Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές

Ό,τι ρωτά ο τίτλος του θέματος

Ναι
39
81%
Όχι
8
17%
ΔΞ/ΔΑ
1
2%
 
Σύνολο ψήφων: 48

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27233
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 30 Οκτ 2023, 20:43

Antares έγραψε:
30 Οκτ 2023, 17:45
Ο πατέρας μου γεννήθηκε το 1947. Νομίζω τότε σκότωσαν τον παππού μου σε ηλικία 30 ετών. 30 ετών ήταν και η γιαγιά μου.
Από την μεριά της μητέρας μου, ο πατέρας της που έζησε έως τα 90, δεν μας μίλησε ποτέ για αυτές τις εποχές.
Ιστορίες έλεγαν οι δύο γιαγιάδες. Η γιαγιά που έχασε τον άνδρα της 30 ετών δεν μας είπε ποτέ ποιοι τον σκότωσαν και γιατί. Μας έλεγε όμως ότι οι Γερμανοί ήταν άρπαγες και δεν πλήρωναν τίποτα, ενώ οι Ιταλοί ζητούσαν συγγνώμη και πλήρωναν για αυτά που χρειάζονταν (ζώα, τρόφιμα, προμήθειες).
Δεν ήθελαν να μιλήσουν.
Tα ιδια ελεγε και η γιαγια μου. Οι Γερμανοι (οι περισσοτεροι τουλαχιστον στην Αθηνα) ηταν καφροι και μαλακες. Οι Ιταλοι (οι περισσοτεροι παλι) ηταν λες και ειχαν ερθει για διακοπες. Πιο ευγενεις και πιο πολυ ενδιαφέρονταν για την καλοπεραση τους με κρασια και τραγουδια παρα να κανουν το στρατο κατοχης.

Η αλλη μου γιαγια στην Καλαματα ελεγε και κατι αλλο βεβαια. Οι Γερμανοι (απο το 1943 και μετα καθως μεχρι τοτε ηταν οι Ιταλοι στην περιοχη οπου για αυτους ελεγε οτι ειχαν ερθει για εκδρομη και οχι για κατοχη) ηταν πολυ πιο σοφτ απο τους αλλους στην Αθηνα. Αρκετοι ηταν καφροι βεβαια αλλα ηταν πιο ευγενικοι και μαλιστα οταν εβγαζε καμια φορά βολτα την αδελφη του πατέρα μου βρέφος τοτε και επεφτε πανω σε τιποτα Γερμανους τους εβλεπε να χαμογελουν και καποιοι μαλιστα να παιζουν και με το μωρο (προφανως η γιαγια μου ειχε χεστει πανω της αλλα καταλαβε οτι δεν ειχαν κακη προθεση και απλα χαζολογουσαν με το μωρο. Καποια που γινοταν παλι αυτο ηταν με τον αντρα της αδελφης της που ηξερε Γερμανικα και οταν εφυγαν τους ρωτησε τι ελεγαν. Και της ειπε πως τους αρεσε που το μωρο ηταν ξανθο και μαλιστα ενος λεει του θυμιζε την κορη του στην Γερμανια).

Ισως επειδη ηταν επαρχια και εκει εστελναν τους πιο σοφτ? Επεσε στην περιπτωση? Δεν ξερω τι να υποθέσω.

Η γιαγια στην Αθηνα τοτε δουλευε σε ενα μεγαλομπακαλικο το οποιο ηταν κεντρικο και οταν μπηκαν οι Γερμανοι και οι Ιταλοι ουσιαστικα το επιταξαν για να εφοδιαζονται απο εκει (απευθειας στην Κομαντο Ταπα/Κομμαντατουρ)

Αυτο δεν αρεσε στο αφεντικο και στους υπαλληλους ομως και τους επαιξαν πουστια.

Εφτιαξαν ψεύτικα ζυγια και εκλεβαν τους Ιταλους/Γερμανους στο ζυγι βαζοντας τους λιγότερα απο οσα ελεγε η ζυγαρια.

Το περισσευμα το επαιρναν τα βράδυα οι υπαλληλοι (αναμεσα τους και ο παππους μου καθως εκει γνωρισε τη γιαγια μου και παντρευτηκαν) και το μοιραζαν κρυφα στις γειτονιες τους σε οσους δεν ειχαν.


Κατάφεραν να κρυφτουν και να συνεχίσουν τον κολπο τους μεχρι το 1944 με την πιο απιθανη βοηθεια που τους ηρθε ουρανοκατέβατη.

Ο κουνιαδος της γιαγιας μου προπολεμικα ειχε ενα φιλο Γερμανο στον Πειραια (Γερμανος πατέρας, Ελληνιδα μανα) τον οποιο μολις ηρθαν οι Γερμανοι τον εχασε.

Οταν τους ξαναβρηκε αυτος (ειχα πει πως σε καποιο αλλο ποστ αν θυμαμαι καλα) τους ειπε πως οταν ηρθαν οι Γερμανοι και ανακαλυψαν οτι ειναι δικος τους τον στρατολογησαν με το ζορι και πως τωρα ειναι στην επιμελητεια. Αλλα δεν τους γουσταρε με καμια Παναγια.

Ετσι εχοντας τα μεσα στην επιμελητεια κατάφερε να καλυπτει τα ελλειματα απο τα ζυγια και να δινει και αλλα απο τις αποθηκες τους για να τα δωσουν στον κοσμο.

Αυτο κράτησε μεχρι το 1944 λιγο πριν φυγουν οι Γερμανοι. Δυστυχως για αυτον τον ανακάλυψαν αλλα προς τιμην του δεν καρφωσε κανεναν απο τους υπολοιπους παιρνωντας την ευθυνη πανω του για τις κλοπες στις αποθηκες και τα ζυγια.

Εξαφανιστηκε απο προσωπου γης μετα απο αυτο και αργοτερα μετα τον πολεμο μαθανε πως τον στειλανε στο Ανατολικο Μετωπο και εκτοτε ηταν αγνοουμενος.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

AOC
Δημοσιεύσεις: 1567
Εγγραφή: 27 Μάιος 2019, 15:27
Phorum.gr user: AOC

Re: Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AOC » 30 Οκτ 2023, 20:46

Είχα έναν κομμουνιστή παππού που είχε άσυλο στην Αλβανία του Χότζα, τον κρατούσαν σε ένα κελί και του δίνανε ένα κομμάτι ψωμί και νερό την ημέρα.
Δεν ξέρω αν ήταν το 40 η το 46 την περίοδο του εμφυλίου , η πότε βρέθηκε εκεί.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9304
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 30 Οκτ 2023, 21:05

O παππούς μου γεννηθείς το 1907. Ηταν λοχίας και επέζησε από τύχη. Μας διηγούνταν ιστορίες από τον πόλεμο για χρόνια.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16618
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 30 Οκτ 2023, 23:09

Arisvilla έγραψε:
30 Οκτ 2023, 21:05
O παππούς μου γεννηθείς το 1907. Ηταν λοχίας και επέζησε από τύχη. Μας διηγούνταν ιστορίες από τον πόλεμο για χρόνια.
Ίδια χρονιά με τον δικό μου...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

νότιος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 01 Οκτ 2018, 12:11

Re: Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νότιος » 30 Οκτ 2023, 23:35

Ο προπάππος μου , έπεσε στο όρος Σεντελι

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 31 Οκτ 2023, 08:16

Ωραίες ιστορίες από προγόνους George_V. Θα με ενδιέφερε να διαβάσω ιστορίες από τους ίδιους τους αυτόπτες μάρτυρες.
Μακάρι βέβαια να τα είχαν γράψει κιόλας. Δυστυχώς κατά την παιδική και νεανική ηλικία δεν θέλαμε να τους πιέσουμε να μας τα διηγηθούν ή δεν ενδιαφερόμαστε, νομίζαμε ότι θα τους έχουμε πολλά χρόνια ακόμη μαζί μας.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16618
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 31 Οκτ 2023, 08:33

Κουραμάνα...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 31 Οκτ 2023, 08:53

George_V έγραψε:
30 Οκτ 2023, 20:43
Η αλλη μου γιαγια στην Καλαματα ελεγε και κατι αλλο βεβαια. Οι Γερμανοι (απο το 1943 και μετα καθως μεχρι τοτε ηταν οι Ιταλοι στην περιοχη οπου για αυτους ελεγε οτι ειχαν ερθει για εκδρομη και οχι για κατοχη) ηταν πολυ πιο σοφτ απο τους αλλους στην Αθηνα. Αρκετοι ηταν καφροι βεβαια αλλα ηταν πιο ευγενικοι και μαλιστα οταν εβγαζε καμια φορά βολτα την αδελφη του πατέρα μου βρέφος τοτε και επεφτε πανω σε τιποτα Γερμανους τους εβλεπε να χαμογελουν και καποιοι μαλιστα να παιζουν και με το μωρο (προφανως η γιαγια μου ειχε χεστει πανω της αλλα καταλαβε οτι δεν ειχαν κακη προθεση και απλα χαζολογουσαν με το μωρο. Καποια που γινοταν παλι αυτο ηταν με τον αντρα της αδελφης της που ηξερε Γερμανικα και οταν εφυγαν τους ρωτησε τι ελεγαν. Και της ειπε πως τους αρεσε που το μωρο ηταν ξανθο και μαλιστα ενος λεει του θυμιζε την κορη του στην Γερμανια).

Ισως επειδη ηταν επαρχια και εκει εστελναν τους πιο σοφτ? Επεσε στην περιπτωση? Δεν ξερω τι να υποθέσω.
Ειδικά γιά την Καλαμάτα, η οικογένεια τής μητέρας μου επιβεβαιώνει αυτά που λες. Στην Μεσηνία είχαν καταφύγει στην κατοχή, λόγω καταγωγής τού παππού μου. Αντίθετα, οι συγγενείς που έμειναν στην Θεσσαλονίκη δεινοπάθησαν και ένας ξάδελφος τής μητέρας μου μεταφέρθηκε στο Αουσβιτς όπου και εκτελέσθηκε.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Παλαιοελλαδίτης
Δημοσιεύσεις: 5424
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 12:51

Re: Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιοελλαδίτης » 01 Νοέμ 2023, 23:47

Όχι. Οι παππούδες μου ήταν ανήλικοι και οι προπάπποι πολύ μεγάλοι για να κληθούν και πολύτεκνοι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών