Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές

Ό,τι ρωτά ο τίτλος του θέματος

Ναι
39
81%
Όχι
8
17%
ΔΞ/ΔΑ
1
2%
 
Σύνολο ψήφων: 48

Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2032
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 29 Οκτ 2023, 21:40

Ο προπάππους μου - αλλά στη πραγματικότητα θείος · αδελφός του βιολογικού της πατέρα ( μίας και η γιαγιά μου ήταν υιοθετημένη από το θείο της - και η θετή της μητέρα ήταν πρώτη ξαδέρφη της μητέρας της ) . Στο Αλβανικό μέτωπο .
Ο πραγματικός μάλλον ήταν ακόμα μικρός , ενώ οι υπόλοιποι ήταν σχετικά μεγάλοι . Ο αδερφός του ενός προπάππου μου πολέμησε στο Αλβανικό μέτωπο και στην συνέχεια στο Ελ Αλαμέιν , έφτασε σε βαθμό αξιωματικού και σκοτώθηκε στην τελευταία μάχη του Εμφυλίου , έπεσε πάνω σε μία κομμουνιστική χειροβομβίδα για να μη σκάσει στους στρατιώτες του . Τα λείψανα του τάφηκαν στον Άβαντα Έβρου μετά από χρόνια και ο τάφος συλλήθηκε από κομμουνιστές μία φορά .

Fairfax
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 27 Δεκ 2018, 04:59

Re: Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fairfax » 29 Οκτ 2023, 21:56

Ο παππούς πολέμησε σε βαλκανικούς, εκστρατεία Ουκρανίας και μικρά Ασία. Το 40 ήταν μεγάλος πλέον. Ο πατέρας μου ήταν μικρός αλλά ο αδελφός του και θείος μου ήταν αξιωματικός του ΒΝ και πολέμησε εδώ και συνέχισε το πόλεμο στην μέση Ανατολή με όλα τα πληρώματα και καράβια του ναυτικού που πρόλαβαν να φύγουν μετά την εισβολή των Ούννων.

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4878
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 29 Οκτ 2023, 21:57

Ναι ο παππούς μου πολέμησε στην πρώτη γραμμή του μετώπου. Στη διάρκεια της κατοχής έφυγε από την Αθήνα και πήγε στον τόπο καταγωγής του την Αμοργό. Αργότερα πολέμησε στον εμφύλιο κατά των κομμουνιστών, ήταν Βενιζελικος

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8057
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 29 Οκτ 2023, 22:32

Και οι δυο μου παππούδες επιστρατεύθηκαν και πολέμησαν στην Αλβανία.
Επέστρεψαν στην Αθήνα το Μαϊο, μετά τη συνθηκολόγηση, την περισσότερη διαδρομή με τα πόδια.

zteo
Δημοσιεύσεις: 10215
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 29 Οκτ 2023, 22:35

Ο παππούς μου ήταν τραυματιοφορεας το 40 τραυματιστεί από σφαίρα στο πόδι.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6612
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 29 Οκτ 2023, 22:38

Ναι ο παππούς μου υπηρετούσε όταν ξέσπασε ο πόλεμος Μετά την κατάρρευση έκανε κάνα μηνα νά γυρίσει στο χωριο και κατά την διάρκεια της κατοχής οργανώθηκε στον ΕΛΑΣ Όταν έγινε η απελευθέρωση ήταν από τους πρώτους που κάλεσαν στον εθνικό στρατό γιατί κατά την κατάρρευση δεν είχε τελειώσει η θητεία του και έμεινε τελικά μέχρι το 49 Όταν απολύθηκε του πρότειναν να γίνει διοικητής στο τοπικό ΤΕΑ γιατι ήταν πολύ εμπειρος αλλα αρνήθηκε γιατί είχε σιχαθει τα όπλα και δεν έπιασε ντουφεκι από τότε
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "


Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70113
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 29 Οκτ 2023, 22:52

Ναι, υπήρξαν αλλά όχι στην Αλβανία. Ο πρώτος ξάδελφος του πατέρα μου ήταν από τους αξιωματικούς του υποβρύχιου Πρωτεύς, που ήταν το πρώτο υποβρύχιο του πολέμου που βυθίστηκε μαζί με το πλήρωμα, μετά από επιτυχή εμβολισμό ενός ιταλικού καραβιού. Ο πατέρας μου δεν πρόλαβε το αλβανικό μέτωπο επειδή ήταν μικρός αλλά κατατάχθηκε στον ΕΔΕΣ. Γύρισε αρτιμελής.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16633
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 29 Οκτ 2023, 23:02

ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Οκτ 2023, 22:52
Ναι, υπήρξαν αλλά όχι στην Αλβανία. Ο πρώτος ξάδελφος του πατέρα μου ήταν από τους αξιωματικούς του υποβρύχιου Πρωτεύς, που ήταν το πρώτο υποβρύχιο του πολέμου που βυθίστηκε μαζί με το πλήρωμα, μετά από επιτυχή εμβολισμό ενός ιταλικού καραβιού. Ο πατέρας μου δεν πρόλαβε το αλβανικό μέτωπο επειδή ήταν μικρός αλλά κατατάχθηκε στον ΕΔΕΣ. Γύρισε αρτιμελής.
Αρκούσε ένα Όχι.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11932
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 29 Οκτ 2023, 23:08

Ναι ο ένας ο παππούς μου πολέμησε.
Κάπου στον ώμο του έπαθε ζημιά από μια σφαίρα.
Έχω τα χαρτιά της γνωμάτευσης και κάποια άλλα παλαια έγγραφα τα οποία τα γλίτωσα τελευταία στιγμή όταν πήγαν κάποια απ τα παιδιά του, αφού πέθανε, να πετάξουν δίχως να ελέγξουν τι ήταν.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24776
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 29 Οκτ 2023, 23:11

Yochanan έγραψε:
29 Οκτ 2023, 20:33
Εμένα ο ένας παππούς μου, ο τυχερός, πολέμησε μονο το '40 και γύρισε μια χαρα φυσικά και αργότερα έκανε λαμπρή καριέρα στο εμπόριο ελαιολάδου. Εχουμε ακόμα την τυχερή -πρώτη - νταμιτζάνα του με μια αποκριάτικη κουκούλα μέσα που φόραγε με τους παλαιούς συμπολεμιστές του από τη μεραρχία Ιουλία.

Ο άλλος που ήταν γκαντέμης δεν πήγε και έτσι δεν έχασε το μάτι του όπως ο παππούς του Space_Passenger. Βεβαια μετά στο χωριό όλοι τον φωνάζανε δειλό και μη-δυαδικό και το μετάνιωσε πικρά - μέχρι το τέλος της ζωής του τον κατέτρυχε αυτή του η απόφαση. Για αυτό λένε καλύτερα να σου βγ.....#denmporoallo
:smt005:

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24776
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 29 Οκτ 2023, 23:14

George_V έγραψε:
29 Οκτ 2023, 21:32
zoltan έγραψε:
29 Οκτ 2023, 21:09
Ο προπάππος μου επιστρατεύτηκε Νοέμβριο του ΄40 ως έφεδρος λοχαγός πεζικού για να αντικαταστήσει (μόνιμο;) λοχαγό που σκοτώθηκε. Δεν ξέρουμε λεπτομέρειες για τη δράση του στον πόλεμο. Μετά την κατάρρευση του μετώπου έμεινε λίγο καιρό στα Γιάννενα πριν κατέβει πίσω στην Πελοπόννησο. Οργανώθηκε στον ΕΔΕΣ αλλά χωρίς να έχει ένοπλη δράση (ήταν άλλωστε 40φεύγα με οικογένεια). Κάποια στιγμή γύρω στα Δεκεμβριανά συνελήφθη από κομμουνιστές κι έκτοτε αγνοείται. Έχουμε κάποια γράμματα και φωτογραφίες από το μέτωπο, τίποτα ιδιαίτερο όμως. Έχουμε κι ένα τεφτεράκι του όμως από τη Μικρασιατική εκστρατεία λίγο πιο ενδιαφέρον. Στη Μικρασιατική εκστρατεία πολέμησαν 3 από τους προπαππούδες μου, 2 στο πεζικό κι ένας στο πυροβολικό.
Ο αλλος μου παππους πιαστηκε 2 φορες.

Μια απο Γερμανους και μια απο κομμουνιστες.

Και τις 2 φορές καταφερε να δραπετεύσει. Τη δευτερη φορά οταν τον ειχαν πιασει κομμουνιστες τους ξεφυγε καπου στα Τεμπη και καταφερε να γυρισει στην Αθηνα 4 μηνες μετα.

Η γιαγια μου τον ειχε για πεθαμενο και φοραγε μαυρα. Και μαλιστα οταν εφτασε σπιτι ηταν τοσο σκελετωμενος και με μουσια που στην αρχη τον πέρασε για ζητιανο και πηγε να του φέρει ενα κομματι ψωμι να φαει.
Γαμησε τα εποχές

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8174
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 29 Οκτ 2023, 23:24

.


Ο πατέρας μου γεννή το 22 και πολέμησε Γράμμο.....δεν ξέρω αν τούς πήραν φαλάγγι μέχρι μέσα στην Αλβανιά.....

Εχω και φώτος στο χωριό.....

Αδελφός της μάνας μου πήγε Κορέα ο Βασιλικός Μάλαξ.....


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25220
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 29 Οκτ 2023, 23:37

Leporello έγραψε:
29 Οκτ 2023, 20:29
Κανένας. Οι δύο παππούδες μου ήταν πολύ μεγάλοι το 1940 (58 ο ένας και 46 ετών και ανάπηρος ο άλλος) πολέμησαν όμως ο πρώτος στους Βαλκανικούς πολέμους και οι δεύτερος στην Μικρά Ασία. Ο πατέρας μου ήταν πολύ μικρός (12 ετών)

Πήγε όμως στο Αουσβιτς ένας θείος μου και εκτελέσθηκε σε μία απόπειρα απόδρασης
Τα ίδια. Οι παππούδες μεγάλοι (συμμετείχαν στην Μικρασιατική), ο πατέρας μικρός το 40
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14902
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 29 Οκτ 2023, 23:46

Όχι το 40, (λόγω ηλικίας)

Ο ένας είχε πολεμήσει στους βαλκανικούς (στο Μπιζάνι)
Ο πατέρας ηταν μικρός στην κατοχή 8-12 πλην όμως με συμμετοχή στην αντίσταση
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών