω ερευνήσει σε βάθος τη χρήση ναρκωτικών και την πλύση εγκεφάλου των κομμουνιστών και βρίσκομαι ακριβώς στο κέντρο των γεγονότων
αυτός δεν πέθανε στο μπάνιο το μπάνιο που από επιπλοκές που του προκάλεσε το τσουβάλι με τα κουμπιά που έπαιρνε κάθε μέρα? :003::smt005:

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23418
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η επιστολή του Πρισλεϊ προς τον Νιξον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 20 Οκτ 2018, 23:51

Nero έγραψε:
20 Οκτ 2018, 23:46
Ερμής έγραψε:
20 Οκτ 2018, 23:36
Έχω ερευνήσει σε βάθος τη χρήση ναρκωτικών και την πλύση εγκεφάλου των κομμουνιστών και βρίσκομαι ακριβώς στο κέντρο των γεγονότων
αυτός δεν πέθανε στο μπάνιο το μπάνιο που από επιπλοκές που του προκάλεσε το τσουβάλι με τα κουμπιά που έπαιρνε κάθε μέρα? :003::smt005:
Μα είπε ότι τα έχει ερευνήσει σε βάθος.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Η επιστολή του Πρισλεϊ προς τον Νιξον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 21 Οκτ 2018, 14:16

Καλείται ο ταραμάς Αγγελάκας να πάρει θέση.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Kostis
Δημοσιεύσεις: 2221
Εγγραφή: 20 Σεπ 2018, 22:16

Re: Η επιστολή του Πρισλεϊ προς τον Νιξον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kostis » 21 Οκτ 2018, 14:18

Εθνικιστής που αρνήθηκε τη στράτευση.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23418
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η επιστολή του Πρισλεϊ προς τον Νιξον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 21 Οκτ 2018, 14:19

Βασικά περιμένω θέση απο Υπερκουλ που ξέρω οτι αγαπά τον Βασιλιά.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Η επιστολή του Πρισλεϊ προς τον Νιξον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 21 Οκτ 2018, 14:20

ΚΙ ο Σαββόπουλος πούλαγε τρέλα να μην πάει φαντάρος, και μετά τα 40 πουλούσε πατρίδα, Ορθοδοξία, κλπ. Εμείς πήγαμε και τρέχαμε στα σύνορα με -10, για να πουλάνε πατρίδα οι ανασφαλείς αμόρφωτοι ταλαντούχοι εγωκεντρικοί.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Last Veteran
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 11:30

Re: Η επιστολή του Πρισλεϊ προς τον Νιξον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Last Veteran » 21 Οκτ 2018, 18:40

Αυτός δεν γαμαγε 14χρονα;

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27213
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Η επιστολή του Πρισλεϊ προς τον Νιξον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 21 Οκτ 2018, 18:46

Με τί κουράγια τώρα να κάτσεις να γράψεις κάβερ λέτερ και βιογραφικό για θέση ψωλοκοπάνινγκ μάνατζερ; :roll:
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Η επιστολή του Πρισλεϊ προς τον Νιξον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 21 Οκτ 2018, 22:38

Kostis έγραψε:
21 Οκτ 2018, 14:18
Εθνικιστής που αρνήθηκε τη στράτευση.
Πως ; :smt017
Ο Έλβις υπηρέτησε κανονικά τη θητεία του,μεγάλο μέρος της οποίας το πέρασε στη Γερμανία στο Φρήντμπεργκ και μάλιστα ήταν κατά τη διάρκεια της θητείας του που γνώρισε τη μελλοντική του σύζυγο Πρισίλα Μπωλιέ.
Η Γερμανία έχει φιλοξενήσει πάρα πολλούς διάσημους Αμερικανούς στα εδάφη της όπου υπάρχουν πολλές στρατιωτικές βάσεις.Μερικοί μάλιστα έχουν γεννηθεί εκεί,όπως ο Τζάκσον Μπράουν στη Χαιδελβέργη.

Επίσης,όταν ο Έλβις συνάντησε τελικά τον Νίξον στο Οβάλ γραφείο,εκτός του ότι ήταν τέρμα μαστουρωμένος,δρούσε επίσης υπό το spell ενός από τα μέλη της εκκλησίας του Σατανά του Άντον ΛαΒέυ.Με λίγα λόγια,αλλού πατούσε κι αλλού βρίσκονταν τη συγκεκριμένη μέρα και ώρα.

Άβαταρ μέλους
Kostis
Δημοσιεύσεις: 2221
Εγγραφή: 20 Σεπ 2018, 22:16

Re: Η επιστολή του Πρισλεϊ προς τον Νιξον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kostis » 21 Οκτ 2018, 22:39

Papa John έγραψε:
21 Οκτ 2018, 22:38
Kostis έγραψε:
21 Οκτ 2018, 14:18
Εθνικιστής που αρνήθηκε τη στράτευση.
Πως ; :smt017
Ο Έλβις υπηρέτησε κανονικά τη θητεία του,μεγάλο μέρος της οποίας το πέρασε στη Γερμανία στο Φρήντμπεργκ και μάλιστα ήταν κατά τη διάρκεια της θητείας του που γνώρισε τη μελλοντική του σύζυγο Πρισίλα Μπωλιέ.
Η Γερμανία έχει φιλοξενήσει πάρα πολλούς διάσημους Αμερικανούς στα εδάφη της όπου υπάρχουν πολλές στρατιωτικές βάσεις.Μερικοί μάλιστα έχουν γεννηθεί εκεί,όπως ο Τζάκσον Μπράουν στη Χαιδελβέργη.

Επίσης,όταν ο Έλβις συνάντησε τελικά τον Νίξον στο Οβάλ γραφείο,εκτός του ότι ήταν τέρμα μαστουρωμένος,δρούσε επίσης υπό το spell ενός από τα μέλη της εκκλησίας του Σατανά του Άντον ΛαΒέυ.Με λίγα λόγια,αλλού πατούσε κι αλλού βρίσκονταν τη συγκεκριμένη μέρα και ώρα.
Άκυρο. Μπερδεύτηκα με τον Αλι

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Η επιστολή του Πρισλεϊ προς τον Νιξον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 21 Οκτ 2018, 22:41

Το φαντάστηκα ότι μάλλον μπερδεύτηκες.Η θητεία του ήταν ο μεγάλος του φόβος,όχι γιατί δεν ήθελε να πάει στρατό αλλά επειδή θα έκοβε την καριέρα του στη μέση.
Έχοντας όμως μάνατζερ έναν Δαίμονα όπως ο Colonel Parker,η καριέρα του όχι απλά δεν παρουσίασε πτώση αλλά αντιθέτως πήγε πολύ καλλίτερα.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Η επιστολή του Πρισλεϊ προς τον Νιξον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 21 Οκτ 2018, 22:44

Kostis έγραψε:
21 Οκτ 2018, 14:18
Εθνικιστής που αρνήθηκε τη στράτευση.
Ο Εlvis υπηρέτησε 2 ολόκληρα χρόνια. Μάλιστα του προτάθηκε από τον Αμερικάνικο Στρατό να υπηρετήσει ως celebrity και να περνάει ζαχαρη παρολα αυτα αρνηθηκε και υπηρετησε σαν απλος στρατιωτης όπως όλοι.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Η επιστολή του Πρισλεϊ προς τον Νιξον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 21 Οκτ 2018, 23:42

Ερμής έγραψε:
21 Οκτ 2018, 14:19
Βασικά περιμένω θέση απο Υπερκουλ που ξέρω οτι αγαπά τον Βασιλιά.
Ο Elvis ήταν κάργα Δεξιός και πατριώτης,με κόλλημα στην θρησκευτική αναζήτηση, αλλά ειδική περίπτωση. Ενώ π.χ. τον αηδίαζε η φυλετική μίξη, δεν είχε πρόβλημα να κάνει παρέα με μαύρους, όταν οι περισσότεροι νοτιοι λευκοί άλλαζαν πεζοδρόμιο και ήταν υπερ των ίσων δικαιωμάτων. Ο μάυρος φυλετιστής, Μοχάμετ Αλι, πριν πεθάνει είπε " δεν σεβομαι κανέναν, αλλά ο Elvis ήταν ο πιο ταπεινος και ευγενικός άνθρωπος που γνώρισα στην ζωή μου".
Γενικά περά από τεράστιος καλλιτεχνης, ήταν νομίζω καλός άνθρωπος με μια απίστευτη ροπή να ξοδευει χρήμα για άλλους,ακόμα και αγνώστους. Από την άλλη μεριά, επειδή η καριέρα του βάρεσε τοπ από τα 19 του, συναισθηματικά μάλλον εμεινε στην εφηβεία, ήταν μαθημένος να αποκτά ότι παλαβο του ερχόταν στο μυαλό. Η επιστολή στον Νίξον στην πραγματικότητα γράφηκε, γιατί εκανε ...συλλογή από Ομοσμπονδιακά Σήματα και τον μόνο που του έλειπε ήταν της Δίωξης Ναρκωτικών. Απλά έψαχνε τρόπο να γνωρίσει τον Πρόεδρο για να του ζητήσει ρουσφέτι, το κωλοσήμα!
Για την ιστορία πάντως, ο Πρίσλευ βλακωδώς,ποτέ δεν θεωρούσε τον εαυτό του ναρκομανή,γιατί ότι έπαιρνε ήταν από φαρμακείο με συνταγή. Το μονο που είχε δοκιμάσει από παρανομά ήταν μια φορά Μαριχουανα και δεν του άρεσε καθόλου. Και νομίζω πως είχε πάντα μια συναίσθηση της κοινωνικής του ευθύνης. Για παράδειγμα, ενω ήταν μανιώδης καπνιστης, αν δεις τις prive photo έχει πάντα ένα πούρο αναμμένο, δεν κάπνιζε ποτέ δημόσια, ούτε καν στις ταινίες του για να μην επηρεάζει αρνητικά τα παιδιά που τον θαυμάζουν. Οπότε ίσως αυτά που γράφει, να εκφράζουν εν μερη την επιδίωξη του, να είναι μια γεφυρα μεταξύ των Αμερικανών που τότε ήταν σε εξέγερση. Αυτός ειναι και ο ρόλος ενός Βασιλιά, να είναι σύμβολο Εθνικής Ενότητας άλλωστε :wink

Πάντως όταν ο Νίξον είδε άνθρωπο να πηγαίνει για μυστική ιδιωτική συνάντηση με τον Πρόεδρο των ΗΠΑ, ντυμένος έτσι ,φρίκαρε
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Η επιστολή του Πρισλεϊ προς τον Νιξον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 21 Οκτ 2018, 23:55

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
21 Οκτ 2018, 23:42
Ερμής έγραψε:
21 Οκτ 2018, 14:19
Βασικά περιμένω θέση απο Υπερκουλ που ξέρω οτι αγαπά τον Βασιλιά.
Ο Elvis ήταν κάργα Δεξιός και πατριώτης,με κόλλημα στην θρησκευτική αναζήτηση, αλλά ειδική περίπτωση. Ενώ π.χ. τον αηδίαζε η φυλετική μίξη, δεν είχε πρόβλημα να κάνει παρέα με μαύρους, όταν οι περισσότεροι νοτιοι λευκοί άλλαζαν πεζοδρόμιο και ήταν υπερ των ίσων δικαιωμάτων. Ο μάυρος φυλετιστής, Μοχάμετ Αλι, πριν πεθάνει είπε " δεν σεβομαι κανέναν, αλλά ο Elvis ήταν ο πιο ταπεινος και ευγενικός άνθρωπος που γνώρισα στην ζωή μου".
Γενικά περά από τεράστιος καλλιτεχνης, ήταν νομίζω καλός άνθρωπος με μια απίστευτη ροπή να ξοδευει χρήμα για άλλους,ακόμα και αγνώστους. Από την άλλη μεριά, επειδή η καριέρα του βάρεσε τοπ από τα 19 του, συναισθηματικά μάλλον εμεινε στην εφηβεία, ήταν μαθημένος να αποκτά ότι παλαβο του ερχόταν στο μυαλό. Η επιστολή στον Νίξον στην πραγματικότητα γράφηκε, γιατί εκανε ...συλλογή από Ομοσμπονδιακά Σήματα και τον μόνο που του έλειπε ήταν της Δίωξης Ναρκωτικών. Απλά έψαχνε τρόπο να γνωρίσει τον Πρόεδρο για να του ζητήσει ρουσφέτι, το κωλοσήμα!
Για την ιστορία πάντως, ο Πρίσλευ βλακωδώς,ποτέ δεν θεωρούσε τον εαυτό του ναρκομανή,γιατί ότι έπαιρνε ήταν από φαρμακείο με συνταγή. Το μονο που είχε δοκιμάσει από παρανομά ήταν μια φορά Μαριχουανα και δεν του άρεσε καθόλου. Και νομίζω πως είχε πάντα μια συναίσθηση της κοινωνικής του ευθύνης. Για παράδειγμα, ενω ήταν μανιώδης καπνιστης, αν δεις τις prive photo έχει πάντα ένα πούρο αναμμένο, δεν κάπνιζε ποτέ δημόσια, ούτε καν στις ταινίες του για να μην επηρεάζει αρνητικά τα παιδιά που τον θαυμάζουν. Οπότε ίσως αυτά που γράφει, να εκφράζουν εν μερη την επιδίωξη του, να είναι μια γεφυρα μεταξύ των Αμερικανών που τότε ήταν σε εξέγερση. Αυτός ειναι και ο ρόλος ενός Βασιλιά, να είναι σύμβολο Εθνικής Ενότητας άλλωστε :wink

Πάντως όταν ο Νίξον είδε άνθρωπο να πηγαίνει για μυστική ιδιωτική συνάντηση με τον Πρόεδρο των ΗΠΑ, ντυμένος έτσι ,φρίκαρε
Εικόνα
Εξαιρετικό ποστ! :smt023
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών