Απο τον κόσμο των εστέτ στον κόσμο της αγροτιάς, και άλλες επιστολές

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15050
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Απο τον κόσμο των εστέτ στον κόσμο της αγροτιάς, και άλλες επιστολές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 25 Νοέμ 2023, 13:23

Κάθομαι στὸ κτῆμα, κι ἀφόταν ἔπαθα τὶς τελευταῖες μου καχοτυχιές, στὴν Φλωρεντία ὅλες κι ὅλες δὲν ἔμεινα
πάνω ἀπὸ εἴκοσι μέρες. Ἴσαμε τώρα ἔπιανα στοὺς βρόχους τσίχλες μὲ τὰ χέρια μου. Σηκωνόμουνα προτοῦ σκάσει ἡ
μέρα, ἔφτιανα τὶς ξόβεργες κι ἔφευγα μ᾽ ἕνα σωρὸ κλουβιὰ στὴν πλάτη μου, μοιάζοντας σὰν τὸ Γέτη σὰ γυρνοῦσε ἀπὸ
τὸ λιμάνι μὲ τὰ βιβλία τοῦ Αμφιτρύωνα, ἔπιανα τὸ λιγότερο δυὸ καὶ τὸ περσότερο ἕξι τσίχλες. Ἔτσι πέρασα ὅλο
τὸ Σεπτέμβρη, ὕστερα τοῦτο τὸ χασομέρι, ὅσο τιποτένιο καὶ ψεύτικο κι ἂν ἦταν, τέλειωσε γιὰ μεγάλη μου λύπη καὶ θὰ
Σοῦ πῶ πῶς τὰ περνάω τώρα.

Σηκώνομαι τὸ πρωὶ μὲ τὸν ἥλιο κι ἔρχομαι σ᾽ ἕνα δασάκι ποὔ'βαλα νὰ τὸ κόψουν. ὅπου κάθομαι κανα δυὸ ὥρες κοιτάζοντας τὴ δουλειὰ τῆς περασμένης ἡμέρας καὶ περνώντας τὴν ὥρα μὲ τοὺς ξυλοκόπους, ποὺ πάντα ἔχουνε στὸ στόμα κάποιον καβγά, συναμεταξὺ τοὺς ἢ μὲ τοὺς γειτόνους. Σχετιχὰ μὲ τοῦτο τὸ δασάκι ἔχω νὰ Σοῦ πῶ χίλια νόστιμα περιστατικά ποὺ μοῦ συντύχανε, μὲ τὸν Φροζίνο ντὰ Παντσάνο καὶ μὲ ἄλλους, ποὺ θέλανε νὰ πάρουν ξύλα. Ὁ Φροζίνο, ποὺ λές, ἔστειλε νὰ πάρει κάμποσα φορτώματα χωρὶς νὰ μοῦ πεῖ τίποτα, καὶ στὴν πληρωμὴ πῆγε νὰ μοῦ κρατήσει δέκα λίρες, ποὔ λεγε ὅτι τοῦ χρωστοῦσα ἀπὸ τέσσερα χρόνια τώρα, ὅταν μὲ κέρδισε στὰ χαρτιά, στὸ σπίτι τοῦ ᾿Αντόνιο Γκουϊτσιαρντίνι. Ἐγὼ χάλασα τὸν κόσμο καὶ πήγαινα νὰ κατηγορήσω γιὰ κλέφτη τὸν ἀγωγιάτη ποὺ ἦταν φερμένος γιὰ τὰ ξύλα ὅμως μπῆκε στὴ μέση ὁ Τζιοβάνι Μακιαβέλλι καὶ μᾶς ἔβαλε νὰ συμφωνήσουμε. Ὁ Μπατίστα Γκουϊτσιαρντίνι, ὁ Φίλιππος Τζινόρι, ὁ Τομάζος ντὲλ Μπένε κι ἄλλοι καμπόσοι, ὅταν φύσαγε ἐκείνη ἡ τρελο τραμουντάνα, μοῦ ζητήσανε ἀπὸ ἕνα φόρτωμα. Ἐγὼ σὲ ὅλους ὑποσχέθηχα κι ἔστειλα ἕνα στὸν Τομάζο, ποὺ στὴ Φλωρεντία ἔφτασε τὸ μισό, καὶ γιὰ νὰ τὸ στήσουν σωρὸ πῆγαν ἐκεῖνος, ἡ γυναίκα του, οἱ υπηρέτες του καὶ τὰ παιδιά του, ποὺ μοιάζανε μὲ τὸν Γκαμπούρα ὅταν τὴν Πέμπτη ραβδίζει κανένα βόδι μαζὶ μὲ τοὺς παραγυιούς του. Ἔτσι λοιπόν, βλέποντας ἀπὸ ποιὸν εἶχε διάφορο, στοὺς ἄλλους εἶπα ὅτι δὲν ἔχω ἄλλα ξύλα κι ὅλοι τους θυμώσανε πολύ, καὶ προπαντὸς ὁ Μπατίστα, ποὺ λογαριάζει τούτη τὴ συφορὰ ἴσαμε τὶς ἄλλες ποῦ παθε στὸ Πράτο.

Φεύγω ἀπ᾽ τὸ δασάκι, ἀπὸ κεῖ πάω σὲ μιὰ πηγὴ καὶ κεῖθε σ᾽ἕνα μέρος, ὅπου ἔχω στημένους βρόχους γιὰ τὰ πουλιά. Ἔχω ἀπάγω μου ἕνα βιβλίο, ἢ τὸ Δάντη ἢ τὸν Πετράρχη ἢ κάποιον ἀπὸ τοὺς μικρότερους ποιητές, καθὼς ὁ Τίβουλλος, ὁ Ὀβίδιος κι οἱ ὅμοιοι: διαβάζω τῆς καρδιᾶς
τοὺς τὰ πάθια καὶ τοὺς ἔρωτές τους, θυμᾶμαι τὰ δικά μου και ἀφήνομαι γιὰ λίγο γλυκὰ σὲ τοῦτο τὸ στοχασμό. Ὕστερα τραβάω ἀπὸ τὸ δρόμο κατὰ τὸ χάνι, μιλάω μὲ τοὺς περαστικούς, ρωτάω τὰ νέα ἀπ᾽ τὸν τόπο τους, μαθαίνω διάφορα καὶ παρατηρῶ τὰ χίλια γοῦστα καὶ τὶς διαφορετικὲς
φαντασίες τῶν ἀνθρώπων. Στὸ μεταξὺ φτάνει ἡ ὥρα γιὰ τὸ φαΐ, καὶ μὲ τὴ φαμίλια μου τρώω ὅσο μοῦ δίνει τὸ φτωχικὸ τοῦτο κτῆμα κι ἡ τιποτένια πατρική μου περιουσία. Μόλις ἀποφάω, ξαναγυρίζω στὸ χάνι, ἐχεῖ εἶναι ὁ χανιτζῆς καὶ συνήθως κι ἕνας χασάπης, ἕνας μυλωνὰς καὶ δυὸ φουρνα-
ραῖοι. Μαζὶ μὲ δαύτους βουτιέμαι ὅλη μέρα σὲ πράματα τιποτένια, παίζοντας κρίκα καὶ τρίκ-τράκ, ὥσπου στὸ τέλος ἀπ᾽ τὰ παιχνίδια γεννιοῦνται χίλιοι καβγάδες κι ἀμέτρητες βρισιὲς μὲ λόγια βαριά, ἔνα παλιοδίφραγκο παίζουμε τὶς πιὸ πολλὲς φορὲς κι οἱ φωνές μας ἀκούγονται ἴσαμε τὸ Σὰν Κασιάνο. Ἔτσι, βουτηγμένος μέσα σὲ τέτοιες ψεῖρες, δὲν ἀφήνω τὸ μυαλό μου νὰ μουχλιάσει καὶ χορταίνω τὴν κακία τῆς μοίρας μου, ἀφήνοντάς τὴ μ᾽ ὅλη μου τὴν καρδιὰ νὰ μὲ σέρνει σὲ τούτη τὴ στράτα, γιὰ νὰ ἰδῶ μήπως καὶ ντραπεῖ καμιὰ φορά.

Μόλις πέσει τὸ βράδι, γυρίζω σπίτι καὶ μπαίνω στὸ γραφεῖο μου’ καὶ στὸ κατώφλι πετάω ἀπὸ πάνω μου τὰ καθημερινὰ ροῦχα, ποῦνε γιομάτα λάσπη καὶ λέρα, καὶ βάνω φορέματα βασιλικὰ κι αὐλικά καὶ ντυμένος καθὼς ταιριάζει, μπαίνω στὶς ἀρχαῖες αὐλὲς τῶν ἀρχαίων ἀνθρώπων ὅπου γίνομα καλόδεχτος καὶ τρέφομαι ἀπὸ τὴν τροφὴ ἐκείνη ποῦ'ναι μοναχὰ δική μου καὶ ποὺ γ᾽αὐτὴν γεννήθηκα᾽ ἐκεῖ μέσα δὲν ντρέπομαι νὰ μιλάω μαζί τοὺς καὶ νὰ τοὺς ρωτάω τὴν αιτία τῶν πράξεών τοὺς κι ἐκεῖνοι, ὄντας καλόγνωμοι, μοῦ ἀποκρίνονται καὶ γιὰ τέσσερις ὥρες δὲ νιώθω κανένα βάρος, ἀπολησμονῶ κάθε θλίψη, δὲ φοβᾶμαι τὴ φτώχεια, δὲ μὲ σκιάζει ὃ θάνατος: ὀλόκληρος τοὺς δίνομαι.
:a040::a040::a040:

Αγις, ΓΑΛΗ
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Απο τον κόσμο των εστέτ στον κόσμο της αγροτιάς, και άλλες επιστολές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 25 Νοέμ 2023, 13:51

Βιβλιογραφικώς ξεκρέμαστο το έβαλες...
Ν. Μακιαβέλι, ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΣΤΟΝ ΦΡΑΓΚΙΣΚΟ ΒΕΤΤΟΡΙ '
Έκλαμπροτάτω πρέσβει Φραγκίσκον Βεττόριο εκ Φλωρεντίας,
παρά τω Άνωτάτω Ποντίφηκι, προστάτου καί ευεργέτου αύτοΰ, Ρώμη

https://eclass.uop.gr/modules/document/ ... 996%29.pdf
(σελ. 21-26 όλη η επιστολή)
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15050
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Απο τον κόσμο των εστέτ στον κόσμο της αγροτιάς, και άλλες επιστολές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 25 Νοέμ 2023, 13:58

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 13:51
Βιβλιογραφικώς ξεκρέμαστο το έβαλες...
Ν. Μακιαβέλι, ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΣΤΟΝ ΦΡΑΓΚΙΣΚΟ ΒΕΤΤΟΡΙ '
Έκλαμπροτάτω πρέσβει Φραγκίσκον Βεττόριο εκ Φλωρεντίας,
παρά τω Άνωτάτω Ποντίφηκι, προστάτου καί ευεργέτου αύτοΰ, Ρώμη

https://eclass.uop.gr/modules/document/ ... 996%29.pdf
(σελ. 21-26 όλη η επιστολή)
απο την έκδοση του Κάλβου είναι, απο αυτή την περίεργη μετάφραση των απάντων που μεταγράφει την έκδοση του Gilbert απο τα αγγλικά χωρίς να τον μνημονεύει πουθενά και την υπογράφει κάποιος Τάκης Κονδύλης και δεν ξέρει κανείς αν είναι ο γνωστός Παναγιώτης Κονδύλης, γιατί εκτός που υπογράφει ως Τάκης, η γλώσσα του θυμίζει περισσότερο Κορδάτο και λιγότερο Κονδύλη :lol:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25189
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Απο τον κόσμο των εστέτ στον κόσμο της αγροτιάς, και άλλες επιστολές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 25 Νοέμ 2023, 14:13

Σενέκας έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 13:58
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 13:51
Βιβλιογραφικώς ξεκρέμαστο το έβαλες...
Ν. Μακιαβέλι, ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΣΤΟΝ ΦΡΑΓΚΙΣΚΟ ΒΕΤΤΟΡΙ '
Έκλαμπροτάτω πρέσβει Φραγκίσκον Βεττόριο εκ Φλωρεντίας,
παρά τω Άνωτάτω Ποντίφηκι, προστάτου καί ευεργέτου αύτοΰ, Ρώμη

https://eclass.uop.gr/modules/document/ ... 996%29.pdf
(σελ. 21-26 όλη η επιστολή)
απο την έκδοση του Κάλβου είναι, απο αυτή την περίεργη μετάφραση των απάντων που μεταγράφει την έκδοση του Gilbert απο τα αγγλικά χωρίς να τον μνημονεύει πουθενά και την υπογράφει κάποιος Τάκης Κονδύλης και δεν ξέρει κανείς αν είναι ο γνωστός Παναγιώτης Κονδύλης, γιατί εκτός που υπογράφει ως Τάκης, η γλώσσα του θυμίζει περισσότερο Κορδάτο και λιγότερο Κονδύλη :lol:
Ο Παναγιώτης Κονδύλης είναι προφανώς.
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15050
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Απο τον κόσμο των εστέτ στον κόσμο της αγροτιάς, και άλλες επιστολές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 25 Νοέμ 2023, 14:22

Beria έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 14:13
Σενέκας έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 13:58
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 13:51
Βιβλιογραφικώς ξεκρέμαστο το έβαλες...
Ν. Μακιαβέλι, ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΣΤΟΝ ΦΡΑΓΚΙΣΚΟ ΒΕΤΤΟΡΙ '
Έκλαμπροτάτω πρέσβει Φραγκίσκον Βεττόριο εκ Φλωρεντίας,
παρά τω Άνωτάτω Ποντίφηκι, προστάτου καί ευεργέτου αύτοΰ, Ρώμη

https://eclass.uop.gr/modules/document/ ... 996%29.pdf
(σελ. 21-26 όλη η επιστολή)
απο την έκδοση του Κάλβου είναι, απο αυτή την περίεργη μετάφραση των απάντων που μεταγράφει την έκδοση του Gilbert απο τα αγγλικά χωρίς να τον μνημονεύει πουθενά και την υπογράφει κάποιος Τάκης Κονδύλης και δεν ξέρει κανείς αν είναι ο γνωστός Παναγιώτης Κονδύλης, γιατί εκτός που υπογράφει ως Τάκης, η γλώσσα του θυμίζει περισσότερο Κορδάτο και λιγότερο Κονδύλη :lol:
Ο Παναγιώτης Κονδύλης είναι προφανώς.
Πιθανότατα, αλλά μιλάμε για τεράστια διαφορά στη γλώσσα και στο ύφος. Είναι εύλογο να υποθέσει κανείς ότι πρόκειται για άλλο πρόσωπο, είναι πριν καν φύγει για τη Γερμανία νομίζω, και πολλές φορές δεν αναφέρεται καν στην εργογραφία του
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

nemo
Δημοσιεύσεις: 7229
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Απο τον κόσμο των εστέτ στον κόσμο της αγροτιάς, και άλλες επιστολές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 25 Νοέμ 2023, 14:30

θα μπορουσε να ειναι και σημερινο αφηγημα -πανω κατω τα ιδια και εγω

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15050
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Απο τον κόσμο των εστέτ στον κόσμο της αγροτιάς, και άλλες επιστολές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 25 Νοέμ 2023, 14:40

nemo έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 14:30
θα μπορουσε να ειναι και σημερινο αφηγημα -πανω κατω τα ιδια και εγω
βάζεις κι εσύ κοστούμι το βράδυ και παριστάνεις ότι δουλεύεις ακόμα στο γραφείο; :-?
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25911
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Απο τον κόσμο των εστέτ στον κόσμο της αγροτιάς, και άλλες επιστολές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 25 Νοέμ 2023, 14:46

Αποτυχημενος κ ασχετος - 2 - 6 Τσιχλες πιασμενες ειναι απαραδεκτη καρπωση
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25189
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Απο τον κόσμο των εστέτ στον κόσμο της αγροτιάς, και άλλες επιστολές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 25 Νοέμ 2023, 14:51

Σενέκας έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 14:22
Beria έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 14:13
Σενέκας έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 13:58


απο την έκδοση του Κάλβου είναι, απο αυτή την περίεργη μετάφραση των απάντων που μεταγράφει την έκδοση του Gilbert απο τα αγγλικά χωρίς να τον μνημονεύει πουθενά και την υπογράφει κάποιος Τάκης Κονδύλης και δεν ξέρει κανείς αν είναι ο γνωστός Παναγιώτης Κονδύλης, γιατί εκτός που υπογράφει ως Τάκης, η γλώσσα του θυμίζει περισσότερο Κορδάτο και λιγότερο Κονδύλη :lol:
Ο Παναγιώτης Κονδύλης είναι προφανώς.
Πιθανότατα, αλλά μιλάμε για τεράστια διαφορά στη γλώσσα και στο ύφος. Είναι εύλογο να υποθέσει κανείς ότι πρόκειται για άλλο πρόσωπο, είναι πριν καν φύγει για τη Γερμανία νομίζω, και πολλές φορές δεν αναφέρεται καν στην εργογραφία του
Η μετάφραση και η επιμέλεια των έργων του Μακιαβέλι είναι η πρώτη εμφάνιση του Κονδύλη στα ελληνικά γράμματα
Είναι μολις 28 ετών, οπότε είναι λογικό να μην έχει κατασταλάξει ακόμα στο ύφος
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15050
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Απο τον κόσμο των εστέτ στον κόσμο της αγροτιάς, και άλλες επιστολές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 25 Νοέμ 2023, 14:56

Αγις έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 14:46
Αποτυχημενος κ ασχετος - 2 - 6 Τσιχλες πιασμενες ειναι απαραδεκτη καρπωση
μην είσαι σκληρός, επρόκειτο για φρεσκοαπολυμένο νέο αγρότη, αλλά μεταξύ μας, το φτωχικό στο οποίο αναφέρεται, είναι αυτό εδώ
SpoilerShow
Εικόνα
σήμερα είναι luxury villa στο airbnb για ιβεντς και γάμους :lol: Η τσίχλες ήτανε για χομπυ, δεν ήταν για βιοπορισμό
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Απο τον κόσμο των εστέτ στον κόσμο της αγροτιάς, και άλλες επιστολές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 25 Νοέμ 2023, 20:10

Beria έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 14:51
Η μετάφραση και η επιμέλεια των έργων του Μακιαβέλι είναι η πρώτη εμφάνιση του Κονδύλη στα ελληνικά γράμματα
Καταρχάς να πούμε ότι πρόκειται εξακριβωμένα για τον Παναγιώτη Κονδύλη.
Ωστόσο, θαρρώ πως η "Επανάσταση των διευθυντών" είναι η πρώτη του εμφάνιση (1970)

Βλ. και εδώ:
https://www.panagiotiskondylis.com/reso ... om.....pdf
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15050
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Απο τον κόσμο των εστέτ στον κόσμο της αγροτιάς, και άλλες επιστολές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 25 Νοέμ 2023, 20:24

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 20:10
Beria έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 14:51
Η μετάφραση και η επιμέλεια των έργων του Μακιαβέλι είναι η πρώτη εμφάνιση του Κονδύλη στα ελληνικά γράμματα
Καταρχάς να πούμε ότι πρόκειται εξακριβωμένα για τον Παναγιώτη Κονδύλη.
Ωστόσο, θαρρώ πως η "Επανάσταση των διευθυντών" είναι η πρώτη του εμφάνιση (1970)

Βλ. και εδώ:
https://www.panagiotiskondylis.com/reso ... om.....pdf
βέβαια αν δεις και τα δυο έργα είναι προφανές ότι δεν είναι κανονική μετάφραση απο το ιταλικό πρωτότυπο αλλά μετάφραση της μετάφρασης τους Alan Gilberd απο τη δεκαετία του 60, και μάλιστα διασκευασμένη, αφού ορισμένα κομμάτια λείπουν. Το γιατί δεν αναφέρεται αυτό πουθενά στο βιβλίο, δεν έχω ιδέα :8)
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Απο τον κόσμο των εστέτ στον κόσμο της αγροτιάς, και άλλες επιστολές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 25 Νοέμ 2023, 20:45

Σενέκας έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 20:24

βέβαια αν δεις και τα δυο έργα είναι προφανές ότι δεν είναι κανονική μετάφραση απο το ιταλικό πρωτότυπο
Πάντως μετέφραζε από αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά και ιταλικά
Στη δε προσωπική βιβλιοθήκη του (όπως αυτή απόκειται ολόκληρη στο ΑΠΘ) υπάρχουν και ιταλικά βιβλία
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8173
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Απο τον κόσμο των εστέτ στον κόσμο της αγροτιάς, και άλλες επιστολές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 01 Δεκ 2023, 16:52

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 13:51
Βιβλιογραφικώς ξεκρέμαστο το έβαλες...
Ν. Μακιαβέλι, ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΣΤΟΝ ΦΡΑΓΚΙΣΚΟ ΒΕΤΤΟΡΙ '
Έκλαμπροτάτω πρέσβει Φραγκίσκον Βεττόριο εκ Φλωρεντίας,
παρά τω Άνωτάτω Ποντίφηκι, προστάτου καί ευεργέτου αύτοΰ, Ρώμη

https://eclass.uop.gr/modules/document/ ... 996%29.pdf
(σελ. 21-26 όλη η επιστολή)

.

Μ αυτό το Εκλαμπροτάτω μου ήρθε στο μυαλό η πλειάδα των επιθέτων που έβαζαν σε επιστολές διαφόρων το 21.....

Ειχα τύχει μέχρι και 15 επίθετα Σοφολογιοτάτω και τέτοια.....

Μήπως θυμάσαι αν αυτή η εκθεση επιστολών ήταν στο Η γλώσσα και το 21 του Κυρ. Σιμόπουλου ;;; . :smt017

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Απο τον κόσμο των εστέτ στον κόσμο της αγροτιάς, και άλλες επιστολές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 02 Δεκ 2023, 17:39

Δεν τον έχω πρόχειρο τον Σιμόπουλο.

Ωστόσο, εδώ βλέπω καλό πράμα:
https://www.freeinquiry.gr/articles/ere ... /4276.html
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών