Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές

Ό,τι ρωτά ο τίτλος του θέματος

Ναι
39
81%
Όχι
8
17%
ΔΞ/ΔΑ
1
2%
 
Σύνολο ψήφων: 48

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16613
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 29 Οκτ 2023, 20:15

Ψηφίστε και βάλτε και ό,τι ξέτε για τον πρόγονό σας.

Εννοείται πως η αλήθεια είναι τσακωμένη με πολλούς χρήστες του phorum και θα γραφτούν πολλές αρλούμπες....
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11550
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 29 Οκτ 2023, 20:17

Και οι δύο παππούδες μου.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1649
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 29 Οκτ 2023, 20:18

Ο ενας παππους μου και εχασε το ματι του κιολας. Για τον αλλο δεν ξερω.

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9149
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 29 Οκτ 2023, 20:25

Ο παππούς μου από την πλευρά της μητέρας μου πολέμησε στην Αλβανία.
Έχασε και τα δύο πόδια από το γόνατο και κάτω.
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 29 Οκτ 2023, 20:29

Κανένας. Οι δύο παππούδες μου ήταν πολύ μεγάλοι το 1940 (58 ο ένας και 46 ετών και ανάπηρος ο άλλος) πολέμησαν όμως ο πρώτος στους Βαλκανικούς πολέμους και οι δεύτερος στην Μικρά Ασία. Ο πατέρας μου ήταν πολύ μικρός (12 ετών)

Πήγε όμως στο Αουσβιτς ένας θείος μου και εκτελέσθηκε σε μία απόπειρα απόδρασης
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18373
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 29 Οκτ 2023, 20:32

Ναι ο παππους μου

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 29 Οκτ 2023, 20:33

Εμένα ο ένας παππούς μου, ο τυχερός, πολέμησε μονο το '40 και γύρισε μια χαρα φυσικά και αργότερα έκανε λαμπρή καριέρα στο εμπόριο ελαιολάδου. Εχουμε ακόμα την τυχερή -πρώτη - νταμιτζάνα του με μια αποκριάτικη κουκούλα μέσα που φόραγε με τους παλαιούς συμπολεμιστές του από τη μεραρχία Ιουλία.

Ο άλλος που ήταν γκαντέμης δεν πήγε και έτσι δεν έχασε το μάτι του όπως ο παππούς του Space_Passenger. Βεβαια μετά στο χωριό όλοι τον φωνάζανε δειλό και μη-δυαδικό και το μετάνιωσε πικρά - μέχρι το τέλος της ζωής του τον κατέτρυχε αυτή του η απόφαση. Για αυτό λένε καλύτερα να σου βγ.....#denmporoallo
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27231
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 29 Οκτ 2023, 20:35

Nαι ο παππους μου και τα 3 αδελφια του (καθως και λοιποι συγγενεις)
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16969
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 29 Οκτ 2023, 20:36

Και οι δύο παππούδες μου.
Ο ένας προπάππος μου πολέμησε στην Μ.Ασια.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16613
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 29 Οκτ 2023, 20:36

Yochanan έγραψε:
29 Οκτ 2023, 20:33
Εμένα ο ένας παππούς μου, ο τυχερός, πολέμησε μονο το '40 και γύρισε μια χαρα φυσικά και αργότερα έκανε λαμπρή καριέρα στο εμπόριο ελαιολάδου. Εχουμε ακόμα την τυχερή -πρώτη - νταμιτζάνα του με μια αποκριάτικη κουκούλα μέσα που φόραγε με τους παλαιούς συμπολεμιστές του από τη μεραρχία Ιουλία.

Ο άλλος που ήταν γκαντέμης δεν πήγε και έτσι δεν έχασε το μάτι του όπως ο παππούς του Space_Passenger. Βεβαια μετά στο χωριό όλοι τον φωνάζανε δειλό και μη-δυαδικό και το μετάνιωσε πικρά - μέχρι το τέλος της ζωής του τον κατέτρυχε αυτή του η απόφαση. Για αυτό λένε καλύτερα να σου βγ.....#denmporoallo
:smt005:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 29 Οκτ 2023, 20:45

Παππούς από μεριά μητέρας ναι και γύρισε αρτιμελής. Από πατέρα όχι (αυτός ο παππούς είχε πολεμήσει από το 12 έως το 22 συνεχόμενα). Δύο αδέρφια του σκοτώθηκαν στο Αλβανικό Μέτωπο. Και άλλα δύο στη Μικρασιατική Εκστρατεία. Και αυτόν τελικά τον εκτέλεσαν οι ναζί σε αντίποινα.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 29 Οκτ 2023, 20:59

Όχι! Κανένας από τους δύο.

Ο ένας ήταν Χωροφύλακας και ως γνωστόν δεν επιστρατεύονται για το μέτωπο. Ο άλλος ήταν οικογενειαρχης-προστατης ήδη με τρία μικρά παιδιά και την γιαγιά μου έγκυο και δεν τον πήραν.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 29 Οκτ 2023, 21:02

Υπήρξαν κάποιοι.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
zoltan
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:40
Phorum.gr user: zoltan

Re: Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zoltan » 29 Οκτ 2023, 21:09

Ο προπάππος μου επιστρατεύτηκε Νοέμβριο του ΄40 ως έφεδρος λοχαγός πεζικού για να αντικαταστήσει (μόνιμο;) λοχαγό που σκοτώθηκε. Δεν ξέρουμε λεπτομέρειες για τη δράση του στον πόλεμο. Μετά την κατάρρευση του μετώπου έμεινε λίγο καιρό στα Γιάννενα πριν κατέβει πίσω στην Πελοπόννησο. Οργανώθηκε στον ΕΔΕΣ αλλά χωρίς να έχει ένοπλη δράση (ήταν άλλωστε 40φεύγα με οικογένεια). Κάποια στιγμή γύρω στα Δεκεμβριανά συνελήφθη από κομμουνιστές κι έκτοτε αγνοείται. Έχουμε κάποια γράμματα και φωτογραφίες από το μέτωπο, τίποτα ιδιαίτερο όμως. Έχουμε κι ένα τεφτεράκι του όμως από τη Μικρασιατική εκστρατεία λίγο πιο ενδιαφέρον. Στη Μικρασιατική εκστρατεία πολέμησαν 3 από τους προπαππούδες μου, 2 στο πεζικό κι ένας στο πυροβολικό.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27231
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Υπήρξε πρόγονός σας στην Αλβανία κατά τις μάχες '40;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 29 Οκτ 2023, 21:32

zoltan έγραψε:
29 Οκτ 2023, 21:09
Ο προπάππος μου επιστρατεύτηκε Νοέμβριο του ΄40 ως έφεδρος λοχαγός πεζικού για να αντικαταστήσει (μόνιμο;) λοχαγό που σκοτώθηκε. Δεν ξέρουμε λεπτομέρειες για τη δράση του στον πόλεμο. Μετά την κατάρρευση του μετώπου έμεινε λίγο καιρό στα Γιάννενα πριν κατέβει πίσω στην Πελοπόννησο. Οργανώθηκε στον ΕΔΕΣ αλλά χωρίς να έχει ένοπλη δράση (ήταν άλλωστε 40φεύγα με οικογένεια). Κάποια στιγμή γύρω στα Δεκεμβριανά συνελήφθη από κομμουνιστές κι έκτοτε αγνοείται. Έχουμε κάποια γράμματα και φωτογραφίες από το μέτωπο, τίποτα ιδιαίτερο όμως. Έχουμε κι ένα τεφτεράκι του όμως από τη Μικρασιατική εκστρατεία λίγο πιο ενδιαφέρον. Στη Μικρασιατική εκστρατεία πολέμησαν 3 από τους προπαππούδες μου, 2 στο πεζικό κι ένας στο πυροβολικό.
Ο αλλος μου παππους πιαστηκε 2 φορες.

Μια απο Γερμανους και μια απο κομμουνιστες.

Και τις 2 φορές καταφερε να δραπετεύσει. Τη δευτερη φορά οταν τον ειχαν πιασει κομμουνιστες τους ξεφυγε καπου στα Τεμπη και καταφερε να γυρισει στην Αθηνα 4 μηνες μετα.

Η γιαγια μου τον ειχε για πεθαμενο και φοραγε μαυρα. Και μαλιστα οταν εφτασε σπιτι ηταν τοσο σκελετωμενος και με μουσια που στην αρχη τον πέρασε για ζητιανο και πηγε να του φέρει ενα κομματι ψωμι να φαει.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών